Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Altan Çelik  Mayıs 20, 2020

  Merhabalar 2-3 yıldır bademciklerimde taşları elimle çıkarıyordum hiç sorun olmuyordu her ne kadar bastırarak çıkarsamda koku oluşuyordu boğazda bir şey var hissi oluyordu temizliyordum geçiyordu ama koku hiç bir zaman geçmedi bugün sağ bademciğimde taşları çıkarmayı çalışıyordum ama taş yoktu yalnızca koku oldugu için ufak taşlar oldugunu düşünüyordum bademciğimi sağa doğru çektiğimde gözükmeyen ama aşşırı büyük bildiğiniz gibi değil 2-3 yıldır bademcik taşlarımı çıkartıyorum aşşırı büyük bir bademcik taşı gördüm ne kadar zorlasamda hiç kımıldamadı ağzımdaki kokunun sebebinin bunun oldugunu düşünüyorum fındık kadar değil sanki bademciğimin arkasında bademciğim boyutunda bademcik taşı vardı ve çıkmıyor malum korona var ne yapmam lazım bademcik ameliyatı olmayı düşünüyorum artık

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Altan Bey geçmiş olsun; bu kadar sıkıntınız varsa, açılı endoskopla muayenenizi yaparak bu durumu teşhis edelim ve ameliyatla ilgili tüm detayları konuşalım.

   cevap
 2. Baby  Mayıs 19, 2020

  Bazen gece kalkınca bademcık taşının düştüğünü görüyorum canımı cok sıkıyor artık bogazımda yanma oluyor cogu zaman hafıf kızarma

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Geçmiş olsun, ilk basamak olarak, bademcik taşlarının oluşmasına sebep olan durumları ele alarak tedavinize başlayabiliriz. Bu amaçla randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 3. merve  Mayıs 18, 2020

  Atilla Bey merhaba. 25 yaşındayım 9 sene önce bademcik ameliyatı oldum.
  derin bi koku var 1 senedir ağzımda gitmediğim doktor kalmadı açıkçası sadece çok fazla geniz akıntım olduğu söylendi.
  Geçenlerde tesadüf üzerine gördüm bademciklerin alınan kısımlarında iki tarafta da çok küçük beyaz bi noktacıklar var.
  bademcik ameliyatı sonrası da taş oluşması mümkün müdür?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Merve Hanım, bademcik dokularının tamamen temizlendiği ameliyatlardan sonra bu olmaz. Ağız kokusunu benim bölgemdeki araştırması için ağız, diş sağlığı, burun, geniz, boğaz ve gırtlak bölgeleri öncelikle değerlendirilir. Bunun için ışıklı, kameralı endoskoplarla muayene yaparız. Bundan sonra akciğer, yemek borusu-mide hastalıkları ve sistemik durumlar için tetkikler ve filmler yapılabilir.

   cevap
 4. Osman  Mayıs 13, 2020

  Hocam merhabalar.1yıldır her ay istisnasız boğaz ağrıları çekiyorum.Antibiyotikler kullanınca geiyor diğer ay tekrar ediyor ve yeni bademciklerimde taş görüyorum düşüyorlar bazen.Acaba bu boğaz ağrılarına sebep olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Osman Bey merhaba, bademcik taşları sert olduğunda batma şeklinde ağrı yapabilir. Çok sık olmamakla beraber bazen iltihaplanmaya neden olduklarında da ağrı yapabilirler.

   cevap
 5. Elif  Mayıs 5, 2020

  Atilla bey benim 6 aydan beri sağ yutak tarafında batisma var doktora gittim boğazda birşey gözükmüyor dedi antibiyotik verdi kontrole gittim geçmedi halen sonra bademcik taşı olabilir dedi bademcik taşı bakıldığında gözle görülebilir mi

  cevap
  • Elif  Mayıs 9, 2020

   Merhaba hocam bir kaç günden beri bogazim ağrıyor bogazimda yumru hissi varmış gibi yutkunmakta güçlük çekiyorum ve sırtıma ağrı vuruyor bu şikayetlerde bademcik taşından olurmu

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

    Elif Hanım, yeni başlamış bu tip durumlarda bademcik taşından ziyade, boğaz-bademcik iltihaplanması olabileceğini düşünürüz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Elif Hanım, düz bakışta görülemeyen, yumuşak damakla bademcik arasında kalan birikintileri açılı endoskoplarla görebiliyoruz. Ama bazen bademciğin dokusu içinde de birikintiler, hatta gerçekten taş sertliğinde oluşumlar olabiliyor; bunlardan şüphelenirsek filmlerle de inceleme yapmamız gerekebiliyor.

   cevap
   • Elif  Mayıs 7, 2020

    Hocam bunlar boğaza dokunuldugu zaman bademciklerin olduğu yere yerinden oynama yaparmi bu taşlar ağza doğru gelirmiş gibi veya dil altında imiş gibi

    cevap
    • Elif  Mayıs 7, 2020

     Hocam birde özel bir KBB uzmanına gittiğimde şuanda virüsten dolayı ameliyat olmayacağını söyledi kafayı yakma oraya diyor ama benim yaşam kalitem oldukça düştü elimde değil hocam panik atagimda var beni çok rahatsız ediyor bu taşlar bazen bogulacakmis gibi oluyorum

     cevap
     • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

      Elif Hanım, bademcik taşı boğulma veya boğulma hissi yapabilecek bir durum değildir. Teşhis gözden geçirilebilir; başka bir boğaz hastalığı söz konusu olabilir. Eğer boğaz bölgesi normalse panik atağınızın tedavisi için bu konuda çalışan bir hekime başvurabilirsiniz.

 6. Memed  Mayıs 4, 2020

  Bademiciğimdeki taşlar dışardan gözükmüyor ancak içinde oldugunu düşünüyorum(çıkmıyor) ve g bademciğimdeki yarılklar çok büyük tedavi olduktan sonra tekrar oluşurmu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Mehmed Bey, yarıkların derinliği yapısal, birikmelerin oluşmasını önlemeye yönelik verdiğimiz tedaviler bu yarıkları değiştirmez. Ama son çare olan bademcik ameliyatı sonrasını soruyorsanız, doku tamamen alındığı için yarık da kalmaz ve bademcik taşı oluşmaz.

   cevap
 7. havva  Mayıs 4, 2020

  Hocam iyi günler bende de bademcik taşı var bir kkb uzmanına başvurdum ve sorunun çözülmesi için bademciklerin alınması gerektiği cevabını aldım. Çevremden koku yaptığını söyleeyen olmadı ama kendim koktuğunu düşünüyorum ve rahatsız oluyorum. Tuzlu su ile gargara yapmak mevut taşları temizler mi ya da yeni oluşumları mı engeller artı ne sıklıkla gargara gerekeceği konusunda bir bilgi verebilir misiniz lütfen.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Havva Hanım, tuzlu suyla gargarayı deneyebilirsiniz; bunu yemeklerden sonra yapabilirsiniz. Ayrıca sayfamdaki önerilere de uymaya çalışabilirsiniz; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi belirtileriniz de varsa bunları tedavi etmeye çalışmalıyız. Yazılarımdan da anlayacağınız üzere, bademciklerin alınmasını en son öneriyorum.

   cevap

 Yorum Ekle