woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Burun Eti Büyümesi – Konka Şişmesi Püf Noktaları

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=G_LgSE8F9Hc[/embedyt]

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Lazerle Burun Ameliyatı Videosu – subtitled- Laser turbinate reduction

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=YbV00ywQzDA[/embedyt]

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. diana  Mayıs 24, 2020

  hocam bu kadar insanın burun tıkanıklığı sorunu varken neden bunun için bir iğne yok yoksa var mı merak ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 25, 2020

   İğne tedavisi her hastalığın çaresi değildir. Bununla birlikte burun tıkanıklığına yol açan bazı durumlarda iğne tedavisi veriyoruz. Ama burun tıkanıklığının onlarca farklı nedeni vardır ve hepsinin tedavisi farklıdır. Bu nedenle tedavi ve tavsiyeler ancak endoskopik muayene sonrasında, kişinin burun tıkanıklığının sebebine göre yapılabilir.

   cevap
 2. sibel  Mayıs 19, 2020

  Merhaba bende salgından dolayı doktora gidemiyorum . benimde burnumda et büyümesi var..hafif çıkıntılar oluşmuş burnumda..kızarıklık var..bazı ilaç ve spreylerle burun eti küçültmesi yapılabilir dediniz..sakıncası yokasa bu ilaçlar hangileridir bilgi verebilir misiniz.. sinzütüm var..burnum bazen çok akıntı yapıyor.. ama 1-2 aya arayla tıkanıyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2020

   Sibel Hanım, bu ilaçlar bazen basit tuzlu su karışımları bazen antialerjik, bazen dekonjestan etkili, bazen de kortizonlu oluyor. Bunları endoskopik burun muayenesindeki mukoza görünümlerine göre her hasta için farklı olarak belirliyoruz. Ayrıca bazı ilaçların sistemik yan etkileri olabildiği için, hastanın genel sağlık durumu hakkıda tüm detayları öğrendikten sonra bunları verebiliyor ve kontrollü olarak yine endoskopik takiplerle izleyerek dozları ve süreleri ayarlayabiliyoruz. Salgından çekiniyorsanız, biz önlemlerimizi aldık; sizi de bekleriz.

   cevap
 3. Hasan Ceylan  Mayıs 18, 2020

  Hocam burun eti ağrı yapar mı ? ??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Hasan Bey bu mümkün, ama ağrının nasıl ve nerede olduğu önemlidir. Burun etleri, burun tıkanıklığına neden olarak sinüs tipi ağrılara neden olabilir.

   cevap
 4. Diana  Mayıs 13, 2020

  hocam burnixa diye bir nem koruyucu kullanıyordum ama şuan bitti eczaneden tekrar sipariş etmek istiyorum ama böyle bir ilacın olmadığını söylüyorlar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Diana Hanım salgın nedeniyle bazı ilaçların ithali kısıtlamış olabilir. Eczaneye bunun alternatifini danışabilirsiniz. Benim görüşümü isterseniz, endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra tedavinizi belirleyebilirim.

   cevap
 5. Eylül  Mayıs 12, 2020

  Burun eti ve bademcik sonrası burunda şekil değişikliği olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Bu yapılar herkeste bulunurlar; bunların varlığı burun şeklinizi değiştirmez. Eğer burun eti küçültme ve bademcik ameliyatlarından sonrasını soruyorsanız, ek başka bir ameliyat yapılmayacaksa burun şeklinin değişmesi beklenmez.

   cevap
 6. Candu  Mayıs 7, 2020

  Merhaba hocam ben burun eti ameliyati olmayı düşünüyorum malum salgından dolayı erteliyorum bunun bana bi zararı olurmu ertelemenin ? Birde ameliyet süreci nasıl geçiyor ağrılımı oluyor Ameliyet süresi nekadar sürüyor hocam Bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2020

   Merhaba, sadece “burun eti küçültülmesi” yapılacaksa bunda ağrı olmaz. Operasyon süresi 20 dakikadır; narkoz alınma ve uyanma süresiyle beraber 1 saati bulabilir. Ameliyat sonrası birkaç saat yanma hissedilebilir; gerekirse parasetamol grubu ilaçlarla bu durum rahatlatılır. Burun ameliyatlarının genellikle aciliyeti yoktur. Ama madem beklenecek, bu durumda bazı ilaç ve spreylerle de burun etleri küçültülmeye çalışılabilir. Bu şekilde hastaların önemli bir bölümünde ameliyata da gerek kalmıyor.

   cevap
 7. Murat  Mayıs 6, 2020

  Mrb burun tikanikligi yasiyorum Burnum tamanen tikaniyor otrivine kullaniyorum tamanen açıyor etkisi gidince yaklasik 8 saat sonra yine tikaniyor ve sprey kullanmazsam acilmiyor daha once iki defa burun egriliginden ameliyat oldum ama burun tikanikligi yeni basladi nasil bir yol izlenmeli ilacla tedavi olunabilirmi radyo frekans ile burun kurulugu sorunu cikiyor ortaya tskr ederimm

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 6, 2020

   Murat Bey, geçmiş olsun. Önce sprey bağımlılığınızı tedavi etmeye çalışmalıyız. Bu süreç içerisinde burun tıkanıklığınızın esas sebeplerini ve doğru tedavisini de tam olarak belirleme olanağımız olacaktır. Önceki iki ameliyatınızda burun içinde geri dönüşümsüz bir duruma yol açılmadıysa size faydamız dokunabilir. https://atillasengor.net/burun-spreyi-bagimliligi-privinismus/ sayfamı da inceleyebilirsiniz.

   cevap
 8. Deniz Tuncer  Mayıs 4, 2020

  Ocak ayında radyofrekans ile konka küçültme ameliyatı oldum.son bir aydır burnumda kanama ve kabuklanma oluyor.salgından dolayı hastaneye gidemiyorum.Acil bir öneri bekliyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 4, 2020

   Geçmiş olsun, burun kanaması varsa hemen ameliyatınızı yapan doktorunuzla temasa geçmeli ve onun önerilerine uymalısınız.

   cevap
 9. Çağrı yildiz  Mayıs 2, 2020

  HOCAM MERHABA BEN BURUN ETİ AMELİYATI OLDUM GEÇEN SENE AMA TAM HAVA ALAMIYORUM ALERJİ N VAR HERHALDE DA.MAN BURUN SPREYİ KULLANIYORUM AMA TAM FAYDASI OLMUYOR BANA NE ÖNERİRSİNİZ

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2020

   Çağrı Bey, ameliyat olmanıza ve burun spreyi kullanmanıza rağmen düzelmiyorsanız size basit öneriler de faydalı olmaz. Endoskopik muayenenizi yapıp teşhisi belirledikten sonra tedavi verirsek daha doğru olur.

   cevap
   • Çağrı yildiz  Mayıs 5, 2020

    Teşekkür ederim hocam

    cevap
 10. Deniz  Nisan 25, 2020

  Hocam mrb. 10 yaşındaki kızımın burun eti tıkayacak şekilde büyümüş. Kanama hapşırma vs etkiler yapıyor. Rahatlaması icn ne yapmalıyız. Malûm şuan hastanelere gidilmiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 26, 2020

   Deniz hanım, tuzlu su veya okyanus suyu içeren burun spreyleri kullanabilirsiniz. Ama enfeksiyon, kabuklanma ve kanama varsa bu spreyler de tek başına faydasız veya rahatsızlık verici olabilir. Tedavilerimizi diğer branşlardan farklı olarak endoskopik muayene bulgularına göre belirleyebiliyoruz.

   cevap
 11. fevzi  Nisan 21, 2020

  benim yaşım 66 ,bundan oz sene önce ssk,da burun eti ameliyatı oldum ,tampon takıldı,tahmini 5 sene rahat geçti yaşantım zamanla yine tıkanmaya başladı,dr un verdiği spreyler ve ilaçlarda pek işe yaramadı,şu iki sene bana cehennem gibi oldu yaşantımda,uyku düzenim çok bozuldu,ben hep burumdan nefes alıp veren biriyim ,bu yüzden zor durumdayım,ili.din spreyi kullanıyorum onuda yalnızca gece yatarken kullanıyorum,zararlı olduğundan gündüz kullanmıyorum,ben emekli biriyim maddi gücümüz kısıtlı olduğundan ,tarafınızdan kontrol edilip burum eti ameliyatı olsam bana maddi külfeti ne olur,bilgilendirirmisiniz lütfen,çok teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 23, 2020

   Fevzi Bey, burun tıkanıklığı sonradan tekrarladığı ve spreyle rahatladığınıza göre burun içinde burun eti büyümesi veya diğer bir yumuşak doku hastalığı olabilir. Bu tip durumlarda benim de önce bazı ilaç ve spreylerle sizi tedavi ve takip etmem gerekiyor. Bunu yapmadan ve burun işleyişinizi tanımadan ameliyat kararı vermem doğru olmaz. Hem bu süreçte burun etlerinizi büyüten sebebi de belirleyeceğiz. Buna göre kalıcı bir fayda görmenizi sağlamaya çalışacağız. 15 Mayıs’tan sonra 05423512401 numarayı ararsanız, İnci Hanım size ücret bilgilerini verir. Ayrıca bahsettiğiniz spreyi kullanırken ameliyat yapılması da sakıncalıdır; ameliyat sırasında ve sonrasında kanamaya yol açabilir.

