Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ali riza şeker  Mart 18, 2019

  Kulak kirim icin 20 gündür ( 3 kez 10 damla)gliserin damlattim. (10 dakika tikali olmayan kulagimin ustune yatiyorm.Ymusamamis bi aletle aldilar birazini 1 hafta daha kullan dedi gene yumusamazsa ne olcak gliserinde iyice kulagi tikiyo insanin dengesi bozuluyor.yedigim yemegi sanki kulagimla yiyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   Kulağınız tam temizlenip, tıkanıklığınız düzeldiğinde bu durum geçebilir

   cevap
 2. arzu  Mart 1, 2019

  benim kulaklarım yastığa yan yattığım için sabahları bazen tıkalı oluyor ama kalktıktan sonra 5 dakika içinde geçiyor. ayrıca yastığa başımı koyup çekince böyle cuk cuk yapıyor hani lavaboyu açarken olduğu gibi. ben bu durumdan rahatsız olduğum için kulak damlası aldım ve 4 damla damlattım kulağıma. normalde 5 dakikada geçen kulak tıkanıklığı 3 gün sürdü damla sağolsun. yani bu damla kulağımı açmak yerine daha çok tıkadı ve bu ikinci kez oluyor. birkaç ay önce gene aynı şey olmuş ve kullanmayacağım ben bunu demiştim ama gene kullandım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Arzu hanım, kulakta birikinti veya infeksiyon varsa, bunları temizlemek gerekir. Bunları temizlemeden kulak damlası kullanıldığında, tıkanıklık genellikle artıyor. Bizler bunları mikroskobik görüntü altında aspiratör dediğimiz vakum cihazlarıyla, ince ince temizleyebiliyoruz. Bu şekilde hem teşhisi belirleyebiliyor hem de eşzamanlı tedavisini yapabiliyoruz.

   cevap
 3. öznur  Şubat 21, 2019

  merhaba 1 haftadır iki kulagım tıkalı damla kullandım ama kullandıgım damla agrı yapıyor tıkanlıgada faydası olmadı kulagımın içinde bir ugultu dolgunluk hissi var şimdi burnum tıkandı ve kanamaya başladı bazen baş dönmesi oluyor sizce ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Öznur hanım bu gibi durumlarda en doğrusu bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız olur

   cevap

 Yorum Ekle