Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Mehmet Faruk  Nisan 3, 2018

  Hocam benim kulağıma tüp takıldı yine sıvı devam ediyor çeşitli ilaçlar verildi fayda göremiyorum.kulağım’da sıvı birikintisi baş dönemsi bulantı baş ağrısı ve sersemlik oluyor çaresi varmı Hocam Teşekkürler.

  cevap
  • Mehmet Faruk ŞAHİN  Nisan 4, 2018

   Hocam tüpler 4-aygibi bir sürede düştü fakat ben fayda göremedim benim sorunum baş dönmesi bulantı hafif baş ağrısı kulak çınlaması nörolojiye gitti ultrason çektirdim şark damarlarım normal çıktı’da benim sorunuma çare bulamadılar

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

    Kulak çınlaması ve baş dönmesine yol açan Meniere veya başka iç kulak hastalıkları var. Ayrıca östaki sorunu varsa, tüp attığı için bu da çözülmemiş olabilir. Bu konularda yoğun çalışan meslektaşlar bulmalısınız.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Mehmet Bey, kulağınıza tüp takıldığı halde sıvının devam ediyor olması ancak iki koşula bağlı olabilir: ya tüpünüz tıkanmış, ya da atmıştır. Tüp tıkanmışsa bazı damlalarla açılabilir; ya da tüp erken atmışsa tekrar takılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuza tekrar başvurmalı, görüş ve önerilerini almalısınız.

   cevap
 2. ahmet eren  Mart 26, 2018

  hocam merhaba bundan 3 ay önce kaşımın üstü ağrımaya başladı alerjik rinit teshisi koydu doktor bey sonra girp olur gibi oldum biraz ilaç kullandım kulağımda sıvı birikti nabız atışımı duyuyorum geçmedi sıvı 1 ay oldu hocam ne yapmam lazım ara sırada başım ağrıyor kulağımda gece yataerken ağrıyor sadece

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 27, 2018

   Ahmet Bey, bu tip durumlarda kullanılan tedavi seçimleri hekimden hekime değişir. Burun sinüs sorunları kulak sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle kulak sıvısının tedavisi sinüzit tedavisi ile beraber yapılırsa sizin için daha faydalı olabilir. Bu amaçla sizi bir gün muayenehanemize bekleriz.

   cevap
 3. MEHMET GÖK  Mart 9, 2018

  HOCAM UCAK YOLCULU SIRASINDA KULAĞIMDA SIVIN TOPLANDI ANTİBİYOTİK TEDAVİSİNE RAĞMEN GECMEDİ VE TÜP TAKILDI BUNA RAĞMEN DÜZELMEDİ NE YAPMAM LAZIM

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2018

   Mehmet Bey, tüp takılmasına rağmen orta kulak sıvının geçmemesi pek olabilir bir durum değildir. Muayenelerinizi yaptıktan sonra bunu yorumlayabiliriz.

   cevap
 4. Enver  Mart 1, 2018

  Hocam 2 sene önce ameliyat oldum burnunun görüntüsü yüzünden oldum nefes almakla ilgili bı sıkıntım yoktu ama şimdi sagayatıgımda sağa taraf tıkanıyor sola yaptığımda sol taraf tıkanıyor hiç nefes alamıyorum tekrar digim daha önce böyle bişey yoktu bu sorunu.bi çözümü varmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   Enver Bey, burun etleri yani kokalar büyümüş olabilir. Başka yapıların da bozuklukları eşlik ediyor olabilir. Bunları endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra, çoğu kez tedavileri de mümkündür. Teşhisinizi yaptıktan sonra bunları konuşabiliriz.

   cevap
 5. ElEy ummuhan  Şubat 26, 2018

  Hocam.merhabalar gecen yil mart ayinda 5 yasindaki kucuk kizim orta kulaginda sivi birikmesi nedeniyle ameliyat gecirdi kulagina tup takildi beraberinde bademcik ve geniz etide alindi tekrarlamamasi icin. 3 4 ay sonra tup kendiliginden dustu yazinda pek hasta olmadigimiz icin sorun yasamadik okul basladi ve yeniden hastaliklarla birlikte ayni kulakta su birikmis. doktorumuz bu sefer daha buyuk bir tup takilmasini onerdi ve 2 yil kulaginda kalacagini kendiliginden dusmeyecegini ve 2 yilin sonunda tekrar ameliyatla alinacagini soyledi sizce bunu yapmamizin bir zarari olurmu.ilaclarla gecmedi. Yaz geliyor acaba hasta olmazsa kendiliginden gecme sansi yokmu illa ameliyat mi olmali cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Ummuhan Hanım, geniz etinin bir kısmı kalmış veya tekrarlamış olabilir. Eğer östaki borusunun ağzı bu veya başka bir nedene bağlı olarak engelleniyorsa, kulak sıvısının tekrarlaması buna bağlı olabilir. Endoskopik muayene ile bunları doğrudan görerek teşhis edebiliriz. Durum böyle ise bazı tedavi ve önlemler alınabilir; son çare yine ameliyat olabilir. Büyük tüp dediğiniz T tüptür, ben bunu sevmiyorum, ancak başka bir seçenek kalmazsa bu da yapılabilir. İlaçlar kullanılmasına bağlı düzelmediyse, kendiliğinden düzelme olasılığına bırakmamak gerekli, zira bunun da geri dönüşümsüz sonuçları olabilir; bundan korkarız.

   cevap
 6. Zafer ILGAR  Şubat 26, 2018

  Hocam iyi günler, 7 yaşındaki kızım bundan 1 ay önce muayene olduğunda kulağında sıvı birikimi olduğu, geniz etinin çok büyük olmadığı söylendi. Fakat, her iki kulakta da sıvı birikimi olduğu, kalıcı T tüp takilması gerektiği ve genizetininde alınması önerildi.(izmir de 3.5 yaşındayken bademcik ve geniz eti alındı, 1.5 yıl sonra tekrarlayan geniz eti ve sıvı birikimi nedeniyle, tekrar geniz eti alindı ve kulaklara geçici tüp takıldı ve 8 ay icerisinde attı, fakat bizim şikayetler bitmedi, sürekli nasonex ve deloday kullanmaktayız, bu ilaçlar kızımı biraz rahatlatmakta) onceye nazaran şuan daha iyi son olarak 15 gün boyunca kullandığımız ceftinex ten sonra. Bize ne önerebilirsiniz? 7-8 yaşlar geniz etinin küçülmeye başladığı yaşlar olarak söylenmekte. Otovent burun balonunun kızımda bir faydası yada zararı olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2018

   Zafer Bey, anladığım kadarıyla ameliyat edilmiş olsa da, bir kısmı kalmış veya tekrarlamış bir geniz eti dokusu var. Bu doku eğer östaki borusunun ağzını kapatıyorsa, kulak sıvısının tekrarlaması buna bağlı olabilir. Endoskopik muayene ile bunu doğrudan görerek teşhis edebiliriz. Durum böyle ise bu dokuyu geriletecek tedavi ve önlemler alınabilir; son çare yine ameliyatla temizlenebilir. T tüp takılmasını ben sevmiyorum, ancak başka bir seçenek kalmazsa bu da yapılabilir. Geçici sürelerle otovent kullanabilir, ancak sürekli yapılması aynı sürekli valsalva yapan hastalarda gördüğümüz gibi kulak zarının dışa esnemesine ve incelmesine de yol açabilir. Ancak östaki borusunun önündeki mekanik engel ortadan kalkmadıkça kalıcı fayda etmeyecektir. Diğer yandan, eğer geniz eti dokusu yoksa, burun tıkanıklığına yol açan diğer faktörlerin bulunup tedavi edilmesi şarttır.

