Çocuk KBB

Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Gerekli Bilgiler

Anne-babalar, aile büyükleri ve hatta yakın akraba ve dostlar, evin küçük prensesleri ve prensleri hasta olduğunda seferber olurlar. Sık hastalanmalar, bademcik, geniz eti, kulak sıvısı, bunların çeşitli ameliyatları, herkes tarafından farklı onlarca öneri ve bir de internet ortamının çelişkili bilgileri eklendiğinde, aile bıkıp usanır ve ne yapacağını bilemez hale gelir.

Oysa ebeveynler şunu bilmelidirler ki, Çocuk KBB alanının "solunum durması" veya "apne" ile birlikte olan hastalıkları dışındakiler hemen ameliyat gerektirmez. Pek çok hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir. Bugün Çocuk KBB hastalıklarının tümünü doğrudan görerek teşhis etme olanaklarına sahibiz. İnce çocuk endoskopları kullanarak örneğin geniz etinin boyutunu doğrudan görebiliyor, kulak sıvısının kıvamını dahi çocuğa fazla bir rahatsızlık vermeden belirleyebiliyoruz. Sık sorunlar yaşayan küçük hastaların hangi yöntemle tedavi edileceğine ancak ve ancak bu şekilde karar veriyoruz.

Yorumlar
 • kullanıcı
  RUKİYE K 20.10.2023 00:15:05

  Merhabalar hocam 3 yaşındaki oğlum doğuştan kaynaklı tek tarafından nefes alabiliyor tek taraflı koanal atrezi olduğunu söylediler diğer burnundan ise çok zor nefes alıyor geceleri ve sürekli tıkanıyor ameliyat için bebekken 2 3 yaşına kadar beklememizi söylediler şu an 3 yaşında ameliyat için görüşmeye gittiğimiz hekim burun deliğini açacağını burnunda kemik eğriliği olduğunu onu da düzelteceğini söyledi nasıl bir ameliyat tekrar kapanır mı beklemeli miyiz

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   20.10.2023 17:58:02

   Merhaba, solunumunu zorlaştırıyorsa beklemek sakıncalı olabilir. Doktorunuz, muayene bulgularına göre ameliyatın kapsamı ve iyileşme süreci ile ilgili bilgi verecektir. Geçmiş olsun.

 • kullanıcı
  ALPER 18.09.2023 21:09:29

  merhaba atilla bey oğlum 5 yaşında 3.5 yaşında geniz eti ameliyatı oldu uyku apnesi başlamıştı düzeldi. ancak biz 2 ayda bir antibiyotik kullanmaya başladık. önce ağız kokusu başlıyor sonra öksürük horlama ve geniz akıntısı oluyor balgam dönüşüyor ve antibiyotik sonu. Bir döngüye girdik. Kreşe gittik ama 2 yazdır bu döngü devam ediyor

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   20.09.2023 13:37:43

   Merhaba Alper Bey. Geniz eti ameliyatı olunması hasta olmayı engellemiyor. Sık hastalanması kalabalık sınıflara veya bağışıklıkla ilgili durumlara bağlı olabilir. Bunlarla ilgili Çocuk doktorunuzdan tavsiye ve öneri alabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyim: solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %90’ı virüslere bağlı olur ve virüslerde antibiyotikler etkili değildir. Dolayısıyla infeksiyonların bir kısmında antibiyotik gereksiz yere kullanılmış olabiliyor.

 • kullanıcı
  CENGİZ D 26.03.2023 08:32:31

  Merhaba hocam 2 aylık kızım burnu tıkalı hırıltısı var açmama rağmen hiç geçmiyor serumla tedavi uyguluyorum burnu açılıyor ama hırıltısı geçmiyor ne yapmam lazım

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   27.03.2023 09:49:35

   Merhaba Cengiz Bey, ilk akla gelen bir solunum yolu infeksiyonu geçiriyor olabileceğidir. Bu aylarda Çocuk Doktorunun değerlendirme ve önerilerine başvurmak en doğrusu olur.

 • kullanıcı
  NESRİN 16.11.2022 10:03:17

  Merhaba hocam kızım 2,5 yaşında ve 1 senedir süren nefes alma zorluğu gece uyurken horlama geniz akıntısı gibi şeyler çok yaşıyor doktora gittik kızımda geniz eti var dediler çok küçük olduğu iÇin almıyorlar ama biz günlük yaşantımızı zor nefes alarak çok zor geçiriyoruz birde geniz eti ile birlikte bademcikte var sanırım sürekli ağzı açık uyuyor horluyor ve yoğun geniz akıntısında hapşırık krizine giriyor ne yapacağımızı şaşırdık 2 kez doktora gittik ama yaş sorunu var hocam

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   18.11.2022 14:50:11

   Merhaba Nesrin Hanım, alerji veya geçirilen üst solunum yolu infeksiyonları da geniz etinin büyümesinde rol oynar. Bunlarla ilgili Çocuk Doktorunuz zamanında tedaviler verir, sonrasında da hastalanmaması için gereken tedbirleri de size anlatırsa, rahatlama görülebilir.

 • kullanıcı
  HAKAN 20.11.2020 22:12:09

  Merhaba hocam, benim 3 yaşında oğlum var. Doğumdan itibaren sol burun kemiğinde eğrilik bulunduğunu söylediler. Burun tıkanıklığı olduğu için ufak bir koşma da normalden fazla bir şekilde terliyor. Kan tahliline baktırdığımızda herhangi bir anormallik gözükmedi.Bunun sebebi burunda ki kemik eğriliği olabilir mi? Burun ameliyatını KBB uzman doktorla görüştüğümüz de 18 yaşında ameliyat olabileceğini söyledi. Bu yaşta burun kemik düzeltme ameliyatı Uygun olur mu? Bu durum için ne önerirsiniz

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   21.11.2020 08:55:29

   Merhaba, burun-yüz gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Buna göre küçük yaşlarda saptanan bir koşul gelecekte değişebilir. Yani önemsiz bir durum ameliyat gerektirebilir ya da tam tersi önemli gibi görünen bir durum düzelebilir. Ayrıca bu yaşlarda yapılan ameliyatlar yüz gelişmini etkileyebilir. Bu gibi nedenlerle, çok ileri durumlar dışında küçük yaşlarda deviasyon ameliyatı yapılmaz. Küçük yaşlardaki tıkanıklık sebepleri, erişkinlerde de olduğu gibi yine endoskopla değerlendirilmeye çalışılmalıdır. Sebebin/sebeplerin teşhisinde en doğru bulgular bu muayene ile elde edilebilir. Uyumlu bir çocukta, ince bir endoskopla bu muaynene yapılmaya çalışılabilir. Bu yaşlarda eğrilikten ziyade infeksiyonlar, alerjik nezle veya geniz eti gibi durumlar tıkanıklık sebebi olur. Bunlar saptanırsa, çeşitli ilaç ve spreylerle de tedavi uygulanabilir.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.