Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Gül  Şubat 11, 2018

  Atilla bey iyi akşamlar . Ben tonsillektomi oldum yakın zamanda fakat şöyle bir sıkıntım var tonsillerin yok olmasıyla oluşan yeni hale yani tonsillerimi önden ve arkadan saran plikaların yok olup düzleşmesi ve uvulanın vs farinkse yaklaşması gibi bir anatomik durum oluştu ve bu beni rahatsız ediyor. Yutkundugum yada yutkunmadıgım her an rahatsızım ameliyat olalı 1 ay oldu . Ne yapmamı önerirsiniz ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Gül Hanım geçmiş olsun, henüz ameliyatın erken dönemindesiniz. Boğaz bölgesinin normal hislerine kavuşması bir kaç ayı bulabilir, bir kaç ay sonra rahatsızlığınız düzelecektir. Bununla birlikte ön plikanın alınması bademcik ameliyatının tekniğinin bir parçasıdır. Hatta benim de çocukluğumda geçirdiğim bademcik ameliyatına bağlı boğazım bu şekildedir; üstelik asimetriktir. Bu yüzden ben kendi bademcik ameliyatlarıda özellikle ön plikayı almamaya özen gösteririm. Ancak belirttiğim gibi, sıradışı olan ön plikanın korunmasıdır, rutinde ön plika alınır. Arka plika büyük olasılıkla alınmamıştır, düzleşme nedeniyle siz öyle sanıyorsunuzdur; zira arka plika alınsa uvula farenkse yaklaşmaz, boşta kalır, hatta yumuşak damak yetmezliği olabilirdi. Endişe etmeyin, doktorunuza kontrolerinize devam edin, geçecektir.

   cevap
 2. zehra yağmur  Şubat 4, 2018

  ağız kokusu var ve ne yapıcağımı bilmiyorum midem için denildi reflü olabilir fakat reflü ilaçlarımı kullanıyorum ve hala devam ediyor kbb a gittim bana dilini 1 ay yoğurtla fırçala ve gel dedi ne yapmam gerekir? diş tedavimi olurum devamlı problem gözükmez

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Zehra Hanım, benim bu konudaki yaklaşımım meslektaşımınkinden farklı olacaktır. Ağız kokunuzun nedenini endoskopik muayenelerle belirledikten sonra, buna göre tedavi önerisinde bulunmam daha doğru olur.

   cevap
 3. semra  Şubat 2, 2018

  Benim babam 66yasinda.tas var.cok ağız kokusu yapıyor.istahi komple gitti.bu Taşdan olabilirmi acaba..ameliyat olmak istemiyor..ameliyat olmadan bu taşları aldirmamiz mümkün mü acaba..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Semra Hanım, bademcik taşları sıklıkla ağız kokusu yapar; fakat iştahı bozduğunu daha önce görmedim. Taşların bir KBB Uzmanı tarafından temizlenmesi poliklinik şartlarında mümkün olabilir.

   cevap
 4. instagram giriş  Ocak 22, 2018

  Bendede ağız kokusu oluyor dişlerimi okadarda fırçalasam yinede koku var bazen boğazımdan koku geldiğini hissediyorum ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 23, 2018

   Endoskopik muayenelerimiz sırasında ağız kokusuna yol açabilecek baş-boyun bölgesindeki odakları görebiliyoruz.

   cevap
 5. Gamze tuğba kazal  Ocak 17, 2018

  Hocam 29 yasindayim 8 yil once gecirdigim agir grip sonrasi bademciklerimde oyuklar oldu.buzamana kadar hic sorun yasamadim taki 5 ay oncesine kadar.dilimin kenarlarinda bademcige dogru gida kalmis hisdi odu bikac kbb ye gittim psikolojik dediler son gittigim doktor bademcik tasi dedi cikarinca rahatladim 15 gun sonra susamli bisey yerken yine ayni his oldu doktorum deliklere gizlendigini gorunurde bisey olmadigini soyledim aglama krizlerine girdim gitmedigim doktor kalmadi bademcik tasi his yaratmaz sana oyle geliyor dediler.insanin disinin arasina bile bisey kacinca hissediyor ben tasi hissetigimde aynadan bakiyorum yuzeye cikmis.hicbi doktor tastan oldugunu dusunmedi aldirmak istiyorum kanama riski hatta hayati risk var dedi bicok unlu hastane ve prof.bademcigimin gorunur delikleri var birde erisemedigim arka tarafindaki delikler var orda oldugunda cimarma sansimda olmuyor hissettigim sey bu tas diye gecen yemek artiklari olamazmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 23, 2018

