Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatı

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının başlıca nedenlerinden biri “burun eti büyümesi” ya da tıbbi adıyla "konka şişmeleri"dir. Burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan konkalar (burun etleri) burun içinden geçen havayı temizleyen, nemlendiren ve ısıtan organlarımızdır. Burun etlerinin yapısal olarak büyük oluşları ya da bunları şişiren bazı koşul ve hastalıklar burun tıkanıklığına yol açabilirler. Örneğin hava kirliliği, sigara kullanımı, alerji, çeşitli sinüzitler ve bazı burun açıcı spreylerin uzun süre kullanılması konkaların bozulmasına ve büyümesine neden olabilir. Bazı estetik burun ameliyatları sonrasında da burun tıkanıklığı başlayabilir. Bunlarda burun pasajı daralmışsa, burun etleri normal boyutta oldukları halde, göreceli büyüklükleri nedeniyle tıkanıklığa yol açabilirler.

Burun eti büyümesinin tedavisinde başlangıçta bazı ilaç ve spreyler kullanılabilir. Pek çok hasta burun yıkama ile topikal steroid tedavilerinden fayda görür. Düzenli endoskopik takiple tedavinin etkinliği ve süresi belirlenir. Burun etlerinin yeteri kadar küçüldüğünde ve hastanın belirtileri düzeldiğinde tedavi sonlandırılabilir. Ancak bazı hastalar bu tedaviden fayda görmeyebilirler ya da ilaçları bıraktıktan sonra burun tıkanıklığı tekrar başlayabilir. İşte bu hastalarda konkaların şişmesine neden olabilecek, örneğin altta yatan bir sinüzit hastalığı olabilir. Bunlar da araştırıp teşhis edilirse etkene yönelik tedavilerle konka şişmesi yine tedavi edilebilir.

Burun Eti Büyümesi - Konka Şişmesi Püf Noktaları

Fakat burun eti şişmeleri şiddetli tıkanıklığına neden oluyorlarsa ve tıbbi tedaviler de bunları küçültmeye yetmiyorsa, bu durumda büyümüş konkalara müdahale etmemiz gerekir.

Burun Eti Ameliyatı

Konka şişmelerinin tedavisinde ileri deneyim sahibi uzmanlar olarak günümüzde "burun etlerini küçültme yöntemleri" kullanıyoruz; artık burun etlerinin tamamen kesilip alındığı doku kaybettiren yöntemleri kesinlikle kullanmıyoruz. Çünkü bu tip ameliyatlar kanamalı olmalarının yanı sıra, burun içerisine hasta rahatını bozan baskılı tamponların konmasını gerektirebilirler. Daha önemlisi ameliyat sonrasında burun pasajı açılmış olmasına rağmen, doku kaybı nedeniyle havayı hissetmeme durumları görülebilir. Ayrıca burun ve geniz kuruluğu ile geniz akıntısı gibi çok sıkıntılı tablolar meydana gelebilir. Bu duruma “boş burun hastalığı” (ing: empty nose syndrome) denilir.

Burun Etlerinin Küçültülmesi

Yukarıdaki sakıncalara ek olarak, burun işlevlerini de korumak amacıyla burun etlerini kesip almak ya da yakmak yerine artık günümüzde yalnızca küçültme tekniklerini uyguluyoruz. Burun eti ameliyatlarında endoskopik teknikle, genellikle kanamasız - tamponsuz ve günübirlik bir cerrahi ile hastanın rahatını fazla bozmayan lazer ya da radyofrekans gibi teknikleri kullanıyoruz. Benim konkaları küçültmede ileri deneyim sahibi olduğum ve ilk tercihim hemen her zaman lazer kullanımı olmuştur.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Melis kaya 27.11.2020 00:07:26

  Sevgili hocam ben yaklaşık 10 yıl önce burun ameliyatı oldumetlerim küçültüldü ve kıkırdaklar çikartıldi fakat 4 sene sonra burnum çöktü ve tekrar acil ameliyata aldılar beni 2 ci ameliyatımıda 6 yıl önce olmuş oldum fakat doktorum artik sorun yaşamayacağımı burun etlerimi lazerle yaktığini söyledi..3 yıl çok memnundum sonara hayatım zindana döndü okadar boşaltmışki burnumun içini kokulara karşı duyarlı olmaya başladım sonra bu olay büyüdü büyüdü önce kimyasallar sonra yemek kokularına bile dayanamaz oldum beynim uğulduyor ağzımın içi yara oluyor. O kadar hava alıyorki burnum genzim sogüktan yanıyor ..tekrar duźeltile bilirmiyim çok merak ediyorum

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 27.11.2020 19:03:17

   Melis Hanım geçmiş olsun; birden fazla ameliyat geçirmiş hastalarda endoskopik muayene yaptıktan sonra yorum yapılması doğru olur. Yalnız, tahminimce boş burun sendromundan şüpheleniyor olmalısınız. Ama bu durum olsaydı, son ameliyatınızın üzerinden 3 sene geçmeden çok daha önce belirtlileriniz olurdu, diye düşünürüm. Ama yazdığım gibi, bakalım, doğru yorumlayalım.

 • kullanıcı icon
  Serkan yuksel 25.11.2020 21:19:38

  Tamponda sumuk olusması normal mi tamponu kendımız degişterebilir miyiz

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 26.11.2020 11:13:00

   Serkan Bey, tampon yabancı bir madde olduğu için, salgılarla vücut bunu dışarı atmaya çalışır. Ayrıca operasyonun sızıntıları da, hepsi birden tamponu kirletir. Ancak tamponun tipini, yerini, boyutlarını, ne kadar duracağını, bunların hepsini ancak kendi hekiminiz bilebilir.

 • kullanıcı icon
  Necla 12.11.2020 11:42:27

  Hocam ben 5 gün önce lazerle burun eti ameliyatı oldum. Fakat hala nefes problemim devam etmekte.Kömürleşmeye sebep olduğu için doktor en fazla 3 defa olabilirsin dedi. Ömrüm boyunca 3 defa mı olabilirim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.11.2020 16:53:34

   Necla Hanım, aslında lazerle yapılan uygulama vaporizasyondur; yani dokuyu buharlaştırır. Noktasal veya çizgisel uygulandığı için, konkayı koruyan prensiplere bağlı kalınarak uygulandığında, oluşan yara izi de noktasal veya çizgisel olur. Lazer uygulaması tek uygulama olarak planlanır; çünkü etkin bir yöntemdir. Ancak konka küçültmesi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, bunu büyüten nedeni de bulup tedavi etmek gerekir. Bu şekilde, hem sebep tedavi edildiğinde hem de konka lazerle küçültüldüğünde, tekrarlama olasılığını uzak görebiliriz. Ama ameliyat sonrası 5. gün henüz erken bir dönem; ödemler ve salgılar da tıkanıklığa yol açıyor olabilir. Bu dönemde kontrol ve pansumanları sürdürmeniz, doktorunuzun önerilerine bağlı kalmanız gerekiyor.

 • kullanıcı icon
  MESUT DENIZ 10.11.2020 09:42:31

  Atilla bey, benim yaklasık 2 yıldır ileri derece burun tıkanıklığım var,geceleri sol burundan hiç nefes alamıyorum,buda ileri derece horlama,ağızdan nefes alma,halsizlik,ağız kokusu ve sık sık burun akıntısına sebep veriyor,kışları çok sık gribal enfeksiyona yakalanıyorum,Bandırmada yasıyorum,özel hastanede burun eti sol burnu kapattığını söylediler,fakat orada ameliyat olmak istemedim,sizinle nasıl bir yol izleyebiliriz.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.11.2020 14:35:23

   Mesut Bey geçmiş olsun; burun etleri yumuşak doku yapılı oldukları için, düzenli tedavi ve takiplere yanıt verebiliyorlar. Belirli aralıklarla (3-4 haftada bir) endoskopik kontrollerinizi yapabileceksem, memnuniyetle sizi de bekleriz.

 • kullanıcı icon
  Osman 10.10.2020 23:12:35

  Sayın hocam ben altı defa burun ameliyatı oldum septum deviasyon , burun içi yakma yöntemi , kemik kıkırdak eklemesi nakli gibi... Şuan tam olarak nefes ve koku almakta güçlük çekiyorum sebebi ne olabilir ? Teşekkürler

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 11.10.2020 17:49:18

   Osman Bey, burun içi yapıların, geçirmiş olduğunuz ameliyatlar sırasında eksilmesi söz konusuysa, bu durumda burundan alınan hava da hissedilemiyor olabilir. Ama mukoza sorunları (ödem, şişme) yapan hastalıklar da olabilir. Endoskopik muayene ve takiplerle, ne olduğunu görerek belirleyebiliriz.

 • kullanıcı icon
  Mehmet 1.10.2020 11:29:38

  Doktor bey merhaba. Annem 3 kez burun eti ameliyatı oldu yine de aynı şekilde burun eti şikayeti devam etmekte. Lazerle tedavi kesin çözüm olur mu? Kendisi astım hastası. Pandemi dolayısıyla maddi olarak da sıkıntı yaşamaktayız bu nedenle özelde muayene ve tedavi bizim için hayal. Videoda da bahsetmişsiniz lazerle tedavi ihtisas gerektiren bir şey. Lazer tedavisi için tavsiye edebileceğiniz devlet hastahanesi ve doktoru var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 16:36:09

   Geçmiş olsun. Lazer uygulaması sadece burun eti şişmesinde kullanılabilir. Astım hastalarında nazal polipozis de olabiliyor; bu hastalıkta lazerin etkisi olmaz. Burun etlerinde lazer uygulamasından önce de yapılması gereken tedaviler vardır. Hastalığın tekrar etmemesi için önce sinüs hastalıkları yönünden araştırmaları tamamlamak lazım. Bu şekilde, burun eti büyümesinin olası sebepleri ile birlikte tedavisi yapıldığında kalıcı sonuçlar alınabilir.

 • kullanıcı icon
  Murat Aziz Yalçın 29.9.2020 08:45:42

  Atilla Bey merhaba, Eşimin burnu sürekli tıkanıyor ve bu pandemi döneminde iyice arttı(Korona ile ilgisi var mı bilmiyorum).Hastaneye gittiğimiz zaman konka da biraz büyüklük olduğu ancak bunun ameliyat gerektirmeyen derecede olduğu söylendi,alerji ilaçları yazılıp gönderildi.Düzenli olarak 6 aydan fazla kullanmasına rağmen daha da kötüye gidiyor.Konya'dan tanıdık bir profosöre çekilen filmleri gönderince kesinlikle ameliyat olması gerektiğini,rahatlayacağını ve alerji ile bir ilgisi olmadığını söyledi.Şu an akşam uyumak için 3 4 tane ayrı burun açıcı sprey vs. ile uyumaya çalışıyor. Atilla Bey bıktım artık,lütfen bize yardımcı olun.Çok teşekkür ediyorum.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 29.9.2020 11:02:09

   Aziz Bey geçmiş olsun; alerji ilaçlarından fayda görmediyse teşhiste bir eksiklik olabilir. Filmlere göre ameliyatın kesin denmesi bu olasılığı destekliyor olabilir. Ama burun açıcı sprey kullanılıyorken ameliyat yapılması, kanama açısından riski arttırıyor. Bir süre "aşamalı bıraktırma tedavisi" ile bundan eşinizi kurtarmaya çalışmalıyız. Bu süreçte zaten teşhisleri tamamlayıp, burun işleyişini de tanımış olacağız. Bundan sonra gerekeni planlarız.

 • kullanıcı icon
  Emre 27.8.2020 17:12:49

  Hocam merhabalar, 10 sene önce deviasyon ameliyatı geçirdim ve burun içerisinden bir miktar kıkırdak alındı. Fakat nefes almam düzelmedi. Üstüne 3 defa radyo frekans yöntemiyle burun etlerimi küçülttürdüm fakat tekrar büyüme gösterdi. Şuanda da büyümüş vaziyette. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla holmium laser yöntemiyle kalıcı burun eti küçültmesi sağlanıyormuş. Bu yöntem bende de kalıcı fayda sağlar mı? Ayrıca üroloji hastası olduğum için Xa.tral adlı ilacı kullanıyorum ve burun etlerimin şişmesini sağlıyor. Benim için kalıcı çözüm nedir acaba? Şimdiden teşekkürler.

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 29.8.2020 10:51:04

   Emre Bey geçmiş olsun, bahsettiğiniz ilaç "adrenerjik reseptörün bir antagonisti" olarak etki eder. Yani sizin de farkettiğiniz gibi burun etlerini şişirebilir. Holmium laser'i etkin bir şekilde kullanabiliyorum; gerekirse sizde de bunu uygulayabilirim. Fakat sizin gibi tekrarlama yaşamış hastalarda hemen 5. bir ameliyat planlamadan önce, burun eti büyümesine neden olabilecek diğer tüm olasılıkları da araştırmak gerekir. Bu süreç içerisinde bir ön tedavi ve takiplerle yapacağımız işten emin olmuş oluruz. Siz de Üroloji doktorunuza kullandığınız ilacın etkisini başka şekilde gösteren alternatiflerini danışabilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Adem levent 16.8.2020 12:56:59

  Merhaba hocam ben 2 hafta önce sağ soldan burun eti ameliyatı oldum şimdi eğilirken veya nefes alırken burnumdan hırıltı gibi Bir ses geliyor burnundan neden acaba böyle Bir geliyor

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 19.8.2020 19:16:54

   Adem Bey geçmiş olsun, ameliyat olmuş hastaların bu tip durumları doktorlarına danışmaları en doğrusudur; görmeden, teşhisi bilmeden yapılacak yorumlar kafanızı karıştırır.

 • kullanıcı icon
  Yasemin 16.8.2020 00:01:30

  Sevgili hocam size sorum 3 yıl önce hem estetik oldum ve hem burun erlerimi lazerle yakıldi, bu zamana Kadar Hiç sorun yaşamadim ,ama 3 üç ay Önce Kulaklarim da Basiç oldu sonra bogazım da tarif edemediğim yanma ağrı oldu kendimi grip zannettim önemsemedim, Burnum kapaninca dr gittim Bana alerjik olacagini söyledi ve Test yapmadan Bana allerji haplari Verdi 2 haftadir kullaniyorum hiç etkisi yok ve burnum hala tıkalı Bu ara da hocam hapşırmıyorum, alerjisi olan kişi hapşırmazmı ??? Saygılar

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 17.8.2020 19:26:31

   Yasemin Hanım geçmiş olsun. Alerjik durum çok şiddetliyse tedaviye eklemeler yapılması gerekebilir. Ama alerji ile benzer bulgular veren hastalıklar da vardır; teşhisi gözden geçirmek gerekebilir. Endoskopik muayene sırasında bunlarla ilgili bulguları sıklıkla görebiliyoruz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.