Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor

Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

Burun Eğriliği Neden Olur Nasıl Ameliyat Edilir Tampon Şart mı

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. MEHMET EMİN ÇABUK  Temmuz 14, 2020

  hocam merhaba burun ameliyatı sonrası eğrilik tekrarlar mı merak ediyorum sormak istedim cevap verirseniz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2020

   Merhaba Mehmet Emin Bey, septoplasti ameliyatı düzgün ve ehil ellerde yapıldığında, bir komplikasyon olmadıkça eğrilme olmaz.

   cevap
 2. Burak  Haziran 15, 2020

  Hocam sizin birçok yazınızı okudum ve burun spreylerini en fazla 1 hafta kullanılması gerekir diyorsunuz rin.clenil burun spreyi doktor 2 ay kullanmalısın dedi ve ben bu konuda şüpheye düştüm 2 ay çok fazla bir süre değilmi hocam beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2020

   Burak Bey, burun spreyleri içerik ve etki olarak farklılık gösterir. Burun açıcı (dekonjestan) spreyler kısa süre, 4-5 günü aşmamak kaydıyla doktor tarafından önerilebilir. Sizin sorduğunuz steroid (kortizon) içeren spreyler doktor kontrolünde uzun sürelerle kullanılabilir.

   cevap
 3. Hasan  Haziran 6, 2020

  Merhaba hocam 1. Sorum şuan 30 yaşındayım çocukluğumdan beri burnumla dertlerim bitmedi ergenlik dönemine kadar burnum en az haftada 1 kanardı ama şekil olarak burnum küçük ve düzgündü ergenlikten sonra kanamalar kendiliğinden kesildi bu seferde burnum acaip derecede eğri bi şekilde büyüdü ve sürekli tıkalı ameliyat gerekir mi? 2. Sorum son bir aydır burnuma sürekli kötü koku geliyor son zamanlardada yatarken genzime doğru bu kokuyu hissetmeye başladım yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2020

   Hasan Bey, burun içindeki yapılar ve bunların endoskopik görünümleri önemlidir. Bazı durumlarda çeşitli ilaç ve spreyler kullanılarak takip ettiğimizde, tıkanıklığın düzeldiğini görüyoruz. Bir gün randevu alıp geldiğinizde bu şekilde teşhis ve takiplerle size yardımcı olabiliriz.

   cevap
 4. Secil  Nisan 19, 2020

  Merhaba hocam gerçekten burun tıkanma sorunu çok fena yaşıyorum burnuma napsam hiç bi şekilde açılmıyor tıkalı sürekli agızdan nefes alıyorum çok kötü yaşıyorum bu durumu napsam geçmiyor afe.in sinüs içtim parol içtim onca spreyler Vikis buhar açıcı ama hiç bi şekilde burnum açılmadı dolu bi şekilde nefes alamıyorum açılmıyor napmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 20, 2020

   Seçil Hanım geçmiş olsun, dekonjestan ilaç ve spreyler işe yaramıyorsa, mekanik tıkanıklığa neden olan anatomik bozukluklar, dirençli mukoza ödemli, polipler veya bazı kitleler olabilir. Bunları endoskopik muayene ile ayırdetmek ve tedavi belirlemek gerekir.

   cevap
   • Burak  Haziran 6, 2020

    Hocam öncelikle merhaba, bende burun eti büyümesi ve eğrilik varmış doktor 2 ay bu ilaçları kullanıcan dedi ilaçlar hakkında ne düşünüyorsunuz hocam (fex.dyne ve rino.lenil ) ameliyat olmadan ilaçlarla düzelir mi ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2020

     Merhaba Burak Bey, burun eti büyümesine yol açan çok fazla koşul var. Eğer sizdeki koşullar bu ilaçlara yanıt verirse düzelebilir. Düzelmezse, endoskopik muayene ve takiplerle diğer olasılıkları araştırmak gerekir.

     cevap
 5. İmran  Şubat 22, 2020

  Hamileyim, burnum sürekli tıkalı acaba hangi ilaç ve spreyleri kullanabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 24, 2020

   İmran Hanım, teşhisinizi bilmeden, kendim endoskopla bakıp belirlemeden, okyanus suyu içeren spreylerden başka bir öneri yapamam.

   cevap
 6. İmran  Şubat 19, 2020

  Merhaba hocam benim burun kemiği eğriliğim var burnum sürekli tıkalı ve çok hapşuruyorum aynı zamanda hamileyim konka ve kemik eğriliği ameliyatı olabilir miyim? Nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 19, 2020

   İmran Hanım Merhaba, hamileyken burun ameliyatı olamazsınız. Ama hamilelik döneminize uygun bazı ilaç ve sprey tedavileriyle sıkıntınızı azaltmaya çalışabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle