Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir, Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Tıkanıklığı

Sinüzit Ameliyatı

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Yorumlar
 1. Emre Yılmaz  Temmuz 9, 2020

  Merhabalar hocam benim sinüzit problemim var mevsimsel dönemlerde dahada fazla azıyor uyutmıycak şekilde rahatsız ediyor nasıl bir yol izlemeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2020

   Emre Bey geçmiş olsun, zeminde sinüzit hastalığı varsa hava değişimleri ve alerji dönemlerinde belirtiler ağırlaşabilir. Sinüslerinizdeki işlevsel veya anatomik bozuklukları, evresiyle birlikte teşhis ve tedavi ettiğimizde, rahatlamanız olanaklı olabilir. Bunu başta endoskopik muayene, takipler ve bazı filmlerle yapabiliyoruz.

   cevap
 2. umıt  Temmuz 2, 2020

  Merhabalar;
  İyi Çalışmalar diliyorum hocam, Herkesin sorusuna cevap verdiginiz için öncelikle teşekkür ederim. Sigarayı bırakalı 1 yıl oldu. Yaş 32 hocam, Sürekli yutkunma isteği geliyor, inlet patch yemek borusunda çıktı endeskopide mide deki dokular yemek borusunda varmış Yutkunma hissi devamlı şekilde var. Yemek yerken çok problem yaşamıyorum. inlet patch devamlı yutkunma hissiyatı yaparmı ve tedavisi varmı, geniz akıntısı içinde önerdiğiniz bir yöntem varmı? teşekkür ederim Saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 4, 2020

   Sağolun ve geçmiş olsun. Bu hastalık genellikle belirti vermez, fakat verdiğinde de boğazda birşey varmış hissi (Globus) ve yutkunma sorunları yapabilir. Boğazda asit hasarına bağlı da boğaz ağrısı, yanma ve başka sorunlara sebep olabilir. Fakat bu konu benim branşımda maalesef değil; bir Genel Cerrah ya da Gastroenteroloji Uzmanı ile bunun tedavisini ele almalısınız. Bu durumla ilişkili veya bağımsız olarak eş zamanlı geniz akıntısı da elbette olabilir; sayfamda okuduğunuz şekilde, bunu da endoskopik muayene ve takiplerle ben ele alabilirim.

   cevap
 3. Güner madran  Haziran 26, 2020

  Hocam iyi günler sağ burnumda tıkanıklık ağrı başıma vuran ve dişlerime kadar ağrı var noz.fix srey kullandım ve zature tedavisinde kullanılan antibiyotik kullandım 2. 3 senedir tekrarlıyor ne yapmalıyım aydınlatırmısınız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 27, 2020

   Geçmiş olsun, bu belirtiler “kronik sinüzit” dediğimiz hastalıkla ilişkili olabilir. Sinüslerin kanallarını engelleyen anatomik veya işlevsel sorunları endoskopik muayene, takipler ve doğru zamanda bazı filmlerle teşhis edip, tedavisini planlayabiliyoruz.

   cevap
 4. Mrutlu  Haziran 22, 2020

  Hocam merhabalar ben bayağı önce soğuk çarpması gibi birşey oldu sonra beynimin burnum kapandı ve artı halsizlik felan başladı ben kbb ye gittim bir kaç ilaç verdi brun spreyi dahil kullandım az biraz etkisini gördüm sonra bitti kullanma süreci 3 gün sonra tekrar boğaz ağrısı ve yine burnum tıkalı halsizlik inanılmaz at3sim var zannediyorum ama yok artı küçük küçük geniz akıntısı var nasıl şikayetçiyim anlatamam 4 ay oldu karantina da hala evden çıkmıyorum korkudan çok kötüyüm

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2020

   Geçmiş olsun, bu durumda önce tedavinizi veren doktorunuzla temasa geçmeye çalışın; zira hastalığınızı bildiği için size daha isabetli tavsiyelerde bulunabilir. Çözüm bulamazsanız, benim muzyenehanemde salgınla ilgili tüm tedbirleri aldık; endoskopik muayene ile teşhis ve tedavi yapabilmem için isterseniz randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 5. Burak Karasu  Haziran 12, 2020

  Merhaba hocam bende geniz akıntısı var sigaradan kaynaklı oldudugunu düşünüyorum fakat sag burnumda kemik egriligi var akıntıyı sag taraftan hiç. Atamadıgımdan özellikle nemli havalarda çok kötü oluyorum uyuyamıyorum neredeyse takıntı olabilecek duruma geldi bu hal yardımcı olabilir misiniz

  cevap
  • Esra  Haziran 17, 2020

   Hocam merhaba benim 7 aydir gecmeyen sinuzitim vardi cok yogun geniz akintisiyla kanla beraber hep antibiyotik verdiler 15 gun once baska bir doktora gittim alanyada yasiyorum bt cekilde ve alerjik fungal sinuzit olmasi ihtimaliyle acil ameliyata alindim fess yapildi 17 tanetaş ve yogun iltihapli doku ve polip cikartildi ameliyat sonrasi mantar kaynaklli oldugunu soledi doktorum suan iyiyim cok sükür sikayetlerim bitti nefes alabiliyorum akintim yok. size sormak istedigim doktorum bana 10 gun antibiyotik kullandirdi bitirdi ve bundan sonra hergun nazal yikama yapmami istedi yapıyorum da.hic anti fungal ilac vermedi bu normal bisi mi mantar ilaci verilmemesi ona sordum sinus lavasi ile mantar olusumununengellendigjni soledi sizede sormak istedim..tesekkur ederim.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2020

    Esra Hanım, ameliyat sonrası antibiyotik koruyucu (profilaktik) olarak verilmiş olabilir. Miçelyumlar (mantar topakları) tamamen temizlendiyse ve kontroller sırasında endoskopik olarak sinüs içi gözlenebiliyorsa antifungal bu nedenle verilmemiş olabilir. Belki operasyon sırasında antifungal solüsyon ile sinüs içerisi yıkanmış olabilir. Kullandığınız sinüs lavajı ve takipler, genellikle yeterli olur.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 14, 2020

   Elbette yardımcı olurum Burak Bey, geniz akıntısı tedavisi konusunda yoğun çalışıyorum. Yalnız şunu belirtmem gerekir; sigara geniz akıntısına tek başına da yol açabilen bir sebeptir.Biz diğer bütün sorunları belirleyip tedavi etsek bile, sigara içildiği sürece geniz akıntısı geçmeyebiliyor.

   cevap
 6. Taner balmuk  Haziran 11, 2020

  mrb .3 aydir boğazda yutkunurken takılma hissediyordum bu 3 aydır sürekli oluyordu.1 haftadır olmuyor.busefer bas ağrısı burun sertleşmesi burun yanması.ekşi bi yanma var .bazende sanki başım dönüyor gibi oluyor.hocam bu ne hastalığı cvp verirseniz sevinirim .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 14, 2020

   Taner Bey, hastalıkları teşhis ederken, anamnez ile aldığımız bilgilere ek olarak, muayene bulguları ve bazen de tetkiklere ihtiyaç duyuyoruz. Mesela burun içerisini endoskopla muayene ettiğimizde yanmanın mukozadaki bir hasarlanmaya mı yoksa bir enfeksiyona mı bağlı olduğunu görebiliyoruz. Baş ağrısı da tıkanıklık veya sinüzit hastalığı ile ilişkiliyse, hangisi olduğunu yine görerek belirleyebiliyoruz. Aynı şekilde baş dönmesinin sebebini belirlemek için de çeşitli muayeneler vardır.

   cevap
 7. Bedriyr  Mayıs 24, 2020

  Merhabalar. 22 yaşındayım kendimi bildim bileli burnum hep akıyor son iki üç yıldır çok fazla akıyor 2-3 sürüyor diyebilirim durunca yeniden başlıyor sürekli tekrarlanıyor.Dişlerime çok önem verdiğim ve hiç çürük olmadığı halde nefesim kokuyor bazen koku alamıyorum. Boğazımdan bir sıvı akabiliyor sağ burun deliğim akıyor sürekli yeşil koyu sıvı
  halinde. Sinüzit mıdır bu hocam veya hangi çeşit sinuzittir ne önerirsiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 25, 2020

   Bedriye Hanım, çeşitli burun-sinüs sorunları bu tip belirtilere yol açabilir. Ama başka durumlar da olabilir. Kendi bölgelerimizdeki hastalıkları ve tedavilerini endoskopik muayene ile belirleyebiliyoruz. Size de bu muayeneyi yaptırmanızı öneririm.

   cevap
 8. Aysegul  Mayıs 14, 2020

  Atilla hocam, gırtlağımda şişlik var tam olarak adem elması dediğimiz yerin altındaŞişlik dışarıdan belli oluyor. .Orada baskı hissi yapıyor ayrıca yutkundugumda da orada şişlik hissi duyuyorum .yutkundugumda gidecekmiş gibi oluyor ama gitmiyor .Gün için baskı hissi çok fazla oluyor .Yaklaşık 2 aydır böyle devam ediyor .Şişlik bir haftadır var. Boğaz reflusu olabilir mi ? Zaten midemde uzun süredir reflusu var .Ultrasonla tiroidlerime bakıldı birşey olmadığı söylendi .Ant.psin ve ra.ogen kullanıyorum ama hiç düzelme yok .Ne yapmaliyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Ayşegül Hanım bahsettiğiniz o bölge tiroid bezinin bulunduğu yerdir. Ultrasonografi tekrarlanabilir veya “akut veya subakut tiroidit” dediğimiz tabloları teşhis edebilmek için bazı kan testleri yapılabilir. Bir KBB Uzmanına veya tiroidit ise aslında bir Endokrinoloğa başvurarak bu araştıraları yaptırtabilirsiniz. KBB uzmanına başvurursanız açılı endoskopla (indirekt laringoskopi) bu seviyedeki gırtlak bölgesi içeriden de görülerek değerlendirilebilir.

   cevap
 9. Yılmaz  Mayıs 3, 2020

  Burnumun sağ deliğinde aşırı rahatsız edici ağrı var. Bu ağrı burnumu sert çektiğim zaman çekilmez bir hale geliyor içersinde sanki kuru ve keskin bir cisim var gibi ağrısı başıma vuruyor çok rahatsız ediyor. Kronik sinüzit var.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Yılmaz Bey, ince ışıklı-kameralı endoskop dediğimiz cihazlarla size rahatsızlık veren şeyi doğrudan görebilmek mümkün. Bu bazen kabuklanma olabilir, bazen yabancı bir isim olabilir, sivri uçlu bir deviasyon (spin tarzı burun eğriliği) olabilir; hatta rinolit dediğimiz burun içi taş dahi olabilir. Kronik sinüzit gibi hastalıkların da teşhisini hep endoskopik muayeneler ile yapıyoruz.

   cevap
   • Yılmaz  Mayıs 4, 2020

    Teşekkür ederim hocam şu pandemi geçer geçmez sizinle irtibata geçeceğim iyi çalışmalar

    cevap
 10. Tuğba  Mayıs 1, 2020

  Merhabalar. 23 yaşındayım 4 yıldır ciddi solunum sıkıntısı ve kalp çarpıntısı yaşıyorum. 4 yıldır tiroid ilacı kullanıyorum. Defalarca göğüs hast gittim bir problem yok çarpıntı icin bir süre dideral kullandım çok olumlu sonuç vermedi. 2017 de ciddi kulak ağrısı için çektirdiğim mr sonucumda sol maksiller sinüste mukus retansiyon kisti mevcuttur yazıyor. Sol kulak ağrımın sebebi bu olabilir mi? Nefes darlığı ve çarpıntımın sebebi de bu olabilir mi? Şuan için Nasil bir yol izlemem gerekir cevaplarsaniz cok sevinirim. Hakkinizi helal edin

  cevap
  • Ali Demir  Mayıs 12, 2020

   Merhabalar ‘
   23 yaşındayım kendimi bildim bileli üst solunum yolu sıkıntısı çekiyorum 17 ve 18 yaşlarındayken 2 kez ameliyat( ilki kemik eğriliğinden ötürü tıkanmanın olduğu söylendi 2’nci ameliyatımda ise geniz etinden ötürü olduğu söylendi ) oldum . Ameliyattan sonra herhangi bir netice alamadım beni ameliyat eden farklı 2 doktorun bana söyledikleri biz bişey anlamayadık başka yerlere gitmem gerektiği oldu ‘
   Yaklaşık 1 aydır alın kısmında haftalık terkarlayan sunizit ağrıları var ‘ bu konuyla ilgili herhangi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler Atilla Bey ‘

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

    Ali Bey geçmiş olsun, deviasyon ameliyatı burun orta hattının eğriliklerini düzeltmeyi, geniz eti ameliyatı ise çocukluk çağında görülebilen geniz eti dokusunu ortadan kaldırmayı hedefler. Ama sinüzit hastalığı varsa genellikle burun etleri ve burun mukozası şişer. Sizin burun tıkanıklığınız bu duruma bağlı olabilir, ama hemen üçüncü bir ameliyat düşünülmemelidir. Bu aşamada yapılması gereken sinüs hastalığınızın sebebini ve çözüm yollarını belirlemektir. Bunları endoskopik muayene, takipler ve doğru zamanında bazı filmlerle belirliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2020

   Tuğba Hanım geçmiş olsun, burun tıkanıklığı ve östaki kanalının bozuklukları orta kulak basıncını bozabilir; bu durumda kulak zarında gerilme ile ağrı olabilir. Bunları endoskopik muayene ve basınç testi (timpanometri) ile teşhis edebiliriz. Mukus retansiyon kistleri sinüs kanalını kapatarak işleyişi bozmuyorsa, yani çoğu kez, sorun yaratmaz. Filminizde de bunu inceleriz. Burun-sinüslerle ilgili çok uzun süreli sorunlar ve ciddi tıkanıklık olmadıkça, hastalıklarınızla ilişkili olması beklenmez; tek başına da genellikle kalp rahatsızlığına yol açmazlar. Belki sizin Göğüs Hastalıklarına değil de önce bir Kardiyoloji Uzmanına başvurmanız iyi olur. Tiroid ilaçları da bazen yüksek dozlarda çarpıntıya neden olabilir; bununla ilgili de belki Endokorinoloji doktorunuz tarafından doz ayarı yapılması gerekebilir. Bunlar açığa kavuştuktan sonra kulak ağrınızın sebebini araştırırız.

   cevap

 Yorum Ekle