geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Göksu Can  Ocak 16, 2019

  Merhaba doktor Bey, 18 yıldır geniz akıntısı vsr. Yaz kış devam ediyor. Grip olduğumda çok doluyorum. Kaç kez doktora gittim, bir sonuç göremedim. Bu durumdan çok rahatsızım. Bir keresinde bir doktor geniz eti var, demişti ama en son gittiğim doktor herhangi bir seBep söylemedi. Nasıl kesin sonuca giderim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Sayın Göksu, endoskopik muayeneler sırasında geniz akıntısının kaynaklandığı yeri çoğu kez doğrudan görebiliyoruz. İlk endoskopik muayenede akıntıya rastlamazsak, mukoza destekleyici bir tedavi sonrası yapacağımız kontrollerde veya bazı filmlerde çoğu kez nedenini belirleyebiliyoruz.

   cevap
 2. ahmet can  Ocak 15, 2019

  sayın hocam bende geçmeyen bir geniz akıntısı var alerjik dendi evi boşalttım anti baktiriyel yastık ve yorgan kullanıyorum yine geçmedi alerji testim temiz çıktı ama ben hala balgam çıkarıyorum balgamım beyaz renkli bana yutma dendi ben sürekli tükürüyorum bağazımı zorlayıp ıhı ıhı bogazım gıcıklanıyor ze..ira burun spreylerinin hepsi balgam sökücü ilaçlar burun temizleme kiti sodyum klorür dahi kullandım geçmiyor alternatif tıp otlarınında faydası olmadı bana ne önerirsiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Ahmet Bey, bu durumda geriye aksesuar osmium salgı kısırdöngüleri, sinüs kanallarının kapalılığı, sinüs içerisinin mukoza kalınlaşmaları gibi önemli bulguların tanımlanması, inflamatuvar hastalıkların tetkikleri, beslenme ve genetik bazı mukoza bozuklukları kalıyor. Aslında geniz akıntısı nedenleri arasında bu saydıklarımla ilişkiyi hastaların yaklaşık 90%’ında görebiliyoruz. Sonuncusu hariç hastaların çoğuna faydamız olabiliyor. Sizdeki durumu da aşamalı olarak araştırıp çözüm sağlamaya çalışabiliriz.

   cevap
 3. Ramazan Uysal  Ocak 14, 2019

  Sayın Dr. Hocam ben 15 yaşındayım 2 yıldır saman nezlesi oluyorum
  Geniz akıntım oluyor bu da gıcık yapıyor
  Ve öksürtüyor
  Öksürükler boğazımı ağrıtıyor
  Yardım ederseniz çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Geçmiş olsun Ramazan, alerjik nezle ile ilgili Alerji Uzmanları sana yardımcı olabilir. Ancak bununla ilgili tedavilerden fayda görmeyecek olursan, burun işleyişini bozan alerjinin şiddetini arttırabilen ve tedavisini zorlaştırabilen burun-sinüs sorunları açısından seni değerlendirebilirim.

   cevap
 4. mehmet ak  Ocak 14, 2019

  merhabalar. benim kızım 6 yaşında. her sene kış girdimi sürekli her ay aşırı geniz akıntısı ve bağlı balgamlı öksürük oluyor. gitmediğimiz çocuk doktoru kalmadı. kimi alerjik rinit alerjik bronşit reflü gibi farklı tanı koydular. aylık 1 şişe antibiyotik kullanıyoruz 10g gün sonra aynı problemler başlıyor ama çözüm bulamadık. lütfen bir yol gösterin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Mehmet Bey Merhaba, kızınızın tek sorunu alerji değilse, eşlik eden bir geniz eti ve beraberinde sık hastalanmalar burun işleyişini bozuyor olabilir. Bu durumda geniz etine yönelik tedavilerle beraber, hastalanmasını azaltabilecek tedbirlerin alınması genellikle faydalı oluyor. Elbette bunları endoskopik muayene ile doğrudan görerek teşhis ettiğimizde daha isabetli öneri ve tedaviler yapabiliyoruz.

   cevap
 5. Abdurrahman koçer  Ocak 13, 2019

  Merhaba hocam yaklaşık 10 yıldır özellikle kış aylarında sürekli 2 haftada bir boğazda gıcık kuruluk gibi şikayetlerle doktora gidiyorum ve bana soylenen bogazin cok kotu kizarmis yada farenjit tehsisi ile antibiyotik ve grip ilaçları en az ayda iki kez 1000 mg antibiyotik ve k..rin gibi grip ilaçları bitiryorum yoruldum artık ilaç kullanmaktan en ufak bi usutmede bu ayda en az 2 defa tekrarlanıyor k.b.b gittim bi çözüm bulamadim artık ilaçlarda fayda etmiyor her ay en 2 kez bunu yaşıyorum ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Merhaba, tekrarlayan tedavilere rağmen düzelmeyen durumlarda kronik sinüzit gibi hastalıklarla karşılaşabiliyoruz. Bu yönde muayene ve araştırmalarınızı yapıp bir teşhise ulaşmak mümkün olabilir.

   cevap
 6. elif  Ocak 12, 2019

  merhaba dr bey benim oglum 3yasinda ve geniz akintisi ve burun akintisi basladi geniz akintisindanmidir bilmem kulaginin agridiginida soyluyo ve bi bir kac defadir bu sekilde azcik sogukalginliginda kulaginin agridiginida soyluyo sadece sogukalginligi ilaci versem gecermi acaba atesi falan yok oksurukte pek yok

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Elif Hanım, endoskopik muayene ile kulağın durumunu ve burun-genizdeki akıntıları görebiliyoruz. Bu şekilde tedavi önerilerimizi yapabiliyoruz. Ancak çocuk hastalarda bu tip durumları önce Çocuk Doktorunuza danışmalısınız. Kronik-çözülemeyen durumlarda gerekli görürlerse bir KBB Uzmanı görüşü isteyebilirler.

   cevap
 7. Gülbalar  Ocak 12, 2019

  Bebeğim 7 aylık geniz akintisi var gözlerinden yaslar akiyor biraz ates te var prospan veriyorum ne tavsiye edersiniz kilosu 9

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Bebekler ve çocuklar nezle-grip olduklarında, burun-geniz akıntısı ve ateş gibi belirtiler gösterirler. Bu tip durumlarda Çocuk Doktorunuzdan görüş almalısınız.

   cevap
 8. Kemal  Ocak 12, 2019

  Mrb sayin hocam bende yaklasik 6 yil once gece sogukta calistigim bir gun kan Ile karisik balgam attim ve o gunden beridir bende geniz akintisi asiri derecede var ve hic durmuyor. Surekli bogazimda jölemsi bir yapida yapiskan bir akinti var bogazimdan agzima da cekmeyince rahatlayamiyorum. Bu benim hayatimi alt ust Etti Hangi doktora gittiysem de guzel bir tedavi yontemi uygulamadilar. Sizden ricam Beni aramaniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Kemal Bey, geniz akıntısı sizin hayatınızı altüst etmiş olsa da, çoğu kez teşhis ve tedavisi sanıldığından daha basit oluyor. Burada teşhisin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bunu da ancak endoskopik muayene sırasında sinüs kanallarının girişlerini, burun içi mukoza örtüsünü ve geniz bölgesini doğrudan görerek anlayabiliyoruz. buaralardaki bulguların tanınması, bunlara yönelik doğru tedavi seçimi ve tedavi sonuçlarının yine endoskopik olarak takip edilmesi sayesinde çözüme ulaşabiliyoruz. Bir gün siz bizi aradığınızda, teşhis ve tedavinizle ilgili adımları atabileceğimiz anı belirlemek üzere sekreterim randevunuzu oluşturabilir.

   cevap
 9. Reyhan  Ocak 11, 2019

  Merhaba hocam bn gebeyım normalde hiç genız akıntım yoktu hamılelıgım 7 haftasında siddetli koyu kıvamlı geniz akıntısı var buda mide cok bulandırıyo ne yesem kusuyorum suan 11haftalık ama dayanılmaz hale geldi yardımcı olursanız cok sevınırim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2019

   Reyhan Hanım geçmiş olsun, hamilelik nezlesi veya herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Teşhis ve tedaviyi belirleyebilmek için sizi bekleriz.

   cevap
 10. zümrüt elif  Ocak 10, 2019

  yaklaşık 3 yıldır yazın da dahil olmak üzere 15 günde bir kendini tekrarlayan geniz akintim var , aynı zamanda astım hastasıyım , çok fazla yutkunma ve bogazimda sürekli bir yapışıklık tan dolayı geceleri uyuyamıyorum , KBB hastalıkları na 2 aydır tedavi görüyorum ilaçları kullandığım halde azalmaya geçmeyen hatta daha da artan akıntı , doktorumda bunun şeker hastalığı tansiyon hastalığı geçmeyeceğini bununla yaşamayı ogrenmem gerektiğini söyledi , bakmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2019

   Elif Hanım, günümüzde geniz akıntısının nedenlerini ve tedavilerini sıklıkla belirleyebiliyoruz. Elbette bunun için endoskopik muayene yapılması, bulguların doğru yorumlanması, teşhislerin doğru belirlenmesi, teşhse ve hastaya uygun tedavi belirlenmesi, tedavilerin takipleri, burun işleyişinin tanınması ve daha pek çok koşul gereklidir. Bu koşulları bu konuya yoğunlaşmış deneyimli uzmanlar sağlayabilir. Bu şekilde başarı için genel bir oran vermek gerekirse 97% oranında geniz akıntısı sorununu çözebiliyoruz.

   cevap
 11. Mehmet  Ocak 8, 2019

  Sn. Hocam merhaba.
  70 yaşındayım .10 yıl önce sigarayı bıraktım.
  Uzun zamandır burun kuruluğum, genzimde balgam oluşumu, soluk borumdan kaynaklı olduğunu sandığım gün içinde 3 – 5 hapşırma ve öksürme ile atılan açık yeşil, grimtrak renkli balgam rahatsızlığım söz konusu. Bu rahatsızlığım soğuk havalarda, aç ve susuz kaldığımda daha da depreşiyor.
  Ateşim, ağrım vs yok. Yüzükoyun uyku alışkanlığım var.
  Sağlıklıyım, balgam birikimlerimi şimdilerde alt edebiliyorum. Korkum daha ileri yaşlarımda bu birikimleri atamazsam diye.
  Düşünce ve görüş ve çözüm önerinizi rica ediyorum.
  İşlerinizde başarı dilek ve saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Mehmet Bey, şikayetleriniz geniz akıntısına bağlı olabilir. Durum böyle ise burun-sinüslerde bunun kaynağını teşhis ettikten sonra çözüm önerisi yapabiliyoruz. Ancak sigarayı uzun yıllar içtiyseniz KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) veya kronik bronşit gibi hastalıklarınız da olabilir ve şikayetleriniz bunlarla ilişkili olabilir. Bu durumda bir Göğüs Hastalıkları Uzmanının size benden daha çok faydası dokunur.

   cevap

 Yorum Ekle