woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=A2lwrg7kc5w[/embedyt]

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=A2lwrg7kc5w[/embedyt]

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Ülkü Tokyürek  Mart 29, 2020

  Dr. Bey burun Eti şikayetim var. Dr.alerjik olduğunu söyledi ve ilaç tedavisi başladı bir hafta günde üç, sonra ki hafta iki sonra bir. Fayda tti ancak ilaç kesince tekrarlıyor. Ameliyat riskli olur tekrarlar dedi, ben nefesde kokuda alamıyorum.geçen burnumda bir et parçası gördüm ileri geliyor sümkürünce, korktum ne yapacağımı bilemedim ilaca devam ı etmeliyim. Ne olur yardımcı olun.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 30, 2020

   Ülkü Hanım, hastalığınız alerjik nezle, Burun Eti büyümesi, burun içi çeşitli kitleler, polipler, polipli sinüzit ve daha pek çok şey olabilir. Bunların tedavileri farklı farklıdır. Ben sizi görene kadar doktorunuz ne önerdiyse ona uymalısınız. Salgın sonrası sorunlarınız devam ederse sizi endoskopik muayeneye beklerim. Bu şekilde içerideki sorunu beraber görür, tedavisini belirleriz.

   cevap
 2. Hasann karataş  Mart 24, 2020

  Merhaba hocam yaşım 28 baş agrısı ,gözlerde etrafında agrı ve bulanma , dilimde sarı yeşil akıntı ve dişlerde çekime dolgunluk gibi rahatsızlıklarım vardı devlet hastanesinde 8 tane KBB doktorumun kapısını çaldım tek tek farklı aylarca doktorların farlı farklı antiyobiyotik ve spreyler igneler kullandım biçbir şekile faydasını görmedim. Norolojiye git dediler ordanda tedavi aldım hiç bir faydasını görmedim görmicemide biliyordum afedersin yanlış anlamayın bilmişlik yapmak degil benimki rahatzılıgından emindim. derken özel ekol kbb hastanesine gittim doktorum aynı gün estetik revizyon ve özelliklerde burun etlerini küçültücez dedi radyofrekansla dedi doktorum tmm ameliyat oldum çıktım tamponlar olmasına ragmen gözlerimde düzelme agrım kalmadı ve geniz akıntım da ao yeşiigi görmedim 1 sene boyunca boşa agrılar çekmişim 7 ay geçti burun etlerim tekrar büyüdü tekrar rahatsızlık tekrardan radyofrekans yöntemiyle ameliyat oldum yine geçti ve aynı gün 4 ay rahat düzenli mutlu bir uyku tansiyonlarımdan eser kalmamıştı şimdi tekrar büyüdü burun etlerim radyofrens yöntemi kolay oluyor tıpta hasta için anladığım kadarıyla fakat kesin bir çözüm degil şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim kurtulmaz istiyorum artık Allahını ve doktorlarımızın bilgisiyle lazerle yakmak az büyüme yaparmı radyofrekans hiç yaramıyor saygılar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2020

   Hasan Bey, iki kez Radyofrekans uygulamasına rağmen burun etleri tekrar büyüdüyse, ilk baştaki renkli akıntılar ve göz çevresinde ağrı ile dişlerde dolgunluk belirtilerinizi de göz önüne alarak, esas sebebin sinüzit hastalığı olabileceğini düşünürüm. Eğer geçirdiğiniz süreçlerde bu durum teşhis ve tedavi edilmediyse, burun etlerinin tekrar büyümesi bu nedenle olabilir. Diğer yandan radyofrekans teknik itibariyle 3-4 seans uygulama gerektirir. Benim size faydam esas hastalığı teşhis ve tedavi ile beraber gerekirse lazerle etkin bir burun eti küçültme müdahalesi ile olabilir.

   cevap
 3. Mehmed  Mart 20, 2020

  Selam 4 senedir burun eti var amelyat olmaktan korkuyorum ve de merak etigim etler hep ayni mi kalir yoksa gitikce buyur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2020

   Mehmet Bey, bu konu aslında açık ve nettir. Burun etleri yumuşak dokulu yapılardır. Çoğu hastada çeşitli ilaç ve spreylerin düzgün kullanımı ve yaptığımız takipler sonunda düzelme sağlayabiliyoruz. Bu süreç içerisinde yaptığımız endoskopik takiplerle burun içi işleyişi ve mukozayı tanıma olacağımız oluyor. Bu tedavilerden fayda görmeyen hastalarda bazı filmlerle ileri teşhisler yapıyoruz. Buna göre belirlediğimiz ameliyat planı ile sebebi ve sonucu, etkin yöntemlerle beraber tedavi ediyoruz. Bu şekilde kalıcı sonuçlardan bahsedebiliyoruz.

   cevap
 4. salih sertan koyuer  Mart 17, 2020

  Hocam merhaba,kızım 9 yaşında.Gce horlamaları ust düzeyde.Genız eti ameliyatı oldu horlamalar devam etti.Bakıldıki burun etleri çok büyümüş.Lazerle ameliyat dendi.Bu yaşta yapılabilir mi?Tampon kullanılır mı ve en önemliside buyume tekrar olur mu?Aynı zamanda alerjik hasta.Tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 18, 2020

   Salih Bey, bu yaşta burun etlerine ve diğer yapılarına ameliyatla müdahale yapmak istemeyiz. Önce mutlaka endoskopik muayene ile teşhisleri yapmalı, tedavi ve takiplerle bu durumu düzeltmeye çalışmalıyız. Yaz mevsiminin yaklaşıyor olması da bize yardımcı olacaktır. Yalnız koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarımı sınırlamak zorunda kaldım; buna gör uygun bir zamanı 02123512401 numarayı aradığınızda İnci Hanımla belirlersiniz.

   cevap
 5. Esra  Şubat 28, 2020

  Hocam 9ay önce doğum yaptım. Nefes almada güçlük çektiğim için göğüs, kalp, kbb polikliniklerine gittim. Kbb da burun etlerim olduğu söylendi hamilelikte şişebildiğini söylediler ilaç tedavisine başladık Bi..xten adında akşam bir defa kullanacağım bi hap, fl..el ve naz..in adında da iki damla verdi doktor. Fakat düzenli kullanamadım. Düzenli kullanımda işe yarar mı acaba bu ilaçlarla tedavi olan ve burun etleri eskiye dönen insanlar var mı hayatımı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor 21 yaşındayım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2020

   Esra Hanım geçmiş olsun, doktorunuz sizi muayene ettikten sonra tedavinizi belirlemiş. Sizi muayene etmeden bir başka hekimin yorum yapması, ilaçların etki edip etmeyeceğini söylemesi mümkün değildir. Doktorunuzun tedavi ve önerilerine uymalısınız; ilaçların bitiminde kendisine kontrole gitmelisiniz. Buna rağmen sonuç alamazsanız, bir gün randevu alıp geldiğinizde, ben de endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim.

   cevap
 6. Irmak  Ocak 23, 2020

  MERHABA Atilla bey, bende burun eti var ve yaşım 16. Ameliyat olmak istiyorum çünkü nefes alamıyorum artık lâkin burnumda septum piercing ve hızma var. Bunlar ameliyata engel midir?bir sorun yaşatır mi?

  cevap
  • Ali  Şubat 8, 2020

   Hocam bende alerjik rinit var kendimi bildim bileli burundan rahat nefes alamıyorum 15 yıl önce kemik eğriliği var dediler ameliyat oldum ama hiç bir değişiklik olmadı şimdide burun içi etleri büyümüş ameliyat olman lazım dediler. Oda tekrar büyüyormuş ameliyat olmak istiyorum güvene bile eğim bir doktor bulabilirsem. Bu konuda bana tavsiyeniz ne olur.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Şubat 13, 2020

    Ali Bey burun işleyişi, anatomik ilişkiler endoskopik teşhis, takipler ve tedavilere göre belirlenir. Bunlardan sonra ancak nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Bir defa burnu değerlendirmekle sağlıklı bir karar verilmesi genellikle tesadüf olur. Üzerine yoğun çalıştığım bu konuda size yardımımız olur.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2020

   Irmak Hanım, burun eti ameliyatında septumla ilgili bir çalışma genellikle yapmayız; bu nedenle piercinglerin ve hızmanın çalışmamızda bir etkisi olmayacaktır. Yalnız burun eti sorununuz varsa, bu yumuşak doku yapılı oluşumları çoğu kez ameliyatsız, yani çeşitli ilaç ve tedavilerle de küçültebildiğimizi bilmenizde fayda var. Diğer yandan burun eti büyümesinin sebebini de bu süreç içerisinde belirleyebiliyoruz. Daha önce endoskopik takiplerle düzenli bir tedavi görmediyseniz, bir ameliyata karar vermenden önce mutlaka bunu yapmalıyız.

   cevap
 7. Murat  Ocak 23, 2020

  Hocam iyi günler burun eti ameliyatindan sonra burun kurulugu riskini en aza indiren sizce radyofrekansli yontem mi yada lazer li ameliyat yontemimi hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2020

   Murat Bey, burun etini küçültmek için pek çok araç var. Bu tip ameliyatlar sonrası kuruluk ya burun etinin fazla küçültülmesine ya da mukozanın yaygın olarak hasarlanmasına bağlı olur. Burada önemli olan araçlar değil, bunların hangi eller tarafından ve nasıl kullanıldığıdır. Böylelikle deneyimli ve titiz ellerde dokuya hasar ne kadar az oluyorsa, aynı şekilde tedavi seçiminin doğruluğu ve başarısı da o kadar yüksek oluyor. Ben kendi pratiğimde Holmium Yag lazeri tercih ediyorum.

   cevap
   • Minel huzmen  Şubat 23, 2020

    Hocam meb bende 3 yildir konka var cok doktor gezdim cok ilaçlar kullandim test yapıldı alerji temiz çıktı fakat konuşunca burnum tıkanıyor burnumdan konuşuyorum iyice psikolojim bozuldu bunun kesin bi tedavisi yokmu 3 doktor ameliyat dedi Ama yorumları okuyorum ameliaytta etkili deil tekrarliyormus

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 24, 2020

     Minel Hanım, burun tıkanıklığı için teşhisler gibi tedaviler de farklı olabilir. Örneğin az önce gördüğüm bir hasta iki defa ameliyat olmuş; ilkinde deviasyon, yani burun eğriliği düzeltilmiş; ikincisinde burun etleri küçültülmüş. Hasta şikayetleri geçmediği için bana geldi; endoskopla baktığımızda hastalığının antrokoanal polip olduğunu gördük. Yani önceki iki teşhis de, bunlar için yapılan iki ameliyat da hastanın esas hastalığına yönelik değilmiş. Bu durumda tekrarlamadan söz edebilir miyiz? doğru teşhisi belirleyip doğru tedaviler yapılırsa burun sorunları çoğu kez düzelir.

     cevap
     • Minel huzmen  Şubat 25, 2020

      Cok teşekkür ederim saygılar hocam keşke her doktor sizin gibi anlayışlı ve ilgili olsa

 8. Burak Yılmaz  Aralık 28, 2019

  Merhaba Atilla bey tedavi olmak burun etlerinde küçültülmesi hakkında pek bilgim yok sadece ameliyatsız kesme olmadan biçme olmadan bir tedavi olduğunu biliyorum lazer hakkında eğer uygun görürsen en kısa zamanda sizden tedavi görmek istiyorum saygılarımla sağlıklı günler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Burak bey geçmiş olsun; lazerle burun eti küçültülmesi de bir çeşit ameliyat yöntemidir. Ama önce endoskopik teşhis yapmalıyız; gerekirse bir süre tedavi vererek burun eti büyümenizi ve sebebini ele alırız. Buna rağmen fayda görmezseniz, ancak o zaman burun etlerinizi lazerle küçültebilirim.

   cevap
 9. Tahir Akdokur  Aralık 16, 2019

  Sayın Atilla bey, benim horlama şikayetim vardı. Doktora gittim. Burun etlerinin yakılması gerekir. Dedi. Lazerle yakılması işlemi aynı şeymi. Farklıysa siz hangisini tavsiye edersiniz. Selamlar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 17, 2019

