Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir, Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Kutay yesiltepe 20.12.2020 00:12:50

  Slm merhaba hergun basımı soğuk suyla yikiyordum suniztim dolmuş azmis galiba sunizit olmuşum nasıl bir tedavi uygulamalıyız ..baş ağrısı oluyo göz torbaların şişip duruo ama sağ göz alt ne yapim ömür boyu kurtulabilirmiyim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 20.12.2020 15:12:37

   Kutay Bey, sinüzit hastalığının farklı tipleri vardır. Bunların çoğunu tedavi edebiliyoruz. Endoskopik muayene ve takipler yaparak, sizdekini de ortaya koyduktan sonra, çözümü olup olmadığını anlayacağız.

 • kullanıcı icon
  Kadir 19.12.2020 23:14:50

  Merhbalr hocam Iki gundur gozlerimin ustu boynum ve anlimda cok agri var bazen burnumdan ses geliyor cığ diye gelen bu ses hepsirdigimde geliyor neyapmm gerek hocam bazen burnuma buğar veriyorum ozaman rahat ediyorum

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 20.12.2020 15:10:25

   Kadir Bey, akut iltihaplı sinüzitlerde ve diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında bu tip belirtiler olabilir. Sinüslerden iltihap gelişi varsa, endoskopik muayenede bunu görüp, teşhisi ve tedaviyi belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Zahide 12.12.2020 16:41:04

  Balgam parçacıkları olur ya boğazıma yapışıp midemi bulandırıyor ve sürekli olan bir şey sinüzitle mi ilgilidir bu ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 13.12.2020 11:55:57

   Zahide Hanım, bu tip yapışkan akıntıların kaynağı genizden de olabilir, akciğer ve bronşlardan da. Genizden olduğunda sebebi sinüzit hastalığı olabilir, ama sayfamı okuduysanız pek çok başka sebebi de vardır.

 • kullanıcı icon
  Sibel gökce 9.12.2020 12:19:07

  Hocam iyi günler bir haftaya yakindir siddetli baş dönmesi özellikle alin bölgemde agri var ve burnum tikali cok halsizim ilk önce daha önce gecirdigim vertigodan supelendim ama alin bölgemde agri artti ne yapmaliyim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 9.12.2020 13:56:02

   Sibel Hanım, geçmiş olsun. Nadir de olsa, sinüzit hastalığının kafa içi komplikasyonları olabiliyor. Sizin durumunuzda bir hastaneye başvurup, bazı filmlerle bu olasılığın araştırılması, KBB muayenelerinin yanında gerekirse bir Nöroloji Uzmanının görüşünun alınması uygun olabilir. Ayrıca pandemi ile ilişkili olma olasılığı nedeniyle Covid 19 t.e.s.ti de yapılması gerekli olabilir.

 • kullanıcı icon
  Burak pınarbaşı 5.12.2020 13:58:37

  Hocam merhaba 27 yaşındayım daha önce bir çok kez grip oldum çoğu zaman ilaç bile kullanmadan atlattım ama bu sefer ilaç kullansamda hiçbir şey fayda etmedi gittim t.e.s.t yaptırdım negatif çıktı beraberinde kan verdim enfeksiyon bulgusuna denk geldi antibiyotik tedavisi başladı fakat burnumun kemik kısmı ve gözlerim deki ağrı çok canımı yakıyor ve bir an olsun dinmiyor kafamı duvarlara vurasım geliyor bunun sinüzitle bir ilgisi varmı ve ne yapmam gerekir

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 6.12.2020 14:34:52

   Burak Bey geçmiş olsun. Bahsettiğinz bölgeler, etmoid yani göz arası sinüslerin bulunduğu yerler. Sinüzit olmuş olabilirsiniz. Akut iltihaplı sinüzit tedavisinde antibiyotiklerin yanında, burnu açan, akıntıları azaltan, kıvamı incelten ve bu şekilde sinüslerdeki basıncı azaltabilen destekleyici tedaviler de verilebilir. Doktorunuzdan bunları talep edebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Hale 3.12.2020 21:34:49

  Merhaba doktor bey kronik sinüzit teşhisi konuldu gecen yıl bir KBB dr cef.inex antibiyotik ve lev.ont vermişti yanında da nazal sprey bunu ömür boyu kullanacaksin dedi geçenlerde yine koku alamamaya başladım sinüs şiş polipler şiş antibiyotik küçültür lev.kast ve sprey verdi ama halen koku alamıyorum antibiyotik tav.nic ti acaba yetersiz mi geldi pandemi sebebiyle hastaneye gitmeye de korkuyor insan sizce ne yapmalıyım, teşekkür ederim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 5.12.2020 14:06:30

   Hale Hanım geçmiş olsun. Eğer hastalığınız polipli sinüzitse, iltihap olmadıkça zaten antibiyotiklerin bir etkisi olmayacaktır. Alerji ilaçları da tek başına polipleri küçültmede genellikle yetersiz kalır. Polipli sinüzitlerde inflamasyonu baskılayan ve polipleri gerileten daha etkin tedaviler veririz ve takiplerle poliplerin gerilemesini, koku bölgelerinin açılmasını izleriz. Poliplerin gerilediği en iyi durumda çektirdiğimiz bazı filmlerle, anatomiyi ve poliplerin yaygınlığını belirleriz. Buna göre ileri tedavi ve takip planı yaparak hastanın poliplerini kontrol altına almaya çalışırız. Benim kliniğimde pandemi ile ilgili alınabilecek tedbirleri uyguluyoruz; güvenle sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Süleyman Ayyıldız 27.11.2020 14:48:19

  Hocam bende fungal ve odontojenik sinüzit mevcut ayrıca sürekli koku ve tat alma duyuları mı etkiliyo hastalığımın odontojenik bölümünde çektirdiğim bir diş çok etkili oldu ve o dişin boşluğundan sürekli iltihap salgılanıyo iltihabın sağ kaşımda şişkinlik şeklinde birikimi sonrası ensemin sağ tarafından sağ gözüme kadar bir ağrı oluyor ağrı sık sık tekrarlıyor ama dediğim gibi diş bölgesinde sürekli bi iltihap salgılama durumu nüksediyor her gün ağzımda iltihabın meydana getirdiği pis bir koku oluyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.11.2020 18:56:30

   Süleyman Bey geçmiş olsun. Fungal sinüzitin, odontojenik kökenli olduğu vakalar da olabiliyor. Sonuçta atipik mikroplar ağızdan, dişin boşluğundan, sinüse gidebiliyor ve kronik sinüzite yol açabiliyor. Bu tip durumlarda sinüsün içindeki hastalığı temizlemek ve oroantral fistül onarımı (üst çenedeki alveoler defekti kapatmak/onarmak) yapmak gerekiyor. Teşhisi doğrulayıp tedaviyi konuşmak üzere sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Şerife 18.11.2020 19:21:59

  Hocam benim 10 yaşından beri sinüzitim var ne zaman grip olsam burnum tıkanır başım ağrır hep ilaçlarla gribimi atlatırım geçen yine grip oldum burnum tıtıkandher zamanki gibi tatla koku almam 1 2 gün sürerdi en fazla bu sefer 8 gün oldu hatta gittim korona t.e.s.tide oldum negatif çıktı sinüzitten olduğunu düşünüyorum çok hafif 7. Günde almaya başladım keskin kokulu yiyecekleri

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 11:55:11

   Şerife Hanım geçmiş olsun. Gribal durumlarda bazen geçici koku kayıpları olabiliyor; çok nadir kalıcı da olabilir. Ama bu pandemi döneminde korona virüsünün koku kaybı yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gözlemledik. t.e.s.tiniz negatif çıkmış olsa da, t.e.s.tin hatalı negatif olma olasılığını gözönüne alarak, izolasyon önlemlerine uymanızda fayda var. Karantina süresi sonunda, hala düzelmemişseniz sinüzit açısından teşhis ve tedavilerinizi yapabilrim.

 • kullanıcı icon
  Kemal 9.11.2020 20:48:16

  Hocam mrhb istanbuldan emar çektirdin burnunda aşırı sinüs var dedi pandemiden. Dololayı doktora gidemiyom burnumun orta iç kısmıda sanki birşey sıkıştırıyorlar ne yspacam şaşırdım arada üşüme ve hergün baş ağrısı oluyor ne önerirsiniz saygılar

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.11.2020 14:33:16

   Geçmiş olsun Kemal Bey, kliniğimde pandemi ile ilgili tüm tedbirlere uyuyoruz; güven içinde gelebilirsiniz. Sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri endoskopik muayene ile görerek ve filminizi bununla beraber yorumlayarak, tedavinizi belirleriz. Merak etmeyin.

 • kullanıcı icon
  sultan 1.11.2020 20:00:12

  iyi aksamlar hocam benim sinuzitim var koku alamıyorum artık geniz akıntısı da oluyo antibiyotik tedavisi gördüm sonuç alamadım nasil düzelebilirim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.11.2020 14:12:35

   Sultan Hanım, sinüzit hastalığının farklı tipleri vardır. Bunlardan bazılarında antibiyotik kürleri birden fazla uygulanabilir, bazılarında ise antibiyotiklerin etkisi olmaz. Koku bölgesine havanın ulaşmasını engelleyen anatomik bozukluklar da sinüzit hastalığına yol açabilir ya da örneğin polipli sinüzit dediğimiz hastalıklta bu bölgeyi polipler engelleyebilir. Bu teşhisleri endoskopik muayene ile yaptıktan sonra, genellikle hedefe yönelik tedavileri belirleyebiliyoruz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.