Burun Eğriliği Ameliyatı (Deviasyon Ameliyatı)

Burun eğriliği ameliyatı

Burun tıkanıklıkları genel sağlığımızı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilir. Kalp ve akciğerlerimizin sağlığı, tat ve koku duyularımız, uyku kalitemiz ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumu ile doğrudan ilişkilidir.

Burun tıkanıklığına genellikle burundaki kemik-kıkırdak eğriliklerinin (septum deviasyonu) yol açtığı düşünülür. Ve be nedenle, halk arasında akla ilk gelen tedavi yöntemi hemen eğriliğin düzeltilmesidir. Ancak her burun tıkanıklığının nedeni burun eğriliği olmayabilir veya her eğrilik ameliyat gerektirmeyebilir.

Hastaların büyük bölümü, tıkanıklığın sonradan meydana geldiğini ve yavaş yavaş arttığını  belirtir. Kemik-kıkırdak yapıların oluşumları 18 yaşına kadar tamamlanır. Sonradan herhangi bir darbe de alınmamışsa, giderek artan burun tıkanıklığının nedeni genellikle burun eti büyümesi, yani tıbbi adıyla “konka hipertrofisi”dir. Mukozayı ilgilendiren alerji ve sinüslerle ilgili hastalıkları da unutmamak gerekir. Bunların saptanması, ayırdedilmesi ve teşhislerin doğru konması çok önemlidir; deneyim gerektirir.

Ancak ameliyat gerektiren burun eğrilikleri de vardır. Özellikle burun girişine yakın, hafif eğrilikler bile burun tıkanıklığa neden olabilir. Burun içinde, özellikle orta burun pasajlarından (orta meatus) soluk havasının geçmesine engel olan eğrilikler gözden kaçırılmamalıdır. Bu deviasyonlar nefesin hissedilmesini ve/veya sinüslerin işleyişini bozabilirler. Bu durumları doğru belirleyebilmek, gerçekten ameliyat gerektirip gerektirmediğini anlamak için endoskopik muayeneler, ilaç ve spreylerle tedaviler ile takipler yapıyoruz.

Her Deviasyon Ameliyatı Gerektirmiyor

Burun Eğriliği Ameliyatı

"Septum Deviasyonu" burun orta bölümünün eğri olması anlamındadır, ameliyatının adı da “Deviasyon Ameliyatı” ya da “Septoplasti” olarak bilinir. Septoplasti ameliyatı aslında eğri kısımların çıkartılmak yerine düzeltilmesi ya da düzenlenmesini ifade eder. Bu teknik biraz daha fazla süre, incelik ve deneyim gerektirir. Hastaların burun şekli ile ilgili estetik bir talepleri olmadıkça, deviasyon ameliyatları burun içerisinden yapılır. Eğriliğin yerine göre kullanılan teknikler ve araçlar farklıdır. Benim tercihim, genel narkoz altında bu ameliyatı gerçekleştirmek ve bitiminde tampon (süngersi veya silikon) kullanmaktır; estetik ameliyat/rinoplasti ameliyatı yapmadığımı da burada belirtmem doğru olur.

Deviasyon ameliyatının başarısı, iyi yapılmasının yanında, hemen her zaman burun içerisindeki olası diğer bozuklukların ve işlev sorunlarının beraber ele alınması ile sağlanabilir. Diğer bir deyişle deviasyon ameliyatına sıklıkla diğer burun içi müdahaleleri eşlik eder. Bazen deviasyon herhangi bir sorun yaratmadığı halde, sinüslerle veya burun etleriyle ilgili operasyonların yapılabilmesi için, yani ardına ulaşabilmek için, eğriliğin düzeltilmesi gerekli olabilir.

Burun Eğriliği Neden Olur Nasıl Ameliyat Edilir Tampon Şart mı

En az girişimle en iyi sonucu almak mümkün

Burun boşluğu, içindeki tüm yapıların korunması gereken fonksiyonel ve dinamik bir organdır. Bu nedenle son yıllarda tüm cerrahi operasyonlar “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibini göz önüne alarak gerçekleştirilmektedir.

Burun eğriliklerinin dereceleri ve yarattıkları sıkıntı çok iyi analiz edilmelidir. Bazen burun içi başka yapılara yapılabilecek tedaviler veya küçük müdahaleler, solunum havasının yönlendirilmesinde daha etkili olabilir. Solunum açısından aynı veya daha fazla faydalanımı sağlayabilecekse, deviasyon ameliyatına tercih edilebilir. Örneğin uygun vakalarda, konkalara (alt veya orta burun etlerine) yaptığımız hassas ve etkin yaklaşımlar, hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabilmektedir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Gülten

Merhabalar ben 21 yaşindayim bundan 1 sene önce doktora gitim doktor burun eğriliği var dedi şimdide sürekli tıkanıklık yasıyorum nefes alamaz hale geldim
asked
1 answers
Gülten Hanım merhaba, 18 yaşından sonra burun kıkırdak-kemik yapıları fazla değişmez. bu durumda, burun tıkanıklığın artmasının başka sebepleri de olabilir. Endoskopik muayene ve takiplerle teşhis ve tedavileri belirliyoruz; sizi de bekleriz.
answered

Türkan

Merhaba hocam kizim 20 yaşında burun eğriliği var.Gittiğimiz doktor ameliyat önerdi.Olmazsa ilerde sorun yaşar dedi.Bu ameliyat tehlikelimi yan etkileri var mi başarı oranı nedir Acil olmasımi gerekir.
asked
1 answers
Türkan Hanım Merhaba; her ameliyatın belirli riskleri vardır. Endoskopik muayene bulguları ve uyguladığımız tedavilerden aldığımız yanıtlara göre, tedavide bir sonraki aşamayı belirleriz. Hastanın sağlığı ve iyiliği için hangisi gerekliyse ona göre karar veririz; bu bazen ameliyat kararı da olur. https://www.milliyet.com.tr/pembenar/op-dr-atilla-sengor/burnumda-egrilik-varmis-ameliyat-olmam-gerekir-mi-2912213 sayfasındaki yazım burun eğriliği ameliyatı önerilmiş olanlar için bir fikir verebilir. Siz de okuyabilirsiniz.
answered

Mehmet

hocam daha once 3 kez deviasyon ameliyati oldum. her ameliyatimdan sonra kazayla ufak darbe aldim ve eski haline dondu. sob ameliyatimda doktor dikkat et kulak veya kaburgadan kikirdak alinmasi gerekir artik tekrar ameliyat gerekirse demisti. suanda o doktoru bulamiyorumo doktor, burun tramvalarla beraber eski halini alir da dedi. suanda ise yine bir hali saha macinda darbe yedim burnum biraz kanadi ve sikayetlerim basladi ve tamamiyle en bastakilerle ayni sikayetler bunlar. yeniden ameliyat edebilecek bir doktor bulamiyorum. cekildigim tomografiyi devlet hastanesindeki doktorlara gosteriyorum var problem diyorlar ama bir bahane bulup ameliyattan kaciniyorlar ve sinus tedavisi veriyorlar ozelde gosteriyorum onemli bisey yok diyorlar. cok sıkıldim ben bu donguden ne yapmami tavsiye edersiniz
asked
1 answers
Mehmet Bey geçmiş olsun. Bu sayıda burun ameliyatı ve travmanın yaşandığı durumlarda burun yapıları olumsuz etkilenmiş olabilir. Ben kulak veya kaburga kıkırdağınının alınmasını gerektiren, ileri revizyon ameliyatları üzerine çalışmıyorum. Aslında meslektaşlarımın ameliyattan kaçınması da bu nedenlerle olabilir. Ama burun şekli ile ilgili bir sıkıntınız ve beklentiniz yoksa, burun tıkanıklığı veya sinüs hastalığı gibi durumlar konusunda size faydam olabilir.
answered

Çisem

Merhaba 2013 d eameliyat oldum etler büyüyor ,rahat uyku uyuyamıyorum ve sürekli tikaniyorjm diye dama demişti..şimdi ikinci ameliyat gerekiyor..burnum sola kaydı ve etlerin hala büyüyor sağ kulağım tıkandı ve 1 senedir konuşurken falan zorluk çekiyorum strese falan girince özellikle cinlamaya başlıyor ve bugünlerde için için sızlıyor..2013 ameliyatı sonrası epey bir süre hep aynı doktora gittim ve sıvılar vererek gecici şeyler bulmaya çalıştı ..çok mutsuzum ne önerirsiniz,teşhisinin nedir ?..yardımcı olabilirseniz sevinirim hocam
asked
1 answers
Çisem hanım geçmiş olsun; zaten burun eti şişmesi ve eğrilik olabileceğini yazmışsınız. Bunları endoskopik muayene ile baktığımızda görmek mümkün. Ama daha önemlisi, burun eti şişmesi tekrar ediyorsa, bunun nedenini araştırıp bulmak gerekir. Bu şekilde, tüm sorunları belirledikten sonra, sağlıklı bir tedavi planı yapılabilir.
answered

Ada

Merhaba,Ben 2 sene once burun estetik ameliyati yaptirdim. Ve o gun bugundur, gunumun %80inini burnum tikali olarak yasamaya alistim. Goruntusunden memnunum ama tikaniklik sorunu sanirim ciddi bir boyutta, agladigimda burnumdan cok yavas ve az sivi akiyo mesela o derece(kafami geriye dogru egdigimdeyse genzimden cok daha rahat akiyor) ve goz altlarimda cok ciddi bir doluluk, agri hissediyorum. Ve de ayni zamanda alerji ve sinuziti olan biriyim ve her hasta oldugumda cok daha zor atlatiyorum iltihap burnumdan akmakta zorlandigi icin.Bu durumu duzlettirmek icin revizyon ameliyati mi olmam gerekiyor? Ve eger revizyon ameliyati olursam burnumun sekli degisir mi?(Cunku seklinden ve kucuklugunden memnunum). Umarim cevap verebilirsiniz, tesekkurler.
asked
1 answers
Geçmiş olsun, bu tip durumlarda hemen yeni bir ameliyat düşünmek yerine, önce teşhislerin ne olduğuna odaklanmak gerekir. https://www.youtube.com/watch?v=w5hGnfTRjU0 linkindeki videomda tam da bu konuda konuşuyorum.
answered
Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.