woman noseBurun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı size ya da çocuğunuza ciddi rahatsızlık verebilir. Basit gribal hadiselerdeki ya da mevsimsel alerjideki burun tıkanıklığı çoğu kez geçicidir. Ancak burun tıkanıklığı geçmiyorsa, horlamaya, uykusuzluğa, yorgunluğa, performans düşüklüğüne ya da sık ve ağır hastalanmaya yol açıyorsa, artık tedavi edilme zamanı gelmiş demektir.

Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Burun tıkanıklığına yol açan nedeni veya nedenleri günümüzde endoskopla burun içine baktığımızda doğrudan görüyoruz. Burun tıkanıklığını başarıyla tedavi edebilmek için tüm anatomik ve işlevsel nedenleri eksiksiz teşhis etmek, ve bunların tümünü kapsayan bir tedavi planı oluşturmak gerekir. Bazı burun tıkanıklıkları ilaçlarla tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirebilir. Doğru teşhise dayanan doğru tedavi ile burun tıkanıklığı sonlandırılabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı, genellikle burun içerisinde bulunan bazı yapıların eğrilmesi ya da büyümesi nedeniyle, soluk havasının geçtiği kanalların daralması sonucunda gelişir. Örneğin “septum deviasyonu”, burundaki kemik ve kıkırdak yapılı orta bölümün eğrilmesidir. Konka şişmesi ise burun etlerinin büyümesidir. Çocuk hastalarda karşılaştığımız “geniz eti büyümesi” burun boşluğunun arka bölümünü engellediğinde burun tıkanıklığı yapar. Geniz eti ve burun eti birbirinden farklı durumlardır, karıştırmamak gerekir. Tüm burun içi yapıları kaplayan mukoza örtüsünün kalınlaşmasına yol açan hastalıklar da vardır. Farklı şekilde burun tıkanıklığı yapan bu durumlar arasında alerjik nezle ve sinüzit gibi hastalıklar ile bazen polip dediğimiz doku oluşumları burun boşluğuna sarkarak tıkanıklığa neden olabilir. Çok nadir görülen, ancak ayrıcalıklı olarak ele alınması gereken iyi veya kötü huylu tümörler de burun ve sinüslerde tıkanıklık nedenlerindendir.

Görüldüğü üzere burun tıkanıklığının çok nedeni vardır ve bunların biri veya birkaçı aynı anda aynı hastada bulunabilir. Hatta iklim koşulları, hormonal durumlar, beslenme tipi, sistemik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ve spreylerin kullanımları da hastanın burun tıkanıklığında pay sahibi olabilirler. Günümüzde ince endoskoplarla burun içerisine detaylı bir şekilde bakabiliyor, burun tıkanıklığının nedenini doğrudan görebiliyoruz. Görüşme sırasında aldığımız bilgiler ve gerektiğinde çektirdiğimiz bazı tomografik filmler sayesinde hastamızdaki burun tıkanıklığını her yönüyle ele alabiliyor ve tedavi yöntemimizi belirliyoruz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Burun tıkanıklığına yol açan hastalıkların bir kısmı çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Özellikle yumuşak dokuların şişmesine bağlı olanlarda, mukozayı yatıştıran ve şişmeleri azaltan tedaviler vardır. Bunlardan burun eti büyümesi ve alerjik nezle gibi hastalıklarda, steroid içeren burun spreyleri ile beraber burun yıkama solüsyonları oldukça etkilidir. Tıkanıklığın şiddetine göre bazı haplardan da faydalanılabilir.Burun tıkanıklığına yol açan durumun ne olduğuna bağlı olarak, uyguladığımız tedavide kullandığımız ilaçlar ile bunların süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Tedavi süresi düzenli kontrollere/takiplere dayanarak belirlenir; bu durum çok önemlidir. Zira tedavinin etkisini, aynı teşhis sırasında olduğu gibi endoskopla görebiliyoruz. Tedaviyi buna göre sonlandırmak en doğrusudur, çünkü hastanın iyileştiğini zannedip tedaviyi erken bırakması yeterli olmayabilir.

