woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Burun Eti Büyümesi – Konka Şişmesi Püf Noktaları

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Lazerle Burun Ameliyatı Videosu – subtitled- Laser turbinate reduction

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Emre Emre  Ağustos 3, 2020

  hocam merhaba ben bu yıl şubat ayında septum deviasyonu tanısıysa sol burna septoplasti ameliyatı oldum ameliyattan önce gerçekten cok zor nefes alıyordum amelıyattan sonra cok rahatladım ama bi kaç ay sonra sağ burnumdan nefes almada pek anlasılmıyor ama sağ burnumdan nefes verirken zorlandıgımı farkettim elimle kontrol edince sağ taraf hem alırken az alıyor hem verirken veremiyor gibi aksaş uyumayacalısırken sağ burun tıkanıyor sabah uyandıgımda tıkalı ve aynada ışık tutup bakınca kocaman et şiştiğini gördüm doktora gittim alerjik dedi alerji hapı ve spreyı yazdı kullandım ama hala aynı sağ burun bence et var ama doktor bişey yok dedi ve zaten burun tıkandıgını ayakta anlamıyorum uzandıgımda ve uyumayacalısırken fln tıkanıyor ayakta normale geliyor tuhaf bi şekilde doktora muayeneye gittiğimdede nromaldi o yüzden doktor normal sanmıs olabılır aksam uyurken sağ tıkanıyor sola dönüyorum sol tıkanmaya baslaınca yenıden sağa dönüyorum zor yatıyorum bu sebeple yardımcı olabılırmısınız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2020

   Emre Bey geçmiş olsun, burun etleri de mukoza ile kaplıdır. Bu örtüyü etkileyen pek çok durum, burun eti veya mukoza şişmesine yol açabilir. Bunları endoskopik muayene ve takiplerle belirleyip, sebeplerini teşhis edip çoğu kez tedavi edebiliyoruz.

   cevap
   • Emre Emre  Ağustos 3, 2020

    ayağa kaltığımda normal uzandıgımda ve uyumaya calısırken tıkanması hakkında ne düşünüyorsunuz hocam et büyümesi olabilir mi çünkü aynaya baktıgımda etin büyüdüğünü görüyorum doktora gidince iniyor

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 5, 2020

     Yatıldığında yerçekimin etkisiyle kan dolaşımı baş bölgesine yönlenir. Burun etleri (konkalar) ve mukoza bu nedenle şişebilir. Bu durum bir miktar tıkanıklık yapabilir; ama bu tıkanıklık rahatsız ediyorsa mukozada veya burun etlerinde bir sorun olabilir diye düşünürüz. Endoskopik muayene sırasında burun etlerinin inmiş/sönmüş/büzüşmüş olmasının önemi yoktur. Bunları kaplayan mukoza örtüsündeki bulgular, pasajların anatomisi ve salgıların özellikleri, teşhisi belirleyebilmemiz için yeterlidir.

     cevap
 2. İbrahim ATILKAN  Temmuz 14, 2020

  Hocam merhaba. Septum deviasyonundan dolayı ilk ameliyatımı 2005 yılında oldum. Daha sonra radyofirekans yöntemiyle burun eti yakıldı 2 defa. Konka hipertrofisi teşhisi konuldu ve Septoplasti ameliyatı oldum 2 defada ve şimdi hocam sağ gözümün arkasında dolgunluk hissi var ve sağ taraftan nefes aldığımı hissetmiyorum. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verebilirmisiniz hocam.kolay gelsin.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2020

   İbrahim Bey geçmiş olsun, göz çevresinde “etmoit” (ethmoid) sinüsler bulunur. Bunların rahatsızlığı, örneğin kronik sinüzit durumu varsa, hem ağrılarınızı hem de burun etlerinizin tekrar büyümesinin sebebi olabilir diye düşünürüm.

   cevap
 3. Ecemm  Haziran 2, 2020

  Hocam merhaba, burun eğriliğim ve alerjik nezlem olduğu için senelerdir burun tıkanıklığı şikayetim var. Ama son zamanlarda bu iyice can sıkıcı bir hal aldı çünkü nefes alamıyorum. Burnumun içine baktığımda burun etlerinin bir hayli büyüdüğünü gördüm. Belki de uzun süren burun spreyleri kullanımım da buna yol açmış olabilir. Biraz uzun oldu ama; Size sormak istediğim şey, bu burun etleri tedavi edildiği zaman, devam eden alerjim ve burun kemiği eğriliğim nedeniyle tekrarlar mı? Burun kemiği düzeltilmesinden yana değilim, başarısız örneklerden dolayı korkuyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 3, 2020

   Ece Hanım, alerji başlıbaşına bir hatalıktır, ne yapılırsa yapılsın alerjene maruz kalınca vücut tekrar reaksiyon verebilir. Ama burun tıkanıklığına yol açan faktörlerin tedavi edilmesi, hastaların çoğunda alerjik belirtilerin de azalmasına yol açabiliyor; hastalığı daha rahat kontrol edilebilir hale getiriyor. Ama bazen de alerji sanılan/alerji ile karıştırılan hastalıklar olabiliyor; bunlarda düzgün bir teşhis ve tedaviyle tüm sorunlar kalıcı şekilde ortadan kalkabiliyor.

   cevap
 4. Ugur yilmaz  Mayıs 31, 2020

  Hocam merhaba benim burnumda et var ve sağ tarafımdan nerdeyse nefes alamiyorum ve horlamam sebep oluyor ameliyat için bilgi alıcak tim çünkü korkuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 3, 2020

   Uğur Bey, burun eti büyümesinde ameliyata karar vermden önce teşhislerden emin olmamız gerekir. Siz yine de isterseniz 02123512401 numarayı ararsanız ücretlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Fakat tam olarak ne tedavi/ameliyat gerekeceğini benim belirlemem gerekiyor. Bundan sonra size daha sağlıklı ve doğru bilgi verebiliriz.

   cevap
 5. GÖKHAN KAVUŞ  Mayıs 29, 2020

  Burunumdan yanık et kokusu gibi kokular alıyorum gözlerimin arkasında ve başımda sürekli ağrılar var hocam chekupa girdim alerji olmaya meyimliymişim fakat bu durum beni rahatsız ediyor sabahları sürekli yorgun uyanıyorum devlet hastanesinde tomografiye girmiştim yaklaşık 6 ay önce ve burun etin büyümüş dediler sprey kullandım 2 tane fayda vermedi şimdi 40 gündür sigara içmiyorum sigarayı da bıraktım bırakmama rağme geçmiyor sadece kötü koku almam azaldı lütfen bununla alakalı bana yardımcı olursanız sevinirim hocam Nasıl bir yol izleyebiliriz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 31, 2020

   Gökhan Bey geçmiş olsun. Endoskopla burun içerisini muayene ettiğimde, bu belirtilerinize yol açan sorunları görebiliriz. Gelirken yanınızda tomografinizi de getirirseniz incelerim; zira gözden kaçmış bulgular olabilir. 02123512401 numaradan ararsanız, İnci Hanım randevu verir.

   cevap
 6. Özlem Aydınlıoğlu  Mayıs 26, 2020

  Hocam merhaba benimde burnumun icinde et parcasi gibu bir sislik var ve her defasında içinde pislik varmış gibi hissediyorumartık ve elimi sürekli burnuma sokuyorum belki iğrenç bir yorum oldu özür dilerim ama sanırım derdimi böyle anlatabilirdim 😉 burnumuz esnek bir yapıya sahip olduğu için burnumun üzerindeki siyah noktalarda çok oynadım ve sonuç olarak sağ burun deliğim nefes alıp vermede kapanıyor burun deliğim aşırı esnek bir hal aldı ve yamuk görünmeye başlıyor artık çıldırıcam ne yapmalıyım sevgiler ❤

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 28, 2020

   Özlem Hanım geçmiş olsun, burun kıkırdak yapısı etkilenmişse, valv bölgesinin dayanıklılığı azalmış ve “valv yetmezliği” olmuş olabilir. Ben size ancak burun içi sorunlarda yardımcı olabilirim. Endoskopik muayene bulgularınıza göre tedavinizi üstlenebilir veya başka bir meslektaşa yönlendirebilirim.

   cevap
 7. diana  Mayıs 25, 2020

  doğal burun spreyi nasıl yapılabilir yoksa sürekli burun spreyi almak zorunda kalıyorum burnum bir tarafı açılıp kapanıyor ve akşam yatarken özellikle neden acaba bir de hocam ben bursa da yaşıyorum ve sanırım siz başka bir ilde görev yapmaktasınız bu yüzden gelemem

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 28, 2020

   Geçmiş olsun, bugün Bursa’dan hastam vardı :). Doğal olarak kullanmanızı önerebileceğim tek şey deniz suyu içeren bir burun spreyi olabilir. Ama burun tıkanıklığı varsa, bunun nedeni endoskopik burun muayenesi ile görüldükten sonra verilen tedaviler isabetli olabilir. Kendi kendinize sprey kullanmak yerine, bu muayene ile teşhis yapabilen bir meslektaşa başvurmalısınız.

   cevap

 Yorum Ekle