Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. güler  Nisan 25, 2017

  mrb. ağız sağlığı için sabah akşam dişlerimizi fırçaladıktan sonra tuzlu suyla gargara yapmak bakterileri öldürüyor diye düşünüyorum…

  cevap
  • erdal  Mayıs 19, 2017

   doktor bey merhaba ben yıllardır agız kokusuproblemı yasıyorum ve bı caresını bulamadım dişçeme gıdıyoruz agızınızda bı problem yok dıyor kbb uzmanlarına gıdıyoruz istersenız bademcıgınızı alalım dıyolar agız veya nefes kokusunun başka bı problem olma olasılıgı varmıdır birde klıniginiz in adresını verebılırmısınız yuz yuze görüşmek isterim..

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 21, 2017

    Erdal Bey, sekreterim size adres bilgilerimizi gönderir.

    cevap
  • Selin  Mayıs 13, 2017

   Merhabalar, 20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır bademcik taşı problemim var, ayda 3-4 kez oluştuğu hatta yaklaşık olarak fındık büyüklüğünde taş oluştuğunu biliyorum. Temizleyemeyeceğim kısımlarda zorlayıp zaman zaman bademciklerimi acıtabiliyorum. Yıllar içinde sürekli artarak devam ediyor. Her türlü diş-ağız bakımını yapıyorum ve uzun süreli olarak süt, süt ürünü kullanımımı kesiyorum fakat hiç bir çözüm bulamadım. Kronik bademcik iltihabı rahatsızlığı da yaşıyorum. Ameliyatı son çözüm olarak görüyorum fakat çok çaresizim ve başka bir yol bulamıyorum, herhangi bir öneriniz var mı?

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 15, 2017

    Selin Hanım, bademcik taşı oluşumunda ağız solunumu, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve az sıvı alınımı gibi başka faktörler de rol oynayabilir. Elbette dahası da vardır. Bu yönlerden de durumunuzu ele almak fayda sağlayabilir. Endişe etmeyin, koruyucu bir yaklaşımla elimizden geleni yaparız, buna rağmen çözüm olmazsa ameliyatı son seçenek olarak uygularız.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 25, 2017

   Mekanik temizlik açısından faydalıdır.

   cevap
 2. ONUR KELEŞ  Nisan 18, 2017

  HOCAM MERHABA,

  BEN KENDİ TAŞIMI KENDİM DEZENFEKTE YÖNTEMLER İLE ALIYORUM SİZE PERİYODİK OLARAK NEKADAR SÜRE İLE TEMİZLENMELİ

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 19, 2017

   Onur Bey, bademcik taşlarının temizlenmesi şeklinde bir kural vey düzene bağlı değildir. Bunları önlemek veya kalıcı olarak ortadan kaldırmak için tedavi yöntemleri uygulanması daha doğrudur.

   cevap
 3. rana  Nisan 9, 2017

  merhaba hocam ben 10 senedir agiz kokusunun sebebini bulmaya uğraştim ve bu uğraşmalarimi sonucunda bademcik taşimin oldgunu farkettim ve surekli iltihaplaniyor bademciklerim kbb uzmani sinuslerde kist oldgunu ve geniz akintisinin oldgunu ve allerjik kronik farenjit oldgunu soyledi yaşım 27 ameliyat olmak istiyorum eşime dahi yaklaşamiyorum sizce bi sakincasi var mi ameliyatin ??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 10, 2017

   Rana Hanım, ağız kokunuzun nedeni hem bademcik taşınız, hem geniz akıntınız hem de alerjik nezle ne kronik faranjitinizdir. Bademcik taşınızın nedeni de geniz akıntınız, alerjik nezleniz ve kronik faranjitinize yol açan diğer olası nedenler olabilir. Bu durumda önce geniz akıntınızı tedavi etmeye çalışmak belirli bir fayda sağlayabilir. Zira burun-sinüs sorunlarının tek tedavisi ameliyat olmayabilir. Endoskopik muayene bulgularınız ve sinüs filminizi inceledikten sonra bu şekilde bir yaklaşım sizin için daha sağlıklı olabilir. Zira ameliyatın sakıncalarını, risklerini göze alabilmek için, başka bir çare kalmamış olması gerekir. Tüm ameliyatların belirli riskleri vardır, hangi ameliyat yapılacağına göre o ameliyatın tüm ayrıntıları, fayda veya riskleri hasta ile karşılıklı olarak görüşülür.

   cevap
   • rana  Nisan 17, 2017

    kbb uzmani bana geniz akintisinin bir tedavisi olmadigini soyledi yani sinuslerde kist oldugunu ve bu sebepten akinti oldugunu soyledi benim ne yapmam lazim simdi bademcik taşını kendim temizleyemiyoru bb uzmanina gittim oda 1 tanesini temizledi yani illa ozele mi gitmem lazim temizletmek icin

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 19, 2017

     Rana Hanım, sinüslerdeki kistlerin veya sinüzit hastalığının tedavisi olduğunu bilmeniz halinde, buna bağlı geniz akıntısının da düzelebileceğini anlayabilirsiniz. Bademcik taşlarının geniz akıntısı dışında da nedenleri olabilir; fakat geniz akıntısına bağlı sıkıntı çekenler, geniz akıntıları tedavi edildiğinde bundan fayda görebilirler.

     cevap
 4. ramazan erke  Mart 18, 2017

  6 yaşında kızım var.2-3 ayda bir kriptik tonsilit oluyor.herseferinde 3 adet iğne veya hastane tedavisi olmadan iyileşmiyor.bir yılda 5-6 defa oluyor napmamız lazım.vücud direnci çok zayıf sk sık antibiyotik kullanıyoruz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2017

   Ramazan Bey bir yılda 5-6 defa kriptik tonsillit oluyorsa, bu durum bademcik ameliyatı için rölatif indikasyondur (gereklilik). Bu iltihaplı atakların bir iki tanesini gözlemleyip doğruladıktan sonra veya atakları görmüş olan Çocuk Doktorunuzdan bu konuda bir yazı getirdiğinizde, kızınızın bademcik ameliyatının tüm detaylarını yüzyüze konuşup planlayabiliriz.

   cevap
 5. Elif  Şubat 26, 2017

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım . Bu yıl içinde bademcik taşlarımın varlığından haberim oldu . Her yolu denedim . Günde üç kez dişlerimi ve dilimi fırçalıyorum , ada çayı ve kekik ile gargara yapıyorum , kullanmadığım boğaz spreyi gargara kalmadı . Ama geçmiyor , cok çaresiz hissediyorum üstelik boğazımda ağrı da yapıyor . Küçükken bundan bir 4-5 yıl önce anneme KBB doktorları bademciklerimin olması gerektiğinden büyük olduğunu ve alınmasi gerektiğini söylemişler. Ama annem onlarinda vücutta bir yararının işlevinin olduğunu düşünerek aldırtmamış . Şuan tek çarem ameliyat olarak gözüküyor . Sizce ne yapmalıyım ?

  cevap
  • Gizem Burcu  Mart 17, 2017

   Merhaba Hocam
   Küçükken çekirdek kabuğu yutmuştum son 1 aydır da psikolojimi iyice boğazımdaki takıntı ile bozdum, yani sürekli bir şey takılır gibi oluyor, doktora gittim boğazımda bademcik taşının olduğunu söyledi, kürete ile almaya çalıştı fakat hiçbir şekilde aldıramadım, midem bulandı görünür bir yerde de değil ki ben alayım, yattığımda taşın oynadığını hissediyorum, sert cisimler yiyorum belki gider diye ama gitmiyor,gargara yapıyorum bu da fayda etmiyor, 1 aydır böyle. Ağız kokusu felan yok. Lütfen bir çözüm önerisi sunun, psikolojim bozuldu 🙁

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2017

    Gizem Hanım, bademcik taşlarının küretle temizlenmesi her hastanın tahammül edebileceği bir tedavi yöntemi olmayabilir.Bir gün geldiğinizde teşhisinizden emin olduktan sonra, sizin için en uygun tedavi seçeneğini konuşuruz. Saygılarımla

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 27, 2017

   Elif Hanım, dilinizi fırçalamanız ve dişlerinizi çok sık fırçalamanız bademcik taşlarının oluşumunu önlemez. Boğaz spreylerinin de kokuyu azaltmak dışında çoğu kez bir faydası olmuyor. Burada bademcik taşlarının oluşumunu arttıran sizdeki nedenleri araştırıp, bunlara yönelik önlemler alınması faydalı olabilir. Anneniz haklıdır, bu nedenle bademcik ameliyatı ancak tüm önlemlere rağmen engellenemeyen bademcik taşlarında gerekli olabilir.

   cevap
 6. Asu  Şubat 17, 2017

  Merhaba hocam benim kizim 5 yaşında yeni yeni bademciklerinde yemek artiklari toplanmaya başlamiş doktora gitdik doktor sorun yok diş fırçasıyla temizlerseniz geçer dedi , ama çoçuk çok korkuyo fırçayla yapamiyorum. Bademcikleri temizlemem için başka ne önerirsiniz? Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2017

   Asu Hanım, çocukların boğazı hassas olur, bu nedenle onlarda bademcik temizliği yapmanız pek mümkün olmaz. Süt ürünlerini azaltabilir ve bol su içirebilirsiniz. Diğer yandan bir şikayeti yoksa, mutlaka bir tedavi yapılması da gerekmiyor olabilir.

   cevap
 7. AhmetTasci  Şubat 9, 2017

  Merhaba Hocam Allah isinizde Kolaylik Versin,Hocam Ben 33 yasindayim 2 Bucuk yil önce bademcik amelyati Oldum fakat izmirde 2 gün önce bogaz agrisi sikayetiyle Kbb Doktoruna gittim doktorum Birde ne görsün bademciklerimi kendisi aldirmisti her nasil amelyat ettiyse bana Ahmet oglum sag bademcigin geri olusmus vede bademcik tasi var bende genemi amelyat olmaliyim diye sordum simdi degil bi kac yil gecsin bakariz dedi benim sorum bademcik geri olusabiliyormu? Veya doktorum Bir bademcigi kökünden aldiysa sagdakini belkide aceleden Tam almadim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 12, 2017

   Ahmet Bey, boğaz ve bademcik sorunlarınız çok sık tekrar edecek olursa, muayene ettikten sonra fikrimi söylemem daha doğru olur. Fakat bazen bademcik ameliyatı sonrasında geride doku kaldığını ve sonradan büyüyebildiğini görebiliyoruz. Her iki koşulda da mutlaka sıkıntı yaratmayabiliyor, bu nedenle doktorunuzun da dediği gibi beklemekte fayda olabilir, ancak belirli aralıklarla takip etmek koşuluyla.

   cevap
 8. Emine  Şubat 6, 2017

  Az önce bir bir parça kustum korkuyla internette araştırma yaptım bademcik taşına benziyor ama küçük değil bayağı büyük bir şeydi bundan iki hafta önce de ne olduğunu bilmediğim bir şeyi durduk yere yutmustum yutunca midem bulandı ama kusamamistim bu ikinci oldu bunu kustum ne yapmaliyim??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 9, 2017

   Emine Hanım, bir doktora başvurduğunuzda, bunun gelebileceği bademcik bölgesini ve olası diğer bademcik taşlarını görerek değerlendirme yapabilir.

   cevap
 9. Beyza  Şubat 3, 2017

  Hocam merhaba . Ben 2 ay önce farkettim bademcik taşım olduğunu kendi imkanlarimla görüneni çıkarıyorum. Ama hala koku var ve sağ bademciğim geriye doğru kaymış gibi yani küçülmüş soldaki daha büyük . Ameliyat olmak istemiyorum koku nasıl gider bir çözüm varmı lütfen

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 3, 2017

   Beyza Hanım, bademcik taşı olan her hastayı ameliyat etmiyoruz, merak etmeyin. Bu durumu kolaylaştıran nedenler olabilir; bunları bulup önlemler aldığımızda bademcik taşları sorun olmaktan çıkabiliyor.

   cevap
   • beyza  Şubat 3, 2017

    Geriye gitmesinin nedeni ne olabilir acaba bademcigim gozukmuyo durumuna geldi

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2017

     Beyza Hanım, bademcikler bazen söner (atrofiye olur) veya sarkabilirler (ptozis), fakat görmek lazım. Sizdeki bademcikleri görmeden bunlarla ilişkilendirmeniz doğru olmaz.

     cevap
 10. emre  Ocak 26, 2017

  Hocam benm diğer arkadaşlar gibi ağız koku sorunum var dilimin arka kısmındada beyaz bir tabaka oluşuyor bademciklerime Dokundugumda çok kotu bir koku alıyorum ancak bademcik taslari varmı yokmu goremiyorum bilemiyorum bu bademciklerime dokundugumdaki o iğrenç koku bademcik tasinin kokusumudur cevaplarsanız sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 27, 2017

   Emre Bey, dilin arka bölümündeki tabakalanma “saçlı dil” (hairy tongue) veya mantar (candida) infeksiyonuna bağlı olabilir. Bunlar çeşitli alışkanlık, davranış veya hastalıklara bağlı olabilir. Bu durumu veya bademcik taşı olup olmadığını endoskoplarla yaptığımız muayenelerimizde görüp teşhis ettikten sonra, size gerekli önerileri yaparız.

   cevap
 11. Merve  Aralık 31, 2016

  Merhaba Hocam, 19 yaşındayım ve bende etkili olarak 2 yıldır bademcik taşı var. Her yolu denedim doktora gittim gargara aldım, ağzımi tuzlu su ile yıkıyorum, ağız bakımıma önem veriyorum ama ne yazık ki önüne geçemiyorum. Amaliyat olmam da bir sakınca var mı.. Bi de bu ameliyatin fiyatını nasıl öğrenebilirim. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 2, 2017

   Merve Hanım, bademcik taşlarını önlemek için her yol denendiyse ve fayda görmediyseniz, bu durumda riskleri ve faydası yüz yüze konuşularak bademciklerin alınması kararı verilebilir. Bademcik ameliyatı ilgili güncel fiyatımızı 02123512401 numaralı telefonu aradığınızda sekreterim size söyleyecektir.

   cevap
 12. Nihat Tasdemir  Aralık 27, 2016

  slm Dr.Bey benimde bademciklerimde tas var asiri derece cok kötüde agiz kokusu olsuyo vede farkindayim son 2senedir arkadaslarim bile bu agiz kokusundan rahatsiz olup yanimdan uzaklasiyorlar 5 aydir bademcikler Sabah uyanir uyanmaz azda olsa hafif kanama yapiyor amelyat icin kbb doktora gittim kesinlikle amelyat önermem diyor amelyat sonrasi olusacak kanamayi bana hatirlattigindan bende geri adim attim ona ragmen genede icimde korku kusku olusuyo amelyat olmasamda bu agiz kokusu sabahlari öksürüklen beraber hafif kanama normalmi? cvb icin simdiden cok tsk..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 27, 2016

   Nihat bey, kanama olması kesinlikle normal bir durum değil. Kanama yapabilecek burun-geniz, ağız, boğaz ve gırtlak bölgelerini endoskopik muayene ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirmek, gerekirse akciğerleri de araştırmak ve kanama-pıhtılaşma ile ilgili tetkikler yapmak gerekli olabilir. Bu aşamada önemsemenzi gereken şey bademcik taşı değil, bu kanamanın detaylı bir şekilde araştırılması ve önlenmesidir.

   cevap
 13. Hacer  Aralık 15, 2016

  Hocam bu taşların oluşturduğu koku kişinin kendisi tarafından hissedilir mi ve küçük taşlar da koku yapar mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 17, 2016

   Hacer Hanım küçük bademcik taşları da koku yapabilir ve bu koku kişinin kendisi veya çevresi tarafından hissedilebilir/farkedilebilir.

   cevap
 14. H  Aralık 14, 2016

  Hocam ben temizlemeye çalışıyorum fakat ya cok küçük parçalar çıkıyor ya da çıkmıyor bu durumda da ağız kokusuna sebep olur mu yoksa fazla ve büyük olduğunda mı ağız kokusu yapar bir de şırınga ile bademcik ceplerine su fışkırtarak temizleme diye bir yöntem okudum doğru bir uygula mı kanaması temizlerlen zararlı mı teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2016

   Hacer Hanım, bademciklerin sizin göremediğiniz bölgelerinde de gizlenmiş parçacıklar olabiliyor. Bu nedenle çıkan parçalar az ya da küçük olsa bile kötü koku olabiliyor. Su fışkırtmayı deneyebilirsiniz, ancak bunun da gizli bölgelere ulaşması olanaklı olmayabilir.

   cevap
 15. Emirhan öskan  Kasım 28, 2016

  Slm hocam ben emirhan almanyada yasiyorum 34 yasindayim, benimde bademciklerimde delinme var yane bademcik tasi almanyada hamburgda 6 ayda en az 25 ayri ayri KBB doktoruna gittim amelyatsa amelyat yapin istiyorum dedim bademciklerimden kurtulayim cünki asiri bas agrisi Sabah uyanir uyanmaz agiz kokusu dahil bogazimda feci yanma hissi vede damak tadi diye birsey hissetmdedigimi anlattim neymis 15 dokturun cvb bana ayni oldu bademcik amelyati 20yas üzeri yasakmis cevabini aldigimda cok sasirdim vede halen inanamiyorum nasil yasakmis? diye sordugumda amelyat sonrasi yetiskinlrde kanami riski 90% cocuklarda amelyat sonrasi kanama riski 30% ben neyapmaliyim amelyat olmasamda bademciklerimdeki delikler beni cok rahatsiz ediyor olmadi seneye türkiye gelir orda amelyat olurum kanama riski varsada varsin olsun hergün aci cekmekttense

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 5, 2016

   Emirhan Bey, Almanyadaki meslektaşlarım koruyucu bir yaklaşım sergilemişler. İşin aslı, bademcik taşları için bademcik ameliyatı yapmayı çok istemeyiz. Aslında zorunlu hallerde bademcik ameliyatının bir üst yaş sınırı yoktur. Sizin durumunuzla ilgili olarak, bademcik taşları ve boğaz şikayetlerinizi önleyebilecek tüm tedavi ve tedbirler uygulandığı halde, ancak başka bir yol kalmamışsa ameliyat en son çözüm olarak sunulabilir.

   cevap

 Yorum Ekle