Çocuk KBBkitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının “solunum durması” veya “apne” ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

“Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler” Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.

Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Zafer  Haziran 22, 2020

  Merhabalar Atilla bey,
  6 yaşımda ki kızımda 15 gün içinde iki defa hafif burun kanaması oldu. Son kanamadan önce burnum kanıyor galiba dedi ve ardından hafif sümüklü kanama oldu. Ve hepsi gece yatmadan önce ortaya çıktı. KBB bölümünemi başvurmalıyım bir de endişelenmelimiyim? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 27, 2020

   Zafer Bey Merhaba, burun kanamaları çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Bunların sebebini ve kaynağını endoskopik muayenede görerek belirlemek gerekir. Endişelenmeyin fakat vakit kaybetmeden, endoskopik muayene için bir KBB Uzmanına görünmek gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle