geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Mehmet  Nisan 21, 2019

  5 yaşında kızım var.geniz eti ameliyatı oldu.1 yıldır geniz akıntısı ve orta kulak iltihabı oluyor.bir türlü çare bulamadık.alerji testi yaptırdım birşey çıkmadı.ne yapacağımı bilemiyorum artık.antibiyotik vermekten bıktım artık.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Mehmet Bey, çocukluk çağı sinüzitleri ve burun tıkanıklığı yapabilen durumlarda geniz akıntısı ve kulak sorunları devam edebilir. Geniz eti de tekrar büyümüş olabilir. Bu tip durumları ele alınması fayda edebilir; ancak düzelmeyen çocuklarda kulağa tüp takmamız gerekebiliyor.

   cevap
 2. Nurdan imir  Nisan 20, 2019

  Merhabalar. 4 gundur uykumda oksuruk nobetleri geciriyorum.artik bogazlari cok tahris oldugu icin kanama oluyor. Yilin her bahar aylarinda yani hava degisimlerinde ayni durumu tekrar tekrar yasiyorum. Doktarq defalarca gittim her seferinde bogaz spreyi ve birkac ilacla geri gonderiliyorum. Klimali ortamlarda hava akiminin oldugu yerlerde bile duramiyorum ve mevsim gecisleri benim icin cok buyuk eziyete donusuyor. Tek carem siz gibi gozukuyorsunuz. Ne yapmam gerektigi ile ilgili bilgi verirseniz cok sevinirim.daha sonrasinda en yakin zamanda size muayene de olmak istiyorum cevaplarsaniz cok sevinirim.tesekurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 21, 2019

   Nurdan Hanım, şikayetlerinizin şiddetlenmesi ve kanamalı tahriş durumları akut bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Bunun için fazla vakit kaybetmeden herhangi bir meslektaşa da görünebilirsiniz. Ancak uzun süredir tekrarlayan durumlarınız sinüslerle veya burun içi mukozayla ilgili işlevsel bir bozukluğun sonucu olabilir. Bunun teşhis ve tedavisi için sizi bir gün bekleriz.

   cevap
 3. FATİH  Nisan 20, 2019

  HOCAM BEN KRONİK SİNÜZİT HASTASIYIM SİNÜZİTE BAĞLI GENİZ AKINTIM OLUYO SÜREKLİ. BU GENİZ AKINISI GÖĞSÜMDE YOĞUN KIVAMLI BALGAM OLARAK BİRİKİYOR. BU DA BANA SÜREKLİ HEM YUTKUNMA İHTİYACI HİSSETTİRİYOR HEMDE GÖĞSÜMDE AĞRI YAPIYOR. ANTİBİYOTİK ALMAKSIZIN BU DURUMDAN KURTULABİLİRMİYİM. SAYGILAR…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Fatih Bey, kronik sinüzit çoğu kez tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sinüs kanllarının tıkanmasına yol açan durumları tedavi edip, kanalları açtığımızda sinüsler normal işlevlerine kavuşabiliyorlar. Bu durumda geniz akıntısı ve balgamda da düzelme beklenebilir; zamanla alt solunum yollları da sağlığına kavuşabilir.

   cevap
 4. ersin  Nisan 20, 2019

  Merhaba hocam, benim yaklaşık 1 yıldır geçmeyen boğaz yanmam var. devamlı var hiç geçmiyor.
  boğazımın sağ tarafında gırtlağa doğru yanmalar var. yutkunmada vs problemim yok, iğne batması ve yanma..aynı zaman sağ tarafta burnumda da yanma var. bunun sebei ne olabilir? Biçok doktora gittim..reflü tedavisi uygulandı ama..yanmalar geçmedi..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

   Ersin Bey, tedavi ile reflü hastalığınız düzelmişse, endoskopik muayeneler ile boğaz-gırtlak bölgelerinizi görerek değerlendirmek gerekir. Bu bölgelerdeki yerel sorunları veya bu bölgeleri etkileyebilecek burun-sinüs-geniz sağlığını ele almak gerekir. Bunları biz kulak burun boğaz hekimleri yapıyoruz. Eğer reflü hastalığınız düzelmediyse, bunun da daha etkin ve ileri tedavilerini İlgili branş hekimlerinden almanız gerekebilir.

   cevap
   • ersin  Nisan 22, 2019

    Hocam kronik faranjit hiç geçmez diye bir inanış var, bu doğru mu? kronik faranjiti oluşturan sebepler ortadan kaldırıldığında boğaz tahriş, yara vb. iyileşmez mi?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

     Kronik faranjite yol açan durumlar ortadan kaldırıldığında, kronik faranjit elbette çoğu kez düzelir.

     cevap
 5. Himmet  Nisan 17, 2019

  Dr bey kızım 5 yaşında, 2 yıldır kreş e gidiyor. Kreş başladığı günden itibaren burun akıntısı,geniz akıntısı ve bunlara bağlı enfeksiyonlar geçirdi, burun tıkanıklığı geçmedi, geniz eti büyümesi var ameliyat olmalı dediler ve 2017 Aralık ayında ameliyat oldu. Sorunumuzun geçeceği söylemesine rağmen hala burun akıntısı devam ediyor ve son 3 aydır da bademcikleri şişti ve antibiyotik kullandığımızda biraz iniyor. Gece horlama nefes alma bir kaç günle bir hafta kadar düzeliyor sonra tekrar şişiyor. Sorunumuza çare kimse bulamadı hala. Çarenin bademcik ameliyatı olduğunu söylüyorlar ama bizim sorunumuz geni akıntısı burun tıkanması sonrası bademcik şişmesi olduğunu düşünüyorum. Acaba bu durumla ilgili sizin görüşünüz nedir.

  cevap
  • Dilara  Nisan 20, 2019

   Merhabalar Hocam, 6 aylık oğlumun doğduğundan beri geniz akıntısı var. Anne sütü alıyor, çikolata, süt, terayağı, fıkdık, tahin gibi gıdaları tükettiğimde arttığını hissediyorum. 1 haftalıktan beri serum fizyolojik ve burun aspiratörü ile yaşıyoruz. Özellikle arttığı dönemde saat başı temizlemessem nefes almakta ve emmekte güçlük çekiyor ve öksürüğü başlıyor. Götürmediğim doktor kalmadı, alerjiye de gittik. Alerjik rinit olabilir dediler. Reflüsü de var yatarken özellikle kendini hep geriye atmaya çalışıyor. Demir depoları oldukça düşükmüş. O yüzden Fe…l kullanıyoruz , onun da arrtırdığını düşünüyorum ama mutlaka bunu kullanmalısınz dediler. KBB bölümünde burun deliğinden kamerayla baktılar kapalılık yok dedi Doktor Bey. Bu dönemde ilaç veremeyiz dediler. Ama sürekli yıkamama rağman anında tekrar genizleri doluyor, ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olursanız çok sevinirim

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Nisan 22, 2019

    Burun endoskopisi yapıldıktan sonra normal olduğu söylendiyse, bu durumda reflü sorununu çözmeniz, buna yönelik öneri ve tedaviler yapılması gerekli. Zira genzini dolduran sıvı yüksek olasılıkla yukarı gelen mide sıvısı olabilir. Gıdalarla olan değişimleri de bu nedenle gözlemliyor olabilirsiniz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Himmet Bey, düşündükleriniz doğru olabilir. Buna ek olarak geniz eti büyümesi de tekrar etmiş olabilir, sık hastalanmalar, çocukluk çağı sinüzitleri ve burun tıkanıklığına yol açan başka durumlar eşlik ediyor olabilir. Endoskopik muayene ile burun içi, sinüs girişleri ve geniz bölgelerini 5 yaşındaki çocuklarda çoğu kez görerek değerlendirebiliyoruz.

   cevap
 6. Nuran Karataş  Nisan 15, 2019

  Geniz akıntısı var kaşıntı yaptığı için öksürükten nefes alamıyorum ve uyku uyuyamıyorum bunun gecmesı için evde ne yapabilirim antibiyotik felan kullanmak istemiyorum doğal çözüm istiyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

   Nuran Hanım, burnunuza tuzlu su spreyleri veya tuzlu-karbonatlı yıkama solüsyonları kullanabilirsiniz. İçtiğiniz su mikarını arttırabilir; eğer kullanıyorsanız sigarayı bırakabilirsiniz. Buna rağmen durum düzelmezse, nedenleri endoskopik muayeneler ile teşhis ettikten sonra, etkene uygun bir tedavi planı yapılabilir.

   cevap
 7. Songül  Nisan 11, 2019

  Merhaba. Üç Aylık kızımda geniz akıntısına bağlı öksürük var, hapşurma var ve bazen yüzünü kaşıdığını farkettim. Alerji den olabilir mi? . Bir haftadır ara ara öksürüyordu. Dün çocuk doktoru geniz akıntısı olduğunu söyledi ve antibiyotik şurup verdi. Benim diğer kızımda alerjik bronşit geçirdi yedi yaşına kadar her grip olduğunda bronşit e çeviriyordu. Çok şükür artık bronşit olmuyor. Ben üç aylık kızıma. Antibiyotik vermeli miyim? Geniz akıntısı yüzünden? Geçen ay başında bronşit ten altı gün hastane de yattık. Sonrasında antibiyotik iğne ile evde tedaviye devam ettik. Bende de sürekli geniz akıntısı var. Alerjiye bağlı. Normal zamanlarımda devamlı antihistaminik ilaçlar kullanıyorum. Bu ara emzirdiğim için kullanamıyorum. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 11, 2019

   Songül Hanım, bebeklerde alerji ve solunum yolu enfeksiyonları benzer klinik belirtiler verirler. Kendisini takip eden Çocuk Doktorunuz bu hastalıkların teşhislerini ve tedavilerini yapabilir. Verilen tedavileri önerilen sürelerle kullanıp, kontrol muayenelerini yaptırmalısınız.

   cevap
   • Songül  Nisan 17, 2019

    Rh..ant adlı burun spreyi ni yazmıştı doktorumuz ama ilacın kullanma talimatında iki yaşın altında kullanmayın yazıyor. Bir haftadır serum fizyolojik kullandım bitti. Rh..ant ı kullanmalı mıyım? Ya da serum fizyolojik ile mi devam edeyim? Geniz akıntısı gece ve sabahları öksürük devam ediyor. Tedaviye başlayalı bir hafta oldu. Doktorumuz ile bugün görüştüm, antibiyotiği 14 güne tamamlayın dedi. Antihistaminik altı aydan önce kullanılmaz dedi. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

    cevap
    • Dr. Atilla Şengör  Nisan 18, 2019

     Songül Hanım, meslektaşlarımızın yaptığı muayeneler sonrası koydukları teşhislere dayalı önerdikleri tedavileri kullanmanızı ve kontrollerinizi yaptırmanızı öneririz. Bu aşamaları kendimiz yapmadan, yapılmış teşhis ve tedavilerle ilgili yorum yapmamız doğru olmaz.

     cevap
 8. Turan  Nisan 10, 2019

  Hocam merhaba, sorunum uzun süredir var tam hatırlamıyorum ama 4-5 yıldır var diyebilirim. 17 yaşındayum 1.5 senedir defalarca doktora gittim aynı ilaçlar aynı spreyler, kimi alerjik diyor kimi kemiklerle, şunla, bunla alakalı. Gündüz gece 24 saat akıntı var ve yoğun şekilde hissediyorum. Boğazımı temizledikten dakikalar sonra hemen tekrar doluyor. Edirnedeyim fakülteye git dediler alerji için. Sizce ne yapmalıyım kime danışmalıyım?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Nisan 11, 2019

   Sayın Turan, geniz akıntısının pek çok nedeni olabilir; alerjik nezle bunlara dahildir. İsterseniz önce size önerileni deneyin; ancak fayda görmezseniz, Edirne uzak değil, bir gün geldiğinizde endoskopik muayene başta olmak üzere değerlendirmelerinizi yapabiliriz. Tedavi ve takiplerimizi de sizi yormayacak bir düzende belirleriz.

   cevap

 Yorum Ekle