Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Derya  Ocak 13, 2019

  İyi günler. Oğlum 6.5 yasunda. 3 yıl önce kulakta sıvı birikmesi nedenli tüp takıldı ve geniz eti alındı. Şimdi tekrar kulak ağrısı var 2 kutu antibiyotik bitirdik. Sol kulakta yoğun akıntı var. Ateş eşlik ediyor.Her iki kulakta sıvı olduğu ve tekrar tüp takılması gerektiği söylendi. Yalnız eksik bir tedavi varmış gibi geliyor. Çünkü hep burnu tıkalı ya da koyu renkli akıntı var. Tekrar tüp takılması zararlı mı? Başka bir tedavi yöntemi yok mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   İltihaplı üst solunum yolu infeksiyonu varken zaten Anestezi Uzmanı da narkoz vermek istemeyecektir. Kulaktaki sıvının da burnunudzaki iltihap devam ederken düzelmesi beklenmez. İnfeksiyon etkeni, 2 kutu kullanmış olsanız da içerdiği antibiyotiğe dirençli ise düzelmeyebilir. Bu durumda etkene uygun antibiyotik kullanılarak, bunun bitiminde infeksiyonun geçip geçmediği ve kulaktaki efüzyonun düzelip düzelmediği kontol edilebilir.

   cevap
 2. Selma  Ocak 13, 2019

  Merhaba hocam, 2bucuk aylik bebegim(34 gaftalikken erken membran rupturu ile dogmustu) bera testinden gecemedi.4 kez tekrarlandi. Kulaginda efuzyon var dediler.1ay dik besledik ama ise yaramadi yine testi gecemedimbizi neler,hangi ihtimaller bekliyor zaman ayirio aciklarsaniz cok seviniriz, zira endiselerimizi hic bir sekilde gideremiyoruz 1aydir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Selma Hanım, bu konuda bebeğinizi Çocuk Doktorunuz ve kendisinin yönlendireceği KBB Uzmanı ele almalı. Durumunu onlar bildiği için benim yorumlarım da endişelerinizi girdemeyecektir. İç kulak tipi kayıplar nadirdir; kulakta efüzyon varken BERA yı geçemeyebilir. Efüzyonun tedavisi sonrası tekrarlanması lazım. Bu nedenle tedavi ve kontrollerinizi sürdürmelisiniz.

   cevap
 3. Zeynep DURHASAN  Ocak 10, 2019

  İyi günler Doktor Bey. Size daha önce ulaşmıştım. 4,5 yaşında oğlum 3 gün önce, kulak tüpü takılması ve geniz eti ameliyatı oldu. Uykuda ağzı açık uyuma veya horlama şikayetleri olmamasına rağmen, tetikleyici unsur kalmaması için geniz ameliyatı da dahil edildi. Fakat ameliyat sonrası 3 gündür, öncesinde bile görmediğimiz ağzı açık uyuma ve horlama şikayetleri var. Öncesinde böyle bir şikayetimiz olmamasına rağmen ameliyat sonrası neden böyle şeyler yaşıyoruz çok şaşırdık. Neden olabilir, ne yapmamız gerekir? Teşekkür ederiz..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2019

   Zeynep Hanım genzinde ödem olabilir, burun mukozaı şiş olabilir, hemen düzelmyebilir. Ama bunları doktorunuz takiplerinden tahmin ediyor olmalıdır, size kendisi daha doğru bilgiler verecektir. Kendisine kontrole gidebilirsiniz.

   cevap
 4. Metin  Ocak 1, 2019

  Hocam iyi günler,25 yaşındayım 2 defa sağ kulak sıvı toplanması nedeniyle kulağımdan operasyon oldum ve tüp takıldı.1.ciinde 1 yıl kaldı ve 1 ay olmadan tekrarladı 3 ay takip sonrası 2.operasyonu oldum ve 1 yıl sonra oda çıktı şimdi sağ kulağımda sorun yok fakat sol kulağımda sıvı toplandı tüp çıktıktan sonra 2 defa nezle ve grip oldum kendi çabalarımla iyileşmeye çalışıyorum şu an sadece sol burnuma illadin sıkıyorum bana bu bu sıvının opere olmadan nasıl iyileştirebileciğimi anlatırmısınız ameliyat olmaktan bıktım usandım artık.Teşekkürler,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2019

   Metin Bey, kulakta sıvı toplanmasının nedeni genelde burun-sinüs-geniz bölgelerindeki tıkanıklık veya hastalıklardır. Bunlar östaki borusunun işleyişini bozar ve zamanla kulak zarında çökmeler veya kulakta sıvı toplanmaları meydana gelebilir. Burada tekrar tekrar tüp takmak yerine, beraberinde burun tıkanıklığını tedavi etmek gereklidir. Sol kulağınızda sıvı toplanması ve sol burnunuza iliadin kullanma ihtiyacınız tesadüf değildir.

   cevap
 5. fatih  Aralık 29, 2018

  hocam.merhaba ben 11 yaşindayken sağ kulagimdaki intihap deneniyle büyül ameliyat geçirdim ameliayttan sonra duyumlarim.çok iyiydi şuan 33 yasindayim bu seferde sol kulagimda zar çökmesi olusmus tüp taktirdim ama bir faydasini görmedim burnumdan basinc uyguluyorum her iki kilagimda çok iyi geliyor açiliyor ama 5 10.dk sürmuyor tekrar kapaniyor hala sol.kulagimda tüp var 1 ay oldu burnumdaki yamukluktan dolayi ameliyatta oldum ama hala açilmadi kafayi yiyecegim ne olur yardim birde balon sistemi varmis onu yaptirsam uygun olurmu hocam lütfen yardim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 30, 2018

   Fatih Bey, orta kulak basıncının dış ortam basıncıyla eşitlenmesi için kulak zarına tüp takıldığında, yani aslında dış ortama kalpalı olan orta kulak boşluğunun basıncı eşitlendiğinde, diğer bir deyişle kulak zarı tıbbi amaçla delinmiş olduğunda, titreşimi de değişir. BVu durum tüpün kulağınızda bulunduğu dönem boyunca 17 desibellik bir işitme kaybına neden olur. Tıkanıklığınızın devam ediyor oluşu buna bağlı olabilir. Tüpün etkisiyle kulak zarı güçlendikçe, zamanı gelip kendiliğinden düştüğünde tıkanıklık da düzelebilir. Ama kulak tıkanıklığının bundan başka nedenleri de olabilir. Burun tıkanıklığı etkin bir şekilde düzeldiğinde orta kulak basıncı da düzene girer; aksi halde sorunlar başa dönebilir. Balon sistemi, östaki borusunun genizdeki ağzının darlığında etkili bir yöntemdir; burun tıkanıklığı lokalizasyon olarak bunun önündedir.

   cevap
 6. Hanim  Aralık 27, 2018

  Hocam iyi günler biz çok zor durumdayız yardımcı olursanız sevinirim . kızım 9 yaşında orta kulak intaniye ve sıvı birikmesi olduğunu söylediler ama yapmıyorlar çok tedavi uyguladık geniz eti yok denecek kadar az dediler fakat kızımın bir rahatsızlığı var 11faktor eksikliği ve hiç bir doktor kabul etmiyor ameliyatına girmeyi hemotoloji bölümü ben herşeyi hazırlarım normal insan gibi olur plazmasini yüklerim bir sıkıntı olmaz diyor siz yeterli doktor bulun diyor bizde sadece tüp takın geniz eti yok diyorsunuz diyoruz olmaz diyorlar anliyacaniz hocam tüm kapılar suratimiza kapanıyor ve kızım şuanda az duyuyor bazense hiç duymuyor ve bu bizi maffediyor yardımcı olursanız sevinirim.ne yapmalıyız.tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Hanim Hanım, tedavilere rağmen düzelmeyen sıvı toplamalarında tüp takılmalıdır. Tek başına bu uygulamada zaten kanama pek olmaz; benim de daha önce faktör eksikliği olan çocuklara tüp takmışlığım var. Hemaotoloji bölümü tarafından plazma verildiğinde faktörler tamamlanacak, tüpün iyileşme dönemini de atlattıktan sonra kanama riski ortadan kalkacaktır. Bu tip durumlarda korkulan ameliyat sırasında kanama olmasıdır; kızınızdaki gibi faktör eksikliğinin önceden bilindiği durumlarda tedbirler alınıp operasyon yapılabilir. Siz merak etmeyin, yalnız teşhislerinden ve tedavi lanından emin olmam gerekli; bu amaçla birgün muayeneye gelirsiniz, planlama yapar konuşuruz.

   cevap
 7. Ayşenur  Aralık 26, 2018

  Merhaba doktor bey
  24 yaşımdayım uzun zamandır kulağımda sıvı birikintisi var aynı zamanda hava , esnediğimde kulaklarım bir müddet açılıyor, sonra tekrar eski halini alıyor . Doktorlar yapılan testler sonucunda sıvının kulak zarımın arka kısmına gittiğini söylediler aynı zamanda İşitme testlerimde kayııp olduğu görünüyor . Kulaklarım da sürekli bir ağırlık varmış gibi hissediyorum fakat gittiğim doktorlar işitme kaybım olduğu için herhangi bir tedavinin uygulanamıycağını söylüyorlar bu durum beni hem cok üzüyor hemde kulaklarımdaki ağırlık beni cok rahatsız ediyor yapılabilecek herhangi bir şey varmıdır ? Şimdiden Teşekkür ederim 🙂

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Ayşe Hanım geçmiş olsun, orta kulak basıncı bozuklukları veya sıvı toplanması her ikisinin de tedavisi yapılabilir. İşitme kaybınız bunlara bağlıysa düzelebilir. Ancak kronik süreçlerde iç tulak tipi kayıplar eklendiyse tedavisi olmayabilir. Bunların ayrımını endoskopik muayene ve testlerle yapabiliriz. Elbette bulgu ve testlerin tespit edilmesinde, yorumlanmasında ve tedavi seçiminde deneyim rol oynar.

   cevap

 Yorum Ekle