Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Tıkanıklığı

Sinüzit Ameliyatı

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Yorumlar
 1. Alper  Kasım 11, 2019

  Merhaba hocam ben 19 yaşındayım birçok kez sinüzit şikayetiyle kbbye gittim ama ameliyat olmam gerekiyormuş.çok fazla antibiyotik çok fazla iğne kullandım ama bi türlü geçmedi sinüzitim.Ameliyattan çok korkuyorum ameliuatım zormu ağrılı birameliyatmı aydınlatabilirmisiniz. Allah sizin gibi iyi doktorlarıbaşımızdan eksik etmesin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 11, 2019

   Alper Bey, geçmiş olsun ve teşekkürler. Sinüzit ameliyatları endoskopik olarak yapıldığında hem başarısı hem de hasta için konforu yüksek ameliyatlardır. Ama deneyim, teknoloji ve ileri sinüs bilgisi gerektirir. Bu nedenle heryerde yapılan ameliyatlar aynı sonuçları vermiyor. Doktorunuzun bu konudaki deneyimi ve altyapısını iyi değerlendirmelisiniz.

   cevap
 2. Barış  Kasım 10, 2019

  Hocam 2 gündür başım ağrıyor zongluyo kafam burun akıntısı boğazda yanma var. Ağrı kesici aldm faydasını 1 2 saat tek gördüm. Ne yapmalıyım..?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 11, 2019

   Barış Bey, benim sizi muayene etmemi isterseniz 02123512401 numarayı arayıp İnci Hanımdan randevu alabilirsiniz; Etilerdeyiz

   cevap
 3. Kübra  Kasım 10, 2019

  Merhaba hocam benim sinüzitim var grip olmuştum hastaneye gittiğimde 1000mg dozunda ilaç verdiler ve boğazlarım çok doldu acıyor aynı zaman da müzikle ilgileniyorum şarkıda söylüyorum bu boğazımın dolması geçicimidir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 11, 2019

   Kübra Hanım, akut iltihaplı sinüzitlerdeki akıntılar bu tip boğaz belirtilerine neden olabilir. Bunların antibiyotiğe başladıktan 2-3 gün sonra azalmaya başlaması gerekir. Elbette tedaviye boğazı rahatlatacak ve akıntıları azaltacak eklemeler de yapılabilir.

   cevap
 4. Muallime  Kasım 9, 2019

  Doktor bey benim de sinuzit sikintim var genizden kanli mukoza agzima doluyor durumum konusunda pek yeterli bilgi edinemedim hangi doktora gittimse antibiyotik yoluyla kurutma islemi yapildi ama sonrasinda cok fazla bas agrisi cekiyorum gormem de epeyce sikintili hale geldi siz ne onerirsiniz acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 11, 2019

   Sinüzitte iltihaplı akıntı olabilir; kanlı akıntı olması nadirdir. Kanlı akıntı hoş değil; endoskopik muayene ile burun içerisini görmek ve doğru zamanda bazı filmlerle durumu iyice araştırmak gerekli.

   cevap
 5. Mehmet  Kasım 5, 2019

  Hocam bende sinüzit var ağızdan şu geliyor ve ağız kokusuna sebep oluyor bunun bir tedavisi varmı ne yapmam gerekiyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2019

   Mehmet Bey, günümüzde sinüzit hastalığının hemen hemen tüm tiplerini tedavi edebiliyoruz. Tipini ve yaygınlığını teşhis edip, klinik sürecini belirledikten sonra sizdekinin de tedavisi olup olmadığını anlayabiliriz.

   cevap
 6. Abdulkadir çiftçi  Kasım 4, 2019

  Merhaba hocam eşim hamile ve sürekli baş ağrısı var sinüzit kaynaklı ne yapmalıyız antibiyotik alamıyor gebelikten dolayı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2019

   Abdülkadir Bey, gebelik ayına göre ve sinüzitin çeşidine göre kullanılabilecek ilaçlar ve tedaviler var; biz teşhis ve tedavimizi düzenledikten sonra, Kadın Doğum Uzmanınıza da yazıyla bilgi vererek çoğu kez ortak bir yol bulunabilir.

   cevap
 7. SEDAT  Kasım 4, 2019

  İyi günler hocam benim 4 yaşında kızım var bu gün doktora götürdük sinüzit dedi tedavisi varmı ne yapalım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2019

   Sedat Bey, geçmiş olsun. Çocuklar da erişkinler gibi sinüzit olabilirler ve çoğu kez çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilirler.

   cevap
 8. Canan  Ekim 29, 2019

  Merhaba, 30 yaşındayım ve yıllardır kronik bir sinüzit ile uğraşıyorum ilk k3z bu kadar kotu oldum. Yüzüm tamamen agri icinde…göz altları, dişler, kaslar, boyun….ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 30, 2019

   Canan Hanım geçmiş olsun; sinüzit hastalığı olan hastalarda endoskopik teşhis ve tedavi yöntemleri artık çok gelişti. Ben de bu konuda güncel ve yoğun çalışırım.

   cevap
 9. ibrahim  Ekim 28, 2019

  Hocam ıyı gunler. Ben 2 kere ameliyat oldum burundan. Genellikle dus aldıktan sonra baslıyor agrılar başımı eğince sanki gözlerim dısarı cıkacakmıs gibi agrı oluyor. Yaz kıs surekli akıntı var burunda. kışın çok kırmızı olmasının yanı sıra şişlik ve morarma olusuyor kac kere doktora gittim hepsi bısey yok deyıp yolluyor anlamıyorum bısey yoksa neden oluyor. Sızın gıbı meslegının ehli kişileri bulmak zor artık

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 30, 2019

   Geçmiş olsun İbrahim Bey ve övgünüz için teşekkürler. Sinüslerde ağrı olması için hastanın mutlaka sinüzit olması gerekmiyor. Sinüs kanallarının dar olduğu hastalarda basınç veya tam tersi oluşan vakum nedeniyle ağrılar olabiliyor. Bunun dışında burun içi yapıların anatomisine göre temas baş ağrısı ve bazı oluşumlara bağlı da ağrılar olabilir.Sizde de bu tip bir durum varsa belirleyip gerekeni yaparız, merak etmeyin.

   cevap
 10. Yasemin  Ekim 14, 2019

  İyi günler hocam ben iki antibiyotik kullandım burunda ki sinütiz iltihabı için ameliyat olmam gerektiğini söyledi ilaç tedavisi etki etmediği için amliyat zor geçermi yada burnum dan mı ağız içinden mi oluyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 16, 2019

   Yasemin Hanım, günümüzde sinüzit ameliyatı endoskopik olarak burun içinden yapılır. Ancak teknikler, başarı ve operasyonun konforu için çok değişken vardır. Hekimin endoskopik operasyonlardaki deneyimi, güncel sinüs bilgisi,ameliyatın tekniği, titiz çalışma, kullanılan araçların inceliği-gelişmişliği, anestezi, hastane vs. bunların hepsi ameliyatın süreçlerinde rol oynar.

   cevap
 11. Pelin  Ekim 14, 2019

  Merhaba, 9 yaşındaki oğluma sinüzit teşhisi konuldu antibiyotik kullanmamız istendi kaç gün kullanmamız gerekir. Bilgi rica edebilir miyim? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 16, 2019

   Pelin Hanım, antibiyotiğin süresi iltihabi akıntıların endoskopla kesildiğinin görülmesiyle belirlenir. En azından ben böyle yapıyorum. Teşhis sırasında olduğu gibi, sinüzitteki iltihaplı akıntıların sinüs kanallarından geldiğini nasıl görüyorsak, bittiğini de görürüz.

   cevap

 Yorum Ekle