Alerjik Nezle
Alerjik nezle

Alerjik nezle

Alerjik nezle, çocuk veya erişkinlerde pek çok farklı branş tarafından ele alınır ve türlü türlü tedavi yöntemi uygulanır. Hastaların bazıları uygulanan tedavilerden fayda görürken, bazılarına da bu rahatsızlıkla ömür boyu yaşamak zorunda olduğu söylenir. Alerjik nezle, burun tıkanıklığı ve akıntılarla beraber geniz, kulak, boğaz, bronşlar ve akciğerlerin yani kısacası tüm solunum yollarının sağlığını etkileyebildiği için, hastaya anlamlı bir çözüm sunabilmek gereklidir. Diğer yandan burun içi anatomik ve işlevsel sorunların varlığında, alerjik nezlenin bir sonuç olarak da karşımıza çıkabildiğini görüyoruz. Bu tip durumlarda burun işleyişini destekleyen-arttıran bazı tedaviler hastayı oldukça rahatlatabiliyor. Bununla beraber burun eğriliği (deviasyon), geniz eti ve burun eti şişmesi (konka şişmesi) gibi burun tıkanıklığını arttıran bir neden varsa veya sinüzit hastalığı gibi burun işleyişini bozan bir hastalık varsa, bunların da da tedavi edilmesiyle, alerjik nezle çoğu kez kontrol altına alınabiliyor. Yani alerjik nezleyi baskılayan ve önleyen tedaviler kadar, bu hastalığı arttıran nedenlerin de tedavisi önem taşır. Detaylı burun içi endoskopik muayenemiz sırasında tüm bu durumları ve şiddetini doğrudan görebiliyoruz ve deneyimlerimizle dayanarak hasta için gerekli olan tedavileri belirliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Gribal durumlar

Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Burun eti ameliyatı


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Nihal  Temmuz 7, 2020

  Bende beyaz bir akinti var amam cok yapiskan gibi ağzimda geliyor iki yildir oyleyim cok diktura gitmi alerjik deyorlar ilac lar bir etki gurmuyorum

  cevap
  • Serhat Çetintaş  Temmuz 19, 2020

   1 yılı aşkın bir süredir alerjik rinit tedavisi görüyorum. Fix.dual isimli ilacı kullanmaktayım ancak ilaç artık fayda etmiyor. Devamlı şekilde burnum iki taraflı tıkanıyor ve nefes almakta zorlanıyorum.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 20, 2020

    Serhat Bey alerji tedavisi fayda etmediğine göre, başka bir durum tek başına veya alerjiye ek olarak burun işleyişini bozuyor olabilir. Bunu teşhis edip tedavi ettiğimizde hastalar fayda görebiliyorlar.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2020

   Nihal Hanım, geniz akıntısının alerjiden başka nedenleri de olabilir. Ayrıca bir hastada birden fazla sebep de bulunabilir.

   cevap
 2. Hakan  Temmuz 4, 2020

  Hocam bende alerji belirtisi yoktu
  Birden burun tıkanıklığı olduğu doktora gittim
  Verilen ilaçlar bögur ağrısı , bulantı kusma ishal yaptı Dal.man AQ deloday verilmişti gecmeyince yine doktora gittim levr.omat 5/10 yazıldı yaklaşık 25 gün oldu hâlâ burun tıkanıklığı var hayatım değişti sıkıntı yaşıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2020

   Hakan bey alerji ilaçları fayda etmediyse, burun tıkanıklığınızın başka bir sebebi olabilir. En doğrusu, bunu endoskopik muayene ile doğrudan görerek teşhis etmektir.

   cevap
 3. Yasin akviran  Haziran 20, 2020

  Merhaba hocam , 29 yaşındayım ve kendimi bildim bileli yaşadığım bir sağlık problemim var alerjik rinit ve sinizüt teşhisi koyuldu ama kullandığım birçok çeşitli ilaçlar oldu kısa sürede etki gösterdi fakat şuan hiçbir şekilde etkisi olmuyor gözlerimi açamaz oluyorum burun akıntısı ve hapşırma kesilmiyor elimden peçete eksik olmuyor , doktorum alerjiyi bir ömür çekeceğimi dile getirdi fakat bunun yatışması için yazılan ilaçlar artık fayda etmiyor bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2020

   Yasin Bey geçmiş olsun, sinüzitin tedavisi yapılmadığında alerjiye yönelik tedavilerin etkisi de düşük kalabiliyor. Sinüzit hastalığınız varsa ben size bu konuda yardımcı olabilirim. Sinüzit tedavisinden sonra, bir Alerji Uzmanı tarafından bununla ilgili tedavileriniz daha rahat sürdürülebilir diye düşünürüm.

   cevap
 4. ABDULLAH  Haziran 7, 2020

  Hocam ağzımda balgam tadı oluyor burnum sanki sürekli tıkanık gibi sürekli bir tükürme hissi oluşuyor yani 2, 3 dakikada bir tükürüyorum yapışkan balgam geliyor sürekli tükürünce midemde şişkinlik ve ardından kusma oluyor kusmuğum balgamlı sanki nefesim de daralıyor kulak burun boğaza gittim cımbız gibi bir alet ile burnumdan bakıyorlar alerji deyip gönderiyorlar fiksdual ilaç kullandım geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı azaldı ama 2 ,3 aydır ilaç sanki işe yaramıyor benim sorunum burun etlerinde mi geniz akintisinda mi mide de mi anlayamadım yemek yerken burnum tıkanıyor sürekli burnunu silme oluyor burnum tıkalı olduğu için şişkinlik iştahsızlık da oluyor kendimi zorluyorum yemek yemek için midemde endoskopi yaptirmistim birşey çıkmadı göğüs hastalıklarına gittim akciğerlerde birşey çıkmadı sikayetlerimi internete yazdığımda sizin yazılarınızı gördüm vermiş olduğunuz belirtiler bana uyuyor benim hastalığım neyden kaynaklı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2020

   Abdullah Bey, alerji tedavisi ile şikayetleriniz azaldıysa, doktorunuzun kontrolünde bunun süresi uzatılabilir; gerekirse alerji uzmanlarından da yardım alabilirsiniz. Ama burnunuzun tıkanması ve geniz akıntısının başka nedenleri de olabilir. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bununla ilgili araştırmalar tamamlanabilir.

   cevap
 5. Rabia  Mayıs 23, 2020

  Hocam bende bütün belirtiler var çok ağır yaşıyorum genizim çok ağrıyor gozlerim kaşımaktan yara oldu doktorum burun spreyi lev.ont yazdı ama çok kötüyüm antibiyotik içmeden uyuyamiyorum nefes alamıyorum bile aşısı felan yok mu bir caresi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Rabia Hanım alerji aşısı vardır, bunu Alerji uzmanlarına danışabilirsiniz. Ama alerjide antibiyotik kullanılmaz; antibiyotikler bakterilerin yaptığı infeksiyonlara karşı etkilidir. Teşhislerle ilgili bir sıkıntı olabilir; bunu da endoskopik muayene ile burun içerisini doğrudan görerek yapabiliyoruz.

   cevap
 6. kerem duman  Mart 26, 2019

  merhaba hocam,alerjim olduğu teşhisi ile alerji hapı verildi.aslında hiçte belirtim yoktu.ama ilacı kullandıktan sonra alerji belirtileri ortaya çıktı.sürekli elim burnuma yada yüzüme gidiyor.kaşıntı oluyor.hapşırıyorum bazende.neden böyle olmuştur.öneriniz nedir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Kerem bey, muayeneleriniz ve yapılan testler alerji ile uyumlu bulunduysa doktorunuzun takiplerini ve kontrollerini sürdürmenizde yarar var. Yalnız bazen alerjik nezleyi arttıran veya tedavisini zorlaştıran burun içi mukoza sorunları, sinüzit gibi durumlar olabiliyor. Tedaviye dirençli bu gibi durumlarda, bizler de bunları teşhis ve tedavi ederek size faydalı olabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle