Alerjik Nezle
Alerjik nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir. Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır. Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Gribal durumlar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Burun eti ameliyatı


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. mustafa  Şubat 6, 2019

  Hocam Merhaba,

  bundan bir ay önce özel bir hastanede muayene oldum alerjik faranjit olduğumu söyledi ve bana 2 adet alerji burun spreyi ve clarine denen bir ilaç verdi bunları kullandıktan sonra alerjim bir nebze olsada geçti fakat ardından hemen boğazlarım yani bademciklerim şişti ve öksürmeye başladım öksürürken hırlama sesi çıkarak öksürüyorum ve yeşil balgam yeşl sümük geliyor ilaçları kullanmama rağmen bir türlü atlatamadım burnuma baktığında burnunda hafif eğrilik var dedi bir ara gel ameliyat edelim dedi bende cesaret edemedim korktuğum için bu işlerde doktorun ehli olması çok önemli benim hastalığım nedir kkb ye mi randevu alayım aynı zamanda göğüs hastalıklarınadamı alayım.
  sigara içiyordum öyle çok sık içen biride değilim onuda azalttım hastalığım yüzünden beni ne olur bilgilendirirseniz size çok dua ederim.

  Teşekkürler.
  saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 8, 2019

   Mustafa Bey, hastalığınızı ne olduğunu ancak endoskopik muayene yaptıktan sonra bilip söyleyebiliyoruz. Ancak belli ki tedaviniz sırasında ek bir üst solunum yolu infeksiyonu geçirmişsiniz. Bu durum mevcut tedavinizle çakışarak şikayetlerinizin artmasına neden olmuş olabilir. KBB Uzmanına bu durumda tekrar görünmeniz yerinde olur; buna göre tedavinizi yeniden düzenleyebilir.

   cevap
 2. Buğra Enes  Ocak 23, 2019

  Merhabalar hocam 24 yaşındayım 2 defa burun ameliyatı geçirdim 4.5-5 yaşlarımda iken geniz eti ve bademciklerim alındı 2017 yılında ise alerjik durumdan dolayı tekrar büyüyen burun eti amwliyatı oldum.Fakat çok kısa bir süre içerisinde (2-3 ay) nefes alış veriş kalitem ameliyat öncesine döndü ve burun etimin alerjik durumdan dolayı tekrar büyüdüü söylendi.Tedavi için sürekli ameliyat mı olmam gerekiyor ya da başka bir çözüm var mıdır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Buğra Bey, burundaki hastalıklar ile bunlara yönelik tedavi ve ameliyatlar çok değişkendir. Bazen yapılan teşhisler doğru ve yeterli olamayabiliyor; durum böyle olunca planlanan tedaviler de çözüme ulaştırmayabiliyor. Biz KBB Uzmanlarının çözebileceği anatomik bozukluklar ile mukoza örtüsünün işleyişini bozan sinüs problemlerine ek olarak bazen Alerji Uzmanlarından da destek alınması gerekebilir. Arzu ettiğinizde hangi aşamada olduğunuz belirler, tedavi sürecinizi üstlenebilirim.

   cevap
 3. Sina. Muhsin  Kasım 28, 2018

  Hocam merhabalar
  Yaklaşık 4 ay önce burun akıntısı tıkanma. Aşırı hapşırmalar başladı bende. Bundan önce. Bu durumla karşılaşmamıştım geceleri burun tıkanması sebebiyle uyanıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 1, 2018

   Burun işleyişinin bozulmasına neden olan bir durum sonrası bu tip tıkanmalar olabilir. Bazen alerjik nezle bazen sinüs sorunları olabilir. Endoskopik muayene ile bunların ayrımını yapar, tedaviyi belirleyebiliriz.

   cevap
 4. Mehmet  Kasım 23, 2018

  Hocam bende ağustos ve özellikle şubat ayında burun akıntısı göz kızarıklığı meydana geliyor sanırım allerjik rinitim ve birazda sinüzit var tedavisi nasıl mümkün olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Mehmet Bey, alerji tedavilerinizi bir Alerji Uzmanı ile beraber yönetebilirsiniz. Ancak sinüzit hastalığı tedavi edildiğinde, burun mukozasının kendini temizleme kabiliyeti (mukosiliyer aktivite) daha iyi olur. Bu da alerjenlerin kendiliğinden üst solunum yollarından temizlenme hızını arttırır. Bu sayede alerji belirtileri de azalabilir veya alerji sanılan ancak aslında sinüzit hastası olan hastalar düzelebilir.

   cevap
   • erzincan3434  Şubat 12, 2019

    Bende burun tıkanıklığından ameliyat oldum ama geniz akıntısı geçmiyor alerjik diyip gönderiyor ilaçlar damlalar fayda etmiyor geceleri. yardımcı olur musunuz lütfen çok zor bir rahatsizlik
    alerjik diyor sinüzit röntgen çekildi bişey çıkmadı çok mevsimsel mi acaba ameliyattan sonra böyle oldu geçermi bilmem dilim de kanıyor napmam lazım çok doktora gittim alerjik dedi ilac fayda etmiyor napmam gerek alerjik diyor zencefil bile fayda etmiyor acil bir durum piskoloji kalmadı aşırı genzim doluyor Attila hocam. Lütfen napmam doktora gittik filim çektim alerjik dedi mide için gidi n dedi balgam midem bulanıyor diye bir cevap yazarsanız sevinirim hocam

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

     Burun tıkanıklığı ile geniz akıntısının nedenleri her zaman aynı olmuyor. Burun tıkanıklığı için ameliyat olanların bu nedenle sıklıkla geniz akıntısı tedavi olmuyor. Sinüs sağlığı ile ilgili de çok ayrıntı vardır; bunların gözden kaçma olasılığı yüksek oluyor. Alerji bu tip durumların bazen nedeni olabildiği gibi, bazen de eşlik eden bir durum olabiliyor. Teşhisler tekrar gözden geçirmek iyi olur.

     cevap
 5. Orhan  Eylül 11, 2018

  Merhaba orhan ben 34 yaşındayım çocukluğumdan beri burnum sık sık akar sıkda grip olurdum.2 sene öncesine kadar ağızdan nefes almayı normal zannediyordum.sayısız kbb doktorunun verdiği sayısını hatırlamadığım ilaçlar hafif rahatlatma dışında bir işe yaramadı tomografi mr burun içi görüntüleme vs .sonuç artık burnumun bir tarafı hep tıkalı değişiyor ama bir tarafı mutlaka tıkalı oluyor.burun bandı iyi geliyor ama akıntı ansızın geliyor cevabınız için..Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Orhan Bey, burun tıkanıklıklarının mutlaka bir nedeni ve bu nedenin de mutlaka bir çözümü oluyor. Merak etmeyin, burnunuzun içini ve işleyişini anlamak için yapacağımız incelemeler sonrasında teşhisinizi ve buna göre sizin burun tıkanıklığınız için en doğru tedavi yöntemini belirleyebileceğiz.

   cevap
 6. Ebru  Temmuz 18, 2018

  Merhaba,

  2014’te okuduğum üniversite hastanesine kulak ağrısı ile gittiğimde burnumda kemik eğriliği olduğunu ancak alerjik bir bünyem olduğu için ameliyattan aşağı yukarı %30 bir başarı elde edileceğini alerji problemim olmasa daha sağlıklı bir ameliyat olacağını söyleyen doktorum burun etlerimi lazerle yakmış kemiğe dokunmamıştı. Şimdi sinüzit tedavisi için gittiğimde doktor smr+fess ameliyatı yazdı. Sizce de alerjim olduğu için burun eğriliği ameliyatı olmamalı mıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2018

   Ebru Hanım, bu gibi durumlarda yorum yapabilmek için endoskopik muayenenizi yapmış, filmlerinizi incelemiş ve kliniğinizi takip etmiş olmam gerekir. Günümüz koşullarında, teşhis ve tedavideki görüş farklılıkları nedeniyle, teşhisi kendim doğrulamadan, önerilmiş veya yapılmış ameliyatlar hakkında yorum yapmamaya karar verdim.

   cevap
   • Ebru  Temmuz 23, 2018

    Haklısınız, cevap için teşekkür ederim.

    cevap
 7. Zeynep  Temmuz 14, 2018

  Merhaba hocam benim sinüzitim var okul zamanı antibiyotik tedavisi uygulandı o zaman baya tıkanıklığım vardı Sonra 1 ay sonra burun tıkanıklığım tekrar etti doktorum alerjik 2 ay kullanmalık burun spreyi verdi kullandım onu bitireli 1 ay oldu olmadı ama yine burun tıkanıklığım ve geniz akıntım var size de danışmak istedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2018

   Zeynep Hanım, tedavilere rağmen burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı düzelmiyorsa bunun zemininde sinüzit hastalığı olduğunu sıklıkla gözlemliyoruz. Bunların hepsini beraber ele almak ve tedavi etmek gerekli. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle, kliniğinizi de göz önüne alarak etkin bir tedavi planı yapmalıyız.

   cevap
 8. Manolya  Temmuz 8, 2018

  Selamlar. Dislerimin uzerinde oldugu kisim degil de, agzimi kapatinca dilimin uzerine geldigi yer, ust damagim. Arka kisminda sararma var bir suredir. Dilimde de biraz var. Internette aradim ama damakta sararma diye bir ifade gecmiyordu nedense. Ne gibi durumlarda boyle bir sey olur acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Ağız-boğaz sağlığını etkileyen çok hastalık var. Bunlar arasında başlıca burun tıkanıklığı, ağız solunumu, sigara kullanımı, az su içilmesi, karbonhidratlı beslenme ve geniz akıntısı gibi durumları sayabiliriz. Bunları veya diğer olasılıkları belirleyip, bunlara yönelik verilecek tavsiye ve tedaviler faydalı olabilir.

   cevap
 9. Yusuf  Haziran 9, 2018

  Hocam merhaba benim sabahları kalktığımda burnum acayip tıkanıyor sonra tuvalete gidip burnumu temizliyorum sonra açılıyor köyü yeşil balgam geliyor sonra sarı balgam geliyor sonra gün içine 6 ya da 5 saat kalbimde iğne batması gibi ağrı hissediyorum göğsün ağrıyor bu 8 aydır böyle bide bronşitim var bu nedendir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2018

   Yusuf Bey, sinüzitle beraber bronşit ya da bir başka tipte akciğer infeksiyonunuz olabilir. Sinüzitiniz varsa bunun teşhis ve tedavisinde size faydamız olur. Bununla beraber, akciğerleriniz için başvuracağınız Göğüs Hastalıkları Uzmanının yapacağı tedavi de kolaylaşabilir.

   cevap
 10. Cüneyt  Haziran 8, 2018

  Kolay gelsin
  Benim sorunum şu alarji testi yaptırdım ve birçok şeye alarjim var ceviz çimen polen yün toz kedi köpek vs gibi ilaç yazıldı iki adet 5mg lık ve bununla birlikte yüz bölgemde tamamen sinüzit olduğu söylendi röntgen vs sonucunda
  Sıkıntım şu sabah kalkınca sanki gripmis gibi burun akıntısı ve ilerleyen bir iki saat içinde de su renginde kendi kendine akmaya başlıyor bir kaç saat sonra kesiliyor ve burun içerisinde aşırı kaşıntı oluyor sinüzit için ine yazıldı ve kullanıyorum bir gün sonra etkisini görüyorum
  Ilginiz için şimdiden tşk ederim.
  Mail yoluyla geri dönüş yaparmisiniz rica etsem.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Sinüzit hastalığı alerji tedavisini güçleştirebilir. Sinüzit hastalığı alerjiyi şiddetlendirebilir. Bu nedenle ikisi beraber ele alınmalıdır. Sizde de tedavi buna göre yapılıyorsa devam etmelisiniz, fayda görmezseniz gelirsiniz.

   cevap
 11. Nihal  Mayıs 23, 2018

  Merhaba uzun suredir burnumda kasinti tikaniklik birde kanamis gibi kan kokusu aliyorum ayni zamandada dudak kenarlarinda ve bogazdada kaşıntı oluyor sebebi alerji olabilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 27, 2018

   Nihal Hanım alerji olabilir, ancak kanama şüphesi varsa ayrıntılı bir endoskopik muayene ile burun boşluğunun tamamını ve genzi görmekte fayda var.

   cevap
 12. Alaattin  Mayıs 6, 2018

  Yaklaşık 1 aydır burnumda tıkanıklık var doktora gittim ilaç verdi damla ve sprey verdi ilaçlar bitti lakin tıkanıklık gitmedi kafayı yicem nerdeyse nefessiz kalıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Alaattin Bey, ilaç ve sprey tedavilerine dirençli alerjik nezlelerde, burun tıkanıklığı ve sinüs sorunlarına yol açan bazı anatomik bozukluklar olabilir. Tedavinizi bunlar zorlaştırıyor olabilir; endoskopik muayene sırasında bunları çoğu kez teşhis eder, hedefe yönelik tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 13. Mert  Mart 30, 2018

  Bende aynı şekilde ameliyat geçirdim. İlk bir ay boyunca yeniden doğmuş gibiydim şuan maalesef sinir küpüyüm ne yapacağımı bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2018

   Mert Bey, alerjik nezlenin tedavisi ameliyat değildir. Alergologların bu konuda faydasını görebilirsiniz. Ancak alerjiyi taklit eden bazı başka burun-sinüs hastalıkları vardır. Bu durumda da alerji tedavilerinden fayda görmemiş hastalar bizlerden fayda görebilir. Ben burun-sinüs hastalıkları açısından teşhisi eksiksiz olarak yapabilir ve buna göre tedaviyi belirleyebilirim. Elinizde geçirdiğiniz tedavi ve araştırmalara ait film, rapor vs varsa, muayene olmak istediğiniz bir gün randevu alıp yanınızda getirirsiniz.

   cevap
 14. Çağatay  Ocak 16, 2018

  Hocam merhaba. Ben yaklaşık 5 ay önce septum deviasyon ve konkaların bir kısmının kesilerek alınması şeklinde bir ameliyat oldum. İlk 1 ay çok rahat bir şekilde nefes aldım sonrasında ameliyat olduğum taraf değil de diğer taraf(ameliyattan önce daha rahat nefes aldığım burun deliği) tıkanmaya başladı. Doktora gittim burnun açık alerjik olabilir diyip Moris diye bir sprey verdi ilk günler iyi geldi sonra o da etkisini kesti. Hapsurmalarım ve akıntı geçti yalnız burnumun bir tarafı hala tıkalı. Sizce sorun ne olabilir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Çağatay Bey, tekrarlamış bir deviasyon, konka şişmesi, konka büllosa, paradoks orta konka, sinüzit, polip, papillom, mukoza sorunu, tümörler, alerji vs pek çok şey olabilir. Bunlardan hangisinin sizde tıkanıklığa yol açtığını endoskopla yaptığımız burun içi muayenesinde görebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle