Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ayça  Mayıs 12, 2019

  Merhaba,
  Özellikle sağ kulağımda tıkanıklık hissi var, yutkunurken ciddi derecede hissediliyor. Burunu tıkayıp hava verdiğimde iki kulaktan da hiç bir şekilde hava çıkmıyor. Hafiften ağırıda mevcut ,2 farklı şehirde iki doktora muayene olmama rağmen yapılan testler ve kontrollerde hiç bir sorun çıkmıyor. Bu durum başka hastalıkların belirtisi olabilir mi? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2019

   Ayça Hanım, östaki borusunun fonksiyonunda bir sorun olabilir. Bunu timpanometri testi ile belirleyebiliyoruz.

   cevap
 2. Uğur  Nisan 29, 2019

  Merhaba Hocam. Benim yaklaşık 8 aydır kulak tıkanıklığı problemim var. Bu dönemde uzun süreli üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiştim. Fakat atlattıktan sonra kulak tıkanıklığım halen devam ediyor. İşitme, basınç testleri vs birkaç kez yapıldı fakat doktorlar kulağımda bir sorunum olmadığını belirttiler(kulağım da temizlenip burnumda bulunan küçük bir eti de lazerle aldılar). Özellikle burnumdan nefes alırken ve yutkunurken kulağım sürekli açılıp kapanıyor. Şuan kronik sinüzit ve burun tıkanıklığım var. Acaba sebebi bunlar mı ? Nasıl bir çözüm bulabilirim ? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 29, 2019

   Uğur Bey, Üst solunum yolu sağlığı kulak basınçlarını etkiler. Sinüzit hastalığınız ve burun tıkanıklığınız varsa, bu durumda kulak basıçlarınız ve işitme testlerinizin hatalı yapılmış veya yorumlanmış olabileceğini düşünürüz. Sebepler doğru teşhis ve tedavi edildiğinde çözüm de kolaylıkla bulunabilir. Bir gün elinizdeki tüm test ve raporlarınızla geldiğinizde, endoskopik muayene bulgularınız ve basınç testinizin tekrarıyla durumunuzu anlarız.

   cevap
 3. Eren  Nisan 15, 2019

  Hocam,yukarida belirtmiştim isitme testeleri normal,sol kulagimda tikaniklik ,agirlik hissi gibi v.s.Sag ve sol kulagima(yada tek kulagima) pamuk koydumu biraz rahatliyorum sanki o his bir nebze kayboluyo.yada kapsonu kafama cektigimdede veya kulaklikla muzik dinlersemde bir nebze rahatliyorum.
  Diger bir sorum ise isitime testindeki ortlama 20 db altı normalmi sayiliyor.yoksa doktordan doktora degisiyormu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Eren Bey, önceki cevabımda belirttiğim durumlar işitme ortalamaları normal olduğu halde tıkanıklığa neden olabilirler. Bununla birlikte eğer ortalama 20 dB ise, ki bu 500,1000 ve 2000Hz lerin ortalamalarıdır, bu frekansların bazısı ortalama değerin dışında olabilir; bu frekanstaki bozukluk da tıkanıklık hissi yapabilir. Diğer yandan ortalamaya alınmayan 250, 4000, 8000 ve 16000 Hz frekanslarındaki sorunlarda da sesler boğuk, ağırlık veya tıkanıklık hissedilebilir. İşitme testindeki ortalama 20 dB altı normal sayılması doktordan doktora değişmez; ama diğer bulguların yakalanması ve yorumlanması doktordan doktora değişebilir.

   cevap
 4. Cengiz  Nisan 12, 2019

  Hocam benim sağ kulağım tıkalı açılmıyor basınç testi normal odio testi normal kulağım da doluluk hissi var sağ kulak ta bunun sebebi nedir duymada sıkıntı yok

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 15, 2019

   Cengiz Bey, bu tip durumlarda ya testler ya da teşhisler hatalı oluyor. Muyene ve testlerin tekrarlanması ve deneyimli bir hekim tarafından yorumlanması genellikle sonuç verir.

   cevap
 5. Eren  Nisan 5, 2019

  Hocam sol kulagimdaki sesleri sanki boguk duyuyorum akan su sesi yanimdan gecen araba sesi vb.doktor bakti pislik yok dedi isitme testi sonuclarida normal sakiz cigne dedi ama faydasi olmadi sanki kulagimda bir tabaka var gibi ,agirlik var gibi.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 9, 2019

   Eren bey, bazen yapılan işitme testleri hatalı olabiliyor. Orta kulak basınçları bozuksa, işitme testleri normal çıktığı halde, kulakta tıkanıklık hissedilebilir. Ya da bazen kulakta belirgin bir kir gözükmediği halde, kulak zarının üzerinde çok ince bir tabaka zarın titreşimini engelleyebiliyor. Mikroskopla kulak zarı detaylıca değerlendirilebilir ve gerekirse tesrler tekrarlanabilir.

   cevap
 6. ibrahim yıldız  Nisan 2, 2019

  benim.kulaklarımda bilateral hafif derece anık tespit edilmiştir. sol kulağıma kulak arkası işitme cihazı verdi daha almadım ama kulaklarım duyuyor gliserin damla işitme kaybını yok edermi.gliserin fayda edermi kulağıma kulak cihazı takmama gerek varmı işe giremiyorum giriyorum kulaklarında sorun var diyor işverenler almıyor ne yapmamız gerek.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 7, 2019

   İbrahim bey, gliserin kulak kirini yumuşatmak için kullanılır. Eğer işitme kaybı nedeniniz kulak kiri değilse bir faydası olmaz. Üstelik cihaz verdiklerine göre bundan öte bir durumunuz olmalıdır. En doğrusu doktorunuzla tekrar temas etmeniz olur; sorularınızı kendisi yanıtlayabilir. Tatmin olmazsanız randevu alıp gelirsiniz değerlendirmelerinizi yapar detaylıca konuşuruz .

   cevap
 7. Atilla kaan  Mart 31, 2019

  Sag kulagimdaki kiri doktor temizledikten sonra
  sol kulagimda sanki agirlik varmis gibi bisey oldu.Sol kulaga bakti pislik yok dedi isitme testine gonderdi oradaki sonucta normal dedi.
  Sanki sol kulagimda hava girmiste tikanmış gibi.
  Kulagimdan çıt çıt ses getirtiyom iceriden ,sag kulagimda cok az geliyo sol kulagimdan ise daha yüksek.doktor sakız cigne dedi lakin faydasi olmuyo sanki, gecmezse 10 gün sonra gel dedi.
  Sakızı gunluk kac saat cignemeliyim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 2, 2019

   Orta kulak basınç bozukluğu bu tip tıkanma hissi yapabilir. Yalnız kulak basınçlarını ölçebiliyoruz; aslında buna göre tavsiyeler ve sürelerini belirleyebiliyoruz. Bunu doktorunuza danışmanısınız veya süreyi benim belirlememi istiyorsanız randevu alıp muayeneye gelirsiniz.

   cevap
 8. Mehmet eren  Mart 22, 2019

  Gliserini düzgün kullanmama ragmen kulak kirlerim yumusamiyor.(1 ay oldu)
  Yumusamazsa nasil tedavi uygulanacak?
  Kirleri yumusatmadan cikartmak mümkünmü?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 24, 2019

   Mehmet bey geçmiş olsun, ben çoğu kez kulak kirini mikroskopik görüntü altında ince araçlar veya aspiratörle doğrudan çıkartıyorum; gliserin hemen hemen hiçbir hastaya vermiyorum. Gliserin verildiğinde kulak kiri eriyip kulak kanalına ve kulak zarına yayılabiliyor; çoğu hasta içinde bu durum daha fazla rahatsızlık verici oluyor. Eğer sizde de durum böyle ise, bu erimiş birikintileri mikroskop altında, aspiratörle ince ince temizlemek gerekiyor.

   cevap
 9. Ali riza şeker  Mart 18, 2019

  Kulak kirim icin 20 gündür ( 3 kez 10 damla)gliserin damlattim. (10 dakika tikali olmayan kulagimin ustune yatiyorm.Ymusamamis bi aletle aldilar birazini 1 hafta daha kullan dedi gene yumusamazsa ne olcak gliserinde iyice kulagi tikiyo insanin dengesi bozuluyor.yedigim yemegi sanki kulagimla yiyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   Kulağınız tam temizlenip, tıkanıklığınız düzeldiğinde bu durum geçebilir

   cevap
 10. arzu  Mart 1, 2019

  benim kulaklarım yastığa yan yattığım için sabahları bazen tıkalı oluyor ama kalktıktan sonra 5 dakika içinde geçiyor. ayrıca yastığa başımı koyup çekince böyle cuk cuk yapıyor hani lavaboyu açarken olduğu gibi. ben bu durumdan rahatsız olduğum için kulak damlası aldım ve 4 damla damlattım kulağıma. normalde 5 dakikada geçen kulak tıkanıklığı 3 gün sürdü damla sağolsun. yani bu damla kulağımı açmak yerine daha çok tıkadı ve bu ikinci kez oluyor. birkaç ay önce gene aynı şey olmuş ve kullanmayacağım ben bunu demiştim ama gene kullandım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Arzu hanım, kulakta birikinti veya infeksiyon varsa, bunları temizlemek gerekir. Bunları temizlemeden kulak damlası kullanıldığında, tıkanıklık genellikle artıyor. Bizler bunları mikroskobik görüntü altında aspiratör dediğimiz vakum cihazlarıyla, ince ince temizleyebiliyoruz. Bu şekilde hem teşhisi belirleyebiliyor hem de eşzamanlı tedavisini yapabiliyoruz.

   cevap
 11. öznur  Şubat 21, 2019

  merhaba 1 haftadır iki kulagım tıkalı damla kullandım ama kullandıgım damla agrı yapıyor tıkanlıgada faydası olmadı kulagımın içinde bir ugultu dolgunluk hissi var şimdi burnum tıkandı ve kanamaya başladı bazen baş dönmesi oluyor sizce ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Öznur hanım bu gibi durumlarda en doğrusu bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız olur

   cevap

 Yorum Ekle