GENİZ AKINTISI

geniz akıntısı öksürme

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgının görevi, burun içerisini örten mukozayı nemlendirmek ve temizlemektir. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlardan, polenlerden, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalıklar ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ayrıca geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir.

Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan, burun içi ve sinüslerle ilgili bir sorun vardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştırabilen bazı ilaçların kullanımı, inflamatuvar hastalıklar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, ısı değişimleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını etkiler. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda bozulmalar ve şişmeler meydana gelebilir; belirtilere burun tıkanıklığı da eklenebilir. Sonuçta bunlar da geniz akıntısını arttırabilir ve adeta bir kısır döngüye girilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı hissedilir bir belirti haline geldiğinde, bu daha çok boğaz bölgesinde balgam hissi ile sık sık boğaz temizleme isteğine neden olur. Balgam çıkarma ve tükürme hastayı toplumda güç durumlara düşürür. Geniz akıntısının neden olduğu öksürük ve boğazda gıcık hissi oldukça rahatsız edicidir. Yoğun akıntı boğaza indiğinde, nefes borusuna kaçmaması için refleks ya da istemli olarak öksürük olur. Öksürük balgamlı olabileceği gibi kuru da olabilir. Bu tip öksürükler nedeniyle bazı hastalarda öğürmeler, mide bulantısı ve kusma gibi ek yakınmalar dahi görüyoruz.  Geniz akıntısı belirtileri bazen burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, baş ağrısı ve hapşırma ile de beraber olabilir. Bu gibi durumlarda sinüzit hastalığı veya alerjik nezle ile ilişkili olduğuna sıkça rastlıyoruz. Geniz akıntısı hastalarının diğer yakınmaları arasında tekrarlayan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları, bronşit ve astım gibi hastalıklar da olabilir. Zira geniz akıntısı, bu hastalıkları tetikleyen veya tedavisini güçleştiren etkenler arasındadır.

Geniz akıntısının yaşla da ilgisi vardır (old man's drip). Burun içi mukoza örtüsünün yaşlanmayla değişmesi, geniz akıntısını arttırabilir. Hafif ısı değişimlerine yaşlı burunlar daha hassastır. Ayrıca akıntılar herhangi bir yiyecek veya özellikle baharatlı yendiğinde de tetiklenebilir.

Geniz akıntısı ile karıştırılan durumlar var mıdır?

Burada üzerinde durmak istediğim bir konu daha var. Bazı hastalarda geniz akıntısı olmadığı halde "akıntı varmış hissi" olabiliyor. Tekrarlayan endoskopik muayenele ve takiplerle bu hastaları, gerçekten geniz akıntısı olan hastalardan ayırdedebiliyoruz. Akıntı olmadığı halde hissinin bulunması, çeşitli boğaz-geniz kitleleriyle, yaşlılıkla, inflamatuvar hastalıklarla veya psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olabiliyor. Bu hastalarda ileri araştırma ve tetkikler yapmak ve ilgili branşlara yönlendirmek gerekebiliyor.

Reflü hastalığı da hatalı bir şekilde geniz akıntısı gibi hissedilebilir. Mide asidinin boğaz ve gırtlak bölgesinde yaptığı tahriş nedeniyle, hastalar boğazlarındaki bu hissi geniz akıntısıymış gibi algılayabilir. Burun ve genizde, rutin yaptığımız endoskopik muayene sırasında, gerçek bir geniz akıntısı varsa bunu zaten görebiliyoruz. Gırtlak bölgesinin endoskopisinde de asit kaçağının (reflü) etkileri (interarytenoid pakidermi) saptanabilir. Hastaların bazılarına, yemek borusu-mide endoskopisi yapıldığı halde reflü hastalığı (laringofaringeal reflü) olmadığı söylenmiş olabiliyor. Oysa pHmetri kateteri takılmamış ve diğer araştırmaları tamamlanmamış hastalarda, reflü tanısı konulamamış olabilir. Reflü hastalarında ilgili branşlar tarafından araştırmaların tamamlanması ve hastalık saptanırsa en az 3-4 ay tedavi görmeleri gerekmektedir.

Geniz akıntısının çözümü var mıdır?

Geniz akıntısını endoskopik değerlendirme sırasında görerek saptadığımız hastaların çoğunda çözüm sağlanabilir. Bu akıntının çözümü için önce geniz akıntısının nedenini belirlemek gerekir. Hasta ile uzun uzun konuşarak, yakınmasının süresi ve ilgili tüm durumlar etraflıca öğrenilmelidir. Geniz akıntısının birden fazla nedeni olabildiğinden, her ayrıntı bilinmelidir. Muayene sırasında geniz akıntısının kaynağı önce burunda aranır. İnce endoskoplarla yaptığımız burun içi muayenesinde elde ettiğimiz bulgular çok önemlidir. Burun boşluğu, sinüs kanallarının açıldığı bölgeler ile geniz bölgesinin tamamını bu optik-kameralı muayenede inceleyebiliyoruz. Bu şekilde geniz bölgesindeki akıntıyı, kaynaklandığı sinüs bölgesini, mukoza örtüsünün sağlığını, alerji olup olmadığını ve buna yol açan burun kaynaklı pek çok hastalığı doğrudan görüp, teşhis edebiliyoruz. Yani kısacası eğer geniz akıntısının nedeni/nedenleri doğru belirlenirse, elbette geniz akıntısını önlemek ve tedavi etmek olanaklı oluyor.

Geniz akıntısı muayeneler sırasında görülmeyen, sadece akıntı hissi olan hastaların tedavisinde benim faydam olmayabiliyor. Gerçek bir geniz akıntısı söz konusu olmadığı için, bu hasta grubunu olası durumlara göre başka branşların araştırma ve tedavilerine yönlendirmek gerekli olabiliyor.

Geniz Akıntısı Sebebi Olarak Polipli Sinüzit

Geniz akıntısı ameliyat gerektirir mi?

Geniz akıntısı olan hastalarda önce mutlaka bazı ilaç ve spreylerle tedavi uygularız. Burun işleyişinin desteklenmesi ve düzeltilmesi sayesinde çoğu vakada geniz akıntısında azalma görülür. Bunun için burnun çeşitli tuzlu su karışımları ile yıkanması da oldukça faydalıdır. Tüm bu uygulamaların doktor önerisi ile yapılması ve bulgulardaki değişimlerin endoskopik muayeneler ile takip edilmesi çok önemlidir. Yani tedavi verildiğinde, sonuç alınana kadar hastanın düzenli olarak kontrollerine gelmesi gerekir. Düzelme olması halinde tedavi sonlandırılabilir; düzelme olmaması halinde tedaviye eklemeler yapılır veya bir sonraki adıma geçilebilir. Bol su içilmesi, sigaranın azaltılması/bırakılması çok etkilidir; geniz akıntısının yoğunluğunun azalmasını sağlar. Sinüzit hastalığı ve alerjik nezle varsa, bunların da belirlenmesi ve tedavi edilmeleri gereklidir.

Geniz akıntısına yol açan neden sinüzit veya burun eti büyümesiyse ve bu durumlar uzun süreli ilaç tedavileri ile düzelmiyorsa, bu hastalıkların ameliyatla tedavisi sayesinde geniz akıntısını çözüme ulaştırabiliyoruz. Sinüzit hastalığının ameliyatla tedavisinde, endoskopik görüntü altında hassas araçlarla yaptığımız milimetrik çalışmalarla, sinüs kanallarının salgı akış yollarını düzenleyebiliyoruz. Bu ameliyata endoskopik sinüs cerrahii diyoruz. Yapısı bozulmuş ve aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi de solunum yollarının açılmasında ve burun işleyişinde düzelme ile beraber, geniz akıntısının tedavisinde önemli rol oynayabiliyor. Ancak bunların hiçbiri, hastaların tabiriyle, "geniz akıntısı ameliyatı" değildir. Yapılan her tedavi ve uygulama geniz akıntısının sebebine yöneliktir. Zira geniz akıntısı bir hastalık değil, bir belirtidir.

Geniz akıntısının tedavisi ne kadar sürer?

Geniz akıntısının tedavi süresi farklı farklı. Geniz akıntısının nedeni örneğin bir nezle veya grip ise, genellikle 5 ila 10 gün sürelik bir tedavi ile düzelir. Akut iltihaplı sinüzitlerde 10 ila 14 gün tedavi uygulanır; bazen basamak tedavisi ile süre uzatılabilir. Kronik sinüzitlerde bazen aylar süren tedavi gerekli olabilir. Kronik hadiselerde genellikle burun işleyişi bozulmuş olduğu için, bu tip mukoza sorunu olan hastalarda en az 3-4 hafta yıkama ve kortizonlu spreylerle tedavi vermeyi ve endoskopik takipler yapmayı tercih ederiz. Bu tedavi ve takipler ile geniz akıntısı tamamen ortadan kalkabilir. Tedaviden kısmi olarak fayda görenlere bir süre daha tedavi verir ve düzelene kadar takip ederiz. İlaçlarla tedaviden hiç fayda görmeyenlerde sinüs boşluklarının ve kanallarının durumunu görmek için sinüs tomografisi gibi görüntüleme yöntemlerine başvururuz. Sinüslerde anatomik veya işlevsel sorunlar varsa, operasyon ve benzeri ileri tedavileri planlayabiliriz. İlaçlarla tedaviden fayda görmeyen hastalarda yapılacak bir sinüzit ameliyatının ortalama süresi 1 saattir. Ancak operasyon sonrası pansumanlar 1-3 hafta, takipler ise 2-6 ay kadar sürebilir. Özel bir sinüzit tipi olan polipli sinüzit hastalarını, operasyon sonrasında bir kaç sene, yılda 1-2 defa görmemiz gerekir.

Geniz akıntısının sinüzit ile bağlantısı nedir?

Akut sinüzitlerde sinüs boşlukları iltihapla doludur ve sinüs kanallarından burun boşluğuna iltihap akışı olur. Burun boşluğundan da genize ve boğaza sarı-yeşil renkli balgam gelişi olur. Üst solunum yolu infeksiyonlarında hissedilen burun-geniz akıntısı bu şekildedir. Bu durum sıklıkla bir nezle-gribi takiben ve kırgınlık ile ateş gibi hastalık belirtileri ile birliktedir. Bu hastalar, geniz akıntılarının günler veya haftalardır olduğunu söylerler.

Kronik sinüzitli hastalar ise geniz akıntılarının aylardır veya yıllardır olduğunu ifade ederler. Buradaki akıntılar genellikle iltihaplı değildir. Sinüs ve mukoza işleyişindeki bozukluk nedeniyle yoğun jel veya uhu gibi yapışkan; grimsi, bazen beyaz ve şiddeti dönemsel olarak değişen bir geniz akıntısı olur. Örneğin yazın kronik sinüzit hastaları kuru-sıcak hava ve tuzlu deniz suyu ile oldukça rahatlarlar. Kış mevsimi ve hastalıklarla beraber yakınmalar şiddetlenir.

Geniz akıntısına yol açan sinüslerle ilgili bir diğer durumda sinüzit hastalığı yoktur, fakat bir salgı kısırdöngüsü vardır. Olağan koşullarda sinüsün doğal deliğinden akıp gitmesi gereken mukus salgısı, diğer bir delikten sinüse geri döner durur. Aksesuar ostium salgı kısırdöngülerinde, ilaç ve sprey tedavileri sırasında iyiye giden, fakat tedavi kesildiğinde tekrar başlayan inatçı bir geniz akıntısı olur. Bu tip aksesuar delikler normalde de olabilir, yani yapısal olarak bulunabilir ya da eski tip sinüzit ameliyatları sırasında açılmış olabilir. Bu delikler ince kesitli sinüs tomografisinde bazen görülebilir. Ama mukus salgısının sinüsün doğal kanalından çıkarak, aksesuar delikten sinüsün içerisine döndüğünü endoskopik muayenede görmemiz, kesin teşhis için en önemlisidir. Bunun için orta sinüs pasajına (orta meatus) girerek değerlendirmemize olanak sağlayan ince pediatrik optiklerin varlığı (2,7mm çaplı) ile bu endoskopik muayeneyi yapabilmek ve bulguları yorumlayabilmek için de deneyim çok önemlidir.

Geniz akıntısını önlemenin yolları nelerdir?

Geniz akıntısı önlemenin yollarından biri bol bol su içmektir, günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Sigara içilmemesi ve tozlu-dumanlı, hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulması gerekir. Hastaların burunlarına tuzlu su spreyleri veya solüsyonları kullanmaları faydalıdır. Burada burun yıkamanın önemini bir kez daha vurgulamak gerekir. Alerjik nezlesi olanların alerjenlerle teması azaltmak için önlemler alması gerekir. Dönemsel olarak doktor kontrolünde alerji tedavileri kullanılabilir. Diğer yandan burun mukozasında ve işleyişinde bozulmaya neden olan esas hastalıklar belirlenmişse, bu durumda artık önlem almak değil, bunların tedavisine başlamak gerekir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Ceylin 19.1.2021 11:51:35

  Merhaba. Ben de ciddi bir geniz akıntısı problemi var. Kaynagi için ise allerjik rinit, sinüzit ve kronik faranjit dendi. Ancak ben bu durumdan çok sıkıldım ve tiksiniyirum nedeni ise geniz akıntısının çok ama çok ciddi bir ağız kokusu yapması. Sanki çürümüş bir şey var ve o kokuyor ağzımda. Bunun yanında uykumda ağzımın suyu da akıyor ve çok ciddi bir kötü koku oluyor. Ağzımın suyu yastığıma, yüzüme, saçıma bulaşıyor ve kötü kokuyor. Odayı kokuyuyor ve ben aşırı derecede tiksinerek midem bulanarak uyanıyorum çünkü hoş değil. Ağzımın kokması için ac-tok, sabah-aksam olması fark etmiyor. Bu sebepten dolayı ikili iletisimlere giremiyorum. Hep geride duruyorum rahatsız etmemek için. Bunun bir çözümü var mı çok merak ediyorum ?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.1.2021 13:16:34

   Ceylin Hanım, Alerjik rinit ve sinüzit hastalığı saptandıysa, bunlar geniz akıntısının genellikle kontrol altına alabildiğimiz sebeplerindendir. Bunların tedavi ve takiplerini düzgün yapmak gerekir. Sinüzit konusunda benim faydam dokunabilir; alerji konsunda belki bir Alerji Uzmanının desteğini alırız. Ama ağız suyu akmasının başka nedenleri de olabilir. Tedaviler sırasında bunda bir düzelme olmazsa, başta sindirim sistemi hastalıklarının araştırılması olmak üzere bunlar da ilgili branşlar tarafından ele alınabilir.

 • kullanıcı icon
  Erkan 18.1.2021 20:51:48

  Atilla bey iyi çalışmalar bir seneden fazla ağız yolunda sarı mukus çıkarıyorum sebebi nedendir acaba ciğerle ilgili bir problem olabilirmi

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.1.2021 13:12:19

   Erkan Bey geçmiş olsun, kaynağını araştırmak lazım. Endoskopik burun-geniz muayenesinde akıntı saptarsam tedavisini veriyorum. Ama takiplerde akıntı ve kaynağını burun-sinüslerle ilişkili bulmazsam, akciğerlerle ilişkisini Göğüs Hastalıkları Uzmanlarının araştırması için sizi yönlendirebilirim.

 • kullanıcı icon
  sevil 18.1.2021 16:20:03

  merhablar 2 aydir bogaz agrisi ve yutkunma guclugu var kbb gittim bisey yok dediler antibiyotik igne kullandim fakat faydasi olmadi sunada baya geniz akintisi ve dilimde uyusma var ne yapmam lazim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.1.2021 18:33:55

   Sevil Hanım geçmiş olsun, geniz akıntısının kaynağının saptanması için burun-geniz bölgesine endoskopla bakılması gerekir. Geniz akıntısı boğaz sağlığını da etkileyebilir. Fakat yutkunma güçlüğünün başka sebepleri de olabilir. Dilde uyuşma da önemlidir; bunların araştırılması gerekir. Bu araştırmaları biz KBB uzmanları yaparız. Tedaviniz bittiyse, bu amaçla aynı meslektaşa konrole gidebilrsiniz veya sonuç alamazsanız bize de gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Büşra 17.1.2021 21:33:28

  Merhabalar, 6 yıldır yoğun şekilde geniz akıntısı yaşıyorum. Daha önceleri bir şekilde genzimi temizleyip rahatlıyordum,fakat artık genzimdekini çıkaramıyorum, çok yoğun ve koyu bir renkte oluyor nefes almamı bile engeller durumda oluyordu. Doktora gittim alerjik bir durum olduğunu söylemisti.. Baş ağrılarim olurdu ara ara, fakat son dönemde bu durum artti. Telefona baktığım da mide bulantısı yaşıyorum. Bu durumun, mide bulantısı ve baş ağrısına etkisi var mıdır hocam? Teşekkürler..

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.1.2021 18:28:18

   Büşra Hanım, geniz akıntısı sinüzit hastalığı ile birlikteyse baş ağrısı olabilir; burun tıkanıklığı varsa bu da ağrıya neden olabilir. Bunların, telefona baktığınızda bulantıya neden olması beklenmez. Ama telefona taşıtta giderken bakıyorsanız, "taşıt tutması" oluyor olabilir.

 • kullanıcı icon
  Oğuzhan 16.1.2021 23:09:14

  Merhaba yaklaşık 2 3 haftadır geniz akıntım mevcut.Gün içerisinde öksürme hissi artıyor. Ama geceleri bu olay daha çok oluyor.Uyumaya çalışırken nefes alma isteğim burnumda ıslık sesi tarzında bir sese dönüşüyor.Boğazımı ve burnımu hangi türlü yollarla temizleyebilirim? Sağlık ocağına gidip doktora göründüm burun spreyi antibiyotik c vitamini verdi ama hap kullanamıyorum, bunun üstüne az su içtiğimin farkına vardım. Az su içmemden kaynaklı olabilir mi bu geniz akıntısı?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 17.1.2021 14:07:47

   Oğuzhan Bey Merhaba, az su içilmesi salgıların yoğunlaşmasını arttırabilir. Burun için tuzlu su kullanabilirsiniz; bol su içebilirsiniz. Tedavileri ama endoskopik muayene bulgularına göre belirlemek lazım; akıntının iltihaplı olup olmadığı ve kaynağı önemlidir. Bunları bilmeden ilaç önerisi verilemez.

 • kullanıcı icon
  Ahmed 16.1.2021 17:50:42

  3.5 yıldır agizda tukuruk yogunlugu yasiyorum yutkunmaktan bi hal oldum geniz akintisida vardi antibiyotikle gecti suan yok ama tukutuk yogunlugu gecmedi ne onerirsiniz tesekkurler

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 17.1.2021 14:05:01

   Ahmet Bey, yine de önce tükürük mü geniz akıntısı mı, bunun ayrımı yapılmalı. Bazı koşullar ikisini de beraber arttırabilir. Hastalıklar dışında ayrıca alışkanlıklar ve beslenme tarzı her ikisi için de önemlidir. Ayrıca ayrı ayrı da, hem tükürük salgısını hem de geniz akıntısını arttıran ve yoğunlaştıran koşullar vardır. Bunları belirledikten sonra tedavi veya öneri yapılabilir.

 • kullanıcı icon
  Nihan 15.1.2021 19:00:15

  Merhaba, yaklaşık 4 aydır geçmeyen geniz akıntım var. Hamileyim su an ama ondan 1 ay önce önce başlamıştı. Karbonat ve propolis gargarasının nazal potla işe yaradığını duydum ama boğazıma kaçırmaktan korkuyorum. Sizce tedavi olmazsa sorun yaratır mı geniz akıntısı? Hamilelere özel bir tedaviniz var mı? Teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 16.1.2021 12:45:03

   Nihan Hanım Merhaba, hamilelikte hormonal etkilerle burunda ödem ve salgılarda değişimler olabiliyor; bu durum ilerleyen aylarda sorunların artabileceğini düşündürür. Belirtileriniz önceden başladıysa, bizim burada geniz akıntısını başlatan sebebi bulup teşhis etmemiz lazım. Hamilelere göre değil de sebebe özel bir tedavi belirlememiz lazım. Ama hamileliğinizi göz önüne alarak, size ve bebeğinize olumsuz etki etmeyecek seçenekleri tercih ederiz; gerekirse Kadın Doğum Uzmanınızın görüşünü de alırız.

 • kullanıcı icon
  Cemil 9.1.2021 17:40:22

  Atilla Hocam öncelikle iyi calismalariniz ve saglikli gunleriniz olsun. Benimde cogu kisi gibi geniz akintisi problemim var. Yapilan t.e.s.terim sonucu sorun alerjik veya reflu kaynakli degil tamamen (vazomotor rinit) ile ilgili. Bunun tedavisi ile ilgili onerilerinize acigim.Tesekkurler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 10.1.2021 17:23:26

   Cemil Bey geçmiş olun; bu tanım genellikle nedeni bulunamayan/bilinemeyen yani idiopatik dediğimiz mukoza sorunları için kullanılır. Burun içi mukozayı çevresel etkenlere hassas hale getiren pek çok durum (inflamasyon ve hormonal durumlar dahil) olabilir. Aslında benim yaptığım, tedavi ve takipler sırasında değişimleri gözlemlemek ve gereğinde bazı araştırmalar da yaparak, altta yatan sebebi bulmaya çalışmak oluyor. Bu sebebi bulduğumuzda da hastalığın adını koymuş ve tedavisini belirlemiş oluyoruz.

 • kullanıcı icon
  Ayşe 9.1.2021 01:10:53

  geniz akıntı ağrı yapar mı? balgamımı yutuyorum ve midem ağrıyor sebebi bu mudur.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 9.1.2021 11:34:25

   Akıntı iltihaplı olduğunda, boğaz bölgesinde ağrı yapabilir. İltihabın kaynağı sinüslerdeyse baş ve yüzde de ağrı yapabilir. Ama mide ağrısı olduğunda, bunlardan önce, mide-barsak sistemiyle ilgili araştırılması gereken hastalıklar vardır. Bir Gastroenteroloji veya Dahiliye Uzmanına danışmalısınız. Sonrasında geniz akıntınızla ilgili gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Yeter 1.1.2021 23:02:43

  Merhaba hocam 3 yıldır alerjim şikâyetlerim var t.e.s.t yaptım yanlız t.e.s.te bir şey çıkmadı ne yapabilirim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 2.1.2021 12:53:51

   Merhaba, alerji varsa, buna ait mukoza bulgularını endoskopik muayenede de görebiliyoruz. Hem bu açıdan hem de alerji ile benzer belirti verebilecek diğer burun-sinüs sorunları açısından sizi değerlendirip takibe alabilirim.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.