bademcikler
 Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. İdris  Haziran 21, 2017

  İyi günler atilla bey . Ben 3 yıldır bademcik iltihabı ile yaşıyorum ortalama her ay bir haftaya bütün boğazlarım iltihaplı ve büyün vücüdüm yüksek ateş ile hafta bir şekilde geçiyor gittiğim her doktor oyalayıcı ilaçlarla beni geçiştirdi hangi doktor a söylediysem bademcik ameliyatı önermedi bana lakin artık bıkkınlık boyutuna ulaştı bu hastalık sizde ameliyat olmalı mıyım yaşım 28 .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   İdris Bey, yaşla ilgili bir sınırlama bu tip durumlarda olmaz. Ama geçireceğiniz bademcik iltihaplanmalarının bir ya da iki tanesini kendim gözlemleyebilirsem, bu konuda doğru bir karar verebilirim.

   cevap
   • İdris  Haziran 22, 2017

    Çok teşekkür ederim ama bn Çanakkale’de yaşıyorum iltihap durumu olmAdan size muayene olsam bu tehşişte bulunabilir misiniz acaba

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 23, 2017

     İdris Bey, hem iltihaplı durumdayken, hemde iyi halinizdeyken sizi muayene etmek, ikisi de bizim elde edeceğimiz bulgular açısından önemlidir.

     cevap
 2. HümeyraHümeyra  Haziran 13, 2017

  Atilla bey ben 6 ay önce bademcik ameliyatı oldum.Çok rahattım ta ki 2 3 gün öncesine kadar .Kulaklarında bir ağrı,yutkunurken çok acıyor.Acaba kulaklarımdaki ağrının nedeni ne olabilir.Ağzımı tamamen açtığımda kulaklarım çok ağrıyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2017

   Hümeyra Hanım, kulaklara vuran ağrı sadece bademcik sorunlarında olmaz. Kulak hastalıkları, boğazın faranjit gibi diğer hastalıkları ve infeksiyonları, gırtlak sorunları, diş sorunları ve çene eklemi sorunkarı gibi çok olasılık vardır. Sizde bunlardan hangisi olduğu muaynene sırasında kolaylıkla belirlenebilir.

   cevap
 3. Emine ulusoy  Haziran 9, 2017

  Hocam eşim iki gün önce bademcik ameliyatı oldu ve hiç birşey yiyemiyor. Dili ve boğazı şiş,dondurma yerken boğazlarinda yanma hissediyor bunun nedeni yada zararı var mı ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2017

   Emine Hanım, bademcik ameliyatı sonrasında bu tip durumlar olabilir, fakat yine de sizin bu durumu doktorunuza bildirmeniz ve onun önerilerini almanız gerekir.

   cevap
   • Hasan  Haziran 19, 2017

    Merabalar ben hasan benimde bademcik rahatsızlığım var 7 aydır 10 defa hastanelere gidiyorum doktorun yazdığı ilaçlar işe yaramıyor. Bu durumda tekrar hastaneye gidip aldırmak ıstiyorum ama almıyorlar nedeni ne bunun

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

     Hasan Bey, bademcik ameliyatı önermek için belirli kurallarımız (endikasyonlarımız) vardır. Bunlar sizin için geçerli değilse ya da genel sağlık durumunuz müsade etmiyorsa, bu nedenle bademcik ameliyatı önerilmemiş olabilir.

     cevap
 4. baranöztürk  Haziran 7, 2017

  hocam küçüklüğümden beri sol bademciğim şişik ve geniz eti var bunlar sesimin gür çıkmasını engelliyor çünkü nefes darlığı var ayrıca burun ameliyatı oldum burnumun yapısını bozdular burnumda hissizlik ve ödem başladı aynı zamanda bahar aylarında burnum kanıyor ben bunu sinüzitten kaynaklı olduğunu düşünüyorum kısacası bademcik-sinüzit-geniz etini aynı anda aldırmak istiyorum birde burnuma estetik gerekiyor tüm bunların dışında güneşe çıkınca vücudum kızarıyor kollarım boynum kaşınıyor bademciklerde tam o sıralarda ağrıyor bütün bunların tedavisi mümkün mü yaş 23 boy 1.90 kilo 80

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2017

   Baran Bey güneş hassasiyeti için Cilt Hastalıkları Uzmanlarının görüşünü alabilirsiniz. Burun-boğaz yakınmalarınız birbiriyle ilişkili olabilir, bunları endoskopik muayene ile teşhis edip, önceki operasyonunuzda geri dönüşümsüz bir duruma yol açılmadıysa, tedavi edebiliriz. Fakat estetik müdahale ben yapmıyorum, gerekli olursa bu konunun uzmanları ile birlikte sizi ele alırız.

   cevap
 5. ibrahimbhalil  Haziran 6, 2017

  Hocam mrhblr ben yaklaşık iki ay önce burnumdan kemik ve et parçası ve de aynı zamnda geniz eti ameliyati oldum .fakat ne olduysa sıkıntılarım başladı, nefes daralmasi, uykusuzluk, iştahsizlik, b12 vitamin eksikliği ve demir eksikliğim var. aynı zamanda irritable baģirsak sendromu hastasıyım. bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. nasıl bir tedavi şekli uygulayabiliriz. şimdiden tşklr hocam. Kaç sefer ameliyat olduğum doktora gittim sanki beni başından salmaya çalişir bir tavır takiniyordu, boğazimda birkaç 17×7 modülünde birkaç lenf moduna rastlandı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 6, 2017

   İbrahim Bey, burnunuz açıldıysa, nefes sıkıntıları ve genel durumunuzun bozukluğu B12 ve Demir eksikliğinizle de ilişkili olabilir. Bu iki durum beraberinde kansızlığa (anemiye) yol açıyorsa, aldığınız oksijenin vücudunuza dağılımı bozulur. Zira kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) oksijeni vücuda taşıyan kan hücreleridir. B12 ve demir eksikliğinde bunların yapısı bozulur ve oksijeni yeterli mikarda taşıyamazlar. Sizin bu durumda eksikliklerin nedenini araştıracak ve tedavinizi ele alacak bir Dahiliye Uzmanına ihtiyacınız olabilir. Sindirim sistemi sorunlarında da bu tip eksiklikler ve barsak sorunları olabilir. Bunların da değerlendirilmesi faydalı olabilir.

   cevap
 6. Fadime akdemir  Haziran 5, 2017

  Merhabalar 33 yaşındayım 9 aylik bir bebeğim var emziriyorum son 5 ayda 3 defa boğazım şişti su an apse olduğunu söyledi de iesef iğne verdi 10 tane 6. Oldum ama bademcigimi goren 2 dr apsenin direne edilmesi gerektiğini söyledi.. bu işlem ile ilgili korkularım var açıkçası ve sonrasında bademcik ameliyatı zorunlu mu? Bebeğimi emzirmede sıkıntı yasarmiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 5, 2017

   Fadime Hanım geçmiş olsun, bademcik absesi önemlidir, bunun boşaltılması iyileşmenizi hızlandıracaktır. Bununla birlikte bademcik absesi olunmuşsa, iyileştikten sonraki bir dönemde bademciklerin alınması gerekliliği vardır. Bu durum bizim bademcik ameliyatı mutlak gereklilikleri arasındadır. Diğer yandan hem abse boşaltılmasının hem de bademcik ameliyatının belirli riskleri bulunur, fakat sizin durumunuzda bu tedavileri yaptırmamanın da riskleri vardır. Zira bademcik absesinin kendisi ve yol açabileceği derin boyun infeksiyonu gibi komplikasyonların da hayati tehlikesi bulunur. Tedavi koşulları daha ağır olabilir. Bu nedenle riskleri ve faydaları yüz yüze konuşup, sizin sağlığınız için en doğru kararı deneyimlerimize bağlı olarak alıyoruz.

   cevap
 7. Erkan kadiroglu  Haziran 2, 2017

  Hocam benim kızım 4yasinda gece uyurken nefes almakta zorlanıyor ve başı su içinde kalıyor çok götürdüm doktora bademcikleri büyük en sonunda doktor bademxigin yarısını alalım dedi nefes yolunu açalım diyor şimdi ben ne yapicam bilmiyoru bademxigin yarım alınması dogrumu beni bilgilendirir seniz sevinirim saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 2, 2017

   Erkan Bey, bu tip durumlar için hekimlerin deneyimi ve görüşleri birbirinden farklı olabilir. Tıbbi olarak da her uygulamanın literatürlere dayalı temelleri olabilir. Doktorunuz kızınızı muayene ettikten sonra ona en faydalı olabilecek görüşü bildirmiştir. Benim bu konudaki görüşüm ise, nefesi engelleyecek derecede büyük olan bademciklerin tamamının alınmasıdır. Zira bademciklerin büyümesine neden olan koşul, bademciklerin kalan yarısının da sonradan büyümesine neden olabiliyor.

   cevap
 8. Nevın  Mayıs 27, 2017

  Benim oğlum 2 yasında genız eti ameliyatı olması lazım fakat tedaviye basladmmı iki gün uç gün iyi sonra tekrar grıp çocuk grıp nedeniyle olamıyor ameliyat

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 30, 2017

   Nevin Hanım, oğlunuzun geniz etinin büyümüş olmasının nedeni sık sık geçirdiği gripler olabilir. Bu durumda çocuğunuzun neden sık grip olduğunu belirlemek ve hastalanmaması için gerekli önlemleri almak, geniz etinin büyümesini azaltabilir. Beraberinde geniz etini küçültebilen tedaviler uygulanmamışsa, bunlar da uygulandığında belki ameliyata gerek kalmayabilir.

   cevap
   • Erkan kadiroglu  Haziran 3, 2017

    Teşekkür ederim hocam

    cevap

 Yorum Ekle