Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde, burun içinde oluşan yoğun akıntılar ve mukoza şişmeleri, sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit Hakkında Herşey Videosu

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  ASLINUR Y 23.04.2022 19:42:28

  Merhabalar, sinüzit mi bilmiyorum ama benim de benzer bir şikayetim var. Bazen sol taraftaki dişlerimde sızı, ağrı oluyor, bu ağrı sol gözüme vuruyor biraz ağrıyor ve sulanıyor, burnumun sol tarafının sızlamasına ve akmasına sebep oluyor, bazen sol kulağım da hafif ağrı yapabiliyor. Grip gibi oluyorum. Bu nedir? Tedavisi nedir? Uzun süredir yaşıyorum üstelik bunu, dişçiye gitmiştim zamanında, yüzüme bazı yerlerden vurarak t.e.s.t etti bir şey çıkmadı, röntgen de aynı şekil. Teşekkürler şimdiden cevap için.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.04.2022 17:04:58

   Merhaba; yanak sinüslerine ait hastalıklar bu tip belirtiler verebiliyor. “Sinüzit tedavisi” sayfamı okuyabilirsiniz. Ama önce teşhisi doğrulamak gerekir ki bunu da endoskopik muayeneve bazı tetkiklerle yapabiliyoruz.

 • kullanıcı
  İBRAHİM T 23.04.2022 19:06:06

  Hocam sarımsı geniz Akıntım geliyor beni acayip şekilde baygınlık verdiriyor reflüm ne var hocam o şekilde ne yapabilirim sizden bilgi alabilir miyim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.04.2022 17:01:56

   Renkli geniz akıntısı genellikle burun-sinüslerden gelir. İlk olarak çeşitli solunum yolu infeksiyonları veya sinüzit hastalığı aklımıza gelir. Endoskopik burun-geniz muayenesi yaparak akıntının kaynağını, teşhisi ve tedaviyi belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı
  CEM K 19.04.2022 23:58:34

  Hocam raporda yazılanlar bunlar. Nazal septumda S deviasyon izlenmiştir. Paranazal sinüslerde mukozal kalınlaşmalar izlendi.(Sinüzit) Sol maksiller sinüste mukus retansiyon kisti izlenmiştir. Sağ maksiller antrumda yaklaşık 1,5 cm T2 de hipointens T1 de hiperintens kistik görünüm izlenmiştir (Yoğun içerikli mukus retansiyon kisti?Fungal sinüzit??). Bilateral frontal, etmoid ve maksiller sinüslerde mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir (Sinüzit). Bilateral frontoetmoidal resesler ve maksiller osteumlar obliteredir. Sol maksiller antrumdan nazofarenkse uzanan anrokoanal polip izlenmiştir. burada nasıl bir tedavi olmam gerekiyor. cevaplarsanız sevinirim.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   20.04.2022 18:42:35

   Cem Bey Merhaba ve geçmiş olsun. Sinüslerle ilgili çok sayıda hastalıktan bahsedilmiş. Filmin kendisini ve raporda yazan bulguları endoskopik muayene ile görmem ve tedavilerle takip etmem gerekli. İlaçlı tedavilere alacağımız yanıta göre bir sonraki adımı belirleyebilirim. Bu adım yine dönemsel tedavi ve takipler veya bir sinüs ameliyatı olabilir.

 • kullanıcı
  HASİBE 12.04.2022 01:18:21

  3 sefer burun ameliyatı oldum her ameliyattan sonra yeni doğmuş gibi hissediyorum sağlıklı nefes almak gibisi yok ama en fazla 2 yıl sonra yavaş yavaş tekrar sinüslerim doluyor burnumu silmediğim belki bir saatim yok illadin bağımlısı oldum arka arkaya 7 8 kez hapşırıyorum bunu tamamen temizleyip kurtulma şansım varmı şimdi 4. Kez ameliyat olucam hayatımın bütün akışı değişti doğum kontrol ilacının bu yönde bir yan etkisi varmıdır çünkü ilacı kesince biraz hafiflediğini hissediyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.04.2022 10:23:06

   Hasibe Hanım geçmiş olsun. Yapılan ameliyatlarda, burun içi anatomik yapılar ve işleyiş (fizyoloji) geri dönüşümsüz bir şekilde değişmediyse, elbette hastalıkların tedavisi olabilir. Ancak 4. bir ameliyat planlamadan önce sinüslerle ilgili sorunu ve çözümünü belirlemeliyiz. Bu süreçte sprey bağımlılığını da tedavi etmeye çalışmalıyız. Hormonların burun mukozasına etkisi genellikle vardır. Gerekirse ilgili branşların desteğine de başvururuz.

 • kullanıcı
  ADEM 6.04.2022 21:13:53

  Selam aleyküm hocam, 4 yaşından beri burun tıkanıklığı yaşıyorum yaşım 25 ve bugüne kadar 5 defa burun ameliyatı geçirdim ve lakin hiçbir fayda göremedim. Doktorların paranazal sinüs diyorlar. 6. Ameliyat diyorlar hocalarım ne yapmam gerekiyor. Sesimde kısıklıklar oluştu, boğaz ağrım çok kötü ağrıyor. Ne yapmam gerekiyor hocam çok kötü durumdayım?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   7.04.2022 10:50:20

   Adem Bey geçmiş olsun. 5 defa burun ameliyatı olup da düzelmediyseniz belli ki basit bir durum değil bu. En başta teşhislerin doğru yapılması gerekir. Bunun için endoskopik muayene ile takipler yapılması gerekli olabilir. Geçmişte yapılan ameliyatlar ve ve raporlar ile varsa filmlerinizle birlikte sizi bir gün bekleriz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.