Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Betül  Ağustos 17, 2019

  Hocam dil kökünde de bademcik dokularının mevcut olduğunu duymuştum. Dil kökünde de bu taşlara rastlamak mümkün müdür? Ben zorlayarak aynadan baktığımda dilimin kökündeki et parçaları üzerinde nokta nokta küçük beyazlıklar gördüm

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2019

   Betül Hanım, dil kökündeki lenf dokuları genellikle bademciklerden farklı yapıdadır. Yalnız yine de sizin gördüğünüz yeri ve buraları 70 derecelik laringoskopla büyük ve aydınlık olarak görüp değerlendirebiliriz.

   cevap
 2. Betül  Temmuz 19, 2019

  Hocam merhabalar.. Bu bademcik taşı sorunum vardı ve ameliyat oldum. Boğazım iyileştikten sonra(21 gün oldu)baktık ki yine ameliyat bölgesi girintili çıkıntılı. Bademcikler alındı fakat tekrardan bu girinti çıkıntılar ile tekrar oluşması mümkün müdür? Yemek yedikten sonra(dişlerimi hemen fırçalarım) ama bir beyazlık gördüm. Termal yöntemle değil normal bıçak yöntemiyle oldum. Yakma yöntemi ile olsaydım olmayacak mıydı bu girinti çıkıntılar diye merak ediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 23, 2019

   Betül Hanım, bademcik ameliyatı sonrası henüz 21 günde bademcik lojlarındaki iyileşme tamamlanmamış olabilir. Ağız-boğazdaki yaralar da düzensiz ve beyaz görünümde olabilir. Bu durumu doktorunuzla teyid edebilirsiniz. Bununla birlikte bademciklerinin tamamen alındığı yani kapsülüyle birlikte alındığı durumda bademcik dokusu kalmayacağından, tekrar birikme olması beklenmez.

   cevap
 3. Ahu Ceyda Karagöz  Temmuz 14, 2019

  Hocam merhaba sürekli bademcik taşı oluşuyor boğazımda az önce sıkıştırma yöntemiyle zar zor temizledim neredeyse nohut kadar çıkmıştır toplamda fakat en sonunda kanadı. Bunun en kesin çözümü ameliyat olduğunu duymuştum fakat Dr A gittiğimde sadece bunun için ameliyat edemeyiz dediler fakat çok can sıkıcı bi durum sürekli sürekli oluşuyor. Olmaması için çeşitli gargara ve spreyler kullanıyorum. Sizin önerebileceğiniz bi yöntem var mıdır.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Ahu Ceyda hanım, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, beslenme ve alışkanlıklarla ilgili hastalarımızı ele alıyoruz. Bu şekilde bazı bademcik taşı hastaları fayda görebiliyorlar. Ancak fayda görmeyen hastalarda, eğer şikayetleri çok rahatsız edici ise ameliyat yapabiliyoruz.

   cevap
 4. Müslüm akarslan  Temmuz 12, 2019

  Hocam merhaba bu yaz gününde soğuk aldım ilaç tedavisi gördüm ama gehiz de akıntı var öksürük oluşuyor ve 10sanye nefes alamıyorum boğulma telikesi geçiriyorum ne yapmam lazim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 13, 2019

   Soğuk algınlığı yani basit nezle bazen akut iltihaplı sinüzite ilerleyebilir. Bu kadar yoğun akıntı varsa akla gelmelidir ve endoskopik muayene ile teşhisi doğruladıktan sonra, tedavi buna göre yeniden düzenlenebilir.

   cevap

 Yorum Ekle