geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Serkan uslu  Haziran 22, 2017

  Merhaba hocam 2 gün önce kbb ye gittim yaklaşık on yıldır geniz akıntısı sıkıntım var sürekli tükürme ihtiyaçı hissediyorum hayatımda hiç sigara içmedim en büyük sıkıntım ağız kokusu de burun içi sprey verdi sorunum çözülebilirmi şimdiden teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 23, 2017

   Serkan Bey, geniz akıntısı nedeni ile beraber tedavi edildiğinde çoğu kez çözülebilir bir durumdur. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygun gördüğü süre boyunca lütfen aksatmayın ve kontrollerinize devam edin. Sonuç alamayacak olursanız gelirsiniz.

   cevap
 2. gulsah  Haziran 21, 2017

  Merhabalar.
  Sürekli oluşan bi geniz akıntım var, dışarı atmakta zorluk çekiyorum ve rahatsız oluyorum. İşim gereği sürekli konuşmam gerekiyor ve zorlanıyorum. Balgam söktürücü şurublardan kullandım ve geçmiyor. Sigara da kullanıyorum ne yapmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 22, 2017

   Gülşah Hanım,geniz akıntısının sigara kullanımından başka nedenleri de var. Balgam söktürücü şuruplar bu nedenlerden bazılarında fayda edebilir, ancak nedeni belirleyip vereceğimiz tedavilerin etkisi daha kalıcı olur. Endoskopla yaptığımız burun-geniz muayenesinde bu tip durumları kolaylıkla belirleyebiliyoruz.

   cevap
 3. Ayşim  Haziran 21, 2017

  Hocam merhaba benimde sürekli boğazımda balgam oluşuyo çıkarmaya çalışıyorum yok miğdemi bulandırıyor geçen sene doktora gittiğimde bana geniz etin var demişti bi daha gitmedim kontrole acaba bundan kaynaklı olabilir mi saygılarımla

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   Ayşim Hanım, geniz eti genellikle 16 yaşlarında kaybolur. Yaşınız bundan büyükse başka nedenleri araştırmak gerekli. Yaşınız küçükse tam tersi, geniz akıntısına yol açan hastalıkları geniz eti büyümesinin nedeni olarak düşünmek gerekir.

   cevap
 4. Tugay ispir  Haziran 21, 2017

  Hocam Kolay Gelsin Yazdığınız Bilgilerin İçin Öncelikle Teşekkür Ederim Ben 20 yaşındayım 1 yıla Yakındır Geniz Akıntısı Var Sürekli Boğazımı Zorluyorum Ve Bu Beni Korkutuyor Başka Hastalıklara Sebep Olacağını Düşünüyorum Doktora Gittim Faranjit Dedi İlaç kullandım Sprey Kullandın Fakat Hiç Bir Yararı Olmadı Burnumun Sol deliğinden Nefes Alamıyorum Bu Konuyla İlgili Ne Yapmalıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   Tugay Bey, sigara içmiyorsanız kanser gibi dönüşümler oldukça nadirdir.Fakat ses sağlığı ve alt slunum yolları geniz akıntısından etkilenebilir. Ayrıca burun tıkanıklığı ile beraber hem boğaz hem de genel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda endoskopik muayene sırasında hem geniz akıntınızın nedenini hem de burun tıkanıklığı nedenleri doğrudan görerek teşhis edebiliyoruz. Buna göre de gerekli tedavi ve önerilerimizi yapabiliyoruz.

   cevap
 5. Merve  Haziran 21, 2017

  Kızım 3 yasinda son 2 aydan beri her disari ciktığımızda oksurmeye başlıyor.bu öksürük yatınca dayanilmayacak bir hal alıyor uyuyamiyor oksurmekten.prospan adında bitkisel surup verdim yatarken o akşam öksürük çok azaldı bugün 2 gün verdim yine öksürük var.sürekli yutkunma hali ve öksürük.gündüz çok öksürük yok ama yatınca durmaksızın var.alerjik olduğunu düsünüyorum. tavsiyeleriniz için tesekkurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 21, 2017

   Merve Hanım, kullandığınız ilaç öksürük refleksini azaltabilir, fakat geniz akıntısını kesmeyebilir. Endoskopik muayenede alerji veya hangi hastalık ise, geniz akıntısının nedeni bulunarak tedavi verilebilir. Elbette gece yatınca başlayan öksürüklerde nedenler arasında reflüyü de unutmamak gerekir.

   cevap
 6. Arif Bakkaloğlu  Haziran 20, 2017

  Geniz akıntısı teşhisi kondu. Çok çay içiyor su tüketmiyordum. Tahlillerde vücudun su ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Bu arada Ramazan dolayısıyla oruç ile su içme azaldı.
  Bu sıralar kuru bir öksürük ve akabinde nefessiz kalma,nefes alamama durumu ortaya çıktı. Bir kaç saniye süren bu kırız beni çok korkutuyor.
  Alerjik ilaçlara başladım,kortizonlu bir iğne uygulandı bu gün birinci gün ve önce öksürük sonra tıkanma ikinci gündede günde bir kaç kere oluyor.
  Bir müddet nefes alamama hava alış yollarının koyu sıvının yapışkanlık halindenmidir.
  Çevabınız için şimdiden teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 20, 2017

   Arif Bey, nefes tıkanması geniz bölgesinden olabilir. Ancak “uyku apne” dediğimiz nefes durması açısından tehlikeli olabilecek bir durum da olabilir. Bu yönden de sizi ele almak gerekli olabilir.

   cevap
 7. Nedim  Haziran 19, 2017

  Dr. Bey kızım 5 yaşında devamlı kısa aralıklarla tekrarlayan öksürüğü var. Başlarda doktorun verdiği aferin balgam sökücü gibi ilaçlar kullandık. Bi süre sonra yine tekrarladı. Alerji testi yaptırdım yumurta ve fındık alerjisi çıktı. Dr. Tamamen kesmememi ileri bi durum olmadığını söyledi. Bu ara dikkat ediyorum ama yine öksürüğü var. Gece yutkunmaya çalışıyor gibi, sabah kalkınca, gün içinde, gece yatınca öksürüğü var. Arada başım ağrıyo diyor. Geniz akıntısı olabilirmi diye düşünmeye başladım. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Nedim Bey, çocuklarda gıcık öksürükleri sıklıkla geçirilen üst solunum yolu infeksiyonları ile ilgili olabilir. Bu durumlarda da geniz akıntısı olur ve rahatsızlık verebilir. Beraberinde alerjik nezle, geniz eti ve reflü gibi durumlar da eşlik edebilir. Endoskopik muayenelerimiz bu tip durumlarda önemli bulgular elde etmemizi sağlar.

   cevap
 8. Leila  Haziran 18, 2017

  hocam saygılarımla merhaba; ben 38 yaşındayım, sigara hiç kullanmadım ; yaşadığım yerde çam ağacı polenlerinden kaynaklı bahar dönemleri alerjik rahatsızklık yaşıyorum ve yaklaşık olarak 15 yıl önce hayatıma girip ve her yılın muhakkak haziran temmuz dönemi yaklaşık 1-2 ay süreli geniz akıntısından kaynaklı olarak rahatsız edici kuru bi öksürük döngüsü yaşıyorum.doktorlar ” Aaaa de bakim; hımm!! Geniz akıntısı deyip””bi iki ilaç yazıp gönderiyorlar. Bu hiç bi işe yaramıyor.hem iş yerimde hemde özel hayatımda çok rahatsız edici bi süre yaşıyorum.Ayrıca uyuyamamaktan kaynaklı gerginlik,halsizlik durumu ve geniz akıntısından kaynaklı mide bulantısı,şiddetli öksürükten dolayı baş ağrısı, kasılmalardan kaynaklı kas ağrıları da beraberinde yaşadığım ayrıca durumlar.Bunun bi çaresi yokmu? her yıl korku ve endişeyle bu dönemleri bekliyorum.Artık bıktım gerçekten.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Leila Hanım, geniz akıntısı olduğu boğazdan anlaşılabilir. Fakat burun içine endoskopla baktığımızda bunun nedenini de görebiliriz. Bununla birlikte burun içi mukozasının rengi, sinüs kanallarının anatomisi ve pek çok bulgu da elde ederiz. Elbette bunların yorumlanması deneyim işidir. Tedavi ve takipler buna göre planlandığında siz de fayda görebilirsiniz.

