Sialendoskopik Tükürük Bezi Taşı Kırma

Tükürük bezi taşları günümüzde sialendoskopi yöntemiyle çıkartılabilmektedir. Dr. Atilla Şengör, tükürük bezi endoskopisi (sialendoskopi) ve tükürük bezi taşı kırma (litotripsi) hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Yukarıdaki videoda iki tane 1 cm, bir tane 8 mm çaplı üç tükürük bezi taşının sialendoskopi sırasında kırma çalışması gösterilmektedir.

Çalışmanın toplam süresi aslında 4 saattir; taşların tek tek toplanmasına yer verilmemiş ve çarpı 4 hızla gösterilmiştir. Tükürük bezi taşı kırma için, sialendoskopi tekniğinde ustalaşmış olmak ve taş kırma için gerekli donanım ve alt yapıyı hazırlamış olmak gereklidir. Bu sayede başarı % 90’ların üzerine çıkmış durumdadır. Vakaların yaklaşık % 80’inde litotripsi yapılması gerekmektedir.

Faydalı Linkler

Tükürük Bezinin İçindeki
Küçük Bir Taşın Çıkartılması

Tükürük bezi taşlarının küçük olanları bile her zaman kolaylıkla çıkartılamayabilir. Bu videoda bezin içinde, birincil dallanmalarda saptanan bir taş kırma yöntemi (pnömatik litotripsi) ile küçültülerek çıkartılabildi. Eğer kırma yöntemi olmasaydı, bu küçük tükürük bezi taşı çıkartılamayabilirdi.

Sialendoskopi
Tükürük Bezi Endoskopisi

Sialendoskopi (Tükürük Bezi Endoskopisi), tükürük bezi şişen hastalarda, sebebi belirlemek amacıyla tükürük kanallarının içerisine bakmak için kullandığımız bir tanı yöntemidir. endoskopisinde kullanılan endoskoplar diğerlerinden çok daha incedir.

Ağız İçinden Yapılan Kesiler
Tükürük Kanalının Kapanmasına Neden Olabilir

Sialendoskopi ve kanal onarımı ile beraber yapılmayan kesiler tükürük bezi kanalının kapanmasına yol açabilir. Tükürük bezi endoskopisi ile taşların çıkartılabilmesi için kanalın açık olması gerekir.