bademcikler
 Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. aslı  Ekim 21, 2017

  merhabalar 18 yaşındayım bademcik ameliyatı oldum ve su an 6.günüm kontrole gittim iyilesiyor gayet iui ama susuz kaldı dedi ve su icmeye basladim surekli 6.gunden itibaren sigara kullansam sizce bir sorun olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 22, 2017

   Aslı Hanım sigara kullanmanızı koşullar ne olursa olsun öneremeyiz.

   cevap
 2. Kader  Ekim 20, 2017

  Hocam hayırlı akşamlar bn 23 yasindayim ve kendimi bildim bileli bademciklerim şişiyor 1yilda 7 defa şişiyor en az 1 hafta acısını cekiyorum ve surekli ailem bana aldirma daha kötü olsun vs seyler söylüyor. Hastaneye gittim lakin kan degerlerim düşük bu sebepten dolayı ameliyat edemezler mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Bademcik ameliyatının risklerinden biri kanamadır. Bu nedenle kan ve pıhtılaşma değerleri tamamen normale dönmeden ameliyat yapılması doğru olmayacaktır. İlgili branşlar tarafından kan değerlerinizin düşüklüğü araştırılır, nedeni bulunur, tedavi ve takviyeler yapılırsa; değerler tamamen normale döndüğünde bademcik ameliyatı yapılması sizin için daha sağlıklı olur.

   cevap
 3. Vildan  Ekim 15, 2017

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım bademciklerimde uzun zamandan beri taş deniyor sanırım bunlara sürekli temizlememe rağmen tekrar olusuyo ağrı yapıyor ve kokuda oluyo ameliyattan korkuyorum başka bı yöntemi varmıdır acaba bunun

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Vildan Hanım, varsa burun tıkanıklığı veya geniz akıntınıza yönelik teşhis ve tedaviler faydalı olabilir. Diğer yandan beslenme dahil tüm alışkanlıklarınızı gözden geçirip bunlara yönelik öneriler de yapabiliriz.

   cevap
 4. Ayşegül aksakal  Ekim 14, 2017

  Iyi çalışmalar hocam 30 aylık oğlum var bir buçuk yaşında geniz eti ameliyatı oldu.o zaman dr iki yaşın beklememiZi ondan sonra ikisini yapmayı önerdi, ama çok hasta oluyor diye bizde gelin etini aldırdık. Şimdide bağdemciklerin alınması gerektiğini söylediler.sürekli horlama var ve bademciklerin üstü küçük küçük bebek sürekli ve çok büyük.sizce ameliyat yaptıralım mı?kızım da beş bucuk yaşında onada hem geniş hemde bademcik dedi genizeti tamamen kapatmış ama çok şükür kulağa zarar vermemişler dedi.son olarak sizce ikisini aynı anda yaptırmak kötü mü olur.ameliyat sonrası zor mu olur.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Ayşegül Hanım, bademcik veya geniz eti ameliyatlarına karar verebilmek için hastamızı uzun süre takip ederiz. Bu takiplerde infeksiyon ataklarını gözlemleriz, bademcik ve geniz etinin boyutlarındaki değişimleri izleriz. Bunları önlemek için çeşitli tedaviler uygularız. Teedavi ve takiplerle düzelme olmazsa, ancak başka çare kalmadığında ameliyat önerebiliriz. Çocuklarınızla ilgili böyle önemli bir kararı vermeden önce bu yolu izlemeyi tercih ederim.

   cevap
 5. Hulya  Ekim 14, 2017

  Hocam merhaba.Benim yaklaşık 3 senedir bademciklerimde şişme ve büyüme var ayrıca yediğim şeyler bademciklerime doluyor ve bende rahatsız olduğum için toka tarzı şeylerle onları çıkarmaya çalışıyorum bu yüzden de çok fazla delikler ve boşluklar var ayrıca sanki böyle yayılmış ve artmış gibi çok rahatsız oluyorum bademcik ameliyatı onerir misiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Hülya Hanım, bademcik ameliyatının da riskleri vardır. Bu ameliyatı teşhisten emin olduğumda ve başka çare kalmadığında öneriyorum. Sizin bademcik taşlarınızı/magmaları önlemenin tüm yolları denenmediyse, bir gün geldiğinizde önce bu konuda gerekli adımları atmayı tercih ederim.

   cevap
 6. Melik  Ekim 12, 2017

  Hayırlı akşamlar hocam kolay gelsin 25 yaşındayım
  Bademcik ameliyatı olacamda , fiyatını öğrenebilirmyim Herhangi bir sağlık güvencem yok tüm herşey dahil bir fiyat verebilrmisiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Melik Bey geçmiş olsun, bademcik ameliyatı için ücretimizi ve hastane seçeneklerini 02123512401 numarayı aradığınızda İnci Hanımdan güncel olarak öğrenebilirsiniz.

   cevap
 7. Başak Bektaş  Ekim 12, 2017

  Doktor Bey merhabalar , benim sürekli devam eden ve hiç geçmeyen bir ağız kokum var , ilaç tedavisi uygulandı hiç bir faydası olmadı , yaşıma göre bademciklerimin büyük olduğunu ve ilerleyen zamanlarda sorun olabileceğini söyledi. Yaşım 20 ama yine de ameliyat olmaktan emin değilim korkuyorum. İlla ameliyat şart mıdır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Başak Hanım, bademciklerin büyük olması ağız kokusunun tek nedeni olmayabilir. Ağız kokusunun pek çok nedeni vardır; bademciklerinizi boşuna aldırmadan önce bunları araştırıp emin olmak gereklidir.

   cevap
 8. GÖKÇE  Ekim 11, 2017

  Merhaba yaklaşık 7 ay önce bağdemcik ameliyatı oldum ancak maalesef ameliyat sonrası tatlı gıdalardan tat alamıyorum konu hakkında yardımcı olabılırmısınız yaş 32 teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 12, 2017

   Gökçe Hanım geçmiş olsun, dilin tat duyusunu sağlayan sinir veya bölgelerin bir bölümü operasyondan etkilenebilir. Bu durum 8-12 ay sürebiliyor. Ancak yine de tat kaybına yol açabilecek, tesadüf edebilecek diğer nedenleri de araştırmak ve sinir iyileşmesini destekleyebilecek bazı tedavileri uygulamak faydalı olabilir.

   cevap
 9. Veli  Ekim 8, 2017

  Merhaba hocam ben 31 yaşındayım yaklaşık 2 aydır bademciklerimde rahatsızlık var 3 farklı doktora gittim verdikleri antibiyotikleri bitirdim fakat bideğişiklik yok.
  Aksine bu cuma gecesi ateşim 40 çıktı ve bir türlü düşmedi serumler takıldı ve ateş düşürücüler yapıldı.
  Bu işlemlerim hepsi acillerde yapıldı.
  Kendime geldigimde pazar sabahı olmuştu, şu anda bademcikleri anlatacak tarif bulamıyorum su dahi içemiyorum.
  Amaliyat mıdır çözümü.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 9, 2017

   Veli Bey, bademcik iltihabınızı KBB UZmanları olarak bizler görmeliyiz, zira acil koşullarında konulan teşhis ve uygulanan tedaviler yeterli olmayabilir. Düzgünce tedavinizi yaptıktan sonra, düzelip düzelmeyeceğinizi görmek ve ameliyat gerekecekse bundan sonra karar vermek daha doğru olacaktır.

   cevap
 10. Furkan  Eylül 30, 2017

  Hocam bende bademcik ameliyatı oldum 7. Gün bı kanama oldu bugün 11. Gundeyim sigarayi icsem kanama olurmu tekrardan

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 2, 2017

   Sayın Furkan, kanama konusunda doktorunuzu haberdar etmelisiniz ve sigara içmemelisiniz.

   cevap
 11. gürkan  Eylül 29, 2017

  merhaba doktor bey oğlumun her ay bademcikleri şişiyor ama her ay ateş olmuyor 3 ayda bir ateş var öksürük oluyor doktor geniz eti ve bademcik amliyatı dedi sinüzitleri dolmuş ve kulağı sıvı toplamaya başlamış 4 buçuk yaşında korkuyorum amliyat için

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 3, 2017

   Gürkan Bey, bu gibi durumlarda zaten hemen ameliyat yapmak yerine, tedaviler, tavsiyeler ve takiplerle çocuğu iyleştirmeye çalışırız. Üstelik çoğu çocuğu da bu sayede ameliyat etmemize gerek kalmaz. Ameliyat son çaredir.

   cevap
 12. Esra  Eylül 25, 2017

  Hocam merhaba
  28 yaşındayım ve bogaz enfeksiyonunu senede 6-7 den fazla yasıyorum. Ve cok siddetli geciriyorum boyun hareketlerimi bile kisitliyorum ve igne tedavisinden baska hicbir sekilde gecmiyor. Doktorlar ameliyat diyor ama ben yaşımdan dolayi cok tedirgin oluyorum duzelme suresi uzar mikrop kapar kanama yapar korkulari vs. Bana ne onerirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 25, 2017

   Esra Hanım, zaten ameliyat yapılacaksa özellikle hastalık tamamen geçtikten 2-3 hafta sonrası yapılabilir. Bu süreden daha öncesinde hem kanama hem de infeksiyon riski yüksek olur. İsterseniz bir daha hasta olduğunuzda gelin, sizi hastayken göreyim. Önlenebilecek gibiyse elimizden geleni yapalım; ameliyat gerekecekse bundan emin olup tüm ayrıntıları konuşalım.

   cevap
 13. Abdullah özata  Eylül 21, 2017

  Hocam ben 20 yaşındayım ve askerdeyim bademcigim sürekli şşiyor yani senede 5 defa falan bogazlarım agrıyor ameliyat olmam gerekirmi sizce

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 23, 2017

   Abdullah Bey, boğaz şişmesi faranjit, bademcik iltihabı veya herhangi bir üst solunum yolu infeksiyonunda olabiliyor. Bu şişmeler ve iltihaplanmalar yalnız bademciklerde ise bademcik ameliyatını düşünebiliriz. Sizdeki şişmelerin bir kısmını kendim de gözlemledikten sonra bademcik ameliyatı gerekip gerekmediğini söyleyebilirim.

   cevap
 14. Ezgi  Eylül 16, 2017

  Merhaba hocam benim oğlum 26 aylik ve son 1 yıldır pfapa.sıklıkla kortizon almak zorunda.doktor bademcik ameliyati onerdi ama biz endişeliyiz daha çok küçük değil mi.başarı oranı nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2017

   Ezgi Hanım, Çocuk Doktorunuz bademcik ameliyatı önermişse, Pfapa sendromunun tedavisi için bu geçerlidir. Kendisi bademciklerin tutulduğunu ve tedavilere rağmen düzelmediğini gözlemleyerek bu kararı vermiş olmalıdır. Bademcikleri aldığımızda dorunun çözülmesi beklenir. Bademcik ameliyatını zorunlu olmadıkça 3 yaşından önce yapmayı sevmeyiz, fakat oğlunuzun hali zorunlu gibi. Yine de Doktorunuzdan bir yazı getirmenizi tercih ederim, ve elbette anestezi uzmanının da görüşünü operasyona uygunluk açısından almalıyız.

   cevap
 15. Zeynep  Eylül 6, 2017

  Hocam iyi günler. Ben 19 yaşımdayım ve kendimi bildim bileli bademcik taşlarım var. Önceden yazları az olmak üzere kışın arada ağzıma gelir ya da kulak çubuğuyla çıkartırdım. Geçen yıl sadece sol bademcikte artış vardı ve doktora gidip içini boşalttırdım bana 6 ay rahatsın dedi. Daha sonra yine çıkmaya başladılar ama o patlatma işlemi Can’ımı çok acıttığı için korktum gidemedim. Artık hem sağ sol bademcik dolu. Kokuda yapıyorFlaş tutup görebiliyorum. Kulak çubuguyla da çıkartamaz hale geldim. Bunun kesin çözümü için bademcik ameliyatı olmam gerekiyor fakat yaş ilerledikçe ameliyatın zorluğu ve riski artıyor. Siz ne önerebilirsiniz? 6 ayda bir küretaj mı yoksa direk ameliyat mı olmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 7, 2017

   Zeynep Hanım, küretajlar ağrılı ve bazen kanamalı da olabilir. Bu durum sizi çok rahatsız ederse ve tahammül edemeyecek olursanız, bademcik ameliyatı ile çözüm sağlarız.

   cevap

 Yorum Ekle