Sinüzit Tedavisi
sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre: Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre: Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre: Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre: Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre: Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Muhsin  Kasım 18, 2018

  Hocam benim 4 aydır başımda bir ağırlık armis gibiydi doktora gittim sunuzut dedi ilaç verdi fakat daha geçmedi ilaçları kullandım tekrar aynı ilaci verdiler ama geçmiyor cok mu uzun sürer bu durum beni rahatsız ediyor sanki başımda ağırlık taşıyorum yardımcı olurmusunuz bu konuda

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 19, 2018

   Muhsin Bey, sinüs kanallarının kapalı olduğu sinüzitler bazen ilaç tedavilerine yanıt vermeyebilirler. Bu durumu teşhis ettikten sonra çözüm yollarını belirleyebiliriz.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 19, 2018

   Muhsin Bey, sinüs kanallarının kapalı olduğu sinüzitler bazen ilaç tedavilerine yanıt vermeyebilirler. Bu durumu teşhis ettikten sonra çözüm yollarını belirleyebiliriz.

   cevap
 2. Demet  Kasım 12, 2018

  Hocam benimde 15 gun önce bogaz agrisi ve geniz akintisi vardı. Kbb doktoru alerji dedi ama geçmedi. 1 hafta sonra kulaklarimin arkasindan bir agri başladı ve boynumdan tüm kafana yayıldı. Şu an yüzüm uyuşmuş veya gerilmiş gibi gözümü kirpsam beynim zonkluyor. Son zamanlarda tüm vücudumda bir gerilme var dokundugum yer beynime zonkluyor. Geniz akintisindanda muzdaribim hala. Sizce nedir bu hocam 23 yasindayim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Demet Hanım, akut iltihaplı sinüzitlerde geniz akıntısına eklenen bu tip ağrılar olabilir. Ama diğer belirtileriniz sinüzit hastalığı için belirleyici olmayabilir; önce bir Nöroloji Uzmanına görünebilirsiniz. Önemli bir durum yoksa, geniz akıntınız ve olası sinüzit hastalığı konusunda size yardımcı olabiliriz.

   cevap
 3. Esra  Kasım 7, 2018

  Iyi gunler doktor bey yaklasik bir aydir surekli burun akintisi ve tikanikligi var bir türlu gecmedi son bir haftadir akinti yogun ve kanli bir akintiya donustu kulaklarim tikali duymuyor vaziyette teshis olarak ileri derece sünizit konuldu %50isitme kaybimin oldugu söylendi.cihaz takilmasi gerekebilirmis benim sorum sinuzit isitme kaybina sebep olur mu ve cihaz olmadan tedavi edilebilir mi kulaklarim.su an sesleri yankili duyuyorum cogunu anlayamiyorum…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Esra Hanım, yeni başlangıçlı, iltihaplı koşullar çoğu kez etkin ilaçlarla tedavi edilebilir. Sinüzite bağlı orta kulakta sıvı toplaması veya iltihap tedavi ile düzeldiğinde işitme kaybı da düzelebilir. Ancak bunları dışında başka durumlar da söz konusu olabilir; arzu ederseniz bunların ayrımını, teşhis ve tedavilerinizi yapabilmemiz için bir gün gelirsiniz.

   cevap
 4. NESLİŞAH GÜNDÜZ DÖNMEZ  Kasım 4, 2018

  Merhaba hocam, ben 3 gündür en güçlü ağrı kesici ile geçmeyen şiddetli baş ağrısı, ateş düşürücü ile en fazla bi saat düşen yüksek ateş halsizlik kırgınlık zonklayıcı tarzda kas ve eklem ağrıları hastalığımın ilk günü bulantı kusma boğaz ağrısı yok burnumda basınç var ama geniz akıntım mevcut geniz akıntısı sürekli değil ateş yüksek olduğu esnada boğazımda inanılmaz bir kuruluk oluyor hafta sonuna denk geldiği için acil serviste muayene olabildim
  Tedavinin 3. günü ancak durumumda hiç bir değişiklik yok çok yoruldum bu bendeki sinüzit midir tedavi doğru mudur Sinüzit yoğun vücut ağrıları yapar mı şimdiden size teşekkür ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 5, 2018