   Tahir Bey geçmiş olsun, burun eti küçültülmesinde benim tercihim Ho:Yag laser’dir. Burun etlerini lazer uygulamasında yakmıyoruz, vaporize ediyoruz. Bu bilinen yakma işleminden farklı bir uygulamadır. Ancak “lazer” adı altında yapılabilen radyofrekans veya koter gibi başka uygulamalar açısından dikkatli olmak gerekir. Bununla birlikte lazerlerde de farklılıklar vardır; hekimin deneyimi ve teşhisin doğruluğu sonuçların başarısı açısından çok çok önemlidir.

   cevap
 10. ibrahim  Aralık 3, 2019

  hocam 6 yıldır alerjik rinit tanısıyla burun eti büyümesi rahatsızlığı yaşıyorum . 2 kene ameliyat oldum etler yeniden büyüdü . nefes almakta güçlük çekiyorum . gittiğim doktorlar kortizon kullanmam dışında çare olmadığını söylediler . olduğum ameliyatlar 3 saat süren büyük operasyonlardı . ve son ameliyatımdan 3 ay geçmeden burun etlerim yeniden büyüdü . şuan burnum tamamen tıkalı ve ağızdanda nefes almakta zorlanır haldeyim . yazınızda belirttiğiniz lazerli 15 dk süren operasyonlar benim rahatsızlığıma da çare olurmu yardımcı olabilirseniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 4, 2019

   İbrahim Bey, lazerle burun etlerini etkin bir şekilde küçültebiliyorum. Ama buna karar vermeden önce sizi tedavi ve takiplerle ve özellikle endoskopik muayenelerle izlemem gerekli. Teşhisinizden emin olmadan üçünücü bir ameliyata girmem.

   cevap
 11. BETÜL  Kasım 4, 2019

  Merhaba Değerli Hocam,
  Şubat ayında septum deviasyonu ameliyatı oldum herhangi bir nefes problemim yoktu görüntüden ve eğriliğin artmasından rahatsızdım.İlk başlarda ameliyattan sonra nefes sorunum olmamasına rağmen şuan aşırı bir konka şişmesi var ve bütün deliklerim kapanmış durumda. Nasıl bir yol izleyebilirim. Ameliyat olduğum kişi bu ameliyatı ücretsiz yapar mı? Sonuç olarak nefes sorunum yoktu. Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2019

   Betül Hanım, burun ameliyatlarından sonra bazen zeminde mevcut olan bazı süreçler hızlanabiliyor veya pasajlardaki akımların değişmesine soluk havasının hissedilmesi azalabiliyor ya da burun çatısının alçalıp daralması olduysa burun etleri göreceli olarak büyük görünerek pasajı engeller hale gelebiliyor. Sonuçta bunlar yumuşak doku yapılı oldukları için önce bazı spreylerle tedavi etmek ve teşhisleri tamamlamak gerekir. Bundan sonra ameliyat mutlaka gerekli olursa doktorunuza koşullarını sorarsınız; benim görüşümü ve müdahalemi isterseniz bize de gelebilirsiniz.

   cevap
 12. Ayşenur  Ekim 2, 2019

  Hocam benim burnumda hem et var hem yamuk kemik var hemde kırık var çok korkuyorum amiliyat olmaktan çok erteledim fakat artık ciddi anlamda nefes alamıyorum lazer ile bana müdahale edilebilir mi yada nasıl bi yol izlenir zor bi operasyon seninki dediler bana ama endişelerim var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 2, 2019

   Ayşenur Hanım, lazeri yumuşak dokularda kullanabiliyoruz; kıkırdak-kemik eğriliklerini düzeltmede lazer kullanılmaz. Ancak sizin burun tıkanıklığınızda hangisinin ne derecede önemli olduğunu belirledikten sonra size uygun doğru bir tedavi planı yapabiliriz. Yalnız estetik burun ameliyatı yapmadığımı baştan bilmenizi isterim.

   cevap
 13. ceren  Ağustos 19, 2019

  merhaba hocam.1 ay önce farklı şehirde bir doktora burun estetiği oldum.şu anda surun konkalarım tamamen brun deliklerimi kapatmış durumda,şiş ve aşırı sert.1 ay olması konka amaliyatı için erken mi?beklemeli miyim yoksa bir müdahele yaptırmalı mıyım?hiç inecek gibi değiller çünkü ilk günden bu yana zerre kadar sertliği yumuşamadı.önceki doktoruma da farklı şehirler sebesiyle gidemiyorum.eğer erken ise ne kadar beklemeliyim?beklemeye gerek yok inmez görüşünde iseniz ameliyat için size gelmek istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 19, 2019

   Ceren Hanım, konka ameliyatına karar vermek için, bunların çeşitili spreylerle ve ilaçlarla yapılan tedavilere yanıt vermemesi gerekir. Konka şişmeniz varsa, ameliyat da olmuş olsanız önce bu şekilde bir yol izlemeliyiz. Zaten bu sayede yaptığımız takiplerle çoğu kez konka şişmesinin nedenini de belirleyip tedavi planına katabiliyoruz. Ancak bu şekilde sonuçların kalıcılığından sözedebiliyoruz.

   cevap
 14. Alpaslan  Ağustos 10, 2019

  Hocam merhabalar ben yaklaşık 25 gün önce konkalarımı yaktırdım radyo frekans ile ilk 3-5 saati saymazsak hiç gelişme olmadı daha kötü hissediyorum o gün bu gündür hiç mukus bile çıkmadı geceleri uyuyamıyorum burnumun derinliklerinde tıkanıklık hissediyorum ama sümkürmekle çıkmıyor daha çok şişiyor bunun sebebi ne olabilir hocam ne yapmam gerekiyor doktorum izinde olduğu için daha kontrole gidemedim

  cevap
  • Fırat  Kasım 2, 2019

   Öncelikle iyi geceler Attilla Bey.Askere gitmeden önce kemik eğriliği ve et büyümesinden dolayı ameliyat oldum.1 sene boyunca rahat nefes alabildim,ferahladım,kilo vermeye başladım,uyku kalitem düzeldi fakat bir sene sonra sağ burun deliğim gene tıkandı doktoro gittiğimde burun eti büyümesi var ameliyat gerekiyor dedi. Şu an burnumun sağ tarafını kullanamıyorum bunun kesin bir çözümü yok mu

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

    Fırat Bey, benim yaklaşımım önce “burun eti büyümesi” sin nedenini bulmak oluyor. Sadece burun etine yapılan müdahaleler yerine, nedenine yönelik uygulamalar da yapılırsa, aslında çoğu kez kalıcı sonuçlar alınabilir.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 10, 2019

   Alparslan Bey geçmiş olsun; lütfen önce doktorunuza kontrole gidin. Kendisinin önerileri doğrultusunda, belirlediği takip süresini tamamlayın. Buna rağmen sonuç alamazsanız, endoskopik değerlendirmenizi yaptıktan sonra detaylıca konuşuruz.

   cevap
   • Burcu  Ocak 27, 2020

    Merhaba gectigimiz gunlerde kbb doktoruna gittim. Tomografi cektiler ve ciddi anlamda geniz eti büyümesi oldugunu soylediler. Bunun icin lazer ile tedaviden bahsettiler. 5-10 dk surdugunu ve hemen oldugunu soylediler. Doktor bunu muayene odasinda yapacagini soyledi ve benim kafamda soru isaretleri oldu. Boyle bisey var mi? Yanitiniz icin simdiden tesekkur ederim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 30, 2020

     Burcu Hanım geçmiş olsun, aslında geniz etini belirlemek için radyasyon almanıza gerek yoktu. Endoskopla burun içine baktığımızda geniz etini doğrudan görebiliyoruz. Diğer yandan daha önce bununla ilgili bir tedavi görmediyseniz, geniz eti yumuşak doku yapılı olduğu için önce çeşitli ilaç ve spreylerle bunu geriletmeye çalışmak çoğu hastada faydalı oluyor. Ameliyatlı seçenekleri bu tip tedavilerden sonuç alamadığımız hastalarda öneriyoruz.

     cevap

 Yorum Ekle