woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. filiz  Haziran 16, 2017

  Hocam merhaba Burun tıkanıklğı ve nefes alamama şikayeti ile Ankarada bir KBB uzmanına başvurdum. BT sonucu kronik sinüzit, deviasyon, konka hipertrofisi ve orta konkalarda konka bülloza nazal daralma tespit edildi.Dr. ameliyat önerdi.Yanlız ameliyat olmaktan ve sonrasındaki tampon ve burun tıkanıklığı ve nefes alamamaktan çok korkuyurom. Ameliyat harici bu rahatsızlıklarımın başka bir tedavi şekli varmı? Ameliyat olmazsam sonuçları ne olur? Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Filiz Hanım, kronik sinüzit teşhisi tomografi ile değil, kliniğinize ve takiplerinize göre konulabilir. Tomografi anlık görüntü verir, yani hastalık sürecini belirlemez. Buna göre çekildiği dönem ve o zamanki endoskopik bulgular çok önemlidir. Ayrıca konuşarak hastalık sürecinizi öğrenmemiz, endoskopik muayenenizi yapmamız ve tomografinizle birlikte endoskopik bulgularınızı yorumlamak da çok önemlidir. Buna göre teşhisinizi tam olarak belirledikten sonra gerekli tedaviyi belirler, endişelerinizi tamamen gideririz.

   cevap
 2. Mehmet Orhan  Mayıs 21, 2017

  Hocam iyi günler. Ben burnumdan 3 defa ameliyat oldum. Geniz eti, sinuzit, kemik egriligi. Su anda konka şişmesi nedeniyle burnum tıkalı. Uzun zamandır ilaç kullanıyorum. Ev tozu alerjim var ve buna yönelik tedaviden cevap alamadım. En son aşı tedavisi de işe yaramadı. Doç bir doktora gittim. Ameliyata gerek yok, etleri yakarsak tekrar olur dedi. Burun kemiğinde de yamukluk var. Burun ucunun da düşük olduğunu söylediler. Help me,, please

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Mehmet Bey, sinüzit ameliyatının, sinüs kanallarının akışını yönlendirecek şekilde yapılması, burun işleyişinin düzelebilmesi için çok önemlidir. Buna göre yapılan operasyonlar sonrası hastalıkların tekrarlama olasılığı çok düşük olur.

   cevap
   • Mehmet Orhan  Mayıs 21, 2017

    Alerjik rinit tanısı ile çok ilaç kullandım ama ameliyatta sıkıntı var galiba. Peki alerji sebebiyle şişen konkalar için müdahale tavsiye eder misiniz?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 24, 2017

     Mehmet Bey, çeşitli sinüs hastalıkları veya salgı kısırdöngüleri gibi burun işleyişini bozan durumlar, alerjik nezle ile ilişkili olabilir veya alerjik nezleyi taklit edebilir. Sizin gibi tedaviye dirençli vakalarda bunu çok görüyorum. Bunu saptadıktan sonra elbette çeşitli müdahalelerden fayda görebilirsiniz. Fakat eksik ya da işleyişe aykırı uygulamalar sizi daha kötüye de götürebilir. Bunun için çok dikkatli ve ehil olunması gerekir.

     cevap
 3. Derya  Mayıs 20, 2017

  Hocam selamlar ben 6 ay once burun tikanikligi ile kkb ye gittim septum dendi 2 ay oncede ameliyat septum ve konka oldum ameliyat oncesi olan ve halen devam eden burnumda kuruluk ve de girisinde yesil sari kurutlar olisiyor ve bu nefes almami engelliyor ancak beni tedirgin eden sey burun rinse kit imi 7 yasindaki oglumda da kullanmistim 1 aydir onda da kabuklanmalar basladi yesil renkte ozellikle nefes almasi icin onun da burnunu temizliyorum. bir kkb doktoruna gittik atrofik rinit olabilir mi diye sanmiyorum dedi ama oglumdada olunca acaba bulacici bir bakteri bulasmis ozena falan baslangici olablir mi 3 aydir var bende oglumdada 1 aydir var koku yok hocam ama bu konu beni cok rahatsiz ediyor. Ne tavsiye edersiniz hocam…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Burun yıkama kitleri genellikle zararsız kabul edilseler de, bazı durumlarda kullanılmaları sakıncalı olabilir. Örnek vermek gerekirse, ben hastalarıma bunları iltihaplı koşullarda önermiyorum, çünkü burundaki bir infeksiyonun basınçla kulağa ya da diğer sinüslere yayıldığına şahit oldum. Bazen tam tersi için verildikleri halde, bazı hastalarda kuruma veya kabuklanmalara yol açabilir ya da mevcut olanı arttırabilir. Bunun için ben bu kitleri tavsiye etmeden önce endoskopik muayene ile teşhisi ve hastanın durumunu belirlerim ve kullanım süresince belirli aralıklarla takip ederim.

   cevap
 4. Mustafa  Mayıs 20, 2017

  Hocam 2 ay once septum ve konka ameliyati oldum ama burun kurulugum artti bazen burnumdan giren hava genzimi acitiyor isinmiyor ve nemlenmiyir tomografime baktigimda etlerim daha oncekine gore kuculmus acaba daha sonra buyime ihtimali var mi sanki burnum ici bos gibi konkalarimi buyutmek icininerebilecegiz bir ilac krem varmi simdiden teeekkurler hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Mustafa Bey, bu konuda önce mutlaka ameliyat olduğunuz doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız.

   cevap

 Yorum Ekle