   cevap
 12. Diana  Nisan 20, 2020

  bir ay önce lazerle burun küçültme ameliyatı oldum doktorum nem koruyucu bur.ixa ve burun temizleyicisi yazdı ve kullanmamı söyledi başta çok kabuklanmalar oluyordu burnumun içinde ama sonradan geçti ama şimdi sürekli burnumun sadece sağ tarafından kan akıyor burnumun sol tarafı ise hiç açılmadı ve nefes almakta çok zorlanıyorum mesela burnumun bir tarafı kapalı diğeri açıkken bir anda kapalı olan tarafı açılıyor ama ikiside tam açılmıyor bunun için ne yapabilirim salgından dolayı muayeneye de gidemiyoroum nem koruyucumda bitti ve sürekli almak zorunda kalıyorum küçük bir şey hemen bitiyor nefes alamadığım içinde gögsümde sürekli bir agrı oluyor burnumun iki tarafınında açılması için ne yapılabilir şu ana nem koruyucum olmadığı için sadece burun temizleme işini yapabiliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 20, 2020

   Geçmiş olsun, kanama olması önemlidir. Zaten sizin herhangi bir hastaneye değil, ameliyatınızı yapan doktorunuza kontrol olmanız veya danışmanız gerekiyor. Bu belirtileri kendisine bildirdiğinizde, eminim bir şekilde koşulları oluşturup sizi değerlendirecektir.

   cevap
   • Diana  Nisan 20, 2020

    çok teşekkür ederim ama merak ettiğim bir şey var sizce burnum böyle kalmaz iyileşirim değil mi bir tarafı açık diğer tarafı kapalı burnumun ve bu beni çok rahatsız ediyor iki tarafıda açıktı normalde ameliyattan önce salgından dolayı muayenemi olamıyorum sizin hastalarınıza yaptığınız ameliyatlarda ne gibi sonuçlar oldu

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 23, 2020

     Diana Hanım, önceki hastalığınızı, yapılan ameliyatı ve şu anki endoskopik bulguları bilmeden, görmeden size faydam olmaz. Ben salgının gidişatını gördüğüm için bu aşamaya gelmeden ameliyatlarımı sonlandırmıştım, 20 Mart’a kadar tüm pansumanlarımı tamamladım ve hastalarımla gerektiğinde görüşüyorum. Onlara tavsiyeler verebiliyorum çünkü hastalık süreçlerini ve yaptığım uygulamaları biliyorum. Sizin doktorunuza ulaşmanız gerekli; ben 15 Mayıs’tan önce sizi göremem.

     cevap
 13. Cansu  Nisan 16, 2020

  Hocam merhbalar
  Benim burun eti ile ilgili bir şikayetim var 8 9 aydır burun etim şiş doktora çıktım bana ameliyet dedi bi kaç sprey verdi bu spreylerden birinin kullandığımda burnum açılıyor yalnız bi süre sonra tekrar tıkanıyor sprey kullanmadan yapamaz hale geldim Ben sizden bu konu hakkında bilgi almak istiyorum Ameliyat biraz korkutucu geliyor lütfen beni bu konuda aydinlatin hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 16, 2020

   Cansu Hanım, burun eti büyümesi için verilen tedavilerin etkileri endoskopik olarak takip edilmelidir. Eğer fayda görülürse 3 aya kadar uzatılabilir. Bu süre içinde zaman zaman burun içerisindeki döşemenin (mukoza) görünümü de izlenir ve bulgulara göre tedavided üzenlemeler yapılabilir; ayrıca şişmenin nedeni de anlaşılır. Bunun sonunda düzelme olursa tedaviyi sonlandırırız; düzelme olmazsa sebebinin de tedavisiyle beraber burun etlerini küçültürüz. Ben size ancak salgından sonra yardımcı olabilirim.

   cevap
   • Candu  Nisan 16, 2020

    Teşekkür ederim hocam cevap verdiğiniz için . Salgından sonra birdaha görüşürüz

    cevap
 14. Hayal  Nisan 14, 2020

  Hocam merhanalar ben 2 ay önce sadece estetik amacli burun ameliyati oldum fakat gecenlerde eqgdan nefes alamama şikayeti ile tomografi çektik sağ orta konka şişmiş ve nazal septum sola deviye olup hafif kret formasyona sahiptir yazıyordu . Ameliyattan önce et sorunum yokken ameliyattan sonra böyle bir sorun mümkün mü ve nazal septum neden sola deviye acaba bunda da bir hata yok mu ? Lütfen bir yardımcı olabilir misiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 14, 2020

