Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Şeyma  Temmuz 4, 2019

  Kulağımda iltihaplanma var yemek yemede zorlanıyorum doktor damla verdi ama damla yaptıktan sonra kulağım 4 5 saat tıkalı oluyo bu normal midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Kulak damlası da, damlatıldıktan sonra bir süre tıkanıklığa neden olabilir.

   cevap
 2. Necmi Korkmaz  Temmuz 3, 2019

  Merhaba. Kulaklarımdan uğultu geliyor, sabahları tıkalı uyanıyorum. Doktorda temizlenmesine rağmen hala duyma problemi yaşıyorum ve tıkanıklık devam ediyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Necmi Bey, kulak kanalınız düzgün temizlendiyse, tıkanıklığınızın devam etmesi orta veya iç kulak sorunlarıyla da ilişkili olabilir. Tekrar doktorunuza başvurmalısınız.

   cevap
 3. ahmet  Temmuz 1, 2019

  3 – 4 gün önce kulağıma su kaçması şikayetiyle kbb ye gittim vakumla temizledi hocamız günde 3 defa 1 de yatarken fön makinasıyla 30 cm uzaklıktan 2 karış sıcak hava tut fazla şiddetli olmasın dedi kulağım da iltihap başlamış ilaç vs yazmadı kulak ağrılarım biraz şiddetlenmeye başladı yutkunmakta yemek yemekte falan zorluk çekmeye başladım kulağımda basın ve akma hissediyorum

  cevap
  • ahmet  Temmuz 1, 2019

   sağ kulağımda bu sorun kafamı sağa doğru yatırınca ağrı geçiyor akıyormuş gibi hissediyorum yarın sabah tekrar kbb ye gidicem bir de vakum tutarken kulak zarımı parçalanıcak sandım bir an sorun olur mu normal mi ilk defa oldu da

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2019

    Ahmet Bey, kulak kanalının genişliğine göre seçilen ince aspiratörlerle, mikroskop altında titizlikle, hastayla koopere olunarak çalışıldığında deneyimli ellerde bunun riski çok düşüktür.

    cevap
 4. Gurur Kurt  Haziran 24, 2019

  Merhabalar doktor bey. Kulağımda kaşıntı ve sanki içinde yürüyen bir böcek varmış gibi hissetmem üzerine doktora gittim. Ayni zamanda su gibi berrak ve akiskan hafif bi akinti vardi. Kulak yolumda egzama varmış. Egzama teşhisi konulduğu gün kulağımın bu durum haricinde iyi göründüğünü söylemişti gittiğim doktor ama ben kulağımda dolgunluk hissediyorum egzama buna sebebiyet verebilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Egzamaya ait deri artıkları/pullanma, akıntı-ıslaklık ile şişip kulakta dolgunluk-tıkanıklık yapabilir. Bu mikroskop altında aspiratörle temizlendiğinde rahatlayabilirsiniz.

   cevap

 Yorum Ekle