woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Akın Bolat  Ocak 16, 2018

  Hocam burnum sürekli tıkalı ama bazen biri tıkalı oluyor bazen de diğeri tıkalı oluyor fakat hasta da değilim üstelik. bunun sebebi ne olabilir ve tedavisi nedir acaba?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Akın Bey, burun etleri sırayla şişip indikleri için, burnun bir tarafı zaman zaman tıkanır. Bu normaldir, ancak toplamda nefes yetmiyorsa bir sorun var demektir. Burun etleriniz yani konkalarınız büyümüş olabilir. Endoskopik muayene ile teşhisi doğruladıktan sonra çeşitli ilaç ve spreylerle çoğu hasta gibi siz de fayda görebilirsiniz.

   cevap
 2. Dilara  Ocak 16, 2018

  Kızım 4 yaşında burnu tıklandığında bir aya yakın geçmiyor tıkanıklık nedeni nedir ve üstelik gece horluyo ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Dilara Hanım, çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu infeksiyonları, geniz eti veya alerji gibi nedenler burun tıkanıklığı ve gece horlaması yapabilir. Bunlardan hangisi olduğunu endoskopik muayene ile görerek teşhis edebilşyoruz.

   cevap
 3. Gökhan  Ocak 15, 2018

  Iyi günler 68 aksarayda 2 sefer burun ameliyatı oldum 1 ameliyatımda burun duvarları düzeltimi ve et ameliyatı oldum 1 ay rahattım sonra yine tıkalı başka doktor tomografi çekti kanal açık et büyümüş yakacak dedi yine rahat değilim bugünde istanbulda özel bahat hastanesi gittim burun girişi dar etlerin alınması lazım dedi siz bu ameliyat icin fiyat özelden yazabilirmisin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

   Gökhan Bey, 02123512401 i ararsanız İnci Hanım operasyon fiyatlarını verir. Ancak kendim koymadığım teşhise göre ameliyat yapmıyorum. Operasyonun ne olduğunu teşhisinize göre kendim belirlemem gerekli. Zira benim sizde esas teşhis ve tedavi etmem gereken şey, burun etlerinizin tekrar büyümesine neden olan, yani altta yatan bir başka hastalık olabilir.

   cevap
 4. Beyaz  Ocak 14, 2018

  Sürekli burun akıntısı var deviasyon nazal polip sinüzit var diyorlar ama ilaç kullanıyom geçiyor tekrar devam ediyor neyi onerirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Sayın Beyaz, nazal polipozis gibi özel sinüzitlerde önce yoğun bir ilaç tedavisi ile polipler geriletilir. Hastanın en iyi döneminde tomografi ile poliplerin nereden kaynaklandığı ve sinüs kanallarının anatomisi ortaya konur. Buna göre sinüslerin havalanmasını ve hastanın ameliyat sonrası dönemde de kullanmak zorunda olduğu spreylerin ulaşmasını amaçlayacak bir endoskopik sinüs ameliyatı yapılır. Güncel sinüs bilgisiyle ve doğru teknikle yapılmış bir ameliyat sonrası hastalarımızı başlangıçta 2 ay, daha sonraları 6 ay ara ile yıllarca takip ederiz. Poliplerin tekrarlama durumlarına göre ilaç tedavileri, spreyler ve bazen ikincil ameliyatlarla bu hastalığı kontrol altında tutarız. Nazal polipozis hastalığı yakın ilgi ve takip gerektiren bir hastalıktır. Diğer sinüzitlerden farklı olarak, bu hastalıkta ameliyat olduktan sonra nüksler olabilir, ancak doğru yönetildiğinde fayda görebilirsiniz.

   cevap
 5. Melih Pehlivan  Ocak 12, 2018

  merhaba,

  Burnum sürekli tıkalı ve gece ağzım açık uyuyorum. Tiz bir horlama sesi oluşuyormuş.Boğulacak gibi sesli horlama. Sürekli yorgun hissediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Geçmiş olsun Melih Bey, burun tıkandığında mecburen ağız solunumu yaparız; büyük olasılıkla horlama da buna bağlıdır. Fakat horlamanın başka nedenleri de vardır. Hem burun tıkanıklığınız, hem de horlamanızın diğer olası nedenlerini endoskopik muayeneler ile doğru teşhis edip beraber ele aldığımızda, şikayetleriniz azalabilir veya kurtulabilirsiniz.

   cevap
 6. sedef  Ocak 11, 2018

  Burun kökünde eğrilik ve valflerde güçsüzlük olduğu söylendi. Ayrıca konkalarım da bazı dönemlerde şişiyor hiç nefes alamıyorum. Burun ameliyatı olmam durumunda, nefesimde ciddi oranda değişim olur mu? Bu ameliyatı estetikle birlikte yaptırırsam bir zararı olur mu*

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Sedef Hanım, tüm bu ameliyatlar birlikte yapılabilir ve konusunda uzman ve deneyimli ellerde başarılı sonuçlar alınabilir. Ancak burun içi ve dışının çalışmaları ayrı ayrı titiz çalışma gerektirebildiği için uzun sürebiliyor; bu da cerrah için yorucu olabiliyor. Örneğin ben estetik burun ameliyatı yapmıyorum; deneyimli Plastik Cerrah çalışma arkadaşlarım var, ben burun içini onlar estetik kısmını yapıyor. Bu şekilde her birimiz kendi işini keyifle ve titizlikle yapabiliyor ve elbette bu durum sonuçlara da olumlu şekilde yansıyor.

   cevap
 7. senem  Ocak 9, 2018

  Bana Deviasyon teşhisi konuldu gebelikten dolayı ameliyat olamyorum nefes almada ciddi sorunlar yaşyorum uykularım kaçıyo alternatif bi çözüm yokmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2018

   Senem Hanım, gebelik döneminde deviasyon ameliyatı olamazsınız, fakat burun içerisini kaplayan mukoza örtüsünü rahatlatmaya yönelik tedavileri güvenle uygulayabilir ve fayda görebilirsiniz. Bu amaçla sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 8. Hasan  Ocak 5, 2018

  Nefes alamıyorum burun kuruluğundan napmam gerekio acil bi destek verin bana

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Çeşitli nemlendirici burun kremleri, herhangi bir eczanede bulunabilir. Hemen alıp kullanabilirsiniz; yalnız fayda görmezseniz, endoskopik muayene ile teşhis ve tedavi yapabilirsek sizin için daha faydalı olur.

   cevap

 Yorum Ekle