Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Bartu  Temmuz 10, 2017

  Bademciklerimin üstüne bastırarak sarı renkli yumuşak bir yapıda çok pis kokan şeyler çıkartıyorum şu içeken de pis bir koku hissediyorum boğazımda kbb doktoruna gittim bana bademciklerinin boyutu iyi dedi ama nefesim de ve ağzımda geçmeyen bir koku var 3 aydır

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 10, 2017

   Bartu Bey, çıkarttıklarınız bademcik taşları (magma) olabilir. Aız kokunuzun kaynağı da bunlar olabilir. Ancak ağız kokusunun başka nedenleri de olabilir, bademcik taşlarının oluşumunu kolaylaştıran durumlar da bunlar arasındadır.

   cevap
 2. Dilara  Temmuz 3, 2017

  Merhaba, ben 19 yaşındayım ve bademcik taşları sürekli ağzıma geliyo boğazımda da beni rahatsız ediyor gerek koku gerek hissiyat olarak ne yapmam gerekli doktor bey ne öneriyorsunuz bademcik ameliyatı değil dimi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2017

   Dilara Hanım, bademcik taşları için bademcik ameliyatı önermeden önce, bademcik taşlarının oluşumunu azaltacak tavsiye ve tedaviler verilmesinde fayda olabilir. Bademcik ameliyatını başka bir seçenek kalmadıkça ilk seçenek olarak çoğu kez önermiyorum.

   cevap
 3. ahmet  Haziran 21, 2017

  Hocam merhaba;

  Ben yaklaşık 10 senedir ağız kokusu şikayeti çekiyorum , gezmediğim bölüm kalmadı her bölümden en az 4 5 doktora göründüm hiç bir şekilde kesin nedenin söylemediler dün yine bir kbb doktoruna göründüm çok şükür ki bademcik taşın var ondan dolayıdır nasıl sana söylemediler falan filan tabi ben büyük heyecan yaptım çok sevindim 10 senenin sonunda kurtulacağım diye bana boğazından beyaz beyaz şeyler geliyor mu diye sorunca evet dedim o beyaz şeyler balgam yoluyla geliyor tabi ben heyecandan söyleyemedim balgam yoluyla geliyor diye ve yan şikayetlerimide söyledim bu olabilir dedi. bademciklerinin alalım yada sprey kullanırsın sürekli dedi.

  size yan şikayetlerimide söyleyip yorumlarınızı almak istiyorum efendim

  -dediğim gibi 10 senedir hiç kesilmeyen kötü tat ve kötü koku bir şey yiyince içince yok , sadece birşeyler içip yedikten sonra 3 5 dk koku tat yok

  -dilimde pas var ,

  -ağzımın içini çok farklı hissediyorum ifade edemiyorum değişikk bir şey ama bunu düşünoyrum ağız içimde aşırı hızlı bir şekilde bakteri oluşuyor ,

  -damağım sürekli yapış yapış ve dilim hep damağıma yapışıyor ben farketmeden ,

  -balgamım var her gün dişlerimi fırçalaynca ufak tefek beyaz tutkal gibi balgamlar atıyorum ama en sonda bir şey kalıyor bir türlü onu çıkaramıyorum ,

  -değişken bir burun tıkanıklığm var sürekli değişyior bazen sağ taraf bazen sol taraf tıkanıyor gün içerisinde 1 den fazla bu şekil tıkanıklık yer değiştiriyor ve balgam çıkarmaya çalıştğmda o cisim balgamın çıkarıldığı yere kadar geçiyor tabi çıkmıyor ordan 3 -5 dk burun tıkanıklığm geçiyor yine o cisim burun deilklerimden birine inip tıkanınklık oluştoryor.
  dişlerimi fırçaladıktan sonra macun kokusu 5 – 6 saat hiç geçmiyor ve macunun kokusu ve tadı çok iğrenç duruma geliyor.

  hocam bu şikayetlerin sebebi bu bademci taşı olabilirmi ?

  hocam kendimi tam ifade edemdğimden dolayı hakkınızı helal edin 10 senedir. bu kokudan dolayı insanlarla olan diyalogumu kesmişim bu yüzden kendimi ifade edemiyorum.

  -ağız hijyenimde bir sııntı yok gereli diş bakımlarımı yapıyorm diş ipine kadar diş hekmlerine göründüm
  -iş hastalıklara gittim reflü dedi çevremde reflü olan yüzlerce insan var bu hiç birinde bu şikayetler yok yani reflüden dolayı böyle bir kokunun oldğunu düşünmoyrm
  -kbb doktorlarına göründüm hepsi bizlik bir sıkıntı yok dedi sadece dün ki hoca şu bademcik taşından bahsetti.

  araştırınca sizi gördüm size sormak istedim ve eğer şu bademcik taşından dolayı değilse bu konu hakkında bir bilginiz bir düşünceniz varsa yardımcı olursan çok sevinirim..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   Ahmet Bey, bademcik taşının da nedenleri vardır. Burada bademcik ameliyatı son çare olarak yapılabilir. Fakat önce burun tıkanıklığı ve varsa geniz akıntısını tedavi etmek de belirli bir fayda sağlayabilir. Endoskopik muayenelerimizde bunların hepsini görüp gerekli önerileri yapabiliyoruz.

   cevap
 4. fahrettin  Haziran 16, 2017

  sayın hocam 46 yaşındayım esnafım genzimde sürekli bir akıntı zaman zaman akıntı rengi yeşilimsi blgm şeklinde zaman zaman kabarcık köpük şeklinde sürekli tükürmek zorunda kalıyorum bu yaşam kalitemi çok bozuyor en az 10değişik kkb doktoruna gittim yüz tomoğrafisi filimi en yüksek dozda antibiyotik hap burun spreyleri antihismatik çok çeşitli10mg ilaç kullandım 2yıl önce birhastanede ameliyat oldum kemik geniz eti konka filan dediler hiç bir fayada göremedim akciğerlere baktırdım hiç sıkıntıyok dediler sigara içki kullanmıyorum 15sene önce sigarayı bıraktım bana ne yapmam hususunda yrdmc olmanızı rica eder iyigünler dilerim selamlar hocam

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2017

   Fahrettin Bey, geniz akıntısı genellikle burun ve sinüslerden kaynaklanır. Bunun esas nedeni sıklıkla kemik eğrilikleri ve konkalar olmuyor. Aksine aslında konka şişmeleri de geniz akıntısı gibi, hastalığın kendisi değil, bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle tedavinin kalıcı olabilmesi için esas nedenleri bulup çözmek gerekiyor. Benim amacım ve çabalarım da bu yönde oluyor. Geldiğinizde sizde de bu şekilde bir yol izleriz.

   cevap

 Yorum Ekle