Bademcik Taşları
Bademcik taşı

Bademcik taşı

Bademcik taşları ağız kokusu, boğazda batma ve takılma hissi gibi rahatsız edici belirtileriyle hastaları mutsuz eden bir koşuldur.  Bazen de bademcik taşlarının mikroplanmasıyla tekrarlayan bademcik ve boğaz infeksiyonları da sıkıntı verici olabilir. Tıpta tonsillolit ya da magma adını verdiğimiz bademcik taşı bademciklerin gözenekleri arasında beyaz ya da gri renkli odaklar halinde farkedilir. Gıda kalıntıları ve salgıların birikimi sonucu küçük bir pirinç tanesi büyüklüğünde de olabilir, bademcik dokusunun içerisine doğru büyüyerek bir fındık büyüklüğüne dahi erişebilir. Haliyle büyüdüğü zaman sadece nefes kokusu değil, takılma ve ağrı hissi gibi belirtiler de yapabilir. Bademciklerindeki bu beyazlanmaların bir boğaz infeksiyonu zannedilmesi nedeniyle pek çok hasta defalarca antibiyotik kullanmıştır. Oysa bademcik taşında antibiyotik kullanılması, çürümeyi geciktirdiği için sadece ağız kokusunu geçici olarak azaltabilir. Yani burada antibiyotik çözüm değildir, sadece gerçekten bir doktor tarafından teşhis edilen boğaz iltihabı olduğu dönemlerde kullanılmalıdır.

Bademcik taşı olan hastaların çoğu gözeneklerdeki birikintileri sıkıştırma yoluyla çıkartarak temizlemeyi öğrenirler. Ancak öğürme refleksi nedeniyle bunu yapamayanlar zaman zaman bir KBB uzmanına başvurarak, bu uygulamayı boğazı hafifçe uyuşturan spreyler eşliğinde doktorlarına yaptırırlar. Bademcik yapısı zedelenmeye ve kanamaya müsait olduğu için bu uygulama çok dikkatlice yapılmalıdır. Büyük magmaların çıkartılması çok zor olabilir.

Bademcik taşlarının oluşmasını azaltabilecek bazı uygulamalar yapılabilir:

 1. Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalı,
 2. Gıdalar bir yudum su ile yutulabilir ve genel olarak bol bol su içilmeli,
 3. Ağız hijyenine önem verilmelidir; çeşitli ağız gargaraları kullanılabilir,
 4. Bir süre gıda olarak süt ürünleri alınmasına ara verilmesi denenebilir.
 5. Ağız kurumasında payı olan burun tıkanıklığı tedavi edilmelidir,
 6. Geniz akıntısı varsa tedavi edilmelidir.

Bademcik taşı olan hastalarda burun tıkanıklığının ve geniz akıntısının nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi belirli bir oranda fayda sağlayabiliyor. Bu uygulamalardan fayda görmeyen hastalarda, bademcik taşları yol açtığı belirtilerle çok sıkıntı veriyorsa, bazı girişimsel yöntemlerle tedavi yapılabilir. Bademciklerin gözeneklerini düzleştirmek (cryptolysis) veya kansız yöntem olarak bilinen Thermal Welding ile bademcikleri almak, mecburi durumlarda kesin çözüm için başvurulabilen uygulamalardır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar


Burun tıkanıklığı

Geniz akıntısı

Bademcik ameliyatı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi


 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Şifa Gali  Mart 24, 2019

  Merhabalar bademcik taşı şikayeti ile gittim, KBB uzmanımız detaylıca muayene etti inceledi aletlerle, bademcik taşımın Üstüne epitel dokunun yürüdüğünü ve taşın üstünü kapattığını söyledi… Ara ara ağrısı oluyor ben kulağıma vuruyor, kulak muayenesi de yaptı dr um ama hiçbir sıkıntı yok dedi,büyürse alabileceğini söyledi bu kadar.,, nasıl bir yol izlemeliyim sizce ??

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 26, 2019

   Sayın Şifa, bademcik taşlarının tedavisi konusunda farklı farklı görüşler var. Benim bu konudaki öncelikli yaklaşımım bademcik taşı oluşma nedenlerini belirleyerek bunları önlemeye çalışmaktır. Bunu sağlayamadığımız hastalarda bademcik alınmasını ben de önerebiliyorum.

   cevap
 2. Yasin  Mart 18, 2019

  Merhaba! Hocam 3aydır yutkunurjen boğazım ağrıyor bide konuşurken badem cikkerim ağrıyor bi türlü sebebini bulamadılar baba tardımcı olsanız sevinirim bide bazen sürekli yütkunma hissi geleyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 19, 2019

   Yasin Bey, bu tip durumlarda boğaz sağlığını bozabilecek olasılıkları belirleyip ele almak gerekir. Örnek vermek gerekirse, burun tıkanıklığı veya geniz akıntısı varsa bunların tedavisi ile boğaz sorunları düzelebilir.

   cevap
 3. Oğuz  Mart 14, 2019

  Merhabalar, ağız kuruluğu, ara ara boğaz ağrısı ve yutkunurken hafif acıma var. Işıkla baktım ve sol bademcik iç kısmında siyah bi nokta gördüm, sorun nedir, teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 14, 2019

   Bunun ne olduğunu bir hekim de görebilirse, kliniğinizle beraber teşhisi yapılabilir.

   cevap
 4. Osman kaya  Mart 6, 2019

  Hocam merhaba,gırtlak çıkıntımin sol üstünde şişlık var.sol bademciğimin altında yutkunurken aşaği yukariya oynuyor.sert ve sabit değil tutulunca oynatabilyorsunuz.yutkunurken takiliyor ve ķırt diye ses çıkıyor.zaman zaman sol bademciğimin yanından aşaği doğru da hafif sızi var.antibiyorik kullanınca bu sızı yok oluyor.ne olabilir sayın hocam?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Osman bey, şişliğin antibiyotik kullanınca gerilemesi, iltihabi bir duruma işaret ediyor olabilir. Bu bölgede bununla ilişkili olabilecek çok anatomik yapı var. Bir kulak burun boğaz uzmanının takibi ve gerektiğinde bazı görüntüleme yöntemleri ile bunun teşhisi yapılabilir.

   cevap
 5. Ela Eliza Bilir  Mart 4, 2019

  Merhaba ben Ela benim bademcikte siyah kitle var ve acitiyor su bile zor iciliyor.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 5, 2019

   Ela hanım, bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız yerinde olur.

   cevap
   • Ela Bilir  Mart 5, 2019

    TEŞEKKÜRLER DOKTOR

    cevap
 6. Hatice  Şubat 28, 2019

  Hocam oğlum 5 yaşında onu gıdıklarken bademciğinin iç kısmına doğru bir nokta da beyaz mercimek büyüklüğünde bir şey gördüm yutkununca cep kısmına girdi nefesi 2 gündür kötü kokuyor bademcik taşı olabilir mi tşk ederım şimdi den

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 4, 2019

   Hatice hanım, çocuklarda da bademcik gözeneklerinde magma dediğimiz birikmeler olabilir. Ancak yeni başlamış durumlarda bazen boğaz veya bademcik iltihaplanmalarını da düşünmek gerekir.

   cevap
 7. Aysel  Şubat 25, 2019

  Hocam meraba 10 yaşında kızım 5 yaşındayken ameliyat olmuştu 4 aydır bademcik yerinde sarı bişey var bir Dr. Bademcik taşı olabileceğini söyledi KBB gid8cez sorum şuki bademcigi olmayan birinde bademcik taşı olabilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   Aysel hanım, bademcik olmayan birinde bademcik taşı olamaz. Ancak bademcik dokusu klasik yöntemde kazınarak alındığında, geride bazen doku artıklarını kalabilir. Böyle bir doku artığı içerisinde bademcik taşlarına rastlayabiliyoruz. Ama bir kulak burun boğaz uzmanı gördüğünde, bunun ne olduğunu size söyleyecektir, merak etmeyin.

   cevap

 Yorum Ekle