Çocuk KBBkitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının “solunum durması” veya “apne” ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

“Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler” Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.

Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ali Yılmaz  Mart 13, 2019

  Merhaba Atilla Bey ,
  3 Yaşındaki oğlumuz geçen aylarda sanıyoruz ki yuvaya gitmesinden sık sık rahatsızlandı. İlaçlar buhar tedavisi ile geçti.
  2 ay sürdü tam olarak semptomların kaybolması. Ancak Burun tıkanıklığı bir türlü geçmedi.
  Akşamları ve gün içinde burun tıkanıklığı oluyor ağızdan nefes alıyor. KBB Doktoruna gittik.
  Kamera ile geniz etine baktı. açık görünüyor . Burun kulak kontrolleri normal görünüyor dedi.
  Ağızdan nefes alması beni çok rahatsız ediyor. Yorumunuzu rica ediyoruz.
  Saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Ali Bey, oğlunuzda burun tıkanıklığı varsa, geniz eti de yoksa, burun içerisindeki diğer yapılarda veya mukozada bir sorun olabilir. Bunların endoskopik muayene sırasındaki rengi ve görünümleri bizleri genellikle bir teşhise ulaştırır.

   cevap
 2. Mehmet Emin BOZTEPE  Mart 13, 2019

  Hocam benim Bebek doğumda beyin oksijensiz kaldı diye yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kaldı. Solunum ve beslenme sonda ile yapıldı. Reflü tedavisi de görüyoruz. Sıvı ciğere kaçırması da var. Bunun içinde kıvam artırıcı kullanıyoruz. Son günlerde boğaz enfeksiyonu yüzünden kuru ve şiddetli öksürüğü oluyor. Doktorun bize dediği sondalar yüzünde boğazda ödem olabilir. Boğazındaki sorun tesbit edilebilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Mehmet Emin Bey, günümüzde hastanelerin çoğunda endoskopik muayene olanakları vardır. İstenildiği halde ya kendi doktorunuz ya da ortadaki bir KBB Uzmanı bu değerlendirmeleri yapabilir.

   cevap
 3. Serkan  Mart 9, 2019

  Merhabalar
  3 Yaşında oğlumuz var. kış döneminde soğuk algınlığı geçirdi. ilaçlarla düzeldi. 2 ay kadar kadar sürdü tam düzelmesi.
  en az 1 ay buhar makinası kullandık ilaçlarıyla beraber ve..in vs.
  Ancak burun tıkanıklığı bir türlü geçmedi hiçbir hastalık semptomu yok. Burun gece tıkanıyor nefes alamıyor. ve burnu tıkalı ses çıkararak konuşuyor.
  Geniz eti şüphelendik kamerayla bakıldı genizi açık . Sebebini bulamıyoruz. Gece çocunlukla burnu tıkanıyor nefes alamıyıp uyanıyor. ve burnu tıkalı konuşuyor her zaman.
  Ne yapmamızı önerirsiniz.
  Saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Burun tıkanıklığı gece oluyorsa, genellikle ya burun etleri (konkalar) şişiyordur ya da geniz eti vardır. Endoskopik muayenenin tekrar edilmesi ve bulguların doğru yorumlanması gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle