Sinüzit Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir, Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilir?

Her insan senede 1-3 defa sinüzit atağı geçirebilir. Sinüzit hastalığı daha sık tekrarlıyorsa, tedaviyle düzelmiyorsa, sinüs kanallarında anatomik kapalılık varsa, temel olarak bu gibi durumlarda sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Sinüzit hastalığında ameliyat kararı sadece filme (paranazal sinüs tomografisi) bakılarak alınmaz; endoskopik muayene bulguları ve takipler, yani klinik süreç daha önemlidir. Bu sürecin her aşamasını endoskopik muayene ile görebilir ve buna göre karar verebiliriz; gerekirse ameliyatı da endoskopik sinüs cerrahisi şeklinde yaparız. Ameliyata karar verilecek zaman da, yapılacak zaman da, hastanın tedavi ve takiplerle getirilebildiği en iyi hali olmalıdır.

Yorumlar
 1. AtalanFatih  Haziran 10, 2020

  Hocam dalmak sinüzite iyi gelir diyorlar doğrumudur acaba

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Haziran 11, 2020

   Mevzuatta “Solunum Sistemi:Profesyonel sualtıadamlarının solunum sistemlerinde restriktif ve obstriktif bir kısıtlılık, hava hapsine yol açacak bir lezyon (kist, kavern, kavite v.b.) bulunmamalıdır.” yazar. Bu durum daha çok akciğer hastalığı olanlar için belirtilmiş gibi; fakat burun-sinüsler solunum yollarının başındadır. Dolayısıyla eğer sinüslerin kanalı kapalıysa, yani obstrüksiyon varsa, dalış sırasında basınç hasarı (barotravma) yaşanabilir. Bu bölgelerden dalış sırasında oluşacak ciddi bir kanama tehlike yaratabilir. Bununla birlikte burun-sinüs sorunu olanlarda sıklıkla östaki borusu da iyi çalışmayabilir. Kulak basıncı eşitlenemezse (valsalva), kulakta da barotravma ile ilişkili ciddi sorunlar yaşanabilir. Hal böyleyken bir hekim olarak sinüzit hastalığı varsa dalmayı öneremem. Ama sinüzit hastalığını günümüzde sıklıkla tedavi ediyoruz; tedavi sonrası dalınabilir.

   cevap
 2. Cemil  Mayıs 9, 2018

  Hocam
  Bende sık sık öksürme olup balgam çıkarıyormuş gibi yapıyorum, milletin yanında değişik sesler çıkararak bazen zorlayarak oluyor bu, bazen burnumu içime çekip yapıyorum, yıllardır var, gün içerisinde devamlı oluyor sadece uykudayken olmuyor boğazımdakini çıkarmaya çalışıyorum devamlı, bir bez parçası ile temizleme imkanı olsa temizlesem diyorum,
  Bunun için kbb ve göğüs hastalıklarına çok gittim fakat fayda göremedim, uzun zamandır ( 15 yıl) olduğundan dolayı artık onunla yaşamak zorundayım dedim
  Sonrasında,
  Bende yaklaşık iki yıldır burun içlerinde geçmeyen deriden içe doğru şişmiş yara gibi bişey vardı, kulak arkası kulağın üst tarafı baş kısmında da bıçak saplanır gibi inanılmaz ağrılar oluyordu, bunun için devlet hastanesinde iki şikayetim için kbb ye gittim bıçak saplanır gibi ağrılar kulaktan olabilir diye düşünmüştüm, burun içindeki yara için tonimer jel verdi hiç faydası olmadı , baş ağrısı için kulağıma baktı kulağında bişey yok nörolojiye git demişti, Nörolojiye gittim beyin Mr verdi, Mr da rapor sonucunda nazal septum hafif sola deviyedir, Her iki maksiller sinüs tabanında sinüzit ile uyumlu polipoid mukozal kalınlaşmalar izlenmiştir yazıyor.
  Cevap verirseniz sevinirim hocam tedavisi var mıdır müsait zamanda randevu alıp geleceğim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Mayıs 14, 2018

   Filmin raporuna göre sinüs sorunlarınız olabilir. Bu durum geniz akıntınızı açıklar. Burun-sinüs sağlığının bozuk olduğu durumlarda sıklıkla orta kulak basıncının da bozulduğunu görüyoruz. Kulak ağrılarınız bununla ilişkiliyse sinüs hastalığınızın tedavisi kulağa da fayda edebilir. Ancak o bölgede ağrı yapabilecek başka durumlar da olabilir. Nörolojoji ile takibinizi sürdürmeniz gerekebilir. Ben burun-sinüs sorunları ve bununla ilişkili olabilecek kulak sorunlarınızı teşhis etmeliyim; buna göre tedavinizi de belirleyebiliriz.

   cevap

 Yorum Ekle