Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ncBy8AtRX90[/embedyt]

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. yasin  Mayıs 22, 2020

  Merhaba Hocam, 4 hafta kulağımda bir mantar enfeksiyonu oldu(senede bir tekrar ediyor) damla vs. ile geçti. Fakat 1 haftadır tek kulağımda tıkanma ve boğukluk hissi var. Kirden diye düşündüm ve bugün doktora gittim temizletmek için. Aspirator ile temizliği yapıldı fakat o boğukluk ve tıkanıklık hissinin gitmediğini söyledim. Bunun üzerine işitme ve basınç testi yaptırdı fakat testte de kulağımda bir sorun olmadığını söyledi. Ben de bu tıkanıklık hissinin neden olduğunu sorduğumda görünürde bir şey olmadığını kulağı da iyice temizlediği belirtti doktor. İki adet burun spreyi yazdı ve 15 gün sonra tekrar kontrole gelmemi önerdi. Ben şu an tıkanıklığı ve boğukluğu hissediyorum. işitme testinde bir şey çıkmamasını da anlamadım çünkü tek tek kulaklarımı kapadığımda o boğukluk hissi ile kaybı biraz hissediyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Yasin Bey, tıkanıklık devam ediyorsa bunun sıklıkla bir sebebi vardır. Yapılan testler ve muayeneler gerekirse tekrarlanabilir. Verilen tedaviden fayda görülmediğinde ikinci bir görüş alınabilir.

   cevap
 2. Adnan  Mayıs 21, 2020

  Merhabalar hocam…ani ve kuvvetli baş dönmesi şikayeti ile ilgili KBB uzmanına başvurdum. Geçmişte hiç olmamıştı. Hocamız Bana Betaser…… 24 ml (günde 2 doz) ilacı yazdı ve baş dönmeniz geçince ilacı kesin dedi. Baş dönmesi ilaca başladıktan 5 gün sonra tamamen geçti.İlaci 15 gündür düzenli olarak kullanıyorum, baş dönmem kesinlikle yok ancak; özellikle sağ kulağımda fazla olmak üzere 6 gündür geçmeyen kulak tıkanıklığı, kulaklarda basınç ve kulak içerisinde tısıltı sesi var, duymakta oldukça zorlanıyorum.Parmağımla kulak borusunu genişletince açılıyor, ama parmağımı bırakınca tekrar tıkanıyor. Hocam dış kulağımda şişme olabilirmi, baş dönmem hiç olmuyor ilacı artık kesmelimiyim yada kesmem işe yarayabilirmi..? teşekürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Adnan Bey, lütfen muayene ve teşhislerinizi yapmış olan doktorunuza ulaşmaya çalışın; bu en sağlıklısı olur. Sizi görmeden tedavinizle ilgili değişiklik yapılması size zararlı olabilir. Doktorunuza ulaşamazsanız bir başka KBB uzmanına başvurmalısınız.

   cevap
 3. Ayşegül  Mayıs 16, 2020

  Merhabalar, 2-3 gündür uyku esnasında sol kulağımın üstüne yatmam sebebiyle rahatsız olup diğer tarafımda uyanıyorum. Bugün de uyandığından itibaren sol kuşağında bir tıkanma mevcut, çenemi kapandığında oluyor konuşurken geçiyor. Çok ufak da olsa bir yanma ve çınlama söz konusu. Su kaçacak bir durum oluşmadı. Sebebi ne olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Çeşitli kulak infeksiyonları veya orta kulak basıncının bozulduğu durumlar olabilir. Ama basit veya önemli çok olasılık var. Kulak kanalı ve kulak zarını görüp teşhisi ve tedaviyi belirlemek lazım.

   cevap
 4. Muhammet  Mayıs 13, 2020

  Merhaba hocam banyodan sonra kulağımı peçete ile temizlerken tıkandı.Eczaneden gliserin aldım 4 gün damlattim doktora gittim temizledi. Tıkanıklık geçmedi dedi biraz daha var zara yapışmış gliserine devam et eritir dedi. 1 hafta daha kullandım geçmedi bugün tekrar gittim baktı temizlenmiş dedi. Tıkanıklık geçmedi ve bi de çok cızırtı geliyor dedim. Isitme testi yaptırdık düşük itik kaybı varmış. 1 ay sonra tekrar test yaptır dedi ısitme kaybın devam ediyor mu etmiyor mu diye ilaç falan hiç birşey yazmadı. Hocam hem cızırtı var hemde kulakta tıkanıklık var sanki kulak zarı patlayacak gibi oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Muhammet Bey Merhaba, kulak zarına yapışmış kulak kiri varsa, bu durum kulak zarının düzgün titreşmesini engelleyebilir ve tıkanıklık ile bahsettiğiniz belirtilere sebep olabilir. Bu dönemde yapılan işitme testlerinde de haliyle kayıp saptanır. Oysa mikroskop altında çok ince aspiratörlerle bu birikintileri temizleyebiliriz. Durum sadece buna bağlıysa, hem düzelir hem de test yaptırmaya gerek kalmayabilir. Temizlendikten sonra kulak zarı ve ardındaki olası diğer hastalıklar da varsa belirlenebilir ve bunlara yönelik tedbirler alınabilir.

