Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Osman saygili  Kasım 6, 2018

  Hocam ben konyadan ulaşıyorum size benim üç yıl kadar oldu kulak sorunum var bir çok doktora gittim ama bi çare bulamadım benin işitme kayıbı var ama bazi zamanlar çok fena kulak çınlaması var çınlama oldumu hiç bir şey duymuyor özellikle girip olduğum zamanlar çınlama olmasada duymuyor çınlama gectimi normal olmasada idareten duyuyor işitme testleri farkli çıkıyor bir iyi bir kötü cihazda aldım hiç faydasını gormedim kulak sivisiyla yazdiginiz şeylerin çoğu bende gözüküyor yolculuk esnasinda kulaklarim acilip kapanıyor bu arada baş dönmesi migde bulantisida oluyor baş dönmesi bulanti gectimi cinlama kesiliyor biraz uzun oldu ama kusura bakmayin kolay gelsin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Osman Bey durumunuz orta kulak basıncı bozukluğu ve buna yol açabile-n durumlarla ilgili olabilir. Ancak çınlama ve baş dönmesi yapan Meniere gibi hastalıklar da olabilir. Bunların teşhisini bulunduğunuz yerdeki meslektaşlarım yapabilir.

   cevap
 2. Ahmet Hasan  Temmuz 26, 2018

  Hocam merhaba,

  2 aydır sag kulagımda esnediğimde veya gerilme hareketi yaptıgımda sag kulaktan pıt pıt nabız sesine benzer ses gelmekte. Fakat nabız ile ilgisi yok. Basınç ve işitme testlerim normal. Ama bu durum geçmiyor? Sebebi iltihap olabilir mi? Ya da neden bu atma oluyor? Teşekkürler

  cevap
  • Ercan Aravi  Temmuz 29, 2018

   Hocam ilk 3 sene evvel başlayan sıvı birikimi 1 sene aralıklarla tekrar ediyor en son 6 ay evvel oldu .15 gün önce yine oldu hoca çok az dedi
   Bana ilaç vermedi.Ben hafif enfeksiyon oldugu icin Aile hekimi amoklavin verdi bende sevindim.bu arada kulaktaki vızıldama geçer dedim fakat yine geçmedi.15 gündür vızıldıyo.çok rahatsız ediyo.Ne olur.Bi yol gôsterin.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 1, 2018

    Ercan Bey, burun-sinüs-geniz sağlığının iyi olmadığı durumlarda kulak sıvısı tekrarlayabiliyor. Buralardaki sorunları endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra tedavi yolunuzu belirleyebileceğiz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 27, 2018

   Ahmet Bey, orta kulakta iltihap olsaydı basınç testi normal olmazdı. Basınç alınamaz, testte kulak zarı hareketi olmazdı; ayrıca işitmenizde de azalma beklenirdi. Ancak şikayetinizin yalnız esnerken ve gerinirken olması, “bu esnada oluşabilecek basınç değişimi, kulak zarının titreşiminin azalması, dış seslerden daha fazla iç seslerin duyulması” şeklinde açıklanabilir. Yine de basınç testlerinin farklı zamanlarda tekrarlanması, endoskopik muayene bulgularının değerlendirilmesi ve şüphe halinde şah damarı ile orta kulak arasındaki mesafenin bazı filmlerle ölçülmesi gibi araştırmalar yapılabilir.

   cevap
 3. cansu  Haziran 28, 2018

  iyi günler doktor bey 4,5 yasındaki oğlumun kulakların da ikinci kez sıvı birikmesi oldu… çok uzun sürmüştü iyileşmesi en kısa yoldan nasıl iyileşir…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Cansu Hanım, sıvı birikmesinin bazı nedenleri vardır. Bunları endoskopik muayene sırasında teşhis ederiz; buna yönelik tedaviyi sıvı oluşumunu azaltan ve kıvamını incelten ilaçlarla kombine ettiğimizde kulak sıvısı çoğu kez düzelir.

   cevap
 4. aslan bektaş  Haziran 13, 2018

  Hocam İyi günler dilerim, ilaçlı tomografi sonucumuzda olumsuz bir durum mevcut mudur? İstanbul dayız ne tavsiye edersiniz? BOS ile ilgili olumsuz bir durumdan söz edilmiş midir? “Hastanızın TEMPORAL KEMİK BT İncelemesinde: Sol mastoid sellülerin havalanması kaybolmuştur. Sol timpanomastoid kaviteyi dolduran effüzyon izlenmektedir. Ossiküllerde belirgin erozyon izlenmemiştir. Her iki dış kulak yolu, tüba östakiler açıktır. Sol timpanik membran retraktedir. Sağ timpanik kavite aerasyonları normaldir. Kohlea, semisirküler kanallar normal olarak izlendi. İnternal akustik kanallar simetrik ve normal genişliktedir. İnceleme alanına giren posterior fossa oluşumları doğal görünümdedir. SONUÇ: *Solda otomastoidit ile uyumlu bulgular.”

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 18, 2018

   Aslan Bey, tomografi byulguları ancak muayene bulguları ve klinik ile beraber yorumlanabilir. Bu sonucu ya bu filmi isteyen doktorunuzla görüşmelisiniz; ya da biz de İstanbuldayız randevu alıp geldiğinizde bütünüyle ele alır, tedavinizi planlarız.

   cevap
 5. Perihan  Mayıs 29, 2018

  Benimde orta kulakta sıvı birikimi olduğu tespit edildi .İlk önce antibiyotik tedavisi yapıldı.hic bi şekilde değişen birşey olmadı. Daha sonra 4ay boyunca bir ay aralıklarla kortizon iğnesi kullandım. Bunlarda geçirmedi daha çok kulağım kapanıyor ve baş dönmesi mide bulantısı oluyor.isitme testinde yüzde 30 larda isitme kaybı var özellikle sağ kulağında daha fazla ne yapmam gerekiyor tüp tedavisi kesin çözüm olurmu.bu arada yaşım 33

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

   Perihan Hanım, kortizon iğneleri genellikle ani işitme kayıplarında (iç kulak tipi işitme kayıpları) yapılır. Orta kulakta sıvı toplamasında, bu sıvıyı incelten, oluşumunuz azaltan ve burnu açan ilaçlar veririz. Eğer kucağınızda sıvı toplanması yoksa tüpün faydası olmayacaktır. Bir gün muayene olmaya gelirseniz önce teşhisinizden emin olur, size hastalığınızı anlatır, buna göre tedavisi olup olmadığını anlar ve tedavinizi düzenleriz.

   cevap

 Yorum Ekle