Burun eğriliği ameliyatı

Burun eğriliği ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir.  Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olması ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin yol açtığı düşünülür. Bu durumda da deviasyon ameliyatı çoğunlukla tek tedavi seçeneği olarak görülür. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir ve öyle olsa bile burun eğriliği ameliyat gerektirmeyebilir.

Sonradan ortaya çıkan ve giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun etleri yani tıbbi adıyla “konka şişmesi”dir. Çünkü burnun kıkırdak-kemik gelişimini tamamlaması 18 yaşında son bulur. Bu yaştan sonra “eğriliğin artması” diye bir durum olağan koşullarda mümkün değildir. Bu durumda sonradan gelişen burun tıkanıklığının başka nedenleri olduğunu söyleyebiliriz.

Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor
Burun etleri neden şişer?

Konka şişmelerine en çok, sigara içenlerde, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanlarda,  sinüzit hastalarında, alerjik nezlesi olanlarda ve burun damlası bağımlılarında rastlanmaktadır. Son dönemlerde özellikle ofis ortamlarında maruz kalınan sağlıksız klima koşulları da burun etlerinin şişmesine yol açmaktadır.

Konka şişmeleri, bazen tek başına burun tıkanıklığına yol açacak kadar büyüyebilir, bazen de burun eğrilikleri ile birlikte ortaya çıkabilirler. Günümüzde burun tıkanıklığını çok yönlü ele alarak, tıkanıklığa neden olan durumların tümüne, sadece gerekttiği ölçüde müdahale yapıyoruz. Burada uygulanan tüm operasyonlar “burun tıkanıklığı cerrahisi” başlığı altında toplanabilir. Kalıcı sonuçları olanaklı kılan bu konseptte örneğin bir deviasyon ameliyatı sırasında konkalara da küçültme uygulamaları yapıyoruz. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşılmasına imkan veren cihazların yayılmasını sağlamıştır. Şayet burun eğriliği rahatsızlığa yol açacak boyutta değilse, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle burun solunumunun rahat bir şekilde yapılması sağlanabilir.

Burun Eğriliği Ameliyatı

“Septum Deviasyonu” burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ve düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Deviasyonun yeri ve boyutu çok önemlidir, zira burun girişine yakın çok hafif bir eğrilik, nefes almayı çok fazla engellerken, gerideki belirgin bir eğrilik belirti dahi vermeyebilir. Deviasyon ameliyatı burun içerisinden yapılır, eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Bu ameliyatın başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir.

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir. Geçmişte konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini, günümüzde “küçültme teknikleri“ almıştır. Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi, burun işlevlerini koruduğundan ve tampon gerektirmediğinden hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eti ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ozan  Aralık 25, 2018

  Merhaba doktor bey, ben geceleri nefes alma konusunda ciddi manada zorluk çekiyorum. Üstelik bazı durumlarda sabah uyanışomda bile bu durum görülebiliyor. Burnumda çok az da olsa kemer var nedeni bu olabilir. Olası durumda estetik mi gerekir ya da normal ameliyat mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 26, 2018

   Ozan Bey, burun içi eğrilikler septoplasti ile tek başına da düzeltilebilir, septorinoplasti operasyonu adı altında estetik ameliyat ile birlikte de yapılabilir.

   cevap
 2. yusuf CAN  Aralık 22, 2018

  merhaba adım yusuf 12.06.2003 doğumluyum ve ameliyat olmak ıstıyorum ortalama fiyatlar nedir ve yasım uygunmu cevaplarsanız cok tesekkur ederım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2018

   Sevgili Yusuf, burun kemik-kıkırdak gelişiminin 18 yaşında tamamlandığı kabul edilir. Bu nedenle senin yaşında ameliyat yapmak istemeyiz; burun tıkanıklığın varsa bunu önce çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi etmeye çalışmalıyız.

   cevap
 3. Mahmut  Aralık 12, 2018

  Mrb hocam benim burnum yamuktu bi darbe almistim nefes alirken zorlaniyordum ve amaliyat oldum 7 ay geçti nefes almam ayni .doktoruma gittim tomografi cektirdi bakti bana burunu gösterdi ben buralari fazla almiyorum hastalarimda cökme olmasin diye de di .ben bu işi cözemedim .bana bakti kendisi amaliyat olman gerek dedi devlet hastanesi .oraları neden almamistir sizce .devlet oldu icin sallamadimi beni bu durum nasil olacak hocam beni bilgilendirin acba düzelirmi daha cok kapanirmi sol delik hocam şaşitlrdim .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Mahmut Bey, endoskopla burun içerisini detaylı bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle ameliyat olup fayda görmeyen hastalarda olasılıklar üzerinde durmak yerine bu şekilde değerlendirip teşhis koymak ve tedavi belirlemek en doğrusudur.

   cevap
 4. Burak  Kasım 6, 2018

  Hocam slm lar ben 2015 de burun egriliginden ameliyat oldum guzel gecti ama suna burnumun sol tarafı kızardı ve deyince agrıyor iki gundur boyle ve sınu fark ettim tabiri caizse cok özür diliyorum parmagımı burnuma soktugumda sag tarafta kemik yok istedigi gibi eğer biliyorjm ama sol taraftaysa hemen hemen burnumun alt kısmı haric geri kalanı kemik sizce neden bana yardımcı olur musunuz.
  Birde sigortalıyım burun ameliyatını karsılar mı devlet cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Burak Bey geçmiş olsun, önce ne olduğunu anlayalım sonra olasılıkları konuşuruz. Muayenenizi yapmak üzere sizi bekleriz.

   cevap
 5. Emre Kartal  Ekim 12, 2018

  Merhaba doktor bey,

  Öncelikle bilgilendirici yazılarınız için teşekkür etmek isterim. 1 ay önce burun kemik eğriliği, kıkırdak eğriliği ve buna ek olarak sinüslerin temizlenmesi şeklinde bir operasyon geçirdim. Özellikle son 4-5 gündür eskiye oranla büyük oranda rahatlamış olsamda 4-5 günün öncesinde böyle bir sorun yokken son günlerde tek tarafta diğer tarafa göre nefes miktarında düşüklük var. Ayrıca sinüs rinse kullanımı sırasındada o taraftan su daha zor çıkıyor. Hatta çıkışı sırasında basınç oluyor burun üst kısımında. Tamamen tıkalılık yok ancak bu kısmi tıkanıklık beni korkutuyor haliyle. Yine ilgili olabilir mi bilmiyorum ancak son günlerde kullandığım nemlendrici damlayı biraz aksatmaya başladım. Operasyon kaynaklı bir hata olabilir mi? Ya da sonradan gelişen bir durum gibi? Yoksa iyileşme sürecinde bu tarz şeyler normal midir. Şimdiden ilginiz ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 14, 2018

   Emre Bey, bu konuda öncelikle doktorunuzun görüşüne başvurmalısınız. Ameliyatın henüz erken dönemi olduğu için ödem ve kabuklanmalar olabilir, kendisi size uygun önerilerde bulunabilir. Ancak sonuç alamayacak olur, şikayetleriniz devam ederse gelirsiniz bakarız.

   cevap
 6. Metin Yildiz  Eylül 25, 2018

  Merhaba hocam , ben saglik personeliyim..
  Benim en az 15 senedir allerjik rinit problemim var , ve bu sure zarfinda hic saglikli nefes aldigimi hatirlamam..kendi hastanemde bulunan kbb doktoru ; allerjik rinit disinda septumun saga dovru deviasyonu ve solda konka hipertrofisi oldugunu ve ameliyat olmam gerektigini soyledi..
  Bende bu siralar burun tikanikligimdan dolayi panil atak tarzi birsey basladi , bogulma hissi ve hava acligi hissediyorum..
  Arastirmama gore deviasyon operelerinde bazi hekimlerimiz tamposuz opere yapiyorlarmis , siz bu yontemle yapabilirmisiniiz? Yada silikon delikli tamponlarda opere sonrasi azda olsa nefes alabilirmiyim??
  Cevabinizdan sonra size muayene olmak isterim..simdiden tsk ler..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 27, 2018

   Metin Bey, silikon tamponlar var, bunların olukları ameliyat sonrası dönemde de nefes almanızı sağlayabiliyor. Elbette gerçek bir nefes gibi olmuyor, fakat zaten burun tıkanıklığınız olduğu için kabul edilebilir olabilir. Bunun dışında bazen bunların da kanalları salgı ve kabuklarla tıkanabiliyor, ancak bunları gerektiğinde aspiratörle temizleyerek sizi rahatlatabiliriz. Bunları çıkartıncaya (3-4 gün) kadar bir-iki kez pansuman sırasında kanallarını açmak için temizlik yapılabilir.

   cevap
 7. Ahmet kaplan  Eylül 21, 2018

  Hocam selamlar 2016 yilinda septum ve konka ameliyati oldum ameliyat sonrasi olan ve devam eden ön dislerde hissizlik simdi agriya cevirdi burnumun kenarlari da agriyor ve icinde de yanma hissi var doktorum gecer demisti ama agrilarim artmaya basladi baska bir doktor sinir hasarina bagli nöropatik nevrolojik agri olabilir dedi burun ameliyatjnda bu tur bir durum olabilir mi acaba tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 22, 2018

   Olabilir Ahmet Bey, ancak doktorunuz bu konuyu teşhis ettiğine göre deneyimli ve işinin ehli bir meslektaşım olsa gerek. Onun takip ve önerilerine devam etmelisiniz; nöropatik nevralji ile ilgili bir Nöroloji Uzmanının görüşüne başvurarak sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilir.

   cevap
 8. Ferhat Dilek  Ağustos 18, 2018

  Hocam iyi günler. Bundan yaklaşık 9 yıl önce burnuma darbe almıştım ve bunun sonucunda da burnumda sola doğru bir eğrilme meydana geldi. Şimdi sağ burun deliğim neredeyse hergün tıkalı vaziyette. Konuşurken sesim düzgün çıkmıyor, sanki burnum tıkalıymış gibi oluyor. Size sorum şu olacaktı. Eğer ameliyat olursam iyileşme süreci kaç gün sürüyor ve bu süre zarfında sürekli yatma gibi bir durum var mı. Şimdiden teşekkürler ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 23, 2018

   Ferhat Bey geçmiş olsun. Burun ameliyatları sonrası 1 gece hastanede kalırsınız, 3. gün kontrole gelirsiniz, 5. gün tamponlar alınır, 10., 20. günlerde kontrolleriniz olur. Bunlarda burun içi temizlikler ve pansumanlar yapılır. Genellikle 10. günden sonra belirli bir rahatlamanız olur. Ama takipleriniz 2-3 aya da uzayabilir. Bunlar benim takip koşullarımdır, burun ameliyatları çok farklıdır; vakadan vakaya değişiklik gösterebilir. Bunun dışında burnun dıştan eğrilikleri ve estetik burun ameliyatları konularında çalışmadığımı bilmenizi isterim.

   cevap
 9. Ahmet  Ağustos 10, 2018

  Hocam Merhaba,
  Geçen sene alnımın hemen altına, burnumun en üst kısmına bir darbe aldım.Çizgi halinde morarma oluşmuştu.Sonra geçti,ağrı da hissetmeyince doktora gitmedim.Burnumda şekil değişmesi de yoktu.Fakat zamanla burnumun üst ve orta kısım arası biraz çöktü orta kısım dışa çıktı.Burnuma dokunduğumda orta kısımda da batma hissediyorum.Buna rağmen acı çekmekten korktuğum için o günden beri doktora gitmedim.Doktor burnumun çöküntüsünü yukarı kaldırıp eski haline getirebilir mi? Yoksa bu haliyle kalacak mı?:Estetik açıdan kaygılıyım.Çok Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 24, 2018

   Ahmet Bey, estetik konusunda deneyim sahibi bir Uzman sizin sorununuzu çözebilir; elbette kendisi ile fayda-risk tüm detayları ayrıntısıyla konuşmalısınız.

   cevap
 10. Gökçe  Mayıs 26, 2018

  Merhaba doktor bey , ben 14 yaşındayım burnuma hiç darbe almadığım halde doğuştan eğrilik var ve dikkatli bakmadanda baya belli oluyor ameliyat olabilirmiyim ??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 27, 2018

   Sayın Gökçe burnun dışarıdan görülen eğrilikleri bir estetik yaklaşım/rinoplasti gerektirebilir. Bu durumda ameliyat gerekli olabilir; ancak şunu bilmenizi isterim, ben rinoplasti yapmıyorum. Burnun içinin eğrilikleri ve endoskopik müdahaleleri üzerine yoğun çalışıyorum. Gerekli durumlarda beraber çalıştığım/aynı anda burun içi ve dışını birlikte ameliyat ettiğimiz, konusunda çok başarılı Plastik Cerrahlar var.

   cevap
 11. Derin  Ekim 23, 2017

  Merhaba hocam size bişey soracaktım bundan bi sene önce spor yaparken burnuma darbe almıştım burun sırtında eğrilme oldu önceden gayet iyi nefes alabiliyorum görünümde iyiydi şimdi bıraz tıkanıklık oluyor, görünümde pekte belli degil, egriligin dikkatli bakınca belli de, kapalı ameliyatta egrilik ve nefes alma problemi düzelir mi? Ankarada önere bilecegisiniz bi doktor var mı acaba? yine burnum eskisi gibi olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

   Derin Hanım ben burun estetiği yapmıyorum. Bu operasyonun sonuçlarının değişkenliği nedeniyle, İstanbul’da birlikte çalıştığım, çalışmasını bildiklerim hariç başka bir Doktor öneremem. İşinin ehli uzmanlar hem nefes alma problemini hem de buun dış görünümünü başarılı bir şekilde düzeltebiliyorlar.

   cevap
 12. Pelin  Ekim 20, 2017

  Merhaba doktor bey,
  Ben bir kac aydir gozluk kullanmaya basladim. Ancak surekli gözlüğüm düşüyor, surekli itme tiki oldu, diye sikayet ederken, bir hemsire burnumun biraz sola yatik oldugunu soyledi. Gercekten de sol burnumdan zor hava cektigimi farketti. Ben aldirma amaciyla gittigim plastik cerrahim, konuyu actigimda burun tomigrafisi istedi. Etlerde buyume ve kemikte egrilik var dedi. Operasyon gerekli mi diye sordugumda, nefes kaliteniz icin oneririm -etleri bir kbb uzmaniyla görüşün, dilerseniz burun estetigini de yapabiliriz dedi. Ben bu kararin doktor tarafindan verilmesini daha uygun bulan biriyim. Sizce ameliyat olmali miyim, hangilerini olmam uygun olur? Kararsiz kaldim. Burnumun seklini hic umursamamistim ama gözluk nedeniyle etkileniyorum. Fikrinizi ogrenmek isterim. Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Pelin Hanım, gözlüklerin silikon plaketlerini bir gözlükçüde ayarlattırırsanız, gözlüğün burun sırtına doğru şekilde oturmasını sağlayacaktır. Bununla gözlüğün kayması azalabilir ve buna odaklanmanız azalabilir. Burun tıkanıklığı veya dıştan eğrilikle ilgili özellikle sizin bir şikayetliniz yoksa, sadece gözlük oturmuyor diye ameliyat olmanız tuhaf olur.

   cevap

 Yorum Ekle