woman noseBurun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla “konka şişmeleri“dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde “burun etlerini küçültme yöntemleri” kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız – tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz

Lazerle Burun Eti Ameliyatı

Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Sinüzit ameliyatı

Burun spreyi bağımlılığı

Horlama ve uyku apnesi


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. emrah  Ağustos 20, 2017

  Selam Hocam,
  Yaklaşık 2 ay öncesinde hem konka küçültme hem de deviasyon ameliyatı oldum.ameliyat öncesinde sizin videolarınızı ve yazılarınızı okuyarak cesaret almıştım.ilk iki gun gayet iyi nefes aldim ama sonrasinda yine nefes alamamaya basladim.arkadaslarim ameliyat sonrasinda neredeyse elektrik supurgesi gibi nefes alirken benim burnum mutfak lavabosu gibi hep tikaliydi.doktorum alerjik ten dolayı tekrardan burun etlerimin şiştiğini söyledi ve rinoclenil verdi.ben yine faydasını göremedim.sizce bu durum normal midir?
  Saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 21, 2017

   Emrah Bey, burun tıkanıklığının nedenleri ve ameliyat sırasında yapılanlar farklı farklıdır. Yani burun tıkanıklığın çözümü için kullanılan yöntemler ve araçlar da farklılık gösterebilir. Bununla birlikte her hekimin deneyimi de farklıdır. Bu nedenle ameliyat sonuçları aynı olmuyor. Benim burun tıkanıklığının çözümündeki yaklaşımım, bir süre şimdi kullandığınız spreye benzer ilaçlarla hastayı endoskopik muayenelerle takip etmeye dayanır. Buna göre burun işleyişini tanımış olurum. Tedaviye aldığımız cevaba göre süreyi uzatmaya veya düzelmeyen vakalarda çekilebilecek filmlerle, tüm anatomik bozuklukları ortaya koyarak operasyona karar verebilirim. Bu şekilde doğru teşhise dayalı bir planlama ile, uygun yöntem ve deneyimle çoğu hastada çözümü sağlayabiliyoruz. Siz doktorunuzla takiplerinizi sürdürün, önerilerini uygulamaya devam edin. Ancak 1-2 ay daha fayda görmeyecek olursanız, elinizdeki tüm rapor ve çekilmiş filmlerle bekleriz. (film yoksa lütfen siz kendi kendinize çektirmeyin)

   cevap
 2. mustafa h.  Ağustos 13, 2017

  Hocam selamlar cevabiniz icin tesekkurler. burun egriliginden ameliyat oldum, doktorum sis olmayan ete de radyofrekans yapmis, sol burnumdan asiri genzime çarpan hava giriyor, ameliyat olali 6 ay oldu doktorum buyur demisti ama buyumemis, son gidisimde bana ostrojen iceren estriol isimli kremi ve bunu bir kez uygulamami istedi, sizce fayda gorebilir miyim ve bu kremi ne kadar sure kullanmaliyim? size sormamin nedeni de sanirim yaptigi hatadan dolayi doktorun beni gormek istememesi, keske size soru sormak yerine size ameliyati olsaydim, simdiden tekrardan saygi ve selamlarimla..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Mustafa Bey geçmiş olsun, boş burun sendromu dediğimiz bu durum malesef sıkıntılıdır, doğrusu bu güne kadar bu tip bir tedaviye ihtiyaç duymadığım için bu ilacı vermem hiç gerekmedi. Burun etlerinizin ne kadar küçüldüğü ile orantılı olarak, geniz kuruluğunuz biraz düzelene kadar kullanmanız yerinde olur. Ancak mukozanın endoskopik takiplerle gözlenmesi gereklidir. Ayrıca süre çok uzun olursa, zaman zaman bu hormonun bünyenize bir etkisi olup olmadığını kan tetkikleriyle araştırmak gerekli olabilir. Kurulukla ilgili bazı nemlendirici burun spreyleri de kullanabilirsiniz. Bence takiplerinizin sağlıklı yapılabilmesi için doktorunuzla teması kaybetmeyin, zamanla sorumuluğu tekrar üstlenecektir. Fakat sonuç alamayacak olursanız, bir gün geldiğinizde muayenenizi yapar neler yapabileceğime bakarım.

   cevap
 3. Sevde  Ağustos 12, 2017

  Atilla bey ben bundan 4 sene önce kemik eğriliğinden ameliyat oldum. Ama ne yazık ki burun tıkanıklığıma bir çare olmadı. Son olarak da yaklaşık 1 sene önce burun etlerimi küçülttüm. İlk başlarda nefes almam düzelmişti ama şimdi burnum çok tıkalı ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. Burun şeklimi beğenmememe rağmen estetiğe karşıydım ama estetik olursam sizce burun tıkanıklığımı düzeltir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 15, 2017

   Sevde Hanım, iki kez ameliyat olmanıza rağmen burun tıkanıklığınızın devam ediyor olması normal bir durum değil. Bu nedenle üçüncü bir ameliyatı planlamadan önce burnunuzla ilgili teşhislerin doğru konulması lazım. Bundan sonra tedavi aşamasında estetik yapılıp yapılamayacağını anlarız. Estetik müdahaleler genellikle burnun dış görünüşüne yönelik yapılır. Beraberinde burun içine yönelik uygulamalar yapılabilir, fakat hekimin bu konuda ileri deneyim sahibi olması gerekir. Yoksa hedeflediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Üstelik sizin hastalığınızın basit bir durum olmadığı da aşikar. Bu amaçla sizi de bir gün bekleriz.

   cevap
 4. Murat  Ağustos 10, 2017

  Meraba hocam bundan 2 yıl önce sol konka aşırı büyük olduğu için lazerle yakıldı 6 ay sonra yeniden şişti ve nefes alamadım birdaha gittim KBB doktoru birdaha yaktı 5.. 6 ay sonra bir daha şişti toplamı da 3 kere lazerle yaktı ve suan da da yine şişti KBB doktorum konka dibinden büyüyor dedi neyapmam gerekiyor nefes alamıyorum yardimci olurmusun…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 11, 2017

   Murat Bey, konkalar tekrar tekrar büyüyorsa demek ki bunları büyüten başka bir durum söz konusu. Altta yatan esas hastalığı bulup beraber çözdüğümüzde burun tıkanıklığınız tekrar etmeyebilir.

   cevap
 5. Erkan  Ağustos 1, 2017

  Sayın hocam kolay gelsin 2013 sonu gibi konka + rf ameliyatı oldum ameliyatı yapan doktor,sinüsleride biraz traşladığını söylemişti ameliyat sonrası bana sol delikten kıkırdak,sağ delikten iki parça et aldık demişti hiç nefes alamadığım bi anda ameliyat olmaya karar vermiştim.Ameliyat sonrası başta çok güzeldi ama sonrasın da ev akarları (mite) karşı alerjim çıktı genizim sürekli aktığı için bronşlarım doldu,balgam tıkaçları oluştu nefes darlığı derken alerjik astım dediler,hırıltılı solunum vs yaşım şuan 30 ve bu durumdan cidden çok muzdaribim bunun ile alakalı yeniden yapılabilecek bir operasyon vs varmıdır acaba bana yardımcı olabilirseniz size müteşekkir olurum he bu arada ilk okul yaş seviyelerinde bademcik ameliyatı da oldum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2017

   Erkan Bey, sinüs sorunlarınız çözümlenmemiş olabilir. Bu nedenle geniz akıntısı, alerjik nezle benzeri durumlar ve burun etlerinin tekrar büyümesi sıkça karşılaştığımız durumlardır. Peşisıra gelen göğüs problemleri de burun işlevlerinin iyi olmaması nedeniyle olabilir. Burun-sinüs hastalığınızı teşhis ettiğimizde, yaygınlığına göre gerekli tedavileri yaptığımızda siz de fayda görebilirsiniz.

   cevap
 6. Oğuzhan  Temmuz 14, 2017

  Hocam şimdi ben bugün lazerle tedavi oldum ve pazartesi veya salı günü denize gideceğiz bu burnuma zarar verir mi?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 17, 2017

   Oğuzhan Bey umarım bir sorun olmamıştır. Ameliyatınızı yapan Doktorunuz, size ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken tavsiye ve önerileri yapmış olmalıdır. Burun eti küçültme ameliyatı sonrası bu kadar erken dönemde steril burun spreyleri kullanılması tercih edilir.

   cevap
 7. Berkay  Temmuz 7, 2017

  Hocam Burun eti ameliyatı için yaş sınırlaması var mı ? 14-15 yaşlarında biri bu ameliyata girebilir mi ? Sakıncaları var mıdır ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2017

   Berkay Bey, her ameliyatın belirli riskleri vardır. Burun eti ameliyatı için kanama ve anestezi ile ilgili riskler bulunur, ameliyat öncesi tetkikler yapılır. Ameliyat titizce ve doğru teknikle uygulandığında, sonrasındaki önerilere ve takiplere de dikkat edilerek bu riskler azaltılmaya çalışılır. 14-15 yaşlarında burun eti ameliyatı yapmamaya çalışırız, ameliyatsız yapılabilecek ne varsa bunları muayene ve takipler sırasında belirler ve uygularız.

   cevap
 8. Gizem  Haziran 30, 2017

  Hocam ben yarın lazer ile burun eti ameliyatına giricem,operasyon sonrası burnumda bir bozulma olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2017

   Gizem Hanım, sadece burun etilerine lazer uygulaması yapıldığı durumlarda burun şeklinde bozulma olmaz. Burun etlerine müdahale yapılması, burun orta hat desteği veya çatısını etkilemez. Bu nedenle burun şeklinde değişme olmaz. Ancak bazen burunda birden fazla operasyon aynı anda yapılabiliyor. Örneğin deviasyon ameliyatı ve rinoplasti gibi ameliyatlarda burun orta hattı ve çatıya yönelik uygulamalar yapılabilir. Elbette sizin ne ameliyatı olacağınızı Hekiminizle konuşmuş ve detaylı bilgi sahibi olmuş olmanız gerekiyor.

   cevap
 9. mustafa karaman  Haziran 28, 2017

  diyabet hastasıyım bunumda(sağında) et var tıkalı yaraların geç iyleşebilecegini söylüyorlar diyabetten dolayı bana yardımcı olabilirmisiniz kararsız kaldım yaş:57

  teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 29, 2017

   Mustafa Bey, diabetinizi takio ve tedavi eden Endokrinoloji Uzmanınızın önerilerini de alarak tedavinizi yapabiliriz. Hatta belki ameliyattan önce de yapılabilecek tedaviler olabilir.

   cevap
 10. filiz  Haziran 16, 2017

  Hocam merhaba Burun tıkanıklğı ve nefes alamama şikayeti ile Ankarada bir KBB uzmanına başvurdum. BT sonucu kronik sinüzit, deviasyon, konka hipertrofisi ve orta konkalarda konka bülloza nazal daralma tespit edildi.Dr. ameliyat önerdi.Yanlız ameliyat olmaktan ve sonrasındaki tampon ve burun tıkanıklığı ve nefes alamamaktan çok korkuyurom. Ameliyat harici bu rahatsızlıklarımın başka bir tedavi şekli varmı? Ameliyat olmazsam sonuçları ne olur? Şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Filiz Hanım, kronik sinüzit teşhisi tomografi ile değil, kliniğinize ve takiplerinize göre konulabilir. Tomografi anlık görüntü verir, yani hastalık sürecini belirlemez. Buna göre çekildiği dönem ve o zamanki endoskopik bulgular çok önemlidir. Ayrıca konuşarak hastalık sürecinizi öğrenmemiz, endoskopik muayenenizi yapmamız ve tomografinizle birlikte endoskopik bulgularınızı yorumlamak da çok önemlidir. Buna göre teşhisinizi tam olarak belirledikten sonra gerekli tedaviyi belirler, endişelerinizi tamamen gideririz.

   cevap
 11. Mehmet Orhan  Mayıs 21, 2017

  Hocam iyi günler. Ben burnumdan 3 defa ameliyat oldum. Geniz eti, sinuzit, kemik egriligi. Su anda konka şişmesi nedeniyle burnum tıkalı. Uzun zamandır ilaç kullanıyorum. Ev tozu alerjim var ve buna yönelik tedaviden cevap alamadım. En son aşı tedavisi de işe yaramadı. Doç bir doktora gittim. Ameliyata gerek yok, etleri yakarsak tekrar olur dedi. Burun kemiğinde de yamukluk var. Burun ucunun da düşük olduğunu söylediler. Help me,, please

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Mehmet Bey, sinüzit ameliyatının, sinüs kanallarının akışını yönlendirecek şekilde yapılması, burun işleyişinin düzelebilmesi için çok önemlidir. Buna göre yapılan operasyonlar sonrası hastalıkların tekrarlama olasılığı çok düşük olur.

   cevap
   • Mehmet Orhan  Mayıs 21, 2017

    Alerjik rinit tanısı ile çok ilaç kullandım ama ameliyatta sıkıntı var galiba. Peki alerji sebebiyle şişen konkalar için müdahale tavsiye eder misiniz?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 24, 2017

     Mehmet Bey, çeşitli sinüs hastalıkları veya salgı kısırdöngüleri gibi burun işleyişini bozan durumlar, alerjik nezle ile ilişkili olabilir veya alerjik nezleyi taklit edebilir. Sizin gibi tedaviye dirençli vakalarda bunu çok görüyorum. Bunu saptadıktan sonra elbette çeşitli müdahalelerden fayda görebilirsiniz. Fakat eksik ya da işleyişe aykırı uygulamalar sizi daha kötüye de götürebilir. Bunun için çok dikkatli ve ehil olunması gerekir.

     cevap
 12. Derya  Mayıs 20, 2017

  Hocam selamlar ben 6 ay once burun tikanikligi ile kkb ye gittim septum dendi 2 ay oncede ameliyat septum ve konka oldum ameliyat oncesi olan ve halen devam eden burnumda kuruluk ve de girisinde yesil sari kurutlar olisiyor ve bu nefes almami engelliyor ancak beni tedirgin eden sey burun rinse kit imi 7 yasindaki oglumda da kullanmistim 1 aydir onda da kabuklanmalar basladi yesil renkte ozellikle nefes almasi icin onun da burnunu temizliyorum. bir kkb doktoruna gittik atrofik rinit olabilir mi diye sanmiyorum dedi ama oglumdada olunca acaba bulacici bir bakteri bulasmis ozena falan baslangici olablir mi 3 aydir var bende oglumdada 1 aydir var koku yok hocam ama bu konu beni cok rahatsiz ediyor. Ne tavsiye edersiniz hocam…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Burun yıkama kitleri genellikle zararsız kabul edilseler de, bazı durumlarda kullanılmaları sakıncalı olabilir. Örnek vermek gerekirse, ben hastalarıma bunları iltihaplı koşullarda önermiyorum, çünkü burundaki bir infeksiyonun basınçla kulağa ya da diğer sinüslere yayıldığına şahit oldum. Bazen tam tersi için verildikleri halde, bazı hastalarda kuruma veya kabuklanmalara yol açabilir ya da mevcut olanı arttırabilir. Bunun için ben bu kitleri tavsiye etmeden önce endoskopik muayene ile teşhisi ve hastanın durumunu belirlerim ve kullanım süresince belirli aralıklarla takip ederim.

   cevap
 13. Mustafa  Mayıs 20, 2017

  Hocam 2 ay once septum ve konka ameliyati oldum ama burun kurulugum artti bazen burnumdan giren hava genzimi acitiyor isinmiyor ve nemlenmiyir tomografime baktigimda etlerim daha oncekine gore kuculmus acaba daha sonra buyime ihtimali var mi sanki burnum ici bos gibi konkalarimi buyutmek icininerebilecegiz bir ilac krem varmi simdiden teeekkurler hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

   Mustafa Bey, bu konuda önce mutlaka ameliyat olduğunuz doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız.

   cevap

 Yorum Ekle