geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. Cevat Timurtas  Şubat 11, 2019

  Hocam iki deviasyon 1990 ve de 1991 tekrar burun kemiği kaydığı için tekrar ameliyat oldum.2001 de geniz akintim olduğu için fes ameliyatı 2006 da burun estetiği oldum dıştan eğri ondan oluyor dediler. Geniz alındım çok fazla ve yapışkan
  Yaşam kalitem kışın tamamen yok oluyor.
  Burnum kuruyor yara oluyor.
  Sürekli geniz yanması ve eskiden kulağıma akıyordu şimdi kulağım a fazla akıntı olmuyor o yüzden kulak şikayetçi geçti.
  Ama bu illetten kurtulmanın yolu lazım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 15, 2019

   Cevat Bey geçmiş olsun. Pek çok müdahale geçirmişsiniz; bir gün geldiğinizde yapılabilecek bir şey olup olmadığını anlarız.

   cevap
 2. Mustafa  Şubat 8, 2019

  Doktorum ben 4 aydan beri sürekli geniz akıntısı var . sinüzit var demişlerdi 4 aydır ilaç kullanmama rağmen pek sonuç alamıyorum.şu sıralar biraz balgam atmam azaldı.önceden balgamım burun boşluğunda hissediyordum şu an boğazımda bir gıcık oluyor ve sürekli temizleme isteği doğuyor. Yaklaşık 4 ay önce bir paket sigara içmiştim ilk ve son sigaram oldu yani şu ana kadar toplam bir paket kadar sigara içtim . en sonuncusu 4 ay önce .Doktorlara da diyemiyorum hocam lütfen bana bu durumu anlatın.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 14, 2019

   Mustafa Bey, sinüzitler bazen dirençli olabilir. Bu tip kronik sinüzitlerde bazen ilaçlarla yapılan tedavilerden sonuç alınamadığında çeşitli operasyonlar da yapmamız gerekebiliyor. Sizdeki durumu elbette endoskopik muayene ve takipleriniz sırasında belirleyebileceğiz.

   cevap
 3. Esin  Şubat 6, 2019

  Hocam merhaba. Benim de yaklasık 1 yıldır burnum hüç akmıyor. Sürekli geniz akıntım var ve beni cok rahatsız etmeye başladı. Ancak burnumdan rahat nefes alabiliyorum .sadece nezle oldugum zaman burnum tıkanıyor. Doktora gittim falan ilac fayda etmiyor. Ameliyat olman gerekli dedi doktor. Sizce ne yapmalıyım.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2019

   Esin Hanım, hekimlerin deneyimi ve görüşleri aynı olmayabiliyor. Oysa geniz akıntısına yol açan nedenlerin çoğunu endoskopik muayene ile teşhis edebiliyoruz. Geri kalanları da takipler sırasında ve bazı tetkiklerle teşhis edip tedavi önerilerimizi yapabiliyoruz.

   cevap
 4. syh  Şubat 5, 2019

  Dr Bey,
  Benim aylardır geniz akıntım var genizimde tıkanıklıkta oluyor ve akıntı yüzünden sürekli sümkürme ihtiyacı duyuyorum,burnumda zorladığım için tek tarafında kanama oluyor(sanırım sürekli sümkürmekten burnumda ki damarı zedeledim.)
  ayrıca gece uyurkende burnumda bir anda kanama oluyor tıkanıkla uyanıyorum..ve tekrar tekrar sümkürme ve kanamayı durdurmaya uğraşıyorum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 6, 2019

   Geçmiş olsun, bir gün geldiğinizde burun tıkanıklığı ve geniz akıntınızın tedavisi konusunda size faydamız olabilir.

   cevap
 5. Gülten  Şubat 5, 2019

  İyi geceler hocam, 20 gün önce ateş le birlikte boğazımdan avuç içi büyüklüğünde beyaz tavuk etine benziyen bir parça geldi, Dr balgam dedi.. Üç gündür ates öksürük ve boğazımda yapışık balgam olduğunu hissediyordum, bugün yine küçük bir parça geldi yarısı boğazıma kaçtı,akabinde şiddetli istifra ettim ama çıkaramadım.. Dahileye gittim akciğer filmi temiz çıktı, kan tetkikleri temiz çıktı Balgamın sertleşmesi normalmi çok endişeleniyorum

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 5, 2019

   Gülten Hanım, balgam ve burun-geniz akıntıları bu şekilde çok yoğunlaşabiliyor. Bol su içip, etkin bir tedavi almanız yerinde olur.

   cevap
 6. Demet  Şubat 4, 2019

  Hocam bende de şu var. Başımı yastığa koyup uyuyacağım zaman geniz akıntısı beni çok rahatsız ediyor.Son 1,5 senedir öksürüyorum sürekli (gündüz hiçbir sıkıntım yok)BT’de orta konkalar büllöz ve hipertrofik çıktı.Bundan kaynaklı mıdır, ameliyat olmalı mıyım? (yaş 26)

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Demet Hanım, konka bülloza normal anatomik bir farklılıktır. Ancak burun tıkanıklığına veya sinüs işleyişinde neden oluyorsa, bu durumda müdahale etmemiz gerekebiliyor. Geniz akıntısı genellikle sinüs veya mukoa sorunlarında karşımıza çıkıyor. Bu tip durumlarda ameliyata karar verebilmek için önce endoskopik takipler yapmamız gerekir. Bu süreç içinde geniz akıntısına tam olarak neyin/nelerin yolaçtığını belirleyebileceğiz.

   cevap
 7. Reyhan  Şubat 3, 2019

  Merhabalar çocuğum bir yasında uykuya daldımı geniz akıntısı oluyor ve öksrükten uyuyamıyor ne yapabilirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Reyhan Hanım, önce bir Çocuk Doktoruna başvurabilirsiniz.

   cevap
 8. Özlem akşam  Şubat 1, 2019

  Merhabalar Doktor Bey ..
  Yaklaşık 3 haftadır geniz akıntım ve öksürük var sinüzit dediler bir türlü geçmek bilmiyor hiç durmaksızın öksürüyorum antibiyotik v.s ilaçlar fayda etmedi aynı zamanda da astım hastasıyım ama şu öksürük beni mahvediyor ne yapmalıyım ?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 2, 2019

   Özlem Hanım, akut sinüzit hastalığının tedavisi birkaç hafta sürebilir. Teşhis ve tedavi doğruysa doktorunuzun kontrollerini sürdürmelisiniz. Fayda görmeyecek olursanız teşhis ve tedavinizi üstlenmek üzere bekleriz.

   cevap
 9. Özlem  Ocak 29, 2019

  Merhabalar doktor bey benim 1.5 2 aya yakındır geniz akıntım var sinizut dediler ama gecmedi seffaf yapiskan bu akinti sunizit akintisi midir sunizit akıntısınin belli bir rengi var midir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 31, 2019

   Özlem Hanım, sinüzitin akut iltihaplı dönemdeki akıntıları yoğun, sarı veya yeşil renkli olurlar. Enfeksiyonun sonlanmasına doğru yoğunluk azalır, akışkan hale gelir, hafif sarımsıdan sonra renksizleşir. Birkaç hafta şeffaf, akışkan veya yoğun-yapışkan akıntılar devam edebilir. Ancak kronik sinüzitlerde de şeffaf-beyaz-gri ve yoğun-yapışkan akıntılarla karşılaşıyoruz.

   cevap
 10. Ece  Ocak 26, 2019

  Hocam merhaba benın 1 hafta önce uyuyordum sonrasında korku ile uyandım nefes darlığı yaşıyorum sürekli bogazımda bir baskı var gibi sürekli yutkunma hissi var hastneye gittim geniz akıntısı denildi ar..s iğnesi yaptılar tekrar güvenemeyip başka bir hastaneye gittim şurup içirdiler ama hala aynı durumdayım nedeni nedir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Ece Hanım boğazın ve gırtlağın iç kısımlarını endoskoplarla görerek değerlendirebiliyoruz. Boğaza baskı yapabilecek boyun bölgesindeki olasılıklarda ise elimizle muayenede bir oluşumdan şüphelenirsek bazı görüntüleme yöntemleri ve testlerle teşhise ulaşabiliyoruz. Sizde de bu şekilde bir değerlendirme sonrasında nedeni belirlemek mümkün olabilir.

   cevap
   • Ece  Ocak 29, 2019

    Hocam buğuluyor gibi oluyorum yutkunurken o an nefes alamıyorum panik içinde kalıyorum titiriyorum

    cevap
 11. Gülden  Ocak 24, 2019

  Ne olur bana yardım edin

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 24, 2019

   Gülden Hanım, 02123512401 numaradan ararsanız sekreterim İnci Hanım randevunuzu oluşturabilir.

   cevap
 12. Aysel  Ocak 23, 2019

  Hocam ben yaklaşık 10 yıldır burnumdan sorun yaşıyorum 2 defa ameliyat oldum. Birincisinde kemik eğikliği teşhisi konuldu ikinci ameliyatım ise burun etleri küçültüldü. Kronik alerjim var, özellikle soğuk havalarda çok tıkanıyor ve hemen geniz akıntısı oluşuyor. 10 yıldır yaşam kalitemi çok etkiledi 2 ameliyata rağmen kesin sonuç alamadım spreylerle rahatlamaya çalışıyorum tabi onlarda kalıcı çözüm değil. Doktorum burun etlerim şişmeye devam ederse tekrar yeni bi ameliyat gerekebilir dedi. Ne tavsiye edersiniz.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ocak 26, 2019

   Aysel Hanım, burun içindeki en önemli yapı aslında “mukoza örtüsüdür”. Siz bunun şişmelerini ve işlevsel bozukluklarının şikayetlerini yaşıyor olabilirsiniz. Burada üçüncü bir ameliyat yapmadan önce, bu yapının sağlığını bozan durumları belirlememiz gerekir.

   cevap

 Yorum Ekle