Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Dilek  Aralık 15, 2018

  Merhabalar doktor bey
  kızımda aşırı geniz akıntısı, gece horlama ve yüksek sesle konuşma şikayetiyle doktora gittik ve kulakta sıvı birikmesi olduğunu özellikle sol kulakta tamamen kapalılık olduğunu ve sağ kulaktada yarısını kapladığını söuledi ve acil tüp takılması grektiğini söyledi. Bizde kendi doktorumuza götürdük oda evet sıvının olduğunu ama hemen tüp takılmaması gerektiğini, çünkü ondan önce sinüzitinin olduğunu ve kulakta iltihaplanma olduğunu söylerek öncelikle bunların tedavi edilmesi gerektiğini söyledi ve bir haftalık iğne ve ilaç tedavisi verdi. Geniz akıntısı ve gece horlamalatı bitti şükür ama Açıkçası bizde çok ikilemde kaldık hangisini uygulasak diye yardımcı olursanız çok minnettar kalırız.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Dilek Hanım, kulak sıvısı ve buna yol açan sinüzit gibi hastalıklar çoğu kez ilaç tedavisi ile düzelir. Tam iyileşme sağlanana kadar bazen bir kaç kür tedavi ve takiplerle düzelmenin teyidi gerekir. Tüp takılması gibi uygulamalar, tedaviler 1-1,5 ay uygulandığı halde düzelme olmazsa gerekli olabilir.
   Ancak burada karar vermede hekim ve hastanın tercihleri, koşullar ve çevresel faktörler de etkili olabilir; ekoller arası farklılıklar da olabilir, deneyim de değişkendir.

   cevap
 2. sevtap  Aralık 14, 2018

  slm hocam 5 senedir sol kulakta gürültü var 2 seferde tüp takıldı en son Ocak ayında amaliyat olduğum gün sağ kulagimda da gürültü başladı ve hangi doktora gitdiyesem bunun bir tedavisi yok diyorlar hatda şu ana yine kulagim da sıvı var ve calisamiyorum çünkü gürültü gün geçtikçe arttı ayrıca biraz hızlı yürüdüğüm zaman kulagim resmen kalp çarpar gibi çarpıyor bunun ne deni nedir ve en son bir doktora gitdigimde yüz tomografi istedi bana burnumun kemiği yamuk içindeki etler şişiyor hem sinüzit vs dedi burundan amaliyat olmam gerektiğini söyledi bunca yıl hiçbir hekim burnum la ilgili tek birsey soylememisti bnm sizden öğrenmek istediğim bu kulak gürültü sunun tedavisi yokmu artık yaşamak bile istemiyorum sevgiler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Sevtap Hanım, kulak uğultusu kulak sıvısı gibi orta kulakla ilgili nedenlere bağlıysa çoğu kez bir tedavisi vardır. Basınç veya sıvı toplaması gibi sorunlar genellikle burun-sinüs sağlığı ile ilişkilidir. Fakat eğer iç kulak tipi veya işitme siniri ile ilgili bir sorun varsa bunların tedavisi zor olabilir veya mümkün olmayabilir. Ancak burada bazı önemli hastalıkların ayırıcı tanısı ve ilerleme beklenip beklenmeyeceği araştırılmalıdır. Bunları muayeneler, tetkikler ve fimlerle yapmamız gerekebilir.

   cevap
 3. ZEYNEP  Aralık 8, 2018

  İyi günler Atilla Bey,
  4 yaşındaki oğlum 3 kez aralıklarla ortakulak iltihabı geçirdi. Her seferinde kulakta sıvı birikmesi oldu, ama çocuk doktorumuz tedavi ile geçtiğini söylemişti. En son 1 sene içinde gözlemlediğimiz kadarıyla yüksek ses tv izleme, seslendiğinde geç fatketme vb nedenlerle işitme testinde %35 işitme kaybı çıktı. Aynı zamanda 10 günlük tedavinin ardından kulaktaki sıvının devam ettiği söylendi. Ama oğlumuzun uyurken ağız açıklığı, horlama nedenleri yok ve hiç bir zaman olmadı. Doktorumuz ameliyatla tüp takılması ve geniz eti alınacağını söyledi. Başka alternatif imiz var mıdır? Bu hastalığın başka tedavi süreci yok mudur? Ameliyat tek çözüm mü? Geniz etinde bir sorun var mıdır? İşitme kaybımız artar mı kalıcı mıdır? Teşekkür ederiz…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 9, 2018

   Zeynep Hanım, orta kulakta sıvı birikmesinde uygulanan ilaç tedavileri, sıvı geçtikten sonra da orta kuşağın basıncı düzelene kadar ve hatta geniz eti küçülene kadar sürdürülür; yani haftalar sürebilir. Bu şekilde bir tedavi ile düzelmeyen ve tekrar eden durumlarda size bahsedilen operasyonlar yapılabilir. Bu aşamada operasyonun amacı kalıcı işitme kayıplarını önlemektir.

   cevap
 4. Merve Aytekin Özdemir  Kasım 27, 2018

  Merhaba hocam. Ben 11+6 haftalik hamileyim. Ateş ve öksürukle başlayan şikayetlerimin artmasi sonucu yaklaşik 15 gün önce doktorum düsuk doz bir antibiyotik yazdı. Kullanmaya başladigimin ertesi günü kulağımda tikanıklik ve ağri hissiyle tekrar doktora gittim. Enfeksyon olduğunu söyleyerek antibiyotiğe devam etmemi, kullandıgim antibiyotiğin orta kulak enfeksyonuna da etki edecegini söyeldi. Ancak 5 günün sonunda kulağimdaki tıkanıklık gecmeyince kbb doktoruna görundüm. Enfeksyon var diyerek 3 gun daha antibiyotige devam edip tekrar gelmemi söyledi. Tekrar gittiğimde kulağimda sıvı birikimi olduğunu ve anyibiyotiği 10 güne tamamlamamı söyledi. Ayrıca yeni bir antibiyotik yazaraka 1 hafta aradan sonra kulagimda düzelme olmazsa tekrar antibiyotiğe başlayabileçeğimi söyledi. Ayrıca mometix burun spreyi verdi ancak kadin doğum doktorum bu burun spreyini en fazla 5 gün süreyle kullanabileceğimi söyledi. Toplamda yaklaşik 2 haftadır kulağim tıkalı ve işitme sorunu yaşiyorum. Ayrica son günlerde uzun süren çınlamalar yaşıyorum. Hamileliğimden dolayı da nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz. Bana yardımci olursaniz çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2018

   Merve Hanım, antibiyotik kulaktaki sıvı iltihaplı olduğunda veya burundaki akıntılar iltihaplıysa faydalı olabilir. Eğer sıvı toplaması iltihapsız ise sıvının oluşumunu önleyen, kıvamını incelten ve burnunuzu açan tedaviler etki edebilir. Hamile olmanız ilaç seçeneklerimizi kısıtlar ancak durumunuza göre bir düzenleme ve takiple çoğu kez tedavi yapılabilir.

   cevap
 5. NUR B.  Kasım 22, 2018

  Merhabalar doktor bey,
  3,5 yaşındaki oğlumuzda yılda 4-5 sefer tekrarlayan akut otit oluşmakta.Aynı zamanda kulakta sıvı birikimi de mevcut. Görüştüğümüz uzman doktor, geniz etinin alınmasını, böylelikle enfeksiyon odağının ortadan kalkacağını ve çocuğun hastalık sayısının azalacağını söyledi. Oğlumda aynı zamanda ev tozu alerjisi de mevcut.
  Biz konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığımız için bir sonuca varamıyoruz. Bize bakabileceğimiz bir pencere açabilirseniz seviniriz. Şimdiden Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Sayın Balıkçıoğlu, çocuklarda sık tekrarlayan otitler genellikle geniz eti ile ilişkilidir. Tedavilere rağmen düzelmeyen durumlarda çözüm geniz etinin alınması olabilir. Hastalıklar geniz etini büyütür, geniz eti hastalık sıklığını arttırabilir ve kısırdöngü oluşabilir. Bazen hastalıkların azaltılmaya çalışılması ve geniz etini küçültebilen tedaviler bu kısırdöngüyü kırabilir. Tedaviler faydalı olmadığında kısırdöngü geniz etinin alınması ile kırılabilir.

