Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Canan  Şubat 14, 2018

  Hocam 26 yasindayim 2 ay once dogum yaptim 15 gun once agir bir grip geçirdim 10 gündür de sol kulagim tikali sivi toplanmasi dedi doktor iki doktora gittim biri antibiyotik ve kulak damlasi verdi geçmedi diger doktor iki tane burun spreyi verdi kullandim ama yine de kulagim açılmadı ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2018

   Canan Hanım, kulakta sıvı toplanması hemen düzelmeyebilir. Tedavilerinizi verilen süreler ile kullanmalı ve sonrasında doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Buna rağmen fayda görmezseniz sizi bekleriz.

   cevap
 2. BY  Şubat 6, 2018

  Merhaba hocam
  Kulaktan sıvı birikmiş birinin, kulağına su değmesi sakıncalı mıdır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

   Berna Hanım, kulak sıvısı orta kulakta birikmişse, kulağa dışarıdan su değmesinin bir sakıncası genellikle olmaz. Çünkü arada kulak zarı bir bariyer olarak görev yapar. Kulak zarı delik değilse, dış kulak yolundan gelen su orta kucağa giremez.

   cevap
 3. Selim  Şubat 5, 2018

  Hocam merhaba;
  Sol kulağımda sıvı toplanması olduğu tespit edildi.Antibiyotik tedavisi uygulanacak.Benim sorum 2 gün sonra uçağa binme mecburiyetindeyim.Bir öneriniz varmı?
  Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2018

   Selim Bey, kulakta sıvı toplanması varken uçak yolculuğu yapılmasını önermiyoruz, sakıncalı olabilir.

   cevap
 4. Rukiye Aktaş  Şubat 3, 2018

  Merhaba benim nezle sonrası kulagımda bi tıkanıklık oldu sonra akıntı başladı doktorum kulak zarımın delinip sıvıyı dışarı attığını söyledi ve ilaç vardi son 2 gündür akıntı yok kulagımda ama tıkalı hissediyorum sanki basınç var dolu sanki kulagım Çarşamba gidecektim ama daha mı erken gitmeliyim doktora cevabınız için şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Rukiye Hanım, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında orta kulak iltihabı olabilir. Buna bağlı kulak zarı delindiğinde akıntı gelir. Sıvının tamamen boşalmaması veya delinmeye bağlı kulakta bir süre tıkanıklık ve basınç hissi devam edebilir. Doğru tedavi ile çoğu kez sorunsuz bir şekilde düzelir. Ancak nadiren kulak zarındaki hasar fazla ise, delik de kalabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde kontrollerinize devam etmelisiniz.

   cevap
 5. Adnan özbek  Ocak 28, 2018

  Sayin hocam 16.09.2011 dogumlu kizima kulakta sivi toplanmasi neticesinde 3 uncu kez antibiyotik tedavisi yapiliyor toplamda teshis suresi 3 hafta tedavi sureside ayni doktorlar hemen ameliyat olarak yonlendiriyor.yaz ayi olsa çabuk gecer demelerine ragmen bu donemde 3 ay icin de ameliyat deniliyor.cocuklarda 7 yasindan sora geniz eti normal olup bu tarz problemler olmuyo geniz eti ve sivi icin tup ameliyati yaptirmasak ne olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Adnan Bey, kulakta sıvı toplanması genellikle sterildir, yani mikropsuzdur. Bu durumda antibiyotik tedavisi tek başına sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda sıvıyı azaltan, kıvamını incelten ve geniz etini küçültebilen çeşitli ilaçlarla tedavi ve takipler genellikle 4-5 hafta içinde faydalı oluyor. Buna rağmen düzelmezse, ben de ameliyat önerebiliyorum. Tedavi edilmediğinde, özellikle kulakla ilgili komplikasyonlar açısından riskler önlenmemiş olacaktır. Nadir de olsa, kulak zarında çökme, delinme, geçici veya kalıcı işitme kayıpları gibi sonuçlar doğurabilir. Tüp takılmasını da bu gibi komplikasyonlara göre “koruyucu bir uygulama” olarak görmek gerekir. Elbette her türlü cerrahi uygulamada olduğu gibi, geniz eti alınması ve tüp takılmasının da belirli riskleri vardır. Bunlar size anlatılır ve çocuğunuzun sağlığı için hangisinin daha iyi olduğuna siz ve hekiminiz beraber karar verirsiniz.

   cevap
 6. Feyza  Ocak 28, 2018

  Merhaba Atilla bey oğlumun 24 ocakta bademcikleri ve geniz eti alındı ve kulaktaki sıvısı boşaltıldı fakat kulağa tüp takılmadı doktorumuz 3 hafta kullanmamız için antibiyotik verdi kulaklarına tekrar sıvı toplanmaması için,bu durumda kulaklara tüp takılmadığı için sadece sıvı boşaltımıyla tedavi yeterli olur mu tekrarlar mı sıvı toplanması?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2018

   Feyza Hanım, tıpta her zaman farklı ekoller ve uygulamalar vardır. Benim öğrendiğim ekolde kulakta sıvı varsa mutlaka tüp takılır. Ancak bazen ameliyat öncesi takiplerde, sıvının geniz etinin alınmasına bağlı düzeleceği düşünülürse, operasyonla sadece sıvı da boşaltılabilir. Doktorunuz bu şekilde karar vermiş olmalı, bu aşamada kontrollerine ve tavsiyelerine düzenli olarak devam etmelisiniz.

   cevap
 7. İbrahim  Ocak 16, 2018

  Hocam Merhaba, eşim 49 yaşında . yaklaşık bir yıldır sol kulağında işitme kaybı giderek arttı . Sıvı toplanması tespit edildi. İlaçlı tedavi denendi olmadı. tüp takıldı, sıvı alındı. Tekrarladı. Yine tekrarladı. Sinüsleri temizlendi . Burun ameliyatı oldu ,burnundan nefes alamıyordu şimdi alabiliyor. Yine tüp takıldı, sıvı alındı ama yine tekrarladı. Son defasında tüm düşünce zarda tüp noktasındaki çizik (delik) kapanmış. Yine sıvı toplandı. Ye yapabiliriz. Son bir yılın ilk altı ayı teşhis ile diğer altı ayı bu işlemler ile geçti. Doktorumuz kendisinin yapabileceği bir işlem kalmadığını östeki borusun çalışmadığını ve balon tedavisi ile tedavi olunabileceğini belirtti. Sıvı neden toplanır, niye kesilmiyor ve ne yapalım önerinizi bekliyoruz. Çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   İbrahim Bey, eşinizin burun-sinüs sağlığı tam yerine gelmediyse, kulakla ilgili yapılan tedavilerin sonuçları kalıcı olmayabilir. Önce bundan emin olmak gerek. Ancak bundan sonra balon tuboplasti yapılabilir.

   cevap
 8. Selma alcan  Ocak 1, 2018

  Hocam merhaba ogluma 3 yasindayken ,kulagindaki sivi toplanmasi nedeniyle 3 aylik bir ilac tedavisi ve sonuc alinamamasi uzerine her iki kulagina tup takilmistir ve geniz eti alinmistir ,su an oglum 5 yasinda tupler dustu coktan ,ama sag kulagimiz bugun gittigim dr muayenesinde iltihap toplamis ,size sorum geniz eti alindigi icin bu sefer bu siviyi atmamiz daha mi kolay olur ,antibiyotik kullaniyoruz .yoksa 2 yil onceki ilac yanit vermezse yine ameliyat mi olur?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 2, 2018

   Selma Hanım, oğlunuzun geniz eti alındığı için, tedavisi büyük olasılıkla sonuç verecektir. Siz lütfen oğlunuza doktorunuzun verdiği ilaç tedavisini tam olarak kullanıp, bitiminde kontrolünüze götürün.

   cevap

 Yorum Ekle