Burun Kanaması

İnsanın kendisinin veya çocuğunun burnunun kanaması çoğu kez paniğe yol açan bir durumdur. Burun kanamalarının çoğu kılcal damarların çatlamasına yol açan basit nedenlere bağlıdır. Örneğin kuru havalarda, infeksiyonlar sırasında ya da burun karıştırma, sert silme gibi travmatik durumlarda burun kanaması görülebilir.

Esas korkulan durumlar burun kanamasının, lösemi gibi kanama bozukluğuna yol açabilecek bir hastalığa ya da burun içerisinde bulunan bir tümöre veya kansere bağlı olabileceğidir. Diğer yandan özellikle yaşlı hastalar, burun kanamalarını bir beyin kanamasının öncü belirtisi olarak düşünürler. Bu olasılıklar düşük olmakla beraber, hastanın kliniği göz önüne alınarak mutlaka hesaba katılmalıdır.

Burun kanamasının burun içerisindeki tam yerini ve neye bağlı olduğunu günümüzde rutin muayenemizde kullandığımız ince endoskoplarımızla hemen her zaman doğrudan görebiliyoruz. Kanama-pıhtılaşma bozukluğu şüphesi halinde ise, laboratuvar tetkiklerine başvurarak kısa sürede bu durumu aydınlatıyor ve hasta için en doğru tedavi seçeneğini belirliyoruz. Bu sayede burun kanaması olan kişi ve yakınları gereksiz endişeye kapılmıyorlar.

KBB Genel