Ancak ilaç tedavisi ile düzelmeyen, ileri derecede burun tıkanıklığı olan hastalarda çözüm yolu bir burun ameliyatı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Nedir?

Burun tıkanıklığı için yapılan ameliyatların ameliyatlarının çeşitliliği çoğu hasta için kafa karıştırıcıdır. Üstelik bazen farklı doktorlar aynı hastada değişik burun ameliyatları önerebilirler. Burun tıkanıklığı ameliyatında amaç hastaya fazla sıkıntı yaşatmadan, burun işleyişini koruyarak, en etkin ve kalıcı sonuç veren operasyonu yapmaktır. Bunun için birden fazla yol olabilir ve her Burun-Sinüs Uzmanı, hastası için en iyi yolu, kendi deneyimi, bilgisi ve elindeki teknik olanakları ile belirler. Örneğin hafif deviasyonu olan bir hastada, burun eğriliği ameliyatı yapmak yerine burun etlerini Holmium lazerle küçültmek oldukça konforlu ve etkin bir tedavi yöntemi olabilir. Buruna giren havanın hissedildiği özel alanlar (orta meatuslar) vardır; “burun tıkanıklığı ameliyatı” denildiğinde, buraların havayla temasını arttırmak için yapılabilecek uygulamaların tümü tanımlanabilir.

Ameliyat Gerektirebilen Burun Tıkanıklığı Tipleri ve Ameliyat Teknikleri:

-Deviasyon (burun kemik-kıkırdak eğriliği) – Deviasyon ameliyatı (septoplasti)

-Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) – Burun eti küçültülmesi (endoskopik konka redüksiyonu)

-Konka Bülloza (orta burun etinin içinde hava olması) – Konka bülloza plastiği

-Kronik sinüzit (müzmin sinüs sorunları) / Polipli Sinüzitler – Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi)

-Adenoid hipertrofi (geniz eti büyümesi) – Adenoidektomi (geniz eti alınması)

Burun – Sinüs Ameliyatları

Burun ve sinüs hastalıkları ile tedavileri o kadar geniş bir alandır ki, günümüzde bu konu adeta ayrı bir branş gibi ele alınabilecek hale gelmiştir. Halk arasında burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik nezle, burun eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka şişmesi) birbirlerinden farklı hastalıklarmış gibi algılanmasına karşın, aslında hepsi sonuçta aynı yerde yani burun ve komşu bölgelerde sorunlara neden olurlar;  ve belirtilerinin çoğu da ortaktır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, solunum problemleri, sık hastalanma, boğaz sorunları, baş ağrısı, uyku sorunları, horlama, yorgunluk ve daha pek çok dolaylı belirti burun ve sinüs hastalıkları ile ilişkili olabilir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi ilaçlarla yapılırken, bazıları da ameliyat gerektirebilir. Bu kararda hekimin burun ve sinüs konusu ile ne ölçüde ilgileniyor olduğu, erişebildiği tedavi araçları, tekniği ve hastanın genel sağlık durumu dahil pek çok faktör rol oynayabilir. Hekimin hastanın şikayetini anlaması, kendini hastanın yerine koyması, bu şekilde hasta için en konforlu ve etkili tedavi yöntemini belirlemesi gereklidir.  Kısacası tüm burun ve sinüs ameliyatları ile ilgili olarak şu söylenebilir: Doğru eller, doğru teşhis ve doğru yöntem, tedavi için en doğru başlangıçtır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Eti Ameliyatı

Geniz akıntısı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Gribal durumlar

Çocuklarda geniz eti sorunu


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Gülsüm  Ekim 10, 2017

  Meraba hocam burnumun üstünde kemik eğriliği war ara sira burun bunun için gittiğim doktor burnumun üstündeki egrilikten dolayı olduğunu ve ameliyat önerdiğini söyledi sizce bu ne kadar doğru olur. Tsekkur ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 12, 2017

   Gülsüm Hanım, bir gün geldiğinizde muayenelerinizi yaptıktan sonra bu sorunuzu rahatlıkla cevaplayabiliriz.

   cevap
 2. muhammet özturk  Ekim 9, 2017

  SA doktor bey ben burundan doktora gitmistim doktor bana dediki burun ettin buyumus buyuyecegi kadar asker oldugum icin amaliyatlik biseyin yok dedi baska doktara gitsem yaparmi sizce

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 12, 2017

   Muhammet Bey, burun tıkanıklığınız varsa ve bunun nedeni burun eti büyümesiyse, tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi, burun etlerinin yumuşak doku yapılı olması ve küçülme olasılığı bulunması nedeniyle, önce çeşitli ilaç ve spreylerle yapılabilir. Bu tedavi ile küçülmeyen burun etleri ameliyatla küçültülebilir. Sizin asker olmanızın tedavi yapılmaması ile bir ilişkisini göremiyorum.

   cevap
 3. sadiye gül  Ekim 5, 2017

  Boğazımda yanma var dilimde uyuşma var gitim doktura birisi enfeksiyon dedi birisi burnunda kemik dedi bilmek istiyorum teşekürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 6, 2017

   Şadiye Hanım, ilginç bir durum, iki meslektaşım sizi muayene edip farklı görüşler bildirmişler. Benim görüşümü istiyorsanız geldiğinizde endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra söyleyebilirim.

   cevap
 4. Yunus  Ekim 2, 2017

  Hocam kendimi bildim bileli burnum tıkalı biri hep açık olur diğeri kapalı genelde sağ burnum tıkalı önceden rahatsız olmazdım ama artık oluyorum ne önerirsiniz hocam…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 3, 2017

   Yunus Bey geçmiş olsun, muayene olmanızı öneririm.

   cevap
 5. Leyla sarı  Eylül 30, 2017

  Merhaba kulaklarındaki hiç kesmeyen çınlama ve hafif bir tıkanıklık tan dolayı gittiğim doktor burun içinde eğrilik ve Konka daki büyümeden kaynaklı sol kulak zarımın çöktüğünü çınlamasın bundan kaynaklanabileceğini ve nefes darlıklarımın sebebinin bu olduğunu söyledi 55 yaşındayım genel anestezi ile yapılması planlanıyor doğrumudur? Birde kulak zarımın çökmesi düzelirmi ameliyat sonrası?çınlamalarım kaybolurmu ve burun tamponluyken burundan nefes sıfırlanıyormu ?şimdiden teşekkür ediyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 3, 2017

   Leyla Hanım, kulak çınlamasının pek çok nedeni vardır. Bir işitme testi ile, iç veya orta ulak sorununa bağlı çınlama nedenini belirler ve şüpheye yer bırakmaksızın ortaya koyarız. Eğer çınlama iç kulak kaynaklı ise, kulak zarı çökmesininin tedavi edilmesi buna fayda etmeyecektir. Diğer yandan kulak zarı çökmesi de tedavi edilmelidir. Diğer sorularınızın yanıtlarını, muayenelerinizi yapıp teşhisinizi kendim koymadan bilemem.

   cevap
 6. KUBİLAY  Eylül 27, 2017

  MERHABA İSMİM KUBİLAY DR BEY BENDE ALERJİ YÜKSEK CIKIYOR IGE 2000 LERDE KENDİM LABORANTIM BÜTÜN SP ALERJİLER BAKTIN NEGATİF CİLT ALLERJİ TEST YAPTIM NEGATİF BURUN DEVAMLI TIKALI 2 KERE RADYO FRANKASI YAPILDI OLUMLU SONUC ALAMADIM BURNUM DEVAMLI KURU ÖNER CEĞİNİZ BİRŞEY VARMI HASTALARINIZDAN OLUMLU SONUÇ ALDIĞINIZ (BURUN NEMNENDİRİCİ ÖNERER BİLİRMİSİNİZ ) TEŞEKÜRLER

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 28, 2017

   Burun nemlendirici kremler kuruluk için iyidir, kullanmanızın bir sakıncası olmaz. Ama burun işleyişinin arttırılması ve bunu bozan olası sorunların düzeltilmesi alerjinizin kontrol altına alınmasını kolaylaştırabilir. Bu amaçla ileri teşhis ve tedavi için de bir gün gelirseniz fayda görme ihtimaliniz yüksektir.

   cevap
   • ildem  Ekim 7, 2017

    benimde burun tıkanıklığı hastalığım var

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ekim 7, 2017

     Geçmiş olsun, bu durumda burun tıkanıklığınızın teşhis ve tedavisi için bir gün sizi bekleriz.

     cevap
 7. Selvi  Eylül 23, 2017

  Merhabalar yaklaşık bir buçuk yıl önce burnuma aldığım kırıcı darbe sonucu ameliyat oldum. İlk zamanlar bariz belirgin olmayan kıkırdağımda ki eğrilik zaman ilerledikçe daha da sırıtmaya başladı.. Üstelik ameliyattan sonra oluştu bu problem tekrar ameliyat olmak ürkütücü benim için… Sizin öneriniz ne olur? Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 25, 2017

   Sayın Selvi, dışarıdan sırıtan bir bozukluk varsa, bu durumun düzeltilmesi genellikle bir müdahale gerektirir. Ancak sizi muayene ettiğimde bu konuda daha net bir yanıt verebilirim.

   cevap
 8. Mehmet  Eylül 22, 2017

  Hocam ben doktora gittim bana dediki kemik egriligi var dedi bide sinüs var dedi bana dediki sigarayı bırak seni ameliyat edim dedi…..başka doktora gittim oda bana dediki senin burnunda bişey yok ameliyat olmaya gerek yok dedi ve kafam karıştı ne yapmam lazım bide ben burun kanaması için gittim….güzel bi açıklama yaparsanız sevinirim …..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 23, 2017

   Mehmet Bey, iki meslektaşım sizin muayenenizi yaparak farklı görüşler bildirmişler. Bu durumda benim yorumum sizin kafanızı daha da karıştırır. Sizin endoskopla burnunuzun içini muayene ettikten sonra, teşhisinizi koyarak yorum yapmam en doğrusu olur. Hatta kamerayla göreceğimiz için burundaki bulgularınızı size de gösterir, kafa karışıklığınızı ortadan kaldırırız.

   cevap
 9. Mihriban  Eylül 21, 2017

  Mrblr bnm burnumn sol tarafinda kemik egikligi varmış bundan dolayi nefes almaktan zorlanyrmm ayni zamanda burunmn görüntüsu beni rahatsiz edyr kemik egikligi için ameliyat olursam gorsel olarak herhangi bi değişiklik olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 23, 2017

   Mihriban Hanım, burunda ne ameliyat yapılacağı sizin belirti ve şikayetlerinie göre planlanır. Eğer siz görsel bir değişiklik talep ederseniz rinoplasti dediğimiz estetik operasyon yapılır. Eğer görsel bir değişiklik istemezseniz yalnız burun içindeki eğrilik düzeltilebilir. Her iki durumda da nefesinizi rahatlatmak hedeflenir. Burada benim rinoplasti operasyonu yapmadığımı size belirtmeliyim. Böyle bir talebiniz olursa, ben nefesinizi rahatlatacak burun içi müdahalenizi üstleniyorum, estetik için de sizi beraber çalıştığım arkadaşlarımla tanıştırıyorum, ameliyatınızı beraber yapıyoruz.

   cevap
 10. serpil  Eylül 15, 2017

  Merhaba benim burnumda kirik var ufak kaza sonucu oldu biraz kemik var ameliyat fiyati ne olur tesekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2017

   Serpil Hanım lütfen telefonla arayın, güncel fiyatları size İnci hanım söyleyecektir.

   cevap
 11. elif koç  Eylül 14, 2017

  meraaba atilla bey ben bundan 2 sene önce burun ameliyatı oldum kemik vardı ve kemik alındı ama 2. senemde burnumdan nefes alamamaya geceleri uykudan uyanmama sebeb oldu doktora gittiğimde burnundaki etlerin büyüdüğünü onların alınması gerektiğini söyledi ama ben tekrardan bi ameliyat olmak istemiyorm bunun başka bbi çaresii yokmu çok zordayım gerçekten

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2017

   Elif Hanım elbette başka çözümü olabilir. Burun etleri sonradan büyüdüğüne göre de buna yol açan bir durum daha olmalı. Bu durumda burun etlerini küçültmek zaten çoğu kez yeterli olmuyor, bu da tekrarlayabiliyor. Biz sizin burnunuzu tedavi ve takip ederiz, işleyişi anlarız. Sonra altta yatan nedeni de bulup çözeriz.

   cevap
 12. Oktay  Eylül 14, 2017

  Merhaba hocam benim burun tıkanıklığı mevcut bazen tek burun tıkanıklığı oluyor horlama derin nefes alma gibi geceleri sorun yaşıyorum. endeskopi cihazıyla bakıldı bşrsey bulamadılar burun spreyi verdiler oda fayda etmedi. Ne satış bir yol izlemeliyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 14, 2017

   Oktay Bey, burun tıkanıklığının nedenlerinin belirlenip doğru tedaviyi seçebilmek için, endoskopik muayene bulgularının doğru bir şekilde yorumlanması gereklidir. Bu da hekimin burun-sinüs bilgisi ve deneyimi ile ilişkilidir. Rinoloji üzerine yoğun çalışan uzamanlar olarak görüşlerimize ihtiyacınız olursa iletişim bilgilerimizi kullanarak muayeneye gelebilirsiniz.

   cevap
 13. Sümeyye  Eylül 12, 2017

  Merhaba doktor bey benim burun kemiği çıkıntım çok fazla. Bu bir hastalık mıdır?Yaşımız küçük. Ameliyat olmalı mıyız

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 13, 2017

   Sümeyye Hanım, burun kemiğinizin çıkıklığı burun tıkanıklığı gibi işlevsel sorunlara yol açmıyorsa bir hastalık olarak değerlendirmeyiz. Fakat burun tıkanıklığına yol açıyorsa veya görsel olarak sizi rahatsız ediyorsa bunu yaşınız geldiğinde gerekire uygun branşlarla da beraber veya ayrı ayrı ele alabiliriz. Elbette burun tıkanıklığınız varsa, yaşınız gelene kadar sizi rahatlatabilecek ameliyat dışı tedavi yöntemlerini uygulamamız da faydalı olabilir.

   cevap
 14. Yusuf  Eylül 9, 2017

  Doktor bey bende sinüzit var dünden beri de geniz tıkanıklığı var tıkanıklığı gidermek için ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 11, 2017

   Yusuf Bey, sinüzit hastalığı varsa, geniz akıntısı veya burun etlerinin şişmesine bağlı geniz tıkanıklığı olabilir. Eğer iltihaplanmışsanız da bunlar olabilir. Hastalığınızın dönemine göre uygun tedavi verebiliriz. Bunu da endoksopik muayenenizi yaparak belirleyebiliriz.

   cevap
 15. Ayşe  Eylül 8, 2017

  Merhaba benim sorum benim burnumda eğrilik var ve burnumdan nefes almakta cok gücluk çekiyorum genelde hep agzimdan nefes aliyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 11, 2017

   Ayşe Hanım, burun tıkanıklığınızn nedeni ileri bir burun içi eğrilikse, yani deviasyon dediğimiz durumsa, bunu septoplasti dediğimiz operasyonla düzeltebiliriz. Ancak burun tıkanıklığı olan hastalarda sıklıkla başka etkenler de olabiliyor ve ek uygulamalar da gerekebiliyor. Bu nedenle hastalığınızın tam teşhisi ve en doğru tedaviyi belirleyebilmek için sizi bir gün beklerim.

   cevap

 Yorum Ekle