   GAmze Hanım, zaten taş olarak gördükleriniz, birikip kümeleşmiş yemek artıklarıdır. Ayrıca gözeneklerin derinliğini, genişliğini de bilmek zor, zira görülebilenler “buzdağının ucu” da olabiliyor. Kendiniz temizleyebiliyorsanız idare edebilirsiniz. Fakat çok rahatsız olursanız ve başka çözüm bulamazsa, son çare olarak bademciklerinizi alırız, kurtulrsunuz.

   cevap
 6. Zeynep alkiraz  Ocak 9, 2018

  Bademcik taşlarından dolayı ameliyat olacağım sadece sağ taraftaki bademcikte bu oluşum var sadece sağ tarafın alınması yeterlimidir yoksa ikisini birdenmi alırlar.Birde ameliyatı zormudur.

  cevap
  • Pervin  Ocak 21, 2018

   Merhaba hocam sanırım benim bademciğim de taş var ve şuan 7.5 aylık hamileyim bademcik taşlarımı temizletebilirmiyim yani hamilelik buna engel mi

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Ocak 23, 2018

    Pervin Hanım bademcik taşlarının temizlenmesine hamileliğiniz engel olmaz.

    cevap
  • Aysegul  Ocak 19, 2018

   Merhaba bende ocağın 10 unda ameliyat oldum 9gun oldu hala bişey yiyip ıcemiyorum corba puding yoğurt ve bol su disinda 33 yaşındayım ameliyatimda zor gecmiş konusmakta bile zorlaniyorum hala

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2018

   Zeynep Hanım, operasyon sırasında detaylı bakma olanakları olacaktır. Buna göre karar verilmesi daha yerinde olur.

   cevap
 7. Emre  Ocak 6, 2018

  Kronik ağız kokusu sebebiyle bademcik taşları tespit edildikten sonra 1 yıl önce bademcikler alındı. Birkaç ay rahat hissetmeme rağmen ağız kokusu tekrarladı. Boğazımda hala birşeyler olduğunu hissediyordum. Burnumda olan eğrilik de tetikleyebilir dendi ve burun ameliyatı da oldum 5 ay önce. Fakat koku şiddetle devam etmekte. Diş konusunda problemim yok. Şuan boğazımda o taşlardan varmış gibi hissediyorum. Önceden bu his bademcik tarafında varken dil kökünde yoktu, şimdiyse bademciklerde yokken(bademcikler alındığı için haliyle…) dil kökünde var. Ard Arda yutkunma hareketi yaptığımda boğazımda noktasal batma oluyor. Sanki orda taş varmış da yutkunurken baskı yapıyormuş gibi. Farz edelim ki burada taş var, nasıl bir tedavi uygulanıyor?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2018

   Farzetmeyin çünkü bademcik taşı bademciklerde olur, bademciklerin tamamı alındıysa kokunun nedeni bir başka neden olmalıdır. Dil kökünde de lenfoid doku vardır fakat gözenekli yapıda olmadığı için taş oluşumu olmayacaktır. Ağız kokusunun başka nedenleri de olabilir. Ancak bu kadar doktor görüp müdahale geçirdikten sonra, olasılıklar üzerine yorum yapmam yanıltıcı olur. En doğrusu endoskopik burun-sinüs aralıkları-geniz ve gırtlak muayenelerinizi yapıp, yani bu bölgeleri detaylı görerek inceleyip, alışkanlıklarınızı ve genel sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra konuşmaktır.

   cevap
 8. Beyza  Ocak 6, 2018

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım 2 senedir bademcik taşı sorunu ile karşi karşıyayım. Bana doktorlar tarafindan önerilen gargaralari kullandim gerekli bakımıda yapıyorum fakat bi çare bulamadım. Bazen oyle oluyorduki baskılasam bile yerinden çıkaramıyordum. Kendim hastanede çalıştığım için bir kac kere bunun icin aspilatörü bile kullandım. Bugün kbb doktoruna gittiğimde ise rahat 15 gun acisini cekecegimi ve kolay toparlanamayacagimi söyledi ameliyat olursam. Birde kanama riskin çok fazla dedi ama ben nerdeyse her gün taş döküyorum son çare ameliyat ama sizce cok sorun ceker miyim? ve hastanede bahsettiginiz thermal welding yontemi kullaniyorlar mi bilmiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 10, 2018

   Bryza Hanım, her ameliyatın belirli riskleri olduğu gibi bademcik ameliyatının da riskleri vardır. Ancak ameliyat gerekli olduğunda bunları öngörüp en aza indirmek için tedbirler alırız. Ameliyat öncesi pıhtılaşma durumunuzu tetkiklerle araştırırız. Bunlar normalse tek yapılabilecek titiz bir çalışma ile ameliyatı yapmaktır. Burada da Thermal welding yöntemi titiz ve kanamasız bir çalışma ile bizlere yardımcı olabiliyor. Elbette bu yöntemde kullanılan teknik de her elde aynı değildir.

   cevap
 9. Hülya Gunsal  Aralık 30, 2017

  İyi günler benim bademcigimin sol tarafı ikiye bölük gibi yuvarlak değil neden olabilir sizce teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 31, 2017

   Hülya Hanım, bademciklerin gözenekli veya lobüle yapısı bu görünüme normalde de neden olabilir. Ancak muayenenizi yaptıktan sonra, şüpheli bir durum, hastalık ya da normal olup olmadığını söylememiz daha doğru olur.

   cevap
 10. Sibel  Aralık 20, 2017

  İyi günler bende de bademcik taşı oluyor ve kendim kulak çöpü yardımıyla çıkarıyorm ara ara ama tekrarlanıyor ve sol bademcigim de tek oluyor ve orası delik delik hep bu durum artık korkutmaya başladı beni neden bademciklerim sadece soldaki delikli ve bu taşın olmaması için ağzıma çok ozensem de o delillerle beyazlık az da olsa görüyorum ve rahatsız etmemesine rağmen sürekli bakmaktan çıkarmaya çalışıyorum ne yapmam gerekir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2017

   Sibel Hanım, bademcik taşlarının oluşumunu kolaylaştıran faktörler var. Sizdeki faktörleri bulup tedavi edebilirsek, bademcik taşlarınız azalabilir.

   cevap
 11. Zehra  Aralık 7, 2017

  Benim de yaklaşık üç yıldır bademcik taşı sorunum var.Boğazım sabahları çok ağrıyor ve bademciğimin yapısı da bozuldu her yer delik gibi.Ağız kokusu da yapıyor.Doktorum ameliyatı benim isteğime bıraktı. Dilimin arkası da bembeyaz oluyor ve kabarcıklar oluşuyor.Bademcikteki taşları temizliyorum fakat yine koku oluyor.Ve küçükken de boğazım çok dolardı ve bademciklerim çok büyük.Sizce aldırmalı mıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Zehra Hanım, sizin de farkettiğiniz gibi bu hastalık için bademcik ameliyatı yapmaya hevesli olmuyoruz. Başka bir çözüm kalmadıysa önerebiliyoruz. Sizde de bademcik taşına neden olabilecek koşullar araştırılıp, önlemler alınmış ve tedavilere rağmen düzelmemişseniz, buna göre bir karar verilebilir. Ancak böyle bir yol izlenmediyse, bir gün geldiğinizde önce bunları uygularız.

   cevap
 12. Dianaözdemir  Aralık 1, 2017

  Merhaba benim agiz kokumda var,ayrica bitmek bilmeyen Bogazimda yanma hissi var, bir yildir gecmiyor bir hafta önce doktora göründüm bademcik tasi dendi doktorum gün gelirde cok rahatsiz edici olursa amelyat yapariz dedi ama ben amelyat asla olmam narkozdan cok korkuyorum ya amelyattan sonra,uyanamazssam arti bademciklerim yanma yapiyor bazende sabahlari aynada bakttim,mi hafif delikler bademciklerimin üzerini kaplamis bir yil önce bir iki delik varken simdi cok kötü görünüyor,artik amelyat olurmuyum? olmam gerekiyorsa bu sekilde bir yil dahami bu sekil gececek? bu agiz kokusuda cok kötü böylede Yasamak Cok Cok Zor illerki Zamanlarda Amelyat Olsamda Korkuyorum..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 3, 2017

   Diana Hanım, meslektaşımın da dediği gibi, bu tip durumlarda mecbur kalmadıkça ameliyat etmiyoruz. Bademciklerinizin görünümü ve şikayetlerinizin şiddetine göre tedavinizi belirler, her türlü olasılığı ve risklerini konuşuruz.

   cevap
 13. Aleyna  Kasım 22, 2017

  Merhaba bende de çok kötü bir ağız kokusu var ve sebebini bulamadım bu olabilir mi sizce ve doktora gitmelimiyim yani aynada baktım ve bu tarz bişi gördüm ne yapmaliyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2017

   Aleyna Hanım, ağız kokunuz bademcik taşları veya görülebilir bir başka nedene bağlıysa, bunu rutin endoskopik muayenelerimizle kolaylıkla belirleyebiliriz. Bu şekilde göremediğimiz diğer sorunları da bazı tetkiklerle çoğu kez saptayabiliriz.

   cevap
 14. Ozge  Kasım 11, 2017

  Bendede boğazına takılan iltihap gibi birşey hissediyorum bazen gece uykumda batıyor o iltihap sanki ama gün içerisinde yutkununca hep orda sanki be cok rahatsiz edici endoskopiden çok korkuyorum ne olabilir acaba başka hiç kötü olan belirti yok burnum tıkali olur genelde ama bilmiyorum yardimci olun lutfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 13, 2017

   Ozge Hanım endoskopiden korkmayın, snadığınızdan daha basit bir muayenedir ve çocuklarda dahi kolaylıkla yapabiliriz. Bununla boğazınıza neyin battığını veya nedenlerini görerek tehis edebiliriz; ancak bu şekilde size yardımcı olabilir.

   cevap
 15. Elif Eda  Kasım 7, 2017

  İlk defa dört beş ay önce çenemi alamayacak duruma geldim. Kulak tıkanıklığı sandım ama bir gün banyodan sonra bir şey yuttum ne olduğunu anlamadım midem çok kötü bulandı ama kusamadim da. Sonra iki ay sonra yine bogazimda bir şey hissettim bu sefer yutmadan ogurunce ağzımdan çıktı. Ne olduğunu hala anlamamıştım internette araştırdım bu taşlara ulaştım birebir aynısıydı ve çok pis kokuyordu. Elime ağzıma yakın tuttugumda elimde koku oluyordu meğer o koku nefesimin kokusuymus sonradan anladım şimdi tekrar oldu ve doktora patojiye getirdim sonuçları bekliyorum. Ben bademciklerimle hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar. O yüzden aldırmak istemiyorum. Ayrıca bu taşlar ağzımın üst tarafında oluyor yemek kalıntısı olma ihtimali çok az ve ağız temizliğine onem veren biriyim buradaki sebeplerin hiçbiri yok bende. Midem gastrit var ondan mıdır bilemiyorum. Ne yapmalıyım? Pataloji sonuçlarını bekliyorum simdi.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 8, 2017

   Elif Hanım, durumunuz bademcik taşıysa, bunu kötü bir hastalık gibi düşünmeyin. Ancak şikayetlerinizin hepsi buna bağlı olmayabilir. Patoloji sonucu ve doktorun önerilerine göre hareket edin. Fayda görmezseniz veya tekrarlarsa bir gün gelirsiniz, muayenelerinizi yapar konuşuruz.

   cevap
   • Elif Naz  Aralık 21, 2017

    Merhabalar. Benimde bademcik taşı problemim var. Ben bademcik ameliyatı olmama rağmen boğazımda parçacıklar kaldığı söylendi bir başka KBB hekimi tarafından. Eskisi kadar yoğun büyüklükte olmasada rahatsız edecek boyutta bunun kalıcı çözüm tedavisi var mıdır?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Aralık 23, 2017

     Elif Naz Hanım, bademcik ameliyatı olduysanız, kalan parçacıklarda taş birikme olasılığı düşüktür. Bu sizi rahatsız etmiyorsa, üstünde durmayın. Rahatsız ediyorsa, isterseniz gelin, bakıp görüşümü söyleyeyim.

     cevap

 Yorum Ekle