GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgının görevi, burun içerisini örten mukozayı nemlendirmek ve temizlemektir. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlardan, polenlerden, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalıklar ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ayrıca geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir.

Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan, burun içi ve sinüslerle ilgili bir sorun vardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştırabilen bazı ilaçların kullanımı, inflamatuvar hastalıklar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, ısı değişimleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını etkiler. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda bozulmalar ve şişmeler meydana gelebilir; belirtilere burun tıkanıklığı da eklenebilir. Sonuçta bunlar da geniz akıntısını arttırabilir ve adeta bir kısır döngüye girilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir bir belirti haline geldiğinde, bu daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ile sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar dahi görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma ile de beraber olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişkili olduğuna sıkça rastlıyoruz. Geniz akıntısı hastalarının diğer yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları, bronşit ve astım gibi hastalıklar da olabilir. Zira geniz akıntısı, bu hastalıkları tetikleyen veya tedavisini güçleştiren etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının yaşla da ilgisi vardır (old man's drip). Burun içi mukoza örtüsünün yaşlanmayla değişmesi, geniz akıntısını arttırabilir. Hafif ısı değişimlerine yaşlı burunlar daha hassastır. Ayrıca akıntılar herhangi bir yiyecek veya özellikle baharatlı yendiğinde de tetiklenebilir.

Geniz akıntısı ile karıştırılan durumlar var mıdır?

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde "akıntı varmış hissi" olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenele ve takiplerle bu hastaları, gerçekten geniz akıntısı olan hastalardan ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla, inflamatuvar hastalıklarla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hastalarda ileri araştırma ve tetkikler yapmak ve ilgili branşlara yönlendirmek gerekebiliyor.

Reflü hastalığı da hatalı bir şekilde geniz akıntısı gibi hissedilebilir. Mide asidinin boğaz ve gırtlak bölgesinde yaptığı tahriş nedeniyle, hastalar boğazlarındaki bu hissi geniz akıntısıymış gibi algılayabilir. Burun ve genizde, rutin yaptığımız endoskopik muayene sırasında, gerçek bir geniz akıntısı varsa bunu zaten görebiliyoruz. Gırtlak bölgesinin endoskopisinde de asit kaçağının (reflü) etkileri (interarytenoid pakidermi) saptanabilir. Hastaların bazılarına, yemek borusu-mide endoskopisi yapıldığı halde reflü hastalığı (laringofaringeal reflü) olmadığı söylenmiş olabiliyor. Oysa pHmetri kateteri takılmamış ve diğer araştırmaları tamamlanmamış hastalarda, reflü tanısı konulamamış olabilir. Reflü hastalarında ilgili branşlar tarafından araştırmaların tamamlanması ve hastalık saptanırsa en az 3-4 ay tedavi görmeleri gerekmektedir.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında görerek saptadığımız hastaların çoğunda çözüm sağlanabilir. Bu akıntının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden, her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan görüp, teşhis edebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklı oluyor.

Geniz akıntısı muayeneler sırasında görülmeyen, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisinde benim faydam olmayabiliyor. Gerçek bir geniz akıntısı söz konusu olmadığı için, bu hasta grubunu olası durumlara göre başka branşların araştırma ve tedavilerine yönlendirmek gerekli olabiliyor.

Geniz Akıntısı Sebebi Olarak Polipli Sinüzit

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin desteklenmesi ve düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve bulgulardaki değişimlerin endoskopik muayeneler ile takip edilmesi çok önemlidir. Yani tedavi verildiğinde, sonuç alınana kadar hastanın düzenli olarak kontrollerine gelmesi gerekir. Düzelme olması halinde tedavi sonlandırılabilir; düzelme olmaması halinde tedaviye eklemeler yapılır veya bir sonraki adıma geçilebilir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir; geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varsa, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir.

Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, sinüs kanallarının salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Bu ameliyata endoskopik sinüs cerrahii diyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor. Ancak bunların hiçbiri, hastaların tabiriyle, "geniz akıntısı ameliyatı" değildir. Yapılan her tedavi ve uygulama geniz akıntısının sebebine yöneliktir. Zira geniz akıntısı bir hastalık değil, bir belirtidir.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, genellikle 5 ila 10 gün sürelik bir tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi uygulanır; bazen basamak tedavisi ile süre uzatılabilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Kronik hadiselerde genellikle burun işleyişi bozulmuş olduğu için, bu tip mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takipler yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ve takipler ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi olarak fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Sinüslerde anatomik veya işlevsel sorunlar varsa, operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlayabiliriz. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası pansumanlar 1-3 hafta, takipler ise 2-6 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını, operasyon sonrasında bir kaç sene, yılda 1-2 defa görmemiz gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Üst solunum yolu infeksiyonlarında hissedilen burun-geniz akıntısı bu şekildedir. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir. Bu hastalar, geniz akıntılarının günler veya haftalardır olduğunu söylerler.

Kronik sinüzitli hastalar ise geniz akıntılarının aylardır veya yıllardır olduğunu ifade ederler. Buradaki akıntılar genellikle iltihaplı değildir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun jel veya uhu gibi yapışkan; grimsi, bazen beyaz ve şiddeti dönemsel olarak değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip aksesuar delikler normalde de olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında açılmış olabilir. Bu delikler ince kesitli sinüs tomografisinde bazen görülebilir. Ama mukus salgısının sinüsün doğal kanalından çıkarak, aksesuar delikten sinüsün içerisine döndüğünü endoskopik muayenede görmemiz, kesin teşhis için en önemlisidir. Bunun için orta sinüs pasajına (orta meatus) girerek değerlendirmemize olanak sağlayan ince pediatrik optiklerin varlığı (2,7mm çaplı) ile bu endoskopik muayeneyi yapabilmek ve bulguları yorumlayabilmek için de deneyim çok önemlidir.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması gerekir. Hastaların burunlarına tuzlu su spreyleri veya solüsyonları kullanmaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri kullanılabilir. Diğer yandan burun mukozasında ve işleyişinde bozulmaya neden olan esas hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil, bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Şengül Aydemir 29.11.2020 23:28:59

  Ben 55 yaşındayım hocam iki ay önce kovit geçirdim şu anda 15 20 gündür geçmeyen bir geniz akıntısı var bir kutu antibiyotik tedavisi bile geçirmedi.Bunun yanı sıra allerji ilacıda alıyorum çok çaresiz kaldım,korkudan hastanelerde gidemiyorum acaba bu allerji için olan ven..olin kullansam olurmu

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.11.2020 15:20:49

   Şengül Hanım, bu ilaç göğüsteki nefes darlıkları için Göğüs Hastalıkları Uzmanları tarafından reçete edilebilir. Ayrıca geniz akıntınıza faydası olması da beklenmez. Burun mukozasının işleyişinde bir bozulma veya sinüslerle ilgili gelişmiş bir sorun olabilir. Endoskopik muayenede akıntının kaynağını teşhis etmek gerekir. İsterseniz güvenle benim kliniğime gelebilirsiniz; pandemi ile ilgili alınabilecek tüm tedbirleri aldık.

 • kullanıcı icon
  Öznur Öztürk 29.11.2020 23:18:27

  Merhaba hocam Oğlum 8 yaşında. Geçen hafta hafif bir soğukalgınlığı geçirdi. Hafif ateş. Biraz boğaz ağrısı. 2 günde toparladı. Ancak geniz akıntısı gittikçe arttı. Dünden beri de esnerken bile kulağının ağırdığını, doluluk hissi olduğunu belirtiyor. Ateş, iştahsızlık, halsizlik yok. Pandemi nedeniyle hastaneye götürmek istemiyorum. Evde onu rahatlatacak bir öneriniz var mı? Teşekkür ederim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.11.2020 15:13:01

   Öznur Hanım, çocuklarda solunum yolu ifeksiyonlarında orta kulak basıncı bozulabilir, sıvı toplaması veya kulak iltihabı da gelişebilir. Bunlardan hangisi olduğunu, yani teşhisi, ve tedavisini, muayene edip belirlemek gerekir. Basit uygulamalar vakit kaybettirebilir; ağrı şiddetlenebilir, hatta kulak zarar görebilir. İsterseniz güvenle benim muayenehaneme gelebilirsiniz; pandemi ile ilgili alınabilecek tüm tedbirleri aldık.

