geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Deniz  Eylül 18, 2018

  Hocam merhaba yaklaşık ıkı aydır geçmeyen balgamli oksurugum var balgam genellikle yeşil renkte dahiliye bölümüne göründüm akciğer filmim çekildi bir problem görünmedi fakat geniz akintimin olduğunu hissediyorum oksurukle beraber kusmayada başladım ne yapmalıyım hangi bransa gorunmeliyim yönlendirme yaparsanız çok sevinirim iyi çalışmalar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2018

   Sayın Deniz, balgam akciğer kaynaklı değilse ve geniz akıntısı da hissediyorsanız sinüzit hastalığınız olabilir. Bu konu ile benim gibi KBB Uzmanları ilgilenir.

   cevap
 2. Murat Berk  Eylül 15, 2018

  Geniz akıntım var şeffaf yapışkanımsı genizime gün içinde arasıra yani epeyce …sol burun deliğimde yani maxiler bölgesinde sol tarafta mukozal kalınlaşma bar yazmakta ….sol bütün deliğindeki açıklık az demeli yada gün içinde sanki burun etleri şişik rahat nefes alamıyorum … ama ilginçtir ki akşamları bu şişlik iniyor. Geniz alıntısı da az da olsa rahatlıyor ve açıklık az demeli yada gün içinde sanki burun etleri şişik rahat nefes alamıyorum … ama ilginçtir ki akşamları bu şişlik iniyor. Geniz alıntısı da az da olsa rahatlıyor ve azalıyor ….ama sonuç itibariyle çok zor atlatılacağa benziyor sol burun içindeki eyleyin küçültülmesi veya sola hafif de olsa deviasyonum var sol maxiler sinüs ağzını küçükten ve zorlayan bir neden var çok Eminim çünkü sümük bile akmıyor sol burnumdan …nezle olduğum zaman yani sümüksü sıvı iyice inceldiği su gibi olduğu vakit sorun yok her iki bütün deliğinden de sıvımsı mukus çıkıyor sorun yok …ben deki problem ne olabilir …daha 10 ay önce de zaten sol buundan deviasyon ameliyatıoldum ama doktor niçin sol burun deliğini biraz daha rahatlatma adına şu sinüs ağzındaki etleri biraz olsun küçültmemiş ki Benin sorunum sol bütün deliğinde %100 bana öyle geliyor …şişik gibi çünkü sol taraf …ne yapmamız lazım doktor bey bu yıllarca çektiğim ve asla beni rahata erdirmedi …düşman gibi hiç olmadık grip geçirdiğim durumlarda 3-4 ay kesinlikle beni süründürüyor yardımcı olur musunuz …ne yapabiliriz bilmiyorum ….Sol burun Eti’ne yapılacak bi operasyon geniz akıntımı azaltır ve rahatlatır mı grip olduğumda çünkü sinüzite çeviriyor otomatik ne biliyim anlamış değilim burunla ilgili bi sebep bence bu …..Tşkürler….özel mesaj olarak beklerim mümkünse hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 17, 2018

   Murak BEy, sinüste mukoza kalınlaşması demek, o sinüsünüzde rahatsızlık ve bir çeşit sinüzit hastalığı var demektir. Anatomik veya işlevsel sinüzit hastalığı olanlarda bahsettiğiniz belirtile olabilir ve buna yönelik tedavi yapılmadan, burun etine yönelik bir müdahale yapılırsa, bundan kalıcı bir sonuç alma olasılığı düşük olur. Zira burun eti büyümesi de sinüzit hastalığının bir sonucu olarak karşımıza çıkabiliyor. Endoskopik muayene bulguları ile beraber sinüs filminizi birlikte değerlendirip, burun işleyişi ve tedaviye yanıtlarınızı da tanıdıktan sonra, düzgün ve kalıcı bir tedavi planı yapabiliriz.

   cevap
 3. gülçin  Eylül 14, 2018

  hocam saygılar.
  ben 4-5 yıldır bu balgamlı akıntı ile başım dertte.çok dr.a gittim ama net bir çözüm bulamadım.alerjik astım dendi.reflümde var.ve iltihaplı eklem romatizma rahatsızlığımda var.yazın fena değilim.ama şuan nasıl derseniz canımdan bıkmış durumdayım.yoğun şekilde balgam çıkartıyorum
  bol su içiyorum.bazen yapışkan balgam geliyor.tabi bunla beraber mide bulantısı ve kusmalar başlıyor.ağzımın hiç tadı yok.herşey kokuyor.gece uykularım yok.elimde sürekli peçete.balgam çıkarmasam öğürtüler ve kusma geliyor tabiki.
  inanın kendimden nefret etmeye başladım.ne yapmam lazım.bunun çözümü nedir.sizden yardım rica ediyorum
  saygılar gülçin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Gülçin Hanım, alerjik astım hastalığı ile beraber görebilen polipli sinüs hastalığı veya çeşitli burun-sinüs işleyiş bozuklukları vardır. Bu hastalıklarda da bahsettiğiniz yoğun balgamla karşılaşıyoruz. Durumunuz bu ise teşhisinizi yaptıktan sonra tedaviniz konusunda gerekli adımları atabiliriz. Ancak bu durumunuzun romatizma ve reflü ile ilişkisi olmayabilir; gerekirse bunlarla ilgili de doğru branşlara başvurabilirsiniz.

   cevap
 4. Sila  Eylül 8, 2018

  Merabalar uc ay once bademcik ameliyati oldum fakat simdi de bogazda kuruluk ve yutkunurken sanki bi yumru hissi var surekli bole sikayetlerim devam ediyo acaba normal midir psikolojim bozulmaya basladi artik ha gecti ha gececek diye diye… onceden de sk faranjit olurdum arkasindan iltihaplanma acaba bu yumru faranjitle alakali olabilir mi aklima binbir turlu sey geliyo bademcik yerlerinin iyilesmesi bu kadar uzun olur mu ki

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Sıla Hanım, öncelikle doktorunuza kontrole gidip bu durumdan kendisini haberdar etmelisiniz. Ancak sık faranjit ve bademcik sorunlarının ortak nedenleri olabilir. Örneğin burun tıkanıklığı, ağız solunumu, geniz akıntısı, az su içilmesi, sigara kullanılması ve daha pek çok neden. Eğer böyle bir durum varsa, bunlar ele alınmadan yalnız bademciklerin alınması sorunu çözmeyebilir, faranjit atakları kesilmeyebilir.

   cevap
 5. Hilal  Eylül 8, 2018

  Merhaba heniz akintim var ve bademciklerin hemen arkasında genişimde her iki yanda beyaz iltihaplanma var probiyotik kullanıyorum Fakat faydasını görem dim sizden nasıl randevu alabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 8, 2018

   Hilal Hanım, iletişim bilgilerimizi inceleyebilirsiniz veya 02123512401 numarayı aradığınızda Zuhal Hanım size randevu verir.

   cevap

 Yorum Ekle