woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Melek DOĞAN  Ağustos 22, 2017

  Hocam merhabalar ben ikinci burun ameliyatı oldum sorun sağ taraftaydı burum düşmüş bi yüzden ikinci burun ameliyatı oldum şimdi ki sorunum sol taraftan nefes alamıyorum sprey kullanıyorum ama fayda etmiyor üçüncü ameliyatı olmaktan korkuyorum sizn tavsiyeniz nedir tıkanıklık için ne yapmayın

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Melek Hanım geçmiş olsun, burun tıkanıklığının bir hastada genellikle birden fazla nedeni oluyor. Bunların tümünün doğru teşhis edilmesi ve yine tümüne yönelik uygulamalar yapılması çok önemli. Tekrarlama durumlarının nedeni genellikle gözden kaçmış sorunlara bağlı oluyor. Tavsiyem bir gün elinizdeki tüm rapor ve tetkiklerle gelmeniz olur. Gözden kaçmış bir sorununuz varsa bunu bulur, nasıl tedavi edileceğini konuşuruz.

   cevap
 2. Ist  Ağustos 22, 2017

  Lütfen bir cvp, benim yaz kış burnum tıkalı geceleri uyuyamıyorum boğazım kupkuru bir şekilde uyanıyor ve sürekli boğazlarından hastalanıyorum artık ilaç fayda etmiyor doktor kıkırdak ayrılığı var dedi ameliyat olması lazım, olunca yaz kis tekrarlayan bogaz agrim gecermi? ne soguk ne sicak icip yiyebiliyorum , yaz gunu dondurmaya hasretim bir de kıkırdak ameliyatı sırasında küçültme yapilabili rmi teşekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Kübra Hanım, boğaz sorunlarının kaynağı genellikle burun tıkanıklığı olarak karşımıza çıkıyor. Boğaz sağlığının sağlanabilmesi için burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir. Ancak burun tıkanıklığı tedavisi mutlaka ameliyat olmayabilir. İlaç ve spreylere yanıt vermeyen hastalarda ameliyat gerekli olabilir. Burun tıkanıklığı için ameliyat gerektiğinde, burundaki tüm sorunlara yönelik uyguamalar aynı anda yapılır. Sizin hangi uygulamalara ihtiyacınız olduğunu endoskopik muayenenizi yaptıktan ve bir süre tedavi ile takip ettikten sonra belirleyebiliriz.

   cevap
 3. Kadir  Ağustos 21, 2017

  Hocam merhaba bende burnumdan rahatsızlık duyuyorum yaklaşık 4 – 5 yıldır böyle ama bu son Zaman’lar iyice rahatsızlık vermeye başladı burnumdan hiç nefes alamıyorum burun deliklerim hep tıkalı burnumu akıtmaya çalışıyorum olmuyor akıtamıyorum. Bazen açılıyor kendiliğinden ama koku filan alamıyorum yani . Burun kuruluğu var hocam hiç burnum akmaz. Nezle gibi birşey oldum herhalde hocam burnumda 2 gündür su akmaya basladı. Burun delikleri kapalı olduğundan Boğaz’ımın arkasına kalın sarımsı balğam pırhtılaşmısş bir şekilde agiz yoluyla gargara yaparak sürekli yere tükürmek zorunda kalıyorum. Bide hocam burnumu sümsürktmeye çalıştığım Zaman kulaklarım , gözüm, ve başımda ağrı.ve Yüzüm burnumun etrafı şişiyo sanki belli etmiyo şiştiği ama bana öyle geliyor. Bide hocam bazen tek taraflı oluyo burun deliklerim biri açılıyo biri kapanıyor. Hangi yöne doğrulsam üstteki açılır alttaki kapanır. O şekilde bile ne kadar zorlasam akıtamam burnumu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2017

   Kadir Bey, sinüzit hastalığının tipik belirtilerini anlatıyorsunuz. Merak etmeyin, bir gün geldiğinizde teşhisinizi yaptıktan sonra bunların çözümünü konuşuruz.

   cevap
 4. Özge  Ağustos 18, 2017

  Merhaba doktor bey, benim burnum bütün mevsimlerde tıkalı. Alerjim de yok.Burnumu temizledikten iki dakika sonra tekrar tıkanıyor. Düzgünce nefes alamıyorum. Konuşmamda ve uyumamda sorun yaratıyor. Hastaneye gittiğimde bir sprey yazdılar ama bir işe yaramıyor. Burnumda gözle görülebilen bir yamukluk var. Bununla alakası var mıdır ve ameliyat olmam gerekir mi acaba? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 18, 2017

   Özge Hanım, burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır; eğrilik bu nedenler arasındadır ancak bundan daha sık görülen etkenler vardır. Temizlediğinizde açılıyor ve kısa sürede kapanıyor olması içeride hemen şişen bir durumu aklımıza getirir. Burun eti büyümesi veya çeşitli mukoza hastalıkları burun tıkanmanızın öncelikli nedenleri arasında olabilir. Hem bunların tedavisi de hemen ameliyat değildir.

   cevap
 5. AKIN  Ağustos 14, 2017

  Merhaba Atilla bey. Ben 30 yasindayim. birkac senedir rahat nefes alamiyorum. doktora gittim burnunda kemik var alinmasi lazim dedi. 5 dk surer dedi. Daha once hic ameliyat olmadigim icin cok korkuyorum ve iliadin kullaniyorum gunde birkac sefer. Ameliyat gercekten 5 dk lik basit bir ameliyatmi ve ameliyattan once bayiltma falan yapiliyor mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Akın Bey, her hekimin farklı tekniği ve deneyimi olabilir. Size ancak ben kendi sürelerimi verebilirim. Benim deviasyon ameliyatı sırasındaki çalışmam ortalama 35 dakika sürer. Genel narkoz altında yaparım ve narkoz sırasında hastanın uyuması ve uyanması da yaklaşık 30-40 dakika sürer. Bu durumda benim toplam ameliyat sürem 1-1,5 saattir. Genel narkoz ya da lokal anestezi, hekim ve hastanın tercihidir, bunu mutlaka konuşmalısınız. Benim tercihim deviasyon ameliyatını genel narkoz altında yapmaktır. İliadin kullanıyorken ameliyat yapmayı asla tercih etmem, zira ameliyat sırasında kanama olabilir. Bu nedenle hastanın önce iliadin bağımlılığını tedavi ederim; ki bu durumda da bazen burun tıkanıklığı düzelebilir ve ameliyata gerek kalmayabilir.

   cevap
 6. Nurdan cihan  Ağustos 12, 2017

  Doktor bey bende nerdeyse her sabah burnum tıkalı bir şekilde uyaniyorum ve burnumun içi tamamen kabuk bağlamış oluyor burun pisligiyle birlikte kanlı birsekilde doktora gittim birkaç defa net birşey soylemediler sprey ve benzeri ilaçlar verdiler hiçbir şey değişmedi sebebi ne acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Nurdan Hanım, kabuklanmaları koparıyor olmanız bu tıkanıklığın kısırdöngüye girmesine neden olur. Önce kabuklanmanızı tedavi etmemiz, sonra buna neden olan burun tıkanıklığınızı tedavi etmemiz size fayda sağlar. Bu amaçla bir gün ofisime beklerim.

   cevap

 Yorum Ekle