sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ugur  Mayıs 11, 2018

  Sayın hocam merhabalar yaklaşık 4 ay önce hastaneye sünizit için hastaneye yattım ve 1 hafta boyunca damar yolu ile bir kac antibiyotik ve vitamin verilerek tedavi oldum sol gözüm mor ve şişti burun akıntısı yoktu bas agrısı yoktu sadece ara sıra tıkanıklık ve gözde morarma şişlik meydana gelmişti 1 haftanın sonunda burnum acık gözüm iyileşmiş bi sekilde hastaneden cıktım ve 1 ay flan geçmeden asırı derecede sol burnumda akıntı basladı ve yaklaşık 3 4 aydır sürekli akıntı ve tıkanıklık var hic bir sekilde sol tarafından nefes alamıyorum gözümde flan morluk şişlik yok sadece göz çukurunda cok hafif bi morluk (iz) kaldı daha sonrasında hic doktora gitmedim veya deniz, cesitli bitkisel seyler denemedim ne yapmam gerekiyor ameliyat olmaktanda korkuyorum acık ası bana ne önerebilrsiniz lütfen yardımcı olurmusunuz saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2018

   Uğur Bey, sinüzitin göz içi komplikasyonunu tanımlıyorsunuz. Bu önemli bir durumdur, ihmal edilmemelidir. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle sinüzitinizin yaygınlığını tespit edip, tedavisini yapmalıyız.

   cevap
 2. Ebru  Nisan 28, 2018

  Hocam merhaba! Ben geçen sene 20 ilk diş çektirdim ve sinüs kanalım açık dokuyla kapatılacağı söyleniyor fakat şuan iltihaplı. Ağzımdaki delikten serum sıkılarak iltihabin temizlenmesi sağlanıyor ama çok zorlu bir süreç lütfen bana yardım edin sizin yapabileceğiniz bile var mı bayıltarak temizlenemez mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2018

   Ebru Hanım, oroantral fistül dediğimiz bu tabloda ağız boşluğu ve sinüs arasında bir açıklık meydana gelmiştir. Ağızda mikroplar bulunduğu için, bu kapanana kadar sürekli iltihaplanma olabilir. Oroantral fistül ameliyatla kapatılabilir ve sinüs ağzı da burun içinden endoskopik operasyonla açılabilir. Ancak bu operasyon da iltihabın geriletilebildiği en uygun koşulda yapılabilir. Bu öncü tedavinin nasıl yapılacağı konusunda sizi muayene ettikten sonra yorum veya öneri yapmam daha doğru olur, zira meslektaşlarım da sizin için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlardır.

   cevap
 3. makbule  Nisan 4, 2018

  merhaba hocam.bugün olduğum muayene sonrası sol sinüste kist,sol burun boşuluğunda kist ve et büyümesi gözlemlendi.ayrıca kemik eğriliği de cabası.doktor hemen amelyat dedi.ne yapmalıyım hocam?cok kararsız kaldım.sizin yanınıza gelmeyi çok istiyorum….:(

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Makbule Hanım geçmiş olsun, hastalara ifade edilen durumlarla tıbbi teşhisler birbirinden farklı olabiliyor. Buna göre tedaviler de değişiyor. Geldiğinizde muayenelerinizi yapar, filminizi incelerim; merak etmeyin.

   cevap
   • Makbule  Nisan 6, 2018

    Insallah hocam…iyi calismalar

    cevap
 4. selver  Nisan 3, 2018

  Öncelikle böylesi soru cevap sayfanız için teşekkür ederim. Benim sorunum 10 yılı geçgin zamandır kışları çok hasta oluyorum grip ve solunum yollaından. Daha önce bir muayenemde MR yapıldı burun kemiğimin kırık olduğu ve düzeltilmesi gerektiği belirtildi zaman nedenjik yaptıramadım. Aynı MR 5 yıl sonra başka bir uzman dr muayenesinde kronik sinüzit hastası olduğum ve amaliyat olmam gerektiği söylendi. Alerjik astım rahatsızlığım var tekstil işinde (toz ve nem oranı yüksek sayılır) çalışıyorum. Sorum ise ben amaliyat olmadan tedavi olmak istiyorum sinizüt tedavisi yok denildiği halde sizin bilgilendirmelerinizde mümkün olduğu görünüyor. Akıntı ve ya nefes alma zorluğu yok normal zamanda.
  Tedavi için ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Rica ederim. Sinüzit hastalığında burun işleyişi bozulduğu için hastalanma sıklığı artabilir. Burun işleyişine destek/yardımcı tedavi ile çoğu kronik sinüzit hastalığı belirli bir ölçüde yönetilebilir. Doğrusu bu tedaviyi yapmadan da ameliyata karar vermemek, hatta film/tomografi bile çektirmemek gerekir. Bu konuda izlenmesi gereken aşamalar vardır. Bir gün geldiğinizde sizde de bu yönde gerekli adımları atarız.

   cevap
 5. Mustafa  Mart 27, 2018

  Merhaba hocam geniz akintisi tek tarafli gözyaşı geldigi zaman birikmeler kötü agiz kokusu basimda agirlik hissi göz cukuru etrafinda sinüzit mi vardir Sorun nedir acaba Teşekkür.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2018

   Mustafa Bey, saydıklarınız arasında sinüzit şikayetleri var; bir gün geldiğinizde sinüzit yönünden endoskopik muayenelerinizi ve araştırmalarınızı yapar durumu anlarız. Sinüzit dışında da göz ve göz yaşı kanalı/kesesi hastalıkları veya bazı nörolojik hastalıklar benzer bulgular verebilir. Eğer sinüzit saptamayacak olursak ilgili branşlara sizi yönlendirebiliriz.

   cevap
 6. Omer  Mart 23, 2018

  Hocam merhabalar ben sinozit ameliyati oldum ve burnumda tanpon var bu tanpon kac gun kalmalidir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Ömer Bey, kullanılan tamponların çeşidi ve yapılan ameliyata göre tamponların kalış süresi değişkendir. Bunu doktorunuza sormalısınız

   cevap
 7. ruhat  Şubat 12, 2018

  mrb hocam bende yaklaşık 3 yıl once sinüzit amelıyatı oldum et alındı, bir sure iyi oldu sonrasında tekrar etmeye başladı, geniz akıntısı hiç durmuyor ve cok rahatsız oluyorum, yüzüstü uzanınca burun kanalları acılıyor, öteki türlü günboyu tıkalı tekrar ameliyat şartmı teşekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Sayın Ruhat, sinüzit hastalığının farklı tipleri olduğu gibi, yapılan sinüzit ameliyatları da birbirinin aynı olmuyor. Sizde bunlardan hangisinin olduğunu bilmeden, hastalığınzın nasıl tedavi edilebileceği konusunda, üstelik ameliyat kararı gibi önemli bir konuda yorum yapmamı beklememelisiniz. Arzu ederseniz bir gün elinizdeki tüm rapor ve filmlerinizle gelin, önce hastalığınızı ve ne durumda olduğunuzu belirleyelim, bundan sonra tedavi seçeneklerinizi konuşalım.

   cevap
 8. sultan  Şubat 7, 2018

  Hocam merhabalar, 21 yaşındayım uzun zamandır sinüzitimden çekmediğim dert kalmadı sürekli burnum ya akıyor ya da tıkanıyor doğru düzgün nefes alamiyorum yemek yiyemiyorum konuşunca kelimeler net çıkmıyor karşıdaki ne dediğimi anlamıyor . Ameliyat çözüm olur mu acaba şikayetlerime ? Cevabınız için teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

   Sultan Hanım, sinüzit hastalığında ameliyata karar verebilmek için belirli tedavilerin belirli sürelerle uygulanmış olması, bunların her seferinde endoskopik muayenelerle izlenmesi ve sürecin kaydedilmesi gerekir. Buna göre fayda görmeyen hastalarda tomografik incelemeler yapılarak, buradaki bulgular ile endoskopik muayene bulguları beraber değerlendirilerek bir karara varılabilir. Ameliyatın sizin için bir çözüm olup olmayacağını bu süreçleri izledikten sonra söyleyebilirim.

