geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Nurullah  Ekim 21, 2017

  Hocam mrblar geniz akıntısı ne gibi rahatsızlık verir benim sürekli balgam ve halsizlik var vücudum da özellikle sirtim çok çok agriyor bacaklarim yine ayni ilac kullandım yine gecmedi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 22, 2017

   Nurullah Bey, akut üst solunum yolu infeksiyonları sırasında, balgam ve halsizlik ile vücutta kırgınlık ve ağrılar olabilir. Bir doktora başvurduğunuzda bu durumu teşhis ve tedavi edecektir.

   cevap
 2. hasan  Ekim 20, 2017

  Hocam Merhaba Benim Bir sorunum Var 2 Aydır Sıkıntılıyım Boğaz Reflüsü Var Dediler Reflü Tedaviside Görüyorum Ama Gastrolojiden Endoskopiyede Girdim Alt Kapakta sıkıntı Yok Dedi Reflü Değilsin Dedi Doktor Kbb De Boğaz Reflüsüsün Dedi Anlamadım Gitti 1 Aydır Reflü Tedavisi Görüyorum ama Faydası Olmuyor Genzimden Devamlı Kalın Ve Kuru Bir Şekilde Geniz Akıntım Var Bu Septomların Hepsi Burun Amaliyatından Sonra Oldu Amaliyattan Önce Çınlamam Ve Kulak tıkanıklıgım Vardı Östaki Tüplerin Calışmıyor Diye Amaliyata Girdim Amaliyatta Smr Leptoplasti Amaliyatı Oldum Kemik Yamuklulugu Var Diye Ama Hala Sorunum Çözülmüş Değil Hala Kulaklarım tıkalı Sünizit Tedavisi Gördüm Antibiyotik Atarken Rahatlıyorum Ama Bittikten Sonra Tekrar Başlıyor Hocam Psikolojim İyice Bozuldu Lütfen Yardım Edin.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 21, 2017

   Hasan Bey, sorunlarınız geniz akıntısına bağlıyse bunun nedenini endoskopik muzyenelerle teşhis edip tedavinizi belirleyebiliriz. Ameliyat nedeniyle sinüs kanallarında geri dönüşümsüz bir değişime yol açılmamışsa tedavi şansı da oldukça yüksektir.

   cevap
 3. cigdem  Ekim 16, 2017

  Merhaba Atilla Hocam,
  Bademcik iltihabı olduktan sonra antibiyotik tedavisi aldım. Soğuk algınlığı sırasında astımım arttı ve göğüs hastalıkları doktorumun kontrolünde kortizon tedavisi aldım 4 gün. Şu anda 2 gündür sadece Duact kullanıyorum ama geniz akıntım geçmedi ve balgamda çok fazla. Rengi açıldı ancak Duacta devam etsem tamamen geçer mi? Alternatif bir tedavi var mıdır balgam için?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Çiğdem Hanım, bir Doktor tarafından verilmiş olan tedavilerde, sizi kendim muayene etmeden ve teşhisinizi belirlemeden, değişiklik veya öneri yapmam doğru olmaz.

   cevap
 4. Çağdaş  Ekim 15, 2017

  Merhaba Atilla bey ben Bayburt’ta öğrenciyim. ben geniz akıntısını 4 yıldır çekiyorum kuru ve kesik öksürük ( uyurken olmuyor ) sürekli boğazımda akıntı hissi var. Yemeklerden sonra aşırı geniz akıntısına bağlı mide bulantısı var ara ara istifra ediyorum. Defalarca kez doktorlara gittim fakat çözüm bulunamadı akciğer filmi beyin tomografisi temiz çıkıyor. Tahlillerde bir sıkıntı görünmüyor doktorlar genellikle alerjik diyorlar fakat verdikleri ilaçlardan hiç fayda goremedim. Okyanus suyu ile burnumu temizledim ada çayı gargarası yaptım onlar da faydalı olmadı. Müsait olduğunuz bir zaman sizinle iletişim kurmak istiyorum. Yardımcı olursaniz sevinirim iyi günler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Çağdaş Bey, şikayetleriniz geniz akıntısına bağlıysa, bunun kaynağını burun ve sinüslerde belirleyip, tedavi önerilerinizi yapabilirim. Fakat buraya gelmeden önce, reflü veya sindirim sistemi hastalıkları açısından bir Gastroenterolog tarafından araştırılmanız anlattıklarınıza göre daha isabetli olur gibime geliyor. Gerekirse yemek borusu ve mide endoskopisi yaptırmanızı da önerebilir. Buna rağmen fayda görmezseniz elbette bizi arayabilir, randevu alıp gelebilirsiniz.

   cevap
 5. Emriye topaloglu  Ekim 15, 2017

  Hayirli gunler doktor bey. 3 yildir bende geniz akintisi oluyor gitmedigim doktor kalmadi konusmakla zorluk cekiyorum surekli bogazimda takilma balgami cikarmak icin ugrasiyrm . Doktorlar alerjik ilac verdi kullaniyrm etkisi yok ve surekli su tuketiyorum. Yine gecmiyor rahatsizim artik bu durumdan caresi yokmu bunun surekli akinti oluyor konusmakta hep gucluk cekiyorum, burnumdan degilde agzimdan afedersinz sümukler geliyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Emriye Hanım, balgamın kaynağı genizden ise ve alerjik tedavilerden fayda görmemişseniz, bunun nedeni sinüs rahatsızlıkları olabilir. Endoskopik muayene ve bazen bazı filmlerle bunu teşhis eder, gerekli tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Emriye Hanım, balgamın kaynağı genizden ise ve alerjik tedavilerden fayda görmemişseniz, bunun nedeni sinüs rahatsızlıkları olabilir. Endoskopik muayene ve bazen bazı filmlerle bunu teşhis eder, gerekli tedavinizi yapabiliriz.

   cevap
 6. Sibel  Ekim 13, 2017

  Mrblar benim 2yildir geniz akintim var.bu durum beni bi hayli rahatsiz eder oldu.dr gittim birsey yok dedi.ilacta vermedi.birde krem renkli parcaciklar geliyor cok kotu kokuyor endişeleniyorum acikcasi.et parcasi degil ama bu.siz neler önerebilirsiniz.yine randevu aldim haftaya gidicem kbbye.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 17, 2017

   Sibel Hanım, şikayetleriniz varsa mutlaka bunun bir nedeni vardır; belki gözden kaçtığı için teşhis edilememiş olabilir. Endoskopla yaptığımız muayeneler sırasında burun ve geniz boşluğunu doğrudan gördüğümüzde, sizdeki şikayetlere yol açan geniz akıntısı nedenlerini de aslında kolaylıkla belirleyebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle