Bademcik Ameliyatı

bademcikler

Bademcik sorunları ve bademcik ameliyatı, hastaları ve ailelerini mutsuz eden durumların başında gelir. Bunlara çözüm arayışı sırasında çok sayıda kaynaktan alınan/verilen çelişkili bilgiler kafa karışıklığına yol açabilir. Bademcik ameliyatı şart mı? Alınınca mikroplar göğse iner mi? Ameliyat riskli mi? Yapılmasa olur mu? Hangi teknikle yapılmalı? gibi pek çok soru ve bunların farklı farklı cevapları olabilir. Oysa durum o kadar karışık değildir. Ameliyatsız olarak yapılabilecek bir tedavi veya alınabilecek önlemler varsa, önce bunlar yapılır. Ancak her şeye rağmen hastanın bademcik sorunları devam ediyorsa ve tıbbi endikasyonu (gerekliliği) varsa ameliyat önerilir. Burada KBB Uzmanı, kendi deneyimleri ve bilgisiyle hem bademcik ameliyatının hem de tedavi olmamanın hasta için risk ve faydalarını ayrıntılı bir şekilde zaten anlatmalıdır. Karar vermek bundan sonra hastaya veya ailesine kalır. Doktorun hastası için en doğru tercihi yapıyor olması ve bunun hasta ve yakınları tarafından hissedilmesi, tedavinin gecikmesini önler.

Bademciklerin bedenimizdeki görevi nedir?

Boğazımızın arka yanlarında yerleşmiş, gözenekli yapıdaki bademciklerimizin başlıca görevi, üst solunum yollarından giren mikroplara karşı bedeni savunmaya hazırlamaktır. Ayrıca halk arasında “geniz eti” olarak bilinen “adenoid”ler ve boğazın yanlarından aşağı doğru inen benzer yapılı dokular da aynı görevi yaparlar. Ancak bademcikler iltihaplandığında konumu ve boyutları nedeniyle, yol açtığı belirtiler de diğerlerine göre genellikle daha şiddetli olur.

Bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler damlacık infeksiyonu denen, kişiden kişiye yakın temas ve tükürük yoluyla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Bu durumda bademcikler kızarır, bazen üzerlerinde beyaz döküntüler olur. Bademcik iltihaplanmasında ateş, yutkunma güçlüğü ve yutkunurken ağrı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ancak bazen infeksiyon belirtisi olmadığı halde de bademcik büyümesi olabilir. Sağlıklı bir insan soğuk bir şey içtiğinde veya örneğin dondurma yediğinde bademcik sorunuyla karşılaşmazken, kronik bademcik sorunu ya da zayıf bağışıklık sistemi olanlar bademcik iltihaplanmasına daha yatkındırlar. Stres bademciğin şişmesine direkt olarak neden olmasa bile vücudun direncini zayıflattığı için kolay hastalanmaya yol açabilir.

Boğaz sorunu yaşayan her çocuk bademcik ameliyatı olmalı mıdır? Bademcik her zaman geniz eti ile beraber mi alınır?

Çocuklardaki her boğaz infeksiyonu bademciklerde olmayabilir. Geniz etinin iltihaplanması veya faranjit gibi diğer üst solunum yolu infeksiyonlarında da boğaz ağrısı olabilir. Burada doğru teşhis konulması çok önemlidir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vücudun savunmasında önemli rol oynayan bademciklerin zorunlu olmadıkça alınmasını önermeyiz.

Geniz eti çok büyüdüğünde, çocuğun nefes almasını engelleyecek olursa veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen orta kulak sorunlarına yol açtığında ameliyat edilebilir. Eğer geniz eti sorunları yaşayan çocukta bademcik şişmeleri/iltihaplanmaları ve/veya soluk durmaları (apne) varsa, bademciklerle beraber geniz eti alınabilir.

Bademciklerin ne zaman alınması gerekir?

Bademcik ameliyatının başlıca sebepleri:

 1. Üst üste son iki yılda çocuğun 5-6 kez veya daha fazla bademcik iltihabı geçirmiş olması ya da üç senedir senede üç kez iltihaplanma.
 2. Bademciklerin çevresinde abse olması yani “peritonsiller abse” oluşması.
 3. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması geçmişinin olması,
 4. Çocuklarda görülen “uyku apnesi” (uykuda soluksuz kalma nöbetleri) bademcik ameliyatının başlıca nedenlerindendir.
 5. Bademciklerin büyük olması tek başına bir ameliyat nedeni sayılmamakla birlikte beslenme ve solunuma engel olacak büyüklükte yani ileri bademcik büyümesi varsa ameliyat edilebilir.
 6. Ayrıca bademciklerde tümör, tüberküloz gibi farklı durumlarda da mutlaka bademcik ameliyatı gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sadece belirli dönemlerde mi yapılabilir?

Eskiden çocuk felci salgınları yaygın olduğu için yaz aylarında bademcik ameliyatı yapılmazdı. Günümüzde çocuk felcinin aşılanma ile neredeyse ortadan kalkmasına rağmen yaz aylarında bademcik ameliyatı daha az tercih edilmektedir. Aileler bademcik ameliyatını genellikle sömestr tatilinde veya okulun kapanmasına yakın dönemlerde yaptırmaktadır.

Bademcik ameliyatı olmak için yaş sınırı nedir?

Bademcik ameliyatlarını zorunlu olmadıkça üç yaşın altında uygulamak istemeyiz. Ancak solunumu ileri derecede engelleyen, apne hastalığı gibi daha tehlikeli sonuçları olabilecek koşullarda üç yaşın altına da inilebilir. Bademcik ameliyatları sıklıkla 3 ila 10 yaşlar arasında yapılır. Bununla birlikte sık atak geçiren yirmili yaşlardaki hastalarda da ameliyat söz konusu olabilir. Bademcik ameliyatı 30 yaşın üzerinde nadiren gerekli olmaktadır. Ancak ileri yaşlarda apnesi bademcik büyümesi ile ilişkili olan, çok sık bademcik iltihaplanmaları veya bademcik taşları olan azımsanmayacak hasta vardır. Bunlarda da başka tedavi alternatifi yoksa bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatları hangi yöntemlerle yapılır?

Klasik bademcik ameliyatı, yani tıbbi adıyla tonsillektomi, çoğunlukla bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılması yöntemi ile yapılmaktadır. Kaşık benzeri, tırtıklı ve keskin kenarları olan ve dikkatlice kullandığımız bu araçla kapsülü ile beraber bademcik dokusunu çıkartırız. Bademciklerin zengin kan dolaşımı olması nedeniyle bu ameliyat sırasında açılan kılcal damarlardan kanamalar olur. Kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Klasik tonsillektomi titizlikle yapıldığında yara yüzeylerinin daha hızlı iyileşmesi açısından belirli bir fayda sağlayabilir. Bu yöntem oldukça yaygın ve yüzyıllardır kullanılıyor olmakla birlikte ameliyat süresi genellikle kanama kontrol süresi ile doğru orantılıdır. Her KBB Uzmanı bu tekniği bilir ve her hastanede uygulayabilir. Benim sonradan deneyimlerime bağlı olarak tercih ettiğim teknik Thermal Welding Tonsillektomidir.

Thermal Welding yöntemi ile kansız bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatlarını günümüzde ameliyathane koşullarında genel narkoz altında yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında neredeyse tamamen kansız çalışabilmeyi sağlayan Thermal Welding Yöntemini yaklaşık 13 yıldır kullanıyorum. Bu teknikle ameliyat ve narkoz süresi kısalırken, anne-babalar ve büyükler için bademcik ameliyatı artık bir kabus olmaktan çıkıyor.

Elektrik akımı yerine ısı enerjisi kullanılan bu yöntemde, ısı akışı sadece, dokuyu maşa gibi tutmaya yarayan ince uçlar arasında sağlanır. Bu uçların eni sadece yarım milimetre civarındadır. Bu nedenle çevre dokularda oluşabilecek ısı etkisi, diğer yöntemlere oranla çok az olmaktadır. Damarların açılmasını önleyerek kanamasız bir ortamda çalışma konforu sağlayan bu yöntemde, ayrıca cerrah ameliyat boyunca tek alet kullanır ve alet değiştirmediği için bu nedenle de ameliyat süresi kısalır.

Thermal Welding yöntemi kanamasız bir ameliyat yapma olanağı sağlamasına karşın, bademcik ameliyatı hangi teknikle yapılırsa yapılsın kanama riski bulunduğu bilinmelidir. Bu nedenle tonsillektomi ameliyatı öncesi pıhtılaşma testleri yapılmalı ve operasyon titizlikle sürdürülmelidir. Uygulanan ameliyatın başarısında teknik araçlardan daha önemlisi elbette cerrahın bunları nasıl kullandığıdır. Bu nedenle aslında bademcik ameliyatında en iyi yöntem, her uzmanın en alışkın ve en hakim olduğu yöntemdir.

Bademcik ameliyatı sonrası genel prensip hastanın o geceyi hastanede geçirmesidir ki, Thermal Welding Tonsillektomi için de bunu geçerli görmekteyiz. Hastanın bademcik ameliyatı sonrası döneminde de 7-10 gün kadar süreyle takip edilmesi ve kanamaya yol açmamak için özellikle beslenme konusunda önerilere uyması gereklidir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  SİMAY İ 26.01.2021 18:51:12

  Hocam mrb. 13 yş kızımin 5 yaş genizeti alındı. Ancak sık sık boğaz enf. geçirdi. geçen ay el ve ensede deri kızarıklıgı ve yara nedeniyle cildiye uzmanına gittik. Bogazsuruntü D vit Aso ve crp tetkikleri istedi sonuç beta streptokok çıkınca yasaklı ilaçlistesi verdi ve kbb dr gitmelisiniz dedi. Gittik ve bademcikleri alınmalı ayrıca alerjisi var ve sinuslerde sorunlu başağrısıda, elindeki yaralarda enfeksiyondan dedi. 10 günlük antibiyotik, tuzlu karbonatlı burun suyu, aer.us tablet ve burun sipreyi verdi. Antibiyotik bitince 5 gün sonra tekrar kultür yaptık negatif çıktı. Cildiye dr da ameliyat olmalı sedef başlangıcı var ve ilerleyebilir diyor. Kalp böbrek akciğere etki edebilir diyor. Aso 206 çıkmıştı. Ben tekrar kbb dr aradım pandemi korkumuz anlattım 1- 2 ay erteleyebilirsiniz ama pandemi ne zaman bitecek belli değildki diyor.Ne yapacağımı bilemiyorum. Ancak özellikle ağız ameliyati olduğu için koronadan cok çekiniyorum. Şimdiden tesekkur ediyorum.

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 27.01.2021 12:51:05

   Simay Hanım Geçmiş olsun, son ASO değeri normal sınırın biraz üstünde. Ameliyat kararı için boğaz iltihaplanmalarının da 1-2 tanesini görmemizde fayda var. Zira bunların bademciklerle ilgili olup olmadığından emin olmalıyız. Sonuçta ben de operasyon kararı alırsam, ameliyathanesini kullandığım hastanelerde pandemi koşullarına uygun tedbirler alınmış durumuda, endişeniz azalır; bununla ilgili seçenekleri size sunarız.

 • kullanıcı icon
  MERVE U 8.12.2020 11:46:24

  Hocam kolay gelsin benim annem uyku apnesi için ameliyat oldu küçük dilini yumuşak damağını bademciklerini aldılar biray oldu fakat annem hiçbirşey yutamıyor ve ses çıkıyor bırsey yemege çalıştığında ve ben endişelenmeye başladım

  • kullanıcı icon
   ATİLLA ŞENGÖR 8.12.2020 13:46:54

   Merve Hanım geçmiş olsun. Boğazda yapılan bu ameliyatlar sonrasında ağrı olabiliyor. Yine de iyileşmede bir gecikme veya bir başka durum olabileceği için, annenizin ameliyatını yapan doktorla temasa geçmeli veya en doğrusu kontrole giötürmelisiniz.

 • kullanıcı icon
  HULYA A 12.08.2020 17:41:31

  43 yasindaim geniz eti bademcik alinmasi gerek azim acik uyuyorum cok korkuyorum buyasta aldiaya

  • kullanıcı icon
   ATİLLAŞENGÖR 15.08.2020 14:58:05

   Geçmiş olsun, 43 yaşında geniz eti olması beklenmez; zira geniz etinin 16 yaşından sonra kaybolması beklenir. Ağız açık uyuma varsa, bunun sebebini endoskopik muayene ile teşhis etmek gerekir. Bu şekilde nasıl tedavi edileceğini de doğru belirlemiş oluruz.

 • kullanıcı icon
  E 17.06.2020 09:09:00

  Merhaba hocam ben 44 yaşındayım her 2 ayda bir bademciklerim sisiyordu ve çıkardım risk varmi

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 19.06.2020 10:49:00

   Eray Bey, neyi çıkardınız? Eğer bademcik ameliyatı olduğunuzu anlatmak istiyorsanız, bu ameliyatın risklerini ameliyattan önce hastanın doktoru tarafından bir bir anlatılmalıdır. Bademcik ameliyatının riskleri arasında kanama, ağrı, enfeksiyon, bazı damar-sinir yaralanmaları ve anestezi riskleri sayılabilir.

