geniz akıntısı öksürme

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1 litre kadar üretilen mukus salgısı burun boşluğunda geriye doğru geniz bölgesine ilerler ve boğazda inerek yutulur. Bizler normal şartlarda bunu hissetmeyiz. Bu jel kıvamlı salgı burun içerisini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları, buruna giren tozlar, polenler, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalık ve koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açar. Bununla beraber geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı belirtileri kişi için rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda esas neden burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştıran çeşitli ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını hissedilir hale getirebilir. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda da bozulmalar artar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuçta geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilmiş olur.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir hale geldiğinde, daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar da görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma gibi belirtilerle beraber de olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişki oldukça fazladır. Geniz akıntısı hastalarının yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıkları da sıkça görüyoruz. Zira geniz akıntısı bu hastalıkları tetikleyen etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan gözle görebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklıdır.

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısında önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve endoskopik muayene ile hastanın takip edilmesi çok önemlidir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir, geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varlığında, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir. Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, 5 ila 10 gün süre tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi ile geniz akıntısı düzelebilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Burun işleyişi bozulmuş, mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takip yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Bu bölgelerde sorun varsa operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlarız. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası çeşitli pansuman ve takipler 2-3 hafta ila 2 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını operasyon sonrasında senede 1-2 defa takip etmek gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir.

Kronik sinüzitlerde geniz akıntısı her zaman iltihaplı olmayabilir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun gri renkli ve dönem dönem şiddeti değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip delikler aksesuar delikler olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında sonradan açılmış olabilir. Bunları endoskopik muayene sırasında görerek ya da sinüs tomografisinde belirleyebiliyoruz.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Burunlarına tuzlu su uygulamaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri olunabilir. Diğer yandan burundaki olası hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Alerjik nezle

Bademcik taşları


Sosyal Medyada Paylaş

 

Yorumlar

 1. deniz  Aralık 13, 2018

  merhaba hocam , 8 aylık hamileyim..burun etim şişmiş geniz akıntım var ve toza karşı alerjim var…alerji ilaçları ve başka ilaçlar kullanamıyorum…gargara ve burun spreyim var ama sürekli ve her gün ilerliyor…öksürük başladı…15 gündür bu durumdayım…boğaz kurulu yaşıyorum devamlı..: nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Deniz Hanım, hamileliğin bu döneminde bazı ilaçları kullanabiliyoruz. Öksürüğünüzün nedeni teşhis edildikten sonra, hamilelik sürecini sıkıntıya sokmayacak tedaviler düzenlenebilir. Endoskopik muayeneler bu konuda bize yardımcı olur.

   cevap
 2. Aysegul  Aralık 12, 2018

  4 yaşındaki ikizlerim hafif öksürük şikayetiyle başlayıp geniz akintisi ardından ateş antibiyotik burun spreyi kullandık bugün 12 gun oldu fakat yine başladığımız noktaya döndük yine geniz akıntısı ve öksürük sikayetimiz var bu kısır döngü böyle sürüp gidecek sanırım. Öneriniz var mı.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 16, 2018

   Üst veya alt solunum yolu enfeksiyonları virüslerle başlayıp, bakteriye bir enfeksiyonla sürebilir. Mevcut mikrop kullandığınız ilaçlara dirençli olabilir, ya da yeni bir mikropla üst üste hasta olunabilir. Çocuklarınızı doktorunuza kontrole götürdüğünüzde durumu belirleyerek önerilerini yapacaktır. Elbette hastalanmalarını önleyecek ve bağışıklıklarını kuvvetlendirecek tedbirleri de almalısınız.

   cevap
 3. Kenan  Aralık 8, 2018

  Selam hocam 2 yıldır genzim boğazıma akıyor akşama kadar balgam atıyorum çok rahatsız oluyorum dakika saniye yokki balgam atmadığım bide toza karşı ve ev akarına karşı alerjim çıktı meydana ne yapacağım hocam yardımcı olursanız allah razı olsun sizden derim dua ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 9, 2018

   Kenan Bey, alerjik nezle tespit edildiğine göre önce bir Alerji Uzmanına başvurmalısınız. Bundan fayda görmeniz mümkündür; ancak fayda görmezseniz teşhisinizi yapıp tedavinizi belirlemek üzere bekleriz.

   cevap
 4. cengiz k.  Aralık 7, 2018

  hocam merhaba, yaklasık 14-15 senedir geniz akıntı sorunum var. kac tane doktora gittiysem bir problem yok dediler. En son kendi arastırmalırımla alerjiden süphenelip doktora gittim kandan alerji testi yaptılar ondan da bir sey cıkmadı. Tüm KBB uzmanları bu durumun normal oldugunu soyleyip geçiştirdiler.Bende sineye cekip bu duruma kabullemeyi secerek yasamayı denedim. Fakat bu durum sosyal yasantımı olumsuz etkiliyor. İş yerinde evde sürekli bogazımda hissettigim soguk renksiz balgamı atma ihtiyacı hissediyorum.Ne olur bana mantıklı bir açıklamasını yapın budurumun, tedavisinin oldugunu söyleyin. Ne yapmalıyım sizce, nasıl bir tedavi uygulamaıyım problem neden kaynaklanıyordur? teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

   Cengiz Bey, endskopla burun içerisini değerlendirirken geniz akıntısının nereden geldiğini genellikle görebiliyoruz. Bunun dışında ilişkili mukoza ödemli, hiperplazisi ve aksesuar ostiumlar ile sinüslerin girişlerini yani geniz akıntısına yol açabilecek burun içi hastalıkların pek çoğunu görerek teşhis edebiliyoruz. Buna göre tedavisi de çoğu kez olanaklı oluyor. Bu konu, bulguların tanınması, tedavinin belirlenmesi ve takibi deneyim ister; KBB nin her alanında çalışan değil de özellikle burun-sinüs hastalıklarına yoğunlaşmış meslektaşlar için bu durumlar anlaşılmaz değildir.

   cevap
 5. Sefa  Aralık 4, 2018

  hocam merhaba, annem de geniz akıntısına bağlı mide bulantısı ve baş ağrısı var ve aşırı öksürük halinde artık öksürürken açık renk kan gelmeyede başladı bir çok ilaç kullandı ama sonuç alamadık nasıl bir tedavi olmasını önerebilirsiniz, ilginiz için teşekkürler

  cevap
  • Recep  Aralık 7, 2018

   Hocam Merhaba,

   5 yaşındaki oğlumun geçmeyen geniz akıntısı var. Bu akıntı sebebi ile burun etleri süreli şiş ve çocuk geceleri horluyor. 2-3 haftada bir bu sebeple Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. Alerjik dediler. Çocuk alerjisi doktoruna gittik. Alerji ve kan testleri yapıldı. Kan tahlillerinde herhangi bir şey çıkmadı. Alerji testinde ise sadece ev tozuna alerjisi çıktı. Akarları önlemek için evdeki halıları, çocuğun yünlü kıyafetlerini, battaniyeleri, mont v.s.hepsini değiştirdik. Fakat maalesef düzelme yok. Çocuk bir haftadır antibiyotik kullanıyor. Bu gün Kulak burun boğaz uzmanına kontrole gittiler. Maalesef yine burun iltihapla dolu, yine burun etleri şiş. Yaklaşık 20 gündür de Flixonase burun spreyi kullanıyor. Ama düzelme yok. Nasıl bir yol izlememiz gerekir…Teşekkürler..

   cevap
   • Dr. Atilla Şengör  Aralık 8, 2018

    Recep Bey, çocuklarda bu tip inatçı durumlarda geniz eti büyümesini de düşünmek gerekir. Bunun etkisini ve boyutunu çocuklarda kullandığımız ince pediatrik endoskoplarla görebiliyoruz.

    cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Aralık 6, 2018

   Öksürükle gelen kan göğüs veya nefes borusundan olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Bu bölgelerde olumsuz bir durum saptanmazsa burun-geniz-boğaz ve gırtlak bölgelerinin endoskopik olarak görülmesi için bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Teşhisin ne olduğu, kanama ve öksürüğün kaynağı anlaşıldıktan sonra tedavi de belirlenebilir.

   cevap

 Yorum Ekle