Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Tuğçe Mine  Ekim 28, 2018

  Atila bey merhaba sağ kulak içinde bir acıma ve boğazımın sağ tarafında bir acı ve hafif batma hissi vardı boğazıma ışık tutup baktığımda beyaz bi uç görünüyordu sadece o kdr yaklaşık 3-4gün kontrol ettim sonra kbb ye gittim kulağımında ağrıdığını beyazlık olduğunu söyledim muayene edip bademcik taşı dedi kanca gibi bir şeyle almaya çalıştı görünür şekilde kaldı biraz bişey olmaz sesi antibiyotik verdi bir ilaç daha hemen ertesi bademciğimin üzeri inanılmazbir kabuk bağladı sert ve kocaman görsel atma şansım olsa atardım anne ve babamı kanserden kaybettim bu fotoyu bir onkolog gördüğünde ise bademcik kanseri belirtisi bir yara olabileceğini de düşünerek örnek alalım kontrol falan dedi henüz gidemedim hafta sonu na denk gelmesi sebebi ile fakat korkuyorum böyle bişey mümkün mü acaba alındıktan sonra kabuklaşma olur mu ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 28, 2018

   Tuğçe Hanım, bademcik dokusu oldukça hassastır, hafifçe zedelenmişse yüzeyi hemen beyaz bir tabaka ile örtülür. Ağızdaki kabuklar ciltteki gibi kuru-kahverengi olmaz, beyaz olurlar. Ancak bu durumda öncelikle bademcik taşınızı ele alan doktorunuza mutlaka tekrar görünmelisiniz. Kendisi daha sağlıklı ve rahatlatıcı bir yorum yapacaktır.

   cevap
   • Kubra  Kasım 4, 2018

    Atilla bey merhaba bende bu bademcikler den çok şikayetçiyim her 15 günde bir intihaplasiyordu her gittiğim doktorlar ilaç verip sıkıntılı senin bademciklerin deyip yaşımdan gereği öyle gecistirdiler.yasimda 26 şimdi ise çok ağrım var bademcik taşı atık oluştu.. kendiliğinden çıktı taş ve orası şuan çok ağrıyor çıkan yerde delik oluştu ne yapmam lazım usandım korkuyorum her 15 günde antibiyotik icmeme rağmen boyleyim

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

     Kübra Hanım, bademcik taşlarının tedavisi antibiyotik değildir. Bademcik iltihaplanması yaşıyorsanız, bununla ilgili boğaz sağlığınızı bozan nedenleri belirlemeliyiz. Buna göre neden ve sonuçları belirleyerek teşhis ve tedavi yapabiliriz.

     cevap
 2. Selin  Eylül 17, 2018

  Bogazimda sabah uyandigimda bisi takilmis hissi vardi oksurunce elime beyaz bugday tanesi yumusak dokulu bisi geldi goruntusu ayni dis gibiydi fakat yumusakti.24yasimdayim ilk kez bole bisi oldu aksam soguk yedim fakat beyazlik falan yoktu bogazimda bu neden kaynakli olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 20, 2018

   Selin Hanım, bu tip salgı ve birikintiler bir defalık geldiyse çok endişe etmenize gerek olmaz. Fakat devam ederse muayeneleriniz için bekleriz.

   cevap
 3. Crytyphius  Eylül 9, 2018

  Hocam bugün bademcik taşı çıkardım 4 tane pirinç tanesi kadar ağız kokum geçti hiç kalmadı gözenekte ama bu taşları ne sıklıkla temizlemeliyim vede temizlerken gözenekler genişlemez deilmi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 16, 2018

   Bunun bir düzenli yoktur; ancak bademcik dokusunu yaralayıp kanatmamaya özen göstermelisiniz.

   cevap
 4. Seyma  Ağustos 27, 2018

  Atilla hocam merhaba ben bu yıl bademcik taşından 6’dan fazla çıkarttım doktora gittim antibiyotik verdi ama geçmedi sürekli yenilendi zaten en son ki doktorum bademciklerin alınması gerektiğini söyledi ve haftaya farklı bir doktora gideceğim sizce alır mı bademciklerimi ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2018

   Seyma Hanım, bademcik taşlarında antibiyotiğin faydası olmayacaktır. Bu taşların oluşumunu önlemek için uygulanabilecek bazı tedavi ve tavsiyeler vardır. Bunun için bademcik ameliyatını mecbur kalmadıkça tercih etmiyoruz.

   cevap
 5. Beyza bozkurt  Ağustos 15, 2018

  Hocam merhaba . Bende bademcik taşı uzun zamandır var sürekli tırmalanma hissi yutkunurken zorluk çekiyorum ve sürekli şiş ,ilk başta sag bademcikteyken şuan solada kaydı her ay gidip temizlettiriyorum ama en son gittigimde doktor nohut büyüklügünde çıkardı ve gözeneklerin çok büyük oldugunu söyledi ameliyat dedi ama aklımda bagzı soru işaretleri var bademcigi aldırmak gerekiyomu ve aldırınca gögse mikraopların inmesi gibi durum varmı bide yaşım 17 büyük olunca kanama durmayabiliyomuş

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 24, 2018

   Beyza Hanım, işte bu yüzden ameliyat kararı verirken emin olmamız gerekiyor. Yapılacak işin riskini mevcut sorunların yaratacağı risklerle kıyaslayıp, buna göre sizin için en doğru olanı seçmemiz gerekiyor. Her iki durumun risklerini de karşılıklı detaylı bir şekilde konuşmak gerekiyor. Her hastanın hastalığı farklıdır, sizin de kliniğinizi tam olarak öğrendikten sonra, tedavi seçeneklerinizi belirleyip detayları konuşabileceğiz.

   cevap
 6. çağla  Ağustos 4, 2018

  atilla hocam merhaba, ben iki gün kadar önce boğazımda bir takılma hissettim, dün ışıkla bademciklerime doğru baktığımda ise beyaz bir şey gördüm hemen sağlık ocağına gittim, oradaki doktor bana kulak burun boğaz’a gidip neden olduğunun kontrol edilmesini ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. bugün öğlen izmir ekol hastanesindeki randevuma gittim doktor sadece bademciklerimi kontrol etti ve doğru düzgün bir şey demeden tek çaremin ameliyat olduğunu söyledi. boğazımdaki takılmanın çok rahatsız etiğini söylediğimde ise kendisi çıkana kadar bekleyeceksin, gerçi çıksa bile dibi orada kalır dedi. bana zaten internetten okuduğum şeyleri söyledi. ayrıca kendin çıkartırsan tehlikeli olur, kana karışır tarzı şeyler de söyledi. bu taşların benim bademciklerimde neden oluşmuş olabileceğini de söylemedi sadece bademcik taşının tanımını yaptı. onca yolu ve parayı bu boş 5 dakika için harcamış oldum. yapılabilecek temizleme işlemlerinin de zararlı olacağını ayrıca onların eskiden yapıldığını söyledi? 17 yaşındayım ve ilk defa bademcik taşım çıktı. sizce böyle bir teşhis koyulması doğru? ne yapmam gerekir? şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 8, 2018

   Sayın Çağla, boğazda takılma yapabilecek başka durumlarda vardır. Bundan emin olmak için gırtlak, yutak bölgelerinin de endoskopik muayeneler ile görülmesi gerekir. Bu aşama önemlidir! Bundan sonra başka bir bulgu saptanmadıysa, boğazdaki takılmanızın nedeni bademcik taşı olarak düşünülebilir. Bademcik taşına yola açabilen durumlar araştırılıp tedavi edilebilir. Daha önce bu tip bir şikayetiniz yoksa, bademcik gözenekleri arasında tek seferlik bir birikme de olmuş olabilir. Bunları temizledikten sonra sizi izleriz, düzelme olup olmamasına göre ileri aşamaları da belirleyebiliriz. Merak etmeyin.

   cevap
 7. Emine Nergis  Temmuz 8, 2018

  Merhaba Atilla Bey, kolay gelsin.
  Benim bir ara bademciklerimde yutkunurken takilma hissi, sesimi fazla cikaramama, yoksa bogazimda yirtilircasina aci olusmaya, normal konusmaya calisirken bile sanki zorlaniyormusum da yirtilacakmis gibi bir his olusmaya baslamisti. O zaman kbbye gitmedim. Sonra kendiliginden zorlanma ve yirtilircasina aci gecti fakat takilma
  hissi hic gecmedi. Neden olabilir? Enfeksiyon ya da iltihap olduysa bu sekilde yerlesmis olma ihtimali var mi?
  Bir de bademciklerimde pirinc gibi beyaz noktalar var. Butun bunlar kokuya sebep olur mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Emine Hanım, sorunlarınız bademcik taşlarına bağlı olabilir. Ancak gırtlak bölgesinin de detaylı bir endoskopik muayenesi ve belki bir filmini de değerlendirdikten sonra teşhisinizi kesinleştirebiliriz.

   cevap
 8. Dilara Tasci  Mayıs 28, 2018

  Selam Op.Dr.Attila Agbi öncelikle Benimde 2 Yil önce Bademcik Taslarim Vardi Aslinda 2014de Fark Ettim 2 Sene Sonunda Artik Agiz Kokusuylan Beraber Bogazimda Yanma Hissi Dahil,Cogu Kezde Bas Agrisi Buyun Agrisi Olusuyordu Läkin Bu Duruma Dahada Dayanamayip Zürich üniversitesinde Amelyat Olmak istedim Kabul Etmedeiler Yasimin 19 Olmasi Amelyat Sonrasi Kanama Riskinin Yüksek Olabilecegini Beyan Ettiler,Bu Durumda Tamam Dedim Ama Bi Kac Hafta Sonunda Gene Bademcik Taslari Agiz Kokusu Beni Vede Cevremdeki insanlari Rahatssiz Ettiginden Bukez Bir KKB özel Klinigine Gittigimde Dr.Bana Amelyat Olmamda Bir Engel Yok Arti Bana Bademciklerinizin Görüntüsü Hicte Hos Görünmüyor Bir Sürü Delik Var Baya Yipranmislar Diyip Amelyat Etmemi Tavsiye Edince Kabül Ettim Amelyat Oldum Ama ilk 5 Gün icinde iki Kez Asiri Kanama Sebebinden Dolayi Ambulansla Zürich üniversite Hastanesine Yattim Ordaki KBB Uzmani Bana iyi Yapttinizmi Diyip Amelyat olmamami önceden Bana Hatirlatip Bu Bademcik Amelyati Sadece Kücük Yastaki Cocuklarda Daha Bi Basit Yetiskinlerde Amelyat Sonrasi ilk 2 Hafta Cok Zor Bi Dönem Vede ilk 10 Gün Kanama Riski Varoldugundan Keskede Amelyat Olmasaydiniz Dedi Ama Cok Sükür Gecti iylestim Sadece Sunu Söyleye Bilirimki Bademcik Amelyati Demek Zor Bir Durum Amelyat Sonrasi 15-20 Gün Arasi Ne Yemek Yiyebiliyorsunuz Nede Biseyler icebiliyorsunuz Allah Bademcik Tasi Olanlara Acil Sifa Versin Saygilar…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 30, 2018

   Dilara Hanım paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ben de özellikle bu nedenlerle bademcik ameliyatına gitmeden önce yapılabilecek her türlü tedavinin yapılmış olmasını tavsiye ediyorum. Erişkinlerde bademcik ameliyatının süreçleri biraz ağırdır; kesinlikle son seçenek olarak görülmelidir diye düşünüyorum.

   cevap

 Yorum Ekle