Burun Tıkanıklığı

woman nose

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görebiliyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru bir tedavi ile burun tıkanıklığı çoğu kez sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğriliği, büyüklüğü, şişliği ya da sonradan büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğri olmasıdır. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümüş olmasını ifade eder. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi”, burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

 • Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)
 • Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)
 • Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği
 • Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)
 • Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Shaver ile Endoskopik Konka Bülloza Ameliyatı

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Yorumlar
 1. Salih  Mayıs 17, 2020

  Hocam Rahatsız ettim kusura bakmayın ben hemen her gün hapsırıyorum bu gunde 5 veya 6 veya 7 oluyor bazı gunler rahat uyurken bazı gunler burnum tıkanıyor bazen sag bazen sol genellikle sağ taraf burnunda et vardı ufakken aldırdık kac sene oldu bilemiyorum baya oldu inanın her gun hapsırıyorum hele su 2 aydır burnum tıkalı iken bazen tıkalı tarafa yatıyorum yan yatırıyorum burnumdan akıntı gelsin diye

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Salih Bey, hapşırmalar varsa alerjik durumlar aklımıza gelir. Bir Alerji Uzmanı da size bu konuda yardımcı olabilir. Bunadan sonuç alamazsanız burun içerisini endoskopla görerek teşhislerinizi yapar, tedavisini belirleriz.

   cevap
 2. Kemal Arın  Mayıs 17, 2020

  Hocam selamünaleyküm hocam 5 ay öncesi boyun fıtığı teşhisi konuldu çektirdiğim emar sonucunda Manipülasyon ve masaj tedavisi uygulayarak %50 ağrılarım hatta yüzde yetmiş azaldı fakat yattığım zaman Başımı yastığa ense kısmını koyduktan sonra Ağız yoluyla nefes alma gereksinimi duyuyorum burun ile aldığım nefeste ise sanki bir toz bulutunun içerisindeymişcesine daralma hissediyorum Uykularım Kaçıyor ve çoğu zaman Uykum bölünüyor şu an boyun fıtığı ile alakalı olma ihtimalini değerlendirerek Sadece size danışıyorum hocam Şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Geçmiş olsun Kemal Bey, yattığınızda burun tıkanıyorsa, burun etleri (konkalar) ve mukoza şişiyor olmalıdır. Bunun boyun fıtığınız veya tedavisi ile ilgili olduğunu düşünmeyiz. Endoskopla burun içerisini değerlendirip tedavisini belirleyebiliriz.

   cevap
 3. .mesut  Mayıs 16, 2020

  Hocam merhaba kbb doktoruna gittim burun etlerinde buyume var diyo sprey verdi faydasini gormedim nefes almakta gucluk cekiyorum ikinci kez gittigimde ameliyat dedi sizce ne yapmaliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 19, 2020

   Mesut Bey, tedavilerin ne olduğu, süreleri ile takiplerdeki gelişmeler önemlidir. Bunlar doğru teşhise göre yapıldığında ilaçlı tedaviler başarılı olabiliyor. Ama bunlar doğru şeklide yapıldığı halde fayda görülmediğinde ben de ameliyatlı çözümler önerebiliyorum.

   cevap
 4. İsmail erdoğa  Mayıs 15, 2020

  Merheba hocam ben nezle ve girip değilim benim sorunum burnunun uzu süre tıkalı olması bu bende nefes alıp vermede zorluyor yokuş çıkarken yoruyor Sürekli temizleme bişi uyandiriyor ama temizlendigimde çok birşey yok (sümük)bu tıkanıklık beni rahatsız ediyor ne yapa bilirim nasıl bir yol izleyebilirim teşekürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   İsmail Bey, burun tıkanıklığının pek çok sebebi ve bunların farklı farklı tedavileri var. Bu sebeplerin hemen hemen hepsini endoskopla burun içerisine baktığımızda görebiliyoruz. Bu şekilde sebebe yönelik tedavi de yapabiliyoruz. Buna bir örnek olarak https://atillasengor.net/burun-tikanikligi-nedeni-olarak-antrokoanal-polip/ videomu dikkatle izleyebilirsiniz.

   cevap
 5. Rabia  Mayıs 15, 2020

  Doktor bey merhabalar
  Yaklaşık 2 aydır burun tıkanıklığı yaşıyorum
  Geceleri hiç bir şekilde uyuyamiyorum, uyudugum zamanda nefessiz kaldigim için de panik içinde uyanıyorum, günde en az 20 kez burun spreyi sıkıyorum ama fayda yok denecek kadar az. Acil e gittim ve doktorlar ilaç ya da sprey herhangi bişey vermediler, hemogram, biyokimya, kardiyag yapıp, spreyini kullan deyip gönderdiler. Uykusuzluktan ve yorgunluktan öleceğim artık. Hiç bi hastaneden randevu alamıyorum koronadan dolayı. Ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Rabia Hanım geçmiş olsun, İstanbul’daysanız önümüzdeki hafta randevu alıp gelebilirsiniz. Endoskop ile burun içindeki sorunu görerek belirler, etkin bir tedavi belirleyebiliriz. Merak etmeyin.

   cevap
 6. Ayşe  Mayıs 14, 2020

  Burun eti ameliyatının yanında burun delikleri kucultme amelıyatı yapılabilir mi acaba yada burun eti alındığında burun delikleri kuculur mu acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Ayşe Hanım, burun delikleri küçültülebilir; fakat ben bu tip estetik operasyonlar yapmıyorum. Ancak burun etlerine müdahale ettirme ihtiyacınız olacak kadar burun tıkanıklığınız varsa, istediğiniz şeyi iyi düşünmelisiniz. Zira burun deliklerinizi de küçülttürürseniz, bu durum burundan rahat nefes almanızı engelleyebilir.

   cevap
 7. Nur  Mayıs 13, 2020

  Hocam merhaba burnum tıkandığında elma sirkesi sıkıyorum burnuma ama içine su katmıyorum bunun hakkında görüşünüzü alabilir miyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2020

   Nura Hanım, Burun içinde siliya dediğimiz çok özel yapılarla kaplı hassas bir mukoza örtüsü vardır. Asidik veya etkisini bilmediğimiz uygulamalarla bu yapılar tahrip olursa daha büyük sıkıntılar yaşanabilir. Oysa endoskopik muayene ile teşhislere dayanan tedavilerle günümüzde burun tıkanıklığı ve ilişkili durumları başarıyla tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 8. bitly su  Mayıs 13, 2020

  I tend not to leave many responses, however i did a few searching and wound up
  here Burun Tıkanıklığı, Burun Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi ve
  Ameliyatı Op. Dr. Atilla Şengör. And I actually do
  have 2 questions for you if it’s allright.
  Is it just me or does it look as if like a few of the remarks come across as if
  they are written by brain dead individuals? 😛 And, if you are writing at other online
  social sites, I would like to keep up with everything fresh you have to post.

  Would you list of every one of all your shared sites like your twitter feed,
  Facebook page or linkedin profile?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Hello, all the questions you see here were asked by real patients and I am answering them by myself. You can follow my profiles in Linkedin, Facebook, Instagram, Youtube or Twitter if you write my name to the sites or google. Dr. Atilla Sengör or (Gani Atilla Sengor)

   cevap
 9. Murat  Mayıs 13, 2020

  Merhaba hocam benim sağ burnum sol burundeliğini kapatıp sağ burun deliğinden çok zor nefes alıyorum aynı işlemi sağı kapatıp sol burun deliğinden çok rahat nefes alalıyorum bu yıllardır var soldan rahat nefes aldığım için önemsemedim ama şimdi çok rahatsız ediyor geceleri

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Murat Bey geçmiş olsun, özellikle sağ burnunuzda tıkanıklık varsa, buradaki sebebi endoskopik muayene yaptığımızda, görerek belirleyebiliriz. Tıkanıklığın sebebine göre tedavi seçeneklerini de bundan sonra konuşabileceğiz. Burun tıkanıklığı uyku sorunlarına yol açıyorsa, sabah boğaz kuruluğuna yol açıyor ve yorgun kalkmaya neden oluyorsa tedavi edilmelidir.

   cevap
 10. Ayhan  Mayıs 13, 2020

  Hocam mrb.Ben 25 yıldır burun damlası kullanıyorum ve son bir yıldır artık çekilmez bir hal aldı.Haftada 10 ml den iki şişe 20 ml bitirmeye başladım.Ve yaşam.kalitem çok ama çok düştü.Muayen hiç olmadım ancak ameliyattanda açıkçası çekiniyorum.Eğer burun eti şişmesi varsa bunun lazer ile küçültülme olasılığı varmı cevaplarınız benim için çok değerli
  Teşekkür ederim şimdiden.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 13, 2020

   Ayhan Bey, sprey kullanırken, hele bu miktarda kullanırken ameliyat da yapılmamalı. Zira ameliyat sırasında veya sonrasında kanama olabilir. Burun spreyi bağımlılığı veya burun eti büyümesi olanlarda zaten hemen ameliyat da yapmıyoruz. Daha önce muayene olmamış ve tedavi görmemişseni, bırakın önce bunları yapalım. Tedaviyle mi ameliyatla mı düzeleceğinize bunu görüp biz karar verelim.

   cevap
 11. Büşra Zengin  Mayıs 11, 2020

  Merhabalar grip ya da nezle değilim ama burnum tıkalı ve bu beni rahatsız ediyor 17 yaşındayım öyle burnunda et gibi sorunlarım yok ama 2 3 haftadır böyle sprey kullanmam ne derecede doğrudur hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Büşra Hanım, 2-3 haftadır sprey kullanıyor ve düzelmiyorsanız, sebebe yönelik bir uygulama yapmadığınız içindir. Endoskopik muayenede burun tıkanıklığı sebeplerini görerek teşhis ediyoruz. Bu şekilde belirlediğimiz tedaviler amaca yönelik ve etkili olabiliyor.

   cevap
 12. Sibel  Mayıs 11, 2020

  Atilla bey merhaba yıllardır bitmek bilmeyen bir tıkanıklık var temizleme yaptigimda çoğu zaman temizliyorum ama neredeyse her 10 dakika da bir sumkurmem gerekiyor çok afedersiniz, yapamadığım zamanlarda direk tıkanma oluyor özellikle geceleri tıkanıklık oluyor ve hiç bir şekilde çıkaramıyorum sonrasında geniz akıntısı oluyor bi durum çok rahatsız edici toplum içindeyken temizleyemedihimde anında sesime etki yapıyor ve defalarca doktora gittim hiç bir sorun yok dediler. Biraz ilerleyince farenjite çevirdi daha önce bir kaç kez bu problemi ortadan kaldırmam mümkün mü? Şimdiden değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Sibel Hanım burun içindeki birikintilerin nereden kayaklandığını görmeliyiz. Bu değerlendirmeyi endoskopik muayene ile yapabiliyoruz. Burun tıkanıklığı ve faranjit de bu duruma bağlı olabilir. Akıntıyı endoskopik muayene sırasında gördüğümüz hastaların pek çoğunda, sebebi de teşhis edip tedavisini yapabiliyoruz.

   cevap
   • Sibel  Mayıs 15, 2020

    Cevabınız çok teşekkür ederim anladığım kadarı ile tekrardan muayene olmam gerkiyor.

    cevap
 13. Nazlı  Mayıs 10, 2020

  Hocam merhaba kolay gelsin.Ben 4 hafta önce doğum yaptim hamileligimde derin nefes alma problemi yasiyordum ve bu dönemlerde burnum tıkalı oluyordu problemim olmadigi zamanlardada surekli beyaz balgam çıkartıyordum ve hamilelige bağlayarak gecistirdim hep.Dogumdan sonra ilk haftalarimda hatta hamileligimin sonlarindada gayet iyidim fakat 10 gün once tekrar basladi bu sefer burun ve geniz kasintisi burun tikali bile olsa beyaz akintiyla ve hapşırmada vardi dedim herhalde alerjik fakat hepsi gecti sürekli derin nefes alma istegim ve burun tıkanıklığım devam ediyor.suan emzirme döneminde ve bulunduğumuz ortamdan dolayi doktora ve ilac kullanmaya çekiyorum siz ne yapmalıyım? Derin nefes alamamak psikolojimi bozuyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Emzirme döneminde ve hatta hamileyken bile kullanılabilecek bazı tedaviler var. Ama bunları teşhise göre belirlemek lazım. Biz gerekli önlemleri aldık, gelmek isterseniz 05423512401 numaradan İnci Hanım’ı arayabilirsiniz.

   cevap
 14. Athwna  Mayıs 10, 2020

  İyi günler doktor bey ben alerjik astım hastasıyım ve ayrıca bir önceki doktor muayenemde sinüzit olduğum söylendi bu corona zamanı doktora gidemediğim için burnum sürekli tıkalı ve nefes almakta zorluk çekiyorum bu duruma çözüm olabilecek bir tavsiyeniz var mı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Geçmiş olsun, ama burun tıkanıklığının pek çok sebebi ve bunların farklı tedavileri var. Muayenenizi yapmadan önerebileceğim tek şey deniz suyu içeren spreyler kullanmanız olur. Salgınla ilgili önlemleri muayenehanemde oluşturdum; 15 Mayıs’tan sonra gelebilirsiniz.

   cevap
 15. Abdülhakim  Mayıs 10, 2020

  Hocam merhaba benim burnumda gözle görülebilir derecede eğrilik var fakat bunun yanında allejik bir durumumda var yani burnum fena şekilde kaşınıyor ve hapşırma göz akıntısı günümü çok kötü yapıyor duş aldığımda bu olay kesiliyor fakat bu sefer buhar tamemen tıkayıp nefes alamıyorum akşam uyuyunca aşırı derecede horlama var ağız kuruluğu ve ağız içi mide bulandıracak şekilde koku yapıyor buda beni uyutmuyor ne yapmam gerekiyor acaba not ameliyattan korkuyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 11, 2020

   Abdülhakim Bey dışarıdan görülen eğrilikler estetik burun ameliyatı gerektirebilir; ben bu konuda çalışmıyorum. Ama alerjik yakınmalarınız ve burun tıkanıklığınızla ilişkili sorunlarınızda, endoskopik muayeneye dayanan teşhis ve tedavilerle size faydam olur.

   cevap
   • Abdülhakim  Mayıs 11, 2020

    Teşekkür ederim hocam ilginize

    cevap

 Yorum Ekle