woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Mine  Temmuz 11, 2019

  Merhaba , septum deviyasyonu ameliyatı oldum ve burun kıkırdağımda boşluk ve burun iç derisindeyapışıklık oluştu. Alerjik durumum arttı .sinüzit sorunum devam ediyor. Tekrar mı ameliyat olmak zorundayım ?Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 13, 2019

   Mine Hanım, ameliyat gerekliliği ancak şikayetler, klinik takipler ve endoskopik bulgularla belirlenebilir.

   cevap
 2. Abdurrahman  Temmuz 8, 2019

  Öncelikle iyi günler dilerim sayın hocam.Benim şikayetim burnumun içi ödemli gibi ama kronik sinüxitim yok yani yapılan tüm tomogradilerde hep temiz cıktı sonuç ama benim bir sıkıntım var yüzümün sağ tarafı biraz şiş duruyor ve gözlerime doğru hafif basınç gibi bişey var burnumun içinde şeffaf bir sıvı birikiyor o çıkınca rahatlıyorum ama bir türlü geçmedi 3 seneye yakındır müzdaribin bundan cok sıkıntı yaşatıyor bana hayatımda .Aynı zamanda hiç geçmeyen reflüm var. Ayrıca koku sıkıntım var koku tamamen yok değil bazen çok iyi alıyorum bile ama hapşurunca vesaire çok çabuk şişiyor
  İzninizle size bir kaç sorum olacak burun problemleri kişide anksiyete ve tansiyon yüksekliğine sebep olurmu?
  Burun mukozasındaki ödem veya anatomik sorunların bir tedavisi varmıdır? veya ameliyatın ciddi yan etkileri olurmu? çünkü gerçekten hayatımı yaşayamıyorum. Bu yüzden hep uyku problemi yaşıyorum üstüne .Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

   Abdurrahman Bey iyi günler, burun tıkanıklığının çok uzun vadede tansiyon ve kalp hastalıkları ile ilişkili olduğu düşünülür. Burun mukoza ve anatomik sorunlarının çoğu kez bir tedavisi vardır. Bunların tedavisi her zaman ameliyat olmayabilir. Ameliyat gerekli durumlarda, hedefe yönelik ve deneyimli ellerde yapıldığında riskleri ve yan etkileri düşük, başarısı yüksek olur.

   cevap
 3. Merve  Temmuz 8, 2019

  Merhaba hocam bende burnumdan nefes almakta çok zorlaniyorum, burnum öne doğru çok sarkik elimle kaldırınca bile rahat nefes alabiliyorum , bunun tedavisi nasil olmalı ve devlet hastanesinde olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

   Merve Hanım, devlet hastanelerinde de burun tıkanıklığı ve sarkıklıkla ilgili tedaviler yapılır. Konusunda deneyimli bir meslektaş size yardımcı olabilir.

   cevap
 4. elif  Temmuz 8, 2019

  hocam merhaba mart ayından beri cektigim bir burun tıkanıklığı var nefes alamıyorum ağzım açık uyuyorum ve burnumdan yemek yerken nefes alamadığım için herşey genzime kaçıyor bazen tükürüğüm bile ne yapmam gerekiyor acaba burun etlerimin şiş ve geniz akıntım var ne yapmam gerekiyor hocam acaba yemek yerken çok zorlaniyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

   Elif Hanım bu konuların tedavisi üzerine yoğun çalışıyorum. Endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim.

   cevap
 5. Deniz  Temmuz 4, 2019

  Hocam merhaba ozellikle yaz aylarinda sağ burun deliginin ic kismi tikaniyor ve buna bağli olarak kuçuk kanamalar meydana geliyor.bu konu hakkinda bilgi verebilirmisiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Sıcak kuru havalarda burun içi döşemesinde yani mukozada kuruma meydana gelebilir. Bu durumda da tıkanıklık ve kılcal damarlarda kanamalar oluşabilir. Ama en doğrusu endoskopik muayene ile bu durumları doğrudan görerek teşhis etmektir. Zira tıkanıklık ve kanama gibi belirtiler veren, nadir de olsa burun içi kitle/tümörler olabilir.

   cevap
 6. elif  Temmuz 2, 2019

  Merhaba hocam ben bundan 7 yıl önce burun eti ve kemik eğriliğinden ameliyat oldum ama ameliyattan bir yıl sonra tekrar burun eti büyüdü annem 6 defa ameliyat oldu burun etinden ve şuan yine büyüme oldu bunun kesin bir cözümü yokmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Elif hanım, burun etlerini büyüten nedenler bulunduğunda, beraber tedavi edildiklerinde sonuçlar kalıcı olabilir. Bunun aksi durumlarda hastalar defalarca ameliyat olabiliyorlar

   cevap
 7. şüheda  Haziran 30, 2019

  Hocam iyi günler. 1 yıl önce burun estetiği oldum. sonra sol tarafımdan gece hiç nefes alamıyorum ve içinde ağrı hissediyorum ve burnumun sol deligi sağ delige göre orantısız sizce ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 30, 2019

   Şüheda Hanım, orantısız olduğunu belirttiğiniz burun deliği dar ise, bu taraftan solunum havası az geçiyor olabilir. Ancak burun içi eğrilikler, burun eti büyümesi, konka bülloza, alerjik durumlar, mukoza ve sinüs sorunları dahil pek çok durum da olabilir. bunları endoskopik muayene ile görerek teşhis ediyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle