Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Tıkanıklığı

Sinüzit Ameliyatı

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Yorumlar
 1. Ozan yıldız  Mayıs 30, 2019

  Merhaba hocam bende uzun zamandır kronik sünist var nefes almaktan bazen çok zorlanıyorum ne yapmam lazım öneriniz nedir teşekkür ederim şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2019

   Ozan Bey geçmiş olsun, sinüzit hastalığının evresini ve tipini teşhis etmemiz gerekiyor. Bunu endoskopik muayene ve takiplerle yaptıktan sonra çözüm yollarını belirleyebiliriz. Bu amaçla sizi de bekleriz.

   cevap
 2. Kivanc  Mayıs 21, 2019

  Merhaba. Ben de yillardir sinuzit agrisi cekiyorum. Ozellkkle son 2-3 yildir uyku sonrasi alın ve ense kokunde siddetli ve gun boyu suren agri cekiyorum. Geniz tikanikligi ve akintisi ile beraber oluyor bu. Bu ne tur bir sinuzit olabilir ?ameliyat olsam buna kesin cozum olur mu? Tskler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

   Kıvanç Bey, her sinüzit hastasını ameliyat etmiyoruz. Sizin de tahmin ettiğniz gibi bunların farklı tipleri var, bazılarını ilaçlar ve takiplerle kontrol altına alabiliyoruz. Sinüzitin tiplerini de bazen sadece endoskopik muayene ile, bazen de takipler ve bazı görüntüleme yöntemleri ile belirleyebiliyoruz.

   cevap
 3. Merve  Mayıs 21, 2019

  Mrb hocam ben geçen sene 2018 yılında bir çok ilaç kullanmama rağmen.gecmeyip sunizitim iğne tedavisi uygulandı o süreç de nefes alıyor iğneler bitince tekrar nefes alamıyor tikaniyordu burnum.Doktor bana kaşının üzerindeki sinüslerin gelişmemiş ameliyat olman lazım tamamen kapanmış sinüslerin dedi ve ben 2018 yılında ameliyat oldum. Amaliyat sonrasında sağ tarafıma yattigimda sol sol tarafima yattigimda sağ tarafım tikanip tek burnumdan nefes alabiliyorum ayakda hareket halindeyken burnumun iki deliğinden nefes alabiliyorum tek şikayetim amaliyat
  olduğumdan beri sıvı renkte( intihap şeklinde olmayan )akıntılarım başladı genzime akiyor buda öksürük yapıyor napmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

   Merve Hanım, öncelikle ameliyat olduğunuz doktorunuza bu durumu danışmalısınız. Zira önceki hastalığınızı, yapılan ameliyatın kapsamını, etkilerini ve tedavi süreçlerinizi bildiği için daha etkili bir yorum yapabilir. Sonuç alamazsanız endoskopik muayene ve diğer araştırmalarınız için bana gelebilirsiniz.

   cevap
 4. Meriy  Mayıs 19, 2019

  Iyi günler hocam ben baş agrisi senelerdir cekiyorum. Doktora gittigimde beyin ve sinir hastaliklarina gittim. Emara girdim temiz çıktı doktor bende sinüzit oldugunu söyledi. Ama bir agri kesiciden baska hic birsey yapmadi kendi kendine duzelio sonra yine oluyor agır kokulardan islak sactan hemen başim agriyor burun kemigim sızlıyor. Dişime implant yaptim. Yapali 1 yıl oluyor Yaptigimdan beri sabah uyandigimda burun kemigimin her iki tarafinda gözüme dogru capraz damr seklinde kirmizi iz cikiyor sonra kendiligunden 1 saat icinde geciyor sizce bu dikkata alınması gereken birsey mi yoksa kronik bir sinuzit hali seyrettigi icin cokta önem arzetmiyor mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 20, 2019

   Bu bahsettiğiniz belirtiyi görmek lazım; Kronik sinüzitin bilinen belirtilerine benzemiyor. Çeşitli damarsal oluşumlardan da olabilir. Ancak sinüzitiniz varsa bunu teşhis ve tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 5. serkan  Mayıs 8, 2019

  Hocam benim burun kemıyım eğri başım ve burnum çok ağrıyor sizce sinüzit mi? Var bende

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2019

   Serkan Bey, baş ve burun bölgesinde ağrıda sinüzit hastalığı aklımıza gelir. Ancak benzer belirtiyi başka hastalıklarda da görebiliyoruz. Sinüzit açısından endoskopik muayenelere dayanan teşhisinizi yapmamızı isterseniz, sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 6. Merve  Mayıs 7, 2019

  Merhabalar benım sureklı bas agrım oluyordu be bogazımdan balgam gelıyodu. Doktora gıttım sınusler orta derecede tıkalı dedı. Bıde kanda enfeksıyon cıktı. Enfeksıyon 900 cıktı. Sulandırılıp ıcılen bı ılac ve antıbıyotık verdı. Bunları kullanalı 1 ay falan oluyo. Fakat bogazımdan balgam akıntısı arttı ve sag kulagımın oldugu yer ve basımın ıcınde tarıf edemedıgım bı agrı var. Bıde sankı damarları tıkanmıs gıbı. Sebebı ne acaba. Bıde sınuzıte denıs suyu ıyı gelıyo dıyorlar dogru.mu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2019

   Merve Hanım, burunla ilgili hemen hemen tüm sorunlarda tuzlu su fayda eder; bunu deneyebilirsiniz. Fakat bazı sinüzitler kronikleşebilir ve bundan dah etkin tedaviler gerektirirler. Böyle olup da, geniz akıntılarınız dzelmezse sizi bekleriz.

   cevap
 7. İbrahim Yıldız  Mayıs 6, 2019

  Hocam merhaba benim kaşlarımın üstünde şişlik var soguk havalarda daha çok artıyor ve geceleri genelde baş agrısı yaşıyorum yardımcı olur musunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2019

   İbrahim Bey, alın veya göz arası (frontal ve etmoid) sinüslerinin hastalıklarında bu tip belirtiler olabilir. Bir gün endoskopik muayene ile teşhisinizi doğrulayabilmemiz için sizi bekleriz.

   cevap
 8. Cemal  Nisan 30, 2019

  Hocam bende sinüzit var ama sık sık değil genellikle bahar oluyor ve burnum tıkanıyor sağ tarafıma yattığımda sağ sol tarafıma yattığımda sol burnumda tıkanıklık oluyor Hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2019

   Geçmiş olsun Cemal Bey, sinüzit hastalığı kış ve bahar aylarında hareketlenebilir. Bu tip durumları nedenleri ile beraber çoğu kez tedavi edebiliyoruz. Sizi de birgün bekleriz.

   cevap
 9. Rıdvan  Nisan 30, 2019

  Hayirli gunler hocam grip oldum yüzümün sol tarafi ve gozum ağrıyor burnum tikali sumkuremiyorm ne yapmam lazim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2019

   Rıdva Bey, akut iltihaplı sinüzitlerde burun tıkanılığı ile yüz ve göz ağrıları olabiliyor. İltihabı hangi sinüsten geldiğini endoskopla görerek teşhis ettikten sonra uygun ilaçları/tedavileri belirleyebiliyoruz.

   cevap
 10. Mustafa  Nisan 27, 2019

  Hocam bende akut sinüzit tanısı konuldu 5 gün d..in aldım şuan geniz akıntısı burun akıntısı yok sadece hafif baş ağrısı ve halsizlik var…de..fin den dolayı yan etki mi yoksa halen sinüzit var mı varsa tekrardan Dr gitmeye gerek var mı yoksa kendisi geçer mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 28, 2019

   Mustafa Bey, akut sinüzitlerde antibiyotik tedavisi 7 ila 10 gün tercih edilir. İlaçların bitiminde, hasta kontrole geldiğinde, sinüs kanallarından gelen iltihabın kesildiği endoskopla görüldükten sonra tedavi sonlandırılabilir. İltihap gelişi devam ediyorsa, ya tedavi uzatılır ya da yeniden düzenlenebilir. Akut sinüzitlerde baş ağrısı ve halsizlik sıklıkla görülür

   cevap
 11. Kamil  Nisan 21, 2019

  Hocam ben yanlış lıkla sirkeli su değilde sadece sirke çektim burundan birler koku hücrelerine zarar verirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Kamil Bey, bunu yapmanız iyi olmamış, hem koku sinirleri hem de burun mukozası bu tip durumlardan etkilenebilir. Eğer koku almakta güçlük çekiyorsanız, bir KBB Uzmanına başvurmanız iyi olur.

   cevap
 12. Bjj  Nisan 18, 2019

  Mrb hocam Sinüzitim var sol maksiller reaksiyon kisti çıktı tomografimde kafamın sağ öne doğru kısmında ağrılar oluyor o kısım da saçlarım döküldü ve kafamda yağ oluşuyor saçlarım çamur gibi oluyor gözlerimde sıvı yağlanma bulantı oluyor dışkılamamda bozukluk var damarlarımın tıkandığını hissediyorum sinüzitim yıllardır ilerledi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 19, 2019

   Sinüzit hastalığı, bahsettiğiniz belirtilerden yalnız baş ağrısıyla ilşikili olabilir. Diğer şikayetleriniz için ilgili branşlardan destek almalısınız. Sinüs tomografinizi ve enoskopik muayene bulgularınızı beraber değerlendirdikten sonra, sinüs içi kistlerin ve ağrıların ilişkili olup olmadığını anlarız.

   cevap
   • Engin  Mayıs 24, 2019

    Benimde burnumda tikaniklik yok fakat goz altlari elmacik kemiklerin oldugu yerde cok agrim var neden olabilir hocam

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

     Engin Bey, yüzümüzde göz altları ve elmacık kemiklerinin altında yanak yani maksiller sinüslerimiz vardır. Bu sinüslerin kanallarının daraldığı veya kapalı olduğu durumlarda basınç bozukluklarına veya iltihabi durumlara bağlı ağrı olabilir.

     cevap
 13. Ülkü  Nisan 18, 2019

  Oğlum 4 yaşında sık tekrarlayan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı var bununla beraber baş ağrısı var geceleri horlama oluyor uyurken burnundan nefes alamadığı için ağzı köpürüyor ne yapmalıyım sinüzit olabilir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 19, 2019

   Sayın Ülkü, sinüzit genellikle bu yaşlarda geniz eti büyümesi ile beraber olur. Bu hastalıklar evrelerine göre tedavilerle ele alınabilirler. Endoskopik muayeneler ve takiplerle bu tip durumlarda tedavi seçeneklerini belirleyebiliyoruz.

   cevap
 14. Elif  Nisan 18, 2019

  24 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bütün tıkanıklığı problemi yaşıyorum. Geceleri nefes alamadığım için dayanayıp sinirden ağladığım günler olmuştur.3 yıl once orta bölme egriligi ameliyatı oldum. Ama bir ise yaramadı. Çünkü et de var burnumda. Hiç geçmeyen bir yutkunma hissi var boğazımda . Sanki burnumdaki etler büyümüş boğazımı da tıkamaya başlamış gibi hissediyorum . Şimdi bir de şiddetli baş ağrıları yaşamaya başladım. Yüzüm şişiyor. Gözlerim , dişlerim sızım sızım sızlıyor. Doktorlara gitmeye de korkuyorum . Çünkü en son burun tıkanıklığı için gittiğimde aldığım ilaçlar ile acillik oldum. Sorunumun çözümü ameliyat mı, yoksa ilaç tedavisi ile çözülebilir mi ? Sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Elif Hanım, gözden kaçmış, teşhis edilememiş çeşitli sinüs hastalıkları ve mukoza sorunları olabilir. Bunların tedavisinde bazen ilaçlar yeterli olabilir; ama bazen de ameliyatlar gerekebilir. Sizin sorununuzun çözümünü, önce teşhisi doğru yaptıktan sonra, takipler sırasında belirleyebiliriz.

   cevap
 15. Mustafa  Mart 29, 2019

  Yaklaşık 10 yıldan beri baş ağrısı çekiyorum sinüzit ameliyatı oldum ama ağrılarım kesilmedi tam anlımın olduğu bölgelerde ağrı çekiyorum bu ağrıları nasıl geçire bilirim tekrar amaliyat olmammı lazım Tedavi olarak ne önerirsiniz

  cevap
  • Özkan  Nisan 27, 2019

   Hocam evde tedavi yöntemleri varmı mesela şu meyveyi yersek ii gelir yada şu karışımı yaparsak fln

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Nisan 28, 2019

    Özkan Bey, sinüslerin kemik kanalları kapalıysa, bunları meyve yiyerek maalesef açamazsınız.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 31, 2019

   Mustafa bey, alın sinüslerinin kanalları, ameliyat olunsa da bazen tekrar kapanabiliyorlar. Ancak alın bölgesinde baş ağrısı yapan başka hastalıklar da olabilir; ağrınız sinüzite bağlı olmayabilir. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle sinüzit hastalığınızın devam edip etmediğini ve tedavisini belirleyebiliriz. Sinüzit hastalığı değilse de ilgili branşa sizi yönlendiririz.

   cevap

 Yorum Ekle