sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Murat bayka  Ekim 16, 2017

  Atilla bey iyi günler ben din gorevlisiyim bir yıl önce sinizut amaliyatı oldum ama duzelemedim aşırı bir geniz akıntısı oluyor görevde beni çok zorluyor yaşantımı çok olumsuz etkiliyor hiç mutlu değilim hayatımın adeta tadı kaçtı yardımcı olurmusunuz doktorlar ilaç tedavisi veriyor hiç faydası yok akıntı olduğu için genelde sinizut oluyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Murat Bey, sinüzit ameliyatları farklı farklı oolabiliyor. Sinüs kanallarının akışı doğal haline uygun olarak düzenlendiğinde sorun genelde çözülebiliyor. Ancak doğal akış yollarına uygun yapılmazsa hastalık tekrar edebiliyor veya daha kötüleşebiliyor. Elbette geniz akıntısının sinüzit hastalığı dışında da pek çok başka nedeni olabilir. Sizin durumunuzu ve neler yapılabileceğini endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra belirleyebiliriz.

   cevap
   • Murat bayka  Ekim 17, 2017

    Hocam endoskopik muayene yapıldı allerjin var dediler bende allerji 5 6 yıldır vardı ama genzim akmiyordu ameliyattan sonra akıntı olmaya başladı allerji ilaclarida kullanıyorum 1 yıldır antibiyotik çeşitli ilaclar ama fayda görmedim çok doktorlara gittim birde bu akıntı dan olacak galiba kulagimi rahatsız ediyor konuşurken genzimden konuşur gibi görevde önceki ses tonum yok tiz seslere çıkamıyorum kulağım beni çok halsizlestiriyor uyuyup uyandığımda yorgun uyaniyorum banada yardımcı olurmusunuz adeta gorevimden soguttu beni.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

     Murat Bey, ameliyat sonrası başlayan geniz akıntıları, malesef bazen sinüs kanallarının akış yollarındaki bozulmalara bağlı oluyor. Geri dönüşümsüz bir durum gelişmediyse bunu belirleyip, doğal haline benzetmeye çalışırız.

     cevap
 2. adem  Ekim 6, 2017

  merhaba Hayırli gunler sinuzitim var bu zamana kadar hep ilacla tedavi oldum akinti da oluyor bas agrsiida oluyor tikaniklik her zaman oluyor konuşur ken burundan sesime yansıyor sanki icimden konuyor musum gibi söyler insanlar bunun caresi nedir 5yil once ameliyat dediler ama 5yil dan beride kimse bişey demedi sizden öneri Istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 7, 2017

   Adem Bey, tekrarlayan ilaç tedavilerine rağmen düzelmeyen dirençli sinüzitlerde, sinüslerinizin kanal anatomisi bozuk olabilir. Bu durumu endoskopik muayene ve bazı filmlerle teşhis ettikten sonra, sizi nasıl tedavi edebileceğimizi kolaylıkla belirleybiliriz.

   cevap
 3. sinem  Ekim 1, 2017

  Merhaba Atilla Bey benim kronik sinüzit ve polip rahatsızlığım var ve burnumun sol tarafında içte kemik eğriliği olduğu ortaya çıktı gittiğim doktorlar ameliyat diyorlar ama ben de komplikasyonlarından korkuyorum.çok zor bir ameliyat mı ben öğretmenim işimden 2 gün izin alsam ve hafta sonuyla birleştirsem 4 gün sonra işime geri dönebilir miyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 3, 2017

   Sinem Hanım, polipli sinüzit özel bir sinüzit tipidir. Hangi sinüsleri tuttuğuna göre, yani yaygınlığına göre yapılan ileri çalışmalar komplikasyon riskini arttırabilir. Bu nedenle ameliyatın zamanı da çok önemlidir. Polipleri tedavi ile gerilettikten sonra, anatominin rahatladığı en doğru zamanda ameliyat yapılmalıdır. Bu bize temiz bir çalışma alanı ve görüş rahatlığı sağlar; zira polipler yaygınken kanama yüksek olabilir. Polipli sinüzitlerde yapılacak endoskopik sinüs cerrahisi mutlaka deneyimli ellerde yapılmalı ve sonrasında da hasta yıllarca takip edilmelidir. Ameliyat bittikten sonra istirahat süresine karar verilebilir.

   cevap
 4. Mehmet Emin  Eylül 18, 2017

  Merhaba Dr. BEY
  İşim gereği sık sık seyehat ediyorum ve uçak inişteyken sol kaşım ve gözümde ciddi bir ağrı oluyor. Yapılan endeskopik cerrahi işlemlerinin genelde yanaktaki sinüsleri almaya yönelik oldugu göz bölgesindeki sinuslerin goz küresine yakınlıgi sebebiyle operasyonun cok riskli olacagiyla ilgili duyumlarim oldu. Ucagin inisi sirasindaki ağrı sinüslerle mi ilgilidir göz civarindaki sinüslerin ameliyatı çok risklimidir. Malatyadan selamlar..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 19, 2017

   Mehmet Bey, gerekli hallerde her sinüse müdahale edilebilir. Ancak sinüslerin çoğunun açıldığı ortak bir bölge vardır, buraya ostiomeatal ünite denir ve aslında buranın rahatlatılması çoğu sinüs sorununu çözer. Ayrıca bu tedavi her seferinde ameliyatla değil bazen ilaç tedavileri ile de yapılabilir.

   cevap
 5. Seyran  Eylül 6, 2017

  Mrb doktor bey yıllardır kronik sinüzit im ve kemik eğriliğim var ve hemen hemen hergun baş ağrısı cekiyorum.gozlerime yuzume vuruyor çoğu zaman da enseme.geniz akıntım en hat safhada ustelik koyu yeşil ve parca şeklinde. Sesim hergun kısık gercek sesimi unuttum.nasil kurtulurum yorum ve yardiminizi bekliyorum teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 7, 2017

   Sayın Seyran, sinüzit hastalığınızın ve kemik eğriliğinizin derecesini endoskopi ve bazı filmlerle anlarız. Anatomik bozukluklar aşırı değilse düzenli tedavi ve takiplerle fayda görebilirsiniz. Bunlarla düzelmeyen ileri anatomik sorunlara sahipseniz, bunların tümüne yönelik titiz ve hassas endoskopik operasyonlarla çözüme çoğu kez ulaşabiliriz.

   cevap
 6. Ceylan  Eylül 4, 2017

  Meraba doktor bey ben yaz kış bogaz agrisi çekiyorum kışın daha fazla o kadar cok sık hasta oluyorum ki artik cok sıkıldım farenjit ve sinuzitimin oldugunu soledi gittigim doktor emar sinuzitim baya bi ilerledigini gözümü kaybedebilecegimi soledi ilac verdi ve ben hala ayda bi kere hasta oluyorum illa butun hayatimin al akışıni bozuyor bu enfeksiyonlar ders çalışamıyorum hic bir yere gidemiyorum napmam gerektigini bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 5, 2017

   Ceylan Hanım, faranjit hastalığının nedeni sinüzit hastalığı olabilir. Sinüzitte sıklıkla geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı birlikte görülür; bunlarda faranjite eğilim yaratır. Yani sizin sinüzit hastalığınızı tedavi ettiğimizde şikayetleriniz ortadan kalkabilir. Bir gün randevu alıp geldiğimizde gerekeni yaparız; lütfen filmlerinizi de mutlaka yanınıza alın.

   cevap
 7. Kadir  Ağustos 24, 2017

  Hocam merhabalar benim başımın ağrısı burnuma ve gözümün altına vuruyor koku alamıyorum burnumdan fazla nefes alamıyorum ne yapmam gerekir burnumda akmıyor hiç ağrı yapıyor ilaç kullandım fakat değişen bişey olmadı ne tür bi hastalıktır bu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 27, 2017

   Kadir Bey, sinüzit hastalığının farklı tipleri vardır. Ayrıca hangi evrede olduğuna göre de tedavi yöntemleri değişebilir. Endoskopik muayene ve bazı yardımcı tetkiklerle sinüzit hastalığınızın tipini ve evresini belirledikten sonra tedavisi de çoğu kez yapılabilir. Ancak gecikmemekte fayda var, arayı fazla açmadan gelirseniz size de fayda edebiliriz.

   cevap
 8. Özgur kalayci  Temmuz 14, 2017

  İyi gunler hocam benim basim gunu birlik bir anda sanki civi vuruyorlarmis gibi agri yapiyor yari canim gidiyor grogi durumunda kaliyorum bazen cok ciddi vuruyor beyin tomografisi kalp grafigi ve efor testi oldum bi sikinti yok .bende sinüzit var bayadir,akinti hic olmuyor ameliyat da oldum faydasi yok bana ne gibi bi tedavi yontemi uygalanabilir ,?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2017

   Sayın Özgür, sinüzit hastalıkları çok çeşitli. Sizde hangisi olduğuna göre, tedavinizin eksik kalmış olabilecek yönlerini belirler ve tamamlamak için gerekli adımları atarız.

   cevap
 9. mehmet  Haziran 19, 2017

  Doktor bey merhaba,
  İki sene önce Deviasyon, Konka ve fess ameliyatı oldum. Bu zamana kadar herhangi bir şikayetim yoktu. İki ay önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdim. o günden sonra çeşitli antibiyotikler kullanmama rağmen herhangi bir düzelme olmadı. en son kbb doktoruna başvurdum. şikayetim ara ara baş ağrısı ve burun tıkantıklığı idi ve burnumdan akıntı olmuyordu. Doktor bt çektirmemi istedi. bt sonucuna göre sağ sinüslerin tamamen iltihapla kaplı olduğu görüldü. 14 gün tavanic kullandım. sonrasında tekrar bt çektirdim. fakat antibiyotiğe rağmen herhangi bir iyileşme olmadı. 2. ci bt sonucuna göre sağ sinüs kanalları tıkalıymış ve cerrahi müdahale önerildi. ben de ameliyatı yapan doktoruma gittim. o da birinci öncelik kortizonlu ilaç ve antibiyotik kullanmamı geçmez ise lokal olarak sinüsleri açabileceğini söyledi. Ben de kararsız kaldım. sonuçta bir tarafta yeni bir cerrahi operasyon bir tarafta da düzelme garantisi olmayan kortizonlu ilaç tedavisi. sizin bu konuda fikriniz nedir ? ayrıca diğer doktor kapalı sinüsüme müdahale olmadığını olsa bu durumda olmayacağını söyledi. iki sene fess operasyonu gören bir sinüs bu kadar kısa sürede tekrarlayabilir mi ?
  tşk

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 20, 2017

   Mehmet Bey, hastalığınız polipli sinüzitse kortizonlu ilaçların etkisini beklemeniz faydalı olabilir. Genel bir bilgi olarak: Akut iltihaplı hastalık esnasında veya sonrasındaki erken dönemde çekilen tomografilerde, yani durum kötüyken çekilenlerde kanallar genellikle kapalı görünür. Aslında iltihabi koşulları zaten endoskopla görebildiğimiz için, bu dönemi tedavi ettikten sonra, yine sorunlar devam ediyorsa, tedavi ile gelinebilen en iyi halinizde çekilen tomografiler sinüslerin esas durumunu gösterecektir. Bu dönemde yapılmış bir tomografi ile eş zamanlı endskopik muayene bulgularınız beraber değerlendirildiğinde, tedavi planı doğru bir şekilde yapılabilir. Ancak bu kadar kısa sürede ardarda üçüncü bir tomografi çekilmesini asla öneremem.

   cevap
   • Mehmet  Haziran 20, 2017

    Ameliyatı yapan doktor 1 ay boyunca kortizonlu ilaç ve antibiyotik kullanmamı 1 ay sonunda tekrar tomografi ile durumu gözlemlemeyi önerdi. Ardından tıkanıklık devam ederse lokal olarak kanalları açabileceğini söylemişti. Bu arada ht hastasıyım ve exforge 5/160 kullnaıyorum. Bu sebeple kortizonlu ilaç da kullanmaya pek yanaşmadım. Şuan açıkçası beklemedeyim. Ne yapacağıma karar veremedim. Sonuçta ameliyatımı yapan doktor sinüslerimi açıp iyice temizlemişti. Bt ye göre ve muayaneye göre yorum yapandan ziyade operasyonu yapan doktorun dedikleri daha mantıklı gibi.

    cevap
 10. Ramazan  Haziran 17, 2017

  Merhaba hocam 1 yıldır az çok böyle akut sinuzitim baş donmesi koku almama gibi rahatsizliklar yasiyorum hastanalere gittim ilacli tedavi oldum bir etkisi olmadi ve amelyat olacaksin dedi ve baska bir hastaneye gittim o hastanedese amaliyata gerek yok dedik ve halen başbdonmesi gibi akut sinuzit yasiyorum ne yapmaliyim hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Ramazan Bey, baş dönmesi doğrudan sinüzit hastalığınızla ilişkili olmayabilir. Sinüzit hastalığı orta kulak basıncını etkilediğinde, kulak iltihaplanmalarına yol açtığında veya kafa içi komplikasyonlara neden olduğunda baş dönmesi yapabilir. Ancak bunlar nadir ve bazıları ağır durumlardır; çeşitli inceleme ve tetkiklerle bu hastalıklarla ilişkili olup olmadığı belirlenebilir. Baş dönmesinin farklı farklı nedenleri de olabilir, ayrıca ele almak gerekli olabilir. Sinüzit ile koku alamama ilişkisi yüksek bir olasılıktır, bunlar da endokopik muayene ve doğru zamanlama ile yapılabilecek bazı filmlerle belirlenebilir. Teşhis doğru belirlendiktn sonra tedavi için gerekli adımlar atılabilir.

   cevap
 11. özgür erol  Haziran 12, 2017

  hocam merhaba;mr çektirdim raporda tek tarafta kist şeklinde ibare var daha öncede kronik sinüzit teşhisi konulmuştu ameliyat olmaktan çekiniyorum öneriniz nedir ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2017

   Özgür Bey, sinüs içi kistler çoğu kez ameliyat gerektirmezler. Ancak sinüs kanalını kapadıklarında veya düzensiz görünümde olduklarında ele alınabilirler. Önceden kronik sinüzit teşhisi konulduğuna göre, incelemede veya raporda gözden kaçan başka önemli bulgular da olmalıdır. Bir gün filminizle beraber geldiğinizde, endoskopik muayenenizi de yapar, endişe ve karışıklığa yer bırakmayacak biçimde teşhis ve tedavinizi belirleriz.

   cevap
 12. kemal GÜLSOY  Mayıs 11, 2017

  slm hocam bende de aynı sey var yanı 15 20 kere hapsırıyorum sonra 6 saat falan duruyorum yıne tekrar hapsırık baslıyor ve burun akıntısı var cok neredeyse bır paket pecete bitiyor bu bende 1 sene falan var ama hıc dr gitmedim gecelerıde agzım acık yatmak zorunda kalıyorum burun kapalı oluyor ve gozlerımde kırmızı oluyor yaslar gelıyor gozlerden sebebı acaba sinüzit mı int arastırdıgıma göre galiba sinüzit kalıcı mı acba bu sinuzıt

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 12, 2017

   Kemal Bey, hastalığınız tek başına sinüzit olmayabilir. Alerjik nezle de olabilir; bu durum tek başına veya sinüzit gibi başka burun içi hastalıklarla beraber olabilir. Bu durumları teşhisten sonra doğru bir tedavi seçimiyle rahatlamanız olanaklı olabilir.

   cevap
 13. serhat  Nisan 14, 2017

  merhaba hocam. sinüzitleri kurutma operasyonu çıkmış doğrumu ve bunu sizinle gerçekleştirebiliyormuyuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2017

   Serhat Bey, sinüzit ameliyatları bu amaçla yapılır ve endoskopik yöntemle yapılan sinüzit ameliyatları 1990lı yıllardan beri ülkemizde yapılmaktadır. Ben de ihtisasımı tamamladığım 2002 yılından bu yana bu konuda yoğun çalışıyorum.

   cevap
 14. Ebru  Nisan 2, 2017

  Mrb hocam ben 3.5ay önce sinüzit ve kemik eğriliğinden ameliyat oldum Kayseri acı badem hastanesinde Hale’n hapşırık burun tıkanıklığı ve en önemlisi koku ve tat alamıyorum baş ağrım halen var

  cevap
  • Muhittin  Mayıs 16, 2017

   Merhaba Ebru hanım,
   Durumunuzda bir düzelme oldumu, eşimde aynı şekilde ameliyat olmayı planlıyor. Kronik sinüzit durumu ile burun eğriliği var; şu anda koku kaybı var ve tat kaybı ilerledi.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 3, 2017

   Ebru Hanım geçmiş olsun, hastayı sinüzit ameliyatına götüren sinüzit hastalıkları çok çeşitlidir. Bazı sinüzitler, örneğin polipli sinüzitler, ameliyat sonrasında da tedavinin sürdürülmesini gerektirirler. Neyse ki polipli sinüzitler müzmin/kronik sinüzit hastalıklarının az bir bölümünü oluştururlar. Ancak sizde bu durum varsa düzenli olarak takiplerinizi ve doktor kontrollerinizi sürdürmelisiniz. Eğer İstanbula gelip gidiyorsanız, geldiğiniz bir gün endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra ne durumda olduğunuzu da söyleyebilirim.

   cevap

 Yorum Ekle