   cevap
 7. Canan  Şubat 14, 2018

  Hocam 26 yasindayim 2 ay once dogum yaptim 15 gun once agir bir grip geçirdim 10 gündür de sol kulagim tikali sivi toplanmasi dedi doktor iki doktora gittim biri antibiyotik ve kulak damlasi verdi geçmedi diger doktor iki tane burun spreyi verdi kullandim ama yine de kulagim açılmadı ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2018

   Canan Hanım, kulakta sıvı toplanması hemen düzelmeyebilir. Tedavilerinizi verilen süreler ile kullanmalı ve sonrasında doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Buna rağmen fayda görmezseniz sizi bekleriz.

   cevap
 8. BY  Şubat 6, 2018

  Merhaba hocam
  Kulaktan sıvı birikmiş birinin, kulağına su değmesi sakıncalı mıdır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2018

   Berna Hanım, kulak sıvısı orta kulakta birikmişse, kulağa dışarıdan su değmesinin bir sakıncası genellikle olmaz. Çünkü arada kulak zarı bir bariyer olarak görev yapar. Kulak zarı delik değilse, dış kulak yolundan gelen su orta kucağa giremez.

   cevap
 9. Selim  Şubat 5, 2018

  Hocam merhaba;
  Sol kulağımda sıvı toplanması olduğu tespit edildi.Antibiyotik tedavisi uygulanacak.Benim sorum 2 gün sonra uçağa binme mecburiyetindeyim.Bir öneriniz varmı?
  Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2018

   Selim Bey, kulakta sıvı toplanması varken uçak yolculuğu yapılmasını önermiyoruz, sakıncalı olabilir.

   cevap
 10. Rukiye Aktaş  Şubat 3, 2018

  Merhaba benim nezle sonrası kulagımda bi tıkanıklık oldu sonra akıntı başladı doktorum kulak zarımın delinip sıvıyı dışarı attığını söyledi ve ilaç vardi son 2 gündür akıntı yok kulagımda ama tıkalı hissediyorum sanki basınç var dolu sanki kulagım Çarşamba gidecektim ama daha mı erken gitmeliyim doktora cevabınız için şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Rukiye Hanım, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında orta kulak iltihabı olabilir. Buna bağlı kulak zarı delindiğinde akıntı gelir. Sıvının tamamen boşalmaması veya delinmeye bağlı kulakta bir süre tıkanıklık ve basınç hissi devam edebilir. Doğru tedavi ile çoğu kez sorunsuz bir şekilde düzelir. Ancak nadiren kulak zarındaki hasar fazla ise, delik de kalabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde kontrollerinize devam etmelisiniz.

   cevap
 11. Adnan özbek  Ocak 28, 2018

  Sayin hocam 16.09.2011 dogumlu kizima kulakta sivi toplanmasi neticesinde 3 uncu kez antibiyotik tedavisi yapiliyor toplamda teshis suresi 3 hafta tedavi sureside ayni doktorlar hemen ameliyat olarak yonlendiriyor.yaz ayi olsa çabuk gecer demelerine ragmen bu donemde 3 ay icin de ameliyat deniliyor.cocuklarda 7 yasindan sora geniz eti normal olup bu tarz problemler olmuyo geniz eti ve sivi icin tup ameliyati yaptirmasak ne olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Adnan Bey, kulakta sıvı toplanması genellikle sterildir, yani mikropsuzdur. Bu durumda antibiyotik tedavisi tek başına sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumlarda sıvıyı azaltan, kıvamını incelten ve geniz etini küçültebilen çeşitli ilaçlarla tedavi ve takipler genellikle 4-5 hafta içinde faydalı oluyor. Buna rağmen düzelmezse, ben de ameliyat önerebiliyorum. Tedavi edilmediğinde, özellikle kulakla ilgili komplikasyonlar açısından riskler önlenmemiş olacaktır. Nadir de olsa, kulak zarında çökme, delinme, geçici veya kalıcı işitme kayıpları gibi sonuçlar doğurabilir. Tüp takılmasını da bu gibi komplikasyonlara göre “koruyucu bir uygulama” olarak görmek gerekir. Elbette her türlü cerrahi uygulamada olduğu gibi, geniz eti alınması ve tüp takılmasının da belirli riskleri vardır. Bunlar size anlatılır ve çocuğunuzun sağlığı için hangisinin daha iyi olduğuna siz ve hekiminiz beraber karar verirsiniz.

   cevap
 12. Feyza  Ocak 28, 2018

  Merhaba Atilla bey oğlumun 24 ocakta bademcikleri ve geniz eti alındı ve kulaktaki sıvısı boşaltıldı fakat kulağa tüp takılmadı doktorumuz 3 hafta kullanmamız için antibiyotik verdi kulaklarına tekrar sıvı toplanmaması için,bu durumda kulaklara tüp takılmadığı için sadece sıvı boşaltımıyla tedavi yeterli olur mu tekrarlar mı sıvı toplanması?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2018

   Feyza Hanım, tıpta her zaman farklı ekoller ve uygulamalar vardır. Benim öğrendiğim ekolde kulakta sıvı varsa mutlaka tüp takılır. Ancak bazen ameliyat öncesi takiplerde, sıvının geniz etinin alınmasına bağlı düzeleceği düşünülürse, operasyonla sadece sıvı da boşaltılabilir. Doktorunuz bu şekilde karar vermiş olmalı, bu aşamada kontrollerine ve tavsiyelerine düzenli olarak devam etmelisiniz.

   cevap
 13. İbrahim  Ocak 16, 2018

  Hocam Merhaba, eşim 49 yaşında . yaklaşık bir yıldır sol kulağında işitme kaybı giderek arttı . Sıvı toplanması tespit edildi. İlaçlı tedavi denendi olmadı. tüp takıldı, sıvı alındı. Tekrarladı. Yine tekrarladı. Sinüsleri temizlendi . Burun ameliyatı oldu ,burnundan nefes alamıyordu şimdi alabiliyor. Yine tüp takıldı, sıvı alındı ama yine tekrarladı. Son defasında tüm düşünce zarda tüp noktasındaki çizik (delik) kapanmış. Yine sıvı toplandı. Ye yapabiliriz. Son bir yılın ilk altı ayı teşhis ile diğer altı ayı bu işlemler ile geçti. Doktorumuz kendisinin yapabileceği bir işlem kalmadığını östeki borusun çalışmadığını ve balon tedavisi ile tedavi olunabileceğini belirtti. Sıvı neden toplanır, niye kesilmiyor ve ne yapalım önerinizi bekliyoruz. Çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   İbrahim Bey, eşinizin burun-sinüs sağlığı tam yerine gelmediyse, kulakla ilgili yapılan tedavilerin sonuçları kalıcı olmayabilir. Önce bundan emin olmak gerek. Ancak bundan sonra balon tuboplasti yapılabilir.

   cevap
 14. Selma alcan  Ocak 1, 2018

  Hocam merhaba ogluma 3 yasindayken ,kulagindaki sivi toplanmasi nedeniyle 3 aylik bir ilac tedavisi ve sonuc alinamamasi uzerine her iki kulagina tup takilmistir ve geniz eti alinmistir ,su an oglum 5 yasinda tupler dustu coktan ,ama sag kulagimiz bugun gittigim dr muayenesinde iltihap toplamis ,size sorum geniz eti alindigi icin bu sefer bu siviyi atmamiz daha mi kolay olur ,antibiyotik kullaniyoruz .yoksa 2 yil onceki ilac yanit vermezse yine ameliyat mi olur?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 2, 2018

   Selma Hanım, oğlunuzun geniz eti alındığı için, tedavisi büyük olasılıkla sonuç verecektir. Siz lütfen oğlunuza doktorunuzun verdiği ilaç tedavisini tam olarak kullanıp, bitiminde kontrolünüze götürün.

   cevap

 Yorum Ekle