   cevap
 5. Adem  Mayıs 12, 2020

  Hocam bu gün kulagımı yıkattım tıkanıklıktan dolayı ama su an tıkanıklık hissi var normal mi yoksa yarın tekrar doktora gitmem gerekiyor mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Adem Bey geçmiş olsun, ben kulak yıkaması yapmıyorum; mikroskop altında aspiratörle temizliyorum. Yıkama suyu veya birikinti kalmışsa tıkanıklığınız bu nedenle devam ediyor olabilir. Doktorunuz bu olasılıklardan ve sürelerinden bahsetmesine rağmen, şikayetiniz geçmezse kendisine danışmanızda fayda var. Zira başka kulak hastalıkları da eşzamanlı görülebiliyor.

   cevap
 6. Dilşad  Mayıs 11, 2020

  Merhabalar, kulağıma sanırım su kaçtı ve birden tıkandı su ve kir birleştiği için daha önce de olmuştu gliserinli damla kullandım açılmıştı veya doktor yardım ile açılma gerçekleşti ama şu an çok ağrı var gliserin bir işe yaramıyor çınlama var çok korkuyorum işitme de bir problem olacak diye sanki doktor açsa da duymayacak gibi hissediyorum kulak burun boğaz hekimi yaşadığım yerdeki hastanenin polikinlik servisinde yok en yakın hastane yaklaşık araba ile 2 saat uzaklıkta ve korona yüzünden oraya da gitmek istemiyorum ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Dilşad Hanım geçmiş olsun; fakat başka yolu maalesef yok, mutlaka bir KBB Uzmanına görünmelisiniz.

   cevap
 7. Tuğba  Mayıs 8, 2020

  Merhaba hocam kulak çöpü ile kulağımı temizledim ve kiri ileriye ittiğim için kulağım tıkandı sol kulağımda tıkanıklık daha fazla aile hekimim kiri yaydığımı söyledi ve gliserin önerdi pek işe yaramadı gibi malum durumlardan ötürüde Dr gidemiyoruz ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Tuğba Hanım kulak kiri sıkıştı veya yayıldıysa, benim tercihim bunu aspiratörle mikroskop altında temizleyerek çıkartmak olur. 15 Mayıs için isterseniz randevu alabilirsiniz; sterilizasyonla ilgili gereklilikleri muayenehanemde oluşturdum.

   cevap
 8. ali yaşar  Mayıs 5, 2020

  hocam iyi günler. yürürken ve bazen boynumu hareket ettirdiğimde sol kulağımdan gıcırtılar geliyor. ses çok tiz bir şekilde geliyor. yutkunurken de sadece sol kulağımda basınç hissediyorum. sorun ne olabilir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Ali Bey, östaki disfonksiyonu (orta kulak basıncının bozuk olması) veya orta kulak tipi işitme kayıplarında bu tip belirtiler olabiliyor. Bu durum kulakla ilgili bir soruna bağlıysa, bunu muayene ve bazı testlerle belirleyebiliyoruz.

   cevap
 9. Zeynep  Nisan 30, 2020

  Merhaba doktor bey benimde sol kulağım tıkanmıştı bundan 1 sene önce de aynı şeyi yaşamıştım ve gliserin damlatıp doktora temizlettirmiştim. Bu sefer de aynısı oldu ve ben yine damlattım 2 gün sonunda kendiliğinden açıldı şu an corona virüs olduğundan dolayı hastaneye gitmeye çekiniyorum. Açılmasına rağmen şu an mecbur gitmem gerekir mi acaba yoksa bu durum geçtikten sonra da gitsem olur mu şu an tekrar temizlenmezse sorun yaratır mı? Şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 1, 2020

   Zeynep Hanım Merhaba, kulağınız açıldıysa şu sıra acele etmeyin; ama tekrar tıkanırsa gitmekte fayda var.

   cevap

 Yorum Ekle