sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. KübraAlgül  Nisan 24, 2019

  Merhaba annem Eylül 2018 de grip oldu ve sonrasında koku alamamaya başladı.Aynı zamanda burunda sürekli bir is kokusu olduğunu söylemekte ve bu şiddetli baş ağrısı yapmaktadır.MR ve tamografi çeklidi sinüslerinin dolu olduğu söylendi.Antibiyotik tedavisine başlandı ama henüz bir değişiklik yok.Bu gibi durumlarda çözüm ne olabilir.Doktor ilaç tedavisinden 15 gün sonra tekrar kontrol için gelmesini söylemiş

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 25, 2019

   Kübra Hanım, grip virüsleri koku sinirlerini tam olarak tahrip etmediyse koku duyusunun geri gelmesi 8-10 ayı bulabilir. Sinüsit hastalığının da tedavi edilmesi bu sürecin kötüleşmesini önleyebilir. Tedavi ve kontollerinize uymanızda fayda var. Endişeniz varsa veya benim görüşümü isterseniz, annenizi ve filmlerini beraber görmeliyim.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 25, 2019

   Kübra Hanım, grip virüsleri koku sinirlerini tam olarak tahrip etmediyse koku duyusunun geri gelmesi 8-10 ayı bulabilir. Sinüsit hastalığının da tedavi edilmesi bu sürecin kötüleşmesini önleyebilir. Tedavi ve kontollerinize uymanızda fayda var. Endişeniz varsa veya benim görüşümü isterseniz, annenizi ve filmlerini beraber görmeliyim.

   cevap
 2. Ali  Nisan 3, 2019

  Merhaba hocam 24 yasndaym kendimi bildim bileli 3 yaz ayları dışında yılın 9 ayı burnum akıyor afedersiniz sümük gibi deilde su gibi soğuk havalarda yağmurlu havalarda yeşil alanlarda her şekilde akıyor ve balgam yapıyor agız kokusu da var ve zaman zaman diş etlerim şişiyor boğazm şişiyor bu durum beni çok rahatsz ediyor özgüven kaybı yaşatıyor. Ne yapmalıym lütfen yardımcı olun

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 7, 2019

   Ali bey, şikayetleriniz alerjik nezle veya burun işleyişinin aksadığı çeşitli burun-sinüs hastalıklarına bağlı olabilir. Endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra, durumunuza göre ya tedavinizi üstleniriz ya da bir alerji uzmanına sizi yönlendirebiliriz. Yalnız diş etlerinizin şişmesi ve ağız kokusu vitamin eksikliği, ağız hijyeni, diş ve diş eti sağlığı ve başka durumlarla da ilişkili olabilir.

   cevap
 3. Enes Turak  Mart 21, 2019

  Hocam merabalar. Burun kemiğimde 3 aydır çok şiddetli bir ağrı var ve bu gözlerimede etki ediyor. Tomografide burun iç kemiğimde yamukluk gözüküyor gittiğim doktorlarda bu konuda ağrının yamuklukla alakalı bisey olmadığını söylüyorlar 4 kere antibiyotik tedavisi de sonuç vermedi ne yapmam gerekiyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

   Enes Bey, bu tip durumlarda endoskopik muayene bulgularınızı ve tomografinizi beraber değerlendirip görüş bildirmek daha doğru olur. Sinüs boşluklarının havalanmasının bozulduğu durumlarda basınç veya tam tersi vakum ağrıları olabilir.

   cevap
   • Enes Turak  Mart 27, 2019

    Hocam gittiğim doktor ameliyat edelim ama sorun bundan olmayabilir istersen yapalım kesin geçer diye bisey söylemiyorum dedi. Yanı benim anlamadığım nokta burun iç kemiği yamuk onun dışında bu ağrıyı yaratacak herhangi hiçbir unsur yok. Tomografi sonucunda bu sonuçtan başka bisey yok. 5 kere antibiyotik kullandım artık etki etmiyor ameliyat olucam sanırım inşallah düzelir

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

     Enes bey, tomografi sonuçlarını/raporlarını okumak yetmiyor. Bunları kendimiz değerlendirdiğimiz taktirde bazen raporda belirtilmeyen çok önemli bulguları yakalayabiliyoruz. Bunları da endoskopik muayene bulguları ile beraber yorumladığımızda tedaviyi belirleyip, etkinliği hakkında yorum yapabiliyoruz.

     cevap
 4. Emrah  Şubat 24, 2019

  Merhabalar hocam bir konu hakkında size danışmak istedim. Sinüzit ameliyatı oldum yaklaşık 7-8 ay oldu fakat bu son 1 haftadır tekrar ağrımaya başladı. Başım çok kötü ağrıyor tekrardan ameliyat olma olasılığım var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   Emrah bey, herkes yani her sağlıklı insan bile senede bir veya iki defa akut sinüzit atağı geçirebilir. Sinüzit ameliyatı olanlar da bu şekilde sinüzit olabilirler. Sizin baş ağrınız buna bağlı olabilir; bu nedenle doktorunuza görünmenizde fayda var. ancak baş ağrısına yol açan sinüzit dışında da nedenler olabilir, gerekli görülürse bu yöndeki araştırmalarınız yapılır.

   cevap
   • Emrah  Şubat 25, 2019

    Teşekkürler hocam

    cevap
 5. Kaan  Şubat 24, 2019

  Çok teşekkürler efendim. Saygılar.

  cevap
 6. Kaan  Şubat 21, 2019

  Teşekkürler hocam. Kandan yapılan ige alerji testler kesin sonuç verir mi ?
  Bir de uykuya dalınca nefesim kesilir gibi hemen uyanıyorum burnumdan gelen hırıltıyla. Bu durum sırt üstü yatarken oluyor. Sağa veya sola dönünce olmuyor. Acaba boş burun hastalığına mı yakalandım ? Ameliyatın üzerinden 10 gün geçti

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Kaan bey, ameliyatın onuncu günü henüz kabuklanmaların, ödemlerin ve salgıların bulunduğu bir dönemdir. Bu dönemde her burun ameliyatı olan hastanın burnu tıkalı olabilir; ancak en doğru bilgiyi size doktorunuz verecektir; kendisi ile temasa geçmeniz en doğrusu olur.

   cevap
 7. kemal  Şubat 21, 2019

  Merhaba hocam
  Yorumları cevapladığınız için teşekkür ediyorum. Ben de sinüzit+konka+deviasyon ameliyatı oldum. Benim tomografim de hastayken çekildi. Ben de o filmle 3 doktor dolaştım, hepsi ameliyat dedi ancak bir tanesi sizin de dediğiniz gibi bu film hasta değilken çekilmeli idi dedi. Bu filmler radyasyon yaydığından bir daha çektirmek istemedim. 1 yıl içinde 4 den fazla sinüzit oluyordum, sürekli burnum tıkalıydı. bu sebeple ameliyat oldum.

  Sormak istediğim konu, ben aynı ameliyatı 17 yaşındayken de olmuştum, şimdi 40 yaşındaydım ve yine aynı ameliyatı oldum. bu durum normal midir ? bir de ön dudak ve dişlerimde uyuşukluk var, ameliyat olalı 1 hafta oldu, bu neden kaynaklanıyor ?

  Bir de evde kedi besliyorum ve doktorum poliplerin kediden kaynaklandığını ve kediyi evden atmazsam iyileşemeyeceğimi söylüyor. ben kan vererek ige spesifik alerji testi yaptırdım ve kediye ve toza alerjim çıkmadı. bu durumda poliplerden kedim sorumlu değil diyebilir miyim ? kedimi evden uzaklaştırmak istemiyorum ama doktorum mutlaka kedisiz yaşamalısın, yoksa iyileşemezsin diyor.

  Saygılar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 21, 2019

   Kemal bey, eğer hastalığınız polipli sinüzit ise, bu özel sinüzitlerdendir. Burada alerjinin (yani kedinizin) sorumlu olması mümkündür, ancak tek sebep olmayabilir. Poliplerin düzgün temizlenmesi dışında, darlıklara yol açan anatominin rahatlatılması, buruna uygulanan tedavilerin sinüslere ulaşmasını sağlar. Polipli sinüzitte ameliyat bu amaçla yapılır; aslında demek istediğim, sinüs ameliyatında kemik çalışması bir sefer yapılır. t
   Tedavi ve takipler bu hastalıkta çok önemlidir; bu şekilde takipler yapılmasına rağmen tekrarlayan poliplerde sadece poliplerin temizlenmesi tekrarlanabilir; önceden düzgün yapılmışsa kemik çalışmasının bir daha yapılması gerekmez. Düzenli burun yıkama yapılması, dönem dönem kortizonlu spreyler kullanılması, bunlar etki etmediğinde bazen sistemik kortizon uygulamaları bu hastalığı baskılamamıza yardımcı olur. Ancak sizin teşhisinizin polip olduğundan emin olduktan sonra daha net bir görüş bildirebilirim.

   cevap
 8. Serap  Şubat 14, 2019

  Mrb bende uzun süredir sinüzit var.tomografi sonası kistleşmiş dedi doktorum .burnumun sol kısmında da kırık var burnum şişiyor.bu arada alerjim de var 4 mevsim.ameliyat olmam gerekiyormuş.korkuyorum.ve bu kırıkla beraber sinizüt ameliyatı olmalımıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Serap Hanım, ameliyat gibi önemli konularda karar verebilmesi için, hekimin endoskopik muayenelerinizi ve takiplerinizi yapması gerekir. Buradan elde ettiği bulgulara göre tomografiyi incelemesi ve yorumlaması; buna göre nasıl bir tedavi yapılacağını belirlemesi gerekir. Bu kararı benim vermemi istiyorsanız, bahsettiğim süreçler için bir gün sizi bekleriz.

   cevap
 9. Gamze  Ocak 23, 2019

  Hocam Merhaba 4-5 senedir sinüzit rahatsızlığım var her grip olduğumda burnum komple tıkanıyo nefes alaıp vermekte güçlük çekiyorum spreyle yaşıyorum resmen hastalık sürecimi baş ağrısı yapıyor ve elmacık kemiklerime kadar vuruyolar kısaca yüzümün heryerinin ağrıdığını hissediyorum ama herhangi bir tedavi uygulanmadı 19 ocakta özel bir hastanede prof. doktora göründüm tomografi çektirdim ve bana direk ameliyat dedi sinüzlerimin çok dolu oldunu ve baloncuk oluştunu söleyerek ilaçla değilde amliyatla tedavisinin mümkün oldunu söyledi sizce olmalımıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Gamze Hanım, akut hastalık döneminde çekilen tomografilerde, kimde çekilirse çekilsin sinüsler dolu görünecektir. Aslında tekrarlayan sinüzit atakları tarifliyorsunuz, ama hangi sinüs kanallarının ne derecede kapalı olduğu özellikle tedavi sonrası en iyi halinizde çekilecek filmlerle belirlenebilir. Ameliyat gerekli olacaksa da operasyon planı buna göre yapılabilir. Bununla birlikte eğer sinüs kanallarının kapalılığı kemik yapılara bağlı değilse, sadece mukoza kalınlaşması nedeniyle tıkanmışlar ise, bu durum da belirlenerek tedavinin ilaçla mı yoksa ameliyatla mı yapılacağı kararlaştırılabilir. Mukoza sorunlarında çeşitli ilaç ve spreylerin uzun süre kullanılması (elbette akut iltihaplı dönem tedavi edildikten sonra), hastaların büyük bir bölümünde ameliyata götüren süreçlerin önüne geçebiliyor.

   cevap
 10. Yigit  Ocak 3, 2019

  Slm hocam benim asiri agiz kokusu var geniz akintisi var birde sesim kisik cikiyor bunun ameliyat la giderile bilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2019

   Yiğit Bey, bahsettiğiniz belirtilere yola açan ve tedavisi ameliyat gerektirmeyen pek çok durum var. Ameliyatlı tedavileri son çare olarak önerebiliyoruz. Önce teşhislerinizi belirlememiz gerekli.

   cevap
 11. burak  Aralık 17, 2018

  hocam merhabalar ben 29 yasimdayim ve neredeyse 20 senedir sunizit sikintisi cekiyorum siddetli bas agrilari isikli ve gurultulu ortamda duramama gibi problemler yasiyorum su son 1 haftadirda sag tarafim yanaklarim ve gozum gozumun ustu siddetti bir agri ve tikaniklik var surekli go,um sulaniyor ve agri yapiyor sizce amelyat olmam gerekirmi faydasi varmidir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Burak Bey, baş ağrısı ile beraber gürültülü ve ışıklı ortamlarda bulunamama genellikle migren hastalığında olur. Ancak son 1 haftadır yaşadıklarınız sinüzit ile ilgili olabilir. Yeni başlangıçlı sinüzitlerde, özellikle hasta dönemde ameliyat kararı verilmez. Tekrarlayan endoskopik muayene ve tedavilerle takipler yapılır; durumun kronik sinüzitle ilişkili olduğu saptanırsa ve tedavilere yanıt vermiyorsa operasyon düşünülebilir. Operasyon gereken durum olsa dahi çoğu kez acelesi de yoktur. Klinikten emin olmak için doğru zamanda doğru filmlerle doğru bir teşhis yapılmalıdır.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 18, 2018

   Burak Bey, baş ağrısı ile beraber gürültülü ve ışıklı ortamlarda bulunamama genellikle migren hastalığında olur. Ancak son 1 haftadır yaşadıklarınız sinüzit ile ilgili olabilir. Yeni başlangıçlı sinüzitlerde, özellikle hasta dönemde ameliyat kararı verilmez. Tekrarlayan endoskopik muayene ve tedavilerle takipler yapılır; durumun kronik sinüzitle ilişkili olduğu saptanırsa ve tedavilere yanıt vermiyorsa operasyon düşünülebilir.

   cevap
 12. Mehmet  Aralık 10, 2018

  Merhaba Atilla Hocam bende ortalama olarak 20 yıla aşkındır sinüzit akıntısı oluyor yoğun bir şekilde bu akıntı sabahleyin yataktan ayağa kalkmamla başlıyor bunun sonucunda da akıntı boğazımdan mideye yöneliyor ve öksürük arkadasindan istifra ediyorum bu anlatmış olduğum süreç 5 dk içerisinde gerçekleşiyor uyandıktan sonra .8 yıl önce ameliyat oldum kesilmedi doktor kontrolünde antibiyotik ler kullandım yine kesilmedi akıntı.Hocam artık sabah olmasini istemiyor derecesine geldim.Konuyla ilgili desteğiniz den ötürü şimdiden teşekkürler.Saygilarimla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2018

   Mehmet Bey, olduğunuz ameliyat geniz akıntınızın nedenini hedeflememiş olabilir. Bu tip durumlarla çok sık karşılaşıyoruz. Örneğin yalnız burun eti ameliyatı veya deviasyon ameliyatı yapılan hastalar geniz akıntısından kurtulamayabiliyorlar. Geniz akıntısı sıklıkla sinüs/sinüzit kaynaklı oluyor. Sinüslere yönelik tedaviler yapılmadığında hastalar bundan fayda göremiyorlar. Sizde de yapılanları anlayıp nedeni belirledikten sonra, bir tedavi planı oluşturabileceğiz.

   cevap
 13. İbrahim  Kasım 30, 2018

  Hocam ben yaklaşık 5 yıldır sinüzit le mücadele ediyorum artık antibiyotik lere bağışıklık kazandım ve hala cerrahi müdahaleye gerek yok diyorlar ve benim ağrılararım nöbet halinde geliyorlar ve çok aşırı şiddette ağrıyorlar genellikle geceleri oluyor bu sıvıyı başka ne şekilde kurutup yada boşalta bilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2018

   İbrahim Bey geçmiş olsun, siKBB branşı çok gemiştir ve türlü türlü ameliyat ve tedavileri içerir. Her KBB Uzmanının ilgi alanı ve deneyimi farklıdır. Örneğin ben kulak mikrocerrahisi ve boyun ameliyatı yapmıyorum. Bu nedenle size önerilen tedaviler de belirli bir düzeye kadar olmuş olabilir. Eğer ameliyatlık bir durumunuz varsa, endoskopik takipleriniz ve sinüs tomografinizle durumunuzu doğruladıktan sonra bir operasyon planı yapılabilir.

   cevap
 14. Aysel  Kasım 29, 2018

  Mrb hocam oğlum 5 yaşında maksiller sinuste yüzde 60 iyi huylu kitle var göze baskı yapmış ve sol göz yukarı kayma var ..ameliyatın risklerini ve ne yapılması gerekiiyor bilgilendirirmisiniz beni rica etsem

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2018

   Aysel Hanım geçmiş olsun, bu sizin için olduğu kadar bizler için de zor bir durum. Bu tip hassas koşullarda tedavi seçeneklerini ve riskleri ancak kendi doktorunuz anlatabilir.

   cevap
 15. Eda  Kasım 26, 2018

  Hocam merhaba benimde aşırı bi ağız kokum var endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatı olsam geçer mi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2018

   Eda Hanım ağız kokusunun onlarca nedeni vardır. Eğer sizin ağız kokunuzun nedeni sinüzit hastalığına bağlıysa, bunun tedavisi ile rahatlayabilirsiniz. Ancak sinüzit hastalığının da pek çok çeşidi vardır, tedavileri farklı farklı oolabilir; hepsininin tedavisi ameliyat değildir.

   cevap

 Yorum Ekle