Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB’de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Kulakta sıvı toplanması

Alerjik nezle


Çocuk sinüzitleri

Bademcik ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. ali kılıç  Aralık 20, 2019

  hocam askerlik için basvurdugumda sol kulağımda tıkanma oldugunu söyledi lütfen yardımcı olur musun sağ kulakta herhangi sorun yok ancak sol kulakta tıkanma oldugunu söyledi neden olur kulak tıkanması hemen gecer mi acil yardımcı olur musunuz hocam iyi akşamlar

  cevap
  • Metin  Aralık 25, 2019

   Ben neler çekiyorum 9 yıldır bu durumdan

   cevap
   • Metin  Aralık 25, 2019

    Testler normal olmasına rağmen internet kafedeki kulaklık tam hasar vermesede kulağımda yoğun çınlama oldu ardından bir elektriklenme gibi bişey hissettim kafamın içinde ve sol kulağımda testler normal çıkm asına rağmen 1-2 db lik eşitsizlik oluştu bu da basınç sorunu yaratıyor acaba ilerde bunun çözümü bulunur mu kök hücre vs ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

     İşitme testi ortalamaları normal olabilir fakat çınlama varsa testteki yüksek frekanslara da (tiz seslere) bakmak lazım. Bunlarda düşme varsa çınlamayı balıklar. İç kulak tipi kayıplarda henüz tedavi yok ama kötüleşmesini önlemek için öneriler yapılmalı. Böyle olup olmadığını bir gün işitme testini de yanınıza alıp geldiğinizde değerlendirebiliriz.

     cevap
    • Metin  Aralık 25, 2019

     ayrıca son 2 yıldırda sol kulağımdaki kirler dışarı taşıyor hep sağda yok pek bi sorun vakumlar aldırıyorum

     cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 22, 2019

   Ali Bey, kulak tıkanıklığının pek çok sebebi var. Basit muayene sırasında saptandıysa bunun bir kulak kirine bağlı olabileceğini düşünürüz. Bunun doğrulanması ve temizlenmesi için gelebilirsiniz. Haftaarası gündüz saatlerinde 02123512401 numaradan ararsanız İnci Hanım randevu verir.

   cevap
 2. Nergiz  Kasım 13, 2019

  Merhaba bir süredir uğultu ve kulak tıkanması için doktora gittim. Bana kulakların kirli olduğunu temizlenmesi gerektiğini söyledi. Oksibor adlı damla verdi. Fakat kulaklarım daha da tıkanmaya başladı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2019

   Nergiz Hanım, her hekimin farklı tercihi olabilir. Ben kulak kiri ıslandığında şişip tıkanma yapar veya yayılır diye damla vermiyorum. Mikroskop altında aspiratörle çekip, hastanın sıkıntısını o anda çözüyorum.

   cevap
 3. Kulağı tıkalı adam  Ekim 30, 2019

  Merhaba, internette aradim ama bulamadım. Son üç gündür birden yatar pozisyona gectigimde sağ kulağım tıkanmaya basladi. Ağrı sızı yok sadece uzandım mi sağ kulağım tıkanıyor çenemi oynattigimda tekrar açılıyor. Şu an günlük hayatimi etkilemiyor. Bu neden olabilir sizce çok ciddi bir şey olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 30, 2019

   Bu tip durumlarda iki olasılık akla gelir; ilki östaki disfonksiyonu (orta kulak basıncı bozuk) olabilir; diğeri kulak kanalında buşon (kir, birikinti) olabilir. Neyse ki ikisi de tehlikeli değildir; fakat görüp teşhis ettiğimizde hem tanıdan emin olur, hem tedavinizi yaparız. Östaki disfonksiyonunu teşhis edebilmek için timpanometri denilen testin yapılması da gerekir; bu cihaz benim ofisimde mevcut.

   cevap
 4. Duygu  Ekim 26, 2019

  Merhabalar benim kulağımda 1 haftadır ağrı var doktora gittim buşon varmış kulağımda yumuşasın diye oksibor damla verdi 1 hafta sonra gel dedi fakat oksiboru kullandıktan sonra ağrılarım çok fazla şiddetlendi bu durum normal mi acaba ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Duygu Hanım, buşon varsa aslında bunu mikroskop altında aspiratörle hemen çekip alabiliyoruz. Buşon için kullanılan damlalar sonrası genellikle ağrı olmaz; bu durum kulak kanalının bir enfeksiyonuna bağlı olabilir.

   cevap
 5. Arzu  Ekim 24, 2019

  Merhaba doktor bey kulağım ani sese maruz kaldı ve bir çınlama sonrası kulağımda basınç oluştu ses kaybı yok ama bu durum Rahatsız edici

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Arzu Hanım, ani yüksek sese maruz kalındığında 4000Hz frekansında hasar meydana gelebilir ve çınlama bu nedenle oluşur. Konuşma frekansları 500-2000Hz arası olduğu için duyma kaybı hissetmeyebilirsiniz. Fakat bu şekilde bir akustik hasar varsa, bunu belirlemek için yine işte testi yapılmalıdır. Erken dönemde bazı tedaviler bu hasarı azaltabilir, ancak süre ilerlerse ve hasar şiddetliyse tam düzelmeyebiliyor.

   cevap
 6. Şeyma  Temmuz 4, 2019

  Kulağımda iltihaplanma var yemek yemede zorlanıyorum doktor damla verdi ama damla yaptıktan sonra kulağım 4 5 saat tıkalı oluyo bu normal midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Kulak damlası da, damlatıldıktan sonra bir süre tıkanıklığa neden olabilir.

   cevap
 7. Necmi Korkmaz  Temmuz 3, 2019

  Merhaba. Kulaklarımdan uğultu geliyor, sabahları tıkalı uyanıyorum. Doktorda temizlenmesine rağmen hala duyma problemi yaşıyorum ve tıkanıklık devam ediyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Necmi Bey, kulak kanalınız düzgün temizlendiyse, tıkanıklığınızın devam etmesi orta veya iç kulak sorunlarıyla da ilişkili olabilir. Tekrar doktorunuza başvurmalısınız.

   cevap
 8. ahmet  Temmuz 1, 2019

  3 – 4 gün önce kulağıma su kaçması şikayetiyle kbb ye gittim vakumla temizledi hocamız günde 3 defa 1 de yatarken fön makinasıyla 30 cm uzaklıktan 2 karış sıcak hava tut fazla şiddetli olmasın dedi kulağım da iltihap başlamış ilaç vs yazmadı kulak ağrılarım biraz şiddetlenmeye başladı yutkunmakta yemek yemekte falan zorluk çekmeye başladım kulağımda basın ve akma hissediyorum

  cevap
  • ahmet  Temmuz 1, 2019

   sağ kulağımda bu sorun kafamı sağa doğru yatırınca ağrı geçiyor akıyormuş gibi hissediyorum yarın sabah tekrar kbb ye gidicem bir de vakum tutarken kulak zarımı parçalanıcak sandım bir an sorun olur mu normal mi ilk defa oldu da

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2019

    Ahmet Bey, kulak kanalının genişliğine göre seçilen ince aspiratörlerle, mikroskop altında titizlikle, hastayla koopere olunarak çalışıldığında deneyimli ellerde bunun riski çok düşüktür.

    cevap
 9. Gurur Kurt  Haziran 24, 2019

  Merhabalar doktor bey. Kulağımda kaşıntı ve sanki içinde yürüyen bir böcek varmış gibi hissetmem üzerine doktora gittim. Ayni zamanda su gibi berrak ve akiskan hafif bi akinti vardi. Kulak yolumda egzama varmış. Egzama teşhisi konulduğu gün kulağımın bu durum haricinde iyi göründüğünü söylemişti gittiğim doktor ama ben kulağımda dolgunluk hissediyorum egzama buna sebebiyet verebilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Egzamaya ait deri artıkları/pullanma, akıntı-ıslaklık ile şişip kulakta dolgunluk-tıkanıklık yapabilir. Bu mikroskop altında aspiratörle temizlendiğinde rahatlayabilirsiniz.

   cevap

 Yorum Ekle