   cevap
 9. Cihat  Haziran 16, 2017

  Atilla Bey Merhaba,

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ilk defa doyurucu bilgi içeren bir metne sayfanız üzerinde ulaştım. Bu değerli ve açıklayıcı bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.
  Çok uzun süredir neredeyse 10 yıldır kulak burun alanlarında sorunum var. 6 yıl öncesinde solunum sebebiyle gittiğim değerli bir hekim allerjik bronşit ve allerjik rinit olduğumu iletti. Bu sebeple yaklaşık 5 yıl allerji aşısı yaptım ve dönemsel olarak spray ve bazı ilave ilaçlar kullandım. Ancak her ne kadar zaman zaman rahatlasam da sorun maalesef giderilemedi. Ancak en önemli sıkıntım. ciddi oran da geniz akıntım var ve beni çok rahatsız ediyor. Ağız kokusu yapıyor ve bilhassa uyurken nefes alma konusunda sıkıntılar yaşıyorum (Not: 3 yıl önce de uyku apnesi teşhisi konuldu ve CIPAP cihazı kullanıyorum ama gerçekten apnemi emin değilim!!!). Ama asıl sorunumun burun içerisinde bir şeyden kaynaklı olduğunu hissediyorum. Bu konuda beni yönlendirmenizi ve yardımlarınızı çok çok rica ediyorum.

  Saygılarımla,

  Cihat

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2017

   Sağolun Chat Bey, belirli konularda yoğun çalışmak aslında biz hekimler için de doyurucu ve yüz güldürücü oluyor. Sizin hastalık sürecinize sahip hastalarda, geniz akıntısının nedeni olarak sıklıkla sinüslerin ve mukoza örtüsünün işlevsel sorunları karşımıza çıkıyor. Bir gün elinizde bulunan tüm rapor ve filmlerle geldiğinizde, endoskopik muzyenenizle beraber bunları yorumlarız ve gerekli adımları atarız.

   cevap
 10. kerem  Haziran 15, 2017

  Hocam uzun süreli geniz akıntısı ses tonunda herhangi bir değişikliğe sebep olur mu? Yoksa sadece konuşmayı mı zorlaştırır?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2017

   Kerem Bey, uzun süreli geniz akıntısı gıcık öksürüğü ile beraber, ses tellerinde (vokal kordlarda) kalınlaşmalara, kist vya nodüllere neden olabilir. Beraberinde burun tıkanıklığı varsa, yapılan ağız solunumu ile beraber yine kurulukla birlikte, ses sağlığını her yönde olumsuz etkileyebilir. Sorunların şiddetine göre ses tonunda değişme, kısıklık ve konuşma zorlukları dahil pek çok durumla ilişkili olabilir.

   cevap
 11. Türker  Haziran 15, 2017

  Sayın Hocam,
  Ben öğretmenim ve boğazımın sağ tarafından gelen sürekli bir geniz akıntısı mevcut. MR çekindiğimde yüzümün sağındaki sinüs boşluğunda birçok insanda olabilecek önemsiz bir kist olduğunu söylediler. Bunun yanında yine önem arzetmeyecek şekilde burnumda sağa doğru bir deviasyon olduğu da söylendi. Bu sürede de kilomda bir artış oldu. Sağlıklı bir şekilde nefes alamadığımı farkettim. Yüksek sesle ders anlattığımda veya çok hafif de olda cereyanda kaldığımda hemen boğazım şişmeye başladı. Boğazımdaki geniz akıntısının biriktiğini konuşurkende zorlandığımı hatta ağzımda sıvı birikmesi olduğunu tespit ettim. Ama ilginçtir tesadüf eseri kahvenin bu durumuma iyi geldiğini de buldum. Değerli hocam, söylemiş olduğum kist, hafif deviasyon ve özellikle kilo geniz akıntısı yapabilir mi? Artık çok rahatsız oluyorum, lütfen yardımlarınızı bizim gibi sizinle yüz yüze görüşme imkanı bulamayan hastalarınızdan esirgemeyin. Saygılar, hürmetler…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2017

   Türker Bey, geniz akıntısının kaynağı olarak sinüsler araştırılıyorsa, MR malesef uygun bir inceleme yöntemi değildir. Zira sinüs kanallarının yapısını, kapalı olup olmadığını veya aksesuar delikleri BT ile saptayabiliyoruz. Bu filmin de çekildiği zaman çok önemlidir (kendi kendinize çektirmemelisiniz). Ancak bundan daha önemlisi endoskopik muayene sırasında görebileceğimiz burun içini kaplayan mukoza örtüsündeki bulgulardır. Bunlara ek olarak alışkanlıklarınız ve genel sağlığınız da önemlidir. Kilo ile ilişkili olarak, bazen beslenme bozuklukları ile mukoza sorunlarının beraber olduğunu sıkça gözlemliyoruz. Beslenme bozuklukları, özellikle karbonhidratlı beslenme, sindirim sistemi florasını bozarak, toksik maddelerin emilimine, bağışıklığın bozulmasına, vücutta inflamasyon, ödem ve mukoza ödemine yol açabiliyor. Ancak bundan önce akla gelmesi gereken pek çok KBB bölgesi hastalıklarımız vadır. Bahsettiğiniz sinüs içi küçük kistler ve burun eğriliği sıklıkla geniz akıntısına neden olmuyor. Çok yönlü bir inceleme ile esas nedeni saptayıp tedavi belirlemek sonuç verebilir.

   cevap
 12. Kudret  Haziran 15, 2017

  Selamun aluykum hocam geniz akintisi halsizlik yorgunluk boyun agrisi yaparmi acaba tskr

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2017

   Kudret Bey, geniz akıntısının kendisi bu şikayetlerinize yol açmaz. Fakat geniz akıntısına neden olan, beraberinde burun tıkanıklığına da yol açan bir durum, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlere yol açabilir. Bruksizm dediğimiz, uyku sırasında oksijensizliğe bağlı gelişen kasılmalar nedeniyle, bu hastalarda boyun, çene eklemi, sırt ve bel ağrıları görülebilir.

   cevap
 13. akif  Haziran 14, 2017

  Değerli hocam, normalde sigara dumanından nefret ederim. Fakat yaklaşık 1 ay kadar sigara dumanına pasif içici olarak maruz kaldım. O zamandan beri yaklaşık 3 aydır sürekli geniz akıntım oluyor ve bu süreçte kronik faranjit teşhisi de konuldu. Bütün bunlar sadece 1 ay sigara dumanına maruz kaldığımdan mı oldu hocam, yoksa başka bir sebebi olabilir mi..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 15, 2017

   Akif Bey, sigara dumanının etkisi sanıldığından daha fazla olabiliyor. Sizde eğer geçmişte geniz akıntısı şikayeti yoktuysa, yaşadığınız tesadüf olmayacaktır. Fakat dumandan uzaklaşmanız ve verilen tedavilerden fayda görmemeniz halinde, olası diğer nedenlerin araştırılması için bir gün bekleriz.

   cevap
   • akif  Haziran 15, 2017

    Hocam, sadece tuzlu gargarayla rinoclenil verdiler. Tuzlu gargara genzimi çok acıttıtığından hiç yapmıyorum. Kesin çözüm için yeterli olacaksa yaparım. Gargara yapsam geniz akıntısından kurtulur muyum sizce hocam..

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Haziran 16, 2017

     Akif Bey, geniz akıntısının nedenleri çok çeşitli. Burundaki muayene bulgularınıza göre teşhis ve tedavi yaparız. Hastalığınızın ne olduğunu bilmeden, verilmiş bir tedavinin etkilerini öngörmem malesef olanaklı değil.

     cevap
 14. hazal güneş  Haziran 12, 2017

  Hocam merhaba yaklaşık 4 ay önce sigarayı bıraktım ve o günden sonra geniz akıntım başladı. Günlük 1 tane Allegra almama rağmen geniz akıntım ve ağız kokusu devam ediyor. Ne yapmalıyım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2017

   Hazal Hanım, sigarayı bırakmanızla burun işleyişinde, burnun temizlenme sisteminde düzelme başlayacaktır. Bu dönemde akıntılar olabilir, bol su içmeniz fayda sağlayabilir. Ancak bir başka durum olmadığından emin olmak için ve iyileşme sürecinizi hızlandırmak için bir gün endoskopik muayenenizi yapmamda fayda var.

   cevap

 Yorum Ekle