   Neslişah HAnım sinüzit de eşlik ediyor olabilir, yalnız daha çok gribal bir enfeksiyon tarif ediyorsunuz. Bunlarda etken virüs olduğundan antibiyotiklerin faydası olamayabilir. Aslında burada klinik ve endoskopik muayene bulgularına göre tedavi seçilerek isabetli olarak düzenlenebilir.

   cevap
 5. Sunay er  Ekim 27, 2018

  İyi günler doktor bey ben 54 yaşındayım 30 yaşımdan beri evde hafif bir esinti bile olsa yüzüm üşüyor yanak kısımları yüzümün hep soğu asla klimalı bir yerde veya hafif bir rüzgarda duramıyorum hemen yanak kemiklerimin Ağrısı artıyor hatta elimle yanaklarıma bastırdığımda yoğun ağrı hissediyorum göz altlarım sabah şişiyor yatakta sağa sola dödndümümda yanaklarındaki akınında o tarafa aktığının sesini duyuyorum yada göz altlarına doğru akıyor burnum tıkalı deği akıntıda pek yok bazan üşüttüğümde veya kimyasal kokulara maruz kaldığımda açık renkli sıvı akıyor havuza gidiyorum düzenli olarak sabahları yürüyüş yapıyorum soğuk dahi olsa çok doktora gittim antibiyotik tedavilerinde oldum ama yüzümün üşümedik ve elmacık kemiklerimin ağrısı geçmedi doktorlar sinüzit diyor ama okuduğum yorumlar benim rahatsızlığıma uymuyor çok önemsemiyordum ama sinüzitsem eğer körlük bile yapabiliri okuyunca endşendim ben size Samsun’dan yazıyorum üniversite hastanesinin polikliniğine her yıl gittim ama hiç bir sonuç alamadım yardımcı olursanız çok seviniri teşekkür ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Sayın Sunay, sinüzitler çok çeşitlidir, hepsinin belirtileri de aynı olmayabilir. Ancak anlattıklarınıza göre ön planda maksiller (yanak) sinüslerle ilgili araştırma yapılması gerekli gibi duruyor. Bunu başta endoskopik muayene ile sinüs girişlerini görerek ve doğru zamanda çekilmiş bir filmle teşhis etmek mümkündür. Benim size yardım edebilmem için önce teşhisinizi yapmalıyım bunun için bir gününüzü ayırıp İstanbul’a gelmelisiniz. Çekilmiş film veya tomografileriniz varsa yanınızda getirmeniz yerinde olur.

   cevap
 6. Ümran  Ekim 23, 2018

  31yasinda, kadınım.Akarlar, hayvan tüyleri, çim, deterjanlar, parfümler her şeye alerjim var. Göğüs hastanesinde cilt alerji testi yaptırmıstım. Ayrıca annem bana hamileyken sigara kullanmış ve doğduktan sonrada pasif iciciydim, ailem evde sigara içiyordu; çocukken antibiyotikler şuruplar spreyler kullana kullana bilinçsizce tedavi edildim. Yani bağışıklık sistemim bozuldu diye düşünüyorum . Burun eğrilirim var. Alerji ilaçları uyuşturuyor ve bırakınca tekrar aynı hatta daha kötü hasta oluyorum. 6aydır kullanmadım ilac; kedimiz vardı onu sahiplendirdim. Sabahları geniz akıntısı ve burun akıntısı oluyordu gün içinde iyiydim.rahatlamistim ilaca bağımlı değildim. Derken ekim ayının başından itibaren ses kısıklığı ile başlayan burun akıntısı geniz akıntısı başladı ilaç kullanmadım ama tuzlu su ile burun yıkadım. Ateş yok sadece bol ve berrak akıntı bitmek bilmeyen. Tomografi çekilmiştim sinüzit yok demişlerdi ama artık beni çok yordu bu durum. Gece uykusuzum sosyal yaşantımı olumsuz etkiliyor. Eşim artık yeter çık şu banyodan burnunda bukadar sümük nasıl bitmiyor diyor. Alerjik rinit ile birlikte sinüzit mi oldum yoksa beyin omurilik sıvısımı akiyor bilemiyorum. Doktorlar antihistaminik yazip yolluyor ömür boyu böyle yaşamak istemiyorum. Ameliyat mi gerekiyor artık ne gerekiyorsa yapıp kurtulmak istiyorum. Yoksa uzun vadede astım koah olmaktan korkuyorum. Ağzı açık uyumaktan dolayı mikropları süzmeden vücuduma alıyorum. Baska hastaliklara yol acacak bir saglik problemim var. Benim gibi tedavi ettiginiz bir hastaniz varmıydı? En kısa sürede size muayeneye gelmek istiyorum. Saygılar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 25, 2018

   Ümran Hanım geçmiş olsun, alerji ve sinüzit bazen beraber olabiliyor, bazen teşhiste karışıklıklar olabiliyor. Bu durumların ayrımını ve teşhisleri doğru yaptığımızda size faydamız olabilir. Görüşmek dileğiyle; lütfen çekilmiş olan tomografinizi de gelirken yanınıza alın.

   cevap
 7. Tekin  Ekim 17, 2018

  Merhaba hocam çocukluğum dan beridir sinüzit um var sürekli ilaç kullanıyorum bunun en son gittiğim doktor ön ve arka sinüslerin tıkanmış ilaçlar etki etmiyor ameliyat olman lazım dedi.
  Fakat ameliyat olursam kalıcı olarak sinüzitten kurtulacak mıyım yoksa tekrar sinüzit olma riski olacak mı ..
  Cevap yazarsanız minnettar olurum şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Tekin Bey, sinüzit ameliyatlarını kronik sinüzitli, yani tedavilerle düzelmeyen, sık tekrarlayan sinüzitli hastalarda son çare olarak yaparız. Doğru teşhise dayanan, doğru planlamayla ve doğru araçlarla yapılan sinüzit ameliyatları, güncel sinüs bilgileri ışığında deneyimli ellerde yapıldığında, sinüzit hastalığından kalıcı olarak kurtulunabilir. Bununla birlikte sinüs sağlığı normal ve anatomisinde bir sorun olmayan sağlıklı bireyler de senede 1 veya 2 defa sinüzit olabilirler. Ameliyat sonrasında da normal insanların da yaşadığı bu koşullar hedeflenir.

   cevap
 8. Ferhat Şeren  Eylül 28, 2018

  Hocam merhaba benim şikayetim dış köklerimin ağrıması ve yüzüme sanki ayakkabı ile basılıyor ve göz kapaklarim çok ağrıyor kışın daha şiddetli oluyor özellikle dış köklerimin çok ağrıyor kulağım çınlıyor ve boyun fıtığı da var beni çok zorluyor gözlerimden yaşlar geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 29, 2018

   Ferhat Bey geçmiş olsun, bir gün randevu alıp geldiğinizde sinüzit hastalığı açısından teşhis ve tedavilerinzi belirleyebiliriz.

   cevap
 9. Ömer  Eylül 12, 2018

  İyi günler Atilla Bey
  Ben sabahları uyanınca genelde burnum tıkalı ve ağzımda çok kötü bir tat oluyor ve gün içerisinde de nefes alırken sanki burnumu yüzde 50 kapasiteyle kullanıyormuşum gibi hissediyorum. Beni en çok rahatsız eden durum da gün boyunca ağız kokusu olması. Bir keresinde doktora gittiğimde nedeninin sinüzit olduğunu söylemişti ve sprey ile birkaç ilaç verdi fakat pek bir faydası olmadı. Sizce sorunun nedeni nedir ve tedavi seçenekleri nelerdir? Gerçekten bu ağız kokusu yüzünden çok büyük sıkıntılar çekmekteyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  cevap
  • asya  Eylül 21, 2018

   peki bunun amiliyati flan yokmdurudr doktorum ilac tedavisine baslsti ama henuz birseye yaramadi

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Eylül 22, 2018

    Sayın Asya, ilaç tedavileri ile düzelmeyen sinüzit hastalıklarının çoğunda, kalıcı sonuçlara “Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ile ulaşabiliyoruz. Elbette bu müdahale deneyim, güncel sinüs bilgisi ve uygun araçlar gerektirir.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Ömer Bey sorunlarınız sinüzite bağlı olabilir. Ancak bu hastalığın da farklı tipleri ve farklı tedavi yöntemleri var. Ama merak etmeyin, bu tip durumlarda sizleri endoskopik muayenelerle takip edip, teşhisten emin olduktan sonra genellikle kalıcı bir tedavi seçeceği sunabiliyoruz.

   cevap
 10. Cemal  Eylül 12, 2018

  Merhaba , ben yaklaşık 3 yıldır alın kısmında oluşan baş ağrısı rahatsızlığı çekmekteyim bazen okadar şiddetleniyor ki içtiğim ağrı kesicilerin bir faydasını göremiyorum beyin röntgen sonucunda ulaşılan bilgi sinüzit olduğum yönünde çıktı bu konuda şuan bir kbb doktoruna randevu almadım henüz ilaç tedavi yöntemiyle ne kadar yardımcı olunur ameliyat mıdır kesin sonuç teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Cemal Bey, sinüzit hastalığının farklı tipleri ve bunların hepsinin de farklı dönemleri var. Buna göre çeşitli tedavilerle hastayı takibe alırız. Ameliyat gerektiren vakalar tedavilere yanıt vermeyen kronik vakalar oluyorlar. Bu aşamaları takip ettiğimizde sizin için de en doğru adımları atmış olacağız.

   cevap
 11. murat  Eylül 7, 2018

  Çocukluğumdan beri balgam cikiyor boğazimdan surekli burnum akiyor . Devlete gittim ya sira gelmiyo yada doktor yuzume bakmadan bi ilaç yaziyor kullaniyorum geçmiyor. Oğrenciyim param yok ozele gidemiyorum her gun binkere tukuruyorum biriyle sohbet bile edemiyorum 10 dk da bir tukuruyorum . Bu hastalik anami ağlatti . Uzerimden devlete gecen geçecek vergiler haram lanet olsun böyle düzene.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 8, 2018

   Murat Bey geçmiş olsun. Sağlık sistemimizin istenilen hale gelmesi için atılması gereken çok adım var. Üstelik geniz akıntısı nedenlerinin teşhisi için basit burun muayenesi de yeterli değildir. Burun içerisinin, sinüs girişlerinin ve geniz bölgesinin normalden daha ince endoskoplarla muayene edilmesi gerekir. Buradaki bulguların tanınması, tedavi ile hastanın izlenmesi gerekir. Bunun için hekimin bu konuda deneyim sahibi olması ve tüm takiplerinizi de kendisinin yapması gerekir. Bu koşullar devlet hastanelerini bırakın özel hastanelerde bile mümkün olmayabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Cenevre’de katıldığım toplantının sadece katılım ücreti 4400 İsviçre frangı idi. Bu nedenle aslında sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de konusunda uzmanlaşmış, günceli takip eden hekimler tercih edilmektedir. Doğru hekime ulaşabilmek için tüm kıtalardan hastalarımız gelebiliyor.

   cevap
 12. Okan  Ağustos 31, 2018

  Üşütme sonrası burun akıntısı oldu balgamlı öksürük var göz çevrem yanaklarım alın bölgem %90 ağrı var şu an burun akıntısı kendiliğinden yok fakat ben kendim sümkürünce aşırı derecede sarı renkli iltihap geliyor öksürdüğüm zaman da sarı iltihap balgam tarzı çıkıyor acile gittim Doktorlar ağrı kesici ve bir tane antibiyotik verdiler ama ağrım çok bundan 2 yıl öncesine kadar her olmasa da 2 yilda yada 1 yilda bir bronşitim oluyordu son 2 yıldır bronşitim yok ağrılarım halen devam ediyor Ne yapmalıyım hocam yas 32.daha once hic sünizit agrisi cekmedim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2018

   Geçmiş olsun Okan Bey, akut sinüzit hastalığının belirtilerini tarif ediyorsunuz. Eğer etkene uygun bir antibiyotikse bir kaç güne kalmaz belirtiler hafifleyecektir. Ancak aslında akıntıları azaltan, incelten ve sinüslerin basıncını azaltan, burnun açılmasını kolaylaştıran destek tedavi de buna eklense, daha kısa sürede ve rahat iyileşebilirdiniz. Doktorunuza durumu bildirerek yardım alabilirsiniz.

   cevap
 13. Kerem  Ağustos 10, 2018

  Merhaba hocam bende 2 yıldır sol tarafımda aşırı derecede bir ağrı oluyor 2 3 güne bir tekrar ediyor. Sol tarafımdaki damar şişiyor ve hissedebiliyorum. Bu ağrı dayanılmaz oldu. Sinüzit var diyor doktorlar sizce nedir?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2018

   Kerem Bey geçmiş olsun, ağrınız sinüzit hastalığıyla ilişkili ise bunu endoskopik muayene ve bazı görüntüleme yöntemleri ile teşhis edip, tedavi planlayabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle