Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ncBy8AtRX90[/embedyt]

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Sezcan  Nisan 1, 2020

  Doktor. Bey kulaklarım tıkandı neden olmuş olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2020

   Kulak kiri, dış kulak yolu iltihabı, kulak zarı iltihabı (mirinjit), orta kulak basıncının bozulması (östaki disfonksiyonu), orta kulakta sıvı toplaması (efüzyonlu otit), orta kulak iltihabı (akut otitis media), ani işitme kaybı vb.

   cevap
 2. Fatmaa  Mart 28, 2020

  Merhabalar. 1 hafta önce kulak ağrısı ve tıkanıklıkla seyreden duymada azalmayla doktora gittim. Orta kulak iltihabi olduğumu söyledi. Antibiyotikte 5.günüm ama kulağım hala açılmadı. Normal midir, açılır mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 30, 2020

   Orta kulak iltihabı hemen düzelmez; antibiyotik kullanımı doktorunuzun önerisine göre 7 ila 10 güne tamamlanır. Beraberinde iltihaplı sıvıyı azaltan ve kıvamını incelten ilaçlar eklenebilir. Sıvının ve basınç bozukluğunun tam olarak geçmesi 2-3 haftayı bulabilir. Verilen tedavi bitiminde doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

   cevap
 3. Esma  Mart 19, 2020

  Ortak kulak iltihabı olmuşum damla kullanıyorum bu gün damlayı atınca tamamen tıkandı ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2020

   Esma Hanım, orta kulak iltihabında hadise kulak zarının ardındadır. Sizin dışarıdan damlattığınız bir damla, eğer kulak zarı delik değilse orta kulağa ulaşmayacaktır. Tedaviyi doktorunuz verdiyse bu konuda kendisi ile tekrar görüşüp danışın; eğer kendi kendinize kullanmaya başladıysanız lütfen bir meslektaşa başvurun. Zira bazen kulak aspirasyonu ya da farklı tedaviler gerekebilir.

   cevap
 4. Selin  Mart 14, 2020

  merhaba
  sol kulağım ani bir şekilde tıkandı nedensiz yere. Bazen tamamen tıkanıyordu sonra yarısı geri geliyordu. Anneme söyledim ok..bor damlattı ama bu sefer kulağımın tamamı tıkandı. Doktora giderdik normalde ama malum korona yüzünden hastaneye gitmeye çekiniyoruz ne yapabilirim bence kulak kiri yüzünden tıkandı her yıl bir iki kere tıkanıyor ve sebep hep aynı. Oks..oru bir süre daha kullansam geçer mi?

  cevap
  • Metin  Mart 30, 2020

   Hocam selamlar ,dus sonrasi kulagim tikandi ve ugultu ve cinlama da dahil duyma kaybi yasamaya basladim.İyi gelir diye zeytin yagi ve gliserin ile yumusatmayi denesemde tikanma artti ve daha rahatsiz edici bir duruma geldi.2 3 gun sonra hafif agri baslayinca antibiyotik damlalar aldim.Fakat hala bir cozum olmadi artmasa da tikaniklik ve hafif uyusma hali devam ediyor.Corona salginindan dolayi hastaneye gidip gostermeye cekiniyorum.Ne yapabilirim kulak arkasinda hafif uyusma gibi hissizlik mevcut basit bir su kacmasi olayi bu noktaya kadar getirdi..Tesekkurler

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 30, 2020

    Metin Bey, kulağa su kaçtıktan sonra bazen bakteri bazen mantarlara bağlı dış kulak yolu infeksiyonu yaşanabilir. Bu tip durumlarda damlalar tek başına etki etmeyebilir. En doğrusu kulağın görülmesi ve aspiratörler mikrop ve birikintilerin temizlenmesidir. Damla tedavisi bundan sonra daha etkili olur. Ancak ben de şu sıralar salgın nedeniyle çalışmıyorum.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 18, 2020

   Selin Hanım, ani kulak tıkanıklığı kulak kirinin ıslanıp şişmesi nedeniyle de olabilir, ani işitme kaybı dediğimiz önemli ve acil bir durumda da olabilir. Bunun ayrımını muayene ile yapmak lazım; zira kötü olan ise erken tedavi şansını kaybedebilirsiniz. Ben de bu salgın nedeniyle çalışmalarımı sınırladım; ama durum düzelmediyse sizin bir an önce bir KBB Uzmanına görünmenizde fayda var.

   cevap
 5. Özgür  Şubat 17, 2020

  Hocam merhaba 1 hafta önce kulak tıkanıklığı şikayeti ile hastane gittim doktor kulak kiri dedi temizlemeye çalıştı ancak temizlenmedi kulak zarına yapışmış dedi ve gliserin verdi 1 hafta kullandım 1 hafta sonra tekrar gittim ve doktorum kiri temizledi ama hala sol kulağımda duyma kaybım var neden olabilir hocam teşekkürler

  cevap
  • Ahmet  Mart 10, 2020

   Hocam sol kulağımda hafif doluluk hissi var testleri yaptırdım doktor hafif basınç var dedi ve birşey yapmadı tedavisi nedir

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2020

    Hafif basınç bozuklukları bazen kendiliğinden düzelir; tedavi verilmeyebilir. Fakat rahatsızlık varsa, burun açıcı, mukoza ödemini azaltan çeşitli tedaviler verilebilir. Tedavi seçimini endoskopik bulgular ve hastanın genel sağlığına göre yapabiliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 19, 2020

   Duyma kaybının orta ve iç kulakla ilgili sebepleri de vardır. Bunlar çeşitli testlerle araştırılmalıdır

   cevap
 6. Cafer emre  Ocak 31, 2020

  Merhaba DOKTOR BEY;
  2 aydır kulak tıkanıklığım var ve arada sırada baş ağrısı yapıyor ve ilk başladığı zamanlar kirden olabileceğini düşündüğüm için sağlık ocağına gittim ve doktor baktığında herhangi birşey olmadığını söyledi ancak tedirgin oluyorum 2 aydır yaklaşık bu sıkıntı var işitme kaybı vs olabilirmi cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim 🙂

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 1, 2020

   Cafer Bey, kulak tıkanıklığı zaten bir çeşit işitme kaybının sonucudur. Bu tıkanıklık hissi dış, orta veya iç kulaktaki olası bir soruna bağlı olabilir. Sağlık ocağında birşey saptanamadıysa, bir KBB Uzmanına başvurmanızda fayda var; zira teşhisi belirlemek için bazı testler yapılması gerekiyor olabilir.

   cevap
 7. ali kılıç  Aralık 20, 2019

  hocam askerlik için basvurdugumda sol kulağımda tıkanma oldugunu söyledi lütfen yardımcı olur musun sağ kulakta herhangi sorun yok ancak sol kulakta tıkanma oldugunu söyledi neden olur kulak tıkanması hemen gecer mi acil yardımcı olur musunuz hocam iyi akşamlar

  cevap
  • Metin  Aralık 25, 2019

   Ben neler çekiyorum 9 yıldır bu durumdan

   cevap
   • Metin  Aralık 25, 2019

    Testler normal olmasına rağmen internet kafedeki kulaklık tam hasar vermesede kulağımda yoğun çınlama oldu ardından bir elektriklenme gibi bişey hissettim kafamın içinde ve sol kulağımda testler normal çıkm asına rağmen 1-2 db lik eşitsizlik oluştu bu da basınç sorunu yaratıyor acaba ilerde bunun çözümü bulunur mu kök hücre vs ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

     İşitme testi ortalamaları normal olabilir fakat çınlama varsa testteki yüksek frekanslara da (tiz seslere) bakmak lazım. Bunlarda düşme varsa çınlamayı balıklar. İç kulak tipi kayıplarda henüz tedavi yok ama kötüleşmesini önlemek için öneriler yapılmalı. Böyle olup olmadığını bir gün işitme testini de yanınıza alıp geldiğinizde değerlendirebiliriz.

     cevap
    • Metin  Aralık 25, 2019

     ayrıca son 2 yıldırda sol kulağımdaki kirler dışarı taşıyor hep sağda yok pek bi sorun vakumlar aldırıyorum

     cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 22, 2019

   Ali Bey, kulak tıkanıklığının pek çok sebebi var. Basit muayene sırasında saptandıysa bunun bir kulak kirine bağlı olabileceğini düşünürüz. Bunun doğrulanması ve temizlenmesi için gelebilirsiniz. Haftaarası gündüz saatlerinde 02123512401 numaradan ararsanız İnci Hanım randevu verir.

   cevap
 8. Nergiz  Kasım 13, 2019

  Merhaba bir süredir uğultu ve kulak tıkanması için doktora gittim. Bana kulakların kirli olduğunu temizlenmesi gerektiğini söyledi. Oksibor adlı damla verdi. Fakat kulaklarım daha da tıkanmaya başladı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2019

   Nergiz Hanım, her hekimin farklı tercihi olabilir. Ben kulak kiri ıslandığında şişip tıkanma yapar veya yayılır diye damla vermiyorum. Mikroskop altında aspiratörle çekip, hastanın sıkıntısını o anda çözüyorum.

   cevap
 9. Kulağı tıkalı adam  Ekim 30, 2019

  Merhaba, internette aradim ama bulamadım. Son üç gündür birden yatar pozisyona gectigimde sağ kulağım tıkanmaya basladi. Ağrı sızı yok sadece uzandım mi sağ kulağım tıkanıyor çenemi oynattigimda tekrar açılıyor. Şu an günlük hayatimi etkilemiyor. Bu neden olabilir sizce çok ciddi bir şey olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 30, 2019

   Bu tip durumlarda iki olasılık akla gelir; ilki östaki disfonksiyonu (orta kulak basıncı bozuk) olabilir; diğeri kulak kanalında buşon (kir, birikinti) olabilir. Neyse ki ikisi de tehlikeli değildir; fakat görüp teşhis ettiğimizde hem tanıdan emin olur, hem tedavinizi yaparız. Östaki disfonksiyonunu teşhis edebilmek için timpanometri denilen testin yapılması da gerekir; bu cihaz benim ofisimde mevcut.

   cevap
 10. Duygu  Ekim 26, 2019

  Merhabalar benim kulağımda 1 haftadır ağrı var doktora gittim buşon varmış kulağımda yumuşasın diye oksibor damla verdi 1 hafta sonra gel dedi fakat oksiboru kullandıktan sonra ağrılarım çok fazla şiddetlendi bu durum normal mi acaba ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Duygu Hanım, buşon varsa aslında bunu mikroskop altında aspiratörle hemen çekip alabiliyoruz. Buşon için kullanılan damlalar sonrası genellikle ağrı olmaz; bu durum kulak kanalının bir enfeksiyonuna bağlı olabilir.

   cevap
 11. Arzu  Ekim 24, 2019

  Merhaba doktor bey kulağım ani sese maruz kaldı ve bir çınlama sonrası kulağımda basınç oluştu ses kaybı yok ama bu durum Rahatsız edici

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Arzu Hanım, ani yüksek sese maruz kalındığında 4000Hz frekansında hasar meydana gelebilir ve çınlama bu nedenle oluşur. Konuşma frekansları 500-2000Hz arası olduğu için duyma kaybı hissetmeyebilirsiniz. Fakat bu şekilde bir akustik hasar varsa, bunu belirlemek için yine işte testi yapılmalıdır. Erken dönemde bazı tedaviler bu hasarı azaltabilir, ancak süre ilerlerse ve hasar şiddetliyse tam düzelmeyebiliyor.

   cevap
 12. Şeyma  Temmuz 4, 2019

  Kulağımda iltihaplanma var yemek yemede zorlanıyorum doktor damla verdi ama damla yaptıktan sonra kulağım 4 5 saat tıkalı oluyo bu normal midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Kulak damlası da, damlatıldıktan sonra bir süre tıkanıklığa neden olabilir.

   cevap
 13. Necmi Korkmaz  Temmuz 3, 2019

  Merhaba. Kulaklarımdan uğultu geliyor, sabahları tıkalı uyanıyorum. Doktorda temizlenmesine rağmen hala duyma problemi yaşıyorum ve tıkanıklık devam ediyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Necmi Bey, kulak kanalınız düzgün temizlendiyse, tıkanıklığınızın devam etmesi orta veya iç kulak sorunlarıyla da ilişkili olabilir. Tekrar doktorunuza başvurmalısınız.

   cevap
 14. ahmet  Temmuz 1, 2019

  3 – 4 gün önce kulağıma su kaçması şikayetiyle kbb ye gittim vakumla temizledi hocamız günde 3 defa 1 de yatarken fön makinasıyla 30 cm uzaklıktan 2 karış sıcak hava tut fazla şiddetli olmasın dedi kulağım da iltihap başlamış ilaç vs yazmadı kulak ağrılarım biraz şiddetlenmeye başladı yutkunmakta yemek yemekte falan zorluk çekmeye başladım kulağımda basın ve akma hissediyorum

  cevap
  • ahmet  Temmuz 1, 2019

   sağ kulağımda bu sorun kafamı sağa doğru yatırınca ağrı geçiyor akıyormuş gibi hissediyorum yarın sabah tekrar kbb ye gidicem bir de vakum tutarken kulak zarımı parçalanıcak sandım bir an sorun olur mu normal mi ilk defa oldu da

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2019

    Ahmet Bey, kulak kanalının genişliğine göre seçilen ince aspiratörlerle, mikroskop altında titizlikle, hastayla koopere olunarak çalışıldığında deneyimli ellerde bunun riski çok düşüktür.

    cevap
 15. Gurur Kurt  Haziran 24, 2019

  Merhabalar doktor bey. Kulağımda kaşıntı ve sanki içinde yürüyen bir böcek varmış gibi hissetmem üzerine doktora gittim. Ayni zamanda su gibi berrak ve akiskan hafif bi akinti vardi. Kulak yolumda egzama varmış. Egzama teşhisi konulduğu gün kulağımın bu durum haricinde iyi göründüğünü söylemişti gittiğim doktor ama ben kulağımda dolgunluk hissediyorum egzama buna sebebiyet verebilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Egzamaya ait deri artıkları/pullanma, akıntı-ıslaklık ile şişip kulakta dolgunluk-tıkanıklık yapabilir. Bu mikroskop altında aspiratörle temizlendiğinde rahatlayabilirsiniz.

   cevap

 Yorum Ekle