Ses Kısıklığı

Ses Kısıklığı-Ses Teli Nodülü

Herkes gribal durumlar veya  bağırma gibi ses tellerini yıpratan davranışlar sonrasında geçici ses kısıklığı yaşayabilir. Ancak bazı uzun süreli ve tekrarlayan zorlamalarda yani öğretmenler, ses sanatçıları, santral görevlileri ve banka çalışanları gibi mesleğini sesiyle icra edenlerde, ses tellerinde küçük nasırlaşmalar (ses teli nodülü) ve şişlikler (intrakordal kist, polip) oluşabilir. Bu durumlarda ses kısıklığı uzun süreli veya kalıcı olabilir.

Diğer yandan ses kısıklığı ile başvuran ve üstelik sigara da kullanan hastaların  esas endişesi ses tellerinde veya gırtlaklarında bir kanser gelişmiş olma olasılığıdır. Neyse ki ses kısıklığına yol açan hastalıkları, hassas laringoskop ya da açılı endoskoplarımızla rutin muayenemiz sırasında doğrudan görebiliyoruz. Bu nedenle çeşitli korku ve endişelere kapılarak vakit kaybetmek yerine, ses kısıklığınızın sebebini anında belirlememize izin vermelisiniz. Ses kısıklığına yol açan hastalıkların bazıları sadece ses istirahati, destek tedavisi ve bazen de ses terapisi ile düzelebilirken, ilerlemiş ses teli nodülleri, kistleri veya ses tellerinin bir araya gelmelerini önleyen diğer kitleleri ameliyat gerektirebiliyor.

Yorumlar

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.