woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Betül  Ekim 20, 2017

  Merhaba doktor bey , ben 2 gün önce rinoplasti ameliyatı oldum . Burnumun sol tarafında bariz bir eğrilik olduğu için nefes alamıyordum bu yüzden sol burnuma törpüleme işlemi yapıldı .. Doktor ertesi gün tamponlarımı çıkardığında sol burnum da baya kanama oldu zor durdurdu .. Ancak ben sol burunumdan hiç bir şekilde nefes alamadım sümkürmüyordum burnumu hissetmiyordum bile şuan hala da öyle bir değişiklik yok , sağ burnumdan sümkürebiliyorum az çok ama sol burnumdan nefes dahi alamıyorum, hissizliği uyuşukluk var çekemiyorum bile napabilirim böyle kalırım diye çok korkuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Betül Hanım, burun ameliyatları sonrası erken dönemde kabuklanmalar ve şişmeler (ödem) sıkça olur. Bunlar pansuman ve tuzlu su spreyleri ile rahatlatılabilir. Doktorunuza gitmeniz faydalı olabilir.

   cevap
 2. Serap celik  Ekim 18, 2017

  Mrhb hocam ben Erzurum oltudan Serap benim oğlum 14 yaşında 20 gündür gece nefessiz kalarak uyanıyor İlk başta çocuk dktr görürdük siprey verdi ama sorun devam edince erzrm bölge araştırma hastanesi ne KBB bölümüne götürdük film çekildi burunda kemik eğilmiş sol tarafta da burun eti çok büyümüş 18 yaşından önce alamıyoruz dediler ama bizim artık uykularimiz mahvoldu 20 gündür her gece oğlumun başında nöbet tutuyorum ve her gece solunumu duruyor biz ne yapabiliriz lütfen yardımcı olun burun etinin alınması gerekmez mi hemen şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Serap Hanım, oğlunuzda burun etini 20 günde büyüten hastalığı bulup tedavi etmek daha doğru olur. Üst solunum yolu infeksiyonları veya alerjik durumlar böyle ani şişmeler yol açabilir. Endoskopik muayenede bunlar teşhis edilirse, kolaylıkla tedavi de yapılabilir. Böylelikle çoğu hastada burun eti ameliyatına da gerek kalmıyor. Üstelik 14 yaşında da burun eti ameliyatı yapmaktan kaçınmak gerekir.

   cevap
 3. Şükran şener  Ekim 12, 2017

  Atilla bey merhaba ben 28 haftalık gebeyim.bu haftaya kadar burun tıkanıklığı sorunum hep vardı ama izotonik ya da deniz suyu ile açılıyordu.bu hafta nezle gibi hastalık başladı.burnum içi şişmiş gibi tıkanıyor.deniz suyu ya da izotonik çekiyorum ama aynen delikten geri çıkıyor maalesef açılmıyor.aşırı tıkanıklık yaşıyorum.bu nedenle 3 gundur sadece gece yatarken otrivine sıkıyorum.bu ilacın bebeğe zararı var mıdır?kaç gündür çok tedirginim ama nefes almak için diğer yöntemler yetersiz kalıyor.kullanıma devam edersem bebeğin gelìşimini etkiler mi? Lütfen yardımcı olurmusunuz çok stresliyim bu durumdan ötürü psikolojim bozuldu
  Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Şükran Hanım, burun tıkanıklığınızın nedenini endoskopik muayenelerimizle anladıktan sonra tedavi önerilerimizi yapsak daha doğru olmaz mı? Hem bu şekilde bebeğinize zararı olabilecek uygulamaları da şansa bırakmamış olusunuz/oluruz.

   cevap
 4. Emrullah  Ekim 12, 2017

  Merhaba doktor bey benim sinüzitim var ve sağ burnum genellikle tıkanıyor ve bu arada bende saman nezlesi de var şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 12, 2017

   Emrullah Bey, benim üzerine yoğun çalıştığım burun-sinüs hastalıklarının yol açtığı bu şikayetlerinizin, endoskopik muayene ile nedenini tam olarak belirledikten sonra, çok büyük olasılıkla tedavi de edebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle