woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Barış  Ocak 15, 2019

  Merhaba Hocam. Allah rızası için yardım edin Artık dayanamıyorum. Burnum 1.5 Yıldır Tıkalı. 2 kere ameliyat oldum biri Septum deviasyonu diğeri Burun eti küçültme. hala düzelmedi. bazen Sağ bazen sol tıkanıyor. burnumun ikisi birden açık değil. İlaç kullandım geçmedi. 2 kere ameliyat oldum yine geçmedi. ve son ameliyatımdan bu yana 3 ay geçti hala düzelme yok. Sizce Hiç bir Yolu yokmu ? Hiç rahat nefes alamıcakmıyım. Aklınıza gelen başka bir Çözüm olabilirmi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   En baştaki esas sorun burun eti büyümesi olabilir. Ancak bunun küçültülmesinden daha önemli olan, burun etini büyüten nedeni bulup bunu tedavi etmektir. Yoksa deviasyon ameliyatı da olunsa, defalarca burun eti de küçültülse sonuç alınamayabilir.

   cevap
 2. Emre başer  Ocak 15, 2019

  Merhaba hocam 2 defa ameliyat oldum ama halen geçmedi burun tıkanıklığım sol burnum tıkalı devamlı sinirli oluyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Emre Bey, burun tıkanıklığının nedeninin doğru teşhis edilmesi çok önemlidir. Burun eğriliği veya burun eti büyümesinden daha önemlisi burun orta pasajının (orta meatusun) tıkanıklıklarıdır. Orta meatus, alınan nefesin hissedildiği, solunum ve sinüs fizyolojisindeki rolü önemli olan bir bölgedir. Sizin gibi ameliyat olup da fayda görmeyen hastaların çoğunda bu bölgenin tıkanıklıkları veya mukoza hastalıkları ile karşılaşıyoruz.

   cevap
 3. Mehtap  Ocak 14, 2019

  Hocam merhaba burnumda kemik eğriliği ve et varmıs, ses tellerimde nodül ve bogazımda et varmıs 3 operasyon gereklı dedi doktor hayat kalite sıfır zaten yorgunluk halsizlik sinirli hallerime kendimin bile anlam verememem Artı doktor burnuna estetikte yaparım dedi fakat detaylı acıklama yapmadı bu cümlelerin dısında bir kelime bile söylemedi sorularım vardı bir sürü ama öyle bir sınır koymustu ki hastayla arasına nazım gecip soramadım ve de kararsız kaldım burdada iyi doktor bulmak zor bana öncesi ve sonrasında hakkında ameliyatın hiç bilgi vermedi yanı hocam ne yapacam bilemedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 17, 2019

   Mehtap Hanım, hekimlerin davranışları gibi teşhis ve tedavi yöntemleri de değişken olabiliyor. Bu nedenle hastalarımızın şikayetlerini dinleyip, genel sağlık bilgilerini de öğrendikten sonra endoskopik muayenelerini yaparız. Bundan sonra teşhiste tedavilerle ilgili görüşlerimizi detaylı bir şekilde anlatırız. Siz de bir gün geldiğinizde bu adımları atabileceğiz.

   cevap
 4. yunus  Ocak 14, 2019

  Merhaba hocam benim burnum sürekli tıkanma yapıyor 24 saat boyunca hergün sağ burnum ve biraz bekledikten sonra sol burnum tıkanıp sağ burnum açılıyor sürekli sprey kullanmak zorunda kalıyorum özel doktora gittim burun darlığına var ameliyat gerekli dedi fakat benim burnumun sol kısmı dar sağ tarafta tıkanma yapıyor artık hayattan bıktım bana yardım edin lutfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 16, 2019

   Yunuz Bey Merhaba, sizi önce burun spreyi bağımlılığından kurtarmalıyız. Bununla birlikte sprey kullanmanıza ve tıkanıklığa neden olan durumları da belirleyip ele alabileceğiz. Sonuçta ya ilaç tedavisiyle ya da düzelmezse size çeşitli operasyonlarla fayda sağlamamız mümkün olabilir.

   cevap
 5. Aynur  Ocak 6, 2019

  Merhabalar hocam burnumda kemik eğriliği var aşırı uykudayken ağızdan nefes aldığım için aşırı horluyorum doktorum ameliyatı önerdi ama kesin çözüm olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 9, 2019

   Horlamaya yol açan pek çok koşul tek başına veya beraber olabilir. Eğer sadece burun eğriliği varsa, bunun düzeltilmesi faydalı olabilir. Ama kilo fazlası, hareketsizlik (düzenli spor yapılmaması), yumuşak damak sarkması, dil büyüklüğü veya gırtlak darlığı gibi durumlar da varsa, tek başına burun eğriliğinin düzeltilmesi yeterli olmayabilir.

   cevap

 Yorum Ekle