GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları

Yorumlar
 1. Mustafa  Temmuz 13, 2019

  Ocam benim astasıyim sürekli boğaz temizlemek ve yutkunmam çok doktora giyim geniz akıntısı var deyim ilaçlar veriyolar ama gecmiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 13, 2019

   Mustafa Bey, bazen geniz akıntısının nedenini teşhis ve tedavi etmek çok basit olmuyor. Bu hastaların burun endoskopisi konusunda deneyimli ve güncel burun-sinüs bilgisine sahip hekimlere başvurması gerekebiliyor. Size de umarım bir gün faydalı oluruz.

   cevap
 2. Esra  Temmuz 11, 2019

  Merhaba cocuguma geniz akıntısı var dendi ve bi ilaç önermediler ama halen oksuruyo ve öksürüğü koyulasti ve sık bir şekilde kızarana kadar oksuruyo oğlum henüz üç yaşında ve bronşit olmasindan korkuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 13, 2019

   Esra Hanım, bu yaşlarda solunum yolu infeksiyonları akla gelir. Ama hala düzelmediyse, sizin de belirttiğiniz gibi bronşit olasılığı varsa doktoruna tekrar götürmenizde fayda var.

   cevap
 3. Mehlika  Temmuz 10, 2019

  Hocam merhaba, 5 aylık hamileyim ve son iki aydır burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, balgam beni çok zorluyor. İki kez beşer gün naz.ster kullandıktan sonra gece uyumaya başlayabildim. Ancak geniz akıntısı ve balgam, boğazımı hala kapatıyor. Bu geçici bir süreç mi, yani doğumdan önce iyileşme olabilir mi? Yoksa bu şekilde doğuma girmek riskli mi? İyi günler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2019

   Mehlika Hanım bu durum bazen hamilelik nezlesiyle, bazen de herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonu ile ilişkili olabilir. İkisinin de kliniği ve tedavisi farklıdır. İnfeksiyonsa ve kronikleşirse sizi sıkıntıya sokabilir. Hamilelik nezlesi de hamileliğin son dönemlerine doğru şiddetlenebilir. İki aydır şikayetleriniz geçmediyse değerlendirmekte fayda var. Endoskopik muayene ile teşhisi yaptıktan sonra uygun tedaviyi belirleyebiliriz.

   cevap
 4. Mustafa  Temmuz 9, 2019

  Merhaba Atilla bey,
  Her sabah boğazımda balgam ile uyanıyoru.Aynı zamanda mide bulantım oluyor.Denize girince yüzerken yine balgam ile bogazım tıkanıyor ve öğürme hissiyatı oluşuyor.Sorun midesel mi geniz akıntısı mıdır.?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

   Mustafa Bey, ikisi de olabilir. Her ikisinin de endoskopik muayeneleri ile değerlendirmeleri yapılabilir. Burun-geniz endoskopisi sizin için daha kolay olabilir; isterseniz önce bununla başlarız.

   cevap
 5. Salih demir  Temmuz 7, 2019

  Hocam merhabalar 8 ay once burun tıkanıklıgım ve geniz akıntım basladı yutkunamıyorum bıle bogazın arka tarafında tahriş ve baloncuklar var 28 yasındayım ılk defa oldu ama dosımı cektırdıgım zaman bu olustu ust damagım tamamıyle ılteap dolu doktora gıttım hocam sag tarafta egrılık var dedı burunda solda yukarı egrılık olusmus dedi burun etindede hava var dedi amelıyat edeyım dedi ama fayda edermi bilmiyorum dedi napmam lazım hocam neden olabılır kac aydır gecmıyor bu hangı rahatsızlıktan olabılıor acaba yardımınız için çok teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

   Salih Bey merhaba, bazı dişlerin kökleri yanak sinüsünün içine doğru uzanır. Diş çekildiğinde, burada bir kanal oluşabilir ve sinüs boşluğu ağıza açılır. Ağızdaki mikroplar sinüse gidebilir ve bu yüzden sinüzit hastalığı olur. Buna odontojenik sinüzit ve/veya oroantral fistül deriz. Sizde de sorunlar bu şekilde başlamış olabilir. Sadece burun eti ve kemik eğriliğine müdahale edilirse, sinüsteki sorunu çözmeden/açıklığı kapatmadan, bu hastalığı tedavi etmek için yeterli olmayabilir. Sizde de böyle bir durum varsa, bunu belirler tedavi planınızı yaparız.

   cevap
 6. Erdi  Temmuz 6, 2019

  Merhaba Atilla bey, geniz akıntısı ile nefes balgam kokusu veya iltihap gibi bi durumun ilgisi var mı? Sosyal anlamda çok zorluk yaşatmakta. Bununla ilgili tedaviniz mevcut mu uzun zamandır bu rahatsızlığım mevcut

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Erdi Bey geçmiş olsun, geniz akıntısı ve balgam, nefes kokusunun en önde gelen sebepleri arasındadır. Kaynağını teşhis ederek tedavisini de belirleyebiliyoruz.

   cevap
 7. zehra  Temmuz 6, 2019

  Merabalar benim baharda baslayan ve sicaklarda gecmek bilmeyen agiz kurulugum geniz akintisi surekli yitkunma ihtiyaci yutkundukca ordaki geniz akintisi gececek hissi rahatsizlik veriyo neyden kaynakli olabilir sabahlari da burnum surekli tikali ve burun icinde gecmeyen yara ve birikmis kanli sumuk oluyo agiz kurulugu beni mahvediyo ne yapmam gerek doktora gidince geniz akintisi yok diyo kisin bu sorunu yasamiyorum bulundugum yer cok tozlu ve havasi kirli bu tetikliyo olabilir mi tesekkur ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Zehra Hanım, geniz akıntısını 2,7mm çaplı ince endoskopla, burun önünden veya sinüs kanallarının girişinden en arkada genize kadar takip edebiliyoruz. Bu muayenede, eğer hastada geniz akıntısı gerçekten varsa gözümüzden kaçmaz; ayrıca tekrarlayan kontrollerle de hastayı takip ederiz, zira akıntı bir seferde görülmezse bir başka sefer görülebilir. Buna göre kaynaklandığı yere göre de tedaviyi belirleriz. Ancak geniz akıntısı olmadığı halde, genizde bir şey varmış hissi olan hastalar da vardır. Ama sizde anlattıklarınıza ek olarak burun tıkanıklığı ve kanlı sümük de olduğuna göre, büyük olasılıkla teşhiste gözden kaçmış bir sinüs hastalığı olabilir. Bunun teşhisi için sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
 8. Erdi  Temmuz 6, 2019

  Merhaba Atilla bey, geniz akıntısı mağdurlarındanım bende uzun yıllardır mevcut 8-10 yıl diyebılırım. Gittiğim doktorlarda çözüm bulunamadı şu ana kadar tomografilerde sinüzit yok diyip geçiyorlar burun içi de yok birşey deniyor. Burun içi kemik ve eğriliği ameliyatı da oldum 5 yıl önce ama nafile. Sanki her geçen gün daha çekilmez hal aldı. Çözümü bulamayan allerjik deyip hapları yazıp gönderdi şu ana kadar. Ama ben zor durumdayım. Hekimler bu rahatsızlığı fazla ciddiye bile almıyorlar. Oysa ki toplum içinde insanı zor durumda bırakıyor ve beraberinde ağız kokusu balgam kokusu veya iltihap kokusu diyeyim sürekli mevcut geniz akıntısıyla bırlıkte var. Akıntı şeffaf ve yapışkan. Kış aylarında sabah kalkınca tükürdüğümünde sarımsı geliyor yaz aylarında ise genelde şeffaf ama inatçı yapışkan birşey. Geniz hep dolu hep temızleme isteği geliyor ve tükürme. Sürekli bitmek bilmez bir şekilde 7/24 bu durumdayım. inanın insanı asosyalliğin en dibine götürmekte. Artık tükendim ne olur siz bir yol gösterin yardımcı olun. Herşeyden soyutluyor insan kendini psikoloji falan çoktan uçtu gitti. Çok çaresizimm yaşım 27 artık çok yoruldum insanlardan uzak durmaktan bıktım. Yanyana biriyle oturup konuşabilmek istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Erdi Bey, bazı hastalarda geniz akıntısı vardır, bazılarında ise akıntı olmadığı halde genizde bişey varmış hissi vardır. Endoskopik muayenesinde akıntıyı gördüğüm hastalarda genellikle bir teşhis ve tedavisini belirleyebiliyorum. Ama akıntısı takiplere rağmen görülmeyen hastalarda, henüz kesin bir çözüm elde edemiyoruz. Sizdeki durumu da endoskopik takipleriniz ve filmlerinizin kendisini inceleyerek belirleyebiliriz.

   cevap
   • Erdi  Temmuz 8, 2019

    Hocam genizde akıntı kesin olarak mevcut. Ama kaynağını kesin olarak belirleyebilen yok henüz. Alerji tedavisinin hiç işe yaramadığı bir durumda hala allerjik demek mümkün mü bunu merak ediyorum. Açıkçası bu rahatsızlığı fazla önemseyen hekime de rastlamadım. Birşey bulamayan allerjik deyip hapı verip geçiyor. Ancak hiçbir işe yaramıyor bu tedavi yöntemi. Allah kimsenin başına vermesin ama burda birçok mağdur insan var gibi. Bizlere bir ışıkk.. Muayene olmak istiyorum şehir dışındayım. Şuana kadar ki tüm tetkikleri yanında getireyim mi ? Tomografim 6 ay önceki tarihte çekilmiş olarak mevcut. Kaç aya kadar geçerli olur kontrol için yenisini mi çektirmeliyim ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 9, 2019

     Erdi Bey geçmiş olsun, geniz akıntısı varsa bunun kaynaklandığı yeri çoğu kez endoskopla görebiliyorum. Alerji tedavisinden fayda görmeyen hastalarda, sıklıkla gözden kaçmış sinüs-mukoza sorunları oluyor. Bunları veya inflamasyon nedenlerini teşhis ve tedavi ederek çoğu hastaya fayda edebiliyoruz. Fakat 1-2% gibi nedeni bilinmeyen veya genetik kökenli olabilecek hastalıkları olanlara faydamız olmayabiliyor. Bunun ayrımını endoskopik muayene ve takiplerinizle yapabileceğiz. Tüm tetkiklerinizi yanınzda getirin; yeni film çektirmeyin, gerekirse doğru zamanı benim belirlemem lazım. Saygılarımla

     cevap
 9. HÜSEYİN  Temmuz 5, 2019

  HOCAM MERHABALAR BENIM 13 YASINDA OGLUMUN GENIZ AKINTISI BASLADI YAKLASIK 3 AYDIR SUREKLI BOGAZINI TEMIZLEME IHTIYACI DUYARAK GIG GIG DIYE SUREKLI YAPIYOR
  DOKTORA GOTURDUK HATTA KAN TAHLILLERINDE TOZA KARSI ALERISI VAR DEDILER
  DOKTOR KONTUROLUNDEN YAKLA SIK 2 AY GECTI AMA HALA DUZELMEDI
  10 MILIGRAM ALERJI ILACI VERDI KULLANIYORUZ AMA HALA COZUME ULASAMADIK NE YAPABILIRIZ

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Hüseyin Bey, alerjik durumların tedavisinde bazen tek bir hap yeterli olmayabiliyor. Oğlunuzun toza alerjisi varsa, tozla ve özellikle akarlarla temasını azaltmak için evde ve yaşantısında gerekli önlemleri almanız/alması gereklidir. Bunları da doktorunuza danışmalısınız. Bazen tedaviye eklemeler de yapılması gerekebilir. Eğer bunlar yapıldığı halde sonuç alamazsanız, alerjiyi taklit eden ve geniz akıntısına yol açabilen başka burun-sinüs hastalıkları vardır. Bunların araştırılması ve tedavisi için bana gelirsiniz.

   cevap
 10. Alev Tuna  Temmuz 3, 2019

  Doktor bey ben bir buçuk yıl önce geniz akıntısı ve boğazda beze için dil köküne kadar ilaçlı tomografi çekildi, burun spreyi verildi. Şimdi tekrar genizde yanma boğazımda gıcık var Ben gene şüpheleniyorum beze falan var mı diye ay ilaçlarımı kullanıyorum Yoksa bu kadar kısa zamanda tekrarlama olasılığı yok mu bu Benim korkum lenf kanseri olma ihtimali var mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Sayın Tuna, geniz akıntısının nedenleri arasında çok daha sık gördüğümüz basit hastalıklar vardır. Ancak gerekli durumlarda tüm olasılıkları muayene ve tetkiklerle araştırırız.

   cevap
 11. Ferhat  Haziran 27, 2019

  Hocam merhabalar. Uzun zamandır geniz akıntısı problemim var. Önceden burnumda olan kemik eğriliği ve burun erleri yüzünden rahat nefes alamamaya bağlı böyle olduğunu düşündüm ameliyat oldum. 1.5 sene sene geçti ve yıllardır devam ediyor çok zor duruma düşüyoruz toplum içerisinde 2 hafta önce burun etlerimi tekrar yaktırdım. Doktorum alerji olabilir diyor alerji testi yaptırdım 24 adet alerjene bakabiliyordu o hastane ve bir şey çıkmadı orda da. Ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2019

   Ferhat Bey geçmiş olsun, ameliyatlarınıza ait raporlar ve önceden yapılmış tetkikleriniz varsa, bunlarla beraber sizi endoskopik muayene için bekleriz.

   cevap
 12. Kaan  Haziran 27, 2019

  Bogazimda 3 4 senedir bi balgam var koyu beyaz sıvı bazen burnumdan atıorum ama son aralarda kusmama neden oldu ilk seneler doktora gittim ilac yazdi kullandim ama gecmedi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2019

   Kaan Bey geçmiş olsun, geniz akıntısı açısından sizi değerlendirip, bir etkene ulaşırsak tedavinizi belirleriz. Ama balgam ve kusma bazen geniz akıntısı ile ilişkili olmayabilir; bu durumda da sizi diğer branşlara yönlendiririz.

   cevap
 13. ytr  Haziran 27, 2019

  Hocam benim bi geniz akintim bide bogqzda gicik var bitmek bilmiyor alerjik rinitmis test yaptım ama desm..t kullaniyom ilaç kullanmama rağmen neden iyilesmiyom neden düzelmiyor azalma yok napmam lazim hocam yardim edin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2019

   Naciye Hanım alerji ilaçları etki etmediğinde, geniz akıntısının diğer nedenleri üzerinde durulması gerekir. Bu amaçla sizi bekleriz.

   cevap
 14. Deniz  Haziran 25, 2019

  Merhaba baraj suyuna girdiğim zaman yaklaşık 3.4 saat sonra burun tıkanıklığı oluyor boğazda balgam birikiyor genis akıntısı oluyor yüzüm şişiyor suya girdiğim günün gecesi sabaha kadar uyuyamıyor sabah doğru uyuyorum uyandığım zaman böyle kurumuş hale geliyor tabi tamamı degil bir kaç saat sonra düzeliyor ne yapmalıyım bunun çözümü nedir lütfen yardımcı olurmusunuz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2019

   Sayın Deniz, özellikle bu baraj suyunda bu reaksiyonu yaşıyorsanız, baraj suyundaki bir maddeye karşı hassasiyetiniz/alerjik yanıtınız olabileceği akla gelir. Alerjik reaksiyonları önlemenin en doğru yolu alerjenden uzak durmaktır. Ancak yine de burun işleyişi ile ilgili/mukoza sorunları yaratan hastalıklar açısından sizi değerlendirebiliriz. Buna göre belki yakınmalarınızı azaltabilecek tavsiye ve önlemlerden bahsedebiliriz.

   cevap
 15. Gülseren  Haziran 17, 2019

  Merhabalar
  Yaklaşık 4-5 aydır geçmeyen geniz akıntısı ve öksürüğüm var .Balgamlı bir öksürük .burun akıntım ve nefes darlığım da olmaktadır.Nedeni ne olabilir ?Hangi doktora gitmeliyim? Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 17, 2019

   Gülseren Hanım, bu konuyla bir KBB Uzmanı olarak, üzerine yoğunlaşmış bir şekilde ilgileniyorum.

   cevap

 Yorum Ekle