Sialendoskopik Tükürük Bezi Taşı Kırma

Tükürük bezi taşları günümüzde sialendoskopi yöntemiyle çıkartılabilmektedir. Dr. Atilla Şengör, tükürük bezi endoskopisi (sialendoskopi) ve tükürük bezi taşı kırma (litotripsi) hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Yukarıdaki videoda iki tane 1cm, bir tane 8mm çaplı üç tükürük bezi taşının sialendoskopi sırasında kırma çalışması gösterilmektedir. Çalışmanın toplam süresi aslında 4 saattir; taşların tek tek toplanmasına yer verilmemiş ve x4 hızla gösterilmiştir. Tükürük bezi taşı kırma için, sialendoskopi tekniğinde ustalaşmış olmak ve taş kırma için gerekli donanım ve alt yapıyı hazırlamış olmak gereklidir. Bu sayede başarı 90% ların üzerine çıkmış durumdadır. Vakaların yaklaşık 80%’inde litotripsi yapılması gerekmektedir.

Yorumlar
 1. Şermin  Ağustos 11, 2017

  Kardeşimin tükürük bezinde birden fazla taş mevcut ve büyükler. Doktorlar ameliyat olması gerektigini söyledi ama pek sıcak bakmıyoruz çünkü büyük ihtimalle ağızda düşüklük olacagını söylediler. Daha 19 yaşında. Söylediginiz yöntemle taşın kırılması mümkünse hangi şehirdesiniz yada eswl yöntemi ile tükürük bezi içerisindeki taşı kırma nerede yapılıyor?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Şermin Hanım, ESWL ile kurma yapılsa da kanal içindeki taşları tek tek toplamak lazım. Zira bunların tamamı böbrekteki gibi dökülmez ve kalanlar genellikle tekrar büyürler. Ben kanal içinde ISWL ile kırarak hepsini tek tek çıkartıyorum, İstanbuldayım, beklerim.

   cevap
 2. nihat topcu  Ağustos 10, 2017

  Hcm slm ben erzurumluyum orada ikamet ediyorum.kızım 2-2 buçuk ay önce tükrük bezi ameliyatı oldu.(atatürk üniv.dr.mustafa sıtkı gözeler)ama kanaldaki taş alınamadı nedense,akabinde uzun bi süre iğne, ilaç tedavisi uygulandı yine sonuç alamadık yüzündeki şişlik(kulak memesi yanında) halen duruyor.dr bey sizi tavsiye etti.malum kurban bayramı yaklaştı ardından okullar açılacak kızım bu yıl nasipse üniv.imtihanına girecek,bu konuda bize nasıl yardımcı olursunuz.hast. ne kadar kalmamız gerekli. 02123512401 bu no dan size ulaşamadım.ivedi cevap verirseniz sevinirim.saygılar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 11, 2017

   Geçmiş olsun, sengorkbb@gmail.com adresimize telefonunuzu lütfen yazın, sekreterim size süreç hakkında bilgi verir.

   cevap
 3. Betul albayrak  Mart 10, 2017

  Dr bey benim tukuruk bezim aniden agri ile yemek yerken şişti sonra 3-4 gun bu yemek yerken ayni sekilde devam etti … ve bu olaydan hemen bi iki gun sonra kulağımda geçmeyen bi çınlama oldugunu farkettim sizce kulak çınlamasınin tukuruk bezi ile bi alakasi varmi .. bir de kulagimin altına tukruk bezinin oldugu yere elimi bastirinca kulağımdaki çınlama sesi daha yuksek cikiyor elimi birakinca ses hafifliyor yardim lütfen aylardir kulagimdaki cinlamadan ve kulak altindaki yerin agrimasi beni pisikolik olarak cok mahvetti

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2017

   Betül Hanım tükürük bezi şişmeleri ile kulak çınlaması farklı nedenlere bağlı olarak tesadüfen aynı anda ortaya çıkmış olabilir. İkisinin de nedenlerini endoskopik muayeneler ve bazı tetkiklerle teşhis edebiliyoruz. Buna göre tükürük bezi şişmeleriniz için, örneğin tıkanıklığın nedeni tükürük bezi taşı vea kanal darlığı ise sialendoskopi yöntemini tedavi için kullanıyoruz.

   cevap
   • Gülay  Mayıs 24, 2020

    Atilla bey ,iyi günler benim mart ayı itibariyle ağzımda tat değişimi ile süreç başladı .corona girdiği için kbb ye gidemedim sonra çenealtı tükürük bezim bir hafta şişti .en sonunda kulak önünden başlayan bir kasılma ağrısı ile acile gittim .sonra kbb gittim ve ultrasonda çene altı sol tükürük bezinde 1.6 mm bir taş bulundu .ve antibiyotik kullandım.tekrarında kesip alırız denilince -bu süreçte-biraz korktum süreci uzatabildiğim kadarıyla uzattım.Gelecek hafta istanbuldayım ve arada sancılar hala var.Kanaldan girerek yapılabilir mi işlem ve birde uzun mudur süreç?yada masajla kendiliğinden düşebilir mi ?Cevap için teşekkürler

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 25, 2020

     Gülay Hanım, taşlar kendiliğinden bazen düşebilirler ama sıklıkla düşmeyip büyürler. Bu nedenle, eğer taş saptanmışsa bunu sialendoskopi ile çıkartmayı öneriyoruz. Asla bunun için bezin alınmasını istemiyoruz çünkü bu ameliyatın yüz felci gibi riskleri var ve sialednsokopi ile başarı oranlarımız 90% ların üzerinde. Bu yöntemde elbette ki kanaldan girerek çalışıyoruz; lütfen soru sorduğunuz bu sayfayı okursanız ve https://atillasengor.net/videolar/ sayfamdaki videoları incelerseniz sialendoskopi ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz. Sonrasında 02123512401’den ararsanız, İnci Hanım size süreçleri anlatır ve sorularınızı yanıtlar; gelince ben de değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra kalan tüm ayrıntıları konuşuruz.

     cevap
 4. Mehmet  Mayıs 10, 2016

  Hocam elinize sağlık, video çok etkileyici. Ne kadar sürüyor bu? Ben Malatyada yaşıyorum, yaptırsam ne zaman geri dönerim.?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 10, 2016

   Sağolun Mehmet Bey. Tükürük bezi taşını kırmak yaklaşık yarım saat ila 3,5 saat arası sürebiliyor. İzlediğiniz videodaki hastada yaklaşık 3 saat sürmüş idi. Bunun için tükürük bezi taşı olduğunu önceden bildiğimiz vakalarda mutlaka genel anesteziyi tercih ediyorum. Taşı çıkarttıktan sonra, tükürük bezi kanalı bir süre geniş kalsın diye stent olarak ince plastik bir tüp koyuyoruz. Bunu genellikle ben kendim almayı tercih ediyorum. Bunun için yaklaşık 4-5 gün İstanbul’da kalmanız yerinde olur. Ancak eğer mutlaka geri dönmeniz gerekiyorsa ve olanağınız varsa, 1 gün sonra Malatya’ya dönüp, 4.veya 5. günlerde tüpü alabilmem için tekrar bana gelmelisiniz.

   cevap

 Yorum Ekle