geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. orhan  Mayıs 14, 2018

  iyi günler benim yılladır süre gelen allerji burun akıntısı ve geniz akıntım var tıkanmama sebep oluyor ilaç olarak le..ont kullanıyorum ıyı nefes alamadığım için hemen yoruluyorum bunun kesin bir tedavisi varmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 16, 2018

   Orhan Bey, alerji konusunda Alergologlar size benden daha fazla yardımcı olabilirler. Yalnız alerji tedavileri yeterli olmuyorsa, sizin gibi hastalarda burunda başka sorunlar da olabiliyor. Bunları doğru teşhis edip tedavi edersek, alerji tedavilerinden daha etkin sonuçlar alabilirsiniz; eğer durum alerjiyi taklit eden bir durumsa da çoğu kez tamamen çözülebilir.

   cevap
 2. Türker  Mayıs 11, 2018

  Hocam merhaba ;
  Farklı dönemlerde sağ kulağımda vakum , sesleri metali duyma gibi şikayetlerim oluyor.Şu anki 1 aydır da sürüyor ve yaşam kalitemi olumsuz etkilemeye başladı. Gittiğim bir KBB uzmanı kulağıma baktı , kir yok ve zarda da bir sorun olmadığını, geniz akıntımın olduğunu söyledi. Verdiği Antibiyotik ve enflamatuar ilaçlarını 4 gündür kullanıyorum ama bir değişiklik yok. Farklı bir problem olabilir mi ?
  Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Türker Bey, kulak zarının normal olması tek başına yeterli değildir. Orta kulak basıncını timpanometri ile ölçtüğümüzde bozukluk olup olmadığını anlayabiliriz. Geniz akıntısı ve bununla birlikte kulak sorunlarına yol açabilecek bir burun içi rahatsızlığı teşhis ettiğimizde, uygun tedaviyi de düzenleyebiliyoruz.

   cevap
 3. Özlem  Mayıs 10, 2018

  Merhaba benim uzun süredir yaklaşık 6 7 aydır geniz akıntıya var ve genelde uyku sırasında artıyor ve rahatsızlık veriyor spreyle tedavi denedim ama bi değişiklik olmadi mevsimsel yada alerjik olduğunu nasıl ayırt ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Özlem Hanım, endoskopik muayenenizi yaptığımızda burun içi döşemenizin yani mukozanın rengi ve salgı özelliklerini görerek bunu bizler ayırdedebiliyoruz. Elbette bu bulguları yorumlamak da deneyim isteyen bir iştir.

   cevap
 4. Yunus Türkoğlu  Mayıs 9, 2018

  Doktor bey merhaba .. hastalığımın ne olduğunu bilmiyorum fakat sürekli yutkunma be küçük dilim sanki boğazıma gidecek gibi sürekli boğazımda bi tuhaflık var gece kesinlikle uyuyamıyorum 5i buluyor .. sürekli yutkunuyorum boğazımda bişey de Yok kanayacak gibi bi his var sürekli ama kanamıyor anlamadım sizce neden olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Yunus Bey, endoskopik muayenelerle boğaz-geniz ve gırtlak bölgelerinizi doğrudan görerek sorunu teşhis etmemiz mümkün olabilir.

   cevap
 5. Dilek  Mayıs 5, 2018

  Merhaba hocam , yaklaşık 4 yıldır ortivine bağımlılığım var ya da ben öyle zannedıyorum….Benım çok cıddı sınuzıt sıkıntımda olabılır ama beynim hıc başım ağrımaz .ve bendim bahar alerjim de olabılır …..İl dışında yasıyorum …Yazın bu tıp amelıyatları yapabıkıyor musunuz….Kanama fazla oldugundan yapılmadıgını duymustum…Okulllar kapanır kapanmaz muayenehanenızdeyım inşallah….Artık dayanamıyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Dilek Hanım, benim yaptığım işler hep burun içinde, genellikle endoskopik müdahaleler, bu nedenle mevsimle ilgili bir engelimiz yok. Fakat lütfen hemen ameliyata odaklanmayın. Sprey bağımlısıyken ameliyat yapılması başlı başına kanama riski barındırır; önce tedavi ile size aşamalı olarak burun spreyini bıraktırmalıyız. Etraflıca değerlendirmelerinizi yapacağız ve sizi nasıl tedavi edeceğimizi ve planımızı buna göre belirleyeceğiz.

   cevap
 6. Rabia  Mayıs 3, 2018

  Merhaba doktor bey benim yaklaşık 3 yıldır geniz akintim var ve geçmiyor..sürekli bogazmda bı sıvı ….geceleri öksürük krizi oluyor..tomografi de burnumda kemik olduğu ve alınması gerektiğini söylüyorlar.ameliyat olursam rahatlarmiyim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 3, 2018

   Burun-kemik eğrilikleri genellikle tek başlarına geniz akıntısı nedeni olmuyor. Eşlik eden bir sinüs sorunu olabilir. Bunu da belirleyip tedavi ettiğimizde kalıcı sonuçlar alabiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle