GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgının görevi, burun içerisini örten mukozayı nemlendirmek ve temizlemektir. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlardan, polenlerden, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalıklar ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ayrıca geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir.

Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan, burun içi ve sinüslerle ilgili bir sorun vardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştırabilen bazı ilaçların kullanımı, inflamatuvar hastalıklar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, ısı değişimleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını etkiler. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda bozulmalar ve şişmeler meydana gelebilir; belirtilere burun tıkanıklığı da eklenebilir. Sonuçta bunlar da geniz akıntısını arttırabilir ve adeta bir kısır döngüye girilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir bir belirti haline geldiğinde, bu daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ile sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar dahi görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma ile de beraber olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişkili olduğuna sıkça rastlıyoruz. Geniz akıntısı hastalarının diğer yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları, bronşit ve astım gibi hastalıklar da olabilir. Zira geniz akıntısı, bu hastalıkları tetikleyen veya tedavisini güçleştiren etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının yaşla da ilgisi vardır (old man's drip). Burun içi mukoza örtüsünün yaşlanmayla değişmesi, geniz akıntısını arttırabilir. Hafif ısı değişimlerine yaşlı burunlar daha hassastır. Ayrıca akıntılar herhangi bir yiyecek veya özellikle baharatlı yendiğinde de tetiklenebilir.

Geniz akıntısı ile karıştırılan durumlar var mıdır?

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde "akıntı varmış hissi" olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenele ve takiplerle bu hastaları, gerçekten geniz akıntısı olan hastalardan ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla, inflamatuvar hastalıklarla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hastalarda ileri araştırma ve tetkikler yapmak ve ilgili branşlara yönlendirmek gerekebiliyor.

Reflü hastalığı da hatalı bir şekilde geniz akıntısı gibi hissedilebilir. Mide asidinin boğaz ve gırtlak bölgesinde yaptığı tahriş nedeniyle, hastalar boğazlarındaki bu hissi geniz akıntısıymış gibi algılayabilir. Burun ve genizde, rutin yaptığımız endoskopik muayene sırasında, gerçek bir geniz akıntısı varsa bunu zaten görebiliyoruz. Gırtlak bölgesinin endoskopisinde de asit kaçağının (reflü) etkileri (interarytenoid pakidermi) saptanabilir. Hastaların bazılarına, yemek borusu-mide endoskopisi yapıldığı halde reflü hastalığı (laringofaringeal reflü) olmadığı söylenmiş olabiliyor. Oysa pHmetri kateteri takılmamış ve diğer araştırmaları tamamlanmamış hastalarda, reflü tanısı konulamamış olabilir. Reflü hastalarında ilgili branşlar tarafından araştırmaların tamamlanması ve hastalık saptanırsa en az 3-4 ay tedavi görmeleri gerekmektedir.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında görerek saptadığımız hastaların çoğunda çözüm sağlanabilir. Bu akıntının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden, her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan görüp, teşhis edebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklı oluyor.

Geniz akıntısı muayeneler sırasında görülmeyen, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisinde benim faydam olmayabiliyor. Gerçek bir geniz akıntısı söz konusu olmadığı için, bu hasta grubunu olası durumlara göre başka branşların araştırma ve tedavilerine yönlendirmek gerekli olabiliyor.

Geniz Akıntısı Sebebi Olarak Polipli Sinüzit

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin desteklenmesi ve düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve bulgulardaki değişimlerin endoskopik muayeneler ile takip edilmesi çok önemlidir. Yani tedavi verildiğinde, sonuç alınana kadar hastanın düzenli olarak kontrollerine gelmesi gerekir. Düzelme olması halinde tedavi sonlandırılabilir; düzelme olmaması halinde tedaviye eklemeler yapılır veya bir sonraki adıma geçilebilir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir; geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varsa, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir.

Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, sinüs kanallarının salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Bu ameliyata endoskopik sinüs cerrahii diyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor. Ancak bunların hiçbiri, hastaların tabiriyle, "geniz akıntısı ameliyatı" değildir. Yapılan her tedavi ve uygulama geniz akıntısının sebebine yöneliktir. Zira geniz akıntısı bir hastalık değil, bir belirtidir.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, genellikle 5 ila 10 gün sürelik bir tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi uygulanır; bazen basamak tedavisi ile süre uzatılabilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Kronik hadiselerde genellikle burun işleyişi bozulmuş olduğu için, bu tip mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takipler yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ve takipler ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi olarak fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Sinüslerde anatomik veya işlevsel sorunlar varsa, operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlayabiliriz. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası pansumanlar 1-3 hafta, takipler ise 2-6 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını, operasyon sonrasında bir kaç sene, yılda 1-2 defa görmemiz gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Üst solunum yolu infeksiyonlarında hissedilen burun-geniz akıntısı bu şekildedir. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir. Bu hastalar, geniz akıntılarının günler veya haftalardır olduğunu söylerler.

Kronik sinüzitli hastalar ise geniz akıntılarının aylardır veya yıllardır olduğunu ifade ederler. Buradaki akıntılar genellikle iltihaplı değildir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun jel veya uhu gibi yapışkan; grimsi, bazen beyaz ve şiddeti dönemsel olarak değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip aksesuar delikler normalde de olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında açılmış olabilir. Bu delikler ince kesitli sinüs tomografisinde bazen görülebilir. Ama mukus salgısının sinüsün doğal kanalından çıkarak, aksesuar delikten sinüsün içerisine döndüğünü endoskopik muayenede görmemiz, kesin teşhis için en önemlisidir. Bunun için orta sinüs pasajına (orta meatus) girerek değerlendirmemize olanak sağlayan ince pediatrik optiklerin varlığı (2,7mm çaplı) ile bu endoskopik muayeneyi yapabilmek ve bulguları yorumlayabilmek için de deneyim çok önemlidir.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması gerekir. Hastaların burunlarına tuzlu su spreyleri veya solüsyonları kullanmaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri kullanılabilir. Diğer yandan burun mukozasında ve işleyişinde bozulmaya neden olan esas hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil, bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Nuri 16.10.2020 19:30:52

  Merhaba hocam Benimde yaklaşık 10 yildir genz akintim var kulak burun doktorum burun egri amaliyat olsanda gecmez diyorlar alerjidenn oluyor dediler alerji doktorum ilac verdi alerji ilaci 3 ay kullandim o da gecirmedi ne yapa bilirim cok fazla goz kasintisi burun akintim var

  • Atilla Şengör 18.10.2020 17:20:49

   Nuri Bey, geniz akıntısının sebebi genellikle tek başına burun eğriliği olmuyor. Alerji tedavilerinin de bir Aleri Uzmanı tarafından daha etkin olarak yapılması gerekebiliyor. Yalnız geniz akıntısına yol açan başka ve daha önemli olasılıklar da vardır. Teşhis doğru yapılmamışsa burun eğriliği ameliyatı veya allerji tedavileri de etki etmeyebilir. Benim yazılarımı okuduysanız, bu tip durumlarda başta endoskopik muayene, araştırma ve takiplerle teşhis ve tedaviye ulaşmak çoğu kez mümkün oluyor

 • ilknur 11.10.2020 01:10:13

  slm bende 1 ay önce ameliyat oldum 10 yıldır geniz akintim var ama kesilmedi dr burunda etler büyük dedi surekli tukaniyordu surekli akinti vardi ama alıntı devam ediyor

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:54:02

   İlknur Hanım geçmiş olsun; ameliyat sonrası 1 ay henüz erken. Burun eti büyümesi ile beraber geniz akıntısına yol açan sinüzit hastalığında bile, endoskopik sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi) yaptıktan sonra, geniz akıntısının 6 aya kadar azalarak ortadan kalkmasını bekleriz. Ama geniz akıntısına yol açan başka sebepler de olabilir. Bu nedenle herhangi bir ameliyat kararını en sona bırakırım; önce tedavi ve takiplerle tüm diğer olasılıkları ayırdetmeye çalışırım.

 • Elshan 10.10.2020 21:23:53

  Merhaba hocam.Benim yıllardır olan komulu geniz akıntım mevcut.bir çok antibiyotik,steroidli spreyler,burun yıkama falan herşeyi yaptım ama geçmedi.alerji olabilir denildi ama antialerjik tedavi de faydasız oldu.septum deviasyonu var.endoskopide ve btde sinuzit saptanmadı.acaba sinuzit olmadan sadece deviasyonun olması böyle kronik akıntı yapar mı?

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:47:03

   Merhaba, sadece deviasyon, sinüs işleyişini engellemiyorsa, geniz akıntısının sebebi olmayabilir. Akıntıyı ve kaynaklandığı yeri endoskopik muayeneler ile görmeye çalışmak gerekli. Sinüs BT'sini de, özellikle burundaki mukoza bulguları ile beraber değerlendirmeli. Bunlar düzgün yapılmadığında sebebi atlanmış çok vaka geliyor. Kesin olarak burun-sinülerden kaynaklanmadığını saptarsam, alıkşkanlıklar, reflü hastalığı veya (mukoza bulgularına göre) inflamatuvar durumları araştırırız.

 • Muhammet Sina Tüfekci 10.10.2020 15:46:29

  Merhaba hocam, burnumda surekli bir tıkanıklık ve boğazımda yaklaşık 5-6 yıldır geçmeyen gıcık var. Ne kadar doktora gitsem de kesin sonuç alamadım antibiyotik tedavisi veriyorlar kullanırken geçer gibi oluyor sonra yine eskiye dönüyor. Bu iki haftadır özellikle sabahları koyu renkli balgam atıyorum kan da oluyor 1-2 saate doğru beyazlaşıyor. Burnumdan zor soluyorum ve burnumdan çıkması gereken katı mukus boğazımdan çıkıyor. Sizin görüşünüz benim için önemli hocam. Ne yapmalıyım?

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:41:19

   Muhammed Bey, sinüzitlerin akut iltihaplı döenminde antibiyotyik tedavisi etkili olabilir. Fakat bu durum sık tekrarlıyorsa veya tedaviler fayda etmiyorsa, sinüzitin tedavisini güçleştiren anatomik veya işlevsel sorunlar olabilir diye düşünürüz. Bu tip bir durumda hastalığın adı "kronik sinüzit" olabilir. Kronik sinüzit çeşitlerini değerlendirip, tipine ve evresine uygun tedavi yaparız.

 • Elif 9.10.2020 23:00:59

  Merhabalar hocam, 22 yaşındayım ve sürekli ağzımda gereğinden fazla salgılanan geniz akıntım var gün içinde sürekli yutkunuyorum ve Bu durum beni çok rahatsız ediyor bu durumu nasıl düzeltebilirim. Şimdiden teşekkür ederim 🙏

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:37:41

   Elif Hanım geçmiş olsun; geniz akıntısının kaynağını endoskopik muayene ile önce burun-sinüslerde arıyoruz. Buna göre tedavi düzenliyor veya diğer olasılıkları sırayla ele alıyoruz.

 • Emre Çoban 9.10.2020 22:37:06

  Merhaba hocam alerji ve immunoloji bolumune ciktim,alerji testi yaptilar ama alerji cikmadi.bende geniz akintisi var,birde iltihap tadi ve kokusu oluyor agzimda acaba bagirsak enfeksiyonu parazit olabilir mi geniz akintisina sebep.birde buyuk abdest tahlili istedi doktor

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:36:12

   Emre Bey, geniz akıntısı, özellikle de iltihaplıysa önce sinüzit hastalığı aklımıza gelir. Bunu endoskopik muayenede, iltihabın hangi sinüsten geldiğini görerek teşhis edebiliyoruz. Bu en büyük olasılığı açığa kavuşturduktan sonra, gerekirse diğer olasılıkları ve barsak parazitini de araştırabilirsiniz.

 • Sermin ilerler 9.10.2020 14:08:52

  Merhaba Dr bey ..bende yaklaşık 2 aydır boğazda gıcık ve öğürünceye kadar öksürük devam ediyor ..bu arada cov.rsly p.lus kullanmaya başladım ve ayrıca vas..oxsen kullanıyorum sigara içicisiyim bırakma yönünde azalttım genelde geceleri ataklar oluyoru ve boğazımda akıntıyı hissediyorum.göğüs hastalıklarına gittim kronik boronşit teşhisi kondu astım ilaçları ve hava verildi ..tabi akciğer filimleri çekildi ..kontrolüm de de halen geçmediğini söyledim Dr hanıma burun spreyi verdi ayrıca 4 yol öncede estetik amaçlı burun yaptırdım..ve burnumun sonuna doğru büyük nefes aldığımda tıkanıyor ama küçük nefeslerde sorun yok denize girmek çok iyi geliyor açılıyor ama heniz akıntısı öksürük ve öğürtülerim geçmedi ..yanlış yolum izliyorum.yazınızıda okuyunca.kbb ye gitmelimiyim?

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:25:09

   Şermin Hanım Merhaba, izlediğiniz en yanlış yol, kronik bronşit teşhisi olduğu halde sigara içiyor olmanzıdır. Sigara içilmesi başlıbaşına öksürük ve geniz akıntsı nedenidir; burun mukozasını da bozar. Göğüs Hastalıkları Uzmanınınn kontrol ve takiplerini sürdürmelisiniz. Burun tıkanıklığı ve geniz aıntısna faydalı olabilecek teşhis ve tedaviler açısından bir gün bize de gelebilirsiniz.

 • Kazim 8.10.2020 17:01:38

  Merhaba hocam benim heniz akıntım var ilaçsa kullandım ama doktorum burun eğriliği var dedi Ama şu dikkatimi cekti gündüz olan akıntılar akşam olmuyor hatta hiç akmıyor Sabah oluyor gene başlıyor alerjık olabilir mi Kilomda 140 civarı ne yapmalıyım teşekkürler

  • Atilla Şengör 9.10.2020 10:57:58

   Kazım Bey Merhaba, alerji olabilir; ama başka sebepleri de olabilir. Beslenme bozukluğu ve bununla ilişkili inflamasyon dahi, mukozada ödem oluşturarak ile salgılarda yoğunlaşmaya yol açabiliyor. Ama bu tip durumlarda önce burun-sinüslerle ilgili endoskopik muayene, tedavi ve takipleri tamamlamak lazım.

 • Kerem 8.10.2020 04:16:44

  Hocam merhaba benimde geniZ akımtım ve sağ burun deliğim sürekli tıkanıyor nefes alamadgım için sürekli balgam atma isteği oluşuyor,kbb ye gittim sag burnumda eğrilik olduğunu söyledi ameliyatı bana bıraktı,acaba anlatığınız gibi endeskopla sinüsleri amelyat olmadan düzeltebilirmiyiz,

  • Atilla Şengör 8.10.2020 16:00:19

   Kerem Bey Merhaba, sinüzit hastalığının bazı tiplerinde ilaç ve spreylerle tedavi yapılabilir. Tedaviden fayda görmeyenlerde ameliyat planlanabilir. Eğer sinüzit ameliyatı yapılacaksa bunu "endoskopik sinüzit ameliyatı" (endoskopik sinüs cerrahisi) adı altında yapıyoruz. Burada teşhisleri ve tedavileri yine endoskopik muayene ve takiplerle belirliyoruz. Geniz akıntınız ve burun tıkanıklığınızın sinüzit hastalığına bağlı olup olmadığını da yine bu şekilde anlıyoruz.

 • Volkan 5.10.2020 22:16:41

  Mrb hocam 21 yaşındayım 2 3 yıldır geniz akıntım var bir sürü doktora gitim bir sürü ilaç kullandım faydasını görmedim ameliyat faydası varmı yada başka bi tedavi

  • Atilla Şengör 7.10.2020 17:19:53

   Volkan bey geçmiş olsun. Sayfamı incelediyseniz, geniz akıntısının çok farklı nedenleri vardır. Bunlardan bazıları, alışkanlıkların düzenlenmesi ile, bazıları ilaç tedavileri ile, bazıları ameliyatla, bazıları başka branşlar tarafından tedavi edilebilir. Bazılarında ise teşhis dahi belirlenemeyebilir. Sırayla araştırma yapmak lazım; bulguların doğru yorumlanması ve bulgulara göre tedavilerin belirlenmesi lazım.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.