woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Okan  Nisan 19, 2018

  Hocam bende de burun tıkanıklığı var ama sürekli çok nadir iki burun deliğim açık olur ama genelde hep biri tıkalı biri de az açık olur yani çok zor nefes alabiliyorm özellikle yaz aylarında polen alerjim var dahada kötü oluyorum hatta yatarken duyanlar baya değişik sesler çıkarıyorum diyor ilaç ta kullandım olmadı doktor ameliyat dedi ama bu et mi yoksa kemikle ilgili mi bide ameliyat sonrası burun şeklinde azda olsa değişiklik oluyor mu iyi gunler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 23, 2018

   Okan Bey, ne ameliyat önerdiğini doktorunuz bilebilir. Eğer benim önerimi istiyorsanız, endoskopla burun içini gördükten sonra bunu anlarız. Eğer sorun ön planda burun eti büyümesine bağlı ise, bunun için önce çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi etmeye çalışacağımı bilmenizi isterim. Kemik-kıkırdak yapıları ile ilgili sorunlar ön planda ise, bunlarda ameliyat gerekli olabilir. Burun içindeki eğriliklerde, hasta estetik bir talepte bulunmadıkça dışı ile ilgili şekil değişimi olmaz. Ancak bazen malesef hastaya bilgi verilmediği halde, bazen burun şekli ile ilgili müdahaleler yapılabildiğini duyuyoruz. Bu nedenle hastalara, hastalıklarının ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini, tedavide hangi yöntemlerin kullanılacağını ve sonuçlarını detaylı bir şekilde konuşabilecekleri doktorlar bulmalarını tavsiye ederim.

   cevap
 2. Osman  Nisan 17, 2018

  Hocam bende 1 senedir burun tıkanması yaşıyorum defalarca doktora gittim burun içinde eğrilik var dedi.özellikle yatarken biri açılıyor biri tıkanıyor yattığım pozisyona göre ama anlık oluyo bazen ikiside az tıkalı oluyo bazen 5 dkkada olsa her ikisindende ga yet güzel nefes alıyorum. Son zamanlarda iyice psikolojim bozuldu uyku uyutmuyo bir anda olması normal mi madem eğri anlık değişirmi bu tıkanma .saygılar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2018

   Osman Bey, eğrilik şiddetli olsa, eğrilik olan tarafta burnunuz hep tıkalı olmalıydı. Yani doğru düşünüyorsunuz; burun tıkanıklığınızın demek ki önde gelen bir başka var. Tarifinize göre bu durum burun eti büyümesine benziyor. Burun eti büyümesi, buna yol açabilecek diğer nedenlerin de ele alınmasıyla birlikte tedavi edilebilir bir durumdur.

   cevap
 3. Mert  Nisan 16, 2018

  Mrb hocam burun eti ameliyati oldum.
  Burnumda etleri yaktilar kötü kokular geliyor burnumdan normal mi?
  Ameliyat raporunda ( alt konka kırılması ) yaziyor ne demek Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 17, 2018

   Mert Bey, ameliyat kodlarında yazanlarla ameliyatta yapılanlar uyuşmayabilir. Tam olarak ne yapıldığını ancak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

   cevap
 4. Burun Tıkanıklığı  Nisan 16, 2018

  Çok detaylı burun tıkanıklığı bilgileri için teşekkür ederiz.

  cevap
  • Cebrail  Nisan 25, 2018

   Slm hocam ben 2013 te yani 5 sene önce estetik ameliyatı oldum ama bu sene burnumun iki deliğide kapalı burun ucuma iki kıkırdak kemiği delikleri resmen kapatmış bi keresinde beyin cerraha gittim sol tarafın iltihaplı dedi ama İnan’ın çok kapalı

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Nisan 26, 2018

    Cebrail Bey, burun girişi yani özellikle valv alanı dediğimiz bölge çok önemlidir. Burası kapalıysa önce doktorunuzun görüşünü de alarak, açılması için gerekli uygulamalar yapılabilir.

    cevap
 5. Burhan  Nisan 13, 2018

  Hocam merhabalar bn 4 defa kbb gittim bende 6 aydır burun tıkanması var bazen açılıyor bazen tıkanıyor ama ikisi tıkanmıyor biri tıkanıyor sonra açılıyor digeri tıkanıyor bana rinoclenil siprey verdiler işe yaramadı nazoster verdiler oda yaramadı burun etim hiç inmiyor hep şişik hap verdiler vb bi etkisini görmedim napmam lazım hocam bu ilaçlar yaramadı siz ne önerirsiniz test yaptırdım ev tozuna ve mantara alerjim çıktı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 13, 2018

   Burhan Bey, tedaviye dirençli burun eti büyümesinin alerji dışında daha nedenleri olabilir. Alerji tedavilerinden sonuç alamazsanız bunları araştırır, sebep-sonuçlara göre gerekirse çeşitli müdahaleler yaparız.

