woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis edebilmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün de kalınlaşmasına yol açan hastalıklar vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip adı verilen doku oluşumlarının burun boşluğuna sarkmaları olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine bakarak, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıra ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir. Buradaki en önemli konu, burun tıkanıklığında tedavi süresinin düzenli kontrollere dayanarak belirlenmesidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliriz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur çünkü erken bırakılan tedaviler yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı hastası için en iyi yolu kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatus) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ahmet  Mayıs 14, 2018

  Hocam merhaba,

  Yıl boyu süren kronik burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı, boğazda yabancı cisim hissi var. Gece ağzım açık uyama ve gün boyu yorgunluk da. Daha önce septum deviasyon ve radyofrekans ile konka küçültme ameliyatı oldum. Fakat şikayetlerim hala devam ediyor. Doktorlar burnumda tıkanıklık olmadığını düşünüyorlar.

  Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2018

   Ahmet Bey geçmiş olsun; bu durumda burun etlerinizi büyüten ve geniz akıntınıza yol açan ortak ve esas nedeni araştırıp bulmamız gerekir. Bunu bulup tedavi ettiğimizde çok büyük olasılıkla kalıcı sonuçlar alabilirsiniz.

   cevap
 2. ersin  Mayıs 14, 2018

  mrb hocam eşim mevsime göre alerjik toza dumana karşı burun tıkanıklıgı yaşıyo bir kaç sprey ve burun bandı kullandık hiç biri işe yaramadı şuan horlama ve baş ağrısı yapmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2018

   Tabii ki Ersin Bey, 02123512401 numarayı aradığınızda Pınar Hanım eşiniz için muayene randevusu oluşturur, koşullarımızı size bildirir.

   cevap
 3. Mehmet  Mayıs 10, 2018

  Merhaba hocam, ben 7 ay önce Burun eti ameliyatı oldum,ama hiç bir faydasını göremedim, birde burnumdan konuşuyorum,yani sesim net çıkmıyor, ne yabilirim hocam?nasıl bir tedavi öneriyorsunuz? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Mehmet Bey, burun eti ameliyatından daha önemlisi, önce burun etinizin neden büyüdüğünü tespit etmektir. Sizde esas bu nedeni bulup tedavi planına ekleyeceğiz.

   cevap
 4. Cemil  Mayıs 8, 2018

  Slm hocam benim oğlum 4 yaşında bügün özel bi hastaneye götürdüm geniz eti amaliyatı olması gerekiyormuş butür amaliyatların ücreti nedir bilgi verirmisiniz tşk ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Cemil Bey geçmiş olsun, 02123512401 numarayı ararsanız ücretlendirme konusunda Pınar Hanım size istediğiniz bilgileri verir.

   cevap
 5. yiğit  Mayıs 5, 2018

  benimki daha değişik,
  benim bir burun deliğim tamamen tıkalı ve çok rahatsız ediyo ama sol burun deliğin tıkalıysa yatakta sağ tarafa doğru yatıyorum, sonrada sağ burun deliğim tıkanıyo bu nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Burun etleri yani konkalar kan dolaşımıyla şişip inen yapılardır. Altta kalan taraf yer çekiminin etkisiyle şişer, bu normal bir durumdur. Ancak toplamda her iki tarafın solunumu yetersizse bu tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

   cevap
 6. Abdullatif  Mayıs 4, 2018

  Merhaba hocam benim burnum daha çocukken et oluştu içinde doktora gittiğimde bana 18 yaşından önce ameliyat olamazsın diyorlar bende rahat nefes alamıyorum burnum hep tıkalı bunun için hangi ilaçlar daha iyi gelir nefes alıp vermek için sürekli akıyor su gibi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Abdullatif Bey, ilaçlarla ilgili önerileri ancak endoskopik muayeneniz sonrasında yapabiliriz.

   cevap
 7. Serhat  Mayıs 4, 2018

  Hocam selamlar.3 yıl önce burun hava kanalı dar diye ameliyat oldum ama şuan nefes almam eskisinden de kötü ne yapılmalı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 4, 2018

   Serhat Bey geçmş olsun, bir gün geldiğinizde yapacağımız endoskopik muayenede neyin düzelmediğini görüp tedavisi konusunda bir yol haritası çizebiliriz.

   cevap
 8. Rüzgar  Nisan 30, 2018

  Bugün Dr gittim burunda kemik egriligi var ve dogustan et var dedi ameliyat diyor
  Olmazsam nolur yada horlamam nasıl gecer

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2018

   Sayın Rüzgar, sorun tek başına burun tıkanıklığına bağlıysa, burun ile ilgili tedavilerden fayda görebilirsiniz. Fakat muayenenizi yapmadan, teşhis ve tedavinizin doğru olup olmadığını bilebilmem, sonuçlarını tahmin edebilmem olanaklı değil.

   cevap
 9. Ömer Faruk Köse  Nisan 26, 2018

  Hocam benim burnumun sol kısmı tıkanıyor bazen sol bazen sağ ve bu tıkanıklık bu aralar olmaya başladı
  Akşam yatarken uyuyamıyorum hep akıyor
  (Bu arada akarlara alerjim olduğundan olablirmi)

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 26, 2018

   Akar veya başka bir etkene karşı alerji de olabilir, bu durumu arttırabilecek burun eti büyümesi ve diğer anatomik bozukluklar da. Burun içine endoskopla baktığımızda mukozanın rengini ve tüm anatomiyi, yani tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz.

   cevap
   • Mert  Nisan 27, 2018

    Benimde burnum akmaya basladi hocam seffaf akıntı var bu alerjikmidir.Burnumu sag tarafi tikali kemik egriligi var ancak daha once sorun yoktu 1 senedir bazi xamanlar burun akintim cok ve rahatsiz oluyorun ilacla tedavisi varmidir.

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2018

     Mert Bey, burunda işleyişsel sorunlar varsa bu şekilde sonradan akıntılar veya alerji benzeri durumlar meydana gelebiliyor. Elbette alerji de olabilir; tüm bunların teşhisini endoskopik muayene bulgularına göre belirleyebiliyoruz.

     cevap

 Yorum Ekle