   cevap
 6. Ozay kozak  Kasım 21, 2018

  Hocam merhaba benimde 5 yasinda kizim var ayni sorunla karsilastim isitmesi cok az ilac tedavisine basladik nefes alma ve oksurugu duzeldi gece yatarken horluyor surekli oksuruyor nefes alamiyordu doktorda orta kulak sivi toplanmasi var dedi sonucundan endiseliyim ne yapmam lazim ve surekli sakiz cignemesini soyledi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 25, 2018

   Sayın Kozak, kulak sıvısının oluşumunu azaltan ve çözülmesini kolaylaştıran ilaçlar da vardır. Bunlarla birlikte bağışıklığını güçlendirecek ve üst üste hastalanmasını engelleyecek tedbirlerle beraber efüzyonlu otit çoğu kez düzelebilir.

   cevap
 7. Merve  Kasım 15, 2018

  Mrb hocam bende ortakulak birikmesi oluşmuş doktor ilaç verdi bi ay sonra yine gel eğer iyileşmemişse tüp takmamız gerekiyor dedi çok endişeliyim işitme kaybı yaşayabilirim bu tüp hakkında biraz bilgi verirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 17, 2018

   Merve Hanım, kulak tüpü kum saati biçimli, ortasında ince bir kanalı bulunan (hava geçişine izin veren), yaklaşık 2-3 mm çaplı küçük bir plastiktir. Lokal veya genel anestezi altında takılabilir. Sıvı boşaltıldıktan sonra kulak zarının kapanmamasını, havayı dışarıdan alabilmesini sağlar; orta kulak boşluğunun sağlığı yerine gelinceye kadar zaman kazandırır. Genellikle 3ay-1,5 sene arası bir zamanda kendiliğinden düşer. Ancak bunlardan önce kulakta sıvı toplanmasının tedavi ile düzeltilmeye çalışılması, buna yol açan durumların beraber ele alınması gerekir. Özellikle erişkinlerde kulak sıvı toplanması halinde, geniz boşluğu ve burun-sinüsler endoskopik muayene ile detaylıca değerlendirilmelidir.

   cevap
 8. Osman saygili  Kasım 6, 2018

  Hocam ben konyadan ulaşıyorum size benim üç yıl kadar oldu kulak sorunum var bir çok doktora gittim ama bi çare bulamadım benin işitme kayıbı var ama bazi zamanlar çok fena kulak çınlaması var çınlama oldumu hiç bir şey duymuyor özellikle girip olduğum zamanlar çınlama olmasada duymuyor çınlama gectimi normal olmasada idareten duyuyor işitme testleri farkli çıkıyor bir iyi bir kötü cihazda aldım hiç faydasını gormedim kulak sivisiyla yazdiginiz şeylerin çoğu bende gözüküyor yolculuk esnasinda kulaklarim acilip kapanıyor bu arada baş dönmesi migde bulantisida oluyor baş dönmesi bulanti gectimi cinlama kesiliyor biraz uzun oldu ama kusura bakmayin kolay gelsin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Osman Bey durumunuz orta kulak basıncı bozukluğu ve buna yol açabile-n durumlarla ilgili olabilir. Ancak çınlama ve baş dönmesi yapan Meniere gibi hastalıklar da olabilir. Bunların teşhisini bulunduğunuz yerdeki meslektaşlarım yapabilir.

   cevap
 9. Ahmet Hasan  Temmuz 26, 2018

  Hocam merhaba,

  2 aydır sag kulagımda esnediğimde veya gerilme hareketi yaptıgımda sag kulaktan pıt pıt nabız sesine benzer ses gelmekte. Fakat nabız ile ilgisi yok. Basınç ve işitme testlerim normal. Ama bu durum geçmiyor? Sebebi iltihap olabilir mi? Ya da neden bu atma oluyor? Teşekkürler

  cevap
  • Ercan Aravi  Temmuz 29, 2018

   Hocam ilk 3 sene evvel başlayan sıvı birikimi 1 sene aralıklarla tekrar ediyor en son 6 ay evvel oldu .15 gün önce yine oldu hoca çok az dedi
   Bana ilaç vermedi.Ben hafif enfeksiyon oldugu icin Aile hekimi amoklavin verdi bende sevindim.bu arada kulaktaki vızıldama geçer dedim fakat yine geçmedi.15 gündür vızıldıyo.çok rahatsız ediyo.Ne olur.Bi yol gôsterin.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 1, 2018

    Ercan Bey, burun-sinüs-geniz sağlığının iyi olmadığı durumlarda kulak sıvısı tekrarlayabiliyor. Buralardaki sorunları endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra tedavi yolunuzu belirleyebileceğiz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 27, 2018

   Ahmet Bey, orta kulakta iltihap olsaydı basınç testi normal olmazdı. Basınç alınamaz, testte kulak zarı hareketi olmazdı; ayrıca işitmenizde de azalma beklenirdi. Ancak şikayetinizin yalnız esnerken ve gerinirken olması, “bu esnada oluşabilecek basınç değişimi, kulak zarının titreşiminin azalması, dış seslerden daha fazla iç seslerin duyulması” şeklinde açıklanabilir. Yine de basınç testlerinin farklı zamanlarda tekrarlanması, endoskopik muayene bulgularının değerlendirilmesi ve şüphe halinde şah damarı ile orta kulak arasındaki mesafenin bazı filmlerle ölçülmesi gibi araştırmalar yapılabilir.

   cevap
 10. cansu  Haziran 28, 2018

  iyi günler doktor bey 4,5 yasındaki oğlumun kulakların da ikinci kez sıvı birikmesi oldu… çok uzun sürmüştü iyileşmesi en kısa yoldan nasıl iyileşir…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Cansu Hanım, sıvı birikmesinin bazı nedenleri vardır. Bunları endoskopik muayene sırasında teşhis ederiz; buna yönelik tedaviyi sıvı oluşumunu azaltan ve kıvamını incelten ilaçlarla kombine ettiğimizde kulak sıvısı çoğu kez düzelir.

   cevap
 11. aslan bektaş  Haziran 13, 2018

  Hocam İyi günler dilerim, ilaçlı tomografi sonucumuzda olumsuz bir durum mevcut mudur? İstanbul dayız ne tavsiye edersiniz? BOS ile ilgili olumsuz bir durumdan söz edilmiş midir? “Hastanızın TEMPORAL KEMİK BT İncelemesinde: Sol mastoid sellülerin havalanması kaybolmuştur. Sol timpanomastoid kaviteyi dolduran effüzyon izlenmektedir. Ossiküllerde belirgin erozyon izlenmemiştir. Her iki dış kulak yolu, tüba östakiler açıktır. Sol timpanik membran retraktedir. Sağ timpanik kavite aerasyonları normaldir. Kohlea, semisirküler kanallar normal olarak izlendi. İnternal akustik kanallar simetrik ve normal genişliktedir. İnceleme alanına giren posterior fossa oluşumları doğal görünümdedir. SONUÇ: *Solda otomastoidit ile uyumlu bulgular.”

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 18, 2018

   Aslan Bey, tomografi byulguları ancak muayene bulguları ve klinik ile beraber yorumlanabilir. Bu sonucu ya bu filmi isteyen doktorunuzla görüşmelisiniz; ya da biz de İstanbuldayız randevu alıp geldiğinizde bütünüyle ele alır, tedavinizi planlarız.

   cevap
 12. Perihan  Mayıs 29, 2018

  Benimde orta kulakta sıvı birikimi olduğu tespit edildi .İlk önce antibiyotik tedavisi yapıldı.hic bi şekilde değişen birşey olmadı. Daha sonra 4ay boyunca bir ay aralıklarla kortizon iğnesi kullandım. Bunlarda geçirmedi daha çok kulağım kapanıyor ve baş dönmesi mide bulantısı oluyor.isitme testinde yüzde 30 larda isitme kaybı var özellikle sağ kulağında daha fazla ne yapmam gerekiyor tüp tedavisi kesin çözüm olurmu.bu arada yaşım 33

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

   Perihan Hanım, kortizon iğneleri genellikle ani işitme kayıplarında (iç kulak tipi işitme kayıpları) yapılır. Orta kulakta sıvı toplamasında, bu sıvıyı incelten, oluşumunuz azaltan ve burnu açan ilaçlar veririz. Eğer kucağınızda sıvı toplanması yoksa tüpün faydası olmayacaktır. Bir gün muayene olmaya gelirseniz önce teşhisinizden emin olur, size hastalığınızı anlatır, buna göre tedavisi olup olmadığını anlar ve tedavinizi düzenleriz.

   cevap

 Yorum Ekle