Examining ear with otoscope

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB’de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Gribal durumlar

Bademcik ameliyatı

Horlama ve uyku apnesi


Çocuk sinüzitleri

Burun tıkanıklığı

Burun eti ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Serkan  Şubat 6, 2019

  Hocam iyi akşamlar burun tıkanıklığı nedeniyle orta kulakta sıvı birikmiş antibiyotik yazdı 2 hafta kullan gel dedi doktorum sürekli havuzun içinde gibi hissediyorum kendimi ne kadar sürecek bu sıkıntı teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 8, 2019

   Serkan Bey, orta kulakta sıvı toplaması ortalama 2 haftada düzelir; ancak daha erken de, daha geç de düzelebilir veya bazen tedaviye rağmen düzelmeyebilir. Bu nedenle doktorunuz sizi kontrole çağırmış; bu çağrıya uymanız yerinde olur.

   cevap
 2. Gülcan  Şubat 5, 2019

  İyi günler doktor bey benim kizim 9 aylık 36+0 haftalıkken doğdu 12 gün kuvezd e kaldi doğduğundan beri boynunda ve yüzünde yamukluk var tortikolis dediler tedavi ettirdik ama tam geçmedi daha sonra kbb prof a gittik basınç testi yaptı kulaklarında sıvı varmış 8 gün klavuñat antibiyotik kullandık bruno sprey kullanıyoruz boynundaki yamukluk geçti once düzeldi sandik şimdi tekrar boynunu eğri tutuyor ne yapacağımızı bilemedik doktor da 2 ay sonra gel dedi ama ya işitme kaybı olursa diye endişeleniyoruz. Zarı çizip sıvıyı boşaltma işlemi yaparız demişti doktorumuz 9 aylık çocuğa uygulanabilir mi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2019

   Gülcan Hanım, sıvı toplaması genellikle tedavilerle düzelir. Doktorunuzun takip ve tedavilerini lütfen sürdürün.

   cevap
 3. Mustafa  Ocak 31, 2019

  50 yasindayim doktorum Orta kulak sıvısını iğneyle cekecegini soyledi bu nasil bir işlemdir sagliklimidir anestezi uygulanairmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2019

   Mustafa Bey, orta kulak sıvısı genellikle iğne ile çekilmez; parasentez dediğimiz, kulak zarına atılan çizikten sonra aspiratörle çekilir. Bu uygulama sizin sağlığınız için yapılır, steril koşullarda lokal veya genel anestezi altında uygulanır. Ancak size tam olarak ne yapılacağını, nasıl yapılacağını kendi doktorunuzdan öğrenmenizde fayda var. Zira tedaviler ve uygulamaları hekimden hekime farklılık gösterebilir.

   cevap
 4. Funda  Ocak 21, 2019

  Hocam merhabalar,oglum 3.5 yasinda yaklasik 1 ay once kulak ağrısıyla sikayeti ile dr gittik.bogaz agrisida vardi hafiften.dr bademciklerinin cok iri oldugunu ve kulaklarinda sivi toplanmasi oldugunu söyledi ve surup tedavisine basladi.su…ed ve de…ay verdi.biz bunlari kullanirken tekrar virus aldigini soyledi ve enf..ir adinda ilac kullandik.kulak agrimiz sadece 2 kere oldu bu süreçte.bugun kontrollerimizde geniz eti oldugunu ve mutlaka geniz eti ve bademcik ameliyati olmasi gerektigi teşhisini koydu.eger gerekli gorurse ameliyat aşamasında kulak tupude koyabiliriz dedi.sizce bu sivinin yok olmasi icin ameliyat şartmı?biz nekadar bi sure daha beklemeliyiz ameliyat icin?veya bu kulaktaki sivinin baska tedavilerle gecmesi mumkunmu?degerli goruslerinizi bekliyorum.saygilarimla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 25, 2019

   Funda Hanım, bu sayfadaki yazılarım ve cevapladığım sorularda bu konuya sıkça değinmiş durumdayız. Her hekimin eğitimi ve yaklaşımı farklıdır, hastalar ve hastalıklar da farklıdır. Operasyonları genellikle tedavilerle düzelmeyen durumlarda öneriyoruz. Bu aşamaya gelmeden uygulanabilecek pek çok tedavi vardır. Sizin çocuğunuz hakkında yorum yapabilmek için takiplerini yapıp hastalık süreçlerini izlemek gerekli.

   cevap
 5. Gizem  Ocak 20, 2019

  Benim sağ kulağımda bir yıldır aralıksız devam eden bir ses var duşta kulağıma su kaçmıştı bir kaç gün sonra sesi farkedip doktora gittim kulak duvarında su toplanması var dedi damarlarındaki sesi duyuyorsun dedi antibiyotik yazdı bu arada ztn burnumdan da zor nefes alıyordum tıkalıydı o zmnlar henüz ameliyat olmamıştım şimdi burun kanatlarıma kıkırdak kondu alabiliyorum ama ses hala devam ediyor kortizon ve bir çok başka ilaçlarda kullandım işitme testlerinde hep ses olan kulağımda işitme kaybı çıktı denenmeyen ilaç kalmadı ama ses geçmiyor ağrı yok ama ses geceleri uyumama mani olacak kadar yüksek ve sürekli devam ettiği içinde çok sinir bozucu son olarak doktorum bana gingko globa kullanmamı önerdi başkada bişey demedi ses ömür boyu devam edecek mi yoksa bi çaresi varmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 24, 2019

   Gizem Hanım sizde eğer iç kulak tipi işitme kaybı varsa, bunların tedavisi günümüzde henüz olanaklı değil. Ancak bazı araştırmalarla olası nedeni teşhis edildiğinde, buna karşı alınacak önlemlerle en azından ilerlemesi durdurulmaya çalışılmalı. Kayıp olan sesler hasta tarafından genellikle çınlama olarak algılanır, bunlarda çeşitli ilaçlar uygulanabilir. Maskeleme dediğimiz odyolojik uygulamalar çılamanıza fayda edebilir.

   cevap
   • Gizem  Ocak 25, 2019

    Yorumunuz için teşekkür ederim doktor bey bende sesten dolayı kulaklıkla verilen sesi duyamadığımı düşünüyorum çünkü kulağıma verilen ses kulağımdaki sesten daha alçak. duyan kulağımdan anlayabiliyorum ilaçlı kulak emarı çekindim ondada hiç bişey çıkmadı kulağımdaki ses çınlama sesi değilde fokurdayan kaynayan bi su sesi gibi aynı sese eşlik eden birde rüzgar sesi var gün içerisinde bir dakika bile kesilmiyor ses çok çaresiz durumdayım komple kulağımı alsalar sesten kurtulmak için razı olmam diyemem psikolojim uyku düzenim altüst oldu ginko globa gerçekten etkili olabilirmi yoksa boşuna ümit bağlamamalımıyım şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

     Gizem Hanım, teşhisinizi bilmeden tedavinin etkisi hakkında yorum yapamam. İşitme testinizi hatasız yapabilecek Odioloji Uzmanları var; muayenelerinizi yaptıktan ve eski araştırmalarınızı inceledikten sonra gerekirse sizi yönlendirebilirim.

     cevap
 6. Derya  Ocak 13, 2019

  İyi günler. Oğlum 6.5 yasunda. 3 yıl önce kulakta sıvı birikmesi nedenli tüp takıldı ve geniz eti alındı. Şimdi tekrar kulak ağrısı var 2 kutu antibiyotik bitirdik. Sol kulakta yoğun akıntı var. Ateş eşlik ediyor.Her iki kulakta sıvı olduğu ve tekrar tüp takılması gerektiği söylendi. Yalnız eksik bir tedavi varmış gibi geliyor. Çünkü hep burnu tıkalı ya da koyu renkli akıntı var. Tekrar tüp takılması zararlı mı? Başka bir tedavi yöntemi yok mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   İltihaplı üst solunum yolu infeksiyonu varken zaten Anestezi Uzmanı da narkoz vermek istemeyecektir. Kulaktaki sıvının da burnunudzaki iltihap devam ederken düzelmesi beklenmez. İnfeksiyon etkeni, 2 kutu kullanmış olsanız da içerdiği antibiyotiğe dirençli ise düzelmeyebilir. Bu durumda etkene uygun antibiyotik kullanılarak, bunun bitiminde infeksiyonun geçip geçmediği ve kulaktaki efüzyonun düzelip düzelmediği kontol edilebilir.

   cevap
 7. Selma  Ocak 13, 2019

  Merhaba hocam, 2bucuk aylik bebegim(34 gaftalikken erken membran rupturu ile dogmustu) bera testinden gecemedi.4 kez tekrarlandi. Kulaginda efuzyon var dediler.1ay dik besledik ama ise yaramadi yine testi gecemedimbizi neler,hangi ihtimaller bekliyor zaman ayirio aciklarsaniz cok seviniriz, zira endiselerimizi hic bir sekilde gideremiyoruz 1aydir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Selma Hanım, bu konuda bebeğinizi Çocuk Doktorunuz ve kendisinin yönlendireceği KBB Uzmanı ele almalı. Durumunu onlar bildiği için benim yorumlarım da endişelerinizi girdemeyecektir. İç kulak tipi kayıplar nadirdir; kulakta efüzyon varken BERA yı geçemeyebilir. Efüzyonun tedavisi sonrası tekrarlanması lazım. Bu nedenle tedavi ve kontrollerinizi sürdürmelisiniz.

   cevap
 8. Zeynep DURHASAN  Ocak 10, 2019

  İyi günler Doktor Bey. Size daha önce ulaşmıştım. 4,5 yaşında oğlum 3 gün önce, kulak tüpü takılması ve geniz eti ameliyatı oldu. Uykuda ağzı açık uyuma veya horlama şikayetleri olmamasına rağmen, tetikleyici unsur kalmaması için geniz ameliyatı da dahil edildi. Fakat ameliyat sonrası 3 gündür, öncesinde bile görmediğimiz ağzı açık uyuma ve horlama şikayetleri var. Öncesinde böyle bir şikayetimiz olmamasına rağmen ameliyat sonrası neden böyle şeyler yaşıyoruz çok şaşırdık. Neden olabilir, ne yapmamız gerekir? Teşekkür ederiz..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2019

   Zeynep Hanım genzinde ödem olabilir, burun mukozaı şiş olabilir, hemen düzelmyebilir. Ama bunları doktorunuz takiplerinden tahmin ediyor olmalıdır, size kendisi daha doğru bilgiler verecektir. Kendisine kontrole gidebilirsiniz.

   cevap
 9. Metin  Ocak 1, 2019

  Hocam iyi günler,25 yaşındayım 2 defa sağ kulak sıvı toplanması nedeniyle kulağımdan operasyon oldum ve tüp takıldı.1.ciinde 1 yıl kaldı ve 1 ay olmadan tekrarladı 3 ay takip sonrası 2.operasyonu oldum ve 1 yıl sonra oda çıktı şimdi sağ kulağımda sorun yok fakat sol kulağımda sıvı toplandı tüp çıktıktan sonra 2 defa nezle ve grip oldum kendi çabalarımla iyileşmeye çalışıyorum şu an sadece sol burnuma illadin sıkıyorum bana bu bu sıvının opere olmadan nasıl iyileştirebileciğimi anlatırmısınız ameliyat olmaktan bıktım usandım artık.Teşekkürler,

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2019

   Metin Bey, kulakta sıvı toplanmasının nedeni genelde burun-sinüs-geniz bölgelerindeki tıkanıklık veya hastalıklardır. Bunlar östaki borusunun işleyişini bozar ve zamanla kulak zarında çökmeler veya kulakta sıvı toplanmaları meydana gelebilir. Burada tekrar tekrar tüp takmak yerine, beraberinde burun tıkanıklığını tedavi etmek gereklidir. Sol kulağınızda sıvı toplanması ve sol burnunuza iliadin kullanma ihtiyacınız tesadüf değildir.

   cevap
 10. fatih  Aralık 29, 2018

  hocam.merhaba ben 11 yaşindayken sağ kulagimdaki intihap deneniyle büyül ameliyat geçirdim ameliayttan sonra duyumlarim.çok iyiydi şuan 33 yasindayim bu seferde sol kulagimda zar çökmesi olusmus tüp taktirdim ama bir faydasini görmedim burnumdan basinc uyguluyorum her iki kilagimda çok iyi geliyor açiliyor ama 5 10.dk sürmuyor tekrar kapaniyor hala sol.kulagimda tüp var 1 ay oldu burnumdaki yamukluktan dolayi ameliyatta oldum ama hala açilmadi kafayi yiyecegim ne olur yardim birde balon sistemi varmis onu yaptirsam uygun olurmu hocam lütfen yardim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 30, 2018

   Fatih Bey, orta kulak basıncının dış ortam basıncıyla eşitlenmesi için kulak zarına tüp takıldığında, yani aslında dış ortama kalpalı olan orta kulak boşluğunun basıncı eşitlendiğinde, diğer bir deyişle kulak zarı tıbbi amaçla delinmiş olduğunda, titreşimi de değişir. BVu durum tüpün kulağınızda bulunduğu dönem boyunca 17 desibellik bir işitme kaybına neden olur. Tıkanıklığınızın devam ediyor oluşu buna bağlı olabilir. Tüpün etkisiyle kulak zarı güçlendikçe, zamanı gelip kendiliğinden düştüğünde tıkanıklık da düzelebilir. Ama kulak tıkanıklığının bundan başka nedenleri de olabilir. Burun tıkanıklığı etkin bir şekilde düzeldiğinde orta kulak basıncı da düzene girer; aksi halde sorunlar başa dönebilir. Balon sistemi, östaki borusunun genizdeki ağzının darlığında etkili bir yöntemdir; burun tıkanıklığı lokalizasyon olarak bunun önündedir.

   cevap
 11. Hanim  Aralık 27, 2018

  Hocam iyi günler biz çok zor durumdayız yardımcı olursanız sevinirim . kızım 9 yaşında orta kulak intaniye ve sıvı birikmesi olduğunu söylediler ama yapmıyorlar çok tedavi uyguladık geniz eti yok denecek kadar az dediler fakat kızımın bir rahatsızlığı var 11faktor eksikliği ve hiç bir doktor kabul etmiyor ameliyatına girmeyi hemotoloji bölümü ben herşeyi hazırlarım normal insan gibi olur plazmasini yüklerim bir sıkıntı olmaz diyor siz yeterli doktor bulun diyor bizde sadece tüp takın geniz eti yok diyorsunuz diyoruz olmaz diyorlar anliyacaniz hocam tüm kapılar suratimiza kapanıyor ve kızım şuanda az duyuyor bazense hiç duymuyor ve bu bizi maffediyor yardımcı olursanız sevinirim.ne yapmalıyız.tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Hanim Hanım, tedavilere rağmen düzelmeyen sıvı toplamalarında tüp takılmalıdır. Tek başına bu uygulamada zaten kanama pek olmaz; benim de daha önce faktör eksikliği olan çocuklara tüp takmışlığım var. Hemaotoloji bölümü tarafından plazma verildiğinde faktörler tamamlanacak, tüpün iyileşme dönemini de atlattıktan sonra kanama riski ortadan kalkacaktır. Bu tip durumlarda korkulan ameliyat sırasında kanama olmasıdır; kızınızdaki gibi faktör eksikliğinin önceden bilindiği durumlarda tedbirler alınıp operasyon yapılabilir. Siz merak etmeyin, yalnız teşhislerinden ve tedavi lanından emin olmam gerekli; bu amaçla birgün muayeneye gelirsiniz, planlama yapar konuşuruz.

   cevap
 12. Ayşenur  Aralık 26, 2018

  Merhaba doktor bey
  24 yaşımdayım uzun zamandır kulağımda sıvı birikintisi var aynı zamanda hava , esnediğimde kulaklarım bir müddet açılıyor, sonra tekrar eski halini alıyor . Doktorlar yapılan testler sonucunda sıvının kulak zarımın arka kısmına gittiğini söylediler aynı zamanda İşitme testlerimde kayııp olduğu görünüyor . Kulaklarım da sürekli bir ağırlık varmış gibi hissediyorum fakat gittiğim doktorlar işitme kaybım olduğu için herhangi bir tedavinin uygulanamıycağını söylüyorlar bu durum beni hem cok üzüyor hemde kulaklarımdaki ağırlık beni cok rahatsız ediyor yapılabilecek herhangi bir şey varmıdır ? Şimdiden Teşekkür ederim 🙂

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2018

   Ayşe Hanım geçmiş olsun, orta kulak basıncı bozuklukları veya sıvı toplanması her ikisinin de tedavisi yapılabilir. İşitme kaybınız bunlara bağlıysa düzelebilir. Ancak kronik süreçlerde iç tulak tipi kayıplar eklendiyse tedavisi olmayabilir. Bunların ayrımını endoskopik muayene ve testlerle yapabiliriz. Elbette bulgu ve testlerin tespit edilmesinde, yorumlanmasında ve tedavi seçiminde deneyim rol oynar.

   cevap

 Yorum Ekle