Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. Semih  Haziran 26, 2020

  Hocam Merhabalar,
  Alerjik astımım mevcut, alerjik astım için lev.mont kullanıyorum. Burnumun her iki deliğinden de nefes alamıyorum. Burundan nefes almaya çalıştığımda zorlanıyorum mecburen ağız yoluyla almaya çalışıyorum. Aşırı derece tıkanıklığım mevcut. 5 ay öncesinde KBB doktoruna çıktım kontrol sağladı. Konkalarım büyük olduğunu, küçültülmesi gerektiğini ve bir tarafında kemik eğrili olduğu söyledi. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 27, 2020

   Semih Bey Merhaba, alerji tedavisinde haplar tek başına yeterli olmayabilir. Buruna yönelik ek tedaviler yapılabilir. Astımlı hastalarda bazen polipli sinüzit de beraber görülebiliyor. Bunları endoskopik muayene ile teşhis ederek, tedaviyi daha isabetli olarak belirleyebiliriz. Bu sayede konka büyümesinin sebeplerini de bulmuş olur ve kalıcı sonuçlardan bahsedebiliriz. Ancak benim tedavilerim sonrasında da, alerjik astım ve alerji ile ilgili takip ve tedavilerinizi bir Alerji Uzmanı ve/veyaGöğüs Hastalıkları Uzmanı ile sürdürmeniz gerekebilir.

   cevap
 2. Volkan Yıldız  Haziran 23, 2020

  Merhaba hocam burnumun üst kemik kısımında tıkalılık durumu var normalde burnum boş ama hep tıkalııymış gibi duruyor.buda bana sürekli yorgunluk hissi uyku hali ve boynumun alt kısımlarında baskı uyguluyor 2 yıl evvel bulunduğum bölgede ki doktorumuz kemikte eğrilik olduğu ve ameliyat olmam gerektiğini söylemişti sizce ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 27, 2020

   Volkan Bey, bu tip durumlarda orta pasaj (ostiomeatal ünite) sorunları olabiliyor. Endoskopik muayene ile bu durum görülebilir/teşhis edilebilir ve bazı filmlerle tedavi planı yapılabilir. Bu tip durumlarda tek başına kemik eğriliğine müdahale ile sorunlar çözülmeyebiliyor. Orta pasaj rahatlatıldığında, hastalar aldığı nefesi hisseder hale gelebiliyorlar.

   cevap
 3. BAHAR  Haziran 16, 2020

  MERHABALAR. Ben 16 haftalık hamileyim, 2 haftadır burun tıkanıklıgı yaşıyorum, burun serum suları ve deniz suyu kullandım hiç fayda etmiyor, özellikle akşamüstü ssat 4 den sonra başlıyor sağ burun deliği tıkanıyor sadece, neyden kaynaklanıyor olabilir acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2020

   Bahar Hanım, hamilelik nezlesi, basit nezle veya grip, alerjik nezle, anatomik burun içi sorunları, mukoza ve burun eti şişmeleri gibi olası sebeplerden hangisi olduğunu, görüşmemiz sırasında aldığımız bilgiler ve endoskopik muayene sayesinde belirleyebiliriz.

   cevap
 4. Döner yurtbaşi  Haziran 9, 2020

  Dr bey 40 yaşındayım burnumun içinde gözle görülecek şekilde şeffaf beyaz bi tıkanıklık var sebebi nedir burnumun bir tarafı tıkalı sadece

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2020

   Burun içi döşemesi normalde kırmızımsı-pembe renkli olmalıdır. Bahsettiğiniz yapı polip olabilir, fakat tahmin etmek yerine bunu endoskopla görerek söylemek en doğrusu olur.

   cevap
 5. Ayla  Haziran 8, 2020

  Hocam burnumun tek tarafinda bakinca icinde et parcasi gibi birsey gozukuyor nefes almami engellemiyor ama endiselenmelimiyim ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2020

   Ayla Hanım, gördüğünüz, burun eti olarak bilinen, konka dediğimiz yapıların ön bölümü olabilir. Ama bir rahatsızlığınız varsa endoskopla muayenenizi yaptığımızda tam olarak bunun ne olduğunu görerek belirleyebiliriz.

   cevap
 6. Çağlar  Mayıs 30, 2020

  Atilla Bey ben 8 yıldır burnumdan nefes Alamıyorum ve bu beni çok zorluyor bu 8 yıl içinde 2 kere burun ameliyatı oldum 1. Ameliyatta burnumdan kemik alındı 2. Bi ameliyatta ise burnun estetik olması gerektiğini söylediler estetik oldum ve halen daha burnumdan nefes alamıyorum doktora gittim 1 2 kez Bi sorun olmadığını söylediler veya geçiştirdiler gercekden bu durum bana bıkkınlık getirdi her normal insan gibi nefes almak istiyorum nefes alamadığım için erkende yoruluyorum lütfen cvp verirseniz çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2020

