Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Hüseyin DALAK  Mayıs 11, 2020

  İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim Sayın Hocam. İyi akşamlar diliyorum.

  cevap
 2. Büşra  Mayıs 11, 2020

  Hocam yüksek seste kayıp östaki tüpü tıkanıklığından olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Östaki tüpü tıkandığında oluşabilen işitme kayıpları çok çeşitli olabilir. Zira östaki borusu tıkanması orta kulak basıncı bozukluğu, kulak zarı çökmeleri-delinmeleri, kulakta sıvı toplaması-otitler ve hatta iç kulağın etkilenmesi gibi çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bunlar da işitmede farklı tiplerde, farklı seviye ve frekanslarda kayba neden olabilir. Elbette bu durum tıkanıklığın şiddeti ve süresiyle de ilişkilidir. Bunları ve çözümlerini endoskopik muayene ve bazı testlerle belirleyebiliriz.

   cevap
 3. Hüseyin DALAK  Mayıs 6, 2020

  Hayırlı akşamlar Hocam
  50 yaşındayım. 4-5 gündür, başımı öne eğerken ve namazda secdeye giderken, sağ kulağımda, derin bir suya taş atarken duyduğumuz o sesi, duyuyorum. Hiç bir ağrı hissi yok. Fakat psikolojik olarak çok etkileniyorum. Kronik geniz akıntım ve hafif sinüzit rahatsızlığım var. Orta kulaktaki su hissi, buna bağlı mı oluştu, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Koronavirüs nedeniyle, sağlık kuruluşuna gitmek istemiyorum. Bu konuda bilgilendirebilirseniz minnettar olurum.
  Selam ve saygılarımı sunuyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Hüseyin Bey, burun-sinüs sorunlarında orta kulak basıncı ve sağlığı olumsuz etkilenebilir. Buna bağlı kulak zarının titreşimi bozulduğunda, yutkunma sırasında normalde de olan kulak çıtırtısı daha fazla duyulabilir; aynı şekilde iç sesler o tarafta duyulabilir veya yankılanma, uğultu vs. olabilir. Ama iç kulak hastalıkları dahil pek çok başka sebep de olabilir. Bunları ancak muayene ve bazı testlerle ayırdedebiliriz.

   cevap
 4. Gökhan  Nisan 28, 2020

  Hocam merhaba yaşım 37
  kulaklarımda sessiz bir ortamda sürekli çınlıyor Ve yutkunurken zorlanıyorum önemli birşey değildir inşallah

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 28, 2020

   Gökhan Bey, bu durumlarda tiz seslerde (yüksek frekanslarda) iç kulak tipi (sensörinöral) işitme kaybı olabilir diye düşünürüz. Kulak muayenesi ve odiogram gibi testlerin yapılması iyi olur. Böyle bir teşhis konulursa sebebine yönelik araştırma yapılabilir ve ilerlemesi önlenmeye çalışılır.

   cevap
 5. Hasan D.  Nisan 26, 2020

  Hocam merhaba,

  4 yaşında bir kızım var.
  Kulakta sıvı birikmesi kaynaklı, işitme azlığı oluştu.
  Burun spreyi, kulak damlası ve antibiyotik tedavisi önerdi doktor, kullandık, bir kaç hafta sonra düzelme gerçekleşti.
  Bir kaç ay sonra tekrar kontrole gittik, hala sıvı olduğu söylendi ve yine sprey,damla ve antibiyotik verdi doktorumuz. Yine kullandık, yaklaşık 1 aydır sorun yoktu. 2-3 gündür yine burun tıkanıklığı, işitme azlığı yaşadığını gördüm kızımın. Burun açık, ağzını kapattığında nefes alabiliyor, ancak tıkalı gibi genizden konuşuyor hissi var. Normal ses tonu ile konuşulduğunda duymuyor.

  1 ay ara ile 2 kez aynı tedaviyi uyguladık, kulak kiri temizlendi, yine aynı sorun tekrarladı.

  Görüş ve önerilerinizi almaktan mutluluk duyacağım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 26, 2020

   Hasan bey geçmiş olsun, kızınız tekrar hasta oluyor olabilir veya ev ortamı/mevsim itibari ile alerjisi başlamış ya da geniz eti şişmiş olabilir. Bu durumda bahsettiğiniz belirti ve hastalıklar tekrarlayabilir. Orta kulak havalanması bozulursa sıvı da toplayabilir. Ancak önceki tedavilerle düzelme olmuş olması iyidir; tedaviyle tekrar düzelebilir diye düşünürüz. Ancak teşhislerini ve tedavilerini ben yapmadığım için, size körlemesine bir tedavi vermem doğru olmaz; yine doktoruyla temasa geçseniz daha doğru olur.

   cevap
 6. Esra  Mart 7, 2020

  Hocam merhaba,
  1 yıldır sağ kulağımda tıkanıklık ve işitme kaybı vardı. 3 hafta önce bir KBB uzmanına gittim. Burnumun iç yüzeyinde mikrop olduğunu söyledi. A ay boyunca flx..nase sprey, ak..t 500 mg ve er..stin hap verdi. İlaçlarım bugün bitti ama kulağımda henüz hiçbir açılma olmadı. Bundan sonraki süreç nasıl olmalı, 1 kutu daha antibiyotik kullanmalı mıyım ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 9, 2020

   Esra Hanım Merhaba, önce doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Buna rağmen teşhis ve tedaviniz konusunda şüpheleriniz devam ederse, teşhisinizi benim yapmamı isterseniz, bunun için randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 7. Muhammed KANIK  Aralık 23, 2019

  Hocam merhabalar. 4 yaşındaki çocuğumuzda kulakta sıvı mevcut. Antibiyotik tedavisi verildi ve uyguluyoruz. 1 hafta sonra geçmiş olmazsa ameliyat ihtimali değerlendirilecek. Antibiyotik tedavisinin yanında bir öneriniz olacak mıdır? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 24, 2019

   Muhammet Bey, sıvının oluşmasını azaltan ve kıvamını incelten ilaçlar var. Ayrıca bu durum genellikle burun tıkanıklığına bağlı geliştiği için, burun açıcı tedavi de eklenmesi gerekebilir. Fakat bunları muayenesini yapmadan, genel klinik durumunu bilmeden veremeyiz. Bunları doktorunuzdan da talep edebilirsiniz.

   cevap
 8. hakan  Aralık 8, 2019

  hocam merhaba
  alerjiye baglı olarak bu donemde surekli burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak orta kulak ta sıvı sorunu yaşadık. doktorumuz au..ntin antibiyotik kullanmamızı onerdi. ancak bir hafta kullanıp kontrole gittiğimizde sıvının tam tersine daha da artmış oldugunu doktorumuz soyledi. bu nasıl olabilir yanlış bir tedavimi soz konusu. ilginize teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2019

   Hakan Bey geçmiş olsun, antibiyotik kullanıldığına göre doktorunuz muayenesinde iltihabi bir durum da belirlemiş olmalı. Çünkü olağan koşullarda orta kulakta sıvı iltihapsızdır ve alerjide de antibiyotiğin etkisi olmaz. Bu gibi durumlarda genellikle, ortta kulaktaki sıvının akışkanlığını arttıran ve oluşumunu azaltan ilaç tedavileri ile birlikte alerjiye karşı da ilaç ve spreyleri kombine ederiz.

   cevap
 9. Mehmet  Kasım 26, 2019

  Sol kulağımın üst bölgesinden aktığını hissettiğim ve kulak zarıma doğru akan bir serinleten şey var kulak zarımdada ağrı oluyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2019

   Mehmet Bey, kulak kanalına mikroskop veya endoskop ile bakarak, kulağınızda bu hissi yaratan durumu görebiliriz. Bu cihazlar aydınlık ve büyütme sağlayarak detaylı inceleme yapmamıza yardımcı olurlar

   cevap
 10. Emrah  Kasım 15, 2019

  Hocam merhaba benim de sağ kulagım da tıkanıklık ve aşırı şekilde çınlama var 24 saat çınlıyor sağlık ocağına gittim doktorum oksibor verdi damla 1 hafta kullandım hiç bi ise yaramadı kulagım hala tıkanık agrım sancım yok ama çınlama sesi beni bitiriyor sesli ve kabalık ortamlarda bu çınlamalar çok artıyor doktorum KBB gitmemi tavsiye etti kulagını vakumlat dedi tavsiye ediyormusunuz yada öneriniz var midir şimdiden çok teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2019