   Olabilir Hayal Hanım, yalnız “burun eti olması” bir hastalık değildir. Burun etleri hepimizde var; ameliyat sonrası hava akımlarının yönü değişince göreceli tıkanıklıklar oluşabiliyor. Gözden kaçmış başka hastalıklar da olabilir. Sağ orta konkada eğer “konka bülloza” varsa, bu da 18 yaşınızdan beri oradadır, sonradan olmaz. Merak etmeyin, salgın sonrası bunları endoskopik muayenede belirler, çözüm sağlarız. Gelirken tomografinizi de getiririsiniz. Bu arada burnunuza en azından sık sık tuzlu su çekip burun etlerinin şişmelerini biraz azaltabilirsiniz; bu konudaki videolarımı da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=w5hGnfTRjU0 , konka büllosa için https://atillasengor.net/konka-bulloza-ameliyati/

   cevap
   • Hayal  Nisan 14, 2020

    Hocsm cevabınız için teşekkür ederim. Peki hocam ameliyatin 41. Gününde tomografi cektigimizde nazal septum sola deviye olmuş ve hafif kret formasyona sahiptir yazıyordu peki bu normal mi sonuçta ben bir estetik operasyon geçirdim nazal septumun bu şekilde olması mümkün mü? Doktorum o konuda sıkıntı yok demiş sadece sağda et var dedu ama ben ciddi anlamda nefes alamıyorum. .ve ameliyat öncesi kesinlikle nefes problemim yoktu .

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 15, 2020

     Hayal Hanım, kret normal bir anatomik yapıdır (nasal crest). Endoskopide bunları ve etkilerini görerek karar veririz, tomografi raporuna göre hareket etmeyiz; zaten eğrilikllerin çoğu da önemsizdir. Diğer olası tıkanıklık nedenlerini sayfamda incelemişsinizdir; ben size salgın sonrası yardımcı olabilirim; merak etmeyin. Siz şu sıra doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

     cevap
     • Hayal  Nisan 16, 2020

      Hocam tesekkur ederim bilgiler için evet tüm videolarınızi izledim çok açıklayıcı bilgiler paylasmmissiniz sağ olun . Hocam yeni ameliyat olan birisi olarak nazal septumum dümdüz olması gerekmez miydi ? Yani 41.günde sola deviye olması ve sağda et olmasi acaba sola deviye olduğu için mi et çıkıyor diye düşündürüyor da beni. Ve hocam et baş ağrısı yapar mi şiddetli baş ağrım var özellikle sağ tarafta ?

     • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2020

      Hayal Hanım, septum kiç kimsede, normalde de cetvelle çizilmiş gibi dümdüz değildir. Yer yer anatomik çıkıntı veya kalınlaşmaları vardır. Burun eti büyümesi genellikle eğrilik nedeniyle olmaz. Burun içersindeki temaslar, burun tıkanıklığının sinüs işleyişini/havalanmasını engellemesi veya oksijensizlik gibi durumlar, baş ağrısına neden olabilir. Yalnız burun tıkanıklığı dışında da, baş ağrısına yol açan pek çok neden (migren, göz bozukluğu, nörolojik hastalıklar vs) vardır.

 15. Velid  Nisan 12, 2020

  Hocam Merhabalar!
  Benim burun eti var ve bir kac yildir hastaneye gidiyorum bana ilac veriyor ama etkisini gormedim. Ve simdi eti cok sismis ve cok zorla nefes aliyorum. En son hastaneye gittigimde temografi cektiler falan ve Doktor bana amaliyet olman gerek diye soyledi ama lazer yok onlarda.
  Acikcasi ozelde amaliyet olmak bana cok maliyetli geldi, ve o kadar odeme gucum yok, acaba sizde lazer amaliyeti olursam bana ne kadar maliyeti olur.
  Tesekkurler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 13, 2020

   Velid Bey geçmiş olsun, ameliyat ücretlerini 02123512401 numarayı arayarak veya sengorkbb@gmail.com a yazarak İnci Hanımdan öğrenebilirsiniz. Yalnız şunu bilmenizi isterim; ameliyat kararından ve ne yapılacağından emin olmak için benim de sizi bir süre izlemem gerekir. Teşhislerinizi ve tedaviyi buna göre kendim belirlemeliyim ki, gelecekte tekrarlama olasılığını ortadan kaldırabilelim.

   cevap

 Yorum Ekle