geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Gül  Kasım 8, 2018

  Merhaba hocam benim sağ kulakta işitme kaybı var işitme testi yaptırdım hava 75 db kemik 60 db çıktı tomografi çekildi ve orta kulakta kireçlenme çıktı bunun çaresi varmı hocam ve bir haftadır grip oldum sol kulağım ağrıyor gittiği m doktor bey bana sudafed ilaç verdi midem de ülser var korkuyorum içmeye bir zarar olurmu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler hocam.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Sayın Gül, sizi muayene edip, tıbbi geçmişinizi sorgulamadan, bir meslektaşımın verdiği tedavi ile ilgili yorum yapamam. Ülseriniz olduğunu doktorunuza belirtmeli ve bu konuda ilacınızla ilgili bir önerisi olup olmadığını sormalısınız. İletim tipi işitme kayıplarının genellikle bir çaresi vardır, ancak sizde bunun kazancı ancak 15 dB olabilir. Bu konuda özellikle kulak cerrahisi üzerine çalışan Otoloji Uzmanlarının (Stapes veya orta kulak cerrahisi) size benden daha çok faydası olur.

   cevap
 2. Elif  Kasım 8, 2018

  Hocam iki aydır bitmeyen köyü beyaz balgamım var nedeni ne olabilir sürekli çıkartma isteği olusuyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Elif Hanım, bu tip geniz akıntılarının kaynağı genellikle burun ve sinüslerdedir.

   cevap
 3. Hüseyin  Kasım 6, 2018

  Hocam merhabalar sabhları kalktığımda boğazlarım dolu ağrılı bir şekilde kalkıyorum sanırım birazda geniz akıntısı var fakat 4 gündür geçmeyen ve geceleri çoğalan bir egzoz kokusu gibi bir koku var burnumda aşırı rahatsız edici bir koku ne yapmalıyım sebebi nedir teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Hüseyin Bey, yeni başlamış geniz akıntısı ve kötü kokular genellikle iltihabi koşulları akla getirir. Herhangibir üst solunum yolu enfeksiyonu veya sinüzit bu durumu açıklayabilir. Bunları endoskopik muayene ile görerek teşhis eder, erekli tedaviyi belirleriz.

   cevap
 4. İbrahim Avcı  Kasım 5, 2018

  Hocam 48 yaşındayım ve uzun süreden beri reflü hastasıyım bunun içinde zaman zaman ilaç tedaviside gördüm. Boğazımda ses telleri ve geniz bölgesinde yapışkan şekilde bir türlü sökemedigim aşırı rahatsız eden akıntı vardır bu bende son bir yıldır dahada ilerledi toplum içinde sesim kısılıyor ve gıcık yapıyor kbb yede kaç kez kontrol oldum ancak bir türlü kurtulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   İbrahim Bey geçmiş olsun, reflü hastalığının ileri tedavileri de var; bunu Gastroenteroloji veya Genel Cerrahi Uzmanları ile sürdürmelisiniz. Ben size ancak geniz akıntınız varsa yardımcı olabilirim.

   cevap
 5. uğur dağlı  Kasım 5, 2018

  hocam açıklamalarınızın hepsini de okudum ve hepsi de bende mevcut.toplum içine çıkamaz hale geldim.bu ameliyat nasıl ve ne şekilde yalılıyorsa direk ameliyata alın beni nasıl irtibata geçerim sizinle ben gaziantepte yaşıyorum.beni bu illetten kurtarın size her namazımda dua ederim yemin ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Uğur Bey, bu kadar aceleci olmamalısınız. Önce teşhisi belirlemeliyiz, buna göre ameliyat dışı tedaviler de olabilir. Bir gününüzü ayırıp İstanbula gelmeniz gerekli, önce muayenenizi yapacağız. Takiplerinizi sizi yormayacak şekilde düzenlemeye çalışırız.

   cevap
 6. Gülistan  Kasım 3, 2018

  Merhaba hocam benim 7 yaşında oğlum var bizim şikayetimiz sürekli geniz akıntısı süreklilik kuru öksürük var doktora gittiğimizde sorun boğazda diyor en son alerji dr girik bize bademcik eti normalden biraz büyük birde geniz akıntısı var ne yapabilirim hocam antibiyotik kesiyorum 1 hafta geçmeden yine ökşürüyor artık psikolojim bozuldu ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Gülistan Hanım, geniz akıntısı çocuklarda da olabilir. Alerji dışında sık hastalanması veya sinüzit de buna neden olabilir; bazen geniz eti duruma eklenir. Merak etmeyin düzenli bir takip ve zamanında tedavilerle çoğu kez önlem alınabilir. Teşhislerin ve takiplerin endoskopik muayene ile yapılması burada kilit noktadır.

   cevap
 7. esra  Ekim 30, 2018

  Merhaba hocam, ben 4.5 yıl önce deviasyon+rinoplasti ameliyatı oldum. O günden sonra boğaz-burun kuruluğu ve çok şiddetli geniz akıntısı oluyor. Hİçbir şey fayda etmiyor. Özellikle gün içinde bazen sol burnumdan çok fazla hava girdiğini hissediyorum. Tomografi temiz çıkıyor. Doktorum 2 sene önce konkaları küçük bulmuştu fakat şimdi konkalar normal ENS yok dedi. Ama halen şikayetlerim devam etmekte ve yine çok rahatsız ediyor. Bunun bir tedavisi var mıdır? Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 2, 2018

   Esra Hanım, ENS yoksa geniz akıntısının sinüslerle ilgili bir başka nedeni olmalı. Bunlar gözden kaçabilir, endoskopik muayenenizi ve tomografik incelemelerinizi dikkatlice, bu sorunun nedenini arayacak şekilde yapmak lazım. İsterseniz sizi birgün filminizle beraber değerlendirip buna göre tedavisini belirleyelim.

   cevap
 8. Birsen  Ekim 29, 2018

  Merhaba hocm benim 11 yasında oğlum var ve yıllardır bu geniz akıntısıyla uğraşmaktayız.çok aşırı öksürük yapıyor ve antibiyotik veriliyor.grıpten sonra olan gıcıklı ve sürekli olan bir öksürük.boğazını temizleme ihtiyacı hissediyor bu durumda.neolur bana ne yapacagımı söylermisiniz.çok üzülüyorum 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 2, 2018

   Birsen Hanım, oğlunuzun burun-geniz bölgelerini endoskopla kolaylıkla değerlendirebiliriz. Bu şekilde geniz akıntısının neye bağlı olduğunu belirlediğimizde tedavisini ve tavsiyelerimizi de yapabiliriz, merak etmeyin.

   cevap
 9. elif  Ekim 28, 2018

  hocam 9 haftalık hamileyim geniz akıntım var aşırı şekilde mide bulantısına sebep oluyor ve bütün gün yataktan çıkamyrm aşırı yoğun geçiyor fizyoserum yıkıyrm nasıl geçirebilirim lütfen yardm edin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Elif Hanım, serum fizyolojikle yıkamanıza rağmen geniz akıntınız geçmiyorsa, dışarı çıkabilecek duruma geldiğinizde bana veya bir başka meslektaşa başvurabilirsiniz. Endoskopik muayene ile burun-sinüs girişlerinizi değerlendirerek teşhis ve tedavi önerileri yapabiliriz.

   cevap
 10. Atakan  Ekim 27, 2018

  Hocam merhabalar. Benim burnumda küçükken düşmeye bağlı deviasyon var ve bunu önceleri kafama takmazdım. Uzun zamandan beri belki 6-7 senedir devam eden geniz akıntısı ve çok sık burun tıkanıklığı yaşıyorum. Bu da devamlı öksürerek boğazımı temizleme hissi uyandırıyor. Sabahları kalktığımda koyu sarımtırak bi renkler mukus tükürüyorum ve tadı ve kokusu kötü. Birde bu deviasyon ses tonu değişikliğine sebep olur mu çünkü sesim boğuk bi şekilde çıkıyor. Şu an 18 yaşındayım. Sizin öneriniz nedir değerli hocam?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Atakan Bey, deviasyon yani burun eğriliği bu tip durumlarda genellikle en masum bozukluk olarak karşımıza çıkar; hatta çoğu kez düzeltilmesi de gerekmez. Geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı genellikle mukoza veya sinüs sorunları ile ilişkili oluyor. Bu nedenle şikayetlerinizin esas nedenlerini ortaya çıkartılmalı ve hedefe yönelik bir tedavi planı yapılmalıdır.
   .

   cevap
 11. Blt  Ekim 26, 2018

  Merhabalar hocam 2 kere burun ameliyati gecirdim 7 yil oldu Fakat birde bademciklerimi aldirdim ama bogazimdan tukurme hissi hiç gitmiyor gunde en az 100 defa tukuruyorum lütfen yardım edin bittim artık

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Tükürme hissi eğer aşırı miktardaki veya yoğun kıvamdaki geniz akıntısına bağlıysa, geniz akıntısını ortadan kaldırabilirsek size faydamız olabilir. Yalnız geniz akıntınız yoksa size faydamız olmayabilir. Endoskopik muayenelerinizi tamamladıktan sonra bu konuda bir fikrimiz olabilir.

   cevap
 12. Ayşe  Ekim 26, 2018

  Merhabalar Hocam,
  Benim alerjim var ve sürekli burnum tıkalı hapşuruyorun ve ağız kokusu oluyor. Boğazım hep kuru ve yutkunma ihtiyacı duyuyorum. Sizce alerjimden kaynaklı geniz akıntısı ağız kokusuna yol açar mı? Ağız hijyenime o kadar önem vermeme rağmen bu sorunu çözemiyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Ayşe Hanım, geniz akıntısı, kaynağı ne olursa olsun ağız-nefes kokusuna yol açabilir. Bu koku özellikle sabahları yoğun olur; zira gece boyunca biriken-yoğunlaşan yapışkan salgılar boğazda bulunan bakteriler tarafından besiyeri olarak kullanılırlar. Bu da kokuşmaya neden olur. Diğer yandan bazen geniz akıntısı sinüzit kaynaklı da olabilir; bu durumda akıntının zaten kendisi iltihaplıdır; bu da kötü kokuludur, hasta ve çevresi tarafından hissedilebilir.

   cevap
 13. Ali  Ekim 26, 2018

  Merhaba Hocam yaklaşık 7-8 yıldır aralıksız bir geniz akıntım var ve hemen hemen gitmediğim kbb uzmanı kullanmadığım ilaç kalmadı sinüs temizlemeside yaptırdım fakat bir türlü geçmedi rahatsızlığım bu hastalığımdan dolayı hem iş ortamında hemde arkadaş ortamında çok sıkıntı çekiyorum sürekli balgam gibi şeffaf bir akıntı doluyor boğazıma yediğime içtiğime dikkat ediyorum yeterli miktarda su tüketiyorum ama ne yaptıysam kurtulamadım bu hastalıktan bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Ali Bey, ben bu konuda yoğun çalışırım; elbette yardımcı olurum. 02123512401 numarayı aradığınızda randevu alabilirsiniz.

   cevap
 14. Gözde  Ekim 25, 2018

  Merhaba Doktor Bey kolay gelsin.Şuanda 4 yaşında bir oğlum var doğdugu zaman en tüpe bağlı kaldıgı için zamanla nefes borusunda daralma oldu.2 yaşında balon dilitasyonu ile %60 nın açıldıgını ama %40 nın ses tellerine yakın olduğu için kapalı olduğunu söylediler.Ama hiç bitmeyen bir geniz akıntımız ve balgam var onun dışında şükür olsun ateş veya öksürük yok sadece bazı zamanlarda öksürük oluyor gün içerisinde oda hep balgamlı ama bir türlü cıkaramıyor.Alerji doktoruna gittik 1 aydır tedavi uyguluyoruz aircamber ile ama hala devam ediyor herhangi bir alerjik durum olmadığını söylediler.Ben yine de bir anne olarak bir çok şeyi Rabbim izin verdiği sürece araştırdım evde ona toz olabilecek eşyaları azalttım evi her gün düzenli havalandırıyorum pamuklu tüylü halılar yerine naylon halılardan aldım perdeleri cıkarıp stor perde tercihi yaptım ama yinede geçmeyen bir balgam ve geniz akıntımız mevcut

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Gözde Hanım geçmiş olsun, oğlunuzun soluk borusu daralması mevcut olsa da, geniz akıntısı diğer hastalarda olduğu gibi ele alınmalı. Endoskopik muayene sırasında alerjisine ek olarak başka önemli bulgular da saptanırsa tedavisine eklemeler yapılabilir. Bu şekilde geniz akıntısının azaltılması ile balgamı da rahatlayabilir.

   cevap

 Yorum Ekle