woman noseBurun Eti Ameliyatı
Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla "konka şişmeleri"dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler. Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Burun Eti Büyümesi - Konka Şişmesi Püf Noktaları

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.
Burun Eti Ameliyatı
Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde "burun etlerini küçültme yöntemleri" kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.
Burun Etlerinin Küçültülmesi
Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız - tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Lazerle Burun Ameliyatı Videosu - subtitled- Laser turbinate reduction

Bu teknolojinin bulunmadığı yerlerde Radyofrekans yöntemi ile burun eti küçültmesi yapılabilir; fakat bu yöntem etkisini sonradan gösterdiği için bazen 2-3 ay ara ile bir kaç kez uygulama gerektirebilir. Radyofrekansla burun etleri bir defa küçültülmüş fakat diğer seansları uygulanmamış hastalar burun etlerinin tekrar büyüdüğünden veya ameliyattan fayda görmediklerinden yakınırlar. Endoskopik muayene ve tetkiklerle doğru teşhis konularak ve uygun teknikle yapılan konka ameliyatı sonrasında, olağan koşullarda burun etlerinin tekrar büyümediğini söyleyebiliriz.
Lazerle Burun Eti Ameliyatı
Tek seferde kalıcı çözüm için burun etlerine Holmium lazer ile genel anestezi altında bir uygulama yeterli oluyor. Orta ve ileri konka şişmelerinde ilk tercihim Holmium:Yag laser tekniğidir. Bunun dışında yine Diod veya Neodmium:Yag gibi lazerleri de aynı amaçla kullanmak olanaklı. Lazeri endoskopik görüş altında çok hassas bir şekilde sadece şiş olan bölümleri büzüştürmek/buharlaştırmak için kullanıyoruz. Geceyi hastanede geçirmek ve tampon kullanmak çoğu kez gerekmiyor. Son olarak lazer teknolojisinin her ameliyathanede bulunmadığını, burunda kullanılabilen farklı lazerler olduğunu ve bunların uygulanma tekniklerinde de farklılıklar olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle lazerle burun ameliyatının sonuçları ve konforu da elbette bu konuda yoğun çalışan deneyim sahibi uzmanlarla yüz güldürücü olacaktır.
Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Osman 10.10.2020 23:12:35

  Sayın hocam ben altı defa burun ameliyatı oldum septum deviasyon , burun içi yakma yöntemi , kemik kıkırdak eklemesi nakli gibi... Şuan tam olarak nefes ve koku almakta güçlük çekiyorum sebebi ne olabilir ? Teşekkürler

  • Atilla Şengör 11.10.2020 17:49:18

   Osman Bey, burun içi yapıların, geçirmiş olduğunuz ameliyatlar sırasında eksilmesi söz konusuysa, bu durumda burundan alınan hava da hissedilemiyor olabilir. Ama mukoza sorunları (ödem, şişme) yapan hastalıklar da olabilir. Endoskopik muayene ve takiplerle, ne olduğunu görerek belirleyebiliriz.

 • Mehmet 1.10.2020 11:29:38

  Doktor bey merhaba. Annem 3 kez burun eti ameliyatı oldu yine de aynı şekilde burun eti şikayeti devam etmekte. Lazerle tedavi kesin çözüm olur mu? Kendisi astım hastası. Pandemi dolayısıyla maddi olarak da sıkıntı yaşamaktayız bu nedenle özelde muayene ve tedavi bizim için hayal. Videoda da bahsetmişsiniz lazerle tedavi ihtisas gerektiren bir şey. Lazer tedavisi için tavsiye edebileceğiniz devlet hastahanesi ve doktoru var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Atilla Şengör 7.10.2020 16:36:09

   Geçmiş olsun. Lazer uygulaması sadece burun eti şişmesinde kullanılabilir. Astım hastalarında nazal polipozis de olabiliyor; bu hastalıkta lazerin etkisi olmaz. Burun etlerinde lazer uygulamasından önce de yapılması gereken tedaviler vardır. Hastalığın tekrar etmemesi için önce sinüs hastalıkları yönünden araştırmaları tamamlamak lazım. Bu şekilde, burun eti büyümesinin olası sebepleri ile birlikte tedavisi yapıldığında kalıcı sonuçlar alınabilir.

 • Murat Aziz Yalçın 29.9.2020 08:45:42

  Atilla Bey merhaba, Eşimin burnu sürekli tıkanıyor ve bu pandemi döneminde iyice arttı(Korona ile ilgisi var mı bilmiyorum).Hastaneye gittiğimiz zaman konka da biraz büyüklük olduğu ancak bunun ameliyat gerektirmeyen derecede olduğu söylendi,alerji ilaçları yazılıp gönderildi.Düzenli olarak 6 aydan fazla kullanmasına rağmen daha da kötüye gidiyor.Konya'dan tanıdık bir profosöre çekilen filmleri gönderince kesinlikle ameliyat olması gerektiğini,rahatlayacağını ve alerji ile bir ilgisi olmadığını söyledi.Şu an akşam uyumak için 3 4 tane ayrı burun açıcı sprey vs. ile uyumaya çalışıyor. Atilla Bey bıktım artık,lütfen bize yardımcı olun.Çok teşekkür ediyorum.

  • Atilla Şengör 29.9.2020 11:02:09

   Aziz Bey geçmiş olsun; alerji ilaçlarından fayda görmediyse teşhiste bir eksiklik olabilir. Filmlere göre ameliyatın kesin denmesi bu olasılığı destekliyor olabilir. Ama burun açıcı sprey kullanılıyorken ameliyat yapılması, kanama açısından riski arttırıyor. Bir süre "aşamalı bıraktırma tedavisi" ile bundan eşinizi kurtarmaya çalışmalıyız. Bu süreçte zaten teşhisleri tamamlayıp, burun işleyişini de tanımış olacağız. Bundan sonra gerekeni planlarız.

 • Emre 27.8.2020 17:12:49

  Hocam merhabalar, 10 sene önce deviasyon ameliyatı geçirdim ve burun içerisinden bir miktar kıkırdak alındı. Fakat nefes almam düzelmedi. Üstüne 3 defa radyo frekans yöntemiyle burun etlerimi küçülttürdüm fakat tekrar büyüme gösterdi. Şuanda da büyümüş vaziyette. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla holmium laser yöntemiyle kalıcı burun eti küçültmesi sağlanıyormuş. Bu yöntem bende de kalıcı fayda sağlar mı? Ayrıca üroloji hastası olduğum için Xa.tral adlı ilacı kullanıyorum ve burun etlerimin şişmesini sağlıyor. Benim için kalıcı çözüm nedir acaba? Şimdiden teşekkürler.

  • AtillaŞengör 29.8.2020 10:51:04

   Emre Bey geçmiş olsun, bahsettiğiniz ilaç "adrenerjik reseptörün bir antagonisti" olarak etki eder. Yani sizin de farkettiğiniz gibi burun etlerini şişirebilir. Holmium laser'i etkin bir şekilde kullanabiliyorum; gerekirse sizde de bunu uygulayabilirim. Fakat sizin gibi tekrarlama yaşamış hastalarda hemen 5. bir ameliyat planlamadan önce, burun eti büyümesine neden olabilecek diğer tüm olasılıkları da araştırmak gerekir. Bu süreç içerisinde bir ön tedavi ve takiplerle yapacağımız işten emin olmuş oluruz. Siz de Üroloji doktorunuza kullandığınız ilacın etkisini başka şekilde gösteren alternatiflerini danışabilirsiniz.

 • Adem levent 16.8.2020 12:56:59

  Merhaba hocam ben 2 hafta önce sağ soldan burun eti ameliyatı oldum şimdi eğilirken veya nefes alırken burnumdan hırıltı gibi Bir ses geliyor burnundan neden acaba böyle Bir geliyor

  • AtillaŞengör 19.8.2020 19:16:54

   Adem Bey geçmiş olsun, ameliyat olmuş hastaların bu tip durumları doktorlarına danışmaları en doğrusudur; görmeden, teşhisi bilmeden yapılacak yorumlar kafanızı karıştırır.

 • Yasemin 16.8.2020 00:01:30

  Sevgili hocam size sorum 3 yıl önce hem estetik oldum ve hem burun erlerimi lazerle yakıldi, bu zamana Kadar Hiç sorun yaşamadim ,ama 3 üç ay Önce Kulaklarim da Basiç oldu sonra bogazım da tarif edemediğim yanma ağrı oldu kendimi grip zannettim önemsemedim, Burnum kapaninca dr gittim Bana alerjik olacagini söyledi ve Test yapmadan Bana allerji haplari Verdi 2 haftadir kullaniyorum hiç etkisi yok ve burnum hala tıkalı Bu ara da hocam hapşırmıyorum, alerjisi olan kişi hapşırmazmı ??? Saygılar

  • AtillaŞengör 17.8.2020 19:26:31

   Yasemin Hanım geçmiş olsun. Alerjik durum çok şiddetliyse tedaviye eklemeler yapılması gerekebilir. Ama alerji ile benzer bulgular veren hastalıklar da vardır; teşhisi gözden geçirmek gerekebilir. Endoskopik muayene sırasında bunlarla ilgili bulguları sıklıkla görebiliyoruz.

 • Emre Emre 11.8.2020 22:43:23

  hocam merhaba ben bu yıl şubat ayında septum deviasyonu tanısıysa sol burna septoplasti ameliyatı oldum ameliyattan önce gerçekten cok zor nefes alıyordum amelıyattan sonra cok rahatladım ama bi kaç ay sonra sağ burnumdan nefes almada pek anlasılmıyor ama sağ burnumdan nefes verirken zorlandıgımı farkettim elimle kontrol edince sağ taraf hem alırken az alıyor hem verirken veremiyor gibi aksaş uyumayacalısırken sağ burun tıkanıyor sabah uyandıgımda tıkalı ve aynada ışık tutup bakınca kocaman et şiştiğini gördüm doktora gittim alerjik dedi alerji hapı ve spreyı yazdı kullandım ama hala aynı sağ burun bence et var ama doktor bişey yok dedi ve zaten burun tıkandıgını ayakta anlamıyorum uzandıgımda ve uyumayacalısırken fln tıkanıyor ayakta normale geliyor tuhaf bi şekilde doktora muayeneye gittiğimdede nromaldi o yüzden doktor normal sanmıs olabılır aksam uyurken sağ tıkanıyor sola dönüyorum sol tıkanmaya baslaınca yenıden sağa dönüyorum zor yatıyorum bu sebeple yardımcı olabılırmısınız

  • AtillaŞengör 11.8.2020 22:43:36

   Emre Bey geçmiş olsun, burun etleri de mukoza ile kaplıdır. Bu örtüyü etkileyen pek çok durum, burun eti veya mukoza şişmesine yol açabilir. Bunları endoskopik muayene ve takiplerle belirleyip, sebeplerini teşhis edip çoğu kez tedavi edebiliyoruz.

 • İbrahim ATILKAN 11.8.2020 22:42:42

  Hocam merhaba. Septum deviasyonundan dolayı ilk ameliyatımı 2005 yılında oldum. Daha sonra radyofirekans yöntemiyle burun eti yakıldı 2 defa. Konka hipertrofisi teşhisi konuldu ve Septoplasti ameliyatı oldum 2 defada ve şimdi hocam sağ gözümün arkasında dolgunluk hissi var ve sağ taraftan nefes aldığımı hissetmiyorum. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verebilirmisiniz hocam.kolay gelsin.

  • AtillaŞengör 11.8.2020 22:42:57

   İbrahim Bey geçmiş olsun, göz çevresinde "etmoit" (ethmoid) sinüsler bulunur. Bunların rahatsızlığı, örneğin kronik sinüzit durumu varsa, hem ağrılarınızı hem de burun etlerinizin tekrar büyümesinin sebebi olabilir diye düşünürüm.

 • Ecemm 2.6.2020 02:54:00

  Hocam merhaba, burun eğriliğim ve alerjik nezlem olduğu için senelerdir burun tıkanıklığı şikayetim var. Ama son zamanlarda bu iyice can sıkıcı bir hal aldı çünkü nefes alamıyorum. Burnumun içine baktığımda burun etlerinin bir hayli büyüdüğünü gördüm. Belki de uzun süren burun spreyleri kullanımım da buna yol açmış olabilir. Biraz uzun oldu ama; Size sormak istediğim şey, bu burun etleri tedavi edildiği zaman, devam eden alerjim ve burun kemiği eğriliğim nedeniyle tekrarlar mı? Burun kemiği düzeltilmesinden yana değilim, başarısız örneklerden dolayı korkuyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Dr. Atilla Şengör 3.6.2020 14:05:00

   Ece Hanım, alerji başlıbaşına bir hatalıktır, ne yapılırsa yapılsın alerjene maruz kalınca vücut tekrar reaksiyon verebilir. Ama burun tıkanıklığına yol açan faktörlerin tedavi edilmesi, hastaların çoğunda alerjik belirtilerin de azalmasına yol açabiliyor; hastalığı daha rahat kontrol edilebilir hale getiriyor. Ama bazen de alerji sanılan/alerji ile karıştırılan hastalıklar olabiliyor; bunlarda düzgün bir teşhis ve tedaviyle tüm sorunlar kalıcı şekilde ortadan kalkabiliyor.

 • Ugur yilmaz 31.5.2020 17:02:00

  Hocam merhaba benim burnumda et var ve sağ tarafımdan nerdeyse nefes alamiyorum ve horlamam sebep oluyor ameliyat için bilgi alıcak tim çünkü korkuyorum

  • Dr. Atilla Şengör 3.6.2020 12:51:00

   Uğur Bey, burun eti büyümesinde ameliyata karar vermden önce teşhislerden emin olmamız gerekir. Siz yine de isterseniz 02123512401 numarayı ararsanız ücretlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Fakat tam olarak ne tedavi/ameliyat gerekeceğini benim belirlemem gerekiyor. Bundan sonra size daha sağlıklı ve doğru bilgi verebiliriz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.