Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Tıkanıklığı

Sinüzit Ameliyatı

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Yorumlar
 1. Nermin  Ekim 8, 2019

  Iyi günler hocam bende yaklaşık bir yıldır baş ağrısı var son zamanlarda boynumun arka tarafından başıma doğru şiddetli ağrı oluyor sağ tarafımda oluşuyor bu ağrı genelde yüz kemiklerim ve alnım da ağrılar oluyor yere eğildikçe kafamın içine baskı oluyor sinuzut olabilirmi

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 8, 2019

   Nermin Hanım, yüz ve alın bölgesindeki ağrılar sinüs problemlerine bağlı olabilir. Ancak başınızın arkasındaki ağrılarda bu olasılık düşüktür.

   cevap
 2. Yasemen  Ekim 5, 2019

  Merhabalar Hocam yaklaşık 4 yıldır burnumun ilk önce sol tarafında daha sonra da sağ tarafında akmaya başladı akmayınca başım aşrıyor alarjij denildi ilaç kullandım geçmedi hiçbir şeyden tat tam olarak koku alamıyorum daha önce estetik burun ameliyatı geçirdim ondan sonra başladı akıntı zaten sinüslerimi aldırsam sorun olur mu

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 6, 2019

   Yasemen Hanım, teşhisler doğru şekilde yapılmadan önce, herhangi bir öneri yapılması hata olur. Tat-koku kaybı ve burun akıntısı varsa ön kafa tabanını gözden geçirmek gerekir. Eğer bu bölgede bir sorun varsa sinüs ameliyatından sonuç alamazsınız. Önce endoskopik muayene ve bazı filmlerle teşhislerinizi ve sonra takiplerinizi yapmak gerekir.

   cevap
 3. Adem  Ekim 1, 2019

  Merhaba hocam benim başımın sol tarafi cok agriyor sol gozum sulanip kapanma derecesine geliyor 30 dakika gibi bir sure agri yapiyor burnum akmaya basliyor burnum akinca agrisi kesiliyor yillardir bu sekilde dr gitmedim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 2, 2019

   Adem bey, bu şikayetlerinizin nedeninin burun-sinüslerle ilgili olup olmadığını belirleyebiliriz. Bunu endoskopik muayene ve bazı filmlerle yapabiliriz. Ancak bu tip ağrılar bazı migren tiplerinde, göz hastalıklarında, kafa içi patolojilerde ve trigeminal nevralji dediğimiz durumlarda da olabilir. Kendi bölgemle ilişkili olup olmadığını belirledikten sonra, gerekirse ilgili branşlara da sizi yönlendiririm.

   cevap
 4. Aysel  Eylül 21, 2019

  Merhabalar hocam. Hocam yıllar önce bana sinüzit teşhisi konuldu o anlık ilaçlarımı kullanmıştım ama sonrasında bir tedavi sürecim olmadı ve doktora gitmedim. Geçtiğimiz kış boyunca kulağım, burnum ve boğazım çok tıkandığı için Nisan ayında doktora gittim ve alerjik sinüzit teşhisi koydu. Bana bir hap, burun spreyi ve boğaz spreyi verdi. İlaçları bitesiye kadar kullanmadım ama o ara kullanınca geçmişti bıraktıktan bir süre sonra tekrar aynı sorunları yaşamaya başladım. Ara ara yine ilaçları kullanıyorum ve geçiyor ama bırakınca tekrarlıyor sizce ne yapaylık şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 22, 2019

   Aysel Hanım, sinüslerin ince kanalları ve bunları kaplayan ince bir mukoza örtüsü vardır. Bazı insanlarda bu kanallar biraz daha dardır, kapalı da olabilir veya mukoza örtüsünü kalınlaştıran çeşitli durumlar olabilir. Bu nedenle bazı hastalar dönemsel sıkıntılar yaşar. Bizler de endoskopik takipler ve araştırmalar sonucunda hastalarda hangi durum olduğunu belirleyip önlemlerle konforu arttırabiliyor veya kalıcı çözümler üretebiliyoruz.

   cevap
 5. barıs  Eylül 18, 2019

  hocam sunizit bas donmesi yaparmı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 19, 2019

   Barış Bey, baş dönmesi sinüzitin sık rastlanan belirtileri arasında yer almaz. Fakat burun tıkanıklığı ile beraber orta kulak basıncının bozulduğu durumlar ile daha nadir olarak kafa içi komplikasyon durumlarında baş dönmesine sebep olabilir.

   cevap
   • baris  Eylül 21, 2019

    Hocam kulak burun bogaza gittim herhangi bir bulguya rast gelmedi noroluyede gittim tomokrafi cekindim bisey cikmadi kan talilleride nrmal tansiyon b 12 normal tallillerde piskolojik olabirmi surekli bas donmesi hocam

    cevap
    • Tugay  Eylül 28, 2019

     Barış bey Rabbim tüm hastalarmıza şifa versin inşallah bende sinüzit tıkalı sağ taraf komple 10 sene önce mr ilaçlı çekildim şimdide cekiildim cok seye giddim hersey nıormal ama sinüzit baş dönmesi kulak cınlaması yapar mı bilmiyorum ama sadece vücudumda bu hastalık var sinüzit kulakğa baskı ediyorsa kulak da bircok seyii etkikemez mi peki çürük elma sağlam elma misali

     cevap
     • Dr. Atilla Şengör  Eylül 30, 2019

      Tugay Bey, burun-sinüs sağlığı bozuk olduğunda zamanla kulak sağlığı da bozulabilir. Orta kulak basınçlarının bozulması ile kronik orta kulak sorunları denge sistemini de etkileyebilir ve baş dönmesine de kulak çınlamasına da yol açabilir.

    • Dr. Atilla Şengör  Eylül 22, 2019

     Barış Bey, günümüzde branş içi de branşlaşma başladı. Her KBB uzmanı baş dönmesi konusunda ileri düzey deneyime sahip olmayabilir. Hatta benim de bu konudaki yaklaşımlarım sınırlıdır. Ben daha çok endoskopik uygulamalara yöneldim; burun-sinüs ameliyatları, çocuk kbb ve tükürük bezi endoskopisi gibi…Sizin özellikle vertigo konusuna yoğunlaşmış bir meslektaşa başvurmanız daha etkili olabilir.

     cevap
 6. Melahat şahin  Eylül 18, 2019

  Benim sağ taraf kulağım bademciğim ve başım da sancı var sağ taraf doktora gittim ağrı kesici verdi daha onceden sunizit var dı 1 ay önce antibiyotik kullandığım için antibiyotik vermedi KBB gitmedim sağlık ocağı doktoru söyledi yaklaşık 10 senedir var grip olmuyorum sürekli tekrarlıyor

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 18, 2019

   Geçmiş olsun Melahat Hanım, bu konularda yoğun çalışırım. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayenelerinizi yaptıktan sonra teşhis ve tedavinizi belirleyebiliriz.

   cevap
 7. Gūmūş  Eylül 9, 2019

  Merhabalar bana sinüzit teşhisi konuldu başım bi haftadır ağırıyordu dilimlese vuruyordu göz kapağımda kapanıyordu antibiyotikler ve iğne yazdılar balgam söktürücü onları kullandıktan sonra iyim çok şükür bebek emzirdigim icin antibiotikleri tam bitirmedim ama aşırı derecede burun akıntım hala var sizce devem etmelimiyi ilaçlara?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 10, 2019

   Gümüş Hanım, doktorunuzun belirlediği süre boyunca ilaçlarınızı kullanmalı ve bitiminde mutlaka kendisine kontrole gitmelisiniz. Aksi halde erken kesilen tedavi nedeniyle sinüzitin tekrarlaması sık gördüğümüz bir durumdur.

