Boyunda Kitleler-Şişme-Yağ Bezesi-Kızarıklık

Boyunda Kitleler-Şişme-Yağ Bezesi-Kızarıklık

Boyunda şişme ve yumrulara yol açan en sık neden, bu bölgedeki, komşu organlardaki birtakım infeksiyonlar ve/veya şişen lenf bezleridir. Yine bazen abseleşmeler, tükürük bezi şişmeleri veya kistik kitleler de olabilir. Aslında hastaların bu tip durumlarda esas korkusu, boyundaki şişmenin bir lenfoma ya da herhangi bir kanser türüne bağlı olup olmadığıdır. Aslında bu durumları teşhis etmek zor değildir. Örneğin kapsamlı bir endoskopik KBB muayenesi sırasında boyun kitlesinin sebebine yönelik önemli bulgular edinilir. Hastadaki kitlenin ne tipte olduğunu ultrasonografi veya MR (manyetik rezonans görüntüleme) gibi yöntemlerle belirleriz. Akut iltihabi bir duruma bağlı şişmelerin çoğu uygun bir tedavi ile kısa sürede sonlanır. Ancak tedavi ile gerilemeyen boyun şişmelerinde tanısal amaçlı bir biyopsi gerekliliği veya kitlenin çıkartılacağı bir operasyonla teşhis ve tedavi gerekli olabilir. Patalojik ve/veya mikrobiyolojik incelemeler sonucuna göre hastalığın ne olduğu belirlenerek, ilgili branşla beraber hastanın tedavisi ve takibi planlanır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  ATAKAN 14.08.2023 10:07:00

  Hocam Merhabalar. Yaşım 22.Boyunun her iki tarafında üzün süreli geçmeyen ve boyu 1.5-2 cm yi geçmeyen hareket eden yumuşak kitlelerim vardı çocukluktan beri .Yaklaşık 2 3 aydır ağrısı var ve daha da hassaslaştı. Bununla birlikte baş ağrısı ,halsizlik ve kaşıntım arttı ne olabilir?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.08.2023 12:29:17

   Atakan Bey, boyunda lenf bezi şişmeleri pek çok hastalığa bağlı olabiliyor. Bu durumu önemsemek gerekir; buradan olasılıkları soruşturmaktansa bir KBB Uzmanına gitmenizde ve sebeplerin araştırılmasında fayda var.

 • kullanıcı
  KENAN 13.07.2023 13:41:30

  Hocam merhaba.Daha once esimin bademcik enfeksiyonu icin sizinle gorusmustuk.Simdi 8 yasindaki oglumla ilgili danismak istiyoruz.Yaklasik 4 ay once oglumun boynunun saginda farkettigimiz bir sislik nedeniyle acil polk.de enfeksiyon teshisiyle ilac tedavisine baslandi. 2 hafta sonunda sislik azalmayinca baska bir cocuk ve kbb hekimine basvurduk. Muayene ve kan tahlilleri sonucunda boyun usye bakildi. Bu kez iki haftalik antibiyotik tedavisine basladik. Degisiklik olmayinca antibiyotik dozu artirilarak devam ettik.1 aylik antibytk tedavisinden sonra tekrar boyun us ye bakildi. KBB, US ve cocuk hekimlerince buyuk farkliliklar olmadigi ancak ince igne biyopsisi yapilabilecegi soylendi. Bu asamada farkli biz uzmandan da fikir almak istiyoruz. Bir sikayetimiz, agri, gece terlemesi veya yorgunluk/halsizlik vb.belirti yok. Biyopsi veya diger tetkiklerle ilgili siz ne dusunursunuz? Sizin muayenehanenizde bu islemleri yaptirabilir miyiz? Tesekkurler.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.07.2023 12:42:42

   Merhaba, çocuklarda biyopsi gibi işlemleri hastane ortamında yapmak daha doğru; muayenehanemde yapamayız bunu. Ama üç hekim değerlendirip hemfikir olmuşsa bulunduğunuz yerde devam etmeniz doğru olur.

 • kullanıcı
  ALİVALİYALCİN9@GMAİL.COM 28.02.2023 20:12:03

  Kulağımda boynumda ve boğazımda var bunlardan bide doktorun söylediğine göre dalağın büyümüş tehlikelimidir

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.03.2023 12:58:48

   Merhaba, lenf bezlerinin büyümesine yol açan pek çok hastalık var. İnfeksiyonlar veya sistemik koşullar olabilir; doktorunuz bunları araştırıp size bilgi verecektir.

 • kullanıcı
  MÜJGAN 15.02.2023 19:25:16

  Omuz ve kulak arasında boynumda hareket eden ağrısı olmayan bezelye kadar küçük bi şişlik var tehlikelimidir

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.02.2023 10:00:06

   Müjgan Hanım, bu bölgede lenf bezleri bulunur. 1 santimetre çapına kadar olanları normal kabul ederiz. Ama muayenenizi yapmadığım için bunun lenf bezi mi yoksa başka bir kitle mi olduğunu bilemem. Endişeniz varsa bir KBB Uzmanına görünmelisiniz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.