   cevap
 6. Seda  Nisan 12, 2018

  Merhabalar oğlum 6 yaşında doğduğundan beri burnu hep tıkalı geniz eti ameliyatı oldu fakat 1 yıl sonra tekrar geniz eti oluştu alerji testi yaptırdık hiç alerjisi çıkmadı ama burnunun içindeki etler devamlı şiş ve burnu ancak burun spreyleri ile açılabiliyor gece horluyor nom alerjik rinit teşhisi konuldu ama snefes alamıyor burnu hep tıkalı ne yapacağımı bilemiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 12, 2018

   Seda Hanım, alerjik rinit teşhisi konulduysa, bir Çocuk Alergoloji Uzmanı size yardımcı olabilir. Bunun dışında geniz eti büyümesi, burun eti büyümesi veya burun spreyi bağımlılığı gibi hastalıklarda oğlunuza faydamız olabilir.

   cevap
   • Orhan  Nisan 13, 2018

    Merhabalar ben intorn doktorum kriptik tonsillit oldum antibiyo tdv basladim yalniz sonradan fark ettim burun girisinden 2cm ilerisi şiş bir sekilde burun eti hipertrofisi mi nazal.polip mi yoksa bogaz enfeksiyonuna bagli gecici bir şişme mi bilemedim sizn gorusunuz nedir acaba tesekkur ederim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 13, 2018

     Doktor Bey, burun içinde gördüğünüz büyük olasılıkla alt kanka başıdır (kanka nazalis inferior). Fakat en doğrusu, bana veya bulunduğunuz yerde bir meslektaşıma bunu gösterip emin olmanız olur.

     cevap
 7. Resul  Nisan 11, 2018

  11yasında oğlum var arada akşamları nefesim kesiliyor diyor kardiyolojiye gittim kalp ultrasonu normal kan tahlili normal ne yapmam gerekiyor bana bir yol gösterin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 11, 2018

   Resul Bey, oğlunuzun akşam nefes kesilmeleri eğer burun tıkanıklığına bağlıysa, bunun nedenini endoskopik muayene sırasında teşhis edip tedavisini belirleyebiliriz.

   cevap
 8. aycan filiz  Nisan 7, 2018

  merhaba 1yasinda bir oglum var dogdugundan beri devamli burun tikanikligi yasiyor endoskopla bakilmasi mumkunmu acaba yasi kucuk cunku bilgi verirsenz sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 8, 2018

   Aycan Hanım, 1 yaşında endoskopik muayene biraz sıkıntılıdır ancak yapılabilir. Anne kucağında bir başka erişkinin yardımıyla, başı hiç oynatılmadan tutulabilirse 2,7mm çaplı düz endoskopla bakabiliriz. Ancak bu başarılamazsa flexible nazofaringoskop denilen, hareketli endoskop ile, bunun bulunduğu bir yerde baktırabilirsiniz.

   cevap
 9. Btl  Nisan 3, 2018

  Merhaba benim gecmeyen bir allerjim var aslinda kan tahlillerimde alerjim cikmadi fakat burnum cok alerjikmis surekli burnum tikanik hapsiriyorum ve burnumda su gibi yapiskan sumuk bile diyemedigim surekli sumkurmekle rahatlatmaya calistigim ve tikanik bir burun yillardir care bulamadim psikoljim bozuldu hastaligin ne oldugunu da bilmiyorum ne onerrirsiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 4, 2018

   Burun sinüs işleyişindeki çeşitli bozuklular alerjiye benzeyen, teşhisi zor durumlara yol açabiliyor. Endoskopik muayene ve bazı filmlerle bunları teşhis edip, tedavi ve takiplerle size faydalı olabiliriz.

   cevap
 10. Celâl ķızılkaya  Mart 29, 2018

  Merhabalar Bende geceleri sık sık uyanma sorunu var bazen nefes almadığımın farkına vararak uyaniyorum nu sebeple bir uyku testine girdim osas uyku apnesi sendromu başlangıç seviyesinde dediler cpap cihazı ile tedaviye başladım ama hala nefes almadığını farkederek uyaniyorum çekap yaptırdım bir sorun olmadığı söylendi beyin mr sonucunda retansiyon kisti gözlendi ve geniz akintim oluyor psikiyatri doktoruna başladım citoles ve tansyonum yükselmeye başladığı için bir tansiyon dengeleyicisi kullanıyorum hayatım alt üst oldu vücudumun yaşlandığını eridiğini hissediyorum ne yapmam lazım lütfen yardım teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2018

   Celal Bey, CPAP cihazı çoğu kez fayda eder. Ancak şiddetli bir burun tıkanıklığınız varsa bu cihazdan verim alamayabilirsiniz. Böyle bir durum hissediyorsanız sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 11. Beran  Mart 28, 2018

  Hocam merhaba 14 Martta burun ameliyatı oldum. septorinoplasti İşlemi uygulandı. Burnumda küçükken oluşan kırık, kemik ve kıkırdak eğriliği ve kırılan kemiğin etlere yapışması sebebiyle sağ taraftan 0 sol taraftan ise %30 nefes alabiliyordum. Herhangi bir darbe almadım burnuma temizliğini ve ilaç kullanımlarımı aksatmadım. Şuan burnumu temizlerken aynadan ışıkla baktığımda sağ tarafın sol tarafa oranla daha dar olduğunu görüyorum ve sağ tarafta nefes almada problem yaşıyorum -eskisi kadar değil tabiki- doktoruma sorduğumda “anatomin gereği sağ taraftan sol kadar rahat nefes alamazsın ama biz sağ taraftaki kıkırdağı dikmiştik kayma olmuş yine ufak bir operasyonla dikmemiz gerekebilir” dedi fakat korkuyorum sizce bu durum düzelir mi ? Ve son olarakta ameliyatım açık yapıldı, burnumun ortasındaki dikişler mor,mavi renkte alınmadı düşeceği söylendi ve o orta kısım ameliyat olmadan önce daha inceydi acaba iyileşmediği için şiş mi incelme payı var mıdır ? Yoksa öyle mi kalacak. Sabırla okuduğunuz ve cevapladığınız için şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 1, 2018

   Sayın Beran, daha dikişler durduğuna göre ameliyatınız çok yeni. Bir iyileşme sorunu yoksa bunların izi de zamanla azalacaktır, şişlikler inecektir. Ancak ameliyat öncesi halinizi bilmeden, ameliyatınızı ve sonrasını görmeden sorunlar ve düzelmeleri ile ilgili yorum yapılması malesef mümkün değil. Doktorunuzla bunları konuşmalısınız; aylar geçtikten sonra sıkıntılarınız devem edecek olursa gelirsiniz bakarız.

   cevap
 12. Emrah arı  Mart 26, 2018

  Beyfendi burnumda darbe sonucunda üstünde kemik oluştu nasıl giderebilirim doğal olarak şişkinlik kemik gibi oldu eritebilecek doğal birşey önerebilirmisiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 26, 2018

   Emrah Bey, bu bir kemik kırığı da olabilir; kırık kemiğin çıkıntısı ise bunu erken dönemde yerine oturtmak dışında başka bir tedavisi yoktur. Darbenin üzerinden 10 günün üzerinde bir zaman geçmişse rinoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir. Bazen ayrışmamış kırıklarda veya çatlaklarda kırık hattı üzerinde “kallus” dediğimiz bir kemik oluşumu meydana gelir, buna bağlı kalınlık zamanla kendiliğinden gerileyebilir, ancak bazen gerilemeyebilir.

   cevap
 13. Melisa  Mart 23, 2018

  Burun eti alınması yada küçültmesinde burun estetiğinde bi farklılık oluyor mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Burun etleri solunum havasının işlenmesinde önemli organlardır. Burun etleri alınırsa bu organları kaybedersiniz ve burun işleyişinde geri dönüşümsüz bozulmalar olabilir. Burun eti küçültülürse bu işlevler korunmuş olur. Burun estetiği sırasında burun etlerine de gerektiği ölçüde müdahale edilebilir.

   cevap
 14. Barış  Mart 18, 2018

  Merhaba, lazer ile burun eti küçültme ameliyatlarında verim alınamadığı çokça konuşuluyor durum nedir? Bu uygulamanın ortalama maliyeti nedir? Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2018

   Barış Bey, lazer burun etini küçültmeye yarayan araçlardan sadece bir tanesidir. Önemli olan aracın nasıl ve hangi amaçla kullanıldığıdır. Deneyim yeterli olduğunda, burun etini büyüten sebepler de beraber ele alındığında, aslında tüm yöntemlerin başarısı çok yüksektir.

   cevap
 15. Kadriye  Mart 18, 2018

  Slm hocam eşimin 15 yaşındayken burnu kırıldı ameliyat oldu ve kemik aldılar ama bundan sonra sorunları başladı 2 defa daha ameliyat oldu ameliyat ta et alındi şu anki durumu çok kötü hiç bir ilaç fayda etmiyor gece uyayamiyor nefes alamıyor burundan nefes alamıyor resmen bi care hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 25, 2018

   Kadriye Hanım, burun tıkanıklığının görülen ve gizli nedenleri hep beraber ele alınmalıdır. Bunun için önce burnu endoskopik muayene ile doğru değerlendirmek gerekir; takipler sırasında da yine gözlemlerin doğru yorumlanması ile burun işleyişini tanıdıktan sonra, eğer operasyon aşamasına gelinmişse, çektirdiğimiz tomografideki bulguları da diğer verilerle beraber doğru yorumlamak gerekir. Buna göre doğru bir ameliyat planı yapılmalı ve hedefe yönelik uygun seçilmiş araçlar kullanarak, yine doğru tekniklerle yapılan burun ameliyatları genellikle kalıcı çare olabiliyor.

   cevap

 Yorum Ekle