Çocuk KBBkitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının “solunum durması” veya “apne” ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

“Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler” Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.

Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. AKIN TEMÜR  Eylül 20, 2019

  Atilla hocam merhaba…4 yaşındaki oğlum doğumdan çıkar çıkmaz solunum yollarında oluşan ödem nedeniyle yoğun bakıma alındı 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu edildi Laringomalazi teşhisi konuldu ve 4-5 yaşına geldiğinde geniz kıkırdağının sertleştiğinde düzeleceğini söylediler nefes alıp veriken çıkan ıslık sesi giderek azaldı fakat tamamen geçmedi 4 yaşına gelmesine rağmen hala nefes alıp verirken hala biraz fazla yorulduğunda ya da ufak bir soğuk algınlığında göğüsü çöküp kalkıyor nefes nefese kalıyor geniz kıkrdağının gelişmesi için hala zamanamı ihtiyacımız var yoksa bu durum normalmi öneriniz ve tavsiyeniz fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2019

   Laringomalazi genellikle bu yaşlara kalmaz. Nefes borusunun veya gırtlağın darlıkları (stenoz veya webler) olabilir. Flexible nazofaringoskopi veya bronkoskopi ya da çeşitli radyolojik incelemelerle detaylıca değerlendirilmesi lazım. Ben artık bu konularda çalışmıyorum fakat kapsamlı bir üniversite veya devlet hastanesinde bunları yapabilirler.

   cevap
 2. Damla  Ağustos 26, 2019

  Merhaba hocam benim 6 yaşında serablel palsi bi kızım var doğduğunda ABR testini geçemedi sonra bayağı başka rahatsızlıklardan dolayı hastanede yattık ne zaman KBB ye gitsem iltihap var ligin gel bugün gel uyuması lazım şöyle böyle bi türlü nasip olmadı ben duyduğuna inanıyorum çünkü tv şarkı dinliyo sesi kısıkken anlıyo 2 gün önce de boğazına tv kablosu dolanmış kötü bi olay yaşadık hastaneye gittik çok şükür kızımı bana bağışladı Rabbim sekresyonları çok öldüğü için o gün KBB bakamadı kızarıklık var değip antibiyotik verdi çiğneme refleksi olmadığı için yutarak yiyordu şimdi çok zorlanıyor ve eskiden sürekli bişeyler anlatmaya çalışıp gülerdi şimdi sesi pek fazla yok ne yapmam gerekiyor bilemiyorum güzel bi doktorun kızımı görmesini istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 31, 2019

   Damla Hanım geçmiş olsun, serebral palsili hastaların endoskopik muayeneleri güçtür; eğer kendisi ile iletişim güçlüğü varsa, ince endoskoplarla muayene sırasında endişeye kapılıp hareket edebilir ve endoskop burun içine veya kulağına batabilir. Bu nedenle mümkünse hastane ortamında, fleksibl nazofaringoskop dediğimiz, hareketli, kıvrılabilen endoskoplarla muayenesi yapılabilir. Bu şekilde kulak, boğaz, gırtlak, burun ve geniz bölgeleri doğrudan görülebilir; b işlem elki kısa süreli narkoz veya sedasyon (sakinleştirme) altında yapılabilir. İnce endoskoplar dışında, bahsettiğim bu olanaklar benim muayenehanemde maalesef yok. Çiğneme ve yutkunma ile ilgili rehabilitasyon konusunda Dil, konuşma ve yutma terapistleri ya da belki Fizik tedavi Uzmanları size destek olabilirler. Kulağın değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ABR belki tekrarlanabilir. Bu amaçlarla bir Üniversite veya Devlet Hastanesi ile iletişim halinde olmalısınız. Bunlar elbette kolay değildir; umarım fayda görürsünüz.

   cevap
 3. Serda  Temmuz 15, 2019

  Oğlumun kulağına top darbesi sonucu ilk muayene birşey görülmemekle birlikte işitme testinde işitme kaybı olduğu teşhis edildi.ilk etapta Kortizon ve hiperbarik tedavisi uygulanması karar verildi. Dr umuzun uzmanlığı yetişkin hastaları olduğundan bir çocuk Dr nun da görmesinin uygun olacağını belirtti. Çocuk Dr muz da bu tür vakalarla karşılaşmadığından tedavi yöntemi konusunda görüş belirtmekten kaçıncı. Bu konuda sizin görüş ve yönlendirmelerinizi rica edeceğim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Geçmiş olsun Hiperbarik oksijen ve kortizon tedavisi iç kulak tipi kayıplarda verilir. Top çarpmasına bağlı bu tip bir kayıp olması olanaklı fakat çok nadirdir. Kulak zarının endoskopik/mikroskopik muayene ile iyice değerlendirilmesi ve odiolojik incelemelerle teşhisin doğru konması gerekir.

   cevap
 4. Bengi Aydınel  Haziran 5, 2019

  Merhaba hocam,
  4 yasindaki kizim allerjik rinit ve sık otit gecirmesi nedeniyle 2 ay sureyle Le..ont cigneme tableti kullandi. Ancak sekresyon olusumu azalip sonlansa da geceleri siddetli horlama basladi. Burun spreyi yaptigimizda sekresyon gelmiyor, burun ici temiz ancak geniz etinden supheleniyoruz. Muayeneye gidecek bayram sonrasi. Le..mont öncesi sadece sinuzit ya da viral enfeksiyon sirasinda horlamasi oluyordu. Le..ont ilacinin boyle bir yan etki yapmasi mumkun mu? Geniz etinde buyumeye neden olabilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 7, 2019

   Merhaba, alerji ilaçlarının geniz eti büyümesine yol açtığına rastlamadım. Eğer sinüzit veya viral infeksiyonları sık sık ve üst üste geçiriyorsa, bağışıklık dokusu olduğu için geniz etinin büyümesi bu yüzdendir.

   cevap
 5. Gizem  Mayıs 18, 2019

  Merhaba,

  2,5 yasindaki kizim 2 nisan’dan beri disari akintili kulak iltihabi sorunu yasiyor. Antibiotikle birlikte akinti kesiliyor. Fakat antibiotik bitiminden 3 gun sonra akinti tekrar basliyor. 3 set antibiotik bitirdik ve bugun tekrar kulak akintisi basladi. Bu kadar uzun sureli ve cok antibiotik kullanimindan endiseliyim. Diger yandan da 1 aydir devam eden bu durum kalici sorunlara yol acabilir mi?

  Ne onerirsiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2019

   Gizem Hanım, çocuklarda kulak iltihaplanması genellikle sık hastalanmalar (üst solunum yolu infeksiyonları), geniz eti büyümesi, alerjik nezle veya bağışıklık sistemi sorunları ile ilgilidir. Bunlara yönelik önlem ve tedaviler yapılırsa, destekleyici tedavilerle solunum yolları rahatlar ve genellikle kulak sorunları düzelir. İltahaplanmalar devam ederse, kulak zarındaki delik büyüyebilir ve kalıcı veya komplike kulak sorunları meydana gelebilir.

   cevap
 6. Banu oncel  Nisan 30, 2019

  Hocam merhaba benim 8 yaşındaki oglum bir bucuk sene evvel genizeti ameliyati vs kulaga tup takilma ameliyati oldu,fakat tupler dustukten sonra kulak tekrar duymamaya başladı enfekaiyon var dediler antb.kullandik ama çöZüm alamadık tekrardan tup takılabilir dedi doktorumuz ama pek sıcak bakmıyoruz sizin fikiriniz acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2019

   Banu Hanım, tüp attıktan sonra orta kulakta sıvı toplanması yineleniyorsa tüpün tekrar takılması gerekebiliyor. Ancak bundan önce çeşitli ilaç tedavileri ile sıvıyı çözücü ve varsa burun-geniz tıkanıklığını tedavi etmek fayda sağlayabilir. Endoskopik muayenede tıkanıklık ve tekrarlama nedenleri görülerek teşhis edildiğinde bu tedaviler daha isabetli yapılabiliyor.

   cevap
 7. gökce seker  Nisan 21, 2019

  Merhaba Atiila Bey
  5 yasinda oglum var. bsdemciklerinden dolsyi cok hastalsnip devsmlı antibiyotik kullaniyordu. KBB doktoruna goturduk kamerayla bakti bademcik alıncagıni geniz rti oldugunu ve geniz eti kulanda su baloncuklari oldugunu söyledi. ameliyat olmasi lazim dedi. sunnet olmadiysa sunnetide aradsn cikaririz dedi. kucuk bi cocuk bunlarin hepsini kaldirabilirmi bilmiyorum ben biraz korkuyorum. tedavisi varmidir. yoksa illa ameliyat mi olmasi lszim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Gökçe Hanım geçmiş olsun, bu tip durumların çoğu kez bir tedavisi vardır. Geniz eti her çocukta olan bir dokudur; bunun büyümesi sorun yaratabilir. Geniz etini küçülten çeşitli ilaçlar kullanıldığında ve büyümesini önleyen önlemler alındığında çoğu çocuk düzeliyor. Kulakta sıvı toplanmasını azaltan ve sıvının çözülmesini sağlayan ilaç tedavisi ile beraber her iki durum da düzelebiliyor. Ameliyat gerekliliği ancak bu tip tedavilerle düzelmeyen çocuklarda karşımıza çıkıyor.

   cevap
 8. Serap  Nisan 20, 2019

  Merhaba benim kızım 13 yaşında ana sınıfına giderken geniz eti ameliyatı oldu ama burun tıkanıklığı geçmedi geceleri tıkanıyor KBBdoktoru kemik egrilmesi var dedi 18 yaşında ameliyat olabilir ve rahat nefes alabilirmiş o zamana kadar ne yapmalıyız ameliyat olması gerekiyor mu teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Serap hanım burun içersinde kıkırdak eğriliği varsa bunun ameliyatı için 18 yaşına kadar beklemeniz doğru olur. Ancak bu arada burun içerisindeki yumuşak dokulara yönelik çeşitli sprey ve ilaç tedavileri kızınızı rahatlatabilir. Endoskopik muayene ile burun içersini değerlendirdikten sonra kendisine iyi gelebilecek, bu şekilde bir tedavi planını genellikle yapabiliriz.

   cevap
 9. AYÇA CİHANER  Nisan 2, 2019

  Hocam merhaba iyi günler , 2,5 yaşındaki kızım sürekli orta kulak iltihabı oluyor.Kreşe gittiği için mi? yoksa genetik mi hastalanıyor? şuan kulağında sıvı birikimi var antibiyotik kullanıyoruz.geçmez ise sürekli tekrarladığı için tüp taktırmak mı gerekiyor?. tüp kaç yaşından itibaren takılıyor?çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 7, 2019

   Ayça Hanım, geçmiş olsun. Genellikle kreşten çok sık hastalık kaptıkları için geniz eti büyüyor; bu da kulak sorunlarını arttırıyor. Kulak sıvısına yönelik tedaviler verilirken geniz etini de küçültecek tedaviler ve tavsiyeler verilmelidir. Bunların tümü düzgün uygulandığında kulak sıvısının düzelmesi beklenebilir. Eğer iltihabi bir koşul yoksa, orta kulakta sıvı toplanmasında antibiyotikler tek başlarına çoğu kez yeterli olmazlar. Tedavilere rağmen düzelmeyen vakalarda (Bu benim uygulamaların için yaklaşık 1,5 aylık bir süreyi kapsar) tüp takılması gerekebilir. Tüp takılması için bir yaş sınırımız yoktur.

   cevap
 10. Ziya  Mart 28, 2019

  Hocam benim kızım 2.5 yaşında kbrb doktoruna götürdük ses teleri nasır tutmuş dedi geçebilirde geçmeyebilirde dedi siz ne öneriyorsunuz şimdiden tsk

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 31, 2019

   Ziya Bey, ses telleri benim özel ilgi alanımda değil. Ancak ses sağlığını bozan öksürük ve reflü gibi durumlar varsa bunların tedavi edilmesi ve yüksek sesle konuşma/bağırma durumları varsa bunların önlenmesi ses teli modüllerinin ilerlemesini önleyebilir.

   cevap
 11. Nuriye  Mart 28, 2019

  İyi günler hocam.oglum 5 yasinda 2 yil once geniz eti ameliyati yaptirdik ancak hic duzelme olmadi geceleri horluyor ve sikintili solunumdan dolayi gogus kafesi cokuyor nefes alirken.dr kontrolunde bademcikleri buyuk alinmasi lazim denildi.acaba alerji bolumunede mi gitmeliyim ameliyat olmasini istemiyorum ne onerirsiniz,?tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Nuriye hanım, endoskopik muayenelerle erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da üst solunum yollarını değerlendirebiliyoruz. Geniz eti veya burundaki tıkanıklık nedenlerini bu şekilde doğrudan görebiliyoruz. Bademcikleri de aynı şekilde değerlendirebiliyoruz. Teşhis, tedavi ve önerilerinizi buna göre yapabiliyoruz

   cevap
 12. Ali Yılmaz  Mart 13, 2019

  Merhaba Atilla Bey ,
  3 Yaşındaki oğlumuz geçen aylarda sanıyoruz ki yuvaya gitmesinden sık sık rahatsızlandı. İlaçlar buhar tedavisi ile geçti.
  2 ay sürdü tam olarak semptomların kaybolması. Ancak Burun tıkanıklığı bir türlü geçmedi.
  Akşamları ve gün içinde burun tıkanıklığı oluyor ağızdan nefes alıyor. KBB Doktoruna gittik.
  Kamera ile geniz etine baktı. açık görünüyor . Burun kulak kontrolleri normal görünüyor dedi.
  Ağızdan nefes alması beni çok rahatsız ediyor. Yorumunuzu rica ediyoruz.
  Saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Ali Bey, oğlunuzda burun tıkanıklığı varsa, geniz eti de yoksa, burun içerisindeki diğer yapılarda veya mukozada bir sorun olabilir. Bunların endoskopik muayene sırasındaki rengi ve görünümleri bizleri genellikle bir teşhise ulaştırır.

   cevap
 13. Mehmet Emin BOZTEPE  Mart 13, 2019

  Hocam benim Bebek doğumda beyin oksijensiz kaldı diye yaklaşık 2 ay yoğun bakımda kaldı. Solunum ve beslenme sonda ile yapıldı. Reflü tedavisi de görüyoruz. Sıvı ciğere kaçırması da var. Bunun içinde kıvam artırıcı kullanıyoruz. Son günlerde boğaz enfeksiyonu yüzünden kuru ve şiddetli öksürüğü oluyor. Doktorun bize dediği sondalar yüzünde boğazda ödem olabilir. Boğazındaki sorun tesbit edilebilir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Mehmet Emin Bey, günümüzde hastanelerin çoğunda endoskopik muayene olanakları vardır. İstenildiği halde ya kendi doktorunuz ya da ortadaki bir KBB Uzmanı bu değerlendirmeleri yapabilir.

   cevap
 14. Serkan  Mart 9, 2019

  Merhabalar
  3 Yaşında oğlumuz var. kış döneminde soğuk algınlığı geçirdi. ilaçlarla düzeldi. 2 ay kadar kadar sürdü tam düzelmesi.
  en az 1 ay buhar makinası kullandık ilaçlarıyla beraber ve..in vs.
  Ancak burun tıkanıklığı bir türlü geçmedi hiçbir hastalık semptomu yok. Burun gece tıkanıyor nefes alamıyor. ve burnu tıkalı ses çıkararak konuşuyor.
  Geniz eti şüphelendik kamerayla bakıldı genizi açık . Sebebini bulamıyoruz. Gece çocunlukla burnu tıkanıyor nefes alamıyıp uyanıyor. ve burnu tıkalı konuşuyor her zaman.
  Ne yapmamızı önerirsiniz.
  Saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Burun tıkanıklığı gece oluyorsa, genellikle ya burun etleri (konkalar) şişiyordur ya da geniz eti vardır. Endoskopik muayenenin tekrar edilmesi ve bulguların doğru yorumlanması gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle