Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor
Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ferhat Dilek  Ağustos 18, 2018

  Hocam iyi günler. Bundan yaklaşık 9 yıl önce burnuma darbe almıştım ve bunun sonucunda da burnumda sola doğru bir eğrilme meydana geldi. Şimdi sağ burun deliğim neredeyse hergün tıkalı vaziyette. Konuşurken sesim düzgün çıkmıyor, sanki burnum tıkalıymış gibi oluyor. Size sorum şu olacaktı. Eğer ameliyat olursam iyileşme süreci kaç gün sürüyor ve bu süre zarfında sürekli yatma gibi bir durum var mı. Şimdiden teşekkürler ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 23, 2018

   Ferhat Bey geçmiş olsun. Burun ameliyatları sonrası 1 gece hastanede kalırsınız, 3. gün kontrole gelirsiniz, 5. gün tamponlar alınır, 10., 20. günlerde kontrolleriniz olur. Bunlarda burun içi temizlikler ve pansumanlar yapılır. Genellikle 10. günden sonra belirli bir rahatlamanız olur. Ama takipleriniz 2-3 aya da uzayabilir. Bunlar benim takip koşullarımdır, burun ameliyatları çok farklıdır; vakadan vakaya değişiklik gösterebilir. Bunun dışında burnun dıştan eğrilikleri ve estetik burun ameliyatları konularında çalışmadığımı bilmenizi isterim.

   cevap
 2. Ahmet  Ağustos 10, 2018

  Hocam Merhaba,
  Geçen sene alnımın hemen altına, burnumun en üst kısmına bir darbe aldım.Çizgi halinde morarma oluşmuştu.Sonra geçti,ağrı da hissetmeyince doktora gitmedim.Burnumda şekil değişmesi de yoktu.Fakat zamanla burnumun üst ve orta kısım arası biraz çöktü orta kısım dışa çıktı.Burnuma dokunduğumda orta kısımda da batma hissediyorum.Buna rağmen acı çekmekten korktuğum için o günden beri doktora gitmedim.Doktor burnumun çöküntüsünü yukarı kaldırıp eski haline getirebilir mi? Yoksa bu haliyle kalacak mı?:Estetik açıdan kaygılıyım.Çok Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 24, 2018

   Ahmet Bey, estetik konusunda deneyim sahibi bir Uzman sizin sorununuzu çözebilir; elbette kendisi ile fayda-risk tüm detayları ayrıntısıyla konuşmalısınız.

   cevap
 3. Gökçe  Mayıs 26, 2018

  Merhaba doktor bey , ben 14 yaşındayım burnuma hiç darbe almadığım halde doğuştan eğrilik var ve dikkatli bakmadanda baya belli oluyor ameliyat olabilirmiyim ??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 27, 2018

   Sayın Gökçe burnun dışarıdan görülen eğrilikleri bir estetik yaklaşım/rinoplasti gerektirebilir. Bu durumda ameliyat gerekli olabilir; ancak şunu bilmenizi isterim, ben rinoplasti yapmıyorum. Burnun içinin eğrilikleri ve endoskopik müdahaleleri üzerine yoğun çalışıyorum. Gerekli durumlarda beraber çalıştığım/aynı anda burun içi ve dışını birlikte ameliyat ettiğimiz, konusunda çok başarılı Plastik Cerrahlar var.

   cevap
 4. Derin  Ekim 23, 2017

  Merhaba hocam size bişey soracaktım bundan bi sene önce spor yaparken burnuma darbe almıştım burun sırtında eğrilme oldu önceden gayet iyi nefes alabiliyorum görünümde iyiydi şimdi bıraz tıkanıklık oluyor, görünümde pekte belli degil, egriligin dikkatli bakınca belli de, kapalı ameliyatta egrilik ve nefes alma problemi düzelir mi? Ankarada önere bilecegisiniz bi doktor var mı acaba? yine burnum eskisi gibi olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

   Derin Hanım ben burun estetiği yapmıyorum. Bu operasyonun sonuçlarının değişkenliği nedeniyle, İstanbul’da birlikte çalıştığım, çalışmasını bildiklerim hariç başka bir Doktor öneremem. İşinin ehli uzmanlar hem nefes alma problemini hem de buun dış görünümünü başarılı bir şekilde düzeltebiliyorlar.

   cevap
 5. Pelin  Ekim 20, 2017

  Merhaba doktor bey,
  Ben bir kac aydir gozluk kullanmaya basladim. Ancak surekli gözlüğüm düşüyor, surekli itme tiki oldu, diye sikayet ederken, bir hemsire burnumun biraz sola yatik oldugunu soyledi. Gercekten de sol burnumdan zor hava cektigimi farketti. Ben aldirma amaciyla gittigim plastik cerrahim, konuyu actigimda burun tomigrafisi istedi. Etlerde buyume ve kemikte egrilik var dedi. Operasyon gerekli mi diye sordugumda, nefes kaliteniz icin oneririm -etleri bir kbb uzmaniyla görüşün, dilerseniz burun estetigini de yapabiliriz dedi. Ben bu kararin doktor tarafindan verilmesini daha uygun bulan biriyim. Sizce ameliyat olmali miyim, hangilerini olmam uygun olur? Kararsiz kaldim. Burnumun seklini hic umursamamistim ama gözluk nedeniyle etkileniyorum. Fikrinizi ogrenmek isterim. Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Pelin Hanım, gözlüklerin silikon plaketlerini bir gözlükçüde ayarlattırırsanız, gözlüğün burun sırtına doğru şekilde oturmasını sağlayacaktır. Bununla gözlüğün kayması azalabilir ve buna odaklanmanız azalabilir. Burun tıkanıklığı veya dıştan eğrilikle ilgili özellikle sizin bir şikayetliniz yoksa, sadece gözlük oturmuyor diye ameliyat olmanız tuhaf olur.

   cevap

 Yorum Ekle