Çocuk KBBkitapcik
Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının "solunum durması" veya "apne" ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz."Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler" Kitabının PDF Dosyasını İndirmek için Tıklayın.Geniz Eti Sorunu Videosunu İzlemek için Tıklayın.
Yorumlar
 • İlyas 22.6.2020 23:10:00

  Merhaba hocam, 1 yasinda oğlum var 4.ayindan bu yana kulagini her cekistirdiginde aile hekimi yada cocuk hastaliklarina goturuyoruz hep antibiyotik ve damla kullandik. Fakat antibiyotikler bitince 2 gun sonra tekrar oluyordu. 9. Kulak iltihabindan sonra kbb gittigimizde intihap yok kullanmayin dedi ve ben tabi ikilemde kaldigim icin baska kbb goturdum oda yok dedi disindendir dedi iki kulağa test yaptilar. Bebegim hala kulagini karistirip durduk yere agliyor biliyorum cani yaniyor fakat ben kime inanayim viruus yuzunden hastaneyede gitmek istemiyorum sizce kbb kendi alaninda uzman oldugu icin onumu dinleyeyim yoksa baska kbbye dahami gideyim.

  • Dr. Atilla Şengör 30.3.2020 15:51:00

   İlyas Bey, bu tip durumlar sandığınız kadar karışık değildir. Bizler endoskopik muayene için kullandığımız ışıklı kameralar ile kulak zarını büyük büyütme ile ekranda görebiliyoruz. Bazı testlerle orta kulak basıncını dahi ölçebiliyoruz. Bu şekilde teşhis ve tedaviyi belirliyoruz. Bu konuda donanıma sahip olan bir hekim teşhis ve tedaviyi yapabilir. Ancak kulak iltihaplanır, düzelir, tekrar iltihaplanır; dolayısıyla muayene olduğu dönemde hastalık yoksa bulgular normaldir. Bunun dışında 1 yaşındaki oğlunuz 9 kez kulak iltihabı olmuşsa, sürekli tedavi verilmesi bir yana; niçin bu kadar sık hastalandığı, bağışıklık sisteminde bir sorun olup olmadığı veya mikrop alabileceği odakların Çocuk doktorunuz tarafından belirlenmesi ve tedbir alınması gerekir.

 • Zafer 22.6.2020 23:10:00

  Merhabalar Atilla bey, 6 yaşımda ki kızımda 15 gün içinde iki defa hafif burun kanaması oldu. Son kanamadan önce burnum kanıyor galiba dedi ve ardından hafif sümüklü kanama oldu. Ve hepsi gece yatmadan önce ortaya çıktı. KBB bölümünemi başvurmalıyım bir de endişelenmelimiyim? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  • Dr. Atilla Şengör 27.6.2020 09:10:00

   Zafer Bey Merhaba, burun kanamaları çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Bunların sebebini ve kaynağını endoskopik muayenede görerek belirlemek gerekir. Endişelenmeyin fakat vakit kaybetmeden, endoskopik muayene için bir KBB Uzmanına görünmek gerekir.

 • Gülay 5.5.2020 21:57:00

  Iyi aksamlar oglum 3.5 yasinda ve iki uc ayda tekrarlayan kulak iltihabi oluyor bademcigi cok buyuk oldugunu ve 4 yasina kadar bizi zorlayacagini tatilde doktor soylemisti ama konusmada gecikme var simdi acaba bu geniz eti olabilirmi salgin nedeniyle nereye gidecegimizi bilmiyoruz size gelsek bi risk olurmu kendimde hemotoloji hastasiyim simdiden tsk

  • Dr. Atilla Şengör 6.5.2020 17:23:00

   Gülay Hanım, muayenehanemde salgına karşı tedbirleri 15 Mayıs’tan sonra uygun hale getirmiş olacağım. Ama hastalığınız için endişeniz varsa, babası veya bir başka yakınınız da oğlunuzu getirebilir. Oğlunuzun kulağında sık sık iltihaplanma oluyorsa, ara dönemlerde orta kulakta sıvı toplaması devam etmiş olabilir (efüzyonlu otit). Bu durum uzun sürdüğünde duyma azlığına bağlı konuşmada gecikme yapabiliyor. Bu durum geniz eti büyümesiyle ilişkili olabilir; bunları endoskopik muayene ve timpanometri testleriyle belirleyebiliriz. Ama bunlar yoksa, konuşma gecikmesinin başka (nörolojik) nedenleri de olabiliyor.

 • Mustafa 29.4.2020 23:46:00

  Merhabalar 29 aylık oğlumun sürekli burnu tıkanıyor ve burun spreyleride işe yaramıyor malum korona yüzünden dışarı bile çıkarmıyoruz kendimizde çıkmıyoruz ama nasıl oluyorsa burnu tıkanıyor gündüzleri bir problem yok uykusunda problem yaşıyoruz sık sık uyanmalar 1 yaşında gazi tıp çocuk kbb dr daha burun yapısı gelişimini tamamlamadığı için tam olarakda birşey söylememişti şuan mahrumiyet bölgesinde olduğumuzdan elimizden birşey gelmiyor.

  • Dr. Atilla Şengör 30.4.2020 17:59:00

   Mustafa Bey çok olasılık var, bu tip durumlarda ince endoskoplarla bakıp tıkanıklık nedenini görmek gerekir. Ama salgın nedeniyle uzun süredir evde olduğunu tahmin ediyorum; belki ev havası da burunda kuruluk ve tıkanıklık yapmış olabilir. Nemlendirici kremler deneyebilirsiniz. Yine düzelmez veya kötüleşme olursa pediatrik veya flexible endoskop ile burun ve genzine bakılabilmesi için bir merkeze götürürsünüz.

 • Nazmi 22.4.2020 09:28:00

  Öncelikle siz saqlikcilara bu zor qünunde başarilar diliyorum hocam. Benim 2 aylak bebqim var çocuqun qenizinden hiril hiril ses qeliyor izotonik su kullaniyoruz yinede bazi anlar faydasi olmuyor bi oneriniz varmidir

  • Dr. Atilla Şengör 23.4.2020 13:02:00

   Nazmi Bey geçmiş olsun; zaten kontrol zamanı gelmiştir; en doğrusu bebeğinizi Çocuk Doktorunuza götürmeniz olur.

 • LÜTFÜ TÜRKER 19.3.2020 11:27:00

  Merhaba hocam, 6 yaşlarında kız çocuğum var son zamanlarda gece uyurken horlamaya başladı acaba geniz eti ya da bademcik büyümesi olabilir mi? Şayet böle bir durum var ise nasıl bir yol izlemeliyim, çocuk KBB doktoru var mı? yoksa herhangi bir KBB doktoruna götürebilirmiyim? Saygılar.

  • AtillaŞengör 12.7.2020 17:00:09

   Lütfü Bey, ince pediatrik optiklerle çocuklarda burun içerisini ve geniz boşluğunu görebiliyoruz. Bu şekilde görerek teşhis yapabilecek bir Uzmana başvurabilirsiniz. Yalnız koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarımı sınırladım, bilginiz olsun. Bu muayeneyi yaptığım bir videoyu ilişikteki linkte bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=hS55v5hvBxw

 • Nagihan kaplan 12.3.2020 04:57:00

  İyi günler 5 yaşındakı oğlumda kulakta sıvı birikmesi var. 2 aydır il..din ve da.man damlayı aynı anda kullanıyoruz fakat iyileşme olmadı işitme kaybı da var 3 ayın sonunda tüp takılacağı söylendi kulak zarına zarar verirmi operasyon ne yapmalıyız

  • Dr. Atilla Şengör 12.3.2020 14:04:00

   Nagehan Hanım, kulak tüpü takılmadan önce, sıvı oluşumunu azaltan ve kıvamını incelten ek ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Eğer takılması mutlaka gerekiyorsa, bunun sebebi, kulaktaki sıvının orta ve iç kulağa zarar vermesini önlemektir. Deneyimli ellerde titiz çalışılarak takıldığında kulak zarına bir zarar beklenmez. Yalnız, yabancı isim reaksiyonu, tıkanma veya enfeksiyon olasılığı açısından, takıldıktan sonra gerekli önlemler alınır ve belirli aralıkla düzenli olarak takipler yapılır.

 • Ali 21.12.2019 23:21:00

  Hocam merhaba. 1 yasında kızım var nefes alıp verirken hırıltısı oluyo. Dogdugu günden beri hırıltısı giderek artıyo. Anne karnındaykende suyu fazla diyordu kadın dogum doktoru. Ne yapmalıyız

  • Dr. Atilla Şengör 22.12.2019 17:48:00

   Ali Bey geçmiş olsun, bir hastanenin KBB Bölümünde flexible nazofarengoskop dediğimiz cihazla üst solunum yollarının değerlendirilmesi uygun olur. Bu cihaz bende yok.

 • Gülçin 27.11.2019 00:43:00

  Merhaba hocam 5 yaşındaki kızım daha önce yüz üstü düşme nedeniyle kısa süreli burun kanaması yaşadı. Geçen gün de yatağın kenarına çarptı ve yine ufak bir kanaması oldu. Doktora götürmedim. Ancak burunda şişlik oluştu. Kontrole götürücem. Ankaradayım hangi birime başvurmalıyım tavsiyeniz olur mu? bu yaşta burunda ezilme, kırılma, şekil bozukluğu oluşur mu önlem almak mümkün mü? Ne önerirsiniz?

  • Dr. Atilla Şengör 27.11.2019 09:00:00

   Gülçin Hanım geçmiş olsun, bu yaşlarda burun kırığı nadir görülür, fakat yine de olabilir. Bazen Septal hematom dediğimiz kan toplanması da oluşabilir. Kızınızı tedbiren bir KBB uzmanına götürmelisiniz.

 • Ahmet 16.11.2019 09:48:00

  İyi günler hocam,

  • Dr. Atilla Şengör 16.11.2019 22:21:00

   Ahmet Bey, Çocuk Doktorunuzun görüş ve önerilerine aynen katılıyorum. Her uygulamanın kendine göre riskleri vardır, elbette bunun da var! Dil bağının kendiliğinden de düzelme olasılığı olduğu için, Çocuk Doktorunuz bebeğinizde “primum non nocere” yani “önce zarar verme” ilkemize bağlı kalmış. Gelecekte sorun yaratırsa o zaman ele alınır.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.