   cevap
 8. Kenan bakır  Eylül 8, 2019

  Öncelikle bizlere zaman ayırıp cevapladiginiz sorular için tesekkurler.Hocam ben yıllardır kulak tıkanması sorunu yaşıyorum .Bütün ilaçları ezberledim ve Ankara’da gitmedigim KBB kalmadı.Sagolsun doktorlar ilgilenip ilaç ve merhem yazıyorlar ama bu tıkanıklık tekrarlıyor hep.En son artık nöroloji bölümüne gittim ve beyin emari çekildi ve onun sonucunu bekliyorum şu an .Bu neden kaynaklıdır tavsiyeleriniz nedir?Artik psikolojim bozuldu kimseyi duyamıyorum .Bu arada sürekli baş ağrısı var bende .hafif bir rüzgarda bile başım ağrıyor.Hayirli günler dilerim .

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 9, 2019

   Kenan Bey İyi Günler, yaşadıklarınızın aksine kulak tıkanıklığının teşhisi zor değildir. Kulak kanalını ve kulak zarını mikroskop veya endoskopla görebiliriz. Orta kulak basıncını timpanometriyle ölçebiliriz. Bunları muayenehane ortamında yapabiliyoruz. Bunlar normalse, orta kulak kemikçiklerinin hareketi hakkında akustik refleks testi ile fikir sahibi olabiliyoruz; işitme testiyle de iletim veya iç kulak duyması ile ilgili veriler elde ediyoruz. Bu şekilde tıkanıklığın şeklini teşhis edip, nedene yönelik ileri araştırma veya tedaviye geçebiliyoruz. Rüzgarda baş ağrınızla ilgili eğer sinüzit hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda orta kulak basıncı bozuk olabilir; endoskopik muayene ve timpanometri ile bunların teşhisini ve ilişkisini çoğu kez kolaylıkla belirleyebiliriz.

   cevap
 9. Mikail  Eylül 3, 2019

  Hocam merhaba . İki haftadır anlım ve üst tarafı ağrıyor ama bu ağrı sızlama gibi . Sebebi ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 4, 2019

   Baş ağrıları sinüzit kaynaklı da olabilir; nöroloji branşının ele alması gereken diğer hastalıklara da bağlı olabilir. Ancak yaptığımız endoskopik muayenede burun-sinüs girişlerindeki bulgulara göre sinüziti çoğu ke teşhis edebiliyoruz.

   cevap
 10. Kader  Eylül 2, 2019

  Merhaba hocam. Benim başım çok ağrıyo ve ağrısı gözlerime de vuruyo ateşim yükseliyo. Konka büyumesi var denildi kbb ye randevu aldm ama 2 hafta var daha. Ağrılarımın hafiflemesi icin ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 3, 2019

   Geçmiş olsun, iltihaplı bir üst solunum yolu infeksiyou veya akut sinüzit dediğimiz bir tablo olabilir bu. Bu koşulda iki hafta tedavisiz beklemeniz iyi olmayabilir. Benim programım da yoğun, fakat bu halde sizi ortada bırakmayız; arzu ederseniz 02123512401 numaradan aradığınızda İnci Hanım randevunuzu oluşturur.

   cevap
 11. Eylem  Ağustos 30, 2019

  Hocam yaklaşık 4 yıldır burnum sürekli akııyor ilaç kullanıyorum ilacın etkisi de geçici oluyor bi süre sonra ilaç da etki etmiyor ve son 1 yıldır bu akıntıdan dolayı başım da çok ağrıyor gözümü açamıyorum ağrıdan bi üniversite sınavına hazırlanıyorum ağrıdan dolayı çalışamıyorum da bana ne yapmam gerektiği konusunda öneride bulınursanız sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 31, 2019

   Sayın Eylem Tüzün, endoskopik burun içi muayenesi ile içerideki yapıları, sıvının nereden kaynaklandığını ve olası mukoza örtüsü bozukluklarını teşhis edebiliyoruz. Sizi de bu amaçla bir gün bekleriz.

   cevap
 12. Mehmet MATYAN  Ağustos 25, 2019

  Hocam merhaba Ak..ef 500 kullanıyorum 5 gün oldu nasıl bir antibiyotik tir . Devam etmeli mi yoksa başka antibiyotik alınmalı mı

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 26, 2019

   Mehmet Bey, antibiyotikleri kendi kendinize kullanmamalı ve değiştirmemelisiniz. Bu amaçla bir doktora başvurmalısınız; muayeneniz yapıldıktan sonra gereken yapılır.

   cevap
 13. veli kaya  Temmuz 24, 2019

  hocam merhaba lar yaklaşık iki aydır bu hastalıkla mücadele ediyorum iki aydır ilaç kullanıyorum düzenli bur şekilde ama nafile geçmedi hala hafta başında tekrar kbb dokturana gorundum tek tarafın kapalı olduğunu söyledi ve çok yoğun bir şekilde sinizut var dedi yine ilaç yazdı antibiyotik hep bu şekilde mi gitcek iki aydır hep ağrı var başımda ama gezen bir ağrı bide hocam sol göz kapağın ucunda ağrı var sebebi sinuzit olabilir mi bide bu hastalıktan nasıl kurtulcam çalışırken sıkıntı yaşıyorum yardımcı olun hocam tesekurler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 25, 2019

   Veli Bey, uygulanan tedaviler farklı farklıdır. Benim yardımımı isterseniz, teşhisinizi ve yapılan tedaviler değerlendirdikten sonra bunu yapabilirim.

   cevap
 14. Salih demir  Temmuz 16, 2019

  Hocam merhabalar 8 aydır gecmıyen burun tıkanıklıgım ve geniz akıntım var film cektirdim sonuclar su sekılde.

  Kronal planda alınan kesitlerin değerlendirilmesinde Sağ frontal sinüste bilateral maksiller sinüste minimal mukozal kalınlasmalar izlendi ( inflamatuar hastalığı) bilateral maksiller sinüste milimetrik boyutta retansiyon kisti izlenmekte. Bilateral orta konkada konka bülloza uyumlu görünüm izlendi. Septum nazi orta hatta normal görünmektedir. İnceleme alanına giren diger kemik ve yumusak doku bölgeleri normaldir. Bu duruma göre napılması lazım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 19, 2019

   Salih bey sinüslerin içini döşeyen mukozalarda kalınlaşma olduğu belirtilmiş. Bu bir Sinüs hastalığı ile ilgili önemli bir bulgusu olabilir; ancak tomografi ile tek başına karar vermek doğru değildir. Klinik takiplerinizi yaptıktan sonra, gerçekten sinüzitle uyumlu klinik ve bulgularınız varsa, bunu belirler tedavinizi yaparız.

   cevap
 15. Ali  Haziran 25, 2019

  Merhabalar son 4-5 senedir grip olduğum zaman çok agır şekilde atlatıyorum burnum su gibi akıyor hapşurup duruyordum sürekli hep böyle geçerdi ama alerjik birşey diye tahmin ediyorum son 1 haftadırda yine gribim ama bu sefer geçmiyor göz kapaklarımın üstü boynum başım heryerim agrıyor ve burun içindeki kemiğin bir tarafa eğri ne yapmam lazım hangi bölüme hangi doktora gitmem lazım teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 26, 2019

   Geçmiş olsun, sinüs sorunları zamanla hastalık belirtilerinin artmasına yol açabiliyorlar. Alerji de olabilir ama sıklıkla belirtileri taklit eden sinüs hastalıkları oluyor. Bu konularla KBB branşı ilgilenir. Bu tip endoskopik teşhis ve tedaviler konusunda size etkin yardımlarım olabilir.

   cevap

 Yorum Ekle