Sinüzit Ameliyatı-Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sinüzit Ameliyatı Video

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  BİLAL 10.12.2020 13:16:33

  Saygılar hocam burun yıkama kiti verdiniz bu gün 17 gün OLDU sanki faydasını görüyor gibiyim bir paket daha alıp kullansam sıkıntı olurmu bilal göktaş

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   13.12.2020 11:42:34

   Bilal Bey elbette, ben sizin burnunuzu endoskopla tekrar görene kadar devam edebilirsiniz.

 • kullanıcı
  S 3.05.2020 13:05:00

  Merhaba hocom ben Sabri sinüzit ameliyatı olalı 5 gün oldu başımda ağrı var normalmidir

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   3.05.2020 18:04:00

   Sabri Bey geçmiş olsun, ameliyatınızı ben yapmadığım için komplikasyon risklerinizi bilemem. Sizin doktorunuz ile temasa geçip bu durumu bildirmeniz gerekir.

 • kullanıcı
  F 1.05.2020 00:04:00

  S.a hocam cok kötüyüm hayatım maf oldu alerjik sünizitim var lütfen yardımcı olun benim kullanmadıgım çalmadıgım kapı kalmadı berbat bir durum yardımınıza ihtıyacım var

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   1.05.2020 09:01:00

   Fatih Bey geçmiş olsun, 15 Mayıs’tan sonrası için 05423512401 numaradan ararsanız İnci Hanım randevu verir. Ben sizin endoskopik muayenenizi yaptıktan sonra teşhis ve tedavinizi belirleyebilirim.

 • kullanıcı
  F 19.04.2020 20:36:00

  Merhabalar Hocam,

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   20.04.2020 17:29:00

   Fatih Bey, burunda yapılmış bazı değişiklikleri geri döndüremeyebiliyoruz. Ancak hastalığı ve mukozanızın durumunu değerlendirdikten sonra, belki tedavilerinizde yapılabilecek düzenlemeler olabilir. Örneğin basınçlı su mukozayı yıpratabilir; kabuklanma olması da buna bağlı olabilir. Yine basınçlı sümkürüyorsanız içerideki tahrişi artırabilirsiniz. Bunları ele alır, mukozayı iyileştirir, polip gibi durumları takipler sırasında geriletmeye çalışırız.

 • kullanıcı
  M 22.03.2020 13:24:00

  Selamun Aleyküm Hayaırlı günler hocam bende yıllardır kronik sniziut mevcut kimin zaman antibiyotik kimi zamanda iğne ile geçiştiriyorum tabi iğne çok zor durumda olduğum zamanlarda oluyorum senede 3veya 4 sefer.Grip olduğum zamanlar daha şiddetli oluyor.Ameliyat gerektirecek bir durum varmı varsa ne kadar etkili olur biraz kararsızım,görüşlerinize ihtiyacım var

  1
  • doktor
   DR. ATİLLA ŞENGÖR
   4.08.2019 10:17:00

   Mahmut Bey, raporda yazanların endoskopik muayenede teyid edilmesi gerekli. Dolayısıyla CD’yi yollamanızın anlamı yok.Bahsedildiği gibi polipli sinüzitiniz varsa önce ilaç tedavileri ile bunları geriletip, endoskopik takiple sizi en iyi halinize getirdikten sonra operasyon planı yapmamız gerekli. Bu amaçla, eğer benim sizi tedavi etmemi istiyorsanız bir kaç kere İstanbula gelip gitmelisiniz. Hastalığın en yoğun halindeki filme göre ameliyat planı yapılmaz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.