Çocuklarda Geniz Eti Sorunu
Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Çocuklarda Geniz Eti Sorunu

Geniz eti, halk arasında ve pek çok kaynakta sanki sonradan çıkmış, kötü bir hastalıkmış gibi tanımlanır. Oysa geniz boşluğunda bulunan bu doku, belirli bir ölçüye kadar çocuklar için koruyucu bir bağışıklık sistemi elemanıdır. Geniz etinin çocuklar için bir sorun haline gelmesi, genellikle çocukların üst üste hastalanmaları nedeniyle olur. Bu şekilde geniz eti büyümesinin yol açtığı sorunlar da hep burun ve geniz bölgesinde yaptığı tıkanıklığa bağlıdır. Burun tıkanıklığı, sık hastalanma, alerji, kulak sorunları, solunum yolu sorunları, gelişimsel sorunlar bir kısır döngü halinde devam eder.

Tedavisi için en önemlisi çocuğun hastalanmasını önlemeye çalışmaktır. Bazı ilaçlar ve takiple küçülme sağlanabilir. Ancak tedavilere rağmen geniz eti küçülmüyor ve ilişkili sorun kısır döngüsü kırılmıyorsa ameliyat gündeme gelir.

 

Çocuklarda Geniz Eti Muayenesi

 

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit ameliyatı

Burun eti ameliyatı

Çocuklarda geniz eti sorunu


Bademcik ameliyatı

Geniz akıntısı

Kulakta sıvı toplanması

Gribal durumlar


 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Cansu  Nisan 11, 2020

  Hocam ben konuşurken birden burnum tıkanıyor kelimemi bitiremiyorum ve son bir ayda 20 gün arayla grip oldum acaba burnumda et olabilir mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 11, 2020

   Cansu Hanım, burun eti hepimizde bulunan, tıpta konka adını verdiğimiz bir yapıdır. Üst üste grip olduysanız burun içi mukoza örtüsü şişmiş olabilir; burun etleri de mukozayla kaplı oldukları için, bunlar da şişmiş/ödemlenmiş olabilir.

   cevap
 2. Hatice  Şubat 27, 2019

  Merhaba
  Oğlum 5.5 yaşında geçen sene gece uykusundan nefes almakta zorlandığı için doktora gittik ve geniz eti var dedi ilaç verdiler sonra rahatladı şimdi oğlum iki üç gündür duymuyor tekrar doktora götürdük geniz eti büyümüş orta kulağı kapatmış dedi ilaç verdi cempes antibiyotik All…et şurup N… sprey ve SI…IR çiğneme tableti kullanın geçmezse ameliyat ile hem geniz etini hem bademciğini alicaz diyor sizin tavsiyeniz nedir acaba oğluma ciddi işitme kaybı olmaya başladı çizgi film izlerken çok yüksek ses acıyor siz neden yavaş konuşuyorsunuz diyor ve ona birsey söylediğimizde efendim anlamadım deyip duruyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Hatice hanım, bu yaşlarda çocuklar okula başladığında arkadaşlarından sık sık hastalık kapıyorlar. Bu nezle veya gripler sırasında veya hastalıklar üstüste geldiğinde geniz eti büyüyebilir. Bununla birlikte orta kulakta sıvı toplanması veya iltihaplanma olabiliyor. Bu tip durumlarda hastalığın tedavisi ile beraber, kulaktaki sıvı toplanmasını azaltan ve kıvamını incelten tedaviler yeterli sürelerle kullanıldığında, takiplerle genellikle çoğu çocuk düzelir. Ameliyat gibi önemli koşulları ancak tedavilerin etki etmediği hastalarda öneriyoruz.

   cevap
 3. Savaş  Şubat 21, 2019

  İyi akşamlar hocam. 11yaşında kızım var.burnundan zahmeti var,iki farklı hastaneye götürdüm,doktorlar röntgen çekiyor,nezle diyor ilaç yazıyor.burun spreyi ve damla kullandırıyor.ilaçlar bir saatliğine iyi geliyor,sonra durum yine aynı.gece yatağından uyanıyor nefes alabilmek için,gündüz pek belli olmuyor,özellikle geceleri uykusundan uyandırıyor.hocam bize yardım edin,nereye gitmem gerekiyor?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Savaş bey geçmiş olsun, aslında burun içersini endoskopik muayene ile detaylıca görebiliyoruz. Röntgen sırasında aslında en önemli bulgular görülmeyebilir; mukoza şişmesi, çeşitli eğrilikler, pasajların durumu, bunları en iyi şekilde endoskopik muayene ile görebiliriz. Kızınızı ve sizi de bu amaçla bir gün bekleriz.

   cevap
 4. Bahar erkekoğlu  Temmuz 23, 2017

  Hocam merhaba benım oğlum 3,5 yaşında 1,5 yaşından beri kreşe gidıyor 1 yaşında yaklaşık3 kere krup oldu 2 yaşlarında yaklaşık 5 kere bu sende 2 kere oldu
  Çok sık hasta oluyor ekım ayından beri her ay 1 şişe antibiyotik bitirıyoruz
  İlk üç gün burnu sarı sabahları yeşil akıntı oluyor sonra öksürük başlıyor sonra ben antibiyotik verdikçe alerjik şurup ve hava makine ventolun plmicortrahatla olayına gidiyorum geceleri böle rahatlık veriyorum
  Bu olay 2 ayda bir kesin ayıda buluyor
  Yalnız doktora gidiyorum geniz akıntısı var diyorlar fakat hiçbir zaman burnu tıkalı olmuyor ağzıaçık uyumuyor bu gibi belirtiler yok
  Neyapmam gerekıyor
  Yoğun çalıştığım için En yakın zamanda yanınıza gelıcem kısa bir bilgi verirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 24, 2017

   Bahar Hanım, burundan sarı-yeşil akıntı ve öksürük çocuk sinüzitleri ile ilişkili de olabilir. İltihap boğazına aktığında ödem ve krup olması da buna bağlı olabilir. Neyse ki yaz aylarında bu durumlar azalır ve yaşı büyüdükçe de sıklığının azaldığını farketmişsinizdir. Geldiğinizde endoskopla, alıştıra alıştıra burun-sinüs-geniz bölgelerini görerek durumunu anlarız.

   cevap
 5. seher  Mayıs 21, 2017

  Hocam benim 2 yasinda ikizlerim var 20 gune bir bogazlari iltihap oluyo surekli antibiytik kullaniyoruz surekli tekrarliyo ilaclarimizi duzenli kullanmamiza ragmen yardimcibolurmusunuz hastalikdan dolayi kilo kaybimizda oluyo

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Seher Hanım, bu yaşta hasta olmalarını önleyecek tedbirleri almak ve bağışıklıklarını kuvvetlendirmek fayda edebilir. Bu amaçla bir gün randevu alır gelirsiniz, gerekeni yaparız.

   cevap
   • seher  Mayıs 23, 2017

    Hocam pek cok bitkisel urun kullandim bagislik icin ama hic faydasi olmasi bademcik ameliyati gerekli mi

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 24, 2017

     Seher Hanım, bademcik ameliyatı gibi önemli bir ameliyata karar verebilmek için “endikasyon” dediğimiz “bilimsel gereklilikler” çerçevesinde hareket ederiz. Bu endikasyonların sizde olup olmadığını da sizi muayene ederek, hastalığınızı gözlemleyerek ve takip ederek, yani klinik durumunuzu tamamen anladıktan sonra belirleyebiliriz.

     cevap
 6. Nurcan  Nisan 10, 2017

  İyi günler hocam 6yaşındaki oğlumda geniz eti büyümesi oldu. Sürekli horluyor ve ağzı hep açık yatıyordu bu durumda ameliyat ettirdik. Ama ameliyattan sonrada bir rahatlama göremedik yani eskisinden daha çok horlama oluyor ve sık sık hastalanıyor bu durum beni çok üzüyor. Dr götürdüm burun etinde şişme var dendi ilaçlarla gidermeye çalıştık ama yine olmadı ne yapmamız lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 10, 2017

   Nurcan Hanım horlamaya yol açan tek neden geniz eti olmayabilir. Burun eti büyümesi, kilo, alerjik nezle ve pek çok başka neden de vardır. Burun eti büyümesinin de çeşitli nedenleri vardır, ancak bunların yumuşak doku ödemi/şişmesine bağlı olanları ameliyat dışı tedavilerle de düzelebilir. İlaç tedavileri farklılıklar gösterebilir, bunların etkisini endoskopik olarak takip edip, değişimlere göre etkin düzenlemeler yapmak mümkündür. Zaten 6 yaşında burunla ilgili müdahalelerden de kaçınırız. Bir gün oğlunuzu getirdiğinizde kendisine de bu şekilde yaklaşabilirim.

   cevap
 7. Fatma Aydın  Haziran 29, 2016

  Hocam hayırlı ramazanlar. 2 yaşındaki oğlumda büyük bir geniz eti var,yaz kış sürekli hasta ve ağzı açık dili dışarıda,götürdüğümüz doktorun biri bu kadar ufak çocuk ameliyat etmiyorum dedi,diğer bir doktor ise bu yaş grubunda anestezi sıkıntıları yaşadıklarını ve bayağı tereddüt edip bizi telaşlandırdıktan sonra ameliyatı yapabileceğini söyledi,anestezi doktoruysa sorun olmadığını bu yaşta bu ameliyatların yapıldığını söyledi,açıkçası korktuk ve arayıştayız,2 yaş çokmu erken geniz eti ameliyatı için,çocuğun bademcikleride var ama çok ağır olur diye onu almayalım dendi,siz ne önerirsiniz ne yapmamız lazım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 30, 2016

