Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. Ersin  Mart 31, 2020

  Merhaba hocam 2hafta oldu burun tıkanıklığım geçmedi grip ilaçları kullandım burun spreyi vb. ama hala devam ediyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2020

   Ersin Bey, grip geçse de burun içerisindeki ödem ve mukoza tahribatı hemen düzelmeyebilir. Ancak burun tıkanıklığının başka sebepleri de olabilir. Hastalık sonrasındaki düzelmenin uzaması bunlara bağlı da olabilir.

   cevap
 2. Seda  Mart 29, 2020

  Merhaba 25 yaşımdayım. Septum deviasyonu ve konka ameliyatı oldum ve ameliyat olmamın nedeni boğazımda iki üç senedir hiç geçmeyen hiç kaybolmayan bir balgam hissiydi zaman zaman mide bulantılarıma sebep oluyor ve çok geniz akıntım oluyordu ameliyat sonrası her şeyin iyi olmasını beklerken daha kötü oldu aslında boğazımdaki o his hala geçmedi ve burun tıkanıklığı başladı sabah uyandığımda il.adin sprey ile burnumu açıp peçete ile temizlemezsem güne başlayamaz oldum ve bu benim akşama kadar idare edebiliyor yatmadan önce tekrar tıkanıklığı hissettiğim için aynı işlemi tekrarlıyorum ve sabah yine aynı yani güne bu şekilde başlayıp günü bu şekilde kapatır oldum zaman zaman bir öksürük ile balgam atar oldum ve nefes darlığım çok fazla olmaya başladı artık ne yapacağım hakkında bir fikrim yok 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 30, 2020

   Seda Hanım bu tip ısrarcı geniz akıntısı ve balgam şikayeti olan hastalarda sıklıkla sinüs sorunları ile karşılaşıyoruz. Eğer sinüslerde işlevsel bir bozukluk veya sinüzit hastalığı varsa, bu durumda deviasyon ve konka ameliyatı yapılması, bu esas sorunları çözmüyor. Salgın sonrası geldiğinizde sizi bu açıdan değerlendirir, sinüslerle ilgili bir problem saptarsak, çözümünü de konuşuruz.

   cevap
 3. Oğuzhan Hakim  Mart 26, 2020

  Merhaba Atilla bey, Ben Oğuzhan, 6 yıldır otr.vine bağımlısıyım. Enson 7 ay önce otrivini bırakma girişimim sonuç verdi ve 7 ay tek burunla idare ettim fakat geçen hafta dayanamayıp otrivine tekrar kullanmaya başladım çünkü tek 1 burundan nefes almak zor gelmeye başladı. Fakat busefer otri.ine başladığımda farklı şeyler hisseder oldum. ruh halim değişmeye başladı. Daha sinirli asabi oldum hatta bazen nefesim daralıp kalbim hızlı çarpmaya tansiyonum yükselmeye başladı. Daha önceleri böyle olmuyordu. Acaba sizce otrivine böyle yan etki yaparmı? yoksa benmi çok abartıyorum? Sevgiyle kalın….

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 27, 2020

   Oğuzhan Bey, burun tıkanıklığının yarattığı sıkıntı başlı başına yeterlidir; ama salgın nedeniyle de manevi olarak etkilenmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte bu spreyin içinde adrenalin benzeri etki yapan bir madde vardır fakat kalp ritmini etkilemesi yüzeysel etki ile çok zordur; ama imkansız da değildir. Yaşınızı bilmiyorum, fakat yine de çeşitli kalp ve ritm sorunlarını unutmamak gerekir. Önce bu açıdan bir kardiyoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Salgın sonrası sprey bağımlılığınızın nedenini belirler, sizi aşamalı bıraktırma tedavisi ile bundan kurtarır, bunun kalıcı olmasını sağlamak için sebebini ortadan kaldırırız.

   cevap
 4. Tuncay  Mart 26, 2020

  Hocam, 42 yaşında, kilolu, tansiyon-şekersiz şeker hastasıyım. Geçen sene nisan ayında kuvvetli hapşırığı müteakiben burnum kanamaya başladı ve acile gittik, tampon yaptılar(çok acı verdi hocam) ve yaklaşık 5 saat boyunca tampona rağmen kanamam devam etti. İki gün boyunca hastanede yattım ve mevsim değişikliği nedeniyle burun etimin şiştiği ve ağaçlık ortamlarda dolaşmamam gerektiği söylendi, ayrıca hapşırığı önleyici bir ilaç yazıldı(ai..ass). İlaç iyi geldi hocam, hapşırmamı kesti ama temmuz bi kaç ay daha ara ara kanamalarım azar azar da olsa devam etti.
  Hocam, hala burnum genelde tıkalı oluyor, özellikle geceleri tamamen tıkanıyor diyebilirim, bir de geçen sene olduğu gibi sümüğüm kanlı geliyor sürekli.
  Hocam, acaba nemlendirici makina alıp odama koysam faydasını görür müyüm (sıcak mı soğuk mu olmalı?) Ayrıca, bi kaç gün sonra polenler uçuşmaya başlayınca yine aynı sırada ilacını kullanmalı mıyım hapşırığı önlemek için?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 27, 2020

   Tuncay Bey, buhar yerine burun içi nemlendirici/iyileştirici merhemler var; bunlar daha iyi olur. Tuzlu su da yapıp kullanabilirsiniz. Teşhisi kendim doğrulamadan ilaç ismi veremem, mevcut ilacınızı yorumlayamam. Ancak salgın sonrasında gelirseniz,endoskopik muayene yaptığımızda hem kanamanın kaynaklandığı yeri, hem de tıkanıklık sebebini ve alerjik durumları görebilir ve tedavinizi planlayabilirim.

   cevap
 5. Mehmet  Mart 26, 2020

  Merhaba,annem 1 hafta olacak gırip olmuş
  Burun, boğaz,kulak tıkanıklığı baş ağrısı öksürük var,
  Ve sümkürdügünde burnundan kan geliyor,
  Kan gelmesinin sebebi nedir acaba ?
  En son kan geldiğinde tansiyon yükseldi.
  Kendisi hiper tansiyon hastasıdır.
  Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 26, 2020

   Mehmet Bey geçmiş olsun, grip ve diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında burun içi tahriş olabilir ve bu da hafif kanama yapabilir. Tansiyon yükselmesine bağlı kanamalar genellikle daha şiddetli olur, sümkürmeden de burundan ve ağızdan gelir. Grip sonrası burun içi tahrişi düzelecektir; ama tansiyonunun da yükselmemesi için ilaçlarını düzenli kullanması gerekir. Salgın sonrası bir ara endoskopla burnunun içerinine bakar, durumdan emin oluruz. Kanaması artarsa, gribi şiddetlenirse, öksürük ve nefes darlığı yaşarsa veya tansiyonunu kontrol edemiyorsanız hastaneye gitmeniz gerekir.

   cevap
 6. Melike  Mart 24, 2020

  Merhabalar ben 18 yaşındayım. 3 senedir burnum tıkanık. Nefes alabiliyorum ama daha kaliteli nefes alamıyorum. Ve kafamı yastığa ne zaman koysam tamamen tıkanıyor. Hastaneye gittim bana burnumdaki bir etin şiştiğini söylediler ve mevsimlik alerji diyip belirli ilaçlar verdiler ve hiçbir işe yaramadı. Belirli yan etkileri olmaya başlayınca kullanmayı bıraktım. Ne yapmalıyım? (Evet biliyorum yeni bir hastaneye gitmeliyim ama malum şu an hastanelere zorunlu olunmadığı sürece gitmek doğru değil)

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2020

   Melike Hanım merhaba, alerji ilaçlarından fayda görmediyseniz teşhisinizi gözden geçirmek gerekir. Burun eti büyümesi yapan alerji dışı başka pek çok sebep vardır. Bunları endoskopik muayeneler sırasında görerek belirleriz; sebebe yönelik tedavilerle takipler yaparız. Merak etmeyin, bu şekilde genellikle bir çözüme ulaşırız. Salgından sonra bu amaçla gelirsiniz.

   cevap

 Yorum Ekle