woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Aslı  Şubat 18, 2018

  Sayın hocam,
  Bademcik taşı şikayetiyle bir KBB uzmanına gittim. Bunun için ameliyattan başka bir yol yokmuş anladığım kadarıyla. Ayrıca doktor burun etlerimin çok büyük olduğunu söyledi ve tomografi istedi. Açıkçası tomografi çektirmekten kaçınıyorum, çünkü ailemde kanser vakaları var ve bağışıklığım düşük. Size bu durumlarda tomografi çekilmesi zorunlu mu danışmak isterim. Şimdiden yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 20, 2018

   Aslı Hanım, burun eti büyümesi çeşitli ilaç ve spreylerle çoğu kez yanıt verir. Çünkü bunlar yumuşak doku yapılıdırlar. Ameliyat ancak bu tedavilerin fayda etmediği hastalarda seçenek olabilir. Tomografiye de ancak bu aşamada operasyon planını düzgün yapabilmek için ihtiyaç duyarız.

   cevap
 2. Zeki  Şubat 11, 2018

  Hocam merhaba, benim burnumda kemik eğriliği burun eti kıkırdakta delik var. Kulağımda da basınç sorunları ve sıvı olduğunu hissediyorum. ancak en büyük sorunum geniz akıntısı ve sol maksiler sinüsümde polip var, sümkürdüğüm zaman beyaz perde renginde hafif katımsı sıvılar çıkıyor.

  Yıllardır yüzümde yumuşak bi şişlik var, kilo olduğunu düşünüp kilo verdim fakat şişlik yine geçmeyince kilo olmadığını anladım. Bu şişlik simetrik ve yumuşak, elmacık kemiklerimden başlayıp yanaklarım, göz çevrem ve çeneme kadar şişlik oluyor. Bazen şişlik iniyor ve bu anlarda rahatlama oluyor geniz akıntısı duruyor sesim net çıkıyor. Şişlik olduğunda sanki 10 kilo almışım gibi görünüyor, tanımayan insanlar kilo sanıyor. Araştırdığım kadarıyla maksiler sinüsdeki polilpden kaynaklı olabileceğini öğrendim, sizce de polipden dolayı olan birşey mi şişlik?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2018

   Zeki Bey, polipli sinüzitler bazen alerjik durumlarla ilişkilidir. Durum böyle ise yüzünüzdeki şişmeleri açıklayabilir.

   cevap
   • Zeki  Şubat 12, 2018

    Yani maksiler sinüsdeki polip tek basina yüzde dolgunluk yapmaz mi hocam?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 14, 2018

     Zeki Bey, maksiller sinüs içindeki polip sinüsün doğal kanalını kapatıyorsa yüzde dolgunluk yapabilir. Bununla birlikte polibe yol açabilcek diğer hastalıklar da snüsleri doğrudan veya dolaylı yollardan etikiyorsa yüzde dolgunluk ve şişme hissi yapabilirler.

     cevap
 3. Rıdvan yıldız  Şubat 5, 2018

  Mrhb hocam radyofrekans konka ameliyatı fiyati n kadar ogrenebilirmiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2018

   Rıdvan Bey, güncel konka küçültme ameliyatı ücretlerimizi hastane seçenekleri ile beraber, 02123512401 numarayı aradığınızda sekreterimden öğrenebilirsiniz.

   cevap
   • tuğçe  Mart 12, 2018

    radyo frekans yöntemiyle geniz eti ameliyatlarında yapılan işlemin çocuklar üzerinde kalıtsal bir etki birakiyormu birde geniz eti tekrarlama ihtimali varmı

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2018

     Tuğçe Hanım, “kalıtsal” genetik, yani ebeveynlerden yavrulara geçebilecek durumları tarifler. Çocuğunuzun çocuklarına geçebilecek bir etki bırakır mı? diye soruyorsanız, radyofrekansın geniz bölgesine uygulanmasının, böyle bir sonuç yaratmayacağını söyleyebilirim. Bununla birlikte ben geniz eti ameliyatı sırasında radyofrekans kullanmıyorum. Geniz eti ameliyatı pek çok yöntemle yapılabilir, önemli olan geride doku bırakmamaktır. Burada en önemli husus, geniz eti endoskopik görüş altında alındığında, yani operasyon doğrudan görüş altında yapıldığıda, geride doku kalmadığından emin olunabilir; bu sayede tekrarlama olasılığı neredeyse ortadan kalkar.

     cevap
 4. Emre  Ocak 29, 2018

  11 yaşında kardeşim var burun kanaması şikayetiyle hastaneye gittik ve burnunda 7 cmlik et olduğunu ve gözün altına doğru ilerlemiş olduğunu söylediler %50 gözde sıkıntı olacağını söylediler ne yapmaliyiz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2018

   Emre Bey geçmiş olsun, kardeşinizdeki et oluşumu, klasik burun etinden farklı bir durum olabilir. Bunun tam olarak ne olduğu ve tedavi süreci ile ilgili doktorunuzdan ayrıntılı bilgi istemelisiniz.

   cevap
 5. Anıl  Ocak 28, 2018

  hocam hayirli aksamlar ben ankarada hacettepe hastanesine gittim ve bana sag burunda kemik egriligi sol burundada et var dedi bunun icin 2 subat tarhine randevu verdi yakacaklarmis cevremdekilerde bu operasyonlari gecirmisler ama hic bi faydasi olmadi diyorlar bende geceleri uykuda nefessiz kalip uyanma problemi oluyor kendimi bildim bileli burnumdan ne koku alabiliyorum nede nefes bi oneriniz varmi aceba ameliyat cozummu bu konuda

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2018

   Anıl Bey, belki şu anda ameliyat oluyorsunuzdur; ama ben de çok yoğun çalıştığım için ancak şu anda cevap verme fırsatı buluyorum. Burun ameliyatlarına ve ne yapılacağına karar vermek için belirli süreçler gerekir. Burun tıkanıklığı ile gelen hastaya benim yaklaşımımda bir kaç defa farklı zamanlarda endoskopik muayene yapılması gerekir. Aradaki dönemlerde de çeşitli sprey ve ilaç tedavileri uygular, tedaviye yanıtı gözlemlerim. Bunun sonucuna göre gerekiyorsa bazı filmler çektirir ve endoskopik muayene bulgularını ve klinikle kıyaslar, bunların sonucuna göre karar veririm. Bu şekilde genellikle tekrarlamaya yol açabilecek bir sorun gözden kaçmıyor. Yani doğru teşhise dayalı, doğru bir ameliyat planı yapıldığında doğru teknik, yeterli araçlar ve deneyimle kalıcı sonuçlara ulaşabiliyoruz. Umarım siz de benzer süreçlerden geçiyorsunuzdur, geçmiş olsun.

   cevap
 6. Esra  Ocak 24, 2018

  Kardesim 14 yaşında ve burnunda et var nefes almakta zorluk cekiyor ve uyku problemi yaşıyor. Ne önerirsiniz ameliyat olması icin bi yaş sınırı var mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2018

   Esra Hanım, 14 yaşında ameliyat yapmak istemeyiz. Zaten burun etleri de çoğu kez çeşitli tedavilere yanıt verir, çoğu kez ameliyat gerektirmez.

   cevap
 7. Kader  Ocak 11, 2018

  Benimde sapasaglam burnum hamileligimin 4.ayinda tıkandı ayben bend e ölücem saniyodum deniz suları tuzlu sular hic fayda etmedi doktora gittim ve banada ilyadin verdi 5 gun kullan dedi ama ben 5 ay kullandim hamileliğinde hep korktum bebege bisey olurmu diye ama cok sukur onda bisey olmadi ama ben ilyadinin bagimlisi oldum kurtulamıyorum doktorlar psikolojik diyo hic biri beni anlamiyo burun kemigim yamuk dendi halbuki gebelik oncesi boyle bi şikayetim yoktu benim burun etlerim şiş diyorum onlar takmis kemik yamukluguna madem yamuktu da ondan tikandi neden onceden tinanik degildi bazi doktorlar gercekten sadece bildigini okuyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 14, 2018

   Kader Hanım, iliadinle zaten burun etlerini büzüştürerek nefes alıyorsunuz. Bu durumda ön planda burun etlerinizin büyümesine bağlı tıkanıklık yaşıyorsunuzdur. Fakat iliadin bağımlılığından kurtulabilmeniz için aşamalı bıraktırma tedavisi yapılması yanında, burun etinizi büyüten nedeni de bulup tedavi etmemiz, kalıcı bir sonuç almamız için çok önemlidir.

   cevap
   • Kader  Ocak 15, 2018

    Hamileligimde cok havasiz ve tozlu bi ortamda calisiyordum sanirim bu etkiledi doktor bey birakmayi denedim ama 1 gun bile dayanamadim. Burun etlerimi aldirmalimiyim yada kucultme islemi.peki bu islemi yapıştırdığım gun ameliyattan cikar cikmaz nefes alabilirmiyim benim korkum bu ameliyat sonrasi hemen nefes alamamak..cunku 1 dk bile duramiyorum agzimdan aldigim nefes bana yetmiyor.burnumun ici tamponla doldurulurmu bunlari düşünüyorum ameliyattan kaciyorum tesekkurler doktor bey..

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

     Kader Hanım, sorun sadece burun etlerindeyse, ameliyat hemen düşünmeyiz, çünkü hastaların büyük bir bölümü tedaviden fayda görürler. Yine de ameliyat gerekirse ve sadece burun etlerini küçültüyorsam genellikle tampon koymuyorum. Ancak yine de lazer uyguladığım bölgelerdeki şişmeler nedniyle burun tıkanabilir.

     cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Ocak 18, 2018

     Kader Hanım, sorun sadece burun etlerindeyse, ameliyat hemen düşünmeyiz, çünkü hastaların büyük bir bölümü tedaviden fayda görürler. Yine de ameliyat gerekirse ve sadece burun etlerini küçültüyorsam genellikle tampon koymuyorum. Ancak yine de lazer uyguladığım bölgelerdeki şişmeler nedniyle burun tıkanabilşr.

     cevap
 8. Özkan  Ocak 10, 2018

  Merhaba Atilla bey
  Yaklaşık iki sene önce devlet hastanesinde burun eti ameliyatı oldum. Bu ameliyatı olmanın tek sebebi genizden konuşma sorununun ortadan kalkmasıydı. Fakat ameliyat olmama rağmen hala genizden konuşuyorum. Sesim kalın olduğu için de bazen ortaya çok boğuk bir ses çıkabiliyor. İletişim kurmakta sorun yaşıyorum. Bunlarla birlikte geniz akıntısı sorunu da ortaya çıktı. İkinci bir ameliyat daha olmam gerekiyor mu ? Eğer olursam genizden konuşma sorunum ortadan kalkacak mı ? Teşekkürler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 13, 2018

   Özkan Bey, en iyisi yapılmış olan ameliyatı ve sonuçlarını endoskopik muayene ile deerlendirmekten sonra konuşmamız olur.

   cevap
 9. Kürşad  Ocak 5, 2018

  40 yaşındayım, nisandan beri geniz akıntım ve burun tıkanıklığım var. Steroid spreyi düzenli 3 ay kullandım, ancak işe yaramadığını gördüm, test yaptırdım allerjide çıkmadı. Radyofrekans ile burun etlerini küçülttürmeyi düşünüyorum. Geniz akıntısı da geçer mi. Saygılar Kürşad.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Kürşad Bey, burun eti büyümesi ve geniz akıntısının ortak bir nedeni olabilir. Bu neden bulunup tedavi edilirse geniz akıntısı geçebilir. Yoksa sadece burun etininin küçültülmesi, geniz akıntısını tedavi etmeyeceği gibi, gelecekte tekrar büyümesiyle de sonuçlanabilir. Endoskopik muayene, tedavilerin takibi ile mukoza bulgularının kaydedilmesi ve gerektiğinde bazı filmlerle doğru teşhis ve tedaviye ulaşmak çoğu kez mümkündür.

   cevap
 10. halil ibrahim  Ocak 3, 2018

  Hocam muaythai sporcusuyum anterenmandyken burnuma darbe aldìm kırìldı hocam burnumu duzeltdi bazen yumruk gelince bazende burnumu temizledikden sonra kanìyo cok hafif gecmesi mümkünmü acaba yoruminuzu bekloyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 5, 2018

   Halil İbrahim Bey, travmanın erken döneminde kanamalar devam edebilir. Fakat burun kemikleri kaynayana kadar spora ara vermelisiniz, darbe almamalısınız.

   cevap
 11. aynur  Ocak 1, 2018

  Merhaba,hocam 7 senedir süren genis akıntım var ve iki senedir de burnum tıkanık.Geniz akıntım için kullandığım ilaçlardan fayda göremedim.Burun tıkanıklığım için gittiğimde dr alerjik burun etlerine sahip olduğumu söyledi.Aynadan baktığımda oldukça şiş görünüyorlar.Hocam eğilince burnum tamamen açılıyor.Hiç tıkalı değilmiş gibi.Bunu namazda rükuya eğilirken ve secdede farkettim.Başımı yastığa koyduğumda da sağ sol farketmeksizin geçiyor tıkanıklık..Ayaktayken tamamen kapalı.Sebebi ne olabilir.Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 2, 2018

   Aynur HAnım, geniz akıntınızın ve burun tıkanıklığınızın ortak bir nedeni olabilir. Burun-snüs işleyiş sorunu ve sinüs kanallarından akıntıların yönünün bozukluğu veya tıkalılığı bu iki duruma beraber yol açabilir. Bunların endoskopik muayene ve bazı filmlerle teşhisi mümkün. Buna göre tedavisini de belirleyebiliyoruz.

   cevap
 12. Uğur  Aralık 22, 2017

  Hocam lazerle tedavi olmak istiyorum maliyeti ne civarlarda

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 25, 2017

   Uğur Bey, 02123512401 numaralı telefonu aradığınızda İnci Hanım size hastane seçenekleri ile beraber fiyatları söyler.

   cevap

 Yorum Ekle