Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor
Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Fatih  Ocak 17, 2020

  Merhaba hocam ben burnumda nefes alamıyorum ve bunun için ne yapmam lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 22, 2020

   Fatih Bey, bana veya bir başka KBB uzmanına giderseniz endoskopik muayene yapılır ve sorun teşhis edilerek tedavisi belirlenebilir.

   cevap
 2. Saide  Eylül 20, 2019

  Iyi günler hocam ben kbb gittim burnumda ciddi anlamda sıkıntı kemik olduğunu söylediler ve ameliyat dediler ben aynı anda da estetik yaptira bilirmiyim bir problem yaşarmıyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2019

   Saide Hanım ben estetik müdahaleler yapmıyorum, ancak elbette hem burun eğriliği hem de estetik ameliyatı beraber yapılıyor.

   cevap
 3. Merve  Ağustos 14, 2019

  Mrb hocam ben hiç bir şekilde burnumdan nefes alanıyım gece yatırken ağzım açık yatiyom ve sürekli içine kanama yapiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 14, 2019

   Merve Hanım geçmiş olsun; burun tıkanıklığı ve kanama nedenlerini endoskopla yaptığımız burun içi muayenesinde görebiliyoruz. Bu şekilde hastalığa göre tedaviyi belirleyebiliyoruz.

   cevap
 4. Büşra  Temmuz 27, 2019

  İyi aksamlar hocam ben bir kez burun ameliyatı oldum hem kemik kücültme hemde estetik içerikliydi ameliyatım ancak burunumun tepe kısmında tekrar egrilik meydana geldi tekrar ameliyat olsam düzelirmi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 31, 2019

   Büşra Hanım geçmiş olsun, ben estetik ameliyat yapmıyorum. Bu konuda deneyim sahibi bir Uzman, düzeltme/revizyon ameliyatınızı yapabilir.

   cevap
 5. Sezer  Temmuz 6, 2019

  Merhabalar hocam bi sorum olacaktıda ben darbe almıştım burnumada şuan sağa doğru yamukluk var ve septum deviasyon ameliyatı olcam sadece estetik değil bu kemik eğriliği düzelirse burnumun dış görünüşü ayni mı kalır yoksa eski hali mi olur ? teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 7, 2019

   Sayın Sezer, sadece septoplasti yapılırsa dış görünümle ilgili estetik bir düzeltmeyi kapsamaz. Estetik ameliyat ile birlikte kıkırdak-kemik eğriliğinin düzeltilmesi ameliyatına septorinoplasti deriz. Bu nedenle ameliyatınızı yapacak olan doktorla herşeyi açık ve detaylı konuşmalısınız.

   cevap
   • Mehmet  Aralık 9, 2019

    Hocam merhaba (19yaş)
    Benim burnum gün içerisinde çoğunlukla tıkalı. Aldığım nefes yetmiyor gibi hissediyorum, sigara kullanıyorum, allerjim var kedi polen vs. Bunun nedeni ne olabilir geçmiyor bu ve beni çok kötü etkiliyor. Bu sebeple kilo bile aldım. Kiloyu verirsem azalır mı?. Teşekkürler…

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 11, 2019

     Mehmet Bey, beslenmeye dikkat etmek ve spor yapmak iyidir; bunu lütfen yapın, sigara da içmemeye çalışın. Burun tıkanıklığı nedenlerini ve alerjik durumları, yaptığımız endoskopik muayene sırasında teşhis edebiliyoruz. Buna göre belirlediğimiz tedaviler hedefe yönelik oluyor.

     cevap
 6. Ergün sarı  Temmuz 2, 2019

  Hocam merhaba burun içi ameliyat olcam bu ay ama bazı arkadaşlar kafa karıştırdı yazın değil kışın ameliyat daha iyi olur dediler sizce doğru bir yaklaşım mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2019

   Ergün Bey, burun içi ameliyatlarla ilgili bir mevsimsel bir tercihimiz genellikle olmaz. Bu tercih genellikle estetik burun ameliyatları için yapılabiliyor.

   cevap
 7. Esma  Temmuz 1, 2019

  Merhaba doktor bey benim burnumda bir kemik eğriliği var ve kemik gün geçtikçe büyüyor ameliyat olmak istiyorum ama 17 yaşındayım ameliyat olabilir miyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2019

   Esma Hanım, tercihen burun ameliyatlarını 18 yaşından önce yapmak istemiyoruz. Mutlaka ameliyatlık bir durumdaysanız, bu süreyi sizi rahatlatabilecek bazı tedaviler uygulayarak geçirmenize yardım edebiliriz.

   cevap
   • Esma  Temmuz 11, 2019

    Nasıl bir tedavi yöntemi olur

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 13, 2019

     Esma Hanım, burun kemik-kıkırdak yapılardan ibaret değildir. Yumuşak doku ve mukozanın etkisi bunlardan çoğu kez daha fazladır. Mukozaya yönelik tedaviler çoğu hastaya fayda eder, hatta bazılarında ameliyata dahi gerek kalmaz.

     cevap
     • Esma  Temmuz 16, 2019

      Çok teşekkür ederim hocam

 8. Merve  Haziran 30, 2019

  Doktor bey kbb gittim uyurken nefes almakta zorlanıyorum diye burun eğriliğinden dolayı dedi doktor ameliyat dedi ameliyat olursam burun dış yapısında değişiklik oluyor mu eğer istersen dış görünüş içinde estetik cerrahiye yönlendirebilirimdedi ve bu her iki ameliyata da ücret ödüyormuyuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 1, 2019

   Merve Hanım, burunda yapılabilecek ameliyatlar çok çeşitli. Hekimlerin de deneyimi ve tercihleri farklıdır. Bu nedenle ameliyatı kime olacaksanız bu sorularınızn yanıtlarını detaylı olarak istemelisiniz. Ben burun estetiği yapmıyorum.

   cevap
 9. Ali  Haziran 24, 2019

  Doktor bey burun ameliyatı olmak İçin 18 yaşını doldurmak gerekmektemidir yoksa içinde olsak yeterlimi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Tamamlasanız iyi olur.

   cevap
 10. zinnet arslan  Haziran 13, 2019

  Dr bey kbb doktoruna gittim et ve kemik egriligi var ama ben epilepsi hastasiyim ameliyat olabilirmiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2019

   Zinnet Hanım, sizin gibi hastalarda önce burun etini çeşitli ameliyatsız/ilaçlı-spreyli tedavilerle küçültmeye çalışırız. Bu tedavilerden fayda görmezseniz hem Nöroloji hem de Anestezi Uzmanlarının onayları dahilinde gerekli ameliyatları yapabiliriz.

   cevap
 11. gamze  Nisan 5, 2019

  Doktor Bey Merhaba,
  Burnumda deviasyon ve geniz eti mevcut sürekli ağız yolu ile solunum yapmaktayım okulumuzda diksiyon dersleri almaya başladık ancak nefes egzersizlerinde çok zorlanıyorum.
  Şuan ameliyat planım yok ancak nefes konusunda başarılı olmam mümkün mü çok zorlanıyorum 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 9, 2019

   Gamze hanım, burun tıkanıklıkları eğer yumuşak doku şişmelerinde veya mukoza sorunlarına bağlıysa, zaten çoğu kez ameliyat etmiyoruz; çeşitli ilaç ve spreylerle çoğu hastayı tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 12. Yaşar cebecioglu  Mart 7, 2019

  Ölüm tikanmaktan herşey kullandım ilaçlar spreyler gecmlyo yardım lütfen irin gibi bir burun akıntısı.ve tamamlandı tikalikbb den ne yaptırmanız tavsiye edersiniz doktorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2019

   Yaşar Bey, iltihabi durumlar da burun tıkanıklığına neden olabilir veya mevcut olanı arttırabilir. Endoskopla bakıp teşhisi koyduktan sonra, tedavi de verebiliriz.

   cevap
 13. Ceylan  Şubat 9, 2019

  Merhaba hocam ben de kronik sinüzit, burun eğriliği ve polipen var. Ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor. Bide ben bu ameliyatla beraber burun estetiği de yapsam bi sakıncası olur mu sagligim açısından? Doktor mümkün dedi ama tavsiye etmedi.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 10, 2019

   Ceylan Hanım, polipli sinüzitler nüksedebilen sinüzitlerdendir. Bu hastalığı başlıbaşına bir sorun olarak görmek gerekir; kontrol altına alınmadan estetik ameliyat yapılması genellikle önerilmez. Estetik ameliyat nedeniyle pasajların daralması bu hastalığı azdırabileceği gibi, poliplerin yapılan estetik ameliyatın sonuçlarını bozması da olasılıklar dahilindedir.

   cevap
 14. Meltem  Ocak 26, 2019

  Merhaba hocam size bişey sormak istiyorum ben doktora gittim ve bende burun eğriliği olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi benim burnumun üstünde kemer var ameliyatta aynı zamandada estetik yapılıyomu ücretliyse ücreti yaklaşık ne kadar beni bilgilendirirmisiniz lütfen ..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Meltem Hanım, ben burun kemeri düzeltilmesi ve estetik ameliyatlar yapmıyorum. Benim çalışma alanım burun içi anatomik bozukluklar, yapılar ve sinüs hastalıklarıdır. Ancak gerekli durumlarda beraber çalıştığım estetik konusunda ileri deneyim sahibi Plastik Cerrah arkadaşlarım var.

   cevap

 Yorum Ekle