   cevap
 9. Reyhan  Ocak 15, 2018

  Merhaba Atilla bey benim sinüzit problemim var sinuslerimin hepsi dolu ve poliplerim de var benim durumumda endoskopik sinüs Cerrahisi mi yoksa balon sinoplasti yöntemi mi uygulanmali ameliyattan korkuyorum ameliyat olmasam daha mi zararli

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Reyhan Hanım, polipli sinüzitlerde balon sinoplastiden fayda görmeyebilirsiniz. Polipli sinüzitlerde hemen bir ameliyat yapmadan önce polipleri tedavi ile geriletiriz. En iyi halinizde filmlerinizi çeker kaynağı ve anatomiyi belirleriz, buna göre izleriz veya operasyon öneririz. Endeskopik sinüs ameliyatı Yapacak olursak, bunun da yine poliplerin gerilediği dönemde yapılması riskleri azaltır, başarıyı yükseltir. Ameliyat sonrası da hastalarımızı belirli aralıklarla yıllar boyu takip ederiz.

   cevap
   • Reyhan  Ocak 19, 2018

    Cevabınız için teşekkür ediyorum Atilla Bey sağolun peki bu durumda ameliyat olmasam risk daha mi fazla olur ben ameliyattan korkuyorum

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 23, 2018

     Reyhan Hanım, ameliyatın da riskleri vardır, olmamanın da. Fakat sinüs hastalığınızın ancak ne olduğunu ve hangi sinüsleri tuttuğunu belirledikten sonra bunlar hakkında yorum yapabilirim.

     cevap
 10. hilal  Ocak 2, 2018

  merhaba hocam ben 12 yaşındayım ve doktorlara göre sinüzit var ama beyine çok yakın olduğu söyleniyor .
  ameliyat olucam doktorlar riski bir ameliyat diyorlar sinir damarların göze ve beyin çok yakınmış. ameliyat kararı verilmeden 3 hafta antibiyotik tedavisi gördüm ama bir işe yaramadığı söylendi.en son istanbul çapa hastanesinde ameliyattan başka çare olmadığı söylendi açıkçası biraz korkuyorum . ve merak ettiğim şey ameliyatta herhangi bir kompilikasyon oluşurmu neler olur merak ediyorum

  cevap
  • Derya  Mart 8, 2018

   Merhaba hocam. Yaklaşık 4 yıldır sinizüt şikayetim var. 3 senedir de koku alamıyorum. Sadece bazen 1-2 saniyelik o anki kokuyu alabiliyorum o kadar. 3 tane doktora gittim hepside ameliyat gerekiyor dedi. Burun duvarlarım kalınmış. Ameliyattan çok korkuyorum. İlaç tedavisinden bi fayda görmedim. Beynin arka kısmında olduğunu da söylemişti doktor. Ameliyatta beynin arka kısmı nasıl olucak onu merak ediyorum. Düğünüm olduğu için saçlarımı falan kestirmek istemiyorum. Ameliyat hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2018

    Derya Hanım, sinüzit ameliyatloarı günümüzde endoskopik olarak yapılır. İçeriden sinüs kanallarını genişletir, salgı akış yollarını düzenli hale getirmeye çalışırız. Çok teknik ve hassas operasyonlardır, deneyim, teknik/doğru araçlar ve güncel sinüs bilgisi ister. Yalnız klasik sinüs ameliyatlarında saç kesilmesi olmaz, sizin durum biraz farklı olabilir, bunun sinüzit değil de bir beyin ameliyatı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Hilal Hanım, sinüslerin anatomik komşulukları nedeniyle ameliyat sırasında göz ve beyin ile ilgili olası komplikasyon riskleri vardır. Ancak doğru planlama yapıldığında ve deneyimli ellerde endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatının riskleri oldukça düşüktür.

   cevap

 Yorum Ekle