Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Asiye Turgut  Eylül 18, 2018

  Hocam kulağıma kulak çöpüyle temizlemeye kalktım ertesi günü kulağım şiddetli ağrıyodu gliserin damlattım gebeyim ne yapabilirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2018

   Asiye Hanım, dış kulak yolu veya kulak zarına hasar vermiş olabilirsiniz. Mutlaka bir KBB Uzmanına göstermeniz gerekli.

   cevap
 2. Tuğçe Toprak  Eylül 6, 2018

  Hocam sorulan sorulara ilgiyle cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkürlerimi iletiyorum. Bir hafta önce denizdeyken kulağıma su kaçırdım. Herhangi bir ağrı duymadığım için kendiliğinden çıkar diye düşündüm ve bekledim, fakat bu esnada iltihaplanma olmuş. Dün doktor vakumla temizledi ve üç adet damla verdi. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere birinden 10 damla diğer ikisinden 3’er damla damlatmamı söyledi. Bu sayı çok fazla ve kulağım da şiş olduğundan saatlerce beklesem de damlalar içeri girmiyor. Küçük bir gölet gibi oluyor, suyun azalmasını bekliyorum. Şimdi sorum şu: Bu damlaları aynı anda damlatmak elzem mi? Biri diğerinin çözeltisidir belki diye aynı anda damlatmak zorunda gibi hissediyorum. Bir de vakumdan sonra kulak şişmesi normal mi ve vakum kulak zarına zarar vermiş midir?
  Şimdiden teşekkür ederim Hocam. Selamlar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 8, 2018

   Tuğçe Hanım, muayenelerinizi yapıp hastalığınızı görmeden, tedavinin doğruluğu ya da olası komplikasyonlar hakkında yorum yapılması uygun olmaz. Ancak genellikle kulak damlaları günde 3 sefer iki damla şeklinde reçete edilir; damlaların 30-60 dakika arayla önerilir. Belki eczacının size anlatımı veya yazım hatası olabilir diye en doğrusu doktorunuz ile temasa geçmeniz olur.

   cevap
 3. gulçin selderesi  Ağustos 23, 2018

  merhaba yaklaşık bir aydır kulak şiddetli kulak ağrısı çekiyorum.ilk doktor alerjik dedi. 2. doktor su toplamış dedi agumentin verdi içtim hiçbi değişiklik yok işitme kaybı cogaldı. 3. doktor bunlar yanlış tedavıler dedi 2 tane damla verdi sadece şimdi biraz daha ıyıyım. ağrım gıttı ama ıkı kulağımda tıkalı. çok kotu bırsey kucuk cocugum var. duyamıyıyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 25, 2018

   Gülçin Hanım, orta kulakta sıvı birikimi varsa, dışarıdan kullanılan damlalar bu sıvıya ulaşmayacaktır. Çünkü arada kulak zarı vardır. Orta kulaktaki sıvı iltihaplıysa, buna orta kulak iltihabı denir ve bu durumda antibiyotikler etkili olabilir. Ancak sıvı iltihaplı değilse antibiyotik de tek başına etkili olamayacaktır. Orta kulakta sıvı toplamasında, bu sıvının oluşumunu azaltan dekonjestan içerikli ilaçlar ve sıvının çözülmesini sağlayan mukolitik etkili ilaçlar kullanılır. Bu duruma genellikle burun tıkanıklığı neden olduğu için beraberinde burun açıcı tedaviler de kullanıldığında genellikle 10-14 günde düzelir. Doğru tedavi ile düzelmiyorsa, orta kulaktaki sıvıyı küçük bir müdahale ile boşaltmamız gerekebiliyor.

   cevap
 4. Dilek  Ağustos 19, 2018

  Kulağım yaklaşık 1 aydır şu kaçmasıyla baglantilı tıkamıştı.Doktor gliserin damlat dedi 1 hafta kullandım.Temizleme yapıldı vakumla ancak hala tıkanıklığı hissediyorum ve Çok rahatsız edici bir durum ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 23, 2018

   Dilek Hanım, kulağınız düzgünce temizlendi ve içeride birikinti kalmadıysa, kulak tıkanıklığınız bir başka işitme kaybı nedenine bağlı olabilir. İç veya orta kulak hastalıkları çok çeşitlidir, bazıları da ciddidir. İşitme testleri ile bunları belirlemek gerekli. Siz hemen doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

   cevap
 5. Gizem  Ağustos 19, 2018

  Merhaba hocam;
  Geçirmiş olduğum gribal enfeksiyon sonrası sağ kulağımda 3 gündür geçmeyen tıkanıklık var. Ağrı, başdönmesi…vs. Yok . Fakat tıkanıklık rahatsız ediyor.Siz ne önerirsiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 23, 2018

   Gizem Hanım, kulakta sıvı toplaması yani efüzyonlu otit olmuş olabilirsiniz. Hala tıkanıklığınız devam ediyorsa bir meslektaşa görünmelisiniz, ben önümüzdeki haftaya kadar ofiste değilim.

   cevap
 6. emrah kılıç  Temmuz 1, 2018

  doktor, gece kulağımda hüçbir sorun yokken sabah kulağım tıkalı bir şekilde uyandım. kulağımda hiçbir ağrı yok sadece çok az duyabiliyorum. tıkalı tümüyle kulak kirinden dolayı tıkanıklık olmuş olabilir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Kulak kiri olabilir, ancak orta ve iç kulak tipi işitme kayıpları da kulak tıkanıklığı belirtisi verebilir.

   cevap
 7. Sefa TEPE  Haziran 1, 2018

  Selam Atilla hocam.Benim sorum:ben serbest dalış yapmaktayım.Dalışlarımda dibe inişlerimde inene kadar kulak açmada eşitlemede bir sorun yok lakin yukar çıkışlarda sol kulağım içine su kaçağı oluşur gibi olup ağrılı oluyor vekulağımı sıkıca kapatarak çıkışı tamamlıyorum.Uzman doktora gittim değişik tetkikler yapıldı sorun yok dedi.Dalıştan sonra bir iki gün sol kulağımdan çıtır çıtır sesler geliyor ancak ağrısız.Sizce sebep ne olabilir.Dalış sırasında başlıklı kıyafet kullanıyorum.Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

   Yutkunduğunuzda basınç tahliyesi yapamıyor olabilirsiniz, östaki kanalının veya burun mukozasının sorunlarında bu olabilir. Timpanometri ve endoskopik muayene ile bunları teşhis edebiliriz.

   cevap
 8. Aysun  Mayıs 22, 2018

  Hocam merhabalar 3 gündür geçmeyen sol kulağımda tıkanıklık var. Doktora gittiğimde bana gliserin ve süp..gut verdi. Ama çok rahatsız ediyor beni dengem bozulmaya başladı. Bu kalıcı bir durum mudur neyden kaynaklı sizce?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 25, 2018

   Aysun Hanım, endoskopla veya mikroskopla yaptığımız muayenelerde kulak tıkanıklığı nedenini görebiliyoruz. İltihabi veya kulak kiri ile ilişkili tıkanıklıklarda da bunları aspirasyonla temizleyerek, pansuman yaparak sizi rahatlatabiliriz.

   cevap
 9. Elvan  Nisan 17, 2018

  Hocam başarısız bir burun ameliyatı geçirdim 3 sene önce dr burnumda sıkıntı olmadığını söylüyor kanalların açık olduğunu ancak burun deliklerim duvarları resmen nefes alınca kapanıyor ve burun etlerin hep şiş özellikle sıcak havada hiç oksijen alamadığımı hissediyorum bu durumda yutkunurken de sol kulağımda tuhaf bi kapalılık hissediyorum bu durum baş ağrısıda yapıyor sebebi kulak ve burun kaynaklı olabilirmi hocam teşekkürlerimle

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2018

   Sayın Elvan, branşımızın adının kulak-burun-boğaz olmasının nedeni de budur. Burun sorunları hemen her zaman kulak işleyişini etkiler. Siz de burun tıkanıklığına bağlı östaki fonksiyonunun bozulduğunu tarifliyorsunuz. Orta kulak basıncı bozulduğu için (vakum etkisi), kulak zarı rahat titreşmez ve kulağı tıkalı hissedersiniz. Baş ağrısı ise burun tıkanıklığı nedeniyle sinüslerdeki basınç bozuklukları veya oksijenlenmemeye bağlı olabilir. Burun tıkanıklığınızı doğru dürüst tedavi ettiğimizde bunlar düzelebilir.

   cevap
 10. Hıdır KARTAL  Nisan 3, 2018

  Merhaba bana doktor alkol asit karışımı bir ilaç verdi sakıncalı olabilir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Hıdır Bey, kulak mantarı veya diğer enfeksiyonlarının tedavisinde bu tip tedaviler yaparız. İlaç kullanımı sırasında bir sıkıntı yaşarsanız, doktorunuza bu durumu bildirebilirsiniz.

   cevap
   • Hıdır KARTAL  Nisan 4, 2018

    Teşekkürler

    cevap

 Yorum Ekle