drips dropsBurun Spreyi Bağımlılığı

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa, çoğu kez “bıraktırma tedavisi” ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. Hastanın hangi tedaviyi ne amaçla kullandığını ve ilaçlarla sonuç alınamazsa ameliyat gerekebileceğini dahi bilmesi gerekir. Bu tip burun spreyi bağımlısı hastaların burunlarındaki bir deviasyon (burun eğriliği), konka şişmesi (burun eti şişmesi) ya da sinüzit sorunu ameliyatla tedavi edildiğinde hasta bağımlılıktan kurtulabiliyor.

Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Burun spreyi bağımlılığı diğer madde bağımlılıklarına benzer. Burada yaşamsal olarak en önemli şey olan havaya yani daha fazla nefes alabilmeye ihtiyaç vardır. Ve buna karşı koyabilmek pek olanaklı değildir. Burun tıkanıklığı olan hastanın ağzından aldığı nefes yeterli değildir. Burundan alınan havanın kalitesi (nem, ısı, temizlik) hem daha yüksektir, hem de oksijenlenme daha verimlidir. Uzun süredir burnu tıkalı olan kişi, burun açıcı damla veya spreyle karşılaştığında, burun etlerini büzüştürdüğünde sanki ilk defa nefes alıyormuş gibi hisseder. Burnu tıkandıkça başvurduğu spreylerini yanından eksik etmez; çantasında, evinde, işyerinde, arabasında ve başucunda bulundurur hale gelir. Haftada 1-2 defadan, 35-40 sene günde 5-6 defa kullanıma kadar değişebilen derecelerde burun damlası bağımlılığı vardır. Bağımlılık düzeyi hastanın burun tıkanıklığının şiddeti ile doğru orantılıdır. Burun tıkanıklığı da altta yatan burun içi hastalıkla ilişkilidir.

Burun spreyi bağımlılığından nasıl kurtulunur?

Burun spreyi bağımlılarında mutlaka burun tıkanıklığına yol açan bir sorun vardır. Burun tıkanıklığında en sık burun eti büyümesi yani diğer adıyla konka şişmesi ile karşılaşıyoruz. Bunun dışında burunda kemik kıkırdak eğriliği olarak bilinen deviasyon şiddetli ise burun tıkanıklığı yapabilir. Ayrıca mukozayı şişiren ve tıkanıklığa yol açan alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar da burun spreyi bağımlılığına yol açabilir. Burun spreyi bağımlılığı tedavisi iki aşamalıdır. Önce mutlaka sprey bıraktırma tedavisi yaparız. Bu tedavi ile ileri düzeyde olmayan vakaların bazılarında tam düzelme sağlanabilir. Bu tedavi aslında her türlü faydalıdır, zira mukoza örtüsünün rahatlaması ve sönmesi, tedavi sonrasındaki endoskopik muayenemizde daha doğru ve gerçek bulgular sağlar.

Burun spreyi bağımlılığı tedavisinin ikinci aşamasını planlamada bu durum çok önemlidir. Bıraktırma tedavisine devam edilebilir veya altta yatan esas sorun operasyonla düzeltilebilir. Örneğin Holmium lazerle burun etlerinin küçültülmesi, hastanın burun damlası veya spreyi ile yaptığı şeyin kalıcı olmasını sağlar. Tıkanıklığa yol açan deviasyonun düzeltilmesi tıkanıklığı ve burun spreyi ihtiyacını ortadan kaldırır. Sinüzitin tedavi edilmesi burun mukozasının işleyişini ve şişmeleri düzeltir, sprey bağımlılığının tekrar etmesini önler.

