sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Mahmut yigit  Ağustos 2, 2019

  Hocam size en son cekildigim tomografii cdsni yollasam ona gore hareket etsek olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 4, 2019

   Mahmut Bey, raporda yazanların endoskopik muayenede teyid edilmesi gerekli. Dolayısıyla CD’yi yollamanızın anlamı yok.Bahsedildiği gibi polipli sinüzitiniz varsa önce ilaç tedavileri ile bunları geriletip, endoskopik takiple sizi en iyi halinize getirdikten sonra operasyon planı yapmamız gerekli. Bu amaçla, eğer benim sizi tedavi etmemi istiyorsanız bir kaç kere İstanbula gelip gitmelisiniz. Hastalığın en yoğun halindeki filme göre ameliyat planı yapılmaz.

   cevap
 2. Mahmut yiğit  Temmuz 29, 2019

  Hocam ben hataydan yazıyorum,Yaklaşık dört aydır gitmediğim doktor kalmadı,Şikayetim son üç aydır boğazda gıcık hissi ve sürekli temizleme ve balgam,Son bir aydır ise Koku ve tat alma bozukluğu örneğin her kokuyu alamıyorum ve tat alamıyorum,Ben çekildim tomografi filmini size gönderiyorum.Acaba bu Sorunu nasıl çözebilirim ona göre hareket edeceğim PARANAZAL SİNÜS SPİRAL BT
  İnceleme alanı 0.6 mm.lik kesitlerle koronal planda helikal olarak taranmıştır.
  Bulgular:
  Frontal sinüsler aplaziktir, sağ etmoid hücreler ve sağda daha belirgin olmak üzere maksiller sinüslerde aerasyon kayıpları, sol sfenoid sinüste mukozal kalınlaşma izlenmektedir.
  Sol inferior ve sağda belirgin olmak üzere orta konkalar hipertrofiktir.
  Ostiomeatal ünitlerin maksiller sinüs antrumları, etmoidal infindibulumları sağda oblitere, solda doğaldır. Sağ unsinat proçeste ”Çengel Derformitesi” mevcuttur.
  Nazal septum sola deviyedir. Sol nazal hava pasajı daralmıştır. Sağ ostiomeatal ünitte polipoid yapı mevcuttur.
  Kribriform plato, fovea etmoidalis ve olfaktor oluklar doğaldır. Bilateral lamina papyracea doğal görünümdedir.
  Crista galli doğaldır. Pterygoid platolar normal olup, pnömatize görünüm saptanmamıştır.
  Her iki oküler bulb, optik sinir ve oküler kaslar normal kalınlıktadır.
  Nazofarinks hava düzeyi doğaldır.
  İnceleme alanına giren diğer maksillofasiyal kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  Sonuç: Bilateral frontal sinüs aplazisi, maksilloetmoidal sinüzit, sfenoidal mukozal kalınlaşma, sağ ostiomeatal ünitte polip.
  Bilateral konka hipertrofisi.
  Septum deviasyonu.
  Saygılarımla,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Mahmut Bey, yalnızca BT bulgularına göre kesin teşhis ve tedavi yapılmaz. Burada filmin kendisinin endoskopik muayene bulguları ile beraber değerlendirilmesi gerekir. Raporda bir çeşit sinüzit olduğu anlaşılıyor. Akut iltihaplı sinüzitlerden polipli sinüzitlere göre değişik tipte sinüzitler olabilir. Bunların tedavileri de farklı farklıdır. Sizi gördüğümüzde bunları belirleyip sorununuzun çözümünü konuşacağız. Merak etmeyin.

   cevap
 3. Duygu  Temmuz 6, 2019

  Hocam merhaba bende akut sinüzit var, geniz ve burun akıntım çok sık 2 senedir var ve hep ilaç veriyolar geçmiyo baş agrım çok fazla nefes alamıyorum sesim erkek gibi oldu napabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Duygu Hanım, şikayetleriniz iki, senedir varsa bunun akut sinüzit değil, kronik sinüzit olabileceğini bilmelisiniz. Kronik sinüzitlerin nedeni belirlenip tedavi edilmedikçe, akut sinüzitlerde kullanılan ilaçlar kalıcı bir çözüm sağlamayacaktır. Bu konularda yoğun çalışıyorum; isterseniz kronik sinüzitinizin nedeninin teşhis ve tedavisi için bir gün gelirsiniz.

   cevap
 4. Dovran  Temmuz 2, 2019

  Selam bende kronik sinuzit var.dogal cozum yolu nedir?Yanaklarimda kafamda cok kotu baş agrisi var.7/24 başim agriyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2019

   Kronik sinüzit, sinüslerin anatomik veya mukozal hastalıklarına bağlı olabilir. Günümüz modern tıbbı ve bunca güncel Burun-Sinüs gelişmeleri varken; Kronik sinüzitlerin çoğunda doğal/bitkisel yollarla tedavi denemesi size zaman kaybettirebilir.

   cevap
 5. Buket  Mayıs 27, 2019

  Hocam merhaba geçen yıl yüzümde büyük şişlik ve ağrıyla sinüzit ameliyatı oldum daha sonra tekrar 8 ay sonra oldum şimdi alnımda şişlik oluştu ve ağrısı göz kapaklarıma vuruyor tekrar yüzümde şişlik olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 28, 2019

   Sinüzit hastalığında yüzde şişlikler oluşabilir.

   cevap
 6. Yağmur  Mayıs 25, 2019

  Hocam merhaba bende kronik sinüzit var her ay antibiyotik tedavisi alıyorum burnumda da hiç nefes alamıyorum iki ameliyatı bir arada olabilir miyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 26, 2019

   Yağmur Hanım, kronik sinüzitiniz varsa zaten burun tıkanıklığınızda bunun da etkisi vardır. Ameliyat gereken koşullarda elbette bu iki durumu beraber ele alıyoruz. Ama hemen ameliyat düşünmeden önce teşhislerden ve başka tedavisi olup olmadığından emin olmamız gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle