woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Burak Yılmaz  Aralık 28, 2019

  Merhaba Atilla bey tedavi olmak burun etlerinde küçültülmesi hakkında pek bilgim yok sadece ameliyatsız kesme olmadan biçme olmadan bir tedavi olduğunu biliyorum lazer hakkında eğer uygun görürsen en kısa zamanda sizden tedavi görmek istiyorum saygılarımla sağlıklı günler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 28, 2019

   Burak bey geçmiş olsun; lazerle burun eti küçültülmesi de bir çeşit ameliyat yöntemidir. Ama önce endoskopik teşhis yapmalıyız; gerekirse bir süre tedavi vererek burun eti büyümenizi ve sebebini ele alırız. Buna rağmen fayda görmezseniz, ancak o zaman burun etlerinizi lazerle küçültebilirim.

   cevap
 2. Tahir Akdokur  Aralık 16, 2019

  Sayın Atilla bey, benim horlama şikayetim vardı. Doktora gittim. Burun etlerinin yakılması gerekir. Dedi. Lazerle yakılması işlemi aynı şeymi. Farklıysa siz hangisini tavsiye edersiniz. Selamlar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 17, 2019

   Tahir Bey geçmiş olsun, burun eti küçültülmesinde benim tercihim Ho:Yag laser’dir. Burun etlerini lazer uygulamasında yakmıyoruz, vaporize ediyoruz. Bu bilinen yakma işleminden farklı bir uygulamadır. Ancak “lazer” adı altında yapılabilen radyofrekans veya koter gibi başka uygulamalar açısından dikkatli olmak gerekir. Bununla birlikte lazerlerde de farklılıklar vardır; hekimin deneyimi ve teşhisin doğruluğu sonuçların başarısı açısından çok çok önemlidir.

   cevap
 3. ibrahim  Aralık 3, 2019

  hocam 6 yıldır alerjik rinit tanısıyla burun eti büyümesi rahatsızlığı yaşıyorum . 2 kene ameliyat oldum etler yeniden büyüdü . nefes almakta güçlük çekiyorum . gittiğim doktorlar kortizon kullanmam dışında çare olmadığını söylediler . olduğum ameliyatlar 3 saat süren büyük operasyonlardı . ve son ameliyatımdan 3 ay geçmeden burun etlerim yeniden büyüdü . şuan burnum tamamen tıkalı ve ağızdanda nefes almakta zorlanır haldeyim . yazınızda belirttiğiniz lazerli 15 dk süren operasyonlar benim rahatsızlığıma da çare olurmu yardımcı olabilirseniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 4, 2019

   İbrahim Bey, lazerle burun etlerini etkin bir şekilde küçültebiliyorum. Ama buna karar vermeden önce sizi tedavi ve takiplerle ve özellikle endoskopik muayenelerle izlemem gerekli. Teşhisinizden emin olmadan üçünücü bir ameliyata girmem.

   cevap
 4. BETÜL  Kasım 4, 2019

  Merhaba Değerli Hocam,
  Şubat ayında septum deviasyonu ameliyatı oldum herhangi bir nefes problemim yoktu görüntüden ve eğriliğin artmasından rahatsızdım.İlk başlarda ameliyattan sonra nefes sorunum olmamasına rağmen şuan aşırı bir konka şişmesi var ve bütün deliklerim kapanmış durumda. Nasıl bir yol izleyebilirim. Ameliyat olduğum kişi bu ameliyatı ücretsiz yapar mı? Sonuç olarak nefes sorunum yoktu. Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2019

   Betül Hanım, burun ameliyatlarından sonra bazen zeminde mevcut olan bazı süreçler hızlanabiliyor veya pasajlardaki akımların değişmesine soluk havasının hissedilmesi azalabiliyor ya da burun çatısının alçalıp daralması olduysa burun etleri göreceli olarak büyük görünerek pasajı engeller hale gelebiliyor. Sonuçta bunlar yumuşak doku yapılı oldukları için önce bazı spreylerle tedavi etmek ve teşhisleri tamamlamak gerekir. Bundan sonra ameliyat mutlaka gerekli olursa doktorunuza koşullarını sorarsınız; benim görüşümü ve müdahalemi isterseniz bize de gelebilirsiniz.

   cevap
 5. Ayşenur  Ekim 2, 2019

  Hocam benim burnumda hem et var hem yamuk kemik var hemde kırık var çok korkuyorum amiliyat olmaktan çok erteledim fakat artık ciddi anlamda nefes alamıyorum lazer ile bana müdahale edilebilir mi yada nasıl bi yol izlenir zor bi operasyon seninki dediler bana ama endişelerim var

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 2, 2019

   Ayşenur Hanım, lazeri yumuşak dokularda kullanabiliyoruz; kıkırdak-kemik eğriliklerini düzeltmede lazer kullanılmaz. Ancak sizin burun tıkanıklığınızda hangisinin ne derecede önemli olduğunu belirledikten sonra size uygun doğru bir tedavi planı yapabiliriz. Yalnız estetik burun ameliyatı yapmadığımı baştan bilmenizi isterim.

   cevap
 6. ceren  Ağustos 19, 2019

  merhaba hocam.1 ay önce farklı şehirde bir doktora burun estetiği oldum.şu anda surun konkalarım tamamen brun deliklerimi kapatmış durumda,şiş ve aşırı sert.1 ay olması konka amaliyatı için erken mi?beklemeli miyim yoksa bir müdahele yaptırmalı mıyım?hiç inecek gibi değiller çünkü ilk günden bu yana zerre kadar sertliği yumuşamadı.önceki doktoruma da farklı şehirler sebesiyle gidemiyorum.eğer erken ise ne kadar beklemeliyim?beklemeye gerek yok inmez görüşünde iseniz ameliyat için size gelmek istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 19, 2019

   Ceren Hanım, konka ameliyatına karar vermek için, bunların çeşitili spreylerle ve ilaçlarla yapılan tedavilere yanıt vermemesi gerekir. Konka şişmeniz varsa, ameliyat da olmuş olsanız önce bu şekilde bir yol izlemeliyiz. Zaten bu sayede yaptığımız takiplerle çoğu kez konka şişmesinin nedenini de belirleyip tedavi planına katabiliyoruz. Ancak bu şekilde sonuçların kalıcılığından sözedebiliyoruz.

   cevap
 7. Alpaslan  Ağustos 10, 2019

  Hocam merhabalar ben yaklaşık 25 gün önce konkalarımı yaktırdım radyo frekans ile ilk 3-5 saati saymazsak hiç gelişme olmadı daha kötü hissediyorum o gün bu gündür hiç mukus bile çıkmadı geceleri uyuyamıyorum burnumun derinliklerinde tıkanıklık hissediyorum ama sümkürmekle çıkmıyor daha çok şişiyor bunun sebebi ne olabilir hocam ne yapmam gerekiyor doktorum izinde olduğu için daha kontrole gidemedim

  cevap
  • Fırat  Kasım 2, 2019

   Öncelikle iyi geceler Attilla Bey.Askere gitmeden önce kemik eğriliği ve et büyümesinden dolayı ameliyat oldum.1 sene boyunca rahat nefes alabildim,ferahladım,kilo vermeye başladım,uyku kalitem düzeldi fakat bir sene sonra sağ burun deliğim gene tıkandı doktoro gittiğimde burun eti büyümesi var ameliyat gerekiyor dedi. Şu an burnumun sağ tarafını kullanamıyorum bunun kesin bir çözümü yok mu

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Kasım 3, 2019

    Fırat Bey, benim yaklaşımım önce “burun eti büyümesi” sin nedenini bulmak oluyor. Sadece burun etine yapılan müdahaleler yerine, nedenine yönelik uygulamalar da yapılırsa, aslında çoğu kez kalıcı sonuçlar alınabilir.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 10, 2019

   Alparslan Bey geçmiş olsun; lütfen önce doktorunuza kontrole gidin. Kendisinin önerileri doğrultusunda, belirlediği takip süresini tamamlayın. Buna rağmen sonuç alamazsanız, endoskopik değerlendirmenizi yaptıktan sonra detaylıca konuşuruz.

   cevap

 Yorum Ekle