drips dropsBurun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez “bıraktırma tedavisi” ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. BEGÜM YILDIRIM  Haziran 13, 2020

  Merhaba, ben 20 yaşındayım ve 10 yıldan fazladır otr.vine bağımlısıyım. 3 günde bir kutu bitiriyorum. Astım hastası olduğum için nefes almaya ekstra ihtiyacım oluyor ve onsuz yaşayamıyorum. Doktora gittiğimde bana tedavisi olmadığını, hayatım boyunca nefes alamayacağımı söyledi. Otr.vine bırakmamın bir yolu yok mu? Nefes alabilmem için başka bir ilaç yok mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 14, 2020

   Begüm Hanım, elbette burun spreyi bağımlılığının tedavisi vardır. Bıraktırma tedavisi ile beraber, hastanın bu spreye başlamasına neden olan, yani burun tıkanıklığına sebep olan sorunları da tedavi etmemiz gerekiyor. Bu şekilde hastaların hemen hemen hepsine faydamız oluyor.

   cevap
 2. Aleyna O  Mayıs 10, 2020

  Merhaba benim burnumda et var gözle görünür şekilde büyük sanırım bundan dolayı sürekli tıkanıyor gündüz uyanıkken dişimi sıkıyorum sprey kullanmıyorum çok zorda kalmadıkça ama her gece yatmadan sprey sıkıyorum nefes alamadığım zaman panik oluyorum ölücem sanıyorum resmen bende otr..vn kullanıyorum burnumdaki eti aldırmayı düşündüm ama ameliyattan sonra burnuma tampon gibi birşey konulur diye korkuyorum panik oluyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Aleyna Hanım, sprey bağımlılığı ve burun eti büyümesi çoğu kez ilaç ve başka spreylerle tedavi edebildiğimiz durumlardır. Endoskopik muayenenizi yaptıktan sonraki önerilerimize ve düzenli takiplere uyabilirseniz ameliyata gerek kalmayabilir. Ameliyatları bu tedavilerle iyileşme sağlayamadığımız hastalarda yapıyoruz.

   cevap
 3. Mustafa Özben  Mayıs 9, 2020

  Bende de otr..ine bağımlılığı oluştu sanırım. Haftada bir veya iki defa kullanmak zorunda hissediyorum. Aslında kullanmadan yapabilirim fakat bir de panik atağım var. Nefes almakta zorlandığım zaman panik atak başlıyor. Burun spreyini kullanmadan da ataktan kurtulamıyorum. Diğer taraftan da xan.x kullanmak durumunda kalıyorum.
  Kilom normalden oldukça fazla. 35 kilo fazlalığım var. Bunun getirdiği ekstra yük, diyaframın tam çalışmasını engellediği için akciğerlerimin yeteri kadar hava emmesini de engelliyor.
  Bu da aldığım nefesin yetmediği hissini dolayısıyla panik atağımı tetikliyor.
  Bir kısır döngünün içindeyim.
  Spreyi kullanmak istemiyorum. Hatta biraz önce elime alıp geri bıraktım. Onun yerine mentol (cold-..x) kullandım. Ama yeterli olmadı. Tuzlu su ile yıkamayı da denedim ama çok faydası olmadı.
  Şu an kulağım çınlıyor, başım zonkluyor. Off ne yapsam bilemiyorum…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Mustafa Bey geçmiş olsun. Aşamalı bıraktırma tedavisi uygulayıp takip edebilmemiz ve burun tıkanıklığınızın sebebine yönelik tedavileri belirleyebilmemiz için sizi de bekleriz.

   cevap
 4. ASLI.R  Mayıs 8, 2020

  MERHABA CİDDİ BİR BAHAR ALERJİM VAR VE HAMİLEYİM. MECBUR KALDIĞIM DURUMLARDA OTR.VİNE KULLANIYORUM BAŞKA NE DENEDİYSEMDE BUNUN KADAR ETKİLİ OLMUYOR.GÜNDE 24 SAATTE 2 Yİ GEÇMİYOR. BUNUN BİR SAKINCASI OLURMU ACABA BEBEK İÇİN

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Aslı Hanım, her koşulda burun tıkanıklığını yenmek için bu spreye alışmanız ve sürekli kullanmanız doğru değil. Bunu bir çözüm olarak görmemelisiniz. Bu ve benzeri burun spreylerinin hamilelik dönemine etkisi üzerine tıbbi bir çalışma yok. Fakat az miktarda da olsa kan dolaşımına geçebildikleri için, bebeğin kan dolaşımını ve beslenmesini etkileyebileceği düşüncesiyle, hamilelikte bu spreyleri önermiyoruz. Burun tıkanıklığınızın sebebini ve sebebe yönelik çözüm yollarını belirlemeliyiz.

   cevap
 5. Betül  Şubat 22, 2020

  Merhabalar ne yazık ki o bende o bagimlilardanim. Kuru ve klimali bir ortamda çalışıyorum cok sık gribe yakalandigim icin burun spreyi kullanmak zorunda kalmistim baktim ki ciddi anlamda bagimlisi olmusum. İl.adin kullaniyorum neredeyse bir haftada bir tane bitiriyorum. Artik ciddi anlamda rahatsiz etmeye başladı sol deligi hafif actirip ya da burnumun ucunu hafif asagiya indirim nefes alabildigim zamanlar olmaya basladi. Tabi ki ameliyat korkum var ve bu konuda doktora gitmeye cekindim ilk defa bu konu hakkinda arastirmak istedim. Ne yapmaliyim sizce?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 24, 2020

   Betül Hanım geçmiş olsun, aşamalı bıraktırma tedavisi ve düzenli takipler yapabildiğimizde çoğu hastayı sprey bağımlılığından kurtarabiliyoruz. Zaten sprey kullanıyorken ameliyat da önermiyorum, zira kanama riski yükseliyor. Bu aşamada size destek tedavisi ile spreyi aşamalı olarak bıraktırıp, sonrasında başlamanıza neden olan esas nedeni ortadan kaldırmamız lazım. Sizi de bir gün bu amaçla bekleriz.

   cevap

 Yorum Ekle