Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Mehmet eren  Temmuz 27, 2019

  Hocam merhaba,kulaklarimda cinlama ve bazi seslerden rahatsiz olma (kulak zarlarim.titriyo sanki) isitme testi sol kulak 11.5 db sag kulak 7.5 db duymada problem cekmiyorum.ayrica yutkunurken veya istedigim zaman kulaklarimdan dal kirilmasi sesi geliyo.
  Vas..erc ilac kullaniyorum cinlamayi biraz azaltti
  Yemek yerken veya yuruyus yaparken biraz daha iyi oluyorum.bogazimda yutkunurken agriyo ve kulagim agriyo.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Mehmet bey geçmiş olsun, bu tip belirtilere yol açabilen çok hastalık var. Bir KBB Uzmanına başvurduğunuzda muayenelerinizi yaptıktan sonra teşhisi belirlenebili; buna göre çözüm önerileri yapılabilir. Bana başvurmak isterseniz, randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 2. Gülbin  Temmuz 25, 2019

  Benim bir süredir kulağımda hafif çınlamalar olurdu geçerdi arada ağrı hissederdim sadece. Yakın zamanda bir doktora gittiğimde hiçbirşeyimin olmadığını söyledi ancak mayıs ayında biranda çınlama başladı ve hiç durmadı. ayrıca inanılmaz basınç hissediyordum. Farklı bir doktora gittim bana orta kulakta sıvı olduğunu ve ostaki borusunun tıkalı olduğunu söyledi. Küçüklüğümde orta kulak enfeksiyonu da geçirmiştim. Bana ilaçlar damlalar antibiyotikler verdi kullandım ama geçmedi. Haziran ayında tüp bebek transferim olduğu için bir daha ilaç alamadım. Bana burnumu tutup kulaklarıma basınç vermemi ve bol sakız çiğnememi söyledi.
  Ben şuan 10 haftalık hamileyim ve çınlama, tıkanıklık ve basınç o kadar çok ki ne yapsam geçmiyor. Hamileyken bu duruma yapılabilecek müdahale var mı acaba inanılmaz baş ağrılarına da neden oluyor.

  Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Gülbin Hanım geçmiş olsun. Hamilelikte ilk üç ayı tamamlamadan ilaç seçenekleriniz sınırlıdır. Fakat teşhisi doğruladıktan sonra, Kadın Doğum Uzmanınızla iletişim halinde olarak ortak bir tedavi protokolü belirleyebiliriz belki.

   cevap
 3. Nazan  Mart 21, 2019

  Yarın sabah kontrolümüz var zaten doktorum tüpü takacam ve hemen açılacak dediği için tedirgin oldum ben şuan hala bir değişiklik olmadığı için.doktorumun yarın verdiği cevabı sizin ile paylaşacağım. Ayriyetten bu kadar hizli cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim Allah razı olsun

  cevap
 4. Nazan  Mart 21, 2019

  Hocam iyi günler sorulan sorulara cevap verdiğinizi gördüm ve yazmak istedim 15 gün önce grip ile birlikte kulak ağrısı geldi sonrasında kulak tıkanıklığı ve kulağımda bir uğultu sesi kbb doktoru kulagimda sivi olduğunu söyleyerek antibiyotik tedavisi başlattı ve sonrasında kulağımda bir açılma olmadı ve tüp takılacak denildi tüp takılınca hemen açılır ve uğultu kesilir dedi .tüp takma operasyonunu dün oldum yarın kontrolüm var ve hiç bir değişiklik yok sanki dahada tıkalı kulağım. Sorum şu tüp takıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde açılır kulağım yani ne zaman eski haline döner az duyuyorum sağ tarafım ile ve hep bir uğultu var.lutfen cevap yazin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

   Nazan Hanım, kulağa tüp takılması da 17 desibel kadar bir işitme kaybı yapabilir. Tüpün varlığını, kulak zarında bir delik varmış gibi düşünmek gerekir. Kulakta birikmiş olan sıvının yol açtığı işitme kaybı, eğer tüpün yarattığı kayba yakınsa, tıkanıklığın devam etmesi buna bağlı olabilir. Bu durumda tüp kendiliğinden attığında veya alındığında, kulak zarı iyileştiğinde, orta kulak sıvısı geçmiş ve orta kulak basıncı düzelmişse tıkanıklık düzelir. Yine de kendisine sorduğunuzda, kliniğinizi bilen doktorunuz benden daha tatminkar cevaplar verebilecektir.

   cevap

 Yorum Ekle