sinuzit-ameliyatıSinüzit Ameliyatı

Sinüsleri çok sık iltihaplanan, defalarca ve uzun süreli tedaviler yapılmasına rağmen düzelmeyen hastalar, sinüzit ameliyatına adaydırlar. Burada daha önce “sizde sinüzit var” denilmiş herkese ameliyat gerekmediğini vurgulamak gerekir. Diğer yandan sinüzit ameliyatı kararında, nadir bazı komplike durumlar hariç, acele etmeye de gerek yoktur. Öncesinde uygulanabilecek bazı tedaviler sinüzit hastalığını ameliyatsız da çözebileceği gibi, gerekli olabilecek ameliyatın kapsamını ve risklerini de azaltabilir. Sinüzitte hekimin ameliyat kararını verebilmesi için, hastanın kliniğine her yönden hakim olması çok önemlidir. Sadece bir filmle veya bir defa muayene etmekle sinüzit ameliyatı kararı vermek yanıltıcı olabilir. Ancak doğru teşhis ve takiplere dayanarak ameliyat kararı verilmiş ise, doğru teknikle yapılan bir sinüzit ameliyatı olumlu sonuç verir.

Sinüzit hastaların hepsinde tipik belirtiler olmayabilir. Bazen geniz akıntısı tek şikayet olabilir. Ancak iltihaplı dönemde genellikle sarı-yeşil burun ve geniz akıntısı yanında burun tıkanıklığı, baş ve yüz ağrısı da olabilir. Sinüzite yol açabilecek burun içi nedenleri endoskopik muayenemizde teşhis edebiliyoruz. Kullandığımız ince endoskoplarla sinüs kanallarının açıldığı bölgeleri ve buraları engelleyen bozuklukları görüyoruz. Tekrar tekrar sinüzit tedavisi almasına rağmen fayda görmeyen sinüzit hastalarında, Bilgisayarlı Tomografi ile burun ve sinüslerin haritasını çıkartıp, buna göre operasyon planı yapıyoruz. Sinüzit tedavisi için sinüzit ameliyatı çok teknik bir konudur; endoskopik deneyim,  sinüs bilgisi ve hassas çalışma gerektirir. Sinüzit ameliyatı buna göre yapıldığında, eğer hastada genetik/kalıtsal bir bozukluk yoksa, hastanın sinüzitinin tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır.

Sinüzit ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sinüzit hastalığı ilaçlarla tedavi edilemediğinde sinüzit ameliyatı gerekli olabilir. Eğer sinüzite bağlı bir komplikasyon yoksa, akut iltihaplı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmaz. Mukoza örtüsünün yatıştığı, kan dolaşımının azaldığı, olabilecek en sağlıklı dönemde sinüzit ameliyatı yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan sinüzit ameliyatlarında kanama riski düşer, şişmelerin azalmasıyla da daha geniş ve temiz bir çalışma alanı sağlanmış olur. Bu şekilde yapılan sinüzit ameliyatının başarısı da yükselir. Polipli sinüziti olan hastalarda da en doğru zaman kortizonlu ilaçlar ve spreylerle poliplerin olabildiğince geriletildiği zamandır.

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Sinüzit ameliyatı çok hassas ve teknik bir ameliyattır. Sinüs boşluklarını ve kanallarını oluşturan kemikler neredeyse kağıt inceliğindedir. Endoskopik sinüzit ameliyatı sinüslerin işleyişini yeniden sağlayacak şekilde bu incecik dokuların temizlenmesi demektir. Endoskopik görüş altında çok hassas araçlarla yapılan teknik bir operasyondur. Shaver adı verilen dokuları traşlamaya yarayan ince araçlar, konkaları küçültmek için Holmium Yag laser ve ileri kafa tabanı müdahalelerinde navigasyon sistemleri sinüzit ameliyatı sırasında başvurabileceğimiz teknolojik gereksinimlerdir. Ancak araç seçiminde ve ameliyatın gerçekleştirilmesinde deneyim ve güncel sinüs bilgisi esastır; bu şekilde yapılan endoskopik sinüzit ameliyatlarının riski yok denecek kadar düşüktür, başarısı yüksektir. Sinüzit ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Süresi çalışılacak sinüslerin çeşitliliğine göre 45 dakika-1,5 saat arasında değişir. Ameliyat bitiminde küçük süngersi veya günümüzde tercih ettiğimiz eriyebilen tamponlar konulur. Bunlar hasta için konforlu uygulamalardır. Genellikle hasta operasyon gecesini hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 1 hafta-2 ay hastanın pansumanlarına ve kontrollerine düzenli olarak gelmesi gereklidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı?

Günümüzde maalesef çoğu hastanın sorduğu soru: sinüzit ameliyatı sonrası tekrarlar mı? Sinüzit hastalığı doğru teşhis edilmişse, uygun dönemde yapılmışsa, operasyon sırasında doğru teknikler ve araçlar kullanıldıysa ve son olarak sinüzit hastalığı üzerine yoğun çalışan doğru ellerde yapıldıysa başarısı oldukça yüksek bir ameliyattır. Sinüs kanalları açılarak, salgı akış yollarının düzenlenmesi, salgı kısırdöngülerinin kaldırılması halinde sinüzitin tekrarlaması olasılığı son derece düşüktür. Uzun vadede bu hastalarda, normal olarak herkeste görülen senede 1-2 sinüzit atağından daha fazla hastalanma görmüyoruz. Yalnız bir istisna olan polipli sinüzitlerin tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Nazal polipozisli hastaların sinüzit ameliyatı polipli bölgelere spreylerin ulaşmasını sağlamak için yapılır. Polipli hastalarda düzgün yapılmış bir sinüzit ameliyatı ve düzenli takiple hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür.

Sinüzit ameliyatı sonrası nelere dikkat etmelidir?

Sinüzit ameliyatı sonrasında hastanın istirahat etmesi ve fazla ziyaretçi kabul edilmemesi gereklidir. Erken dönemde belinden hafif (20 derece) doğrultularak yatmalıdır. Operasyon gecesini hastanede geçirmek yeterlidir, ertesi sabah taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra sürekli yatmak gerekmez ancak ağır kaldırma ve merdiven çıkma gibi efor gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Zira bunlar tansiyonu yükselterek sızıntılara neden olabilir. Aynı nedenle hasta sümkürmemeli  ve eğilmemelidir. Operasyon bölgesinde iltihaplanmayı önlemek için koruyucu olarak antibiyotik kullanılabilir. Ağrı genellikle olmaz, olursa sıklıkla tampona bağlı künt, sinsi bir ağrı olur ve sıklıkla parasetamol içeren basit ağrı kesiciler yeterlidir. Yine burnu rahatlatmak ve temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanılabilir. Hasta asla sigara içmemeli ve dumana maruz kalmamalıdır. Hastayı operasyon sonrası 3., 7. ve 14. günlerde kontrol etmeyi  ve ilk iki ay takip etmeyi tercih ediyoruz. Yurt dışından gelen hastalarımıza yönelik, sinüzit çeşidine göre, sıkmayacak bir takip programı uyarlayabiliyoruz.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Burun tıkanıklığı

Sinüzit teşhis ve tedavisi

Alerjik nezle

Çocuklarda geniz eti sorunu


Burun eğriliği ameliyatı

Geniz akıntısı

Çocuk sinüzitleri

Gribal durumlar


Sosyal Medyada Paylaş
Yorumlar
 1. Dudusv  Kasım 26, 2018

  Merhabalar sinüzit ve polip hastalığım var surekli burun tıkanıklığı kulakta basınç alerjik astimim var ama hastane ellerinde shaver cihazı bulunmadığı için ameliyati yapmadi bulunduğum ildeki tıpa ve özel hastanelere de sordurduk ve shaver cihazı hicbirinde yokmus. Şimdi sorum şu sinüzit ameliyatı shaver cihazı olmadan yapılamıyor mu.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 27, 2018

   Sinüzit ameliyatı çoğu kez shaver olmadan yapılır. Bu cihazın kullanımı hekimin tercihine bağlıdır. Her ameliyathanede bulunmayabilir. Ben sinüzit ameliyatlarımda her zaman shaver kullanmayı tercih ediyorum; özellikle polipli sinüzitlerde benim için vazgeçilmezdir.

   cevap
 2. pelin  Kasım 19, 2018

  Hocam merhabalar
  Benim yaklaşık beş aydır süren bir sinüzit sıkıntım var ve bu geçmek bilmedi. Doktorum en son olarak Sinüzit Ameliyatı önerdi. Ben aynı zamanda üniversite okuyorum. Ağrılara dayanamadıgımdan donem icinde operasyonu yaptırma kararı aldım. Evde dinlenmem için üç gün yeterli midir? Dördüncü gün bir kaç saat de olsa okula dönebilir miyim?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 19, 2018

   Pelin Hanım, sinüzit hastalığı için yapılan operasyonlar ve kullanılan teknik ile araçlar farklılık gösterebilir. Bu soruyu ameliyatınızı kim yapacaksa o meslektaş cevaplamalıdır. Benim yaptığım sinüzit ameliyatlarında, sinüs aralıklarına koyduğum tamponları yaklaşık 5 gün tutuyorum; bunlar alınıncaya kadar burun tıkanıklığı grip benzeri rahatsızlık şeklinde olabiliyor; 6. veya 7. gün çalışılması daha uygun oluyor.

   cevap
 3. Mehmet  Kasım 14, 2018

  Merhaba doktor bey ben üniversite öğrencisiyim. Sinüzit kendimi bildim bileli var bende ve artık ameliyat olmak istiyorum ve sizden ameliyat fiyatını öğrenmek istiyorum ona göre çalışıp para biriktireğim. Saygılar…

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 16, 2018

   Mehmet Bey geçmiş olsun, önce teşhislerinizi ve tedavi süreçlerinizi yapalım. Bu tip durumlarda ameliyat kararı öncesinde en az 2-3 ay zamanımız olur, sonrasında acelemiz de olmaz. Bu süreçte tam olarak ne yapılacağını anladıktan sonra, fiyatları da belirleriz.

   cevap
   • Mehmet  Kasım 19, 2018

    Peki doktor bey şu an İzmirdeyim öğrenim görüyorum. ilk fırsatta muayene olmaya geliceğim

    cevap
 4. Yusuf  Kasım 13, 2018

  Merhaba hocam benim çok şiddetli baş agrım var ve eğilip bişeyi yerden alamıyorum daha önce doktora gittim sinüzit var dedi ben bu ağrıyı çekmek istemiyorum ameliyat olabilir miyim ya da neye göre ameliyat yapıyorsunuz?
  Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 15, 2018

   Yusuf Bey, ilaç tedavilerine yanıt vermeyen, takiplerle bulguların düzelmediği, tekrarlayan ve inatçı sinüzitlerde operasyon gerekli olabiliyor. Ameliyat kararı alabilmek için teşhis ve takiplerin de aynı doktor tarafından yapılması gerekli,

   cevap
 5. Nuriye PÜLÜM  Kasım 8, 2018

  Hocam ben de kronik sinüzit ve kistlerim var.Kalbimde üfürüm olduğu için aneztezi alamıyorum.Bu yüzden de ameliyat olamadım.Sol yanağım şiş ve iltihaplı.Konka buloza şiş ve iltihaplı.Sol tarafımdan nefes alamıyorum.Beni bayıltmadan kistlerimden ve itihabımdan ve konka blozadan kurtarabilir misiniz…Sol yanağımın içinde abze var.Lütfen….

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 12, 2018

   Nuriye Hanım, kalpte üfürüm olması halinde, bunun derecesi kardiologlar tarafından araştırılır, anestezi uzmanı ile görüşülür ve gerekli önlemler alınarak çoğu kez operasyon yapılabilir. Bahsettiğiniz ameliyatları ben narkoz altında yapmayı tercih ediyorum. İsterseniz sizin hem teşhislerinizi gözden geçirmek hem de operasyona uygunluğunuzu belirlemek açısından bir gün bekleriz.

   cevap
 6. Hatice  Kasım 2, 2018

  Hocam iyi günler. Tomografi sonucunda sfenoid sinüs sol kompartmanda karodit kanal ile ilişkili septa izlenmiştir. Bilateral konka büllüzo varyasyonu mevcuttur. Nazai septum hafif sağa deviyedir yazıyor. Doktorum ilerde olası bir varsayımında sfenoid sinüzit hastalığının tomografi sonucuna göre çok riskli olduğunu söyledi. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Kasım 6, 2018

   Hatice Hanım, bu raporun tek başına fazla bir anlamı yok. Filmin kendisi, endoskopik muayene bulgularınız ve kliniğiniz ile beraber yorumlanmalıdır. Bir gün filminizle geldiğinizde elbette yardımcı olurum.

   cevap
 7. GÖKHAN SOYDAN  Ekim 18, 2018

  Değerli Hocam Merhaba;

  Eşim 35 yaşında ve kendisinde uzun süredir geçmeyen bir ağız kokusu var. Oluşan diş tartarları yüzünden her 6 ayda bir diş taşı temizliği yapıyor fakat üzerinden 10 gün geçmeden koku tekrar başlıyor.Diş Hekimleri başkaca (çürük vb.) bir sıkıntısının olmadığını iletiyorlar. Sorum şu; Kendisi ciddi derecede alerjik bir bünyeye sahip ve sürekli denecek boyutta da baş ağrısı olutor. Acaba sinüzit rahatsızlığı buna yol açarmı?

  Çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ekim 19, 2018

   Gökhan Bey geçmiş olsun, burun tıkanıklığı ve ağız solunumu varsa, ağız-diş sağlığı bundan olumsuz etkilenir. Alerji gibi tüm burun tıkanıklığı nedenleri ve sinüzit hastalığı bu tip durumlarda düşünülebilir ve araştırılabilir.

   cevap
 8. Ahmet  Eylül 4, 2018

  Hocam Bende daha önce çok sikinti yaşamişdim Boğazim Ağrır Burunda tıkanıklık olurdu çok çekdim bi kaç sene önce sinüzit ameliyat oldum Şuan gayet iyi nefesde rahatlama oldu Boğaz Ağrim Hiç olmadi insan rahat ediyor

  cevap
 9. Ahmet  Ağustos 30, 2018

  Syn Dr. Atilla Bey Benim kızım 6yaşinda sinizüt Tanısı konulmuştu sürekli Boğaz ağrısı Burunda tıkanıklık Kanama oluyor Antibiyotik ilaçlar Tedavisine cevap vermiyor Tekrarlıyor sizce Ameliyat uygun Görülebilirmi Çözüm ne olabilir Saygilar

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Eylül 2, 2018

   Ahmet Bey, çocukluk yaşlarında sinüzit ameliyatını çok çok mecbur kalmadıkça yapmamaya çalışırız. Üstelik bu yaşlarda sinüzitin esas nedeni geniz eti olabiliyor. Diğer yandan kanama olması farklı durumlar da olabileceğini düşündürür. Önce mutlaka detaylı bir şekilde endoskopik muayenesini yapmalıyız; belki bazı filmler de gerekebilir.

   cevap
   • Ahmet  Eylül 4, 2018

    Hocam Geniz Eti Ameliyatinida olmuşdu Çocuk Doğdu Doğali En ufak soğuklarda Boğaz Ağrisi Burnunda Tikaniklik oluyor uyurken horluyor
    Kullandiği Antibiyotiklerin Adini Ezberledim Teşekkürler Atilla Hocam Bilgi verdiğiniz için sağolun

    cevap
 10. Zeynep  Ağustos 2, 2018

  Merhaba sinüzit ameliyatı ile birlikte estetik müdahale de yapılabiliyor mu?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2018

   Yapılabilir Zeynep Hanım, fakat ben estetik müdahale yapmıyorum.

   cevap
 11. Burcu Demir  Ağustos 1, 2018

  Merhaba hocam,

  Ben 1 hafta önce İngiltere’de endoskopik sinüs ameliyatı oldum. En başta 3 gün çok ağrım oldu ve sinüsün temizlendiği taraftaki dişlerim ve yanağım çok ağrıdı, normal ağrı kesiciler ağrımı kesmedi. Sonra enfeksiyon olduğunu düşünerek acil doktoruna gittim ve antibiyotik alabildim. Yıllar önce Türkiyede’de ameliyat olmuştum ama belki antibiyotiği hemen aldığım için bu kadar ağrım olmamıştı. Benim sorum, ameliyattan sonra dişlerin ağrıması normal mi? Ayrıca genelde doktor ameliyattan 1 hafta sonra hastasını muayene ediyo, ben doktoru ameliyattan çıktıktan sonra gördüm ve iyi geçti ameliyatın dedi. Ama benim muayenem tam bir ay sonra. Ondan önce sadece aile hekimini görebilirim, sizce bu durum bi sıkıntı yaratır mı? Ayrıca ameliyattan tam 27 gün sonra 7 saatlik bir tren yolculuğu yapmayı planlıyorum, siz bu yolculuğu önerir miydiniz? Çok soru sorduğum için kusura bakmayın, yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum.

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Ağustos 3, 2018

   Burcu Hanım geçmiş olsun, ameliyat oldunuzsa doktorunuzun sorumluluğu altındasınız. Tüm sorularınızı cevaplamalı ve olası komplikasyonlarla ilgili kendisiyle hemen temasa geçebilmelisiniz. Bu tip durumlarda kontrol tarihi, randevu alamama, başka hekimin görmesi vs olmaz. Doktorunuza doğrudan ulaşmalı ve bu durumdan kendisini haberdar etmelisiniz. Tahminimce kendisi de böyle ister.

   cevap
 12. pinar aydin  Temmuz 12, 2018

  Hocam merhaba yaklasik 3 hafta once sinus kisti ameliyati oldum ama ağrılarım devam etmekte giz cevresi yanak ve bas bolgesi maksiler sinus sag tarafta oldu ameliyatim sizce normal mi agrilarim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 15, 2018

   Pınar Hanım, sinüzit ameliyatı sonrası hastalar 1-2 gün sonra ağrı kesiciye ihtiyaç duymazlar. Ancak sinüzit ameliyatları farklı farklıdır, kullanılan teknik ve araçlar da farklı olabilir. Bazen iyileşme sürecinde, doku iyileşmesindeki farklılıklar nedeniyle açılan kanallar daralabilir veya kapanabilir, enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda ağrılarınız hala devam ediyorsa en doğrusu doktorunuza kontrole gitmeniz olur.

   cevap
 13. nurbahar  Temmuz 11, 2018

  sinüzüitimin beyne yakın olduğunu söylediler biran önce boşaltılması lazımmış bu tehlikeli mi beyne yakın olmasın ameliyat olmak zorunda mıyım

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 15, 2018

   Nurbahar Hanım her ameliyatın belirli riskleri vardır. Ancak konusunda uzman ehil ellerde bu riskler yok denecek kadar azalır. Ameliyat olup olmamanız gerektiği konusunda, teşhislerinizi kendim doğrulamadan yorum yapamam. İsterseniz bir gün tomografinizle beraber sizi bekleriz.

   cevap
 14. YAĞMUR  Temmuz 10, 2018

  Merhaba hocam bana sinüzitlerimin kronikleştiğini ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ama ben lokal anesteziyle olmak istiyorum. Bu mümkün olur mu sizce?

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Sayın Yağmur, sinüzit ameliyatı lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak ben düzgün ve titiz bir çalışma yapabilmek için hemen her zaman endoskopik sinüzit ameliyatını genel anestezi altında yaparım.

   cevap
 15. Memduh yağız  Temmuz 7, 2018

  Merhaba hocam ben 1 ay önce sinizut ameliyati oldum birde burnundaki etleri küçülttüler burnumda çok kötü bir koku başladı iltihaplanma oldu antibiyotik hap kullandım gecmedi doktorum iğne verdi yine gecmedi koku hala devam etmekte beni çok etkiliyo sebebi ne olabilir ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  cevap
  • Dr. Atilla Şengör  Temmuz 11, 2018

   Memduh Bey geçmiş olsun, çok olasılık var. Sizi görmeden yapılacak tavsiyeler faydasız olur. Bir gün randevu alıp geldiğinizde, endoskopla burnunuzun içini görüp buna göre teşhis ve tedavi önerisi yapabilirim.

   cevap

 Yorum Ekle