geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ihsan açıkgöz  Mart 21, 2019

  Hocam merhaba;
  Genelde grip ya da soğuk algınlığı olmadan önce genzimiz yanarya, işte o kötü tanımalarını ikinci günü genzimiz çekerken 1 cm 2 ye yakın kanlı yara kabuğu gibi bir katı parça tükürüyorum ve tanımalarını azalıyor. Bu uzun yıllardır aynı. Sizce bu kabuk neden oluyor? Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

   İhsan Bey, burun içinde kanamalı-kabuklu bölgeler önemli hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bu bölgelerin endoskopik muayene ile mutlaka görülmesi gerekir. Eğer düzenizliklerden şüphelenilirse, bazen patolojik inceleme için örnekler alınması da gerekli olabilir. İhmal etmemek lazım.

   cevap
 2. Said  Mart 21, 2019

  Hocam on gün önce burun polip ve sinüzit ve burun kemiği düzleştirmek ameliyatı oldum ancak boğazımdan devamlı siyah kanlı mukus balgam çıkarıyorum devamlı bu normal midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 21, 2019

   Said Bey, bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Yapılan ameliyatı kendisi bilebilir ve gelişmeler hakkında kendisi yorum yapabilir.

   cevap
 3. İPEK  Mart 19, 2019

  Atilla Bey merhaba,
  Öncelikle yıllardır reflü rahatsızlığım olduğunu söylemek istiyorumSık sık yemek yerken hatta tükürüğümden bile tıkandığım için KBB dr gittim boğazımdaki damarların yüzeysel olduğunu (varis) bu yüzden etkilendiğimi söylediler.Asıl sorunum 2 Yıldır çektiğim geniz akıntısı.Gece uykumdan uyandıran balgamlı öksürük.Ara ara az kanlı olan bu balgam olayı 1 haftadır tamamen kanlı bir balgama dönüştü.Uyurken boğazım kuruyor ve ağzım açık uyuyorum ve maalesef horluyorum.( 2 aydır sigara içmiyorum.Akciğer flim çektirdim temiz çıktı)Sizden bunun sebebini ve önerilerinizi bekliyorum saygılar..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   İpek Hanım, burun-geniz-boğaz ve gırtlak bölgelerini endoskoplarla görebiliyoruz. Sizde de kanama odağı bu şekilde görülerek teşhisler yapılmalı. Kanama varsa bunu vakit kaybetmeden yapmak gerekli, önemli olabilir

   cevap
   • IPEK  Mart 19, 2019

    Tesekkur ederim

    cevap
 4. Sedat  Mart 18, 2019

  Mrb sayın hocam yaklaşık 1 yıldır boğazında takıntı hissi bunla beraber afedersiniz balgam var hissi sürekli boğazımı temizleme ihtiyacı ve boğazım da kuruluk oluyor pek çok doktora gittim ama cere bulamadılar sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   Sedat Bey, şikayetlerinizin nedeni eğer geniz akıntısı ile ilişkiliyse, bunun tedavisinden fayda görme olasılığınız yüksek olur.

   cevap
 5. merve  Mart 15, 2019

  Sağlıklı günler Doktor Bey,
  Bende 3 yıldır alerjinit kronik sinüzit var . Her kış antibiyotiklerle geçiriyoruz fakat ilaç bitince tekrar başlıyor nazal sinüs tomografisi çekildi beyaz mukus tabaksı oldugu görüldü ve afedersiniz mukusun rengi katı beyaz arada tozlu gri çıkıyor elektrik süpürgesi misali çekiyor tozu. ilaçsız nasıl geçirebilirm yada ne öneririsniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Merve Hanım, tedavi önerilerimizi endoskopik muayene bulgularınıza göre ve filmin kendisini inceledikten sonra yapabiliyoruz. Ancak merak etmeyin, tedavileri en basitinden, vücudu yormayanlarından başlayarak, sırayla, sizin bilginiz dahilinde veriyoruz.

   cevap
 6. Ali  Mart 15, 2019

  Hocam Merhabalar,

  Özellikle sabah kalktığımda boğazımda doluluk hissi, tiksinti ve buna bağlı midemin kalkması ve istifra ya kadar gidebilen bir süreç yaşıyorum. Bunun nedeni geniz akıntısı mıdır. Bunu yıllardır yaşıyorum aslında, babamda da böyle bir durum var, tavsiyeniz beni mutlu eder. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Ali Bey, geniz akıntısı ve/veya beslenme tarzı, genel sağlık durumu, reflü, mide veya yemek borusu hastalıkları ile alışkanlıklar dahil pek çok ilişkili veya ilişkisiz durum bu belirtilere yol açabilir. Geniz akıntınız olup olmadığını belirlememizi isterseniz, sorununuzun teşhisi yolunda ilk adımı atmış olursunuz.

   cevap
 7. Serkan  Mart 12, 2019

  Hocam geyiz akintimvar budabeni cok rahatsiz ediyo yutgunma zorluhu cekiyorum doktora gitdim ama bi ise yaramadi amaleyat dediler burun kemiyim egriymis kirilmasi gerekliymis bunun etkisi varmidir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Serkan bey, burun eğriliği çoğu kez geniz akıntısının nedenleri arasında tek başına yer almaz.

   cevap
 8. Emrah Çiçekli  Mart 8, 2019

  Hocam beni yaş 24 bende boğazımı temizlemek için sürekli genzimi çekiyorum ve so 2..3..yildir iyide arttı olup olmadan yerde genzimi çekiyorum bazen balgam var bazen kuru ama ben genzimi çekmeden rahat edemiyorum doktora gittim endoskopi ile yemek bodruma baktılar bise yok burumdansa baktılar biraz giriptim tam anlamadık larını söylediler tekrar başka bi doktora gittim bi sitey verdi gönderdi ben ne yapmalıyım hocam geniz akıntısı mi yok sa alışkanlık mi oldu anlamadim bana yardımcı olun hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Emrah bey, geniz akıntısının kaynağını teşhis edebilmek için burun içersinin endoskopik muayenesini yapmak gerekir. Çoğu kez, sinüs kanallarından gelen akıntıyı gördüğümüzde bunun kıvamı rengi ve kaynaklandığı sinüse göre durumu belirleyebiliyoruz. Bu tip bir teşhis sonrası tedavileri daha etkin olarak hedefe yöneltebiliyoruz.

   cevap
 9. Demir  Mart 7, 2019

  Hocam Merhaba
  Boğazımda (özellikle geceleri ), bogazima balgam yapışması gibi bir şey hissediyorum ve bunu gidermek icin surekli yutkunma ihtiyacı hissediyorum.
  Yutkunma olmayinca burnu cekip yutkunmaya çalışıyorum.
  Sabah da balgam cikartiyorum
  Bekledikçe boğazımda sanki o yapışkan cisim büyüyor gibi oluyor .teshis olarak geniz akintisimi yoksa boğaz refulusumudur.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Demir bey geçmiş olsun, tarifiniz daha çok geniz akıntısına benziyor.

   cevap
 10. Önder  Mart 7, 2019

  Hocam iyi aksamlar ben üç kere burrumdan operesyon gecirdim birincisi sinüzüt ikinciside et ücüncüsüde sinüzütler temizlendi ama genede gecmiyor gözdamarlarıma zarar vermişlersolgözümün üsdü şişiyor birkac gündür tuzlu ve sirkeli su yapıyorum burunlarıma bugün sol tarafımda burun delimden sapsarı akıntı geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Önder bey sinüzit hastalığının farklı farklı çeşitleri var. Bunların nadir görülen bazıları her türlü tedaviye dirençli gösterebilir. Bu tip özel sinüzitler daha yakın ilgi, takip ve deneyim gerektirir.

   cevap

 Yorum Ekle