Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir, Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Süleyman Ayyıldız 27.11.2020 14:48:19

  Hocam bende fungal ve odontojenik sinüzit mevcut ayrıca sürekli koku ve tat alma duyuları mı etkiliyo hastalığımın odontojenik bölümünde çektirdiğim bir diş çok etkili oldu ve o dişin boşluğundan sürekli iltihap salgılanıyo iltihabın sağ kaşımda şişkinlik şeklinde birikimi sonrası ensemin sağ tarafından sağ gözüme kadar bir ağrı oluyor ağrı sık sık tekrarlıyor ama dediğim gibi diş bölgesinde sürekli bi iltihap salgılama durumu nüksediyor her gün ağzımda iltihabın meydana getirdiği pis bir koku oluyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.11.2020 18:56:30

   Süleyman Bey geçmiş olsun. Fungal sinüzitin, odontojenik kökenli olduğu vakalar da olabiliyor. Sonuçta atipik mikroplar ağızdan, dişin boşluğundan, sinüse gidebiliyor ve kronik sinüzite yol açabiliyor. Bu tip durumlarda sinüsün içindeki hastalığı temizlemek ve oroantral fistül onarımı (üst çenedeki alveoler defekti kapatmak/onarmak) yapmak gerekiyor. Teşhisi doğrulayıp tedaviyi konuşmak üzere sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Şerife 18.11.2020 19:21:59

  Hocam benim 10 yaşından beri sinüzitim var ne zaman grip olsam burnum tıkanır başım ağrır hep ilaçlarla gribimi atlatırım geçen yine grip oldum burnum tıtıkandher zamanki gibi tatla koku almam 1 2 gün sürerdi en fazla bu sefer 8 gün oldu hatta gittim korona testide oldum negatif çıktı sinüzitten olduğunu düşünüyorum çok hafif 7. Günde almaya başladım keskin kokulu yiyecekleri

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 11:55:11

   Şerife Hanım geçmiş olsun. Gribal durumlarda bazen geçici koku kayıpları olabiliyor; çok nadir kalıcı da olabilir. Ama bu pandemi döneminde korona virüsünün koku kaybı yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Testiniz negatif çıkmış olsa da, testin hatalı negatif olma olasılığını gözönüne alarak, izolasyon önlemlerine uymanızda fayda var. Karantina süresi sonunda, hala düzelmemişseniz sinüzit açısından teşhis ve tedavilerinizi yapabilrim.

 • kullanıcı icon
  Kemal 9.11.2020 20:48:16

  Hocam mrhb istanbuldan emar çektirdin burnunda aşırı sinüs var dedi pandemiden. Dololayı doktora gidemiyom burnumun orta iç kısmıda sanki birşey sıkıştırıyorlar ne yspacam şaşırdım arada üşüme ve hergün baş ağrısı oluyor ne önerirsiniz saygılar

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.11.2020 14:33:16

   Geçmiş olsun Kemal Bey, kliniğimde pandemi ile ilgili tüm tedbirlere uyuyoruz; güven içinde gelebilirsiniz. Sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri endoskopik muayene ile görerek ve filminizi bununla beraber yorumlayarak, tedavinizi belirleriz. Merak etmeyin.

 • kullanıcı icon
  sultan 1.11.2020 20:00:12

  iyi aksamlar hocam benim sinuzitim var koku alamıyorum artık geniz akıntısı da oluyo antibiyotik tedavisi gördüm sonuç alamadım nasil düzelebilirim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.11.2020 14:12:35

   Sultan Hanım, sinüzit hastalığının farklı tipleri vardır. Bunlardan bazılarında antibiyotik kürleri birden fazla uygulanabilir, bazılarında ise antibiyotiklerin etkisi olmaz. Koku bölgesine havanın ulaşmasını engelleyen anatomik bozukluklar da sinüzit hastalığına yol açabilir ya da örneğin polipli sinüzit dediğimiz hastalıklta bu bölgeyi polipler engelleyebilir. Bu teşhisleri endoskopik muayene ile yaptıktan sonra, genellikle hedefe yönelik tedavileri belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Duran 18.10.2020 11:10:47

  Hocam kolay gelsin.hocam benim yıllardir süren baş agrim var iki kaşimin ortasi yanaklarım ve gözlerime vuran agri burnum tıkalı geniz akintim var çok siddetli bas agrisi geciriyorum dün noroloji bölümünden emar istediler sonuclari bekliyorum sizin sayfanizi okudum ve bir dermanda ben arayayim dedim yardimci olursaniz cok sevinirim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.10.2020 17:26:54

   Geçmiş olsun, Nöroloji Doktorunuz filminizde kendi branşı ile ilgili baş ağrısı yapabilecek hastalıkları araştıracaktır. Baş ağrısı bahsettiğiniz gibi yüz bölgesinde oldupunda, bunun sebebi sinüzit hastalığı da olabiliyor. Bizler de endoskopik muayene başta olmak üzere, takipler ve gereğinde başka filmlerle bu hastalığı teşhis edip tedavisini belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Recep Yiğit 16.10.2020 23:52:59

  Hocam iyi günler. Ben 4 5 aydır burun sıkıntısı çekiyorum. Sürekli tıkanıyor nefes alamıyorum. Aksırma oluyor sürekli. Astım ve bronşit oluşuyor. Akut sinüzit var dedi doktor. Sürekli boğazıma akan sıvı yüzünden nefes alamıyorum. Ne yapmalıyım

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.10.2020 17:22:45

   Recep bey geçmiş olsun; sinüzit hastalığı üç ayın üstündeyse artık buna akut değil “kronikleşmiş olabilir” demek daha doğru olur. Buna göre endoskopik teşhis ve takipler yapılarak, tedaviler belirlenebilir

 • kullanıcı icon
  Turgay çağlar 15.10.2020 23:45:46

  Hocam 18 yaşındayım boğazımın sağ tarafında Bi küçük şişlik var doktora gittim sinüzit dedi 2 haftadır ilaç kullanıyorum biraz küçülmüş hala var ama. Tekrar gitmeli miyim yoksa geçer mi

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.10.2020 17:13:46

   Geçmiş olsun, doktorunuzun verdiği ilaç tedavisi sonrası elbette kontrole gitmeniz gerekir. Kendisi düzelme olup olmadığını ve tedavinin bundan sonraki aşamasını belirleyecektir

 • kullanıcı icon
  Sinan 3.10.2020 15:38:28

  Hocam saglikli gunler dilerim 27 yasindayim ve yaklasik 1 senedir kronik sinus tanisi kondu fakat ensemden anlima kadar son 7-8 gundur hic gecmeyen agrim var uykudan kalkar kalkmaz basliyor agri ve gecmek bilmiyor sanki ara sira beynim bosluga duser gibi oluyor ve beni cok rahatsiz ediyor bogazda agri yapiyor gicik yapiyor ne yapmam gerekiyor tesekkurler sinan

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 17:04:41

   Sinan bey geçmiş olsun boğaz enfeksiyonlarında veya iltihabi herhangi bir durumda bu şekilde baş ağrıları olabilir. Bu durum ateş nedeniyle de olabilir. Nadiren daha ciddi, menenjit gibi olasılıklar da vardır. Hatta bugünlerde Pandemi ile ilişkisini de düşünmek gerekir. En doğrusu bir hastaneye başvurmanız olur.

 • kullanıcı icon
  Gülten Özdemir 28.9.2020 00:59:22

  Merhaba kızım 13 yaşıda 2 yıldır baş dönmesi var bütün tekniklerini yaptırdım hiçbirşey yok sinüzit var dediler ateşi çıktığında başı çok dönüyor yarım saat atak geçiriyor patrol hap iciriyorum sonra kendine geliyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 28.9.2020 17:34:49

   Gülten Hanım, ateş yükseldiğinde baş dönmesi, titreme, halsizlik gibi belirtiler olabilir. Bu tip durumlarda ateşin nedeni neyse o durum tedavi edilmeye çalışılır. Ama bir KBB Uzmanı da, iç kulak denge sistemi açısından, baş dönmesi sırasında ve normal zamanlarında değerlendirme yapabilir.

 • kullanıcı icon
  Tuncayuzun 19.9.2020 00:58:26

  hocam iyi günler sünüz ameliyatı olmak istiyorum yaz kış nezle gibi grip gibi dolaşıyorum önceleri bu kadar rahatsız olmuyordum ama 2 senedir bu şekilde

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 24.9.2020 10:46:04

   Tuncay Bey geçmiş olsun; sinüzit hastalığı bazen kronikleşebiliyor. Zaman içinde burun içi dokuları yani mukozayı etkileyebiliyor ve belirtilerin ağırlaşmasına neden olabiliyor. Yanlız bu tip durumlarda hemen ameliyat kararı verilmesi doğru olmayabilir. Belirli bir süre tedavi ve takiplerle hastalığı/mukozayı tedavi etmeliyiz; bundan sonra bazı filmlerle, gerekiyorsa ameliyat planı yapılabilir.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.