Alerjik Nezle
Alerjik nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir. Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır. Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Gribal durumlar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Burun eti ameliyatı


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. kerem duman  Mart 26, 2019

  merhaba hocam,alerjim olduğu teşhisi ile alerji hapı verildi.aslında hiçte belirtim yoktu.ama ilacı kullandıktan sonra alerji belirtileri ortaya çıktı.sürekli elim burnuma yada yüzüme gidiyor.kaşıntı oluyor.hapşırıyorum bazende.neden böyle olmuştur.öneriniz nedir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Kerem bey, muayeneleriniz ve yapılan testler alerji ile uyumlu bulunduysa doktorunuzun takiplerini ve kontrollerini sürdürmenizde yarar var. Yalnız bazen alerjik nezleyi arttıran veya tedavisini zorlaştıran burun içi mukoza sorunları, sinüzit gibi durumlar olabiliyor. Tedaviye dirençli bu gibi durumlarda, bizler de bunları teşhis ve tedavi ederek size faydalı olabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle