Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Rd9Qa0S6DK0[/embedyt]

Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

Burun Eğriliği Neden Olur Nasıl Ameliyat Edilir Tampon Şart mı

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=R_wPeovr-Og[/embedyt]

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Secil  Nisan 19, 2020

  Merhaba hocam gerçekten burun tıkanma sorunu çok fena yaşıyorum burnuma napsam hiç bi şekilde açılmıyor tıkalı sürekli agızdan nefes alıyorum çok kötü yaşıyorum bu durumu napsam geçmiyor afe.in sinüs içtim parol içtim onca spreyler Vikis buhar açıcı ama hiç bi şekilde burnum açılmadı dolu bi şekilde nefes alamıyorum açılmıyor napmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 20, 2020

   Seçil Hanım geçmiş olsun, dekonjestan ilaç ve spreyler işe yaramıyorsa, mekanik tıkanıklığa neden olan anatomik bozukluklar, dirençli mukoza ödemli, polipler veya bazı kitleler olabilir. Bunları endoskopik muayene ile ayırdetmek ve tedavi belirlemek gerekir.

   cevap
 2. İmran  Şubat 22, 2020

  Hamileyim, burnum sürekli tıkalı acaba hangi ilaç ve spreyleri kullanabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 24, 2020

   İmran Hanım, teşhisinizi bilmeden, kendim endoskopla bakıp belirlemeden, okyanus suyu içeren spreylerden başka bir öneri yapamam.

   cevap
 3. İmran  Şubat 19, 2020

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliğim var burnum sürekli tıkalı ve çok hapşuruyorum aynı zamanda hamileyim konka ve kemik eğriliği ameliyatı olabilir miyim? Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 19, 2020

   İmran Hanım Merhaba, hamileyken burun ameliyatı olamazsınız. Ama hamilelik döneminize uygun bazı ilaç ve sprey tedavileriyle sıkıntınızı azaltmaya çalışabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle