woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. vedat  Ağustos 14, 2018

  Hocam selam. Et büyümesi neden kaynaklanıyor.Eti operasyonla aldırsak zararı olur mu?teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2018

   Vedat Bey, burun eti büyümesinin çok sebebi vardır. Zaten bunları bulmadan ameliyata karar vermiyorum. Ameliyat gerekli olduğunda, günümüzde bunları almıyoruz, küçültüyoruz.

   cevap
 2. Sevil  Ağustos 8, 2018

  kemik eğriliğiyle et burnumun sağ tarafını tıkadığı için hiç nefes alamıyordum ve estetisyenime bu şikayetimle gittim burnumdaki kemerinde aynı zamanda düzelmesini istedim ama 3 buçuk ay oldu ameliyat olalı hala sağ tarafım kapalı ameliyattan önceki rahatsızlık devam ediyor ve doktorum çok erken zamanla iyileşecek dedi ama bana mantıklı gelmiyor zamanla mı et küçülücek?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 9, 2018

   Sevil Hanım, bunun çok değişik nedenleri olabilir. Doktorunuzun tavsiye ve önerilerine uymalısınız. Öngördüğü süre sonunda düzelme olmazsa, gelirsiniz endoskopla muayenenizi yapar sorunu belirleriz.

   cevap
 3. Nuri  Ağustos 8, 2018

  Selamın aleyküm. Burnumun bi tarafında et bi tarafında kemik var. Burnumda hafiften egri. Et ve kemik için ameliyat olacam zaman burnumu da düzeltir ler mi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 8, 2018

   Nuri Bey, şikayetleriniz, muayene bulgularınız, takipleriniz ve filmlerinizden edinilen bilgilere göre bir teşhisleriniz yapılabilir. Buna göre de bir tedavi/ameliyat planı yapılabilir. Yapılacak tedavi/ameliyatın ayrıntıları, hangi yapılara nasıl, ne yöntemle müdahale edileceği, ameliyat sırası ve sonrası süreçler, bunların hepsi size anlatılır. Eminim ameliyat olacağınız doktorunuz da size bu bilgileri verecektir. Şimdiden geçmiş olsun.

   cevap
 4. Neha  Ağustos 7, 2018

  Benim burnum küçüklükten beri tıkalı en az 6 yıldır otrivine ve illadin kullanıyorum burnumu açmak için başka hiçbir türlü açamıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 8, 2018

   Sayın Neha, burun spreyi bağımlılığı başlı başına bir sorundur. Esas nedeni olan burun tıkanıklığı ile sprey bağımlılığını beraber ele almak gerekir. Kolay bir süreç değildir; teşhislerin doğru konulması, tedavi ve takiplerin doğru/düzenli yapılması gerekir. Sizin de gayretinizle beraber fayda görme olasılığınız yükselir.

   cevap
 5. Furkan  Ağustos 2, 2018

  Merhabalar
  Sağ burnumun tıkalı oldupunu cama yaslanıp camda çıkan buharın sol kısımda normal ancak sağ kısmında çok az gördüm aynı zamanda uykusuzluk halsizlik gibi de problemlerim de var teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2018

   Sayın Furkan, burun deliklerinden çıkan hava miktarı burun döngüsü (nazal siklüs) nedeniyle 3 saatte bir değişebilir. Siz eğer taraf gözetmeksizin burun solunumunuzun yeterli olmadığını düşünüyorsanız, tedavi gerekliliği açısından bu bize yeterlidir. Tedavinin çeşitli ilaçlarla mı, yoksa bir operasyonla mı yapılacağı ise, kliniğiniz, endoskopik muayene bulgularınız ve gerektiğinde bazı filmlerle belirlenebilir.

   cevap
 6. Sezgin  Temmuz 30, 2018

  Hocam öncelikle s.a genellikle yaz aylarında güneşe bakamama gibi durumum oluşuyor hemen burnum gıdıklama yapıyor ve gözlerim kızarıp burun akıntısı ortaya çıkıyor doktora gidiyorum bı burun spreyi veriyo ama bazen o bile fayda etmiyor burun kemiğinde hafiften bir eğrilik var burnum gidiklandiginda kemik göz altına kadar gelmişti bir keresinde

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 1, 2018

   Alerik nezle ile ilişkili bir durum olabilir. Burun içindeki diğer sorunları da belirleyerek bir çözüm bulunabilir.

   cevap
 7. Selin  Temmuz 26, 2018

  Atilla bey mrblar . Alerjik rinit ve kemik egriligi nedeniyle hic acilmayan bi burnum var . Burun spreyini biraktigim an hayatim kabusa donuyor tabi antihistaminiksiz gun geciremiyorum . Surekli genizden bir akintim var. ameliyat care olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 27, 2018

   Selin Hanım, bazen anatomik sorunlar ve sinüs kanalları ile ilgili bozukluklar alerjik durumları şiddetlendirebiliyor. Sizde de durum böyle ise ameliyat faydalı olabilir, alerjik nezlenin kontrolü daha kolay sağlanabilir. Ancak ön planda alerji hastalığınız varsa, bu durumda ameliyat fayda etmeyebilir. Bunların ayrımını kliniğiniz, endoskopik muayeneleriniz, tedaviye alacağımız yanıtların endoskopik takibi ve bazı filmlerle yaklaşık 4-5 haftalık bir süreç sonrasında anlayabiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle