woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Ferhat  Temmuz 1, 2018

  Konustugumda karsi taraf burnundan mi konusuyosun diye soyluyolar sesim cok kisik cikiyo cocuklugumdan beri boyle burnunda ya et yada kemikden oldugunu soyluyorlar bunlardan biriyle alakasi olma sansi varmi acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Ses kısıklığı genellikle ses telleri ile ilgili sorunlara bağlı olur. Burundan konuşma bundan farklıdır; burun içi ve sinüs sorunları ile ilişkilidir.

   cevap
 2. ahmet semih caliskan  Mayıs 20, 2018

  Merhaba Atilla hocam, kronolojik sırayla bir kez deviasyon, 2 kez konka rf, 1 kez de konka redüksiyon yapıldı, konkalar daha tam iyileşemeden tekrar şişti son gittiğim doktor, tekrar tekrar uyku testi istediği için oyalandığımı düşünüyorum, geçmişimde alerjik rinit var 5 yıl aşı tedavisi gördüm bahar alerjisi devam etmekle beraber hafif atlatıyorum, artık burun tıkanıklığı ile yaşamaya alışmaya devam etmem gerektiğini düşünmeye başladım çünkü bu durumu çözümleyemiyorum? Yorumlarınız genel olarak iç açısı şişmeye yol açan nedeni bulmak önemli demeniz çözüm niyetinizi gösteriyor, size muayene olmak isterim ama yeriniz İstanbul’da olduğu için şartlar zorluyor, bana kısaca bir yol önerirseniz çok müteşekkir olurum. İyi çalışmalar.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 20, 2018

   Ahmet Bey geçmiş olsun, yalnız İstanbulda çalışıyorum; bir gününüzü ayarlayıp gelmelisiniz. Durumunuzu belirledikten sonra takip ve kontroller konusunda sizi yormayacak bir düzenleme yapmaya çalışırız.

   cevap
   • Nefise  Mayıs 29, 2018

    Hayırlı günler Atila hocam ben Konya’da yaşıyorum 4 kez sinüzit polip ameliyatı oldum 2kez burun konkalarından lazerle yakma oldu ama ameliyattan ve lazerden en fazla 3 ay sonra tekrar tıkanıyorum çok yoğun akıntım oluyor ameliyat anında bile akıntının devam ettiğini söylüyor doktorlar iki çeşit küf mantarlarına karşı alerjim var ömrüm nerdeyse burnumdan nefes almadan geçiyor çok zor durumdayım İstanbul’a gelmem çok zor bana Konya’da tavsiye edebileceğiniz bi doktor varmı yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 4, 2018

     Nefise Hanım, polipli sinüzitler özel sinüzitlerdendir. Tedavileri kolay değildir. Teknik olarak doğru yapılmış bir ameliyat sonrası düzenli takip gerektirir. 6 kez ameliyat olduğunuzu belirtiyorsunuz; isterseniz artık zoru göze alın, teşhis ve tedavinizi doğru şekilde planlayalım.

     cevap
     • Nefise  Haziran 4, 2018

      Hocam Öncelikle cevapladıgınız için teşekkür ederim benim en büyük proplemim mukozaların sürekli akıntı salğılaması kesilmesi için bi çözüm söylemiyor hiç bi doktor sadece sorunun bu oldugunu söylüyorlar ama çözüm yok sadece ameliyat diyorlar 6 kez oldum her söylediklerinde olsaydım sayısını hatırlamazdım ameliyattan 4.ay demeden tekrar aynı oluyor konkalar şişiyor tıkanıyorum sizin yorumlarınızı nette gördüm ama istanbula gelmem çok zor matdi olarak imkanım olsa yorumları okuyunca gelmek istedim ama nerdeyse imkansız onun için konyada önereceginiz doktor sormuşdum

 3. Yasin  Mayıs 15, 2018

  Sol konkam sisiyor.Dr.lazer ameliyati dedi.lazer.ameliyati kalici mi yoksa radyofrekans gibi gecici bir tedavi yontemi mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2018

   Yasin Bey, lazerle ilgili hatalı bilgilendirmeler çok yaygın olduğu için, size sunulan yöntemin süreçleri konusunda yorum yapmam doğru olmaz. Ancak size kanka şişmesinde kendi tedavi yaklaşımımı belirtebilirim. Kokalar yumuşak doku yapılı olduğu için önce bunları tedavi ile küçültmeye çalışırım. Tedaviye cevap vermezlerse bazı filmlerle bunları büyütebilecek nedenleri araştırırım. Eğer ek bir sorun saptarsam, bunun çözümü ile beraber burun etlerini küçültürüm. Eğer ek bir sorun yoksa, yalnız burun etlerini küçültür, hastamı takip ederim. Burun eti küçültmesinde hemen her zaman lazer kullanırım. Çeşitli lazer tipleri arasında özellikle Holmium:Yag laser’i tercih ederim.

   cevap
 4. Çiğdem  Mayıs 12, 2018

  Bende 5 gün önce burun eti yakma uygulandı şu anda burnumda yanaklarımda ve başımda ağrı var iltihaplı gibi sanki ne yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2018

   Geçmiş olsun Çiğdem Hanım, bu durumda doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

   cevap
 5. Emin  Nisan 27, 2018

  Merhaba hocam, burun ameliyatı oldum üzerinden bir yıl geçti burnumda iç tarafta et yapışması meydana gelmiş doktorum küçük bir genel anestezi ile kesicez fazla kanama olmaz pamukla müdale edeceğiz dedi günlük yaşantımı etkilemeden sizce kolaymı bu operasyon şüphe kaldı içimde, teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 30, 2018

   Emin Bey, önerilmiş müdahaleler ilgili, özellikle de operasyon geçirmiş vakalarda, muayene yaptıktan sonra görüş bildirmeyi tercih ederim. Ancak tekrar genel narkoz alacağınıza göre bununla ilgili ayrıntıları öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.

   cevap

 Yorum Ekle