woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Yasin  Mayıs 13, 2019

  Hocam merhaba
  5 yaşında oğlumda burun eti mevcut yari yariya tıkalı çıktı
  İlaç verildi bir aydır kullanıyoruz fakat horlama uyur iken fazlalasti
  İlaçlar burun etini kuculturmu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2019

   Yasin Bey, 5 yaşındaki bir çocukta geniz eti de beraber büyümüş olabilir. Spreylerin etki etmemesi buna bağlı olabilir.

   cevap
 2. Gülnur  Mayıs 2, 2019

  Merhaba hocam ;Sol tarafında konka büyümesi şikayetiyle 2 sene önce lazer ile yakma işlemi uygulandı fakat aynı şikayetlerim devam ediyor. Burnum tıkalı baş ağrısı gibi kötü durumlar mevcut. Sizce ne yapmalıyım ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2019

   Gülnur Hanım, bu durumda konka büyümesinin nedenini bulup tedavi etmemiz gerekir. Burun tıkanıklığı ile birlikte baş ağrısı varsa, genellikle konka büyümesinin nedenini sinüslerde buluyoruz. Beraver tedavi edildiklerinde sonuçlar genellikle kalıcı oluyor. Bu amaçla sizi de birgün bekleriz.

   cevap
   • Gülnur  Mayıs 3, 2019

    Tamamdır teşekkür ediyorum sayın hocam , ilk fırsatta tedavi için uğramayı planlıyorum. Kolay gelsin.

    cevap
 3. Zehra  Mayıs 1, 2019

  Hocam benim burnum 1.5 yıldır çok sıkıntı.Sol burun deliğimden nefes alamıyorum sürekli kaşınıyor sabahları burnum bayağı tıkalı oluyor gece ağzımdan nefes alıyorum ki sabah uyandığımda ağzımın içi çamur gibi oluyor.Bende alerji de var toza karşı çarşafları da değiştiriyorum her gün odayı da havalandırıyorum.Ama yinede sabah burnum tıkalı oluyor çok kaşınıyor.Ne yapayım hocam ne önerirsiniz?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 2, 2019

   Zehra Hanım, alerjenlere karşı aldığınız önlemler yeterli olmuyorsa çeşitli ilaç ve spreylerle tedaviler uygulanabilir. Ancak burunda anatomik/mekanik bir tıkanıklık söz konusuysa, bunun teşhis ve tedavisi ile alerji daha kontrol altına alınabilir hale gelebiliyor.

   cevap
 4. Furkan Kurtköyli  Nisan 5, 2019

  Hocam merhaba ben radyofrekansla burun eti ameliyatı oldum ameliyattan sonra burnumda yanma hissettim normwl birşeymi ? 1 gğn boyunca yanıyordu burnumun içi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 9, 2019

   Sayın Furkan, burun ameliyatları sonrasında burun içerisinde yanma hissedilebilir. Ancak yine de bu durumu kendi doktorunuza danışmalısınız.

   cevap
 5. SİNAN  Nisan 5, 2019

  SELAM HOCAM BEN 2 YILDIR GENELDE BAHAR AYLARINDA ASIRI GENİZ AKINTISI ÇEKİYORUM YANLIZ BU SENE ARTIK DAYANAMAYACAK KADAR GENİZ AKINTISI VAR NEKADAR İLAC KULLANDIYSAMDA GECMIYOR BURNUMDAN NEFES ALAMIYORUM TOMOGRAFİ ÇEKTİM 2 CM ULASMIS KİSTLER BELİRTİLDİ VE BURNUMDA HAFİF EĞİKLİK VAR DOKTOR BANA CERRAHİ OPERASYON YAPMAMI ONERDİ BEN İSE SADECE BURUNDAKİ KİSTLERİ ALDIRMAK İSTİYORUM YANİ LAZER İLE AMELYAT OLMAK İSTİORUM BURUN EĞİKLİĞİNE KARISMADAN SADECE ETLERİ ALMAK MÜMKÜNMÜ HOCAM ÇÜNKÜ ANESTEZİDEN VE KOMPLE BURUN AMELYATINDAN KORKUYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUN HOCAM

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 9, 2019

   Sinan bey, burun ameliyatlarını ben de genel anestezi altında, yani tamamen uyutarak yapıyorum. Sinüs içi kistler eğer sinüzit hastalığı ile birlikteyse, zaten geniz akıntımızın olası en önemli nedeni budur. Burun eğriliği eğer sinüslerdeki çalışmamızı engellemezse ve önemli bir eğrilik değilse çoğu kez düzeltilmesi gerekmiyor. Elbette sizin durumunuzu endoskopik muayenelerinizi yaptıktan ve tomografinizi kendimiz değerlendirdikten sonra anlayacak ve en doğru tedavi planını belirleyebileceğiz

   cevap
 6. Mustafa  Mart 30, 2019

  Hocam öncelikle merhabalar. Ben geçen yıl kıkırdak eğeriliği ameliyatı oldum. Yıllardır doğru dürüst tam bir nefes alamıyordum bu ameliyattan sonra her şeyin düzeleceğini sandım ama durum daha kötü oldu diyebilirim. Burnumun sağ tarafı %80 kapalı genelde. Ordan umudu kestim. Diğer sol tarafta ise burun içi etim (araştırdığım kadarıyla konka denilen yapı galiba) burnumu tıkıyor. Bazen o kadar burnu kapatıyor ki hocam elimi sokup bastırdığımda be burun deliği açtığımda adeta nefesim açılıyor. Galiba bu yapı burnumu gün geçtikçe tıkadı. Özellikle geceleri uyku sırasında çekilmez bir hal alıyor. İki taraf da tıkalı olduğu için ağzımdan nefes alıyorum. Öyle ki ağzım kuruduğu için dilim adeta yarılıyor hocam. Bu yüzden sık sık uyanıyorum. Gün geçtikçe çekilmez bir hal alıyor. Sabah kalktığımda birazcık açılıyor ve sonrasında 2-3 kere hapşırıyorum. Ne yapmam gerektiğini söylerseniz çok teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 31, 2019

   Mustafa bey geçmiş olsun. Zaten kıkırdak eğrilikleri çoğu kez burun tıkanıklığının esas nedeni olmuyor; burun tıkanıklığı en sık burun eti yani konka şişmelerinde karşımıza çıkıyor. Sizde önce bu konka şişmelerine yönelik çeşitli ilaç ve spreylerle tedavi yapmamız ve burun işleyişini tanımamız gerekiyor. Bu şekilde fayda görmezseniz, burun etlerinizin niçin büyüdüğünü bulmamız gerekiyor. Bundan sonra hem burun etini küçültecek hem de sebebini ortadan kaldıracak tedavi kombinasyonunu belirlememiz gerekiyor.

   cevap
 7. GÜLBİ  Mart 22, 2019

  MERHABA HOCAM 2 SENEDİR SOL BURNUM TIKALI NEFES ALAMIYORUM ELİM SÜREKLİ BURNUMDA ELİMLE AŞŞAĞIDAN BURNUMU İTTİRİP NEDES ALIYORUM .TOPLUM İÇİNDE TİK OLUŞTU İSTEMSİZCE NEFES ALMAK İÇİN BURNUMU HAREKET ETTİRİYORUM.2 HAFTA ÖNCE KBB DOKTORUNA GİTTİM BURUN ETİMİM ÇOK ŞİŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ 2 SPREY VE BİRDE LO….ST ADINDA HAP VERDİ .AMA HALA DÜZELME YOK BİRDE BEN EMZİRİYORUM BU HAP BEBEĞE ZARAR VERİRMİB 17 AYLIK KIZIM .SOL KULAĞIMDA ÇIK ACIYOR SAĞ KULAĞIMIN TEMZİLİĞİNİ .ÇOK GÜZEL YAPIYORUM SOL KULAĞIMA KULAK ÇÖPÜ BİLE SOKAMIYORUM DOKTOR KULAĞINDA ZARDA SIKINTI YOK ÇENE CERRAHI YADA PLASTİK CERRAH GÖRSÜN DEDİ

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 24, 2019

   Tedaviyi kullandıktan sonra değil de, keşke tedaviyi verdiği sırada doktorunuza bunun bebeğinize bir yan etkisi olup olmadığını sorsaydınız. Burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır; kendimiz değerlendirmesini yapmadığımız teşhis ve tedavilerin üzerine konuşmak çok doğru olmuyor. Arzu ederseniz bu amaçla bir gün gelirsiniz. Kulağınızla ilgili de bir dış kulak yolu enfeksiyonu tarif ediyorsunuz. Tüm bunları endoskopik muayeneler ile teşhis ettikten sonra gerekli tedavileri belirleyebiliyoruz.

   cevap
 8. Çağatay  Mart 20, 2019

  Tamam hocam en yakın zamanda geleceğim iyi günler

  cevap
 9. Çağatay  Mart 18, 2019

  Merhaba atilla bey iyi günler,
  Yaklaşık bir yıl önce konka küçültme ve septoplasti ameliyatı oldum.Ameliyat sonrasında aldığım nefes yetmiyor ve nefesim daralıyor, nefes alırken burnum sızladığını ve burnumdan soğuk hava girişi hissi arttı,tozdan çok etkileniyor koku hafif kayıp var.Ameliyat olduğum doktora gittiğimde tomografi ve endoskopik cihazla baktığında bir sorunumun olmadığını belirttti ve birkaç doktorda sorun yok dedi işinde uzman olan sizin görüşünüz nedir kusura bakmayın bu mesajı ikinci defa attığım için sizin muayene hanenize gelmeden önce ön bilgi almak için bu mesajı gönderdim oturduğum il istanbula çok uzak çözümün olup olmadığını varsa nasıl bir yolla tedavi ettiğinizi sizden öğrenmek istedim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   Merhaba Çağatay Bey, burun içi yapılar eğer eksiltilmemişse, nefesin esas hissedildiği yer orta pasajlardır (orta meatuslar). Genellikle buranın sorunları meslektaşların gözünden kaçabiliyor. Durum böyle ise çözümü olabilir; ancak içeride olması gerekli yapılar eksildiyse/tamamen çıkartıldıysa faydam da olmayabilir. Bunu anlamak için endoskopik muayenenizi kendim yapmalıyım.

   cevap
 10. Hasan Burak  Mart 17, 2019

  Merhabalar Doktor bey Burnumun sol tarafı %80 Kapalı et oldugu için Doktora gittim 2 adet sprey verdi onları kullanarak bitirdim. Tekrar spreylerin yenisini aldım Şuanda kullanmaktayım kullandıktan sonra 6-7 saat bi sıkıntı çekmiyorum etkisi bitikten sonra tekrar aynı. 5 aya yakındır gribim buda geçmiyor doktor burundaki et ile alakalı oldugunu soyledi. herhangi bir soguk algınlıgında veya üşütmede direk grip oluyorum.
  Ameliyattan korktugum için çekiniyorum nasıl bir yol gösterebilirsiniz bana acaba ?
  Yaşım 17

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Hasan Bey, spreyleri kullandıktan sonra, burun içi mukoza örtüsünün durumunu, nelerin değiştiğini de yine endoskopik muayene ile görmek lazım. Tedavi süresini buna göre belirleyebiliyor, burun işleyişini bu şekilde tanıyabiliyoruz. Yaşınız itibariyle ben de ameliyat olmamanız için elimden geleni yapmalıyım diye düşünürüm. Takiplerle tedavi düzenlemeleri yaparak sizi bu şekilde tedavi etmeye çalışmalıyız.

   cevap
 11. ali  Mart 12, 2019

  hocam sekiz aydır ciddi burun tıkanıklığı yaşıyorum alerjik rinite bağlı burun konkalrım şiş alerji testide yaptrıdım fakat hiç bişey çıkmadı.iki kez radyofranks ile yaktırdım fakat hiç bişe yaramadı gündüzleri dahi nefes alamıyorum sankiburnumda ciddi bir ağırlık vaarmıs gibi.ve 3 yıldır sigara bagımlısıyım doktorlar tetiklediklerini soyluyolar ama bukadar cok şişmesi sadece sigara ile bağdaştırılabilirmi ? tomagrafilerimde sinüzt vs. cıkmadı.artık gelcek en son noktayı cerrehi yöntem miş gibi geliyor. yardımcı olursanız cok sevinirm

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Elbette Ali Bey, bu konuda yoğun çalışırız. 02123512401 numaradan İnci Hanımla görüşerek randevu alabilirsiniz. Tomografilerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

   cevap

 Yorum Ekle