Tükürük bezlerinde taş olabildiğini ve bunun sıkıntılı durumlara yol açabildiğini öğrendiğinde çoğu insan şaşırır. Böbrek taşlarını, safra kesesi ve diş taşlarını daha önce duymuşlardır, fakat “tükürük bezinde de taş olur mu ki” diye düşünürler. Az su içilmesi, sigara kullanılması ve yeterli sebze yenmemesi, tükürük bezinde taş oluşumunu kolaylaştırıyor…

Resim açıklaması:

Birinci resimde, yanak içinde ele gelen büyük bir parotis bezi taşı, sialendoskopi rehberliğinde ağız içi yaklaşımla çıkartılmıştır.

İkinci resimde dil kökünde ele gelen, yüzeye yakın büyük bir taş kesi ile çıkartılmış, kanaldaki diğer taşlara ancak sialendoskopla ulaşılabilmiş ve biri kırma yapılarak çıkartılmıştır.

Üçüncü resimde ise ele gelmeyen, neredeyse 3 santimetrelik bez içi bir taşın tamamı sialendoskopik taş kırma yapılarak çıkartılabilmiştir. Sialendoskopi, pnömatik taş kırma ve ağız içi cerrahi uygulamaların birlikte kullanılmasıyla, tükürük bezi taşlarının çıkartılmasında, 20 senenin sonunda, başarının 94%’lere yükseldiğini söyleyebilirim.