Sinüzit Tedavisi

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir, Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  HAKAN ED 10.04.2021 09:28:38

  Merhaba Sayın doktorum . Nedenini bilmediğim bi ağrı oluştu alın bölgemde. Yaklaşık 9 saattir aralıksız devam ediyor 5 gündür gribim var . Ama asla ağrım yoktu. As.ist kullanıyorum Fazlaca söküyor idi. Göz Pınarlarıma kadar acı çekiyorum. Araştırma yaparken sizin sayfanıza denk geldim. Cevabınız için teşekkür ederim

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 10.04.2021 13:19:22

   Merhaba, gribin kendisine bağlı da ağrılar olabilir ama burunda yarattığı tıkanıklık ve yoğun salgılar nedeniyle sinüs kanalları kapanabilir, hatta akut sinüzite çevirebilir. Bu durumlarda alın ve yüz bölgesinde ağrılar olabilir. Tedaviyi, endoskopik muayenede burun içindeki salgıların görünümüne göre belirliyoruz. Ancak pandemi dönemindeki gripleri önce Covid-19 ile ayırmak gerekiyor. Bunun için gelmeden mutlaka test yaptırmalısınız.

 • kullanıcı icon
  AYNUR 2.04.2021 00:45:09

  Merhaba hocam ,sinüs te kitle varmış tomografi çektim hocam öyle söylendi bana. KBB za yönlendirildi, kitle var ne demek ?tedavisi nasıldır ?hocam yardımcı olursanız çok sevinirim

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 3.04.2021 15:22:39

   Aynur Hanım geçmiş olsun; bunu öncelikle tomografinizi yorumlayan hekime danışmalısınız. Zira görmeden yorum yapılması kafanızın daha fazla karışmasına neden olabilir. KBB branşı olarak bizler, endoskopik muayene ve tomografiyi beraber değerlendirdikten sonra yorumlayabiliriz.

 • kullanıcı icon
  HAKAN 1.04.2021 22:28:29

  Hocam merhabaMr raporumda sinüzit olduğu yazıyor burun tıkanıklığım var ilaç ile tedavi yeterli olur mu acabaBEYİN MR İNCELEMESİ; Klinik Bilgi: Baş ağrısı Kafa kaidesi oluşumları ve her iki tarafta temporal kemik kompartmanları normaldir. Sağ maksiller sinüs tabanında 24x16 mm boyutlarında retansiyon kisti izlenmiştir. Bilateral ethmoid sinüslerde inflamasyonla uyumlu sinyal değişikliği saptanmıştır.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 3.04.2021 15:24:45

   Hakan Bey Merhaba, sinüzit hastalığı filmlerden ziyade, belirtiler, endoskopik muayene bulguları ve takiplerle teşhis ve tedavi edilir. Ayrıca sinüzit hastalığında tedavinin ileri aşamasını MR ile değil, doğru zamanda çekilmiş BT ile planlarız.

 • kullanıcı icon
  ESMA Y 1.04.2021 00:35:55

  Merhaba hocam 1 yıla yakındır sol elmacik kemiğinden başlayan ve ağrısı var mr çektirdigimde raporda paranazal sinüslerde ince mukozal kalınlasmalar var yazıyor bu ne demek artık ağrıya dayanamıyorum agrım başladımı 3 4 gün sürüyor

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 1.04.2021 17:23:25

   Esma Hanım Merhaba, iltihaplı akut sinüzitlerde bu bölgelerde ağrı olabiliyor. Filmin raporunda da yanak sinüslerinin içinin kalınlaştığını, yani sinüzit hastalığı ile ilişkili olabileceği belirtilmiş. Ama esasında sinüzit hastalığının akut mu yoksa kronik mi olduğunu, hastanın kliniği ve endoskopik muayenede iltihabın özelliklerini görerek belirleyip, buna göre tedavi veriyoruz.

 • kullanıcı icon
  VELİ K 31.03.2021 23:32:06

  Merhabalar hocam kronik sunizit var bende beni baya etkiliyor bayilma hissi oluyor bende baş ağrısı ve halsizlik yapıyor bende çoğunlukla gözlerimden rahatsız oluyorum özellikle yazın hava sıcak olduğu zamanlarda çoğu kez antibiyotik tedavi aldım ama iki üç ayı sıkıntısız geçiyor belli bir süre sonra yine aynı oluyor nasıl bir yol izlemeliyim teşekürler

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 1.04.2021 17:19:43

   Veli Bey, akut iltihaplı dönemler dışında kronik sinüzitte halsizlik pek görmeyiz. Bu akut dönemler dışında antibiyotiğin de pek etkisi olmaz. Ayrıca kronik sinüzit hastalarında bayılma hissi de pek olmaz. Bunlar belki anemi (kansızlık), tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) veya sistemik diğer hastalıklarla da ilgili olabilir. İsterseniz önce bir Dahiliye Uzmanına başvurun. Kronik sinüzitle ilgili endoskopik muayeneler, ilaçlı tedavi ve takiplerle hastalığın yayılımını, evresini ve çeşidini belirleyebiliriz. Bu süreçte nasıl çözüm sağlayacağımızı da anlayabiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  SULTAN K 28.03.2021 12:10:41

  Sayin hocam.3 kez sinüzit ameliyatı oldum. En son 15 yıl önceydi. Aynı zamanda polip ve alerjik rinitim var. Tat ve koku alma sorunum hat safhada. Kortizon ve antibiyotik ve bir çok antihistaminik yani sıra burun spreyleri artık beni rahatlatmiyor. Riskli olduğu düşünüldüğünden ameliyat ta olamıyorum . Lütfen bana bir yol gösterin. Yaşam kalitem sıfır. Psikolojim kötü.Şimdiden teşekkürler. Saygilar

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 29.03.2021 12:46:49

   Sultan Hanım geçmiş olsun. Polipli sinüzit hastalığı sürekli ilgi ve takip gerektiren bir hastalıktır. Bahsettiğiniz ilaçların kombinasyonlarını endoskopik takiplerdeki bulgulara göre bizlerin belirlemesi gerekir. Polipleri bu şekilde gerilettikten sonra, yani anatomi açığa, çıktığında hem nefesiniz rahatlayabilir, hem de uzun vadede düzeltilebilecek bir durum var mı yok mu anlarız.

 • kullanıcı icon
  DOGAN 22.03.2021 15:48:37

  Merhaba hocam. Paranazal sinüslerde  mukozal kalınlaşma mevcuttur. Bu ne demektir. Tedavi gerektirir mi

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 22.03.2021 18:55:05

   Doğan Bey Merhaba, sinüslerin içini döşeyen örtünün (mukoza) rahatsız olduğunu ifade eder. Bunun yeni mi yoksa kronik mi olduğu hastalığın seyri ile ilgilidir. Dolayısıyla tek başına tomografi görüntüleri ile teşhis ve tedavi yapamayız. Bunun klinik bilgiler ve endoskopik muayene bulgular ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Kısacası; sinüs hastalığı olmayan birinin, nezle veya grip geçirirken bu filmi çekildiğinde de raporda bu şekilde yazabilir.

 • kullanıcı icon
  ŞİRİN K 18.03.2021 19:52:02

  Merhaba hocam ben 15 yaşındayım sinüzit hastalığım var sürekli başım ağrıyor iyi olmam için ne yapmam gerekiyor

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 19.03.2021 14:28:37

   Sevgili Sevim, sinüzitin çeşitleri vardır. Bunlar anatomik veya işlevsel sorunlar ya da mukoza hastalıklarına bağlı olabilir. Endoskopik muayene ve takiplerle teşhisleri belirleyip, tedaviler uyguluyoruz. Seni de bir ebeveyninle beraber muayenehanemize bekleriz.

 • kullanıcı icon
  FERDİ 18.03.2021 10:34:16

  Horam iyi gunLer sinizüt agrilarim var kan ve intiab geliyor doktorlarin verdigi ilaclar igneler agrilarimi kesmedi intiharin esigindeyim ne olur yardimci olun

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 18.03.2021 15:54:45

   Ferdi Bey geçmiş olsun; psikolojiniz bu denli etkilenmişse, doktorunuzun da bilgisi dahilinde, mutlaka bir Psikiyatri Uzmanından destek almalısınız. Zira sinüzit hastalığı, çeşidine göre, tedaviye beklediğiniz kadar hızlı yanıt vermeyebilir. Endoskopik muayene başta olmak üzere, gereğinde bazı film ve tetkiklerle sinüzitin tipi anlaşıldıktan sonra, tedavi desteği verilebilir ve takipler sırasında tedavinin ileri aşamaları planlanabilir.

 • kullanıcı icon
  ÖZGÜR 10.03.2021 12:01:02

  Hocam ben sinüzit çeşidimi bilmiyorum nasıl öğrenebilirim?

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 12.03.2021 16:58:59

   Geçmiş olsun, bunu endoskopik muayene ve takipler ile araştırmalar sırasında biz KBB Uzmanları belirleyebiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.