   Geçmiş olsun; bu tip durumlarda doku kaybına bağlı, alınan “nefesi hissetme” kaybolmamışsa, sıklıkla orta meatusu (orta burun pasajını) engelleyen durumlarla karşılaşıyoruz. Havanın buradan geçişinin arttırılması çoğu kez sorunu çözüyor. Yumuşak doku kalınlaşması varsa, bunu sıklıkla ilaç ve sprey tedavisiyle de yapabiliyoruz. Ama kemik anatomi bozuksa maalesef yeni bir ameliyat gerekebiliyor. Önceki ameliyatlarda geri dönüşümsüz birşey yapılmamışsa, çoğu hastaya faydamız oluyor. Elinizde varsa, geçmiş ameliyatlara ait rapor ve çekilmiş filmleri getirdiğinizde, ben de endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra, bir çözüm olup olmadığını belirleyebiliriz.

   cevap
 7. Ayfer  Mayıs 26, 2020

  Mrb hocam 11 yasindaki kızım sürekli burnunu çekiyor burnu akmıyor ama ona akiyomus gibi geliyo alışkanlık olcak diye korkuyorum. K.b.b doktoruna götürdüm hap sprey şurup verdi hiç faydası olmadı. Hemde defalarca ayrı ayrı doktorlara götürdüm. Bunun sebebi ne olabilir hocam bu sürekli burun çekmenin teşekkürler saygılar..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 28, 2020

   Ayfer Hanım, burun içi salgılar yoğunlaştığında veya geniz akıntısı olduğunda bu tip belirtiler olabilir. Bazen sebep alerji veya çeşitli mukoza sorunları olabilir. Böyle durumlarda en doğrusu endoskopla burun içerisini görüp değerlendirmek olur. Bu şekilde hissettiği akıntının gerçek olup olmadığını belirleyip, bir teşhise ve tedaviye çoğu kez ulaşabiliriz.

   cevap
 8. Rifat  Mayıs 22, 2020

  Hocam oglum 12 yasinda geceleri burnu tıkalı olduğu için vede agzindan nefes aldığı için nefesi kokuyor ayrıca burun dipleri ile göz çukuru kesişmesi olan bölge yani sabahları sigil olan ve yüzümüzü yikadigimiz bölge yan dış duvarları siyah yakın bir cilt rengi oluyor,,bazende gündüzleri ağızdan nefes alıp veriyor konusmasi tıkanıp burun izlenimi veriyor,doktorlar yas itibariyle ameliyat yapılmayacağını 20 yaştan sonra yapılacağını söylüyor o yasa kadar bu şekilde hayat zor ve çekilmez olacak sizce ne yapmalıyız.saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Rıfat Bey, burun tıkanıklığı mukoza şişmesine bağlıysa ya da bu yaşlarda yine geniz eti büyümesine bağlı bir tıkanıklığı varsa, herikisinde de yapılabilecek ilaç ve sprey tedavileri vardır. Bunlar etki etmiyorsa, burun ameliyatından bu yaşta kaçındığımız doğrudur; fakat sorun geniz eti büyümesiyse, bunu ameliyat edebiliyoruz. Bunları 12 yaşındaki bir çocukta, kolaylıkla yapabildiğimiz endoskopik burun içi muayenesi ile görebilir ve tedaviyi belirleyebiliriz.

   cevap
   • Mücahit  Haziran 6, 2020

    Hocam 24 yaşındayım 4-5 senedir olan bi burun tıkanıklığım var hiç geçmedi sürekli tıkanıyormuş gibi oluyor burnumun içi boş ama geniz bölgem sürekli tıkanıyormuş gibi oluyor elimle burnumun birini tıkayıp hınkırıyormuş gibi yapıyorum geçiyor ama sürekli bu hareketi yapıyorum çevremdekiler tik mi var acaba diyorlar ama yapmayıncada burnumun arkadası tıkanıyormuş gibi oluyo hastaneye daha önce gittim film çektiler eğrilik varmı diye ama oda yok ilaç verdiler oda geçirmedi hocam çözüm için ne yapmalıyım 🙁

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2020

     Mücahit Bey, aslında burun ve geniz bölgelerinin en doğru değerlendirilmesi endoskopik muayene ile yapılır. Bu şekilde sizi rahatsız eden neden doğrudan görülebilir.

     cevap
     • Kerem  Haziran 13, 2020

      Hocam oglum 2 bucuk yasinda gece uyurken burnundaki sumuk sertlesiyor buda nefes almasini engeliyor ne yapmamiz lazim

     • Dr. Atilla Şengör  Haziran 14, 2020

      Kerem Bey, Çocuk Doktorunuz da bu konuda gerekli tavsiyeleri verebilir. Tuzlu su damlaları ile nemlendirici bazı kremler önerebilir. Ama sümük oluşumuna neden olabilen enfeksiyonlar ve alerji gibi hastalıklar için de tedaviler verilebilir. Gerekli hallerde endoskopik muayene ile teşhis yapabilmemiz için bizlere yönlendirirler.

 Yorum Ekle