Çocuk KBB

kitapcik

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının "solunum durması" veya "apne" ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

Yorumlar
 • kullanıcı icon
  HAKAN 20.11.2020 22:12:09

  Merhaba hocam, benim 3 yaşında oğlum var. Doğumdan itibaren sol burun kemiğinde eğrilik bulunduğunu söylediler. Burun tıkanıklığı olduğu için ufak bir koşma da normalden fazla bir şekilde terliyor. Kan tahliline baktırdığımızda herhangi bir anormallik gözükmedi.Bunun sebebi burunda ki kemik eğriliği olabilir mi? Burun ameliyatını KBB uzman doktorla görüştüğümüz de 18 yaşında ameliyat olabileceğini söyledi. Bu yaşta burun kemik düzeltme ameliyatı Uygun olur mu? Bu durum için ne önerirsiniz

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 21.11.2020 08:55:29

   Merhaba, burun-yüz gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Buna göre küçük yaşlarda saptanan bir koşul gelecekte değişebilir. Yani önemsiz bir durum ameliyat gerektirebilir ya da tam tersi önemli gibi görünen bir durum düzelebilir. Ayrıca bu yaşlarda yapılan ameliyatlar yüz gelişmini etkileyebilir. Bu gibi nedenlerle, çok ileri durumlar dışında küçük yaşlarda deviasyon ameliyatı yapılmaz. Küçük yaşlardaki tıkanıklık sebepleri, erişkinlerde de olduğu gibi yine endoskopla değerlendirilmeye çalışılmalıdır. Sebebin/sebeplerin teşhisinde en doğru bulgular bu muayene ile elde edilebilir. Uyumlu bir çocukta, ince bir endoskopla bu muaynene yapılmaya çalışılabilir. Bu yaşlarda eğrilikten ziyade infeksiyonlar, alerjik nezle veya geniz eti gibi durumlar tıkanıklık sebebi olur. Bunlar saptanırsa, çeşitli ilaç ve spreylerle de tedavi uygulanabilir.

 • kullanıcı icon
  GÜL ZK 10.11.2020 23:08:07

  merhaba kızım 2 yaşında,burun tıkanıklığı ve alerji durumumuz çok oldugu için zad.teni son bahar kış aylarında hayatımızdan çıkaramıyoruz fakar bunun dışında gece terörü teshisi koyuldu ve at.rax başlamak istedi doktorumuz ama buna izin vermedim.uyurken tükürüğü birikiyor öksürük oluyor,burnu tıkandığında agzı açık horluyor,bazende nefesini tutup birden alıyor bunlarla beraber saga sola dönüp çıkğlık atıyor yani ben çözemiyorum huzursuz uykumu yoksa neseften dolayı mı uyku kalitesi düşüyor birde atopik egzeması da var,ben ne yapayım 2 yıldır uykularım haram çocuk da yorgun uyanıyor,sizemi geleyi. alerji doktorunamı gideyim bilemedin

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 11.11.2020 14:43:54

   Gül Hanım geçmiş olsun; ikisi de olabilir. Ben geniz etini endoskopik muayene ile görmeye çalışacağım; burun mukozasının durumu da aleri olup olmadığı açısından yorumlanabilir. Ama 2 yaşında endoskopik muayene bazen yapılamayabilir. Kızınızı ürkütmeden, iletişim kurarak bu muayeneyi deneyebiliriz; ilk denemede başarılı olamazsak zorlamayız, takiplerindeki kontrollerinde genellikle başarılı oluruz. Endoskopik muayeneyi hiç yapamayacak olursak, benim size diğer meslektaşlardan daha fazla faydam olmayacaktır.

 • kullanıcı icon
  İLYAS 22.06.2020 23:10:00

  Merhaba hocam,1 yasinda oğlum var 4.ayindan bu yana kulagini her cekistirdiginde aile hekimi yada cocuk hastaliklarina goturuyoruz hep antibiyotik ve damla kullandik. Fakat antibiyotikler bitince 2 gun sonra tekrar oluyordu. 9. Kulak iltihabindan sonra kbb gittigimizde intihap yok kullanmayin dedi ve ben tabi ikilemde kaldigim icin baska kbb goturdum oda yok dedi disindendir dedi iki kulağa t.e.s.t yaptilar. Bebegim hala kulagini karistirip durduk yere agliyor biliyorum cani yaniyor fakat ben kime inanayim viruus yuzunden hastaneyede gitmek istemiyorum sizce kbb kendi alaninda uzman oldugu icin onumu dinleyeyim yoksa baska kbbye dahami gideyim.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 30.03.2020 15:51:00

   İlyas Bey, bu tip durumlar sandığınız kadar karışık değildir. Bizler endoskopik muayene için kullandığımız ışıklı kameralar ile kulak zarını büyük büyütme ile ekranda görebiliyoruz. Bazı t.e.s.tlerle orta kulak basıncını dahi ölçebiliyoruz. Bu şekilde teşhis ve tedaviyi belirliyoruz. Bu konuda donanıma sahip olan bir hekim teşhis ve tedaviyi yapabilir. Ancak kulak iltihaplanır, düzelir, tekrar iltihaplanır; dolayısıyla muayene olduğu dönemde hastalık yoksa bulgular normaldir. Bunun dışında 1 yaşındaki oğlunuz 9 kez kulak iltihabı olmuşsa, sürekli tedavi verilmesi bir yana; niçin bu kadar sık hastalandığı, bağışıklık sisteminde bir sorun olup olmadığı veya mikrop alabileceği odakların Çocuk doktorunuz tarafından belirlenmesi ve tedbir alınması gerekir.

 • kullanıcı icon
  ZAFER 22.06.2020 23:10:00

  Merhabalar Atilla bey,6 yaşımda ki kızımda 15 gün içinde iki defa hafif burun kanaması oldu. Son kanamadan önce burnum kanıyor galiba dedi ve ardından hafif sümüklü kanama oldu. Ve hepsi gece yatmadan önce ortaya çıktı. KBB bölümünemi başvurmalıyım bir de endişelenmelimiyim? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 27.06.2020 09:10:00

   Zafer Bey Merhaba, burun kanamaları çok farklı sebeplere bağlı olabilir. Bunların sebebini ve kaynağını endoskopik muayenede görerek belirlemek gerekir. Endişelenmeyin fakat vakit kaybetmeden, endoskopik muayene için bir KBB Uzmanına görünmek gerekir.

 • kullanıcı icon
  G 5.05.2020 21:57:00

  Iyi aksamlar oglum 3.5 yasinda ve iki uc ayda tekrarlayan kulak iltihabi oluyor bademcigi cok buyuk oldugunu ve 4 yasina kadar bizi zorlayacagini tatilde doktor soylemisti ama konusmada gecikme var simdi acaba bu geniz eti olabilirmi salgin nedeniyle nereye gidecegimizi bilmiyoruz size gelsek bi risk olurmu kendimde hemotoloji hastasiyim simdiden tsk

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 6.05.2020 17:23:00

   Gülay Hanım, muayenehanemde salgına karşı tedbirleri 15 Mayıs’tan sonra uygun hale getirmiş olacağım. Ama hastalığınız için endişeniz varsa, babası veya bir başka yakınınız da oğlunuzu getirebilir. Oğlunuzun kulağında sık sık iltihaplanma oluyorsa, ara dönemlerde orta kulakta sıvı toplaması devam etmiş olabilir (efüzyonlu otit). Bu durum uzun sürdüğünde duyma azlığına bağlı konuşmada gecikme yapabiliyor. Bu durum geniz eti büyümesiyle ilişkili olabilir; bunları endoskopik muayene ve timpanometri t.e.s.tleriyle belirleyebiliriz. Ama bunlar yoksa, konuşma gecikmesinin başka (nörolojik) nedenleri de olabiliyor.

 • kullanıcı icon
  M 29.04.2020 23:46:00

  Merhabalar 29 aylık oğlumun sürekli burnu tıkanıyor ve burun spreyleride işe yaramıyor malum korona yüzünden dışarı bile çıkarmıyoruz kendimizde çıkmıyoruz ama nasıl oluyorsa burnu tıkanıyor gündüzleri bir problem yok uykusunda problem yaşıyoruz sık sık uyanmalar 1 yaşında gazi tıp çocuk kbb dr daha burun yapısı gelişimini tamamlamadığı için tam olarakda birşey söylememişti şuan mahrumiyet bölgesinde olduğumuzdan elimizden birşey gelmiyor.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 30.04.2020 17:59:00

   Mustafa Bey çok olasılık var, bu tip durumlarda ince endoskoplarla bakıp tıkanıklık nedenini görmek gerekir. Ama salgın nedeniyle uzun süredir evde olduğunu tahmin ediyorum; belki ev havası da burunda kuruluk ve tıkanıklık yapmış olabilir. Nemlendirici kremler deneyebilirsiniz. Yine düzelmez veya kötüleşme olursa pediatrik veya flexible endoskop ile burun ve genzine bakılabilmesi için bir merkeze götürürsünüz.

 • kullanıcı icon
  N 22.04.2020 09:28:00

  Öncelikle siz saqlikcilara bu zor qünunde başarilar diliyorum hocam. Benim 2 aylak bebqim var çocuqun qenizinden hiril hiril ses qeliyor izotonik su kullaniyoruz yinede bazi anlar faydasi olmuyor bi oneriniz varmidir

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 23.04.2020 13:02:00

   Nazmi Bey geçmiş olsun; zaten kontrol zamanı gelmiştir; en doğrusu bebeğinizi Çocuk Doktorunuza götürmeniz olur.

 • kullanıcı icon
  LT 19.03.2020 11:27:00

  Merhaba hocam, 6 yaşlarında kız çocuğum var son zamanlarda gece uyurken horlamaya başladı acaba geniz eti ya da bademcik büyümesi olabilir mi? Şayet böle bir durum var ise nasıl bir yol izlemeliyim, çocuk KBB doktoru var mı? yoksa herhangi bir KBB doktoruna götürebilirmiyim? Saygılar.

  • kullanıcı icon
   ATİLLAŞENGÖR 12.07.2020 17:00:09

   Lütfü Bey, ince pediatrik optiklerle çocuklarda burun içerisini ve geniz boşluğunu görebiliyoruz. Bu şekilde görerek teşhis yapabilecek bir Uzmana başvurabilirsiniz. Yalnız koronavirüs salgını nedeniyle çalışmalarımı sınırladım, bilginiz olsun. Bu muayeneyi yaptığım bir videoyu ilişikteki linkte bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=hS55v5hvBxw

 • kullanıcı icon
  NK 12.03.2020 04:57:00

  İyi günler 5 yaşındakı oğlumda kulakta sıvı birikmesi var. 2 aydır il..din ve da.man damlayı aynı anda kullanıyoruz fakat iyileşme olmadı işitme kaybı da var 3 ayın sonunda tüp takılacağı söylendi kulak zarına zarar verirmi operasyon ne yapmalıyız

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 12.03.2020 14:04:00

   Nagehan Hanım, kulak tüpü takılmadan önce, sıvı oluşumunu azaltan ve kıvamını incelten ek ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Eğer takılması mutlaka gerekiyorsa, bunun sebebi, kulaktaki sıvının orta ve iç kulağa zarar vermesini önlemektir. Deneyimli ellerde titiz çalışılarak takıldığında kulak zarına bir zarar beklenmez. Yalnız, yabancı isim reaksiyonu, tıkanma veya enfeksiyon olasılığı açısından, takıldıktan sonra gerekli önlemler alınır ve belirli aralıkla düzenli olarak takipler yapılır.

 • kullanıcı icon
  A 21.12.2019 23:21:00

  Hocam merhaba. 1 yasında kızım var nefes alıp verirken hırıltısı oluyo. Dogdugu günden beri hırıltısı giderek artıyo. Anne karnındaykende suyu fazla diyordu kadın dogum doktoru. Ne yapmalıyız

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 22.12.2019 17:48:00

   Ali Bey geçmiş olsun, bir hastanenin KBB Bölümünde flexible nazofarengoskop dediğimiz cihazla üst solunum yollarının değerlendirilmesi uygun olur. Bu cihaz bende yok.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.