GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgı, burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ek olarak geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı kişi tarafından hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan neden burun içi ve sinüslerle ilgili sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar ve şişmeler oluşabilir; burun tıkanıklığı gelişebilir. Sonuçta geniz akıntısı da artabilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde “akıntı varmış hissi” olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenelerle bu hastaları ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hasta gruplarını başka branşlarla ele almamız gerekebiliyor.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında saptadığımız hastaların çoğuna çözüm sağlanabilir. Bu akıtının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı gerçekte olmayan, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisi güç veya olanaksız olabiliyor ya da başka branşların araştırma ve tedavilerini gerektirebiliyor.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları

Yorumlar
 1. Betül  Kasım 6, 2019

  Atilla bey sürekli şekilde devam eden geniz akıntım var yatınca kafamı arkaya yöneltince içimde boğazımdan aşağıya doğru aktığını sürekli olarak hissediyorum. Yıllardır bu geniz akıntısı geçmiyor ilaç tedavisi gördüm ilaç kullanırken geçip sonrasında tekrar başlıyor. Ve bazı dönemlerde bende mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrıları oluyor. Bunların geniz akıntısının artmasıyla bir ilgisi olabilir mi? Bir de sürekli geniz akıntısı olması ileride bana sıkıntı oluşturur mu? Normal seviyede değil artık geniz akıntım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2019

   Betül Hanım, örnek olarak sinüzit hastalığı eğer kronik olan tiplerinden biriyse, zamanla burun işleyişini daha da bozan, ilerleyici bir durumdur. Geniz akıntısının yoğunluğu ve miktarı artabilir. Teşhislerinizi yapabilmem için sizi de birgün bekleriz.

   cevap
 2. beyhan  Kasım 5, 2019

  merhabalar hocam.benim 3 Aydan beri suren burun ve geniz akintim var fakat kokulu sanirim iltihap.doktora gittim ilac bile vermediler.ama cok rahatsiz edici derecede kokuyor .almanyadayim gripsin dediler yolladilar ama bu grip olmamali agrim kesinlikle yok sadece koku ve akinti yogun ne yapmaliyim ben 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2019

   Geçmiş olsun, grip bu kadar uzun sürmez. Kronik sinüzit olabilir; bu hastalığı endoskopik muayene, takipler ve gerektiğinde bazı filmlerle teşhis ederiz. Buna göre nasıl tedavi edeceğimizi de belirleyebiliriz.

   cevap
 3. S.  Kasım 5, 2019

  Atilla Bey merhaba. 22 yasinda bir genc kizim ve agzimda sonradan bir anda baslayip hic gecmeyen bir koku var. Bu kokunun dilimden geldigini hissediyorum. Cunku dil kokumde yesil renkte bir tabaka var. Kasikla kaziyip baktigimda bu tabakanin cok kotu koktugunu goruyorum. Ama doktorum oyle renk degisiklikleri olur dedi. Ama bana yine de buradan gibi geliyor cunku kasikla kontrol etmistim. Rontgen istedi. Onun icin gun aldim. Rontgene gidecegim ama disimi fircalasam bile hic gecmeyen bu kokudan dolayi cok umutsuz bir haldeyim. (Dis problemim hic yok ona da gittim) aslinda bende renksiz geniz akintisi ve burun tikanikligi da var ama baska bir hekim bana renksiz olani koku yapmaz demisti. dilimdeki pis kokulu yesil tabakanin bu durumda anlami yok mu? Nasil cozecegimi bilmiyorum, cozulemeyecegine inanmak ostemiyorum cunku eskiden yoktu ve cok kotu hissediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2019

   Ağız kokusu sizin dışınızdaki/çevrenizdeki insanlar tarafından da farkediliyorsa, kaynağını araştırmak gerekir. Size söylenenin aksine, geniz akıntısı bu tip durumlara çok sık sebep olur; mutlaka ele alınmalıdır. Paslı veya saçlı dil ise başlı başına bir konu; dil fırçalama bile bunu arttırabilir; sigara kötüleştirir; ayrıca beslenme alışkanlıkları ve genel sağlık da işin içindedir. Geldiğinizde hem klinik hem de muayene bulgularınızla sizi değerlendirir, araştırmalarınızı yaparız.

   cevap
 4. Seval  Ekim 23, 2019

  Merhabalar. 3 ay öncesinde kronik sinüzitten ameliyat oldum. Burnum açıldı ama geniz akıntım ve ağız kokum geçmedi kaç doktora gittiysem ilaç verip gönderiyor ama işe yaramıyor bunun yanında bahar alerjim var. Ne yapmam gerek çok çaresizim gerçekten.

  cevap
  • Fatih  Kasım 10, 2019

   Doktor bey bende kronik franjit var seslerim guzel cikiyor yani ses tellerinde sorun yok ama bu franjit bogqzimda sanki birsey var gibi guclu ve net cikmiyor o eski akustiginden eser yok burun meliyati oldum sinus ameliyati oldum ama bogazim hep dolu gibi sesimi etkiliyor ben biktim artik ama cozum varsa sesimin gucune kavuursam cok guzel seyler yapicam

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Kasım 11, 2019

    Fatih Bey, burun sağlığının sesin rezonansında önemi vardır. Burun-sinüs sorunları tam çözülmemişse kronik faranjit düzelmeyebilir, sesin rezonansında da istenmeyen değişmeler olabilir.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Seval Hanım, kronik sinüzite yol açan durumlar da çeşitlidir; bunlar için yapılan ameliyatlar da. Ameliyatınızı yapan doktorunuzla teması sürdürmeli, kendisinin önerileri ve takiplerini sürdürmelisiniz. Sinüs hastalıkları için yapılan ameliyatlar sonrası geniz akıntılarının geçmesi için 6 ayı beklemek gerekir. Bu süre sonrasında şikayetleriniz devam edecek olursa, geldiğinizde ben de görüşümü size bildirebilirim.

   cevap
 5. Asya  Ekim 23, 2019

  Merhaba Atilla Bey, benim neredeyse 2 bucuk yildir hergun, hic gitmek bilmeyen geniz akintim var. Erkek arkadasima da bulastiriyorum, benimle ayni odada nefes bile alsa burnu tikaniyor,balgam cikartiyor, benimde burnum hafif tikali cogu zaman. Yurt disinda oldugum icin iyi doktorlara gidemiyorum, hep bana alerji burun spreyi verip gonderiyorlar ama hic CT, optik kamerayla filan hic burnuma bakmadilar. Alerji ilaclari hic bir ise yaramiyor aksine burnumu kurutuyor ve balgamimimi durdurmuyor, fazlalastiriyor. Simdi de bademcik taslari cikmaya basladi,agzim cok kotu kokuyor, bogaz agrim var, ve kulaklarima da vuruyor. Bademciklerimde gorebiliyorum taslari. Gecen hafta ara sira kulagima korkunc bir agri giriyordu ve duyamiyordum bile. Basima bazen basinc geliyor yatarken, basim agriyor. Halamla yasiyorum ve onun da hep geniz akintisi varmis Amerikaya tasindigindan beri. Sizce bu dedikleri gibi alerji mi yoksa bakteriyal sinuzit mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 27, 2019

   Asya Hanim, burun endoskopisi yapılmadan, tedavi ile takip etmeden zaten geniz akintisini teşhis etmek pek olanaklı degildir. Bir çeşitler sinüs sorununuz olabilir; Istanbul’a geldiginiz bir vakit tmm degerlendirmelerinizi ve teşhislerinizi yaparız. Bu tip durumlar ve geniz akintisi sandiginiz kadar bulasici degildir; belki bulunduğunuz ortam sizi olduğu gibi erkek arkadasinizi da etkiliyor olabilir.

   cevap
 6. ilknur  Ekim 10, 2019

  Hocam sarı yeşil renkli 3 haftadır geçmeyen geniz akıntım var burnumu temizlediğimde 5-10 dakika rahatım sonra tekrar başlıyor vücut kırgınlığımda hat safhada antibyotik soğuk algınlığı ve bir de öksürük hapı bitirdim ancak geçmedi şimdi tekrar aynı ilaçlara başladım (aile hekimine giderek). gömülü dişim var internette bununla ilgili olabileceğini okudum ve 8 yaşımda iken menenjit geçirdim bu da yine sebepler arasında gösterilmiş menenjiti tekrarlamaz diye biliyorum ama bi tedirginlik oluştu yardımcı olabilir misiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 11, 2019

   İlknur Hanım, menenjit olsaydınız daha ağır belirtileri olurdu. Dişlerle ilgili sorunlarda sinüzit olabilir, ama nadirdir. Büyük olasılıkla akut sinüzit olmuşsunuzdur. Tariflediğiniz akıntılar iltihaplı; bunların kaynaklandığı sinüsleri rutin endoskopik muayenede görebiliriz. Buna göre tedavinizi belirler sizi rahatlatırız.

   cevap
 7. Cem  Eylül 27, 2019

  Hocam burunda deviasyon var dediler ve alkalin reflü gastrit var bunlardan kaynaklı olabilir mi? Üst yemek borum ve boynum da ağrıyor, her sabah hasta gibi uyanıyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 27, 2019

   Geniz akıntısının reflü ile ilişkisi bilinen bir durum. Deviasyon ise sinüs işleyişini ve mukozayı etkileyecek düzeyde ise bir etken olabilir. Ancak çoğu kez bu sanılanların dışında sinüs akış yolları veya kanalların anatomik sıkıntıları ile ilgili sorunlarla karşılaşıyoruz. Sırayla araştırmak ve hastayı takip etmek gerekir. Endoskopik muayene ve takiplerle bunu yapabiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle