woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Saadet  Ekim 18, 2017

  Hocam bende Burun eti küçültme ameliyatı olucam görünümde burunda küçülme olurmu yada Burun şeklinde bir. Bozulma

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Saadet Hanım, burun eti küçültme ameliyatınızı ben yapacaksam, bu konuda endişeniz olmasın. Ancak başka bir yerde ameliyat olacaksanız, ameliyatınızın detaylarını ve tam olarak ne yapılacağını mutlaka konuşmalı ve bilmelisiniz. Zira bazen tatsız sürprizler olabiliyor.

   cevap
 2. hidayet  Ekim 14, 2017

  hocam 3. kez ameliyat oldum bugün son ameliyat üzerine 10.günüm.şeffaf slikonlar takılmıştı kendim 7.gün itibari ile çıkarttım ertesi gün burun içindeki etler yine birbirine kaynamak için can atmaları sebebiyle günden güne yine kapanmak üzereler.çıkarttığım silikonları yeniden takmaya çalıştım biraz açıldı ama yine kapanacak gibiler.okyanus suyu kullanıp yarım tüp yara merhemi sıkıyorum burnumun içine yine olmuyor.ben daha ne yapayım hocam Allah aşkına yardım edin.teşekkürler şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Hidayet Bey, ameliyatınızı yapan doktorunuza mutlaka görünün.

   cevap
 3. Emrah  Eylül 19, 2017

  Hocam merha bende burun Eti ameliyatı olmam lazım bayıltılmadan olmam mümkünmü

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 19, 2017

   Emrah Bey, burun eti ameliyatı bayıltmadan da yapılabilir. Fakat burun etinin yapısı doğrudan kan dolaşımıyla ilişkili olduğu için, bunu uyuşturmak için yapılan ilaçlar dolaşıma karışabilir. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için ben hastalarımı narkoz altında amrliyat etmeyi tercih ederim.

   cevap
 4. Melisa  Eylül 11, 2017

  Doktor bey ben 4 gun sonra lazerle burun eti kucultme ameliyati olicam. Ameliyattan so ra yuzumde sisme olusurmu ve ayni gun icinde taburcu olurmuyum. Agrılarım olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 11, 2017

   Melisa Hanım, hangi lazer tipi kullanılacak? Neodmium?, Erbium?, Holmium?, Diod? ve hangi parametrelerle uygulanacak? Beraberinde başka müdahale yapılacak mı? Tek başına lazer uygulanan durumlarda yüzde şişme olmaz ve aynı gün taburcu olunabilir.

   cevap
   • Melisa  Eylül 12, 2017

    Yanlizca lazerle kucultme olucak baska bir islem yapilmayacak fakat hangi lazer tipi bilmiyorum cevabiniz icinde tesekkurler

    cevap

 Yorum Ekle