Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Kerem  Ağustos 28, 2016

  Hocam bende de asiri derecede agiz kokusu var ve cevremdkiler de cok rahatsiz oluyor bundan benim de rahatsiz olduğum gibi kokunun bogazimin arkasindan basladigini kendim anlayabiliyorum bu sizce bademcik tasi midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 29, 2016

   Kerem Bey, bademcik taşları ağız kokusunun önde gelen nedenleri arasındadır. Rutin KBB muayenemizde bademciklerin gözenekleri arasında kümeleşen bademcik taşlarını gördüğümüzde, bunu şüphe kalmayacak bir şekilde teşhis edebiliriz. Ancak ağız solunumu yapılması, burun tıkanıklığı, sigara kullanımı ve daha pek çok hastalık veya alışkanlık ağız kokusunun nedenleri arasındadır. Bunları da gerek konuşarak gerekse de endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra gerekli tedavi ve önerilerimi yaparım.

   cevap
 2. Hüseyin  Ağustos 19, 2016

  Merhaba Atilla Bey, 15 yaşındayım, sol bademciğimde sarımsı boğaz iltihabı gibi bademcik taşı var sanırım. Kbb ye gittim, almaya çalıştı fakat dilim demiri istemsizce ittiği için alamadı.bu arada o şey 1 haftada büyüdü. Onu oradan almak için ne yapabiliriz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 22, 2016

   Hüseyin geçmiş olsun, boğaz bölgesinde bu tip işlemler rahatsız edici olabilir, öğürme refleksini uyarabilir. Bu tip durumlarda boğaz bölgesine hafif bir uyuşukluk veren spreyler kullanarak daha rahat uygulama yapılabilir, çoğu kez yeterli olur. Bir gün geldiğinde bu şekilde bademcik taşını alabiliriz.

   cevap
 3. Ceyda  Ağustos 10, 2016

  Merhaba Atilla Bey, henüz on yedi yaşındayim.. Özellikle son bir senedir bitmek bilmeyen inanılmaz bir ağız kokusu çekiyorum ve yutkunurken, konuşurken acıyor, batma hissi yaşıyorum. Bunun üzerine araştırma yaptım ve tüm belirtilerin bademcik taşı denilen lanet seyin olduğu kanaatine vardım. Az önce sağ bademcigimden bir tane cikarttim pirinç büyüklüğündeydi. İki tanesini de çıkartip yutmus olabilirim öğürmekten göremedim. Bu koku beni ciddi anlamda rahatsız ediyor, sosyal hayatım mahvoldu, psikolojim bozuldu, okulda ağzım kokarsa diye derse bile katılamiyorum sırf bu yüzden onur belgesini kaçırdım… Evet, hayat hikayem bittiğine göre asıl konuya geliyorum… Beni hayattan kopartan bademciklerimi aldırmak için size gelmek istiyordum fakat suan tatildeyiz. Döndüğümüzde ise okullar açılacak ve bu operasyon benim derslerimden geri kalmama sebep olabilecegi için önümüzdeki yaza bırakayım diyorum. Bu süreç içinde kokuyu en aza indirmem icin ne yapmami tavsiye edersiniz ? Günde iki kez dişlerimi fircaliyorum, arada tuzlu limonlu suyla gargara yapiyorum. Bademcik taşlarımi görebildiğim kadarıyla çıkartirsam bademcigime zarar verir miyim, iltihap olur mu, koku azalması için çıkartmali miyim ? Sanırım tahriş oldu ama yine de az bisey rahatladigimi hissediyorum… Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Bu sene o onur belgesini almak istiyorum… 🙁

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 10, 2016

   Ceyda Hanım, bademcik taşları için zaten hemen ameliyat yapmak doğru değildir. Bademcik taşlarını önleyebilmek bazı hastalarda olanaklıdır; önce mutlaka bunu denemek gerekir. Ancak buna rağmen düzelmeyen hastalarda ameliyat tekniklerini önerebiliriz. Bademcik taşları sizin beslenme tarzınızla, bazı burun sorunlarıyla, geniz akıntısıyla ve daha pek çok başka nedenle ilişkili olabilir. Bence bir gün okullar açılmadan gelin, sizden detaylı bilgiler aldıktan sonra muayene edeyim ve buna göre gerekli tedavi ve tavsiyeleri önereyim. En doğrusu bu olur; bu şekilde dersleriniz etkilenmeyebilir ve hatta belki de ameliyat olasılığı bile ortadan kalkabilir.

   cevap
 4. Bikkin  Ağustos 7, 2016

  Merhaba hocam alınmış bademcikten sonra tekrar oluşan tasa nasıl mudehale edilebilir tekrar operasyon risklimidir tekrar oraların cerrahi olarak temizlenmesi amacli

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 9, 2016

   Bademciklerin çevresinde “kapsül” dediğimiz zar şeklinde bir yapı vardır. Bademcikler boğazda yerleştikleri bölgede bulunan kaslardan bu kapsül ile ayrılırlar. Bademcikler temelde iki şekilde ameliyatla alınır. Benim tercihim “ekstrakapsüler diseksiyon” dediğimiz yöntemde bademcikler kapsülüyle beraber alındığında, geride herhangi bir bademcik artığı kalmaz. Diğerine göre ağrısı daha az olduğu için tercih edilebilen “intrakapsüler yöntemde” geride bademcik dokusu kalabiliyor. Sizde de belki bu yöntem tercih edilmiş olabilir, bunu muayenemizde anlarız. Geride kalan bademcik dokusu ve gözeneklerinde bademcik taşları çok fazlaysa, bademcik ameliyatı sonrası değişen boğaz anatomisi sizde risk oluşturmayacak gibiyse, kapsülüyle beraber yeni bir bademcik ameliyatı yapılabilir. Ancak riskin sizin sağlığınız için yüksek olduğuna karar verirsem ameliyat öneremem. Diğer yandan bademciklerin ameliyat dışı yöntemlerle de tedavi edilebildiğini unutmayın, önce bunları uygulamamızda fayda var.

   cevap
 5. Hatice  Ağustos 5, 2016

  Kızım 8 yaşında sık bademcik iltihabı geçiriyor sabah ağız kokusu var bu yaşta bademcik taşı oluyor mu.?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 6, 2016

   Hatice Hanım, çocuklarda da bademcik taşları olabilir ve ağız kokusu yapabilir. Ama çocuklarda ağız kokusu nedeni olarak daha çok ağız solunumu yapılmasını görüyoruz. Burun tıkanıklığına yol açan geniz eti, alerjik nezle ve anatomik sorunlar çocuklarda ağız solunumu ve kokuya neden olabilir. Elbette ağız hijyeni ve diş çürüklerini unutmamak gerekli. Bunların tümünü endoskopik muayenesinde ona hiçbir rahatsızlık vermeden, kolaylıkla görebiliriz.

   cevap
 6. H I  Temmuz 26, 2016

  Bademcik taşı ağzın içine bakıldığında bademciklerin üstündeki sert, beyaz kitleler olarak görülebilir.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 26, 2016

   Bademcik taşları görünümleriyle tanımladığınız gibi olmalarına karşın, aslında bazen grimsi veya sarı da olabilirler ve yapısal olarak sert olmayıp kil gibi veya daha yumuşaktırlar.

   cevap
 7. umur  Temmuz 24, 2016

  Atilla Bey, merhabalar ben 22 yaşında bir gencim 4-5 yıl gibi bir süredir ağız kokusu şikayetim var ve bunu çevremdekilerde sölüyor ağız bakımıma çok önem veririm sürekli fırçalarım çürük dişlerime dolgu yaptırırım ve esas önemlisi bir çok k.b.b uzmanına göründüm antibiyotik iğneler kullandım endoskobi oldum sünizit filmi çektirdim ama bir sonuç elde edemedim en son bir doktor bey boğazımı spatula ile kazıyıp bağdemcik taşlarını gösterdi ve bağdemcikleri alırsak bu sorunun geçeceğini söledi kabul edip bağdemcik ameliyatı oldum 1 ay iyileşme sürecinden sonraki 1 ayda tam koku varmı yokmu anlayamamakla beraber şuan geldiğimizde bugünde ağızım tekrardan kokuyor o kadar doktor gezdimki artık inancımda kalmadı kokunun geçiceğine ve kimisi de bunun çözümü yok gibi şeyler söledi. İlginiz için şimdiden teşekkürederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 25, 2016

   Umur Bey merhaba, bademcik taşları ağız kokusunun başta gelen nedenleri arasındadır. Ancak bademcikleri aldırdığınız halde, ağız kokunuz devam ettiğine göre bunun bir başka nedeni daha olmalı. Ağız kokusunun sayısız nedeni var; bunlar arasında klinikte sık gördüğümüz sizde de araştırılmış olan sinüzit, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı ve ağız solunumu. “Sinüzit yok” denen pek çok hastada, geniz akıntısına bağlı ağız kokusu saptıyorum. Bunun dışında sigara kullanımı, az sıvı alımı, ağız hijyeni, diş sağlığı ve sistemik bazı hastalıklar da işin içindedir. Diğer yandan yemek borusu, mide ve akciğerlerin de değerlendirmeye alınması gerekli olabilir. Bu şekilde, ağız kokusu belirli bir algoritma ile ele alındığında ve nedeni bulunduğunda, çözümü de çoğu kez vardır denilebilir.

   cevap
 8. Fatos  Temmuz 17, 2016

  Merhaba bende de bagdemcik tasi var fakat surekli cikmiyor bunun nedeni sut peynir turu seyleri yemememden mi kaynaklaniyor bilmiyorum ama cikinca beni cok rahatsiz ediyor batma ve agri hissi veriyo ama agzim kokmuyo yada ben almiyorum bilmiyorum doktora gittigimde kenarlari tiraslaya bilecegini soylemisti ama kararsisim su anda kendi yontemlerimle zorlansamda cikarta biliyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 18, 2016

   Fatoş Hanım bademcik taşı olan hastalara verdiğimiz öneriler arasında, eğer aşırı tüketiyorsanız süt ve peynir gibi gıdaları azaltılması ve bol su içilmesi vardır. Bununla beraber ağız-boğaz kuruluğu ve geniz akıntısı ile ilişkili durumlarda, bunlarla ilgili tedaviler yapılabilir. Buna rağmen düzelmeyen ve hastayı ciddi şekilde rahatsız eden durumlarda, yani mecbur kalındığında çeşitli uygulamalar gerekli olabilir. Bu aşamaya gelirseniz veya muayene sonrası daha doğru tavsiyeler almak isterseniz sizi bekliyoruz.

   cevap
 9. Hülya  Temmuz 10, 2016

  Atilla bey cidden çok şikayetçiyim bu durumdan.Bademcik taşlarımı sürekli temizliyorum ama yeniden oluşuyor. Ağız kokusu olduğunun farkındayım ve bu durumu çok kafama takıyorum insanlarla yakından konuşamıyorum.Aldırmak istiyorum fakat şarkı söylediğim için sesimin değişeceğinden korkuyorum.Sesim benim herşeyim.Gerçekten bademciklerimi aldırırsam sesim değişir mi.Bir yandanda bu kokudan kurtulmak istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2016

   Hülya Hanım, bademcikler çok büyük olduklarında boğuk sesli bir konuşmaya neden olabilirler. Ancak bu normal bir ses tonu sayılmaz. Bu hastalarda bademcikler alındığında sesleri biraz incelebilir, aslında bunu “normale döner” şeklinde yorumlamak daha doğrudur. Ancak bademcikler çok büyük değilse, böyle bir değişiklik de beklenmez. Bunun dışında bademcik alındığında seste değişiklik olması bazı komplikasyonlarla ilişkili olabilir, ameliyatın ya da anestezi tüpünün baskısı nedeniyle ses tellerine giden sinirlerde geçici yıpranma olabilir. Bu olasılık teorik olarak vardır, fakat 17 senedir KBB Uzmanı olarak kendi hastalarımda buna rastlamadım. Burada şunu da belirtmekte fayda var, bademcik taşlarında ameliyat son tercihimdir. Belki buna gerek kalmadan da size faydamız dokunabilir, geldiğinizde durumunuzu değerlendirir, tedavi seçeneklerini konuşuruz.

   cevap
 10. Melek  Haziran 29, 2016

  Meraba ben burun ameliyati oldum agiz kokm gecmisti ama suan tekrar kanal kokusu gibi var dislerimden oldugunu dusunuyordum fircaliyrum 5dkka geçmeden tekrarlıyor dis hekimine gittim bir ptoblem olmadigini söyledi geniz akıntısı var bunun icin okyanus suyu kullaniorum buda fayda etmiyor bademcik tasini nasil gorebiliriz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 29, 2016

   Melek Hanım, bademcik taşlarını boğaz bölgesini büyüterek ve aydınlatarak görmemizi sağlayan düz veya açılı endoskoplarımızla ayrıntılı olarak görebiliyoruz. Bu şekilde bademcik taşları da doğrudan görülebiliyor. Diğer yandan ağız kokunuz geniz akıntınıza bağlı da olabilir. Bunun da kaynağını burun endoskopisi ile belirleyip tedavi edebiliyoruz.

   cevap
 11. Yeliz  Haziran 23, 2016

  Benimde bademcik tasim var bazen agzimdan cikariyorum ama ne oldugunu bilmiyordum evliyim 40 yasindayim bunun disinda bir rahatsizligim yok bademciklerimden ben kbb doktorunami gitmeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 24, 2016

   Yeliz Hanım, bademcik taşlarının oluşumunu kolaylaştıran geniz akıntısı, ağız solunumu gibi nedenler ve bazı alışkanlıklar olabilir. Bunları belirledikten sonra çeşitli önlem ve tedavilerle bademcik taşlarına bağlı olan rahatsızlıklar azalabilir.

   cevap
   • Yeliz  Haziran 24, 2016

    Geniz sıkıntım bazen oluyor, bunun icin ne yapabilirim?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 27, 2016

     Yeliz Hanım, geniz akıntısının çok sebebi var. Bunları belirledikten sonra tedavisi konusunda önerilerimizi yapıyoruz. Bir gün geldiğinizde sizi muayene eder, çözüm için gerekli adımları atarız.

     cevap
 12. Gamze  Haziran 20, 2016

  Atilla bey merhaba bademcik ameliyatından sonra bademcik taşının tekrarlama olasılığı var mıdır? Operasyon olan yerde oluşan yüzeyde tekrar ediyormuş öyle yazılar okudum. Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2016

   Gamze Hanım, bademciklerin tamamı alındığında böyle bir olasılık yok. Zira bademcik taşları bademciklerin gözeneklerinde oluşurlar ve bademcikler tamamen alınırsa oluşacakları bir yer kalmamış olur. Yalnız bademcik yüzeyinin traşlandığı cryptolysis yöntemi sonrası, nadir de olsa bademcikler ile yerleştiği yumuşak damak yatağı arasında birikmeler devam edebilir. Ancak ben, bademcik taşı tüm önlemlere karşın düzelmiyorsa ve bu nedenle bir müdahale planlıyorsam, bademciklerin tamamını almayı tercih ediyorum.

   cevap
 13. Can Engin  Haziran 4, 2016

  Merhaba Atilla Bey; Pilotluk eğitimi almayı düşünüyorum ve bunun için uygun olduğuma dair sağlık raporu alabilmem gerek.. Bir süredir bademcik taşı problemim var ama bu durum zaman zaman kötü koku dışında sorun yaratan bir durum değil.Rapor almama engel bir durum olarak değerlendirilebilir mi hekim tarafından öğrenmek istemiştim. Vaktinizi boş yere alma niyetinde değilim kısa da olsa net bir uzman görüşü alma ihtiyacı hissettim..ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2016

   Can Bey, bademcik taşları sizin sağlık raporu almanıza bir engel oluşturmayacaktır.

   cevap
 14. Orçun  Mayıs 23, 2016

  Iyi günler rahatsız edici şekilde nefesim kokuyor artık bıktım bademcik taşlarından Şupe ediyorum her yolu denedim dişlerimi fırçalayan birisiyim fakat 1saat olmadan koku tekrar başlıyor bu kokuyu nasıl gidere bilirim ne yapmalıyım yardımcı olun ne olur daha 19 yaşındayım ve bu konudan çok rahatsızlık duyuyorum, Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 23, 2016

   Sevgili Orçun, bademcik taşları ağız kokusunun önde gelen nedenlerinden. Ancak ağız kokusuna yol açan başka durumlar da var. Bir gün geldiğinizde muayene ile hangisinin sıkıntı yarattığını belirledikten sonra gerekli önerileri yapar ve tedavinizi planlarız.

   cevap
 15. Emre Haspacıoğlu  Nisan 7, 2016

  İyi günler, bademcik taşım var ancak 40 yaşındayım. Çok rahatsız ediyor. Bu yaşta bademcik ameliyatı olabilir miyim?Bir sakıncası var mı? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 7, 2016

   Emre Bey, bademcik ameliyatının bir üst yaş sınırı yoktur. Fakat bademcik taşları için bademcik ameliyatı ancak sizi çok rahatsız ediyorsa ve başka çözüm yolu kalmadıysa düşünülebilir. Eğer daha önce bademcik taşlarınız için çeşitli tedaviler ve öneriler yapılmadıysa önce bunların yapılması yerinde olacaktır.

   cevap

 Yorum Ekle