GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgı, burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ek olarak geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı kişi tarafından hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan neden burun içi ve sinüslerle ilgili sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar ve şişmeler oluşabilir; burun tıkanıklığı gelişebilir. Sonuçta geniz akıntısı da artabilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde “akıntı varmış hissi” olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenelerle bu hastaları ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hasta gruplarını başka branşlarla ele almamız gerekebiliyor.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında saptadığımız hastaların çoğuna çözüm sağlanabilir. Bu akıtının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı gerçekte olmayan, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisi güç veya olanaksız olabiliyor ya da başka branşların araştırma ve tedavilerini gerektirebiliyor.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları

Yorumlar
 1. Ayşe  Ağustos 17, 2019

  Merhaba yoğun bir geniz akintim var..yüksek sesle boğazımı temizlemeye çalışıyorum yutkunuyorim çünkü çıkaramıyorum hiç bir şekilde ve bu sralar sık sık boğazım tahriş olmaya başladı antibiyotik kullanıyorum geçiyor yine başlıyor tedavisi nedir..TEŞEKKÜRLER

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2019

   Ayşe Hanım geçmiş olsun. https://atillasengor.net/geniz-akintisi/ sayfamızdaki yazıları ve videoyu inceledikten sonra 02123512401 numaradan randevu alabilirsiniz.

   cevap
   • Ayşe  Ağustos 21, 2019

    Teşekkürler

    cevap
 2. Beyza  Ağustos 7, 2019

  Hocam sürekli yaz kış olan geniz akıntılarim var ve bu bana çok fazla mide bulantısı yapıyor. Ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 8, 2019

   Beyza Hanım geçmiş olsun, bu konuda yoğun çalışırım. Sizin geniz akıntınızın kaynağını ve buna göre tedavisini belirleyebilmemiz için bir gün gelebilirsiniz. Saygılarımla

   cevap
 3. Halil  Ağustos 6, 2019

  Selam hocam bende geniz akıntısı var burnum küçük ken kırıldı oda zaman kıś oluşturmuş çok rahatsız oluyorum sanki genzimde dolu gibi çok rahatsız ediyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 7, 2019

   Geçmiş olsun Halil Bey, bu durumda sizi de bir gün endoskopik muayeneye bekleriz.

   cevap
 4. fatma  Temmuz 28, 2019

  4 yasinda oglum var 3 4 hafta arayla kalkiyo ve kusuyor.Balgam cikartiyor geniz akintisimi var acaba .Agzida arada acik uyuyor.tesekkurler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   FAtma Hanım, kusma ve balgamın sindirim sistemiyle, tek başına balgamın akciğer sorunları veya geniz akıntısı ile ilişkisi olabilir. Her branş bu durumu kendi açısından değerlendirir; bizler de ince endoskoplarla bakarak geniz akıntısı varsa bunun kaynağını belirlemeye çalışıyoruz. 4 yaşında endoskopi zor olabilir, oğlunuz ikna olur, muayeneye uyum gösterirse yapılabilir.

   cevap
 5. Ayse  Temmuz 28, 2019

  Merhabalar,
  4 aylik hamileyim hamile kaldigim gunden beri cok siddetli geniz akintim var ve yutamadigimda öğürüp kusuyorum.akintim yapiskan ve şefaf renkte nasil bi yol izlemeliyim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Ayşe Hanım, kusmalarınızın hemilelik dönemiyle ilgili olup olmadığını önce Kadın Doğum Uzmanınıza danışmalısınız. Eğer geniz akıntısı şikayetlerinizin tek nedeniyse, bunun kaynağını bir gün geldiğinizde endoskopik muayene ile belirleyerek, nedene yönelik tedavinizi (hamilelik döneminizin ilaçlara elverdiği şekilde) düzenleyebileceğiz.

   cevap
 6. Eda  Temmuz 26, 2019

  Hocam kulağımda dolgunluk hissi çınlama ve ağrı var aynı zamanda çenemde ağrıyor ve öksürüğüm var muskalı tuvaletime kadar geliyor o muska ateşim falanda çıktı ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Eda Hanım, bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurduğunuzda muayeneleriniz yapıldıktan sonra teşhis ve tedaviniz belirlenebilir.

   cevap
 7. Özlem  Temmuz 26, 2019

  Hocam merhaba oğlum 8 yaşında devamlı geniz akıntısı var ve boğazda gıcık hissi var sürekli ses cıkartıyo balgam takılıomus alerji ilacı kullanıyoruz 2 yıldır alerji testi yapıldı birkaç şeye alerjisi çıktı doktorlara söylüyoruz geniz akıntısını alerjidendir deyip mukos azaltıcı şurup verip yolluyorlar ne yapmamız gerekio yardımcı olun lütfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Özlem Hanım, geniz akıntısı bazen geniz etinin önünde göllenip birikiyor ve yoğunlaşıyor. Alerjisi yoksa belki bu durum veya çocuk sinüzitlerinden biri olabilir. Bunları çoğu kez endoskopik muayenede elde edeceğimiz bulgularla belirleyebiliyoruz.

   cevap
 8. Yisuf boz  Temmuz 25, 2019

  Iyi geceler hocam,7 yasinda oglum var cok sık burnunu cekiyor,homurdar gibi derinden( hing hung)ama devamli yapiyor artik rahatsiz olmaya hatta sinir olmaya basladim;uyurken yapmiyor sabahlari yapiyor yapmamasini soyledigimde nefes alamiyorum diyor kbb doktoruna goturdum cocuk doktoruna goturdum ama bir sonuc alamadim.nedir acaba,saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 25, 2019

   Yusuf Bey, oğlunuz burun tıkanıklığı olduğunu ifade ediyor; bu yaşlarda geiz eti, alerji ve başka buru içi sorunlar olabilir. tıkanıklığını, burun çekmesinin ve sizi rahatsız eden seslerinin nedeni bunlar olabilir. Endoskopik muayene ile hangisi olduğu saptanıp buna göre tedavi verilebilir. Endoskopik muayene yapmadan bu teşhisler yapılamayabilir. Bu muayenenin nasıl olduğunu merak ederseniz, 4 yaşındaki bir kız çocuğunun kaydettiğim videosunu https://www.youtube.com/watch?v=hS55v5hvBxw linkinden izleyebilirsiniz.

   cevap
   • Simge Ünver  Temmuz 28, 2019

    Merhaba doktor bey benim 11 aylık bir oğlum var bir kere bronşit başlangıcı bir kere de zatürre oldu bitmeyen bir geniz akıntımız var ve 1 ay olmadan grip oluyor 6 aylıkken başladı bu geniz akıntısına bağlı hırıltı ve öksürük sizden yardım istiyorum bu durum beni ve oğlumu yıprattı çoğu kez doktora gittik ama hiç bir çözüm bulunamadı sadece zatürre olduğunda 3 tane nov..en kullandık şimdi pro..lis kullanıyorum ama onun da bir faydasını göremedim henüz

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

     Simge Hanım, geçmiş olsun; grip virüslerle olur. Oğlunuz bu kadar sık hasta oluyorsa, Çocuk Doktorunuzun onun bağışıklık sistemini ve infeksiyon kapabileceği odakları ele alması ve infeksiyon için alınacak önlemleri size anlatması gerekir. Alt solunum yolları ile ilgili bir Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanının da görüşünü alabilirsiniz. Bundan sonra yine de sadece geniz akıntısı düşünülürse, hastane ortamında burun ve geniz bölgesi ince flexible nazofaringoskop ile değerlendirileblir. Bu cihaz bende malesef bulunmuyuor.

     cevap
     • Simge  Temmuz 31, 2019

      Çok teşekkür ediyorum peki öncelikle çocuk immünoloji ve alerji bölümüne mi götüreyim

     • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 1, 2019

      Olabilir, ama kendi Çocuk Doktorunuz da bazı tavsiyeler verebilir, araştırabilir

 9. Elshan  Temmuz 22, 2019

  Merhaba doktor bey.Benim uzun zamandır geçmeyen geniz akıntım var.her türlü antibiyotik,strroidli sprey,antialerjik tedavi yaptım ama akıntı devam ediyor.paranazal btde sinuzit de yok.başka neden ne olabilir sizce?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 23, 2019

   Geçmiş olsun, sinuzit olmasa da fonksiyonel/işlevsel sinüs salgı veya mukoza bozuklukları olabilir. Bu yönde BT yi incelediğimizde önemli bulgular elde ediyoruz. Diğer yandan endoskopik muayene bulguları ve takip bundan daha önemlidir. Bulgulara göre tedavi düzenlemesi ve araştırma ile çoğu hastada bir nedene ulaşabiliyoruz. Bunların dışında, nedenin, inflamatuvar hastalıklardan beslenmeye kadar değişen geniş bir yelpazesi olabiliyor.

   cevap
 10. Mehmet  Temmuz 22, 2019

  Hocam benim şiddetli baş ağrısı oldu 3 veya 4 gün baş ağrım geçti burunda tıkanıklık ve genzimden sarı renkte balgam çıkarıyorum halsizlik yok terleme yok dinamik bir şekilde çalışıyorum sürekli bir burnum tıkanıyor diğeri açık oluyor diğeri tikanincada diğeri açık oluyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 23, 2019

   Mehmet Bey geçmiş olsun. Bu durum akut sinüzit dediğimiz iltihabi bir koşul olabilir. Hafta içi gelirseniz, endoskopik muayene ile bunu teşhis eder ve kullanacağınız ilaç tedavisini belirleriz.

   cevap
 11. Mehmet  Temmuz 19, 2019

  Merhaba hocam benim 2 yıldır geniz akıntısı var bir cok doktora gıtmeme rağmen faydasını gormedım acaba bronşaktazi hastalığımla bir ilgisi varmı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 23, 2019

   Merhaba Mehmet bey, bronşiektazide balgam akciğerden gelir. Geniz akıntısı hissediyorsanız ve bu eğer genizden boğaza doğru, yani yukardan akıyorsa bunun kaynağını öncelikle sinüslerde ve inflamatuvar hastalıklarda aramalıyız. Bununla birlikte bronşiektazi hastalığınız da başlı başına bir inflamasyon durumudur.

   cevap
   • Mehmet  Temmuz 23, 2019

    Bunun teşhisini nasıl koyabılırız hocam hangi doktora gıtmeliyim kbb başka.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 24, 2019

     Mehmet Bey, endoskopik muayenede geniz akıntısını ve kaynağını çoğu kez doğrudan belirleyebiliyoruz. Buna göre tedavi ve takip yapıyoruz. Belirli bir aşamada ve doğru zamanda bazı görüntüleme yöntemleri ile sinüslerin içini değerlendirmek gerekebiliyor. Buna göre tedaviyi düzenlemek ve ileri araştırma yapmak gerekebiliyor. Özellikle bu konularda deneyimli bir KBB Uzmanı size gaydalı olabilir. Bronşiektazi ile ilgili de Göğüs Hastalığı Branşının takip ve tedavilerine uymalısınız.

     cevap
 12. Evren kurt  Temmuz 17, 2019

  Merhaba hocam benim oğlum 5 yaşında ve hiç hastalığı geçmiyor öksürük ile başlıyor daha sonra boğazı tahriş oluyor doktor antibiyotik tedavisi veriyor bu olay 5 yıldır aynı ve hastalık süreleri birbirine çok yakın ne olmuş dediğimde üşütme diyor şuan yaz mevsimindeyiz evde klima sadece oda sıcaklığında hafif artış olsun diye kullanıyoruz. En son 20gun önce bu öksürük yüzünden hastaneye gittik antibiyotik verdi 7 gün kullandık ve bitti ama öksürük geçmedi yine gittik yine antibiyotik verdi bu defa da geniz akintisi galiba dendi. Galibasini anlamadım zaten. Lütfen yardımcı olun gerçekten bıkkınlık derecesindeyiz.

  cevap
  • bekir  Temmuz 19, 2019

   Merhaba benim boğazımda sürekli gıcık var ve bundan dolayı öksürük oluyor.Burnum sürekli tıkalı. Alnımda ve elmacık kemiklerimde dolgunluk ve hafif ağrı var.Geniz akıntısı oluyor. Bende faranjit te var.Bu geniz akıntıları cigerlere kadar iner mi? Nefes testim %70 çıktı çünkü nefes testinde derin nefes alınca boğazımda gıdıklama oluyordu derin nefes alıp üflememi engelliyordu..

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 23, 2019

    Bekir Bey geçmiş olsun, bu belirtiler ile birlikte geniz akıntısı olması aklımıza sinüzit hastalığını getirir. Sizi bu açıdan ele alıp tedavi etmemizi isterseniz birgün bekleriz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Geçmiş olsun, geniz akıntısı ve bu yaşlarda nedeni olabilecek geniz eti ve sinüs sorunlarını endoskopla bakarak görebiliyoruz. 3 yaşından sonra genellikle rahat yapabildiğimiz bu muayeneye oğlunuz uyum sağlarsa, kendisine de bakıp teşhis yapabiliriz.

   cevap
 13. Didem çelik  Temmuz 17, 2019

  Merhabalar
  Bebegim 7 aylik dogdugundan beri bu cocuk hirliyir diye goturuyorum birsey yok diyorlar sanki burnu dolu genzinden burnundan oyle bir ses geliyorki benim canim yaniyor burnunj hergun temizlerim ama daha cok ses geliyir temizledikce geniz akintisi olabilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Didem hanım, bu aylardaki hırıltı sadece genizden olmayabilir, bazen Laringomalazi dediğimiz duruma bağlı gırtlak kaynaklı da olabilir. En doğrusu flexible Nazofaringoskop bulunan bir merkezde, bu ince yumuşak endoskopla geniz ve gırtlak bölgelerinin değerlendirilmesi olur. Bu cihaz maalesef bende yok.

   cevap
 14. Leyla  Temmuz 14, 2019

  Atilla bey merhaba 1 sene once burun ameliyati oldumhem geniz akintisi hemde burnumda ust kemik duzeltildi.estetik
  Geniz akjntim gecmedi gecmiyor surekli tukurme ve seffaf balgam yapiskan,surekli bogazim dolu..gercekten cok zor.
  Doktorlar her sey normal diyor ama degil surekli dolu bogazim yutkunamiyorunda arada mide bulantisida yapiyor,mideden olabilir diyorlar mu kunmudur ne yap aliyim beni yonlendirirseniz cok sevinirim.
  Saygilar iyi gunler tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Leyla hanım geçmiş olsun, geniz akıntısının pek çok sebebi var. Geniz akıntısı ameliyatı diye bir ameliyat tanımı yok. Burun ve Sinüslerden kaynaklanan geniz akıntısı teşhis edildiğinde, buralardan kaynaklı bir neden saptanırsa ameliyat edilebilir… Bazı hastalarda asit reflüsü olabiliyor, bu da bazen geniz akıntısı nedenidir. Ama nadir bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde, saddce hissi vardır. Bir gün geldiğinizde Sizdeki nedeni de bulmaya çalışıp, çözümü olup olmadığını anlarız.

   cevap

 Yorum Ekle