   Fatma Hanım, 2 yaş geniz eti ameliyatı için küçük bir yaş. Ancak bilmelisiniz ki, geniz etini çeşitli tedavilerle de küçültebilmek çoğu kez mümkün. Herhangi bir ameliyattan önce mutlaka bunu uygulamak daha doğru olur.

   cevap
   • Zeynep Özcan  Haziran 29, 2019

    Sayın Atilla hocam; iyi çalışmalar dilerim. kızım 3 buçuk yaşında. Alerjik bir bünyesi var. Bu yıl kreşe gittik ve kışı hep hasta geçirdik. Kızım iştahsız, gece ağzı açık uyuyor, burundan nefes alması hep problemli hatta burun kanamaları da bazen oluyor. Samsun’da oturuyoruz. Götürdüğümüz 1 doktor kesin genizeti ameliyatı olması gerekir derken diğer doktor biraz bekleyin belki küçülür dedi. Ama biz sizin genizeti ameliyatını lazerle yaptığınızı duyduk. Neşter yoluyla veya diğer yöntemlerle alınan genizetinin yeniden oluşabileceğini lazerle alındığında tekrar genizeti olmayacağını öğrendik. Sizin lazer yöntemiyle genizeti ameliyatı yaptığınız bilgisi doğru mu hocam? Eğer doğruysa ameliyatı anlaşmalı bir hastanede mi yapıyprsunuz? Ameliyat sonrası ne kadar süre hastanede kalınması gerekiyor? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 30, 2019

     Zeynep Hanım, ben burun etlerini lazerle küçültüyorum. Geniz eti ve Burun Eti birbirinden farklı dokulardır. Ben bu şekilde bir yayın yapmadım; eğer hasta yorumları arasında veya bir başka sitede benimle ilgili böyle bir bilgiye ulaştıysanız, lütfen bana bunun adresini bildirin. Diğer yandan yaz mevsimi içinde bulunduğumuz bu günlerde geniz eti kendiliğinden veya tedavi desteği ile küçülebilir. Alınması mutlaka gerekiyorsa bu pek çok yöntemle yapılabiliyor. Benim bu konudaki şahsi kanaatim ve uygulamam, endoskopla birlikte çalışarak bunu almaktır. Zira 2,7mm pediatrik endoskopla kamera görüntüsü altında geniz eti alındığında, geride doku bırakmamak mümkün.

     cevap
 8. Emel  Haziran 13, 2016

  Atilla Bey,6 yasindaki oglumun geniz eti var kbb doktoru alinsin dedi. Bademcikleri sik iltihaplanmiyor.Peki yalnizca geniz eti alinsa bademcikleri alinmasa olmaz mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2016

   Emel Hanım, yazdığınızdan anladığım kadarıyla KBB Doktorunuz zaten geniz eti alınmasını önermiş. Bademcikleri sık iltihaplanmıyorsa ve meslektaşım da bademcik ameliyatı önermemişse niçin bademcik ameliyatını soruyorsunuz, merak ettim?
   Yine de bademciklerin alınması gerektiği koşulları burada tekrarlayabilirim: Bademcik ameliyatı (Tonsillektomi) indikasyonları: 3 senedir, senede 3 defa bademcik iltihabı (tonsillit) olması. 2 senedir, senede 5 defa bademcik iltihabı olması. 1 senede 6-7 defa bademcik iltihabı olması. Bademciklerin nefes almayı veya beslenmeyi engelleyecek büyüklükte olmaları. Çocuklarda uyku apne sendromu. Febril konvülsiyona (ateşli sara nöbeti) yol açan bademcik iltihaplanması. Bademcik çevresinde apse oluşmuş olması (peritonsiller apse). Bademcik iltihaplanmasının romatizmal problemlere yol açmış olması. Bademciklerde tümör şüphesi varsa, bademcik ameliyatla çıkartılarak patolojik inceleme yapılır. Bademcik tüberkülozu, yani verem mikrobunun bademciklerde olması. Tedaviyle düzelmeyen bademcik taşları.
   Eğer oğlunuzda yazmış olduğum bademcik ameliyatı gerekliliklerinden biri yoksa, meslektaşımın da önermemiş olduğu gibi, kendisine bademcik ameliyatı gerekli olamayacaktır.

   cevap
   • Emel  Haziran 14, 2016

    Cevabiniz icin tesekkur ederim…Geniz etiyle birlikte bademcikte alinacak diyor.Bademcikleri artik sık iltihaplanmiyor yalnizca en ufak birseyde hemen oksuruyor…

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2016

     Rica ederim Emel Hanım, bu durumda bademciklerin neden alınması gerektiğine dair ayrıntılı bir açıklama istemelisiniz.

     cevap

 Yorum Ekle