woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Sümeyye  Aralık 13, 2017

  Hocam merhaba .
  Ben yaklaşık 9 yıl önce estetik ameliyatı oldum . Ameliyattan sonra Burnuma darbe aldım ucu yamuldu öyle aman aman bir yamukluk değil ben çok rahatsız olmadım çevremdekilerin baskıları beni bunalttı . Hastaneye gittim burnunda et varmış sprey krem ve antibiyotik ilaçlar yazdı doktor kullandım başka bir plastik cerraha gittim kendisi çok iyi bir doktormuş tavsiyeler üzerine gittim . MR çektirdik burnum konka doluymuş ve doktor o eğriliği düzeltmemiz imkansız dedi o kadar olumsuz konuştu ki sanki kansere yakalanmış gibi muamele gördüm yapacak birsey yok ya kaburgandan yada kulağından kıkırdak alıp yapacağız ama ben yapamam dedi . Hocam ben diyarbakırda yaşıyorum ne yapabilirim . Bildiğiniz bir doktor varmı?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2017

   Sümeyye Hanım, Diyarbakırdan da hastalarım var, burun tıkanıklığına yol açıyorsa konka sorununuz konusunda umarım size de yardımcı olabiliriz. Yalnız kaburga kıkırdağı alınması gereken estetik bir düzeltme gerekiyorsa, bunu ben de yapmıyorum; bunun için ben de size yine İstanbul’da, beraber çalışabileceğim ve konusunda uzman bir Plastik Cerrah önerebilirim. Malesef o bölgede tanıdığım bir meslektaşım yok.

   cevap
 2. Rabia Kayacan  Aralık 12, 2017

  Merhalar doktor bey eşim haftaya ameliyat olacak doktorumuz burunda burun eti ve kemik olduğunu söyledi nasıl nasıl bir yöntemle ameliyat olacağını bilmiyoruz biraz tedirginim açıkcası sonnrasında beklenmedik durumlarla karşılaşır mıyız diye düşünmeden edemedim sizce nasıl bir ameliyat olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Rabia Hanım, eşinizin hangi hastalıklar için, hangi ameliyatları olacağını, bunlarda hangi tekniklerin kullanılacağını, bunların ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerini ve başarı beklentisini size ancak ameliyatınızı yapacak olan doktorunuz söyleyebilir. Zira her hekimin teşhis ve tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Eşiniz doktoru ile yüzyüze konuşmalı ve sorduğu sorulara tatminkar cevaplar almalıdır.

   cevap
 3. Yeşim  Aralık 9, 2017

  Hocam ben 4 gun sonra konka radyofrenkansla burun eti kucultme ameliyati olacagim burnum daki yamukluk duzelirmu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Yeşim Hanım, radyofrekansla burun eğrilikleri düzeltilmez. Siz de “burun eti küçültme ameliyatı” demişsiniz zaten; bu durumda müdahale burun etinize yapılacak demektir. Başka bir müdahaleyi doktorunuzla görüşmediyseniz, burundaki yamukluğunuza müdahale edilmeyebilir.

   cevap
 4. enes  Aralık 7, 2017

  slmm doktor bey ben estetik ameliyat oldum ve burnumda et vardi onu lazerle yaktilar . ben finalndiyada yasiyom doktora gittim rotgen cektim burnumda et oldugunu soyledi ve hergun bas agrim var bunun nedeni burnunda et olduug icin bas agrisini yapalirmi ve hic koku almiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 12, 2017

   Sayin Enes, burun etleri normalde de burun icinde bulunmasi gerekli olan yapilardir. bunlar buyumusse once ilac ve spreylerle tedavi edilirler. Bundan fayda gormeyen hastalarda kucultme ameliyatlari yapilabilir. Ancak burun etlerininin buyumesine neden olan durumlarinda belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Yoksa sadece burun etlerinin kucultulmesi halinde, bir sure sonra bunlar tekrar buyuyebililer. Sizin de basiniza gelen sanirim budur. Bir gun Istanbul’a geldiginizde endoskopik muayenenizi yapar, dogru teshis ve tedavinizi belirleriz. Burun etleri, burun tikanikligi ile beraber, bas ağrisi ve koku alma bozukluguna neden olabilir.

   cevap
 5. Aykut  Aralık 3, 2017

  Hocam ben 1 yil önce burun eti alerjisi ve sinüzit ameliyati oldum tarifi imkansiz agrilar cektim intiharı bile düşündüm ve suan hastalığım tekrarladı baska bir doktora gittim onunla iletisimi pek kuramadik devlet hastanesiydi pek ilgilenmedi istersen gun verelim ameliyat edelim am yine tekrarlicak dedi okadar lakaittiki bende odayi terk ettim ve bugun sizin vidyonuzu izledim dogru sekilde yapılırsa bir daha tekrarlanmaz dediniz gercekten konusmalarinizdan ben sizin cok iyi bir doktor oldugunuzu anladim . Hocam benim maddi durumum iyi degil ben izmirdeyim bana ne yapmami onerirsiniz izmirde tavsiye edebileceginiz bir doktor varmıdir ne yapmalıyım lutfen yardımcı olurmusunuz ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 5, 2017

   Aykut Bey, geçmiş olsun. Sizin de deneyimlediğiniz üzere, burun içinde yapılan ameliyatlar hekimden hekime değişiyor. Bu nedenle kendimiz dışında kimsenin yapacağı uygulamalara kefil olamıyoruz. Bir gün İstanbul’a geldiğinizde durumunuzu belirler, ameliyat öncesinde yapılması gerekli tedavilerle yola çıkarız.

   cevap
 6. Yağmur  Kasım 20, 2017

  Doktor bey iyi akşamlar. Burunda et ve kemik eğriliği olması yüz gelişimini etkiler mi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 21, 2017

   Burun tıkanıklığı çocuklarda yüz gelişimini olumsuz olarak etkileyebilir.

   cevap
 7. Ali sunar  Kasım 3, 2017

  Hocam uzun zaman önce sinüzit ve kıkırdak eğriliğinden ameliyat oldum. Fakat 1 seneye yakındır burnum sürekli tıkalı nefes almakta sorun yaşıyorum ve yanma oluyor sürekli 5 aydır değişik ilaçlar kullandım ama hiç bi faydası olmadı sizce neden olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 4, 2017

   Ali Bey, günümüzde burun içerisini endoskop dediğimiz hassas kamera ve ışıkla kolayca görebiliyoruz. Ameliyat olup sizin gibi düzelmemiş hastalarda olasılık yürütmek yerine, görüp teşhis etmeyi ve buna göre tedavi önermeyi tercih ederim.

   cevap
 8. Berrin Ayna  Ekim 25, 2017

  Hocam 6 sene önce sinüzit ameliyatı oldum. Kemik eğriliği de vardı. Düzelttiler.. ama tekrarladı sanırım. Nefes alamıyorum illiadin kullanmadan yasayamiyorum. Sürekli öleceğimi düşünüyorum. Tikanikliktan uyku uyuyamıyorum. Doktor alerjik yada Psikolojik diyor. Ama sonuç olarak sürekli tıkanıyor.. hamileyim 4 aylık.. doktoruma yalvardım bir çözüm bulun diye.. etlerine müdahale edelim dedi. Bu durumun çözümü nedir.. hamile iken işlem yapılır mı.. ben gerçekten dayanamıyorum. Bana yol gösterin..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2017

   Berrin Hanım, hamilelik döneminde müdahale yapılması bebeğiniz için risk oluşturabilir. Keşke bunu planlamadan önce sizi görüp tedavi edebilseydim. Fakat hamilelik döneminde de olsanız, sizi takip eden Kadın Doğum Uzmanınızın onaylayacağı tedavi seçenekleri olabilir. Teşhisinizi endoskopik muayene ile belirledikten sonra bu konuda gerekli adımları atabiliriz.

   cevap
   • Berrin  Ekim 30, 2017

    Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için..

    cevap
 9. Kardelen  Ekim 23, 2017

  Merhabalar 19.10.2017 de burun erlerini lazerle aldırdım fakat bugün farkettim ki sağ kısım da beyaz şişlik oluşmuş silikon gibi sizce neden bu şekilde bir oluşum meydana gelmiş olabilir pamukla almayı denedim ama etin üzerinde oluşmuş durumda lazerin yapıldığı kısımda konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

   Kardelen Hanım, burun içindeki kabuklanmalar bu görünüme sahip olabilir. Siz bunu kendiniz almaya çalışmamalısınız, zira bahsettiğim duruma bağlıysa kanayabilir. Fakat en doğrusu, doktorunuza gitmeniz ve önerileri ondan almanız olur. Ben lazerle burun eti küçültmesi uyguladığım hastalarımı, operasyon sonrası 2., 5., 10. ve 20. günlerde mutlaka görür, pansumanlarını kendim yaparım.

   cevap
 10. Saadet  Ekim 18, 2017

  Hocam bende Burun eti küçültme ameliyatı olucam görünümde burunda küçülme olurmu yada Burun şeklinde bir. Bozulma

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Saadet Hanım, burun eti küçültme ameliyatınızı ben yapacaksam, bu konuda endişeniz olmasın. Ancak başka bir yerde ameliyat olacaksanız, ameliyatınızın detaylarını ve tam olarak ne yapılacağını mutlaka konuşmalı ve bilmelisiniz. Zira bazen tatsız sürprizler olabiliyor.

   cevap
   • Saadet mekselina  Ekim 22, 2017

    Mersin üniversite hastanesinde hem et şişmesi var o küçültülecek hemde kıkırdağımda eğrilik varmış oda düzeltilecek tomografi çekilecek başka bir sorun varsa hepsini bir ameliyat edelim dediler o yüzden tomografide çekilicek o yüzden korkuyorum burnumda bozulma olur diye

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ekim 24, 2017

     Saadet Hanım, meslektaşlarımın yaklaşımı uygundur, fakat tam olarak hangi ameliyatların yapılacağını ve tüm olasılıkları doktorunuzla karşılıklı konuşmalısınız.

     cevap
 11. hidayet  Ekim 14, 2017

  hocam 3. kez ameliyat oldum bugün son ameliyat üzerine 10.günüm.şeffaf slikonlar takılmıştı kendim 7.gün itibari ile çıkarttım ertesi gün burun içindeki etler yine birbirine kaynamak için can atmaları sebebiyle günden güne yine kapanmak üzereler.çıkarttığım silikonları yeniden takmaya çalıştım biraz açıldı ama yine kapanacak gibiler.okyanus suyu kullanıp yarım tüp yara merhemi sıkıyorum burnumun içine yine olmuyor.ben daha ne yapayım hocam Allah aşkına yardım edin.teşekkürler şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Hidayet Bey, ameliyatınızı yapan doktorunuza mutlaka görünün.

   cevap
 12. Emrah  Eylül 19, 2017

  Hocam merha bende burun Eti ameliyatı olmam lazım bayıltılmadan olmam mümkünmü

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 19, 2017

   Emrah Bey, burun eti ameliyatı bayıltmadan da yapılabilir. Fakat burun etinin yapısı doğrudan kan dolaşımıyla ilişkili olduğu için, bunu uyuşturmak için yapılan ilaçlar dolaşıma karışabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için ben hastalarımı narkoz altında amrliyat etmeyi tercih ederim.

   cevap
 13. Melisa  Eylül 11, 2017

  Doktor bey ben 4 gun sonra lazerle burun eti kucultme ameliyati olicam. Ameliyattan so ra yuzumde sisme olusurmu ve ayni gun icinde taburcu olurmuyum. Agrılarım olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 11, 2017

   Melisa Hanım, hangi lazer tipi kullanılacak? Neodmium?, Erbium?, Holmium?, Diod? ve hangi parametrelerle uygulanacak? Beraberinde başka müdahale yapılacak mı? Tek başına lazer uygulanan durumlarda yüzde şişme olmaz ve aynı gün taburcu olunabilir.

   cevap
   • Melisa  Eylül 12, 2017

    Yanlizca lazerle kucultme olucak baska bir islem yapilmayacak fakat hangi lazer tipi bilmiyorum cevabiniz icinde tesekkurler

    cevap

 Yorum Ekle