Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Necla  Aralık 13, 2017

  Dr bey mrb grip olduktan sora kulagimda tikaniklik olustu dr a gittim sivi birikmis dedi ve infex 200 kestine ve otrivine verdi faydasi olmadi tekrar baska dr a gitnelimiym

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2017

   NEcla Hanım, kulakta sıvı toplaması bazen birkaç hafta sürebilir. Tedavilerinizi kullanıp, kontrole gitmelisiniz. Doktorunuz buna göre tedavi düzenlemesi yapabilir. Yalnız orta kulaktaki sıvı eğer iltihaplıysa veya burun-sinüs yollarında iltihap varsa antibiyotik faydalı olabilir. İltihapsız sıvı toplamalarında antibiyotik değil, sıvı oluşumunu azaltan, kıvamını incelten ve solunum yollarını açık tıtan tedaviler daha etkilidir.

   cevap
 2. Senay  Aralık 11, 2017

  Mrb doktor bey ben 7 seneden beri kulak sorunuyla mücadele ediyorum aslında benim kulak problemim duymamakla başladı yıkattırdım iki uç kez doktorların dikkatsizliği üzerine bugün bn bu kulaktan her ay rahatsızlanıyorum ama farkı su 7 sene öncesi sadece tıkanan kulak bugün orta kulak iltihabı oluyor sıvı olusuyo akıyo içi kaşınıyo ve sıvı dan dolayı tıkanıyo erken müdahale etmezsem de ağrı yapıyo ilaç tedavisi görüyorum gecıyo fakat 1 ay dan önce yine aynı şey oluyo ne yapmalıyım doktor değiştireyım mi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Acaba kulak zarınız mı delindi? Böyle bir durumsa doktorunuz size bilgi vermiş olmalı. Kulak zarı delindiyse, bu tip tekrarlayan iltihaplanmalar olabilir. İkinci bir görüş almak fena olmaz.

   cevap
 3. Ipek  Kasım 27, 2017

  Merhaba doctor bey ben fransadan yaziyorum. 3 hafta once guclu bir kulak cinlamam basladi. Grip veya soguk alginligi gecirmedim ayrica yuksek sesli ortamlarda da bulunmadim. Aniden bi aksam basima geldi.
  4 gun gecmeyince aile doktoruna gorundum ve bana tuzlusu ampulleri ve bronsit surubu verip ust solunum yollarimi temizledi. ilaclari 1 hafta kullandim gecmeyince beni kbb uzmanina sevk etti. Doktor kulagimi kontrol ettiginde hic birsey gormedi ve gayet temiz dedi. Cinlamanin yuksek oldugunu ve bu yuzden az duydugumu soyledim. Bana acouphène oldugunu (galiba turkcede tinnitus) ve bunun ic kulak iltihabindan kaynaklanabilecegini soyleyip solupred adli antibiyotigi verdi. bas donmem yok kusma da yok. 3 gundur ilaclari kulaniyorum. Ama burda dil bilmedigimden doktorlar ile pek anlasamiyorum o yuzden dogru tedavi olup olmadigimdan emin olamiyorum. Hic bir test veya olcum yapmadilar. varsayimlardan ilaclar deniyorum gibi geliyor.
  Ne tavsiye edersiniz?

  Simdiden yorumunuza tesekkurler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 29, 2017

   Gecmis olsun, fakat kulak basinc testi ve isitme testi yapmadan cinlamanizin nedeni anlasilamaz. Ve eger ani isitme kaybi (sudden sensorineural hearing loss) gibi bir durum varsa, bunun teshis ve tedavisi gecikmis olabilir. Ozellikle bir KBB Uzmanina gorunmeye calsmalisiniz.

   cevap
 4. Denız baykur  Kasım 13, 2017

  Mrb doktor bey 5 gün once kulagıma tup takıldı. Fakat kulagımdaki çınlama ve uğultu düzeleceğine daha da arttı. Cınlamanın nedenı tüpün etkisi veya zardakı delik olabilir mı. Ciddi başka bir hastalık olma ihtimali var mı tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2017

   Lütfen bu konuda öncelikle tüpü takan doktorunuzun görüşüne başvurun. Kendisi kontrolünüzü yaparak bunun nedenini görecek ve size bir açıklama yapacaktır. Kendisine ulaşamaz ya da tatminkar bir yanıt alamazsanız gelirsiniz, ben de muaynenizi yaptıktan sonra durumu açığa kavuşturabilirim.

   cevap
 5. Egemen  Ekim 15, 2017

  Mrb doktor bey 4 -5 aydir kulagimda cinlama vardi doktorlar vastarel verip gecistirdiler en son gittigim doktor sivi birikmesi ve bir miktar istime kaybi oldugunu soyledi 1 haftalik antibiyotik tedavisi ve siprey yazdi. 4 gundur kullaniyorum ve cinlamam gecmedi. Ayrica Bu gecikmenin hastaligim icin olumsuz bir etkisi olur mu. Gecmedigi takdirde ameliyat olacagini soyledi. Su an antalyadayim yaniniza gelsem ameliyatsiz siviyi alir misiniz .Tedavi suresi kisalir mi Tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Egemen Bey, 4-5 aydır olan çınlamanızın nedeni kulakta sıvı birikmesiyse, 4 gün antibiyotik kullanmış olmanız bunu hemen iyileştirmeyebilir. Bununla birlikte antibiyotik iltihabi durumlarda etkili olur. Orta kulakta toplanan sıvı genellikle iltihapsız olduğu için, antibiyotik tek başına burada etkili olmayabilir. Geldiğinizde kulak sıvısını azaltan ve kıvamını incelten tedavi verip, buna neden olan durumu da belirlemek yoluyla size faydamız olabilir. Sıvının alınması en azından parasentez yani kulak zarına bir çizik atmakla olur, ki bu da küçük de olsa bir ameliyat çeşididir. Ancak bu son çare olarark uygulanabilir; önce teşhisinizden emin olup, sonra yapılmış olan tedavileri inceleyip, varsa eksikleri tamamlayıp adım atmayı tercih ederim.

   cevap
   • Egemen  Ekim 17, 2017

    Tesekkur ederimm

    cevap
 6. Merve  Ekim 6, 2017

  Selamın aleyküm Atilla Bey 23 yaşındayım 1 sene 2 ay önce kulak tüpü takılmıştı 3 günden beri aynı sorun olmaya başladı ve gerçekten tam anlattiginiz gibi hocam vakimlu bir şey kulaklarim açılıyor ve burnumu sıkinca kapaniyor ve hiç insanın tadı olmuyor tekrardan mi kulak tüpü takılması gerekiyor mu okuduğumda korktum kalıcı işitme olursa diye ne yapmayalim çok canim yanıyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 7, 2017

   Merve Hanım, burada kulak basıncınız niye bozuldu? diye sormak lazım. Basıncı eşitlemek için tüp takılmış, fakat tüp atınca durum eski haline gelebilir. Orta kulak basıncının bozuk olması genellikle burun-geniz sağlığı ile ilişkilidir. Hemen tekrar bir tüp takmadan önce, sizi etraflıca değerlendirir, esas nedenleri bulup beraber tedavi edersek bu sıkıntıdan kalıcı olarak da kurtulmak mümkün olabilir.

   cevap
   • Merve  Ekim 8, 2017

    Hocam 3 4 sene ben bu basinci çektim ve 3 tane hadtane gezdim çoğu ilaç verip yolladı boluda üniversite hastanesine çıktım ve tüp takıldıktan sonra çok rahatladım ve şimdi sizin dediğiniz gibi attı ve yine insanlarla konuşurken bile yine burnumu çekiyorum o vakumalr kapanıyor sanki çok teşekkür ederim hocam inşallah istanbula geldiğimde tedaviye hemen başlamak isterim allah razı olsun hocam…

    cevap
 7. Gizem  Eylül 15, 2017

  Merhaba doktor bey bende bu sabah bi agriyla uyandim sanki sol kulagimin icinde birsey yürüyor kanat cirpiyo gibi bisey vardi hastaneye gittim sivi birikmesi var dediler o hareket ettikce banada biseyler yuruyor gibi hos veriyormuş antibiyotik yazdilar sizce ne zaman geçer hala da bi korku var icimde ya böcek falan varsa diye yardimci olur musunuz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2017

   Gizem Hanım, kulağınızda böcek olsa bunu muayene sırasında görürlerdi. Verilen tedaviyi kullanmalısınız, fayda görmezseniz gelirsiniz.

   cevap
 8. Sumru  Ağustos 26, 2017

  Hocam merhaba. Ben Antalya’dan size yazıyorum. Yaklaşık 5 yıldır geniz akıntısı yaşamaktayım. 5 yıldır yaklaşık 20 KBB doktoruna gözüktüm. Kültür testi yapıldı. Sonuçlar da mikrop çıktı. Bununla ilgi bir çok antibiyotikler kullandım. Ama sonuç sıfır. Sizin bu konuda çok başarılı bir doktor olduğunuzu duydum. Gelmek istiyorum. Fakat şöyle bir sorunum var. 2 aylık gebeyim. Sizce gelsem olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 27, 2017

   Sumru Hanım, gebe olmanız tedavi seçeneklerimizi kısıtlar, ancak bebeğinizin gelişimini etkilemeyecek kullanabikeceğimiz tedaviler de var. Gelmenizde fayda var zira hamilelik nezlesi de eklenirse sıkıntılarınız artabilir, belki en azından bunu önleyebiliriz.

   cevap
 9. Ayten  Temmuz 9, 2017

  Doktor bey merhaba ben 20 gun once 3 yasindaki oğlumu ameliyat ettirdim geniz etini bademcigini aldılar iki kulağına da tüp taktilar 2 gün önce hapşırma ile birlikte burnundan akıntı ağzından balgam geldi şimdi de kuru öksürüğü var bunun için onerebileceginiz bir ilaç varmidir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2017

   Ayten Hanım, oğlunuzun ameliyatını ben yapmış olsaydım, bu durumda hastamı kendim görüp tedavi etmek isterdim. Siz lütfen doktorunuzla temasa geçiniz, zaten hastayı görmeden tedavi/ilaç önerisinde bulunmak da doğru değildir.

   cevap
 10. ismail murat canpolat  Nisan 3, 2017

  Hocam merhaba,

  6 ay önce kızımın kulağında sıvı birikmesi olduğu teşhisi konuldu. Bu durum üzerine 3 doktor gezdik ve 3 ayrı yorum aldık. ilk doktorumuz hemen ameliyat önerdi, ikinci doktorumuz 4 kutu agumentin 600ES ve alerji ilacı ile birlikte burun sipreyleri verdi. Bu tedavi sonrasında bir miktar düzelme olduğu söylendi ve kafamızda oluşan soru işaretleri nedeni ile üçüncü bir doktorun görmesini istedik ve yine aynı şekilde ameliyat olması gerekiyor denildi. Ameliyat içeriği olarak geniz eti alınması ve kulaga tüp takılması oldu. Kendi çocuk doktorumuz ise bu tarz durumlarda 6 ay boyunca alerji ilacının bir fiil uygulanması ve burun sipreylerinin de aynı şekilde kulanılarak burunun tıkanıklığının giderilmesi gerektiğini iletti. Biz bu tarz bir tedavi uygulamadık. Sizin de yorumunuz bizim için gerçekten önemli olacak ve muayene olmak için de sizleri ziyaret etmek istiyoruz. Bize bu konuda yaol gösterebilir misiniz?

  iyi çalışmalar,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 3, 2017

   Geçmiş olsun, bu tip durumlarda malesef her doktor farklı tedavi yöntemleri öneriyor. Herkes kendi deneyimine göre hastası için en iyi bildiği tedavi yöntemini uyguluyor. Benim ise sizin kızınız gibi hastalarda tedavi yaklaşımım şöyle olur:
   1. kulakta sıvı birikimi içn antibiyortik vermem, çünkü bu sıvılar steril kabul edilir. Akut Sinüzit ya da burun-genizde iltihap yoksa antibiyoriğin etkisi olmayacaktır.
   2. Orta kulakta sıvı oluşumunu engelleyen ve sıvının akışkanlığını arttıran ilaç tedavisini en az 3-4 hafta uygularım.
   3. Buna ek olarak varsa geniz etini küçülmesini kolaylaştıran, alerjisini önleyen diğer ilaç tedavilerini kombine ederim.
   4. Tekrar tekrar hasta olmasını önleyecek tavsiyelerde bulunur, bağışıklık sistemini güçlendirecek vitamin desteği veririm.
   5. Bunlara rağmen düzelme olmazsa tüp takılması ve geniz etinin alınmasını önerebilirim.
   6. Mevsim itibariyle yaza yakın olduğumuz ve yazın bu tip durumlar kendiliğinden de düzelebileceği için operasyon kararımı tekrar gözden geçiririm.

   cevap
 11. özgür  Ocak 24, 2017

  Merhaba hocam 10 gün önce bir soğuk algınlığı geçirdim o günden beri sol kulağım da bir basınç tıkalılık var işitme ile ilgili sorunum yok doktora gittiğimde cirrus ve cataflam adlı ağrı kesici verildi henüz şikayetlerim geçmedi napabilitim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2017

   Özgür Bey, soğuk algınlığı orta kulak işleyişini etkileyerek kulakta basınç ve tıkanıklığa yol açabilir. Hatta bazen orta kulak iltihaplanmasına dahi neden olabilir. İlaç tedavileri ile bazen 1 hafta bazen 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Nadiren daha uzun da sürebilir; bu nedenle iyileşinceye kadar doktorunuzun önerdiği aralıklarla düzenli olarak kontrollerinize gitmelisiniz.

   cevap
 12. Haydar dinç  Ocak 17, 2017

  Hocam ben Bolu’dan yazıyorum küçüklüğümde geniz Eti bademcik ameliyatı olmuştum ve çok geçmeden tekrar ikinci geniz Eti ameliyatı oldum fakat şu anda yaşım 30 yaklaşık 15 20 gün önce kulaklarım da ağır duyma başladı Dr a gittim kulak zarında çökme sıvı birikmesi var dedi geniz Eti var dedi ve antibiyotik illadin sprey ve değişik bi sprey daha verdi tomografi çekti burnuma endeskopi ile baktı ben astım hastasıyım ve yakın Zaman’da bi cenazeye katıldım orda yüzüm çok üşüdü ondan olabilirmi neler önerirsiniz teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 22, 2017

   Haydar Bey geniz eti alınsın veya alınmasın genellikle 16 yaşından sonra kaybolur. Doktorunuzun “geniz eti” olarak size tarif etmeye çalıştığı başka bir durum da olabilir. Kulak zarında sıvı toplanması nezle-griple beraber herkeste görebildiğimiz bir durum; fakat kulak zarında çökme sadece üşüme ile bir anda olmayabilir, bu durum geçmişten beri olan bazı sorunların devamı olabilir. Burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) veya burun polipleri (nazal polipozis ya da polipli sinüzit) gibi hastalıkları da sizde düşünmek lazım. Bunlardan özellikle astımlı hastalarda da görebildiğimiz polipli sinüzitler, bir de aspirin alerjisi varsa “Samter triadı” gibi sendromlar olarak karşımıza gelebiliyor.

   cevap
 13. Revane  Ocak 16, 2017

  Mrb benim sol kulagim 3 gundur tikali hamileyim doktor 3 gunluk antibitik iynesi yazdi kulagim ilk gunku kadar kotu degil ama tam olarak acilmadi.Doktor gripten dolayi su toplanmis dedi sicak tutmami soyledi.Hamile oldugumdan dolayi fazla bir tedavi uygulayamam dedi.Bugun antibiotikin son gunu kulagimdan cok az yapiskan su gibi sivi gemeye basladi.Sizce bu iyilesmeye isaretmi kulagim kac gune tam olarak acilacak tesekkur ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 22, 2017

   Revan Hanım kulakta toplanan suyun dışarı akması, kulak zarınızın delinmiş olabileceğini düşündürür. Bu tip durumlarda hemen hastalığınızın safhasını bilen ve buna göre tedaviyi düzenleyen KBB Uzmanı ile temas kurulmalıdır. Ben Almanya’da bir toplantıda idim, soruları bu nedenle ancak yanıtlayabiliyorum, umarım siz de oyalanmayarak bu şekilde davranmışsınızdır.

   cevap
 14. Meltem  Kasım 18, 2016

  Merhaba.
  Bende ikide bir sol kulagimin arkasinda yumusak bir beze cikip duruyor. Sivilceye ya da su yuzumuzde cikan beyaz bezelere benzemiyor. Orta buyuklukte oldu, gecip tekrarladi birkac kez. En son yine oldu bu seferki digerleri gibi degildi. cok buyuk oldu. Birkac gun gecti, bazi yerlerine elleyince aciyor hala gecmedi ama sanirim gececek yumusadi cunku biraz daha sanki. İnternette baktim, lenf dugumu denen seye cok benzettim doktora gitmedim o yuzden zaten geciyor diye. Neden ikide bir bunlardan oluyordur sizce. Bende mantar var ve bogaz enfeksiyonu, gecmis degil, bunlarin sebep olabilecegi yaziyor o yuzden mi ikide bir bundan oluyordur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 18, 2016

   Meltem Hanım bu bölgede bazen cilt altı abseleşmeler veya lenf bezi şişmeleri olabilir. Bu durumları bir hekim gördüğü zaman teşhis ederek tedavi önerebilir. Siz endişe etmeyin, bunlardan hangisi olduğuna göre gerek sebebi, gerekse tedavisi açısından gerekli muayene, araştırma ve önerileri bizler yaparız.

   cevap
 15. Sevin Ocak  Temmuz 26, 2016

  Doktor Atilla bey selamlar. Benim oğluma iki defa kulak tüpü takıldı. Şu an 4,5 yaşında ve ikinci takılan tüp geçen ay atmasına ragmen bir kulağında tekrar sıvı topladı 🙁 Yazınızda geniz eti de alınmalı demişsiniz. Benim oğlumun geniz eti alınmadı, acaba bu yüzden mi tekrarlıyor. Çok korkuyorum tekrar tüp takacaklarını söyleyecekler diye 🙁 Sanırsam size getirmeliyim oglumu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 26, 2016

   Sevin Hanım, oğlunuzun burnu tıkalıysa, sık hasta oluyorsa, genellikle ağızdan nefes alıp verip, geceleri ağız açık uyuyorsa geniz eti mutlaka akla gelmeli. Orta kulağında sıvı toplanması olan çocuklarda sıklıkla geniz eti ile karşılaşıyoruz. Aslında çocuklarda rutin muayenemizde ince endoskoplar ile geniz etini doğrudan görebiliyorum. Geniz etinin sorunlara neden olduğu halde alınmadığı durumlarda, malesef tüp takılması tekrara tekrar gerekli olabiliyor. Bu şekilde geniz eti alınmadığı için çocuğuna 8 defa tüp taktırmış ebeveyler biliyorum. Siz merak etmeyin, oğlunuzu getirdiğinizde iyice muayene edip değerlendirdikten sonra, nasıl tedavi edeceğimi aklınızda soru işaretleri kalmayacak şekilde size anlatırım.

   cevap

 Yorum Ekle