bademcikler
 Bademcik Ameliyatı

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Gul  Mart 17, 2018

  Merhaba doktor bey Bana uyku testi yapildi 2 defa kucuk polisomnografi bir defa buyuk polisomnografi yapildi ikisinde uyku apnesi olmadigi soylendi buyuk polisomnografi de uyku apnemin oldugu soylendi bu yapan farkli doktorlardi sizce hangisine inanmaliyim senede bir kere uykuda sicrayarak kalkinca uyandim nefes alamiyorum hergece olmuyot onun disinda uykuda nasil uyudugumu bilmiyorum cevabiniz icin tesekur ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2018

   Gül Hanım, her iki polisomnografi raporunu, endoskopik burun-boğaz-geniz-gırtlak muayenelerinizi yaptıktan sonra, hepsini beraber değerlendirerek, bir fikir söyleyebilirim sanıyorum.

   cevap
 2. ümit  Mart 15, 2018

  merhaba hocam, benim neredeyse her ay bademciklerim şişiyor ve bununla beraber ateş ve halsizlik de oluyor.kesin ameliyat mı olur? ameliyattan korktuğum için bu zamana kadar olmadım. ilaç ile tedavisi mümkün müdür?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2018

   Ümit Bey, bazen boğaz sağlığını etkileyen durumların düzeltilmesi, bademciklerin hastalanmasını azaltabiliyor. Böyle bir durum varsa size faydamız olabilir. Diğer yandan bademcik infeksiyonlarını izleyip, karar verirken emin olmamız gerekir. Takip süreciniz içerisinde bu fırsatımız da olacaktır.

   cevap
 3. Berke  Mart 14, 2018

  Hocam merhaba yıllardır bademcikle ilgili bir problemim var gereğinden çok çok fazla büyük ve her ne kadar dikkat etsemde yediklerime ve içtiklerime faydası yok ayda en az 2 defa şişiyor ve iltihaplanıyor doktorum kanımda sabit bir mikrop olduğunu iyileşsem dahi bu mikrobun kanımda dolaştığını söyledi penos denen anribiyotik tedavisine başladım ama şu an bademcik değil bademciklerimin arkası çok kötü eklem kas ağrılarj ve ateş var ve artık ameliyat olup kurtulmak istiyorum bu durumda sizce de olunmalı mıdır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 20, 2018

   Berke Bey, iltihaplanma dönemlerinizin bir ya da ikisinde siziz görmem gerekir. Bunlardaki bulgular bademcik iltihabı ile uyumlu olursa tedavi planınızı yaparız.

   cevap
 4. enes  Mart 13, 2018

  Merhaba ben 19 yaşındayım uzun zamandır şiddetli ağız kokusu sorunu yaşıyorum dis ve kbb doktoruna gittim ama bir çözüm bulamadılar internette bademcik taşı videosuna rastladım bademcik taşı olması durumunda bademcigin alınması gerekir mi şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 13, 2018

   Enes Bey, bademck taşlarında hemen ameliyat önermiyorum. Sizde önce bunun olup olmadığını belirlemek gerekli; eğer bademcik taşı varsa bunları önleyebilecek tedavi ve tavsiyeler veriririz.

   cevap
 5. Gökmen  Mart 9, 2018

  Hocam merhabalar, 29 yasimdayim 7 gun once bademcik ameliyati geçirdim, ameliyat sirasinda doktorum kucuk diliminde kisaltildigini soyledi.7 gun gecmesine ragmen birsey icip yerken kulak agrilarim devam ediyor dilimdeki tat alamama duyusu hala ayni.sizce tamamen iyilesmem ne kadar sureyi bulur? Saygilarimla..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 10, 2018

   Gökmen Bey, bademcik ameliyatı sonrası yutkunma ile ağrılar 2-3 hafta kadar sürebiliyor. Tat almama benim hastalarmda karşılaşmadığım bir durumdur, bu konuda doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   cevap
 6. Servet  Mart 5, 2018

  Merhabalar hocam ben 37 yaşındayım bademciklerim 16 yıldır çok buyuk iltihaplandığı zaman aynı iltihabı geçtiği zamanda aynı buyuklukte amelyat olmak istiyorum mardindeyim doktor yaşın buyuk kanama riski var dedi kanama olunca ölüm riskimi. Demek istedi acaba sizin görüşünüzü almak istedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 6, 2018

   Servet Bey, bademcik ameliyatı kanama riski bulunan bir ameliyattır. Bu nedenle ameliyat öncesinde mutlaka pıhtılaşma testleri yapılır, kan sulandırıcı ilaçlar ve gıdalar alınıyorsa bunlar kesilir; bunlar kontrol edildikten sonra operasyon yapılır. Ameliyat sırasında titiz ve nazik bir şekilde, her hekimin kendini rahat hissettiği araçlarla operasyon yapılır. Sonrasında da hastanede gözetim ve kontroller yapılır. Buna rağmen bademcik ameliyatına bağlı kanama nedeniyle ölüm riski onbinde birdir.

   cevap
 7. Özgür  Mart 4, 2018

  Merhabalar hocam. Ben 12 yaşımdayım ve Beta denen bir hastalığa yakalandım. Doktorum penisilin uzun dozlu bir iğne yaptı bir de iğne verdi. Eğer hap tedavide başarılı olmazsa iğneyle devam edeceğimizi söyledi. Ama ben bademciklerimin fotoğrafını çektiğimde beyaz lekeler ve gözenekli bir tabaka ile karşılarştım. çok fazla büyük ve çok fazla beyaz lekeden vardı. Beyaz lekeden soldakinde bir kaç tane sağdakide aynısı. Ama yemek yerken zorluk çıkarmıyordu. Sizce bademciklerimi alacaklar mıdır ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 5, 2018

   Sevgili Özgür, bir defa bademcik iltihabı olmakla bademcik ameliyatı kararı alınmaz. Beta denen hastalık, A grubu beta hemolitik streptokok denilen bir bakteridir. Penisilin tedavisinin 10 güne tamamlayacaklardır; bu sayede atlatacaksındır, merak etme. Ancak bu tip durumlar çok sık tekrarlayacak olursa ameliyat söz konusu olabiliyor. Bademciklerde iltihaplı dönemler dışında beyaz lekeler olması, mantar infeksiyonu (Candida) veya bademcik taşı ile ilişkili de olabilir. Bunların tedavileri de farklıdır.

   cevap
 8. Bahar  Şubat 28, 2018

  Merhaba doktor bey.Öncelikle yaşım 29.Bademciklerim çocukluğumdan beri büyük çok sık sistigini hatırlamıyorum yanlız enfeksiyon geçirdiğim zaman yutkunamam kulağıma ağrı vurur.Çocukluğumda romatizma geçirmişim ve kalp kapakcigimda sorun var.deposilin kullanıyordum bademcik enfeksiyonu geçirdiğigeçirdiğimde 1 hafta boyunca vurunvurunmam gereken penisilin iceriki iğne verdiler 5 gün sonra alerji yaptı.Şuan deposilinde vurunamiyorum.1 buçuk sene önce deviasyon ameliyatı oldum sonrasında sağ bademcigimde iki tane beyazlık oluştu önce aft sandım fakat nodul olduğunu söylediler.15 m altında olduğu için sıkıntı olmadığını söylediler.Geçen sene kışın sık sık bademciklerim iltihaplanma yaptı ve yaz döneminde de romatizma şikayetlerim başladı şu an kortizon ve iltihap giderici ilaçlar içiyorum.10 gün önce bademciklerim iltihaplandi o sıra eşimde hastaydı enfeksiyonu vardı ve ondan bulaştığıni düşünüyorum.Doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi bademciklerim çok kötü görünüyorgörünüyormus.Romatizma durumumun da bademciklerimden kaynaklandigini soyledi.Sizcde boylemi ?Açıkçası korkuyorum.çenemde hafif öne çıkıklık var.Birinci sorum ameliyat olmam gereklimidir? İkinci sorum ise ameliyat esnasında kullanılan aparat çeneme bir zarar verirmi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 1, 2018

   Bahar Hanım, bademcik iltihabına yol açan streptokok bakterilerinin bazı yapıları kalp kapakçıklarınızla benzerlik gösteriyor. Bu nedenle geçmişte bir bademcik iltihabı sırasında, vücudunuzun bağışıklık mekanizması mikroplara saldırırken kalp kapakçıklarınıza da hasar vermiş. Bu durum önemli bir durumdur ve böyle bir olaydan sonra bu tip bir enfeksiyon geçirmeniz kalbinize veya diğer organlarınıza zarar verebilir diye düşünülür. Bunu önlemek için bahsettiğiniz antibiyotik iğneler uygulanmış ve bunların devam edilmesi gereklidir. Ancak bu ilaca karşı alerjiniz varsa artık kullanamazsınız; bu durumda bademcik ameliyatı tek çıkar yol gibi gözüküyor. Ancak buna karar verebilmek için sizin kliniğinizi takip etmek ve geçmişte yapılmış test, tedavi vs ne varsa elinizde bulunanları incelemek gerekir. Eğer gerçekten ameliyat gerekliliği varsa, bahsettiğiniz riskler ameliyat olmamanın getirdiği risklerden daha düşük olabilir. Ameliyatlar titizlikle ve dokuya saygı prensibi gözönüne alınarak yapıldığında, araçlar buna göre kullanıldığında bu riskler de azalır.

   cevap
 9. ferudun  Şubat 23, 2018

  hocam kolay gelsin iyi çalışmalar ben 45 gün önce bademcik ameliyatı oldum dilimdeki tat alma hissi gitti hiç birşeyden tat alamaz oldum ne yapmam lazım bu durum normalmi bide yaşım34 erkek bide hocam 10 gündür sol kolum ve gögsümde ağrı olmaya başladı ağrılar keskin ama kısa süreli örnegin 1 saat de 10 defa vurup geciyor agrı bazen 5 saat de bir oluyor doktora gittim ultrason cekilmemi söyledi ultrason günüde nisanda acaba bu agrının sebebi bademcik ameliyatı olabilirmi iyi günler

  cevap
  • Bahar  Mart 13, 2018

   Doktor bey bana ameliyat diyen doktor beni bir sefer sadece muayene etti herhangi bir test tetkik yapılmadı bademciklerimle alakalı.Sizin de diğer hastalara verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak sorma gereği duydum.Bir sefer görüldü bademciğim hasta olduğum için gitmiştim.Romatoloji doktoruna da danıştım 20 yaşından sonra geçirdiğin bademcik enfeksiyonunun kalp ya da romatizmayla alakası yok dedi.Benim önceden gelen yatkinligimda varmış romatizmaya.Sizin yazilarinizdan da okuduğum kadarıyla doktorun beni hastalık halinde en az iki kere görmesi gerekiyormuş. Aklıma gelen acaba bu bir gereklilik mi yoksa özel hastane olmasi sebebiyle mi direk ameliyat denildi.

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 16, 2018

    Bahar Hanım, her hekimin eğitimi ve deneyimi farklıdır. Bu yüzden bu konuda da farklı görüşler duyabilirsiniz. Bademcik iltihabı ve faranjit karıştırılabildiği için, yani hatalı bir ameliyat kararı vermemek adına, ben hastayı/hastalığı birkaç kez görüp emin olmak isterim. Bu benim yıllarca edindiğim deneyimlere bağlı kendi görüşümdür.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 26, 2018

   Ferudun Bey, göğsünüzdeki ağrının bademcik ameliyatı ile ilgisi olmaz. Ancak sol göğüs ve sol kolada ağrı olması önemlidir, bir kalp sorununa işaret ediyor olabilir. Bunu kesinlikle hemen ele alınması ve araştırılması gerekir, bir damar yetmezlği ya da tıkanıklığına işaret ediyor olabilir. Burada hemen EKG veya ECOG dediğimiz bazı incelemelerin yapılması gerekir. Bunlar yaılmadıysa, hemen bir Kardioloji Uzmanına ya da bir hastanaenin acil servisine başvurarak yaptırmalı, değerlendirilmelisiniz. Dildeki tat duyusu zamanla düzelebilir.

   cevap
 10. Enes  Şubat 21, 2018

  Hocam bademciklerim alındıktan sonra ağrılar falan geçtikten sonra iyileşme süreci ne kadar sürer yaklaşık ve iyileşme sureci tamamen sona erdikten sonra sigara kullanabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 23, 2018

   Enes Bey, benim bir hekimden asla “şu zaman sigara içebilirsiniz” gibi bir ifade bekleyemezsiniz. Sigara içmemeniz sizler ve bizler açısından en doğrusudur.

   cevap

 Yorum Ekle