bademcikler
 Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Hande  Mart 9, 2019

  Hocam merhaba öncelikle, 22 yaşındayım yaklaşık 4 aydır bademcik enfeksiyonundan yatar oldum. Acile gitmeyen hasta olmayan ben ayda 2 kez ağır enfeksiyonlar geçiriyorum agır antibiyotikler kullanıyorum ayni zamanda ama antibiyotik tedavisi bittikten 1-2 hafta icinde yine ani bir sekilde iltihaplanma yaşıyorum. Son 2sinde *şuan o dönemdeyim* sadece sag bademcigim şişti bu kez artik kulak agrisida eklenince uzman doktora çıktım ameliyat gerektiğini söyledi. Ama ven tereddüdlüyüm yetiskinlerde zor vi surec oluyormuş. Ama ayda 2 3 sefer bu zorlukla ne yapılır bilemiyorum. Sizin bir yorumunuz yada tavsiyeniz olur mu,tesekkur ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Hande hanım, bademcik enfeksiyonlarınızın, karar verecek uzman tarafından görülmesi gerekir. Zira boğazda bademcikler gibi şişebilecek başka dokular da vardır ve benzer belirtiler verebilirler. Eğer enfeksiyonlar gerçekten bademciklerdeyse, son dönemde bu kadar sık hasta olmanızın nedenini araştırmak gerekir. Zira bağışıklık sisteminde bir zayıflık veya bademcik enfeksiyonlarını kolaylaştırabilecek burun sinüslerle ilgili hastalıklar, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, alışkanlıklar ve benzeri pekçok durum açısından sizi araştırmak gerekir. Eğer bunlarda da düzeltebileceğimiz bir durum yoksa, ancak o zaman bademciklerin alınması gündeme gelebilir.

   cevap
 2. Meryem  Mart 1, 2019

  Hocam meraba benim yeğenim 16 aylık her ay aralıksız ateşleniyor ve ateşlenmenin ardından havale geçiriyor ateşlenmesi 4 ila 5 gün aralıksız sürüyo çok fazla ateş düşürücü ve antibiyotik kullanıyoruz geniz eti ve bademcik ameliyatı olması gerekiyomuş sizce yaptırmalımıyız daha küçük yaptırmak ne kadar doğru bilemiyoruz

  cevap
  • Elif  Mart 20, 2019

   Kizim 21 aylik suanda ameliyatta biseyler arastirirken denk geldim sorunuza bizde de benzer durum bardi bugune kadar kimsenin agzina almadigi bir hastalik olabilecegi soyle di phapa diye bir hastalik her ay veya iki ayda bir rutin dusmeyen ates agizda kizariklik beya aft yarasi gibisizin soylediginiz belirtilere sahip bir hastalik bir arastirin derim eger phapaysa bademciklerini tamamen temizlemeleri gerekiyormus bize tam teshisi konulamamisti ancak yasam kalitemiz baya dustugu icin bugun ameliyat olduk basarili da gecmis simdi cikmasini bekliyorum allah hicbir cocugu zorda birakmasin..

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Meryem hanım, ateşlenmelerin sebebi her zaman bademcik iltihabîna bağlı olmayabilir. Diğer enfeksiyonlarda da ateşlenmeler olabilir. 16 aylık bir çocuk bu kadar sık ateşleniryorsa, öncelikle bu durumun bağışıklık sorunlarıyla ilişkisi araştırılmalıdır; bunu çocuk doktorunun yapması gerekir. Diğer yandan çocuğun sık hastalanmasına yol açan, mikrop kapabileceği odakları belirlemek gerekir. Örneğin okula giden bir abisi ya da ablası varsa, enfeksiyonu kardeşine bulaştırmaması için gerekli önlem ve tavsiyelerin verilmesi gerekir. Bu tip tavsiyeleri de yine kendisini takip eden çocuk doktoru yapabilir. Bununla birlikte bağışıklığını ve vücut direncini güçlendirecek çeşitli vitamin ve gıda takviyeleri de yine çocuk doktoru tarafından verilebilir. Bademcik ameliyatı açısından bu yaşta, yani üç yaşından önce bu operasyonu yapmayı tercih etmiyoruz.

   cevap
 3. Elif  Mart 1, 2019

  Merhaba hocam,

  Benim oglum 33 aylik ve maalesef pfapa sendromu hastasi. Her 3 haftada bir atesi cikiyor ve kortison ile tedavi ediliyor.
  Bademcik ameliyati yaptirmayi düsünüyoruz ama korkuyoruzda. Bademcik ameliyati bu hastalikta gercekten bir fayda sagliyormu?
  Cevabiniz icin cok tsk ederiz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Elif hanım, pfapa sendromu için doğrudan bademcik ameliyatı önermek doğru değil. Ancak çocuk doktorunuz takipler sırasında Pfapa sendromunun sadece bademciklerle ilişkili olduğunu saptadıysa, kendisinin de önerileri doğrultusunda biz de durumu değerlendirir, gerekliyse bu operasyonu yapabiliriz.

   cevap
   • Elif  Mart 4, 2019

    Cok tsk ederim hocam. Maalesef her serefinde bademcikleri ayni bademcik iltihabi/enfeksiyonu olmus gibi gözüktügünü söylüyor doktorumuz. Öneriniz icin tsk ederim.

    cevap
 4. Yeliz  Ocak 29, 2019

  Hocam iyi gunler 3,5 yasindaki kizim 2 ve 3 yaslarinda yilda 8 er kez ateş yukselmesi ve bademciklerde beyaz noktalar olusmaktaydi.Cocuk dr.lari antibiyotik ve ateş düşürücü veriyorlardı.Kbb dr.gittigimizde hasta iken bogazdan kültür aldi ve sonuç temiz çıktı yani enfeksiyon olmadigini phafa oldugunu soyledi ve 4 mg p..nol verdi hastalik basladigini görünce bu haptan sabah ve aksam veriyoruz ateş ve bademcikdeki beyazliklar geçiyor cocuk normale dönüyor.Bu hap kullanmazken 27-28 günde bir hastalanan çocuk bu haptan sonra 10 gunde bir hastalanmaya başladı.Bu ilacin yan etkilerinide düşünürsek bademciklerini simdi aldirmamiz dogrumu olur.Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 31, 2019

   Yeliz Hanım, bademcik infeksiyonu virüslerle de olabilir. Yapılan boğaz kültürleri, eğer etken bakteri ise sonuç verebilir. Bununla birlikte uygun koşullarda yapılmayan kültürlerin sonuçları da güvenilir olmayabilir. Yani kültürün negatif olması, enfeksiyon olmadığı anlamına gelmez. Buna bağlı Pfapa düşünülerek kortizon tedavileri önerilmiş. Sizin kendi kendinize sürekli kortizon kullanmanız çok sakıncalı; doktorunuzun bu gelişmelerden haberi olmadığını düşünüyorum. Kendisi ile tekrar temas etmelisiniz, kızınızın kliniğine göre yeni bir tedavi planı oluşturulmalı. Buna göre belirti ve bulgulara göre operasyon kararı da görüşülebilir.

   cevap
 5. Sevda  Ocak 29, 2019

  Doktor bey merhaba, 23 yaşındayım yirmilik dişlerimin çıkmaya başlamasıyla beraber son 2.5 yıldır neredeyse her ay bademciklerim şişiyor ve iltihaplanıyor. 20lik dişlerim çıktı ama halen iltihaplı bedemcik geçiriyorum. Bir de bide iltihaplabma tek taraflı oluyor, sağ bademciğimin iltihabı geçince sola geçiyor. Ameliyatdan korkuyorum. Bazı yorumlar tedirgin etti. Ne önerirsiniz. Saygılarımla..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 31, 2019

   Sevda Hanım, bu iltihaplanmaların birkaçını görebilirsek, nedenleri hakkında bir fikre ulaşabilirsek, buna göre size uygun bir tedavi planı yapabileceğiz.

   cevap
 6. Filiz  Ocak 28, 2019

  Hocam biz bir ay içerisinde 4 defa antibiyotik kullanmak zorunda kaldık kizimda boğaz ağrısı ve ateş çok yüksek 3 gün önce tekrar gittiğimizde antibiyotik verdiler ve ben artık antibiyotik kullanmak istemiyorum çok fazla içti kızım dediğimde doktor çocuğun boğazının kapanmak üzere olduğunu söyleyip hem 3 günlük sabah akşam iğne hemde ayrıca antibiyotik yazdı sizce kızımın ameliyat olması gerekli mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 28, 2019

   Filiz Hanım, kızınızda tekrarlayan farklı infeksiyonlar değil de, kuvvetli ve antibiyotiğe dirençli bir mikrop hastalık yapıyor olabilir. Bu tip dirençli mikroplar doğru antibiyotik bulununcaya kadar tekrarlayan kürler halinde tedavi gerektirebilirler. Aslında boğaz kültürü ve antibiyogram yapılarak mikrobu ve hassas olduğu antibiyotiği belirlemek de faydalı olabilir. İltihaplı durumlarda zaten bademcik ameliyatı yapmayız; bademcik ameliyatına karar vermek için de tekrarlayan infeksiyonlar veya operasyonu gerektiren diğer koşulların varlığından emin olmamız gerekir. Bunu da ancak muayenelerini ve takiplerini yapan, infeksiyon sırasında kızınızı görmüş bir KBB Uzmanı yapabilir.

   cevap
 7. Selma Kaynak  Ocak 20, 2019

  Doktor bey kızım 6.5 yaşında. Pfapa raharahatsızlığı var. Kortizon iğnesi (prednol) oluyoruz. Sonra bir yıl içerisinde 12 defa prednol iğnesi yapıldı. En son iğne olduktan 2 gün sonra tekrar ateşlendi. Antibiyotiğe başlandı 5 gün geçti ateş düşmedi penisilin yapıldı ve nihayetinde 3 gündür hastanede yatıyoruz. CRP değeri 152 çıktı. Şu an 3. Serumu takılı. Size sorum bademcik ameliyatı olalımmı yoksa bekleyelim mi inanın çok sıkıntılı bir süreçteyiz ne yapmamız gerekir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 25, 2019

   Selma Hanım, ateşli dönemlerinde şişen dokular özellikle bademcikler ise, bu durumda bademcik ameliyatı fayda edebilir. Ancak boğazdaki lateral faringeal bandlar, dil kökü lenfoid doku, geniz eti yani Waldeyer halkasının yapıları ise bademcik ameliyatından fayda görmezsiniz. Bunları hastalık sırasındaki muayenelerimiz ile ayırdedebiliyoruz.

   cevap
 8. Cem  Ocak 16, 2019

  Atilla hocam merhabalar yaşım 33 son 3-4 senedir her sene ortalama 2-3defa bademcik iltihaplanması geçiriyorum bu yaşa kadar böyle bir sıkıntım yoktu. Aslında senede 6-7 defa şişiyor ya da kızarıyor bunun 2~3 tanesi antibiyotikle geçiyor diğerleri sıcak bitkisel çay vb alternatif şeylerle geçiyor. Sanırım bu kendiliğinden geçenler bakterisiz olanlar. Birkaç uzmanlar görüştüm kimisi burnundaki kemik ekriliğinden dolayı önce burnu halletmelisin o şişiriyordur bademciğini dedi kimisi direkt bademcik ameliyatı önerdi. En sonda Türkiyenin ünlü iç hastalıkları uzmanlarından birine sordum o ise bu yaşta çok riskli elleme dedi. Artık soğuk bir şey içmeye korkar oldum. Ne önerirsiniz yakında muayenenize geleceğim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 19, 2019

   Cem Bey, size söylenenler ve daha pek çok olasılık olabilir. Hastalık süreciniz ve muayenelerinizle bunları ayırdedip bir karar verebileceğiz.

   cevap
 9. Zehra  Ocak 16, 2019

  Öncelikle merhaba, erken yanıt verirseniz sevinirim. Bende bademcik taşı var 18!yaşındayım ve yaklaşık 5 yıldan beri ağız kokusu oluyor bademcik taşlarından olduğunu düşünüyorum.. ağız bakımına önem veren biriyim ama ne yaparsam yapayım geçmiyor mecbur 7/24 sakız çiğniyorum. Çocukluğumda ise bunyem çok zayıftır sürekli hasta olurdum boğazım şişerdi ateslenirdim bitkin ve halsizdim sürekli. Bugün doktora gittim ve aldırmak istediğimi söyledim günü belirlenmeden aklımda soru kalmaması lazım sizce gerekli bir neden mi bu ameliyat için ( bu arada pek hasta olmuyorum aldirmamin tek nedeni bademcik taşı olduğunu bilmem ve koku olmasi ) şimdiden çok teşekkür ederim..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Zehra Hanım, çalışmalarım çok yoğun olduğu için ancak fırsat buldukça sizlerin sorunlarını okuyabiliyorum. Bademcik taşları için ameliyat yapmayı genellikle sevmiyoruz. Zira bundan daha önemli hastalıklar vardır ve bademcik ameliyatının risklerini bademcik taşları için göze almayı istemeyebiliriz. Bu nedenle bademcik taşlarının önlemenin yollarını ve diğer tedavi yöntemlerini mutlaka önce uygulamak isteriz.Bunlardan fayda görmeyen, ağız kokusunun başka nedeni olmayan ve ısrar eden hastalarda bademcik ameliyatı yapabiliyoruz.

   cevap
 10. Hilal  Ocak 12, 2019

  Merhaba hocam bir sorum olacakti, ben yaklasik 25 gun once bademcik ameliyati oldum ve hala cok kucuk beyaz nokta gibi beyaz leke var normalmidir? bide 25inci gunun iki tane sigara ictim zarari cokmudur nezaman sigara icebilirim? tessekurler hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Hilal Hanım, bu gibi soruları önce ameliyatınızı yapan doktorunuza sormalısınız. Başka bir görüş istiyorsanız, bu ancak muayenenizi yaptıktan sonra mümkün olabilir.

   cevap
 11. Selim  Ocak 1, 2019

  Hocam ben 25 yaşındayım sürekli bademciklerim şişer. Şöyle örnek vermek gerekirse son 2 ay da belki 15 gün normaldi geri kalanında sürekli antibiyotik tedavisi gördüm ameliyat olmak istiyorum artık merak ettiğim tek şey anestezi kısmı nasıl oluyor ? boğazdan iğne ile mi yapılıyor ameliyat ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2019

   Selim Bey, bademcik ameliyatında benim tercihim genel narkozdur. Ameliyat tekniği ile ilgili https://atillasengor.net/bademcik-ameliyati/ sayfasındaki videoyu izleyebilir, yazıları okuyabilirsiniz.

   cevap
 12. Bekir  Aralık 30, 2018

  Merhaba hocam 29 yaşındayım 7 gün önce oldum hala ağrılarım oluyor heleki sabah kalktığımda yutamıyorum suyu ağrı kulaklarıma vuruyo halen çorba içiyorum yormamak için ve gece ne şekilde yatmam lazım sırt üstü yattığım zaman boğazım tıkanıyor gibi oluyor ve aynı anda burun nefes açma ameliyatı da oldum hocam tşk ederim vereceğiniz cevap için

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 30, 2018

   Burun ve bademcik ameliyatı aynı anda yapıldığında hasta için sıkıntılı olabiliyor. Burun ameliyatı sonrası tamponlar, kabuklanma ve ödem nedeniyle bir süre burun tıkanıklığında artış olabilir. Boğaz da ameliyatlı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalındığında boğaz kurur ve rahatsızlığı artabilir ve iyileşmesi uzayabilir. Sizin durumunuzda doktorunuza danışmalısınız, ağrınızı azaltabilen ilaçlar ve burun tıkanıklığını azaltabilecek pansumanlarla size fayda edebilir.

   cevap
   • Bekir  Aralık 31, 2018

    Hocam peki bu bademcik ağrısı ne zaman bitecek azalmada yok gibi sabahları kalkmak eziyet oluyor ağrı yapacak diye yemek bile yemiyorum

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 1, 2019

     Bekir Bey, bademcik ameliyatında kullanılan araç ve yöntemler farklılık gösterir. Bu nedenle tahmini iyileşme sürenizi doktorunuza sormalısınız.

     cevap
 13. Gencer  Aralık 4, 2018

  Sayin Atilla bey
  Ben 4 Hafta once bademciklerimi aldirdim asiri derecede kokudan dolayi
  Suanda iyilesti sayilir ama bogazimin sag tarafinda delik olustu. Ve. Tat almiyorum. Ozelllikle tatli ve aci eksi Tuzlu :((
  Bu durum gecicimi? Eger degilse nasil bir yol izlemem gerekiyor
  Simdiden tesekkurler
  Saygilarimla
  Gencer

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 6, 2018

   Gencer Bey genellikle geçicidir, ama bu durumla ilgili olarak bademcik ameliyatınızı yapan meslektaşımı haberdar etmelisiniz.

   cevap

 Yorum Ekle