Burun Eğriliği Ameliyatı – Deviasyon Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, burun eğriliği ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir. Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda, sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerektiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Faydalı Linkler

Her Deviasyon
Ameliyatı Gerektirmiyor

Deviasyon ya da kemik eğriliği, aslında burun tıkanıklığı sebepleri arasında ilk sırada değildir. Endoskopik muayene sırasında durum belirlenir ve buna göre ameliyat dışı tedailer de uygulanabilir. Ameliyat ancak zorunlu durumlarda tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

Burun Eğriliği
Nasıl Ameliyat Edilir?

Deviasyon ameliyatı çok titizlikle yapılmalıdır. Burun eğriliği ameliyatında dışarıdan kesi yapılmaz. Klasik septoplasti ya da endoskopik septoplasti yapılabilir. Operasyon bitiminde genellikle burun içine süngersi ya da silikon tampon konulur.

Burun Eti Büyümesi –
Konka Şişmesi Püf Noktaları

Dr. Atilla Şengör burun eti büyümesini pek çok yönüyle anlatıyor. Burun tıkanıklığı dışında diğer belirtileri, ilaçla tedavisi, ameliyat gerekli olursa hangi yöntemle yapılacağı, tampon konulup konulmadığı ve tekrarlama olasılığı gibi burun eti büyümesinin püf noktalarını anlatıyor.