 • kullanıcı icon
  Boray 28.11.2020 21:55:33

  Merhabalar değerli hocam..yaklaşık 2 aydır sinüzüt akıntım ve iltihabım var.Bu iltihaplarım genelde burun yanlarım ve göz altlarında.üzerlerine bastığımda ağrı hissediyorum.antibiyotik ve burun spreyi kullandım.iyi geldi ama yine tekrarladı.ayrıca malesef burun ve ağzımdan kötü kokular geldiğini hissediyor ve moralim çok bozuluyor.yüzümde iltihaptan olduğunu düşündüğüm şişmelerim oluyor.geceleride yatamıyor ve sürekli geniz akıntımdan rahatsız oluyorum..lütfen yardımcı olun.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 30.11.2020 14:41:24

   Boray Bey geçmiş olsun. İltihaplı sinüzitlerde ilaçların sonlandırılma zamanını, endoskopik takiplerde, sinüsten gelen akıntının kesildiğini gördüğümüzde belirliyoruz. Teşhisi de tedaviyi de buna göre yapıyoruz. Sizi de bu amaçla bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Seyit 23.11.2020 19:51:04

  Hocam Ben Seyit Geniz Akintim Bayadir Var göğsümde Ağrı yemek Yerken Yemek Borusunda acı hissediyorum nedense yemekten sonra Oluyor nefesim daralıyor sanki boşa nefes alıyorum gibi

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 24.11.2020 14:08:56

   Seyit Bey geçmiş olsun; geniz akıntınızın sebebini teşhis ve tedavi edebilmek için, gerekli araştırmalarınızı yapabiliriz. Ancak yemek borusu ile ilgili rahatsızlıklarda bir Gastroenteroloji veya Genel Cerrahi Uzmanı size yardımcı olabilir.

 • kullanıcı icon
  Turker 20.11.2020 19:52:52

  Merhaba sayın hocam ,benim de sürekli burnum akıyor,daha önce akut sinüzit dediler ama bu aralar burnum hep akıyor,böyle koyu değil resmen su gibi rengi bile yok, burnumdan çıtır çıtır ses geliyor,sonra başıma vuruyor ağrı.Ayrıca burnum içi hep yara hiç geçmiyor.içindeki kabuk bağlamış yarayı koparmamam istiyorum ama yıkayınca mecbur düşüyor kabuk bağları.... Sonra burnum acıyor ve yine burnum acıyınca burnum yine su gibi akıyor ben ne yapcgm böyle bilmiyorum . antibiyotik de çözüm olmuyo kimi zaman. Saygılarımla 🙏

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.11.2020 08:46:43

   Türker Bey geçmiş olsun, endoskopla yaptığımız muayenede, burun içerisini detaylı olarak görebiliyoruz. Teşhisleri buna göre yaptığımızda, belirlediğimiz tedaviler isabetli oluyor.

 • kullanıcı icon
  Burcu 19.11.2020 23:51:15

  Merhaba hocam 4 gündür burun akıntısı tıkanıklığı vardı bugün koku alamıyorum tıkanma geçti. Geniz akıntısı ilk günden beri var bademciklerimde minik beyaz noktalar var farenjit mi acaba? Geniz akıntısı sürekli var evde tedavi ne yapabilirim?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.11.2020 08:41:24

   Burcu Hanım Merhaba, pandemi döneminde bu belirtiler varsa, korona virüs infeksiyonu olabilir. Sizin de test yaptırmanızda fayda var.

 • kullanıcı icon
  Devrim Katmış 19.11.2020 22:13:40

  Merhabalar hocam geniz akıntım yüzünden kuru öksürük başlıyor ve böğürerek öksürüyorum.. Yardımlarınızı bekliyorum

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 21.11.2020 08:39:02

   Geçmiş olsun, hastalarımızı ofisimde muayene edip değerlendirdikten sonra, teşhis ve tedavilerini belirleyebiliyorum. Mesai saatlerinde 02123512401 numarayı ararsanız, İnci Hanım size de randevu verir.

 • kullanıcı icon
  Fadime 18.11.2020 21:06:12

  Hocam merhaba, ben uzun yıllardır süren bir geniz akıntım var, bu benim is yaşantımı günlük yaşantımı çok etkiliyor. Basım sürekli agriyor düşünemiyorum bile bazen. Sürekli yutkunma seklindeyim. Burnum hiç akmıyor sürekli içime doğru akıyor

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 11:51:09

   Fadime Hanım geçmiş olsun. Geniz akıntısı, baş ağrısı ile birlikte olduğunda aklımıza sinüzit hastalığı gelir. Bunlar anatomik veya işlevsel sorunlar nedeniyle olabiliyor: durum böyle ise çoğu kez teşhis ve tedavi edebiliyoruz. Sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Nurettin ÇÖKMEZ 17.11.2020 22:28:25

  Merhaba doktor bey. Sürekli geniz akıntım oluyor ve bu durumu son 9 aydır her 20-25 günde bir ateşe, balgama ve yüksek bitkinliğe dönüşerek ciddi bir hastalık halini alıyor. Özellikle son 4-5 aydır hayat kalitemi çok dusurdu. 8 farklı doktora(dahiliyede ayrıntılı kan, idrar, EKG ve röntgen tetkikleri yapıldı, temiz olduğu söylendi. KBB konsilit olduğunu söyledi, geçen hafta gittiğim aile hekimide boğazımın tahriş olduğunu, göğsüme indiğini ve geniz akıntımın fazla olduğunu söyledi.) muayene olup verdikleri tedaviye(genellikle antibiyotik, aug..mentine 1gr. Gittiğim KBB uzmanı doktorlardan bir tanesi aug..mentine yanına ge.nta iğne ekleyerek antibiyotik dozunu zirveye çıkardı. Bir diğer KBB uzmanı ae..ius kullanmamı önerdi.) devam etmeme rağmen bu durum tekrarlamaya devam ediyor. Daha doğrusu ortalama 20 gün sonra tekrarlıyor. Yeniden yüksek ateş, halsizlik, balgam. Çözüm bulunamadığını düşünüyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 12:15:29

   Nurettin Bey geçmiş olsun. Benim branşımda kronik sinüzitler, bu şekilde tekrarlayan akut ataklar haline bu şekilde belittilere yol açabiliyor. Bu hastalığı endoskopik muayene ve takipler sırasında teşhis edebiliyoruz. Buna yönelik tedaviler uyguladığımızda, yine takiplerle düzelme kaydedebiliyoruz. İlaçlı tedavilere yanıt vermeyen durumlarda ise endoskopik operasyonlarla hastalara fayda sağlayabiliyoruz.

 • kullanıcı icon
  Cenk KARAMAN 17.11.2020 13:45:41

  Merhabalar hocam, 49 yaşındayım ve öğretmenim. Mesleğim gereği sürekli konuşmak zorundayım. Uzun yıllardır devam eden geniz akıntısı ve sanırım buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürük şikayetim var. Özellikle kış aylarında, dumanda, ağladığımda ve bazı yiyecekleri( acı, turşu, soğan ve belirleyemediğim bazı yiyecekler) tükettiğimde akıntı artıyor. Defalarca KBB uzmanlarına gittim. Her defasında alerjik rinit deyip sprey ve alerji ilaçları verdiler. En son alerji testi yaptırdım ondan da bir şey çıkmadı. Orada da Alerjik olmayan Rinit tanısı kondu ve verdiği ilaçlar yine çözüm olmadı. Bu durum yaşam kalitemi oldukça düşürüyor ve işimi yapmamı zorlaştırıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 12:20:16

   Cenk Öğretmenim geçmiş olsun, önce sinüslerle ilgili sizi araştırmamız gerekecek. Bunun için endoskopik takipler yapmalıyız. Bir başka olasılık gıdalarla tetiklenen akıntılar yani "gustatuar rinit" olabilir; sindirim sorunları (reflü vs) yoksa, zaman içinde bundan şüphelenebiliriz. Son bir olasılık; yakın zamanda genizde de tükürük bezi dokuları olduğu keşfedildi. Gıdalarla arttğına göre, bunların da akıntısı olabilir. Bu tip durumlarda araştırma ve gözlemlere göre, aşamalı olarak tedavileri belirleyebiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.