geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. erkan  Temmuz 10, 2018

  merhaba hocam balgamlı öksürük icin gittiğim hastanede koah teşhisi konuldu daha kapsamlı bşr hastane gittiğimde koah deyil geniz akıntısı olduğum söylendi boğazımda gıdıklama ve yutkunmada zorlama oluyor asıl sorun öksürük boğulur gibi oluyorum ve başımın ettafını öksürükten ağrıyor mideme gaz doluyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Erkan Bey geçmiş olsun, geniz akıntısı akciğer sorunlarının yönetilmesini zorlaştırabilir.Sizdeki geniz akıntısının nedenini teşhis ve tedavi etmemizi isterseniz, sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 2. Ebru  Temmuz 7, 2018

  Burnumun sağ tarafında bir kemik var neredeyse burun deliğini kapatacak şekilde. Doktora gittim doktorun söylediği ameliyatla kesinlikle alinmasi lazim. Ama kemik asagida olduğu için aldigimizda burnun asagi doğru düşecek. Çok sorunlu bir ameliyat olur ben yapamam dedi. Ne yapmaliyim ? Tesekkur ederim şimdiden

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Ebru Hanım, burun ön bölümündeki kemik eğriliklerinin düzeltilmesi deneyim ister. Doktorunuzun dediği gibi, burun çökmesini önlemek için bu bölüm ameliyatla alındığında, operasyon bitiminde düz ve sağlam bir kıkırdakla desteklenmeli. Bir gün sizi ben de endoskopik muayene ile değerlendirdiğimde bu operasyonla ilgili tüm olasılıkları konuşacağız.

   cevap
 3. ABDULLAH KAYA  Temmuz 5, 2018

  hocam 65 yaşındayım ve bir sivil top.örg.bşk.lığı yapıyorum.10 senedir geniz akıntısı sorunu yaşıyorum,ispartada gitmediğim doktor kalmadı.antalya akdeniz üniversitesi immünoloji bölümünden prof. me… beye de muayene oldum sende bir şey yok dedi,alerji testinde halı havı na karşı karşı hassas olduğum her testte görülüyor,hocam sabah kalktığım genzim balgam dolu oluyor.zannederim gece akçiğerlerime de gidiyor 2-3 saat öğüre öğüre temizliyemiyorum.çok sıkıntı çekiyorum.ilaç kullandığım da biraz hafifliyor.hocam bunu ömür boyu çekecekmiyim.çekilecek dert değil.sdü tıp fakültesinden kbb uzm.prof.ha.. beye gittim,tahlil istedi,tahlil labaratuvarı yetkilileri ile görüştm.balgam ağızdan geliyor burundan gelmiyor ki,ağızdan gelince tahlilden tam sonuç alınamaz dediler,sonra ben herhangi kafa travması yaşamadım ki sıvı beynimden gelsin,ayrıca zaten sıvı beyinden gelirse kısa sürede vefat edersin diyorlar,10 senedir bu derdi çeekiyorum ölmeye de hiç niyetim yok.sadece sol burun kısmından rahatsızım.prof ne. ör.. hocamla tanışırız,tahminen 10-12 yıl önce kendisine gittim burun bölesinin tomografisimi diyorsunuz nedir ondan çektiler bir arkadaşına gönderdi o prof da sol sinüzit kanalın genişlemiş demişti,sayın hocam buraya telefonumuda yazıyorum lütfen yardımcı olun yol gösterin.şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 15, 2018

   Abdullah Bey, geniz akıntısı nedenlerinin başında burun-sinüs hastalıkları gelir. Kronik sinüzit hastalığının teşhis ve başarılı tedavisi ileri deneyim gerektirir. Eğer filminizde saptanan durum bu tip bir hastalığa işaret ediyorsa, geniz akıntınızın çözümü de buna yönelik tedavi ile mümkün olabilir. Bu amaçla sizi bir gün elinizdeki filmle beraber İstanbula bekleriz.

   cevap
 4. Filiz Guzeldal  Temmuz 3, 2018

  Hocam selam
  Ben Almanya’dan filiz
  Hocam bende aşırı yutkunma hissi var sürekli bogazımda birşey balgam gibi biley hissediyorum sürekli yutkunmak zorunda kalıyorum işte bogazımı temizlemek öksürüp yada gencimi cekiyorum çok rahatsız edici bide akşamları gece yatarken daha çok oluyor. Neyapsam bırda doktorlara göründüm pek biley anlamadılar napsam acaba yardımcı olurmusunuz hocam
  Saygılar

  cevap
  • Rüya  Temmuz 6, 2018

   Merhaba benimde şeffaf bi geniz akıntım oluyor boğazımda gıcık oluyor öksürtüyor beni geceleri özellikle uyutmuyor bebeğim var uyanıyor sürekli öksürdüğüm için Neden oluyor bu?yarın ilk işim doktora gitmek olucak.teşekkürler

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

    Rüya Hanım, bu akıntının süresi önemli. Eğer yeni başlamış bir durumsa bu basit bir üst solunum yolu infeksiyonuna bağlı olabilir ve herhangi bir meslektaş sizi tedavi edebilir. Fakat kronik durumlarda veya size uygulanacak tedaviden fayda görmezseniz, bir gün geldiğinizde benim deneyimimden faydalanabilirsiniz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 3, 2018

   Filiz Hanım geçmiş olsun, elbette İstanbul’a geleceğiniz bir zaman diliminde, önceden randevu almak koşuluyla geldiğinizde elimizden geleni yapabiliriz. Merak etmeyin geniz akıntısının nedenini bulma ve tedavisi üzerine yoğun çalışıyoruz.

   cevap
 5. serhat  Temmuz 2, 2018

  hocam 2 yıldır bir geniz akıntım var yutkunma hissiyati oluyor genelde yemeklerden sonra ve gece daha cok oluyor, birde burun eğriliği var 2 yıldır geniz akıntım o sıralarda başlamıştı hatırlıyorum burnuma dokunduğumda bariz belli oluyor eğrilik hissediyorum elimle burnumun ucu resmen oynuyor eğrilik belli oluyor, 2 yıl kadar önce böyle bir geniz akıntım yoktu sizce burun eğriliğinden geniz akıntısı oluşuyor olabilir mi? Birde burun eğriliği olduğundan itibaren günümün coğunda burnum tıkalı oluyor 1 tarafı gece sürekli tıkanık oluyor. Teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 2, 2018

   Serhat Bey, burun eğriliği sinüs işleyişini nadiren bozabilir; fakat sıklıkla bunun dışındaki başka nedenler burun-sinüs işleyişini aksatarak geniz akıntısına yol açıyor. Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısının genellikle ortak nedenleri vardır; bunları endoskopik muayene ve bazı filmlerle belirleyip doğru bir tedavi planı yapabiliyoruz.

   cevap
 6. Sedat  Haziran 28, 2018

  Mrb hocam benim yaklaşık 5 aydır suren şikayetim boğazım da ilk başlarlar sanki nohut tanesi gibi bir his vardı şuanda ise boğazını sanki birşey sıkıyor ve balgam var gibi sürekli bazende burnum ile boğazımın kesiştiği bölgede balgam var gibi bide eskimsi bir tat oluyor gıcık tutuyor birde boğazına birşey akıyor gibi hayatımı zindana çevirmiş durumda gitmedim doktor kalmadı ne yapmam gerekiyor hocam şimdiden teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 28, 2018

   Sedat Bey, anlattıklarınızın nedeni geniz akıntısı olabilir. Bu konuda deneyim sahibi uzmanlar, bu durumu ve nedenini teşhis edip tedaviyi belirleyebilirler.

   cevap
 7. selçuk  Haziran 25, 2018

  Hocam iyi günler 5 yaşında kızım 6aydır sürekli öksürüyor sinüzit geniz akıntısı diyorlar crp 130 â yükseldi geniz akıntısı bu kadar yükseltirmi ne yapmamız lazim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 25, 2018

   Selçuk Bey, iltihabi koşullar crpyi yükseltebilir. Sık tekrarlayan ve düzelmeyen Sinüzitlerin nedeni çocuklarda geniz eti olabilir. Bu yöndeki muayene, teşhis ve tedaviler kızınıza faydalı olabilir.

   cevap
 8. Selda  Haziran 23, 2018

  Hocam benim boğazımda sürekli bir balgam var özellikle sabahları balgam koyu sarı renkte oluyo bazende özelliklede sabahları gıcık bir öksürükle uyanıyorum bu öksürük çok fazla olunca bir anlık baş dönmesi yapiyo bazende beni kusucak dereceye getiriyo ve bir türlü kurtulamadigim bir agiz kokum var bir çok doktora çıktım ilaç kullandım hiç birşey olmadi bana söyledikleri tek şey her sene 3 kere denize gidin diyolar başka da bir tedavi var diyen yok ne yapicam bilemiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 25, 2018

   Bazı sinüzitlerin teşhisi gözden kaçabilir. Ancak bu konuda deneyim sahibi uzmanlar akıntının kaynağını doğru teşhis edip doğru tedavi seçeneğini kolaylıkla belirleyebilirler.

   cevap
 9. Seda Nur  Haziran 17, 2018

  Hocam benim tam geniz bölümümde nazofarenks diye de belirtebilirim yaklaşık 4 5 yıldır geçmeyen bir geniz akıntısı var aslında akıntı değil oraya yapışmış bir mukus, yutkunmaktan başıma ağrılar giriyor ama hiçbir şekilde bir geçme olmuyor. Yaklaşık üç kere doktora gittim başlarda geçer o deyip ilgilenilmedi geçen sene farklı bir doktora gittiğimde bana D..man spreyi verdi bir de bir hap ama pek etkili olmadı onlar da. Ara sıra çok yoğun oluyor nefes darlığı yapıyor ve ağız kokusuna neden oluyor çok rahatsızım bu durumdan. Şimdiden teşekkür ediyorum hocam. İyi günler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 19, 2018

   Seda Hanım geçmiş olsun, mukus eğer burun-sinüslerden kaynaklanıyorsa, bu yeri endoskopik muayene sırasında görebiliyoruz. Bununla ilgili araştırmayı daha ileri aşamada bazı filmlerle de yapmamız gerekebiliyor. Bunun dışında salgıyı yoğunlaştırabilecek diğer faktörleri de ele aldığımızda hastalarımıza çoğu kez faydamız oluyor. Sizi de bir gün bu amaçla bekleriz.

   cevap
 10. İsa Yarmalı  Haziran 13, 2018

  Hocam 7.5 yaşında oğlum var sürekli öksürüyordu doktora götürdüm geniz akıntısı var dedi Antiboyitik ve burun spreyleri verdi ama hala düzelmedi ne yapalım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 13, 2018

   İsa Bey, infeksiyonlar bir antibiyotik kürü ile hemen iyileşmeyebilir. Tedaviyi düzenlemesi için oğlunuzu tekrar aynı Doktora götürmelisiniz. Ancak 2-3 kür tedavi ile düzelmeyecek olursa, randevu alıp getirdiğinizde oğlunuza endoskopik muayene yapar sorunu teşhis ederiz.

   cevap
 11. ceylan dönmez  Haziran 10, 2018

  Hocam burnunmda ve boğazımda kaşıntı oluyor alerji gibi ve burnumdan akıntı geliyor bu da beni halsiz bırakıyor ne yapmam gerekiyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2018

   Sayın Ceylan Dönmez, alerjik nezle olabilir, bunun teşhis ve tedavisi için bize veya bir Alerji Uzmanına başvurabilirsiniz. Ancak endoskopik muayene yaptığımızda bizim olası diğer başka hastalıklarla ayırıcı tanı yapma olanağımız olabilir.

   cevap
 12. Mesut  Haziran 8, 2018

  Merhabalar hocam…
  benim ileri derecede geniz akıntım var. Sürekli tükürmek genizi temizlemek zorunda kalıyorum. Ayrıca sabahları istifra ediyorum. Kısaca bir ortamda büyük sorunlar yaşıyorum hayatımı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bir çok doktora gittim ilaç burun spreyi verdiler fakat hiç bir faydasını görmedim… bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim… saygılarımla…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 10, 2018

   Tabii ki Mesut Bey, bir gün randevu alıp geldiğinizde şikayetlerinizin nedenini endoskopik muayene sırasında görebilir ve buna göre tedavinizi düzenleyebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle