Sialendoskopi ile Tükürük Bezi Taşı Çıkarma

Sialendoskopi ile Tükürük Bezi Taşı Çıkarma

Tükürük bezi taşı olan hastalara, geçmişte yani sialendoskopi dönemi öncesinde, ilgili bezin ameliyatla alınması önerilirdi. Oysa parotidektomi veya submandibuler gland rezeksiyonu gibi tükürük bezinin açık cerrahi ile alındığı ameliyatlar, ön planda tümör veya kanser gibi önemli hastalıklar için yapılırlar. Videoda sialendoskopisini izlediğiniz çene altı tükürük bezi taşı hastasına da maalesef böyle bir açık ameliyat önerilmiş. Burada sialendoskopi ile çok kısa sürede, üstelik küçük olan taşını başarıyla çıkartıyoruz.

Açık ameliyat önerilerini, tükürük bezi taşı olan hastaların bir kısmından, maalesef hala duyuyoruz; bunun sebebi bazı meslektaşların bu yöntemi bilmiyor veya bu konudaki çalışmaları takip etmiyor olmasına bağlı olabilir. Oysa sialendoskopi yeni bir yöntem değildir. Dünyada 1990, ülkemizde ise 2004 yılından beri uygulamaktayız. Bu konuda yüzlerce tıbbi makale yayınlanmıştır; benim bu konudaki çalışmalarının bazılarını "Yayınlardan Seçmeler" bölümünde inceleyebilirsiniz. Aynı böbrek taşlarında olduğu gibi nasıl böbrek alınmıyorsa, tükürük bezi taşlarında da tükürük bezini almak çoğu kez gerekmiyor.

Yorumlar

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.