Sonuç olarak burun damlası ve spreyi bağımlılığından kurtulmak mümkündür.  Burun spreyi bağımlılığının tedavisi aşamalıdır. İlaç tedavisi ile düzelebilen hastalar olduğu gibi, ameliyatın kaçınılmazı olduğu vakalar da vardır. Burun spreyi bağımlılığı konusunda yoğun çalışan ve deneyim sahibi uzmanların yaklaşımı ve tedavi başarısı farklıdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. figen doğan  Ekim 26, 2019

  merhaba hocam benim burnumun içinde yamukluk var kesin ameliyat olmam söyleniyor fakat bende keloit var ve korkudan ameliyata karar veremiyorum bu konuda bana fikir verebilirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Figen Hanım cildinizde keloid varsa, ciltle ilgili geçireceğiniz ameliyatlarda bu yine oluşabilir. Fakat burun içindeki yamukluklarda burun içinde çalışırız; cildi açmayız, burun içinde mukoza kesisi yeterli olur. Bir estetik yaklaşım planlanmıyorsa, yani ciltle ilgili bir girişim yoksa, burun içinde keloid oluşması beklenmez. Olsa bile, bu durum dışarıdan görülmeyecektir.

   cevap
 2. Tuba  Nisan 2, 2019

  Burun spreysiz yaşamıyorum haftada 2 veya 3 kutu kullanıyorum bütün markaları kullandim sadece mentehol’lu kullanıyorum bi çözüm bullun

  cevap
  • Raşit sarı  Aralık 1, 2019

   Merhaba bende otrovin bagımlısıydım bırakmaya karar verdim kabus gibi geçen 3 günün ardından bıraktım hele ilk gece sabaha kadar bogulacak gibi oldum spreyi kullanmadım ama çok niyetlendim şükürler olsun şimdi düzene girdim eyer bırakmak istiyorsanız kesinlikle bırakmaya odaklanın ve doktordan yardım alın yoksa emzik taşır gibi cebinizde gezdirmek zorunda kalırsınız

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 2, 2019

   Elbette Tuba Hanım, 02123512401 numarayı aradığınızda teşhis ve tedavilerinizi yapabilmemiz için inci hanımdan muayene randevusu alabilirsiniz

   cevap
 3. Levent  Kasım 24, 2018

  Ben burun spreyinden kurtulamıyorum, ne yapmam lazım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Levent Bey, burun spreyi bağımlılığından kendi kendinize kurtulamıyorsanız biz size yardımcı olabiliriz. Bu şekilde sizi bu spreyleri kullanmaya zorlayan burun tıkanıklığınızın nedenini bulup çözerek ve aşamalı bıraktırma tedavisi ile takip edebileceğiz.

   cevap
 4. Ali  Kasım 14, 2018

  Merhabalar. Benim sorum septorinoplasti ameliyatı hangi teknikle nasıl yapılıyor. Bende sol tarafta septum eğriliği var ve Burun ucum çok aşağı düşük.bu ameliyat kapalımı açıkmı yapılıyor. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Ali Bey ben septorinoplasti yapmıyorum. Ancak bu ameliyat hekimin deneyimine göre açık teknikle de kapalı teknikle de yapılabilir.

   cevap
 5. feyza korkmaz  Ekim 15, 2018

  hocam merhaba ,
  otrivine bağımlısı olarak yaşıyorum .kısaca hikayemi anlatmak istiyorum. bu ilacı neredeyse 10 senedir kullanıyorum. birkez RF işlemi uygulandı 6 ay rahat eetim sonra yine aynı problemler başladı. daha sonrasında genel an. ile ameliyat oldum kıkırdağını düzelttik polip temizledik ve konkalarından aldık dediler tıbbi olarak yapılan ameliyat hakkında bilgim bu . 1 sene sonrasında ben yine nefes alamamaya başladım. bi çok doktora gittim kortizonlu sprey verelim ilaç verelim dene dediler onları da denedim ama şuan size yazarken bile nefes alamıyorum. bundan nasıl kurtulucam bilmiyorum. desteğinizi rica ederim. ,
  saygılar ,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Sayın Feyza Korkmaz, pek çok tedavi ve ameliyat geçirmişsiniz. Geldiğinizde önce endoskopik muayenenizle burnunuzun içini/değişiklikleri göreceğiz. Buna göre size destek olup olamayacağımızı belirleyeceğiz. Ancak merak etmeyin, geri dönüşümsüz bir uygulama yapılmadıysa size faydamız dokunabilir.

   cevap
 6. Mustafa emin  Haziran 22, 2018

  Merhaba doktor bey. 18 yaşındayım 12 yaşındayken burnum kırılmıştı. Doktora gitmedim ve sanırım yamuk kaynadı. 14-15 yaşlarımda bir kez daha burnum kırıldı şişti buyudu. Geçer dedim ve doktora gitmedim. Şimdi 18 yaşındayım nefes alamıyorum her gece sıprey sıkıp uyuyabılıyorum. Tavsiyeniz nedir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 25, 2018

   Mustafa Bey, sizi önce burun spreyi alışkanlığınızdan tıbbi tedavilerle kurtarmamız gerekli. Bu süre zarfında burun tıkanıklığınız da düzelebilir. Düzelmezse, burun tıkanıklığınızın mekanik yani cerrahi çözümlerini konuşabiliriz. Bir gün muayeneye geldiğinizde gerekli adımları atarız.

   cevap
 7. Gökhan  Haziran 14, 2018

  İyi günler doktor bey 3 yıl önce otrivine bağımlısı oldum otri..eyi adeta cebimde taşıyacak seviyeye geldim onsuz nefes bile alamıyordum 1 yıl önce devlet hastanesinde burnumda bir yakma işlemi uygulandı yakmadan sonra 6 ay rahatladım 6 ay sonra tekrar sıkıntı başladı özel hastanedeki doktor
  Bana lev..nt ve bir ay sonra lo..last verdi her gece 1 tane içiyorum ve çok rahatım bu haptan kurtulmanın da bir yolu yokmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 18, 2018

   Gökhan Bey, burun tıkanıklığının genellikle temel bir veya birkaç nedeni vardır. Burun eti büyümesi bunların bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Burun eti büyümesi nedeniyle de burun spreyi bağımlısı olunabilir. Tedaviye burun etini küçülterek başlamak bu gibi durumlarda sonuçlardan birini tedavi etmek olur. Alerji ilaçlarından fayda görmeniz, teşhisleriniz arasında alerjik nezle veya işlevsel bir sorun daha olabileceğine işaret ediyor. Aslında bu da en baştaki nedenlerden biri olabilir ve bulunup tedavi edildiğinde kalıcı çözüm elde edebilirsiniz. Ben bu konuda farklı ve yoğun çalışırım, inşallah size de faydamız olur.

   cevap
 8. Serpil  Mayıs 4, 2018

  Merhabalar dogum yapalı 1 ay oldu be ben 6 aydır illadin burun sipreyi kullanıyorum burnumdaki tıkanıklık gecmiyor her doktora gittiğimde bana farklı bir burun ilacı yazıp gönderiyor ben ilac kullanmadan baska bir tedavi yöntemi ile bu ilactan kurtulamaznıyım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Serpil Hanım, hamilelik nezlesi ile beraber burun tıkanıklığı yaşanabilir, bu nedenle burun spreyi bağımlısı olmuş olabilirsiniz. Burunda tıkanıklığa yol açabilecek diğer olası nedenleri de belirledikten sonra tedavi önerilerinde bulunabiliriz, merak etmeyin.

   cevap
 9. Raife  Mayıs 3, 2018

  Merhaba Atilla Bey ben 2 sene önce de bu başıma geldi grip olduğum zaman burnum tıkanmıştı ve spreyler işe yaramıyordu tamamen tıkanmıştı ve burnumdan içeri nefes çekerken agzimdan et çıkmıştı diğer burnumada uyguladım ve yine ceviz büyüklüğünde et cıktı geçen sene de aynısı oldu ve şimdi burnum sürekli tıkanıyor şimdi ise iliadin spreyini kullanıyorum ve bağımlı hale geldim 3 aydan fazla kullanıyorum ve kullanmadan duramıyorum ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2018

   Raife Hanım, sizde burnun polipli hastalıkları (nazal polipozis veya antrokoanal polip) olabilir. Bunlara bağlı tıkanıklıklar nedeniyle burun spreyi bağımlısı olmuş olabilirsiniz. Eğer bu polipli hastalığınızı veya neyse esas sorunu teşhis ve tedavi ettiğimizde sorunlarınız çözülebilir.

   cevap
 10. Nazan  Nisan 17, 2018

  Merhaba hocam 24 haftalık hamileyim hamilelikle burun tıkanıklığı ve tüm alerjik semptomları yaşıyorum kortizonda dahil birçok ilaç ve burun spreyi kullandım ilyadin başlarda iyi geliyordu artık oda işe yaramıyor yiç bir şekilde burnumdan nefes alamıyorum ge budurum beni çok zorluyor ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2018

   Nazan Hanım, “hamilelik nezlesi” dediğimiz durumu tarifliyorsunuz. Yıllar önce basında bu konuda yazılarım çıkmıştı, http://www.saglikplatformu.com/haberler/Ayrinti.asp?HaberNo=6281 sitesindeki tavsiyelerimi uygulayabilirsiniz; ancak fayda görmezseniz endoskopik teşhise dayalı tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 11. Bayram Erol  Mart 19, 2018

  Merhaba Doktor Bey
  Benim 6 haftalık torunuma burun tıkanıklığı nedeniyle xl..r burun damlası 22ml verdiler ilk kullandığımızda buruna biraz fazla kaçırdık,ikinci kullanmamızda da yine bizim acemiliğimizden burundan taşan sıvı bebeğin gözüne temas edince endişe etmemiz sonucu damlayı sizden cevap gelinceye kadar kullanmamayı düşünüyoruz.
  Sorum fazla damla ile bebeğinizle bir zararı okutma,bebeğimizin gözünde bir hasar olmuşmudur.Saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Bayram Bey, bahsettiğiniz damla Xylitol denilen bir çeşit şeker içerir. Bunu bir defalık fazla kaçırmanızın veya göze gelmesinin bir zararı olmayacaktır. Yine de bundan sonra doktorunuzun size önerdiği dozlarda devam etmeniz yerinde olur.

   cevap
 12. Serdar  Mart 6, 2018

  Merhaba atilla bey benimde saman nezlesi hastaligim var göz sulanmasi göz kaşintisi burun akintisi deride kasinma doktora gidiyorum surekli farkli burun spreyi yaziyor 3 senedir gitmiyorum doktora otrivine doz ayarli burun spreyi kullaniyorum surekli olarak burun tikanikligim devam ediyor nemli yerlerde burun tikanikligim olmuyor yardimci olursaniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 7, 2018

   Serdar Bey,burun tıkanıklığı için bu spreyi çözüm olarak görmemelisiniz. Bir gün endoskopik muayenelerinizi yaparak tıkanıklık nedeninizi bulur, buna göre gerekli tedavinizi belirleriz. 02123512401 i arasanız sekreterim randevunuzu oluşturur.

   cevap
 13. Serdal  Mart 1, 2018

  Slm kolay gelsin 3aylik bir oglum var saglik ocagina goturdum burun icin Rhinfant burun spreyi verdi receteyi okudugumda 2yas altindaki cocuklarda kullanmayin yaziyor ne yapmam gerekiyor yardimci olabilirmisiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   Serdal Bey, doktorunuz bu ilacı oğlunuzu muayene ettikten sonra bir teşhis belirlemiş, bilgi ve deneyimlerine göre oğlunuzu sağlığına kavuşturmak amacıyla vermiştir. Dolayısıyla ilaçlar ve kullanımları ile ilgili soruları kendisine sormalısınız. Bir başka hekimin oğlunuzu muayene etmeden tedavide değişiklik yapması ve hatta yorum yapması dahi doğru olmaz.

   cevap
 14. Serpil  Şubat 10, 2018

  Merhaba atilla bey 31 haftalık gebeyim yaklasık 24 haftada illadin kullanmaya basladım beni cok rahatlattıgı için doktorumun verdiği süreyi astım suan tam 4 sise ilac bitirdim ve herkes bebegimin zarar görecegini söylüyo size tek sormak istediğim sey bebegim bu ilac yüzünden zarar görecekmi doguma 2 ayım var bebegime bi zararı olmusmudur bu ilacın kendimi gectim tek düşündüğüm kızım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Serpil Hanım, gebeliğin 3. ayından sonra kullanılan burun spreyleri bebeğinizin oluşumunu etkilemez, ancak anne karnındaki bebeğin gelişimini etkileme olasılığı nedeniyle kullanılmasını tercih etmeyiz. Endişe etmeyin, ancak burun tıkanıklığınızın nedenini belirleyip, size başka çözümler önermeliyiz.

   cevap

 Yorum Ekle