   Emrah Bey, size önerildiği gibi, bir Kbb Uzmanına gitmelisiniz. Bazı kukak çınlamaları önemlidir; eğer sorun kulak kirine bağlı değilse zaman kaybetmiş olabilirsiniz

   cevap
 11. Mehmet eren  Temmuz 27, 2019

  Hocam merhaba,kulaklarimda cinlama ve bazi seslerden rahatsiz olma (kulak zarlarim.titriyo sanki) isitme testi sol kulak 11.5 db sag kulak 7.5 db duymada problem cekmiyorum.ayrica yutkunurken veya istedigim zaman kulaklarimdan dal kirilmasi sesi geliyo.
  Vas..erc ilac kullaniyorum cinlamayi biraz azaltti
  Yemek yerken veya yuruyus yaparken biraz daha iyi oluyorum.bogazimda yutkunurken agriyo ve kulagim agriyo.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Mehmet bey geçmiş olsun, bu tip belirtilere yol açabilen çok hastalık var. Bir KBB Uzmanına başvurduğunuzda muayenelerinizi yaptıktan sonra teşhisi belirlenebili; buna göre çözüm önerileri yapılabilir. Bana başvurmak isterseniz, randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 12. Gülbin  Temmuz 25, 2019

  Benim bir süredir kulağımda hafif çınlamalar olurdu geçerdi arada ağrı hissederdim sadece. Yakın zamanda bir doktora gittiğimde hiçbirşeyimin olmadığını söyledi ancak mayıs ayında biranda çınlama başladı ve hiç durmadı. ayrıca inanılmaz basınç hissediyordum. Farklı bir doktora gittim bana orta kulakta sıvı olduğunu ve ostaki borusunun tıkalı olduğunu söyledi. Küçüklüğümde orta kulak enfeksiyonu da geçirmiştim. Bana ilaçlar damlalar antibiyotikler verdi kullandım ama geçmedi. Haziran ayında tüp bebek transferim olduğu için bir daha ilaç alamadım. Bana burnumu tutup kulaklarıma basınç vermemi ve bol sakız çiğnememi söyledi.
  Ben şuan 10 haftalık hamileyim ve çınlama, tıkanıklık ve basınç o kadar çok ki ne yapsam geçmiyor. Hamileyken bu duruma yapılabilecek müdahale var mı acaba inanılmaz baş ağrılarına da neden oluyor.

  Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Gülbin Hanım geçmiş olsun. Hamilelikte ilk üç ayı tamamlamadan ilaç seçenekleriniz sınırlıdır. Fakat teşhisi doğruladıktan sonra, Kadın Doğum Uzmanınızla iletişim halinde olarak ortak bir tedavi protokolü belirleyebiliriz belki.

   cevap
 13. Nazan  Mart 21, 2019

  Yarın sabah kontrolümüz var zaten doktorum tüpü takacam ve hemen açılacak dediği için tedirgin oldum ben şuan hala bir değişiklik olmadığı için.doktorumun yarın verdiği cevabı sizin ile paylaşacağım. Ayriyetten bu kadar hizli cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun

  cevap
 14. Nazan  Mart 21, 2019

  Hocam iyi günler sorulan sorulara cevap verdiğinizi gördüm ve yazmak istedim 15 gün önce grip ile birlikte kulak ağrısı geldi sonrasında kulak tıkanıklığı ve kulağımda bir uğultu sesi kbb doktoru kulagimda sivi olduğunu söyleyerek antibiyotik tedavisi başlattı ve sonrasında kulağımda bir açılma olmadı ve tüp takılacak denildi tüp takılınca hemen açılır ve uğultu kesilir dedi .tüp takma operasyonunu dün oldum yarın kontrolüm var ve hiç bir değişiklik yok sanki dahada tıkalı kulağım. Sorum şu tüp takıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde açılır kulağım yani ne zaman eski haline döner az duyuyorum sağ tarafım ile ve hep bir uğultu var.lutfen cevap yazin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

   Nazan Hanım, kulağa tüp takılması da 17 desibel kadar bir işitme kaybı yapabilir. Tüpün varlığını, kulak zarında bir delik varmış gibi düşünmek gerekir. Kulakta birikmiş olan sıvının yol açtığı işitme kaybı, eğer tüpün yarattığı kayba yakınsa, tıkanıklığın devam etmesi buna bağlı olabilir. Bu durumda tüp kendiliğinden attığında veya alındığında, kulak zarı iyileştiğinde, orta kulak sıvısı geçmiş ve orta kulak basıncı düzelmişse tıkanıklık düzelir. Yine de kendisine sorduğunuzda, kliniğinizi bilen doktorunuz benden daha tatminkar cevaplar verebilecektir.

   cevap

 Yorum Ekle