 • kullanıcı icon
  F 9.06.2020 16:34:00

  Merhaba ben 43 yaşındayım kendimi bildim bileli bademciklerim şiştir. Pandemiden dolayı maskeyle çıktığımda, konuşurken ağız kokusu beni rahatsız etmeye başladı ciğerlerimden geliyormuş gibi bir hisse kapılıyorum, internette yaptığım ufak çaplı araştırmada bunun bademciklerrden kaynaklanabileceği gibi bir sonuç çıkıyor. Eskiden şarkı söyleyebiliyordum ama şimdi şakı söylemem kısa bir süre sonra öksürükle sonuçlanıyor, istisnasız herzaman bu oluyor. Bunun bademciklerle bir ilgisi var mıdır?

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 11.06.2020 19:20:00

   Fatih Bey, bademcikler boğazda, ses telleri ise gırtlaktadır. Bademcik sorunlarının ses tellerini etkilemesi beklenmez; fakat hem boğaz sağlığını, hem de gırtlak etkileyen ve ağız kokusu yapabilen çeşitli hastalıklar vardır. Gıcık öksürüğü varsa, ilk aşamada boğaz ve gırtlağı yerel hastalıkları yanısıra, geniz akıntısıyla birlikte burun sinüs hastalıklarını veya mide kaynaklı reflü hastalığını düşünürüz. Bunlara ait bulguların çoğunu endoskopik muayenelerle görerek belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  M 4.06.2020 18:05:00

  Mrb hocam ben 41 yaşındayım ve yaklaşık beş yıldır ayda bir boğaz ağrısı yutkunma sorunum oluyor bir kaç doktora gittim bazıları bademciklerin alınacak dedi bazılarıda bu yaştan sonra bademciklerini aldırmak iyi olmaz dedi bende kararsız kaldım şimdi bademciklerimi aldırırsam bir zararı varmıdır.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 5.06.2020 11:48:00

   Mehmet Bey, boğaz ağrısı ve yutkunma sorununa sebep olabilecek çok durum vardır. Sebebi bademcikler dahi olsa, bademcik ve boğaz sağlığını etkileyen başka durumlar da vardır. Bu nedenle herhangi bir ameliyat önermeden önce, boğaz sağlığını etkileyebilecek tüm sebepleri belirleyip tedavi etmeye çalışırız. Eğer bu yaklaşımın sonucunda fayda görülmezse ve hastalığın tek nedeni bademciğin kendi koşullarına bağlı bulunursa, bu durumda ameliyat önerilebilir. Buna göre bademcik ameliyatının riskleri ile ameliyat olmamanızın riskleri birlikte değerlendirilerek, hem bizim hem sizin bir karar vermemiz mümkün olur.

 • kullanıcı icon
  ZAFER 4.06.2020 10:10:00

  Hocam merhabalar. 32 yaşındayım ve yaklaşık 2 aydır boğazımda takılma hissim var. Nisan ayında çürük kök dişlerimden birinin kanama yapmasıyla başladı diyebilirim. KBB uzmanına göründüm, buruna da baktı temiz dedi, ameliyatlık bişey yok, bademcik taşın var, kendin alabiliyorsan al yoksa biz de klinikte alabiliriz dedi ve bir ağız gargarası yazdı. Gargarayı kullandım ve bitti ve taş yeniden oluştu sol bademciğimde.Çıkarmayı denedim ama öğürme refleksim güçlü yapamadım bir türlü, taş da olduğu gibi kaldı. Ayrıca sanırım enfeksiyon kapmış olacak ki şu anda ikisi birden şiş, ateş yok, sadece takılma hissi devam ediyor. Salgından dolayı diş çürüğü için diş hekimine gitmek istemiyorum bir süre, sizce bu taşlar diş kanamasından dolayı mı oluşuyor? Ayrıca tekrar KBB uzmanına görünmeli miyim, sürekli takılma hissi oluştuğu için gerçekten tedirginim? Bu arada aile hekimine göründüm dün, Lar.open yazdı, kızarıklık var dedi, şu anda antibiyotik de kullanıyorum. Sonraki süreçte ne yapmalıyım? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 5.06.2020 12:14:00

   Zafer Bey geçmiş olsun. Diş kanamasının bademcik taşına neden olması beklenmez. Boğazda takılma hissi varsa, boğaz ve gırtlak bölgesine “indirekt laringoskopi” dediğimiz muayene yöntemi ile bakılmalı. Bu yapılmadıysa önce bu muayeneyi yaptırmalısınız. Boğaz ve gırtak bölgesinde takılma hissi yapabilecek, yemek borusu rahatsızlıkları dahil tüm durumlar değerlendirildikten sonra geriye sadece bademcik taşı kalıyorsa, hu durumda bademcik taşlarının tedvaisi için gerekli adımlar atılabilir.

 • kullanıcı icon
  9.05.2020 11:49:00

  Hocam merhaba ben 21 yaşındayım kendimi bildim bileli bademcik sorunum var. Şu son 2 aydan beri en az 4 kere şişti ve enfeksiyonu kaptıkdan sonra ateşim yükseliyor ve taşikardiye yol açıyor kendimi hastanede buluyorum. Artık antibiotiklerde etkisiz kalıyor 2 haftada bir bu sıkıntıyı yaşamaya başladım. Doktorum bademciklerimin küçük olduğunu da ekledi. Sizce 21 yaşındaki bir bu ameliyatı yaptırmalı mıdır ? Ameliyat sonraki kanama vb. şeylerden çekintim var. Teşekkür ederim.

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 9.05.2020 14:46:00

   Can Bey, her ameliyatın belirli riskleri vardır. Ameliyatın riskleri ile, olmayarak hastalığın getireceği riskler kıyaslanır; hangisi sizin için uygunsa ona karar verilir. Bu nedenle hastaların takiplerini kendim yaparak ve tedavinin başka yolu kalmadığında ameliyat kararı alıyorum. Diğer boğaz infeksiyonları (faranjit, larenjit ve nazofarenjit) ile bademcik infeksiyonları karıştırılabiliyor; bu nedenle ancak kendi gözlemlerime göre tavsiye verebilirim.

 • kullanıcı icon
  SK 28.04.2020 00:57:00

  Merhaba hocam ben sağlıkçıyım 6yaşında bir çocuğum var sürekli bademcik enf geçiriyor senede 10 u rahat buluyor PFAPA sendromu dediler dirençli ateş oluyor ve 3 saat aralıkta 5günü buluyor ama kortizonu 2 gün verince oral yoldan 20mg prednol veriliyor o gece ateş bitiyor ve ertesigün düzeliyor. Nisanın 10 da olmuştu 27 sinde simdi boğazında gene beyaz noktacıklar var ve boğaz sipreyi kullanıp baskılamaya çalışıyorum. Bize tonsilektomi olması lazım dediler iki senedir çocukta yoruldu bizlerde yorulduk size danışmak istiyorum sizce ne yapmak lazım. Kortizon vermeseler bi nebze idare edelim diycem ama Yan etkileri tehlikeli bundan dolayı size yazmaktayım ilginiz için teşekkür ediyorum

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 28.04.2020 13:17:00

   Savaş Bey, hastalık dönemlerini Çocuk Doktorunuz gördüyse ve buna göre ameliyat önerdiyse, bu durumda ben de meslektaşımın görüşüne katılırım.

 • kullanıcı icon
  Ç 23.04.2020 22:05:00

  Bademciķ taşları genize yemek kaçması yaparmı acaba..bogazimda bi şey takılma hissi var ve batıyı 3 Ay dır.kkb dr taş var dedi çok rahatsız edici 35 yaşındayım gün boyunca bu hisle yaşamak çok zor..boynuma kulağıma hafif ağrı yapıyor.. reflüm yok ..agri yok sadece his..en rahatsız edici yani her yemek te genize kaçıyor gibi oluyor.genzim yanıyor.. kamerayla baktı boğazıma dr taş var dedi çok kötüyüm

  • kullanıcı icon
   DR. ATİLLA ŞENGÖR 26.04.2020 14:13:00

   Çiğdem hanım bademcik taşları olarak bilinen magma genelde yumuşaktır. Fakat bazen hakikaten taş gibi sert de olabilirler. Hatta sivri kenarlı da olabiliyorlar ve bu durumda hasta batma şikayeti yaşayabiliyor. Teşhis konulduğuna göre tedavisini de doktorunuz vermiş olmalı. Benim yardımımı istiyorsanız salgın sonrası muayeneye gelebilirsiniz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.