Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde, “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz. Artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren bir burun eti ameliyatını yöntem olarak kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip bir burun eti ameliyatı kanamalı olmasının yanı sıra, burun içine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilir. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Burun Eti Büyümesi Tedavisi

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka hipertrofisi” veya “konka şişmeleri”dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır.

Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Faydalı Linkler

Burun Eti Büyümesi –
Konka Şişmesi Püf Noktaları

Dr. Atilla Şengör burun eti büyümesini pek çok yönüyle anlatıyor. Burun tıkanıklığı dışında diğer belirtileri, ilaçla tedavisi, ameliyat gerekli olursa hangi yöntemle yapılacağı, tampon konulup konulmadığı ve tekrarlama olasılığı gibi burun eti büyümesinin püf noktalarını anlatıyor.

Lazerle Burun
Ameliyatı Videosu

Konka şişmelerinde (burun eti büyümesi) lazerle küçültme ameliyatı yapılması yeni bir yöntem olmamakla beraber çok teknik bir konu. Dr. Atilla Şengör burunda lazer kullanımı üzerine video görüntüsü eşliğinde bilgi veriyor.

Burun Eğriliği
Nasıl Ameliyat Edilir?

Deviasyon ameliyatı çok titizlikle yapılmalıdır. Burun eğriliği ameliyatında dışarıdan kesi yapılmaz. Klasik septoplasti ya da endoskopik septoplasti yapılabilir. Operasyon bitiminde genellikle burun içine süngersi ya da silikon tampon konulur.