bademcikler
 Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Kevser  Haziran 7, 2018

  Merhaba doktor bey oglum 8 yasinda bademcikleri normalden büyük ve geniz eti var bademcik iltihabi cok sık olmuyo fakat nefes almakta zorlaniyoruz sadece geniz eti alinsa duzelirmi ilerki uaşlarda bademcik kuculurmu tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Sayın Kevser, bu sorunuza ancak çocuğunuzun endoskopik muayene ve takiplerini yaptıktan sonra yanıt verilebilir.

   cevap
 2. Feray  Haziran 7, 2018

  Hocam 6 yaşında oğluma doktor bademcik ameliyatı dedi kulakları da ağır isitiyor ve geniz eti ameliyatı dedi kulağına küçük cihaz takacakmis sormak istediğim bademcigi alınırsa vücudu dışardan gelen mikroplara karşı ne koruyacak teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 8, 2018

   Feray Hanım bademcik ve geniz etindılında, boğazda yan boğaz (lateral faringeal bantlar) ve dil kökü (lingual tonsiller) lenf dokuları bulunur. Ayrıca boğaz mukozasında da küçük lenf dokuları vardır. Operasyonlar gereklilik halinde yapıldığında (indikasyonlara uygun), hastayı daha büyük risklerden korumayı/kurtarmayı amaçlar.

   cevap
 3. Tayfun  Mayıs 28, 2018

  Hocam Benim Yaşım 22 8 gün önce Ameliyat oldum Bademciklerimden Ama daha yutkunurken Bogazim çok Ağrıyor Ama başka hiç bir sorunum yok hocam Ona napmam gerekir hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

   Tayfun Bey geçmiş olsun, bu gibi durumlarda ameliyatınızı yapan doktorunuzla temasa geçip durumunuzu kendisine bildirmelisiniz.

   cevap
 4. Mert  Mayıs 21, 2018

  Hicam benim bagdemcigim alinmasigerekiyir diyor doktor sisik ve enfeksyon kapiyor hep ama ben almaktan korkuyorum sice aci felan varmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 22, 2018

   Sevgili Mert, ameliyatları bazı gereklilikler/indikasyonlara göre yapıyoruz. Doktorun ameliyatı gördüyse başka çözüm yok demek olabilir. Her ameliyatın sıkıntılı süreçleri vardır. Bunlar seninle ve ailenle konuşulur, anlatılır. Hangisi senin için daha iyiyse o tedaviye beraber karar verilir. Ağrı da olabilir ama ağrı kesici ilaçlar bunu azaltacaktır. Doktorun bunun için uygun ilaçları verecektir.

   cevap
 5. Cansu Kılıçaslan  Mayıs 13, 2018

  Bademcik ameliyatı olldum hapsirdim sag tarafta agrim var bişey olurmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Bademcik ameliyatı sonrası ağrı genellikle olur, fakat bu durumu yine de doktorunuza bildirmelisiniz.

   cevap
 6. Kader  Mayıs 8, 2018

  Bademcik ameliyatı olalı 7 gün oldu ama kanamam hala devam ediyor ve 7 gün dayanamadım sigara içtim kötü mü oldu ve ne zaman sigara içe bilirim söylermisiniz çok merak ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 9, 2018

   Sayın Kader, lütfen hemen doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Bademcik ameliyatı sonrası kanama önemlidir, ihmal edilmemelidir.

   cevap
   • Eda  Mayıs 11, 2018

    Atilla hocam ben 17 yaşındayim öğrenciyim bademciklerim 1 haftadir şiş ve iltihapli halde kulaklarim tikali ve ağriyor.Doktorum antibiyotik yazdi ama kirmama ragmen yutamiyorum ve cok tedirginim sizce ne yapmaliyim ?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

     Eda Hanım, verilen hapları yutamıyorsanız doktorunuza bunu bildirdiğinizde kilonuza göre uygun dozlarda şurup formunda ilaç önerisi yapacaktır.

     cevap
 7. Reyhan  Mayıs 4, 2018

  Merhaba hocam 15 gün önce bademcik ameliyatı oldumküçük dilimin sağ tarafında yuvarlak bir halka şeklinde kesik var doktor sorun olmaz dedi ama sizce bunun sebebi nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 8, 2018

   Reyhan Hanım, bademciğin çıkartıldığı bölgede bu tip izler olabilir, doktorunuz bunu gördüyse endişe etmeyin. Ancak sıkıntılı bir durum varsa geldiğinizde bakarız.

   cevap
 8. Dursune  Nisan 15, 2018

  Merhaba hocam ben 2 sene de en az 7 kez bademciklerim şişmiştir. Uyurken bademciklerim şiş değilse bile tıkanıyor ve nefessiz kalarak uyanıyorum. Şişincede çok agrılı geçiyor ve bir tane değil 3 tane birden şişiyor yaşım 20 ameliyat istiyorum. Ameliyat olmam sorun olmaz dimi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 16, 2018

   Sayın Dursune, ameliyat kararı gibi ciddi ve önemli konularda, muayene ve klinik bilgilerinize sahip olmadan, sorun olur veya olmaz dememiz uygun olmaz. Arzu ederseniz böyle bir gereklilik olup olmadığını veya sizin için olumlu-olumsuz yanlarını değerlendirebilmemiz için bir gün gelirsiniz.

   cevap
 9. Aytac  Nisan 5, 2018

  Merhaba hocam Ben moskovada yasiyorum oglum gece nefes almakta cok zorlaniyor gece nefes kesilmeleri oluyir simdi doktordan getirdim hemen ameliyat dedi bademcik leri cok fena dedi oglum 4yasinda ve 13kilo sizce risklimi olur??cok tereddutluyum ama aksamlari onun nefes alamdigini gorunce ezap cekiyorum!!!doktorda tedavinin yardimi olamiyacagini soyledi!! Ancaq ameliyat dedi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 6, 2018

   Aytac Bey, oğlunuzu görüp muayenesini yapmadan ameliyat kararı hakkında yorum yapmam dogru olmaz. Fakat nefes durmaları varsa, yani uyku apne hastaligi varsa bu durum tehlikeli sonuclar dogurabilir. Doktorunuz bunun icin ameliyat kararı almissa, kendisine güvenmek durumundasınız. Cocugunuzun kilosu yasitlarina gore biraz düşük, fakat Anestezi Uzmani ve kendi Cocuk Doktorunun ameliyat konusunda görüşlerini aldıktan sonra bir karar verebilirsiniz.

   cevap
 10. Ali  Nisan 4, 2018

  Merhaba hocam 7 ile 11 yasima kadar hep penisilin ignesi vuruldum en ufak sogukalginligi ile bademciklerim sisiyordu ve suanda yasim 35 ve 1 senede 2 defa siser ama eskisi gibi agrili degil ve suan icin bir bademcik enfeksiyonu gecirdim ve bademciklerim hep iltihap oldu yemekyerken zor yutkunuyorum bana bir antibiyotik bir agri kesici ve birde gargara verildi 3 gun icerisinde iyilesmesse amaliyat olmalisin dedi bademciklerimde ayndan baktigimda kesik kesik iltihapli oldugu gorunuyor ama ve bu sismede sol gogsumde sabaha kadar hafif agri hissettim kroner kalp hastaligi anne tarafinda irsi ve acaba bende bu yonde suphe uyandiriyor bedemcihimi aldirmalimiyim kararsiz kaldim bazi kisiler aldirmamdan yana degil.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Ali Bey, bademcik iltihaplanmalarında 7 ila 10 gün antibiyotik tedavisi yapılır. Bu süre/antibiyotik bitiminde hasta kontrol edilir, durum düzelmemişse tedavi uzatılabilir veya değiştirilebilir. Abseleşme varsa, abse boşaltılması yapılabilir. Bunun dışında iltihaplı dönemde bademcik ameliyatı tercih edilmez; iltihabın yayılması ve kanama riski vardır. Yalnız bademcik iltihabı ile beraber kalp ağrısı hissettiyseniz bu durum önemlidir. Zira beta infeksiyonu sırasında nadir de olsa kalp tutulabilir. Bu durumu doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz, gerekli görürse bunun teşhisi için sizi bir Kardiyoloji (Kalp) Uzmanına yönlendirir. Kalbin etkilenmesi, bademcik ameliyatı için kesin endikasyonlar arasındadır.

   cevap
 11. mehmet  Nisan 3, 2018

  Merhaba hocam benim bademciklerim cocuklugumda cok siser ve penisilin tedavisi gorurdum suan yasim 37 bademciklerim senede 3 4 kez beyaz leke bu tabi bazen bademcik den girtlaga yani kucuk dilin altinda beyaz lekeler oluyor ve küçük dilim sisiyor ama bademciklarimde hafif agrilar oluyor ben amaliyati tercih etmiyorum.ama doktorun bana dedigi bademciklerin sünger gibi olmus aldirsan iyi olur demesi dusundurucu sizin bu konudaki teshisiniz nedir tesekurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Mehmet Bey, bademcik ameliyatı için endikasyon (gereklilik) dediğimiz bazı koşullar vardır Tedavi ve takip süreçlerinizde bademcik ameliyatı gerekip gerekmediğini bu endikasyonlara göre bizler belirleriz. Yani kararı bizler verir, hastalarımıza öneririz. Ameliyat kararını hastalar vermezler; bunu kabul edebilirler veya etmeyebilirler. Benim görüşümü istiyorsanız, muayene ve takiplerinizi yapmalıyım; bundan sonra bir karar verip, artı ve eksilerini detaylı bir şekilde size anlattıktan sonra onayınıza bırakırız.

   cevap

 Yorum Ekle