Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Sezcan  Temmuz 17, 2020

  Doktor bey 4 ay oldu kulağım tıkalı yutkunma sırasında çit sesi geliyor tup sesi geliyor nasıl geçer bu yani nasıl açılır kulağım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2020

   Sezcan Bey, Nisan ayında, kulak tıkanıklığınızın grip sonrasında olmuş olabileceğini belirtmiştiniz. Bunun orta kulakta sıvı toplamasına bağlı olabileceğini düşünmüştük. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle sizi görememiştim. Kulağınızda aynı durum devam ediyor olabilir; fakat bu kadar uzun sürdüğü için başka tip bir işitme kaybına da dönüşmüş olabilir. Artık hastaları görebildiğimize göre, randevu alıp bana veya bir başka meslektaşıma görünmeniz gerekir. Buna göre muayene ve bazı tetkiklerle teşhis ve tedavi belirlenebilir. Daha fazla gecikmemenizi öneririm.

   cevap
 2. Erk Egemen Avcı  Temmuz 6, 2020

  Hocam ben duştan sonra peçete ile silerken kiri içeri ittim.İşitmede sıkıntı yok ancak kulağımda bir şey olduğu hissi var.Ve elimle kulağımın altından hafif iter gibi yapınca tıkanıyor kulak memesinden çekince düzeliyor.Ama içerde bişey olduğu hissi hafiften var.Eczacı Sipr.ogut verdi.Günde 4 kere damlat dedi.Bu işe yarar mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2020

   Bahsettiğiniz damla antibiyotikli, kulak kanalı iltihabında işe yarayabilir. Şikayetleriniz kulak kirine bağlıysa bunu temizlemek gerekir.

   cevap
 3. Yunus  Haziran 30, 2020

  İyi günler hocam bugün KBB doktoruna gittim giliserin verdi kulaklarına 15 gün çok gel yikayacam kulağımın birine döktüm mahvoldum yanlız. Benim zarda delik vardı giliserin dokmek zararlimi tşk ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2020

   Yunus bey geçmiş olsun, keşke KBB doktorunuza kulak zarınızda delik olduğunu söyleseydiniz. Zira gliserin kulak kirini eriterek kulak kanalına, kulak zarına ve hatta kulak zarı delikse orta kulağa dahi yayılmasına sebep olabilir. Bu iyi bir durum değil; iltihaplanmaya sebep olabilir. Hemen doktorunuzla temasa geçmenizde fayda var. Ben bu olasılıklar nedenle genellikle gliserin önermiyorum, doğrudan mikroskop altında aspiratörle temizlik yapıyorum.

   cevap

 Yorum Ekle