Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenleri nelerdir?

Sinüzit tedavisi yapabilmek için önce sinüzite yol açan nedenleri ortaya koymak gerekir. Sinüzit, yüzümüzde burnumuzun çevresinde bulunan boşlukların iltihaplanması veya hastalanmasının genel tıbbi adıdır. İltihaplı sinüzitlere virüsler, bakteriler veya mantarlar neden olur. Ancak sinüzit hastalığına eğilim yaratan çeşitli durumlar da vardır. Örneğin burun içi anatomik bozukluklar sinüs kanallarını daraltarak sinüzite neden olurlar. Bunlara örnek olarak burun kemik ve kıkırdak eğrilikleri (deviasyon), burun eti şişmesi (konka büyümesi) ve konka büllosa (orta burun etinin keseleşmesi) sayılabilir. Sinüzit tedavisi yapılırken mutlaka bu bozuklukların da ele alınması gerekir. Ayrıca burun işleyişinin bozulduğu durumlar da sinüzite eğilim yaratır. Bunlar arasında salgıların yoğunlaşmasına ve kısırdöngüsüne yol açan aksesuar sinüs delikleri, mukoza örtüsünü şişiren ve yapısını bozan alerjik nezle, burun spreyi bağımlılığı, sigara kullanımı ve çeşitli genetik hastalıklar bulunur. Kısacası sinüs kanalları çok dar olduğundan, buralara havanın ulaşmasını önleyen veya bu kanalları kaplayan mukoza örtüsünü bozan-şişiren her türlü koşul sinüzite yol açabilir. Bunların dışında burun polibi adı verilen dokuların sinüs kanallarını kapatmasıyla oluşan nazal polipozis ve dişlerden komşuluk yoluyla gelişebilen özel sinüzitler de vardır.

Sinüzit çeşitleri nelerdir?

Süresine göre:

Akut sinüzit, subakut sinüzit, kronik sinüzitler ve tekrarlayan sinüzitler. Akut sinüzit hepimizin bir nezle veya grip sonrası senede 1-2 defa yaşayabildiği geçici iltihaplanmalardır. Çoğu kez antibiyotik tedavisiyle kısa sürede en fazla 1 ay içinde düzelir. Subakut sinüzit 1-2 ay arası süren sinüzitlere denir. Kronik sinüzitler genel olarak 2 ay veya daha uzun sürerler.  Yıllarca süren ve yılda birkaç defa olan sinüzitlere tekrarlayan (rekürran) sinüzitler denir. Tekrarlayan sinüzitlerin bir çeşit kronik koşul olduğu söylenebilir.

İltihaplanan sinüs çeşidine göre:

Paranazal sinüsler, sinüs boşluklarının tümünü kapsayan tıbbi bir tanımlamadır. Sinüzit hastalığı hangi sinüsü tutmuşsa ona göre isimlendiririz. Bunlardan maksiller sinüzit yanak bölgesinin, frontal sinüzit alın bölgesinin, etmoid sinüzit göz arasındaki sinüslerin ve sfenoid sinüzit ise kafamızın orta bölümündeki sinüslerin iltihaplanmasıdır. Tümünün iltihaplanmasına pansinüzit deriz.

Yaşa göre:

Çocuk sinüzitleri ve erişkin sinüzitleri. Çocuklarda da sinüzit atakları görülür. Geniz eti çocuklarda sinüzit ataklarının önde gelen nedenlerindendir. Çocuk sinüzitlerinde sıklıkla alerjik nezleyi de beraber görüyoruz. Erişkin yaşlarda geniz eti olmaz (geniz eti 16 yaşından sonra kaybolmuş olmalıdır)

Etkene göre:

Bakteriyel sinüzitler ve mantar sinüzitleri. İltihaplı sinüzit denildiğinde sıklıkla bakterilerin yol açtığı, sarı-yeşil burun ve geniz akıntılarının bulunduğu sinüzitler akla gelir. Oysa antibiyotiklerle düzelmeyen sinüzit hastalarında, üstelik tropikal ülkelere seyahat öyküsü de varsa mutlaka mantar sinüzitlerini düşünmek gerekir. Tıbbi adıyla da fungal sinüzitler belirgin hastalık tablosu yaratmadan sinsi ağrı veya geniz akıntısı belirtileriyle yıllarca sürebilirler.

Birlikte bulundukları hastalıklara göre:

Odontojenik sinüzitlerde dişle ilgili bir müdahale sonrası, ağız içiyle bağlantılı bir kanal oluşabilir veya implant ya da dolgu maddesi sinüs boşluğu içine girerek burada iltihaplanmaya yol açabilir. Alerjik sinüzitlerde burun içinde yoğun akıntılar ve şişme sinüs kanallarını tıkayabilir. Eozinofilden zengin alerjik salgılarda bulunan toksik maddeler burun mukoza örtüsünün ve sinüs içerisinin işleyişini bozabilir. Polipli sinüzitlerde nedeni henüz tam olarak belirlenememiş polip adı verilen oluşumlar sinüs kanallarını tıkarlar. Bunlar kortizon tedavisi ile geriletilebilirler ancak tekrarlama eğilimindedirler. Genetik kökenli sinüzitler mukoza örtüsünün işleyişinin bozulduğu immotil silia sendromu, Kartagener sendromu ve kistik fibrozis gibi durumlardır. Bunlar çocukluk çağından itibaren ömür boyu sürebilecek sinüzit hastalıklarına yol açabilirler.

Görüldüğü gibi sinüzit çeşitleri çoktur, tüm bu durumların kombinasyonları da olabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisi basit bir konu değildir. Başarılı sinüzit tedavisi için sinüziti doğru teşhis etmek ve tüm yönleri ile ele alabilmek gereklidir.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sinüzit hastalığının teşhisinde en önemli yöntem endoskoplarla yapılan burun içi muayenedir. Bu muayene ile sinüs kanallarının açıldığı ortak aralık, yani orta meatus bölgesinde iltihap doğrudan görülebilir. Ayrıca tüm burun boşluğunda kemik eğriliği, burun eti büyümesi, geniz eti veya polip gibi tüm oluşumlar da endoskopik burun muayenesinde kolaylıkla görülebilir. Mukoza örtüsünün durumu, rengi ve salgı yoğunluğunun görünümü de teşhiste çok değerlidir. Örneğin alerjik nezle varlığını bu şekilde görebiliriz. Burun içi endoskopisini farklı zamanlarda yapmanın önemi de çok büyüktür. Zira sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgularla, tedavi sonrası bulguları birbirlerinden oldukça farklı olabilir. Şiddetli dönemde ameliyatlıkmış gibi görünen bir sinüzit hastalığı, iltihap geçtikten ve mukoza örtüsü yatıştıktan sonra farklı tedavilerle çözülebilir. Polipli sinüziter için de, tamamen dolu bir nazal polipozis vakasında tedavi sonrasında, planlanan sinüzit ameliyatı değişebilir ve daha sınırlı, düşük riskli hale gelebilir. Bu nedenle sinüs boşlukların içini de değerlendirmemizi sağlayan paranazal sinüs tomografisini sinüzit hastalığının iyi döneminde çektirmek çok önemlidir. Sinüzit hastalığının şiddetli dönemindeki bulgular yanıltıcı olabilir.

Sinüzit hangi hastalıklara yol açar?

Sinüzit hastalığı burun tıkanıklığı ve akıntılar nedeniyle orta kulak iltihabı, kulakta sıvı toplaması, boğaz sorunları, faranjit, laranjit, bronşit ve zatürre gibi diğer üst ve alt solunum yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Tekrarlayan infeksiyonlar ve geniz akıntıları nedeniyle kronik öksürük, geniz eti büyümesi, ses kısıklıkları, astım hastalığı gibi durumlar tetiklenip şiddetlenebilir. Sinüs boşluklarının komşu olduğu hayati organlar vardır. Aradaki ince kemik dokuların erimesiyle, örneğin göz ya da beyin bölgelerine infeksiyon yayılımı olabilir. Uzun süren sinüzit hastalarında kalıcı koku kayıpları ve tat alma bozuklukları da azımsanmayacak ölçüdedir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Akut iltihaplı sinüzitlerde antibiyotikler oldukça etkilidir. Tedavi süresi bitiminde endoskopik muayene ile düzelme mutlaka teyit edilmelidir. Tam düzelme olmamışsa tedavi süresi uzatılabilir, antibiyotik değiştirilebilir. Beraberinde akıntıları azaltan, kıvamını incelten, burnu açan ilaçlar verilir. Tuzlu su spreyleri mekanik temizlenmeye yardımcı olur. Alerji varsa buna yönelik eklemeler yapılabilir. Kronik sinüzitlerde mukozayı yatıştıran kortizonlu spreyler ve burun yıkama uzun süreli kullanıldığında fayda edebilir. Polipli sinüzit tedavisinde kortizonlu ilaçlar poliplerin gerilemesini sağlar. Tüm bu tedavilerin çeşitli kombinasyonları mutlaka hekim kontrolü ve takibi altında yapılmalıdır. İlaç tedavisinin fayda etmediği kronik/tekrarlayan sinüzitlerde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun Tıkanıklığı

Sinüzit Ameliyatı

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu

Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar

Yorumlar
 1. Beyza  Mart 25, 2019

  Merhaba Atilla Bey,ben kendimi bildim bileli geniz akıntısı sorunu yaşıyorum.bu durum benim sosyal hayatımı etkiliyor.hangi doktora gittiysem sinüzit var tedavisi yok diye gönderdiler.boğazımda sürekli akışkan mukus tabakası hissediyorum.bu durumdan kurtulmamın bir yolu yok mu gerçekten?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 28, 2019

   Beyza hanım geçmiş olsun, geniz akıntısını çoğu kez sinüzit hastalığı ile ilişkili olarak teşhis ediyoruz. Ve aslında bu durum çoğu kez tedavi edebildiğimiz bir durumdur. Sinüzit hastalığı, nadir bazı özel sinüzitler dışında çoğu kez tedavisi olan bir durumdur.

   cevap
 2. Evin  Mart 23, 2019

  Mrh benim bi 8 9 yıldır sünizitten çektiğim var özelikle kış ayı buğünde yüzüm ağırdı sonra hafif baş ağrısı sonra burnumda bi ağrı his ettim ve sarı bi akıntı gelmeye başladı acaba sinüzitten mi kaynaklı birşey öne doğru eğilince yüzümde ağrı oluyor yazın güneşe bile çıkamıyorum tedavisi mümkünmü şimdiden tşk ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 24, 2019

   Sayın Evin, sarı burun akıntısı ve öne eğilmeyle yüz ve baş ağrısı olması, akut iltihaplı sinüzit olabileceğini düşündürür. Eğer geçmişten gelen sinüzitiniz varsa, bu durumda kronik sinüzitin akut alevlenmesini de yaşıyor olabilirsiniz. Her iki durumuda endoskopik muayene ile teşhis ettikten sonra çoğu kez ilaçlarla tedavi edebiliyoruz. İlaçlı tedavilere dirençli, inatçı ve sıkıntı veren sinüzitleri de bazen ameliyatla tedavi ediyoruz.

   cevap
 3. Sevim  Mart 22, 2019

  Hocam selamlar 3 yildir sikinti cekiyorum burnum akiyor uc kisim kuri ama geniz akintim var sabahlari yesil renkte balgam oluyor ama tomigrafilerde sinuzit olmadigim soyleniyor egrilik var dendi gecen sene ameliyat oldum hala ayni havayi hisstemiyorum burnum kuru bas agrim yuzd dolgunluk hissi falan yok hocam sizce ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 24, 2019

   Sevim hanım geçmiş olsun, burun kuruluğunun da geniz akıtısının da pekçok nedeni var. Genellikle her ikisinde de burun tıkanıklığı olur ve hasta burun girişini kurcalayarak kendisi kabuklanmaya ve kurumaya neden olur. Ancak hem kuruma hem kabuklanma başka pekçok hastalıkta da olabilir. Burun eğriliğinin tek başına düzeltilmesi çoğu kez geniz akıntısını tedavi etmeye yetmiyor. Bu durumu daha detaylı araştırıp mukoza sorunları ve sinüs hastalıkları açısından daha detaylı incelemeler yapmak lazım. Bununla birlikte tomografi raporu temiz olan veya sinüslerin normal olduğu söylenen pek çok hastada gözden kaçmış çok önemli bulgular yakalıyoruz.

   cevap
 4. Nahit Turan  Mart 15, 2019

  Sayın Dr Atilla bey yaklaşık 5 yıldır mart ayı geldimi sinizütlerim tıkanıyor ve sürekli akıntı oluyor ve tıkanma cabası ki bu beni daha çok yoruyor. Yaklaşık 1 ay sürüyor. İlaç kullandım ama hiç fayadası olmuyor. Ayrıca kulakta başlayan çınlama 5 yıldır var. Tinutus ve tedavisi maalesef yok. Ne yapmam gerekiyor acaba. Teşekkür ederim.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 17, 2019

   Nahit Bey, tinnitusa yol açan pek çok farklı kulak hastalığı var. Bunlardan, orta kulakla ilgili olan bazılarının tedavisi mümkün olabilir. Sinüzit tipleri de farklı farklıdır; pek çoğunun tedavisi mümkündür. Benim size faydalı olmamı istiyorsanız, değerlendirmelerinizi yaptıktan sonra, bunun mümkün olup olmadığını anlayabileceğiz.

   cevap
 5. Emin Dönmez  Mart 9, 2019

  Bem sürekli burnum tıkalı rahatsız ediyor beni sürekli olarak nefes almak bile zor geliyor bana bazen hiç olmuyor bazen çok oluyor ameliyat olmak kesin olarak çözümü acaaba yada doğal yolla nasıl geçer

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Emin Bey, burun tıkanıklığının pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları ilaç ve spreylerle, bazıları ise ameliyatla tedavi edilebilir. Endoskopik muayeneler sonrasında teşhis ve tedavi önerileri yapabiliyoruz.

   cevap
 6. Sev3334  Mart 6, 2019

  Her sene kış ayı en az 3 defa sinüzüt oluyorum yataklara düşürüyor bas ağrım sürekli hastayım en ufak bi esinti alsa basım hemen sinizüt oluyorum. Evde bile ıslak saçla 5 dk duramam hemen sinüzit oluyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor. Dr um ameliyat dedi sinüzüt ameliyatı kesin çözüm olur mu kurtulur muyum bu illetten ameliyat olursam.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 12, 2019

   Sinüzit hastalığının çeşitli tipleri vardır. Bunlardan bazıları ilaçlarla ve spreylerle tedavi edilebilir; sinüs kanallarının anatomik olarak kapalı olduğu durumlarda ise ameliyat gerekli olabilir. Elbette teşhisin doğru yapılması ve tedavinin de doğru planlanması gerekir. Bu şekilde doğru araç ve tekniklerle, güncel sinüs bilgisiyle, doğru ellerde yapılan sinüzit ameliyatları genellikle başarılıdır.

   cevap
 7. Saniye  Mart 4, 2019

  Kizim 6 yasinda .2 sene once geniz eti ameliyati oldu.ama degisen hic birsey yok hala ayda 2 kez hasta.yani tam iyilesiyor 5 -6 gun sonra yine burnu tikali,oksusuyor:(burnunu burun yikama aparatiyla yikiyoruZ 5 dk gecmeden tekrar doluyor.Kulaklari ameliyat oncesindeki gibi az isitmeye basladi.odasinda buhar makinasida kullaniyoruz
  Ama yok.cocugum bir turlu iylesmiyor.ne tavsiye edersiniz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mart 5, 2019

   Saniye hanım, geniz eti alındığında bazı çocukların hastalanmaları azalabilir. Ancak çocukların hastalanmalarının tek nedeni geniz eti değildir. Genel sağlığı, çevresi, bağışıklık durumu ve yatkınlık yapabilecek alerji gibi durumlar da ele alınmalıdır. Bununla birlikte sinüzit hastalığı olabilir, geniz eti tekrar büyümüş olabilir; bunları değerlendirmek gereklidir. Diğer yandan hastalık durumunda küçük çocuklarda burun yıkama yapılması, sıvının veya iltihabın östaki yoluyla orta kulağa kaçmasına neden olabilir. Kulaklarının tekrar sıvı toplamasında ve duymayışında bunun etkisini de düşünmek gerekir.

   cevap
 8. Aynur demirci  Şubat 24, 2019

  11 yasında oğlumun son zamanlarda kulagı kızarıyor. Burnunda kemik eriliği var soğuk algınlığında burnu tıkanıyor spreylerle açılmıyor ne yapmalıyom teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   11 yaşında kemik kıkırdak gelişimi henüz tamamlanmadığı için ameliyat yapmak istemeyiz. burun tıkanıklığına yol açabilen başka nedenler de olabilir; bunlar varsa bulup tedavi etmek kendisine fayda sağlayabilir. hastalıklar sırasında hepimizin burnu tıkanır; ama 11 yaşında henüz geniz eti de devam ediyor olabilir. Bu gibi durumlarda endoskopik muayenelerle teşhisler yapılarak gerekli önlemler alınabilir

   cevap
 9. Peri  Şubat 24, 2019

  Hocam iyi günler gitmediğim hastane görünmedik doktor bırakmadım. Hocam benim burnum sürekli akıyor. İnanın hayat kalitemi etkiler sosyal hayatımı etkiliyor bıktım usandım. 2013 yılında sinüzit ameliyatı oldum bi sürü alerjik ilaç burun spreyleri yok bana mısın demiyor yazı yok kışı koku almıyorum ama artık tat alma duyumu da yitirmeye başladım. Bunun çaresi yok mudur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 25, 2019

   Peri Hanım sizi daha önce gördüğümü hatırlamıyorum, kayıtlarımızda da rastlayamadım. Burun-geniz akıntısı ve koku alamama, burun mukozasının çeşitli sorunlarında karşımıza çıkıyor. Alerji dışında sinüs hastalıkları ve çeşitli anatomik bozukluklar bunların oluşumunda pay sahibi olabilir. Bazen düzgün yapılmış olan ameliyatlara rağmen, altta yatan hastalığın tabiatına bağlı olarak hastalıklar da tekrarlayabiliyor. Bir gün geldiğinizde endoskopik muayene ve araştırmalarınızla, bu durumun bir çaresi olup olmadığını anlayabiliriz.

   cevap
 10. Yusuf  Şubat 21, 2019

  Merhaba
  Ağır bir grip geçirdikten sonra burnum açıldı ama koku almam gitti nadirende olsa bazen alıyorum 2-3 doktora gittim antibiyotik verdiklerinde düzeliyor ilaç bitince bir süre sonra yine koku almam gidiyor sünizit var dediler diğer bir doktorda ” alerjik rinit yıl boyu süren sünizi ” tanısı koydu ameliyet olman lazım dediler ama yine tekrarlarmış büyük ihtimalle bende tekrarlıyacak diye ameliyat olmaya pek sıcak bakmıyorum bana yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Geçirdiğiniz hastalığa bağlı olarak burun içerisini döşeyen mukoza örtüsü ödemlenmiş olabilir; ayrıca burun pasajlarında da daralma gelişmiş olabilir ve koku bölgesine yeteri kadar hava ulaşmıyor olabilir. Bu gibi nedenlerle tedavi ile düzelip, kesildiğinde tekrarlayan koku kayıpları yaşıyor olabilirsiniz. Endoskopik takiplerle, tedavinin uzun sürelerle kullanılması size faydalı olabilir. Operasyon bu gibi durumlarda son çare olarak, ancak tedaviye yanıtsız durumlarda düşünülebilir

   cevap
 11. Nurettin  Şubat 21, 2019

  Senede 1 ay sürede 2 gün ara ile gözüm ağrıyor.agridigi zaman su gibi akıntı oluyor burnum da. Genelde usutunce oluyor. Kesin tedavisi nedir.agrimaya başlayınca 3saatte anca geçiyor. Teşekkürler

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 22, 2019

   Nurettin bey, göz çevresinde hissedilen ağrılar sinüs boşluklarının rahatsızlıklarında da olabili. Eğer gözünüzle ilgili bir hastalık teşhis edilmediyse sinüslerinizle ilgili araştırmalar yapabilmemiz için sizi de bir gün bekleriz

   cevap
 12. Metin Oğuz  Şubat 17, 2019

  Bnde anlatılan şekilde burun eti şişkinliği akıntı aşırı hapşırma burnumun için daralıyor nefes almam kesiliyor nasıl tedavi olur

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 18, 2019

   Metin Bey, burun eti şişmeleri yumuşak doku kaynaklı olduğu için çeşitli burun yıkama solüsyoları ve spreyler, endoskopik teşhis ve takiplerle belirlediğimiz süreler boyunca kullanıldığında çoğu hastada etkili olur. Alerji gibi ek durumlar varsa bazı haplarla bunlara yönelik tedavi düzenlemesi de yapılabilir.

   cevap
 13. Derya  Şubat 13, 2019

  5 gündür grip olmuşum sadece burnumun bir tarafından ve bi gözümden durmaksızın su gibi akıyor iki gündür bir iki defa ete benzer bişey aktı ve çok ağrım var ne olabilir

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 15, 2019

   Sinüs iltihabı, anatomik komşuluk nedeniyle göze de yayılabilir. Veya burun çok tıkalıysa göz yaşı kanalı da iyi çalışmaz, gözden akıntı olabilir. Akıntılar bazen yoğun ve pıhtı gibi olabilir.

   cevap
 14. Vedat  Şubat 9, 2019

  Merhaba atilla bey bende sinüzit agrılari sebebe ile hastaneye başvurdum doktor muayene sonusu amo..vin diye içinde 14 adet bulunan bi antibiyotik verdi kullandim ilaç biteli iki gün olmuştuki yine ayni agri tekrarladi sol şakağimda yüzümüde etkileyen keskin bi agri lütfen yardimci olurmusunuz

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 14, 2019

   Vedat Bey, iltihaplı sinüzitler bazen verilen antibiyotiğe dirençli olabilir ya da tedavi süresi yeterli olmayabilir. Bu durumda ikinci basamak bir kür daha tedavi ile, uygun doz ve sürede, destek ilaçlarla beraber tedavi ve takipler yapılabilir.

   cevap
 15. EMEL  Şubat 1, 2019

  Yaklaşık 1-1.5 aydır şiddetli ağrılarım var.Bazen soldan,bazen de sağdan geliyor.Birkaç gündür de üst damaktan başlayıp,elmacik kemiklerine kadar yayılan şiddetli ağrılarım var.Bundan 1 ay kadar önce grip olmuş,antibiyotik tedavisi olmuştum.Ama hala ağrılarım şiddetli bir şekilde devam ediyor.Ne yapmalıyım?Şimdiden çok teşekkürler…..

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Şubat 4, 2019

   Emel Hanım, yanak sinüsleri doluysa bu tip, elmacık kemiğine ve damağa vuran ağrılar olabilir. Gribal bir durum geçirmiş olmanız, üstelik burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da varsa sinüzit olasılığını kuvvetlendirir. Akut sinüzitleri endoskopik muayenede teşhis edip, uygun tedaviyi belirleyebiliyoruz.

   cevap

 Yorum Ekle