Esra
1
Merhaba Hocam benim alerjik rinit geniz akintim vardı alerji ilaçları kullanıyorum. Burunda kemik eğriliği ve et büyümesi ameliyati geçirdim.Suan boğazıma akan bir akıntı yok ama şikayetim burnumdan nefes aldığımda o yapışkanlık ve yemek yedikten sonra damağımda yoğun bir balgam oluşuyor.Tatli hiç birsekilde yiyemiyorum yediğim de direk genzime yapışıyor.Her sabah kalktığımda grip olmuşum gibi oluyor.Bunun bir tedavisi var mı Hocam
asked
1 answers
1
Esra Hanım Merhaba, geniz akıntısının pek çok sebebi vardır. Alerji bunlar arasındadır ama yazımı okuduysanız başka sebepler de olabilir. Sizi de geniz akıntısının veya bu hisse yol açan durumun sebebini bulmamız gerekli; bunu bulduktan sonra tedavisi olup olmadığını anlarız. Bunun için <strong>endoskopik muayene bulguları</strong>na göre belirleyeceğim tedaviyi yine endoskopik takiplerle izlemem gerekir.
answered
Emel Atalan
1
Hocam iyi geceler, Tam 20 yıldır geceleri tam da bu sebepten düzgün uyuyamıyorum. Yatar pozisyona geçince nefesimi tıkayacak bir balgam / akıntı oluyor. Bu nedenle bir burun ameliyatı geçirdim ama hiç fayda görmedim. Ne yutkunarak gidiyor ne de burundan çıkıyor. Burnumu spreyle veya karbonat tuz karışımıyla temizlediğimde hiç bir şey çıkmıyor. Burnumun arkasında yemek borusuna yakın bir yerde hissediyorum. Yutkununca bazen o balgam genişleyip nefesimi tıkıyor. Kaç defa doktora gittiğimi hatırlamıyorum bile:( Şimdi başka bir sorundan ameliyat olmam gerekiyor. İnanın ameliyat için değil, yatar duruma gelince o balgam nefesimi tıkayacak diye daha çok korkuyorum. Her gece kabus gibi. Yan dönüp başımı iyice yukarı kaldırarak uyuyorum ancak. Bu arada hiç öksürüğüm yok. Hiç boğaz temizleme ihtiyacım yok. Çünkü sorun boğazımda değil, daha yukarıda. Bana ne önerirsiniz?
asked
1 answers
1
Emel Hanım Merhaba, balgam veya tıkanıklık sebebi her zaman burun kaynaklı olmayabilir. Akciğer hastalıklarında veya reflü hastalığında da gırtlakta tıkanmalar olabilir. Ayrıca yemek borusunun, gırtlak bölgelerinin veya boyundaki bazı kitlelerin de basısı olabilir. Gırtlak bölgesinin düzenli hareketlerini bozan nörolojik hastalıklar dahi olabilir. Ben "direkt laringoskopi" dediğimiz muayene ile boğaz/gırtlağınzı görmeye çalışırım. Bu bölgede bir bulgu yoksa, boyun ile ilgili görüntüleme yöntemleri veya nefes borusu ya da yemek borusunun değerlendirilmesi için sizi ilgili branşlara yönlendiririm.
answered
Nihal
1
Atilla hocam merhaba 4.5 yaşında bir oğlum var kronikleşen bir geniz akıntısı problemi var ayın 3 haftası hasta 1 hafta sağlam sadece. Geniz akıntısı beraberinde öksürük antibiyotik içmekten bir hal oldu çocuğum doktora götürüyorum her defasında alerjik deniyor altında yatan sebep buysa bunun bir tedavisi yokmu ilaç veriliyor ama 1 hafta sonra yine aynı anımızı kurtarıyor yani durum ilaçlarla ayakta duruyor yani ne yapmam gerekiyor geniz eti alalım diyen doktor da oldu artık ne yapacağımızı bilemiyoruz siz ne önerirsiniz yardımınızı rica ederim
asked
1 answers
1
Nihal Hanım geçmiş olsun. Alerjinin tedavisinde tek başına antibiyotikler fayda etmeyecektir. Alerjiye karşı verilen yanıt ile belirtileri baskılayan tedaviler ve alerjenlere maruziyeti azaltacak tedbirler için bir Çocuk Alerjisi Uzmanı ile görüşebilirsiniz; hem sık hastalanmalara karşı tedbirleri de anlatırlar. <strong>Ben oğlunuzu geniz eti büyümesi ve çocuk sinüzitleri açısından değerlendirebilirim.</strong> Ameliyatlı seçenekleri ancak ilaçlı tedavi ve takiplerin etkili olmadığı, sebeplerin geniz eti büyümesine bağlı olduğundan emin olduğumuz durumlarda gündeme getirebiliriz.
answered
Hilal
1
Hocam merhaba. Benim 1 bucuk yasında oglum var. 2 aydır geçmek bilmeyen burun akıntısı var gözlerine vurmustu gözleride akmaya basladı. kbb ye gittik ilaç tedavisi basladık 10 gün sonra kontrole gitmek şartıyla. Yarın Kontrolümüz var ve hala burun akıntımız geçemedi. Geniz eti oldugunu düsünüyorum cünkü hic burnundan nefes almıyor gece horlaması cok fazla agızdan nefes alıyor günlük yaşantısında bile sürekli agızdan nefes alıp veriyor.. 2 ay önce cok şiddetli bi şekilde banyoda sırt üstü düşerek kafasını vurmustu burun akıntı ondan sonra basladı ama düşmeyle alakalıda olabilirmi hocam simdiden düsünceleriniz için teşekkür ederim
asked
1 answers
1
Hilal Hanım geçmiş olsun. Çocukların kafa kemikleri henüz esnek yapıda olduğu için kafa tabanı kırıkları (BOS rinoresi yapabilir) çok nadirdir. Ama doktorunuz kontrollerini yaparken bu durumu da hatırlatırsanız, gerekli gördüğü takdirde ileri görüntülemeler ve araştırmaları yapabilir.
answered
Funda
1
Merhaba benim hamilelikten beri tekrarlayan öksürük balgam ve kusma şikayetlerim var. Hamileyken 3 ay boyunca çektim öksürükle birlikte kusuyordum sürekli. Doğumdan sonra her sene bu durum tekrarlıyor. Ve çok kötü bı durum 15 gün oldu şuan yine aynı şekilde çok sancılı bı surec
asked
1 answers
1
Funda Hanım Merhaba, öksürük ve balgam sürekli olduğunda kusmaya yol açabilir. Fakat kusma ve öksürük hamilelikte ve bazı sindirim sistemi hastalıklarında da olabilir. Ben size <strong>geniz akıntısı kaynaklı sebepler</strong> yönünde muayene ve değerlendirme yapabilirim. Bu durumun sebebi <strong>burun-sinüs sorunlarına bağlıysa</strong> tedavisini de çoğu kez yapabilirim.
answered

GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgının görevi, burun içerisini örten mukozayı nemlendirmek ve temizlemektir. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlardan, polenlerden, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalıklar ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ayrıca geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir.

Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan, burun içi ve sinüslerle ilgili bir sorun vardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştırabilen bazı ilaçların kullanımı, inflamatuvar hastalıklar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, ısı değişimleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını etkiler. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda bozulmalar ve şişmeler meydana gelebilir; belirtilere burun tıkanıklığı da eklenebilir. Sonuçta bunlar da geniz akıntısını arttırabilir ve adeta bir kısır döngüye girilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir bir belirti haline geldiğinde, bu daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ile sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar dahi görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma ile de beraber olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişkili olduğuna sıkça rastlıyoruz. Geniz akıntısı hastalarının diğer yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları, bronşit ve astım gibi hastalıklar da olabilir. Zira geniz akıntısı, bu hastalıkları tetikleyen veya tedavisini güçleştiren etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının yaşla da ilgisi vardır (old man's drip). Burun içi mukoza örtüsünün yaşlanmayla değişmesi, geniz akıntısını arttırabilir. Hafif ısı değişimlerine yaşlı burunlar daha hassastır. Ayrıca akıntılar herhangi bir yiyecek veya özellikle baharatlı yendiğinde de tetiklenebilir.

Geniz akıntısı ile karıştırılan durumlar var mıdır?

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde "akıntı varmış hissi" olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenele ve takiplerle bu hastaları, gerçekten geniz akıntısı olan hastalardan ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla, inflamatuvar hastalıklarla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hastalarda ileri araştırma ve tetkikler yapmak ve ilgili branşlara yönlendirmek gerekebiliyor.

Reflü hastalığı da hatalı bir şekilde geniz akıntısı gibi hissedilebilir. Mide asidinin boğaz ve gırtlak bölgesinde yaptığı tahriş nedeniyle, hastalar boğazlarındaki bu hissi geniz akıntısıymış gibi algılayabilir. Burun ve genizde, rutin yaptığımız endoskopik muayene sırasında, gerçek bir geniz akıntısı varsa bunu zaten görebiliyoruz. Gırtlak bölgesinin endoskopisinde de asit kaçağının (reflü) etkileri (interarytenoid pakidermi) saptanabilir. Hastaların bazılarına, yemek borusu-mide endoskopisi yapıldığı halde reflü hastalığı (laringofaringeal reflü) olmadığı söylenmiş olabiliyor. Oysa pHmetri kateteri takılmamış ve diğer araştırmaları tamamlanmamış hastalarda, reflü tanısı konulamamış olabilir. Reflü hastalarında ilgili branşlar tarafından araştırmaların tamamlanması ve hastalık saptanırsa en az 3-4 ay tedavi görmeleri gerekmektedir.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında görerek saptadığımız hastaların çoğunda çözüm sağlanabilir. Bu akıntının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden, her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan görüp, teşhis edebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklı oluyor.

Geniz akıntısı muayeneler sırasında görülmeyen, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisinde benim faydam olmayabiliyor. Gerçek bir geniz akıntısı söz konusu olmadığı için, bu hasta grubunu olası durumlara göre başka branşların araştırma ve tedavilerine yönlendirmek gerekli olabiliyor.

Geniz Akıntısı Sebebi Olarak Polipli Sinüzit

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin desteklenmesi ve düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve bulgulardaki değişimlerin endoskopik muayeneler ile takip edilmesi çok önemlidir. Yani tedavi verildiğinde, sonuç alınana kadar hastanın düzenli olarak kontrollerine gelmesi gerekir. Düzelme olması halinde tedavi sonlandırılabilir; düzelme olmaması halinde tedaviye eklemeler yapılır veya bir sonraki adıma geçilebilir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir; geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varsa, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir.

Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, sinüs kanallarının salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Bu ameliyata endoskopik sinüs cerrahii diyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor. Ancak bunların hiçbiri, hastaların tabiriyle, "geniz akıntısı ameliyatı" değildir. Yapılan her tedavi ve uygulama geniz akıntısının sebebine yöneliktir. Zira geniz akıntısı bir hastalık değil, bir belirtidir.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, genellikle 5 ila 10 gün sürelik bir tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi uygulanır; bazen basamak tedavisi ile süre uzatılabilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Kronik hadiselerde genellikle burun işleyişi bozulmuş olduğu için, bu tip mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takipler yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ve takipler ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi olarak fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Sinüslerde anatomik veya işlevsel sorunlar varsa, operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlayabiliriz. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası pansumanlar 1-3 hafta, takipler ise 2-6 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını, operasyon sonrasında bir kaç sene, yılda 1-2 defa görmemiz gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Üst solunum yolu infeksiyonlarında hissedilen burun-geniz akıntısı bu şekildedir. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir. Bu hastalar, geniz akıntılarının günler veya haftalardır olduğunu söylerler.

Kronik sinüzitli hastalar ise geniz akıntılarının aylardır veya yıllardır olduğunu ifade ederler. Buradaki akıntılar genellikle iltihaplı değildir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun jel veya uhu gibi yapışkan; grimsi, bazen beyaz ve şiddeti dönemsel olarak değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip aksesuar delikler normalde de olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında açılmış olabilir. Bu delikler ince kesitli sinüs tomografisinde bazen görülebilir. Ama mukus salgısının sinüsün doğal kanalından çıkarak, aksesuar delikten sinüsün içerisine döndüğünü endoskopik muayenede görmemiz, kesin teşhis için en önemlisidir. Bunun için orta sinüs pasajına (orta meatus) girerek değerlendirmemize olanak sağlayan ince pediatrik optiklerin varlığı (2,7mm çaplı) ile bu endoskopik muayeneyi yapabilmek ve bulguları yorumlayabilmek için de deneyim çok önemlidir.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması gerekir. Hastaların burunlarına tuzlu su spreyleri veya solüsyonları kullanmaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri kullanılabilir. Diğer yandan burun mukozasında ve işleyişinde bozulmaya neden olan esas hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil, bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • ESRA 30.11.2021 23:17:43

  Merhaba Hocam benim alerjik rinit geniz akintim vardı alerji ilaçları kullanıyorum. Burunda kemik eğriliği ve et büyümesi ameliyati geçirdim.Suan boğazıma akan bir akıntı yok ama şikayetim burnumdan nefes aldığımda o yapışkanlık ve yemek yedikten sonra damağımda yoğun bir balgam oluşuyor.Tatli hiç birsekilde yiyemiyorum yediğim de direk genzime yapışıyor.Her sabah kalktığımda grip olmuşum gibi oluyor.Bunun bir tedavisi var mı Hocam

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 11:12:33

   Esra Hanım Merhaba, geniz akıntısının pek çok sebebi vardır. Alerji bunlar arasındadır ama yazımı okuduysanız başka sebepler de olabilir. Sizi de geniz akıntısının veya bu hisse yol açan durumun sebebini bulmamız gerekli; bunu bulduktan sonra tedavisi olup olmadığını anlarız. Bunun için endoskopik muayene bulgularına göre belirleyeceğim tedaviyi yine endoskopik takiplerle izlemem gerekir.

 • EMEL A 30.11.2021 00:36:24

  Hocam iyi geceler, Tam 20 yıldır geceleri tam da bu sebepten düzgün uyuyamıyorum. Yatar pozisyona geçince nefesimi tıkayacak bir balgam / akıntı oluyor. Bu nedenle bir burun ameliyatı geçirdim ama hiç fayda görmedim. Ne yutkunarak gidiyor ne de burundan çıkıyor. Burnumu spreyle veya karbonat tuz karışımıyla temizlediğimde hiç bir şey çıkmıyor. Burnumun arkasında yemek borusuna yakın bir yerde hissediyorum. Yutkununca bazen o balgam genişleyip nefesimi tıkıyor. Kaç defa doktora gittiğimi hatırlamıyorum bile:( Şimdi başka bir sorundan ameliyat olmam gerekiyor. İnanın ameliyat için değil, yatar duruma gelince o balgam nefesimi tıkayacak diye daha çok korkuyorum. Her gece kabus gibi. Yan dönüp başımı iyice yukarı kaldırarak uyuyorum ancak. Bu arada hiç öksürüğüm yok. Hiç boğaz temizleme ihtiyacım yok. Çünkü sorun boğazımda değil, daha yukarıda. Bana ne önerirsiniz?

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 11:04:41

   Emel Hanım Merhaba, balgam veya tıkanıklık sebebi her zaman burun kaynaklı olmayabilir. Akciğer hastalıklarında veya reflü hastalığında da gırtlakta tıkanmalar olabilir. Ayrıca yemek borusunun, gırtlak bölgelerinin veya boyundaki bazı kitlelerin de basısı olabilir. Gırtlak bölgesinin düzenli hareketlerini bozan nörolojik hastalıklar dahi olabilir. Ben "direkt laringoskopi" dediğimiz muayene ile boğaz/gırtlağınzı görmeye çalışırım. Bu bölgede bir bulgu yoksa, boyun ile ilgili görüntüleme yöntemleri veya nefes borusu ya da yemek borusunun değerlendirilmesi için sizi ilgili branşlara yönlendiririm.

 • NİHAL 30.11.2021 00:18:06

  Atilla hocam merhaba 4.5 yaşında bir oğlum var kronikleşen bir geniz akıntısı problemi var ayın 3 haftası hasta 1 hafta sağlam sadece. Geniz akıntısı beraberinde öksürük antibiyotik içmekten bir hal oldu çocuğum doktora götürüyorum her defasında alerjik deniyor altında yatan sebep buysa bunun bir tedavisi yokmu ilaç veriliyor ama 1 hafta sonra yine aynı anımızı kurtarıyor yani durum ilaçlarla ayakta duruyor yani ne yapmam gerekiyor geniz eti alalım diyen doktor da oldu artık ne yapacağımızı bilemiyoruz siz ne önerirsiniz yardımınızı rica ederim

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 10:59:01

   Nihal Hanım geçmiş olsun. Alerjinin tedavisinde tek başına antibiyotikler fayda etmeyecektir. Alerjiye karşı verilen yanıt ile belirtileri baskılayan tedaviler ve alerjenlere maruziyeti azaltacak tedbirler için bir Çocuk Alerjisi Uzmanı ile görüşebilirsiniz; hem sık hastalanmalara karşı tedbirleri de anlatırlar. Ben oğlunuzu geniz eti büyümesi ve çocuk sinüzitleri açısından değerlendirebilirim. Ameliyatlı seçenekleri ancak ilaçlı tedavi ve takiplerin etkili olmadığı, sebeplerin geniz eti büyümesine bağlı olduğundan emin olduğumuz durumlarda gündeme getirebiliriz.

 • HİLAL 29.11.2021 00:05:48

  Hocam merhaba. Benim 1 bucuk yasında oglum var. 2 aydır geçmek bilmeyen burun akıntısı var gözlerine vurmustu gözleride akmaya basladı. kbb ye gittik ilaç tedavisi basladık 10 gün sonra kontrole gitmek şartıyla. Yarın Kontrolümüz var ve hala burun akıntımız geçemedi. Geniz eti oldugunu düsünüyorum cünkü hic burnundan nefes almıyor gece horlaması cok fazla agızdan nefes alıyor günlük yaşantısında bile sürekli agızdan nefes alıp veriyor.. 2 ay önce cok şiddetli bi şekilde banyoda sırt üstü düşerek kafasını vurmustu burun akıntı ondan sonra basladı ama düşmeyle alakalıda olabilirmi hocam simdiden düsünceleriniz için teşekkür ederim

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 10:15:00

   Hilal Hanım geçmiş olsun. Çocukların kafa kemikleri henüz esnek yapıda olduğu için kafa tabanı kırıkları (BOS rinoresi yapabilir) çok nadirdir. Ama doktorunuz kontrollerini yaparken bu durumu da hatırlatırsanız, gerekli gördüğü takdirde ileri görüntülemeler ve araştırmaları yapabilir.

 • FUNDA 28.11.2021 21:50:16

  Merhaba benim hamilelikten beri tekrarlayan öksürük balgam ve kusma şikayetlerim var. Hamileyken 3 ay boyunca çektim öksürükle birlikte kusuyordum sürekli. Doğumdan sonra her sene bu durum tekrarlıyor. Ve çok kötü bı durum 15 gün oldu şuan yine aynı şekilde çok sancılı bı surec

  • ATİLLA ŞENGÖR 1.12.2021 10:12:41

   Funda Hanım Merhaba, öksürük ve balgam sürekli olduğunda kusmaya yol açabilir. Fakat kusma ve öksürük hamilelikte ve bazı sindirim sistemi hastalıklarında da olabilir. Ben size geniz akıntısı kaynaklı sebepler yönünde muayene ve değerlendirme yapabilirim. Bu durumun sebebi burun-sinüs sorunlarına bağlıysa tedavisini de çoğu kez yapabilirim.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.