sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Sabri  Mayıs 3, 2020

  Merhaba hocom ben Sabri sinüzit ameliyatı olalı 5 gün oldu başımda ağrı var normalmidir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Sabri Bey geçmiş olsun, ameliyatınızı ben yapmadığım için komplikasyon risklerinizi bilemem. Sizin doktorunuz ile temasa geçip bu durumu bildirmeniz gerekir.

   cevap
 2. Fatih Albayrak  Nisan 19, 2020

  Merhabalar Hocam,

  Ben alerjik rinit, polip ve kronik sinüzüt şikayetlerimin uzun tedaviler sonrası geçmemesinden ötürü bu ameliyatı olmuştum. (Hem sinüsler boşaltıldı hem polip alındı) Ama daha sonra şikayetlerim kat ve kat arttı. Başka bir doktor muayane edince ameliyatta diğer doktorun almaması gereken bir et parçasını daha aldığını söyledi. Ameliyatımın üstünden 1 yıldan fazla süre geçti.. Şuan tüm burnumda kabuklanma var ve burnumdan hiç nefes alamıyorum. Bu yüzden uyumakta bile güçlük geçiyorum. Burun spreyi, basınçlı su, buhar gibi ilaçları kullanıyorum ama hiçbir fayda görmüyorum. Üstelik bu tıkanıklık kulaklarımda da basınç oluşturuyor ve ayrıca hep ağzımdan nefes aldığım için dudaklarım kuruyup, yara oluyor. Ben ne yapmalıyım artık hocam? Gerçekten artık çok bunalmaya başladım, yardımcı olursanız çok sevinirim..

  cevap
  • Fatih gül  Mayıs 1, 2020

   S.a hocam cok kötüyüm hayatım maf oldu alerjik sünizitim var lütfen yardımcı olun benim kullanmadıgım çalmadıgım kapı kalmadı berbat bir durum yardımınıza ihtıyacım var

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 1, 2020

    Fatih Bey geçmiş olsun, 15 Mayıs’tan sonrası için 05423512401 numaradan ararsanız İnci Hanım randevu verir. Ben sizin endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 20, 2020

   Fatih Bey, burunda yapılmış bazı değişiklikleri geri döndüremeyebiliyoruz. Ancak hastalığı ve mukozanızın durumunu değerlendirdikten sonra, belki tedavilerinizde yapılabilecek düzenlemeler olabilir. Örneğin basınçlı su mukozayı yıpratabilir; kabuklanma olması da buna bağlı olabilir. Yine basınçlı sümkürüyorsanız içerideki tahrişi artırabilirsiniz. Bunları ele alır, mukozayı iyileştirir, polip gibi durumları takipler sırasında geriletmeye çalışırız.

   cevap
 3. Mahmut  Mart 22, 2020

  Selamun Aleyküm Hayaırlı günler hocam bende yıllardır kronik sniziut mevcut kimin zaman antibiyotik kimi zamanda iğne ile geçiştiriyorum tabi iğne çok zor durumda olduğum zamanlarda oluyorum senede 3veya 4 sefer.Grip olduğum zamanlar daha şiddetli oluyor.Ameliyat gerektirecek bir durum varmı varsa ne kadar etkili olur biraz kararsızım,görüşlerinize ihtiyacım var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 23, 2020

   Mahmut Bey geçmiş olsun, kronik sinüzit varsa önce endoskopik muayenede sinüs kanallarınızın girişlerinde bir engel olup olmadığını değerlendirmeliyiz. Eğer bir engel var ve bu yumuşak dokuysa bunu ilaçlarla geriletmeye çalışıp sizi takip ederiz. Eğer bu şekilde düzelmezse veya anatomik bir bozukluk varsa, ameliyatla ilgili bir karar doğru bir teşhis ve klinik takiplere göre alınabilir.

   cevap
 4. Murat  Mart 15, 2020

  Hocam merhaba bende yıllardır sinüzit var bunu biliyorum 3 sene önce en son sürekli hapşırma şikayeti ile doktora gittiğimde akut sinüzit demişti bir takım alerji hapı felan vermişti onlar biraz rahatlatmıştı yine zaman zaman ben eczane den bir alerji hapı alıp kullanıyorum ama halen en ufak hava değişiminde sürekli hapşırık başlıyor sabahları kalkar kalmaz üstüme birşey almasam yaz kış iki dakika ya kalmadan hapşırık başlıyor başımın çok ağrıdığı dönemlerde bir tane af..in sinüs ve bir tane d.erex yutuyorum ancak onlar kesiyor ağrısını ama nefes almakta güçlük çektiğim için bu benim spor yapmamı uyuma mı her şeyimi engelliyor güzelce dinlenemiyorum gün içerisinde hep bir uykulu hali oluyor bundan nasıl kurtulabilirim şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 18, 2020

   Murat Bey geçmiş olsun, sinüzit hastalığının farklı tipleri ve bunların da farklı evreleri var. Alerji de bazen bu hastalığa eşlik edebilir. Endoskopik muayeneler, tedavi ve takiplerle hastalığınızı tanımamız gerekli. Bu süreç içerisinde endoskopik muayeneye göre belirleyeceğim ilaçlardan fayda görme olasılığınız yüksek olur; ancak ileri anatomik bozukluklar ve tedaviyle sinüs kanallarının açılmadığı koşullarda titiz bir endoskopik sinüs cerrahisi ile de sorunu çözmemiz gerekebilir.

   cevap
 5. Cansu  Ocak 5, 2020

  Merhaba doktor bey, geçen yıl bazı belirtilerle gittiğim KBB doktoru allerji ve faranjit diyerek antibiyotik, allerji ilacı ve sprey verdi. Geçmeyince başka bir doktora gittim. O da sinüzit var dedi antibiyotik ve des.ont diye bir ilaç verdi uzun süre kullanmamı istedi. Kullandım, geçmedi; geçmediği gibi bir de müthiş bir kabızlığa sebep oldu. Fissür oluştu, bunun için lazer ve bo.oks tedavisi bile olmam icap etti. Şimdilerde yeniden bundan birkaç ay önce gündüz aşırı yorgunluk ve sürekli uykululuk şikayetleriyle doktora gittim. Acaba kan değerlerim mi düşük diye. Kan değerlerine bakıldı, narkolepsi olabileceği düşünülüp bir gece uyku laboratuvarında yatırıldim. Fakat o da değilmiş. Ayrıca 2-3 yıldır diş sıkma sorunumdan dolayı gece aparatı kullaniyorum. Uyku testi sonucunda her 30 sn’de bir dislerimi cok sıktığım görülmüş. En son durak KBB oldu yine. Ben de bu arada sürekli araştırdım, okudum. Kaliteli nefes alamama, sinüzit, Faranjit, allerji ve kalitesiz uykunun birbiriyle bağlantılı olduğunu öğrendim. Enerjim düşük diyordum hep. Sabahleyin kalkıp isime gidemeyecek hale geldim artık. Hala da öyleyim 🙁 Beslenmenin, gece dinlenmenin enerjiye dönüşebilmesi için oksijen şart ve ben oksijen alamıyorum. Gaziantep’te üniversite hastanesinde gittiğim KBB doktoru inceledi, deviasyon var dedi. Aktif sinüzit faranjit var vs dedi. Ma.rol antibiyotik, rin.sel ve il.adin sprey ve lev.ont allerji hapı verdi. Bunları kullan bir de tomografi çektir yanıma gel, tomografi sonucuna göre ameliyat edilip edilmeyeceğine karar vereceğim dedi. Beni toplamda birkaç dk kadar inceledi sadece. Bu kadar süre teşhis ve tani için yeterli mi? Ayrıca 20 gün boyunca antibiyotik içeceğim ve antibiyotikler beni mahvetti artık. Şimdi iki gün oldu ilaçlarımı kullanıyorum ama içim hiç rahat değil. Gece gündüz bu ameliyatla ilgili yazılar, deneyimler, videoları inceliyorum. Dün gece yine geç saatte araştırırken sizinle karşılaştım. Gelmek muayene olmak istiyorum ama bu hemen olamayabilir sömestrda olabilir çünkü okul idarecisiyim. O zamana kadar bu ilaçları kullanayim mi ne yapayım sizce? Düşüncelerinizi yazarsanız çok mutlu olurum. Saygılar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2020

   Cansu Hanım geçmiş olsun, muayene edip teşhisleri kendim doğrulamadan tedavinizle ilgili yorum veya değişiklik yapmam doğru olmaz. Verilen tedaviyi doktorunuzun önerdiği şekil ve süreyle kullanıp, bitiminde kontrole gitmenizde fayda var. Düzelmezseniz, 02123512401 numaradan İnci Hanımla beraber belirlediğiniz tarihte sizi değerlendiririm. Gelirken lütfen elinizde bulunan tüm raporları ve filmlerin kendisini ya da CD’sini getirin.
   Bu aşamada farklı olabilecek tek önerim tomografiyi ilaçların hemen bitiminde çektirmemeniz olur. Zira antibiyotik verildiği için iltihaplı sinüzit düşünülmüş olmalı. Antibiyotikle tedavi bittikten ve iltihabın kuruduğundan emin olduktan sonra aslında 1-2 ay süren mukozaya ve burun işleyişine yönelik destek tedavilerle durumu daha da düzeltmek mümkün olabilir. Tomografi bu olası en iyi aşamada çekilirse, sadece kalan sorunlara yönelik operasyon planlanır. Eğer hastayken veya bittikten sonra hemen erken dönemde çekilirse, sinüsler olduğundan daha kötü görülebilir ve bu nedenle hatalı olarak gerekenden daha fazla bir operasyon kararının alınmasına neden olabilir.

   cevap
 6. Burak  Ekim 29, 2019

  Merhaba. Ameliyat olalı 1 ay olacak ama arada baya bi baş ağrısı oluyor. Kulaklara kadar devam ediyor. Sizce normalmidir yada sorun nedir hocam?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 30, 2019

   Burak Bey geçmiş olsun; önce mutlaka ameliyatınızı yapan doktorunuza başvurmalısınız. Sonuç alamaz ve benim görüşümü isterseniz, endoskopik muayenelerinizi yapmam gerekir.

   cevap
 7. Mahmut yigit  Ağustos 2, 2019

  Hocam size en son cekildigim tomografii cdsni yollasam ona gore hareket etsek olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 4, 2019

   Mahmut Bey, raporda yazanların endoskopik muayenede teyid edilmesi gerekli. Dolayısıyla CD’yi yollamanızın anlamı yok.Bahsedildiği gibi polipli sinüzitiniz varsa önce ilaç tedavileri ile bunları geriletip, endoskopik takiple sizi en iyi halinize getirdikten sonra operasyon planı yapmamız gerekli. Bu amaçla, eğer benim sizi tedavi etmemi istiyorsanız bir kaç kere İstanbula gelip gitmelisiniz. Hastalığın en yoğun halindeki filme göre ameliyat planı yapılmaz.

   cevap
 8. Mahmut yiğit  Temmuz 29, 2019

  Hocam ben hataydan yazıyorum,Yaklaşık dört aydır gitmediğim doktor kalmadı,Şikayetim son üç aydır boğazda gıcık hissi ve sürekli temizleme ve balgam,Son bir aydır ise Koku ve tat alma bozukluğu örneğin her kokuyu alamıyorum ve tat alamıyorum,Ben çekildim tomografi filmini size gönderiyorum.Acaba bu Sorunu nasıl çözebilirim ona göre hareket edeceğim PARANAZAL SİNÜS SPİRAL BT
  İnceleme alanı 0.6 mm.lik kesitlerle koronal planda helikal olarak taranmıştır.
  Bulgular:
  Frontal sinüsler aplaziktir, sağ etmoid hücreler ve sağda daha belirgin olmak üzere maksiller sinüslerde aerasyon kayıpları, sol sfenoid sinüste mukozal kalınlaşma izlenmektedir.
  Sol inferior ve sağda belirgin olmak üzere orta konkalar hipertrofiktir.
  Ostiomeatal ünitlerin maksiller sinüs antrumları, etmoidal infindibulumları sağda oblitere, solda doğaldır. Sağ unsinat proçeste ”Çengel Derformitesi” mevcuttur.
  Nazal septum sola deviyedir. Sol nazal hava pasajı daralmıştır. Sağ ostiomeatal ünitte polipoid yapı mevcuttur.
  Kribriform plato, fovea etmoidalis ve olfaktor oluklar doğaldır. Bilateral lamina papyracea doğal görünümdedir.
  Crista galli doğaldır. Pterygoid platolar normal olup, pnömatize görünüm saptanmamıştır.
  Her iki oküler bulb, optik sinir ve oküler kaslar normal kalınlıktadır.
  Nazofarinks hava düzeyi doğaldır.
  İnceleme alanına giren diğer maksillofasiyal kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  Sonuç: Bilateral frontal sinüs aplazisi, maksilloetmoidal sinüzit, sfenoidal mukozal kalınlaşma, sağ ostiomeatal ünitte polip.
  Bilateral konka hipertrofisi.
  Septum deviasyonu.
  Saygılarımla,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Mahmut Bey, yalnızca BT bulgularına göre kesin teşhis ve tedavi yapılmaz. Burada filmin kendisinin endoskopik muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesi gerekir. Raporda bir çeşit sinüzit olduğu anlaşılıyor. Akut iltihaplı sinüzitlerden polipli sinüzitlere göre değişik tipte sinüzitler olabilir. Bunların tedavileri de farklı farklıdır. Sizi gördüğümüzde bunları belirleyip sorununuzun çözümünü konuşacağız. Merak etmeyin.

   cevap
   • Mugdat  Nisan 17, 2020

    Hocam merhaba Ben beş Marta gırip oldum göğüs hastalıklarına gittim bir şeyin yok Dediler sonra beyin cerrahına gittim bir film çektiler sinüzitlerin dolmuş dediler sonra kulak burun boğaz a da git im alerjik dediler 45 gün oldu başım sürekli ağrıyor hiçbir şeyden koku alamıyorum ilk defa böyle birşey yaşiyorum sizin görüşünüz ne acaba

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2020

     Geçmiş olsun, sinüslerin doluluğu her zaman iltihaplı durumlara bağlı olmayabilir. Alerjik sinüzitler de vardır. Bu durumda da burun tıkalı olur, koku alınamayabilir ve baş ağrıları olabilir. Meslektaşımın verdiği tedavileri kullanıp fayda görmediyseniz, kendisine bu durumu bildirmeli, daha iyisi kontrole gitmelisiniz. Bu şekilde teşhisinizi gösden geçirip tedavinizi yeniden düzenleyebilir.

     cevap
 9. Duygu  Temmuz 6, 2019

  Hocam merhaba bende akut sinüzit var, geniz ve burun akıntım çok sık 2 senedir var ve hep ilaç veriyolar geçmiyo baş agrım çok fazla nefes alamıyorum sesim erkek gibi oldu napabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Duygu Hanım, şikayetleriniz iki, senedir varsa bunun akut sinüzit değil, kronik sinüzit olabileceğini bilmelisiniz. Kronik sinüzitlerin nedeni belirlenip tedavi edilmedikçe, akut sinüzitlerde kullanılan ilaçlar kalıcı bir çözüm sağlamayacaktır. Bu konularda yoğun çalışıyorum; isterseniz kronik sinüzitinizin nedeninin teşhis ve tedavisi için bir gün gelirsiniz.

   cevap
 10. Dovran  Temmuz 2, 2019

  Selam bende kronik sinuzit var.dogal cozum yolu nedir?Yanaklarimda kafamda cok kotu baş agrisi var.7/24 başim agriyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Kronik sinüzit, sinüslerin anatomik veya mukozal hastalıklarına bağlı olabilir. Günümüz modern tıbbı ve bunca güncel Burun-Sinüs gelişmeleri varken; Kronik sinüzitlerin çoğunda doğal/bitkisel yollarla tedavi denemesi size zaman kaybettirebilir.

   cevap
 11. Buket  Mayıs 27, 2019

  Hocam merhaba geçen yıl yüzümde büyük şişlik ve ağrıyla sinüzit ameliyatı oldum daha sonra tekrar 8 ay sonra oldum şimdi alnımda şişlik oluştu ve ağrısı göz kapaklarıma vuruyor tekrar yüzümde şişlik olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 28, 2019

   Sinüzit hastalığında yüzde şişlikler oluşabilir.

   cevap
 12. Yağmur  Mayıs 25, 2019

  Hocam merhaba bende kronik sinüzit var her ay antibiyotik tedavisi alıyorum burnumda da hiç nefes alamıyorum iki ameliyatı bir arada olabilir miyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

   Yağmur Hanım, kronik sinüzitiniz varsa zaten burun tıkanıklığınızda bunun da etkisi vardır. Ameliyat gereken koşullarda elbette bu iki durumu beraber ele alıyoruz. Ama hemen ameliyat düşünmeden önce teşhislerden ve başka tedavisi olup olmadığından emin olmamız gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle