Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB'de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  NUR P 19.02.2024 23:00:45

  Merhaba hocam kızım 3 yaşında kulak enfeksiyonu geçirdi arkasından kulakta sıvı birikmesi oldu zes.ira ve K-all.xin sprey kullandık 2 aydır sıvı geçmedi rh.napi sprey aldım kullanıyorum ek olarak bunların yanında önereceğiniz bir tedavi var mı?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   21.02.2024 15:11:27

   Nur Hanım geçmiş olsun. Orta kulaktaki sıvının kıvamı, özelliği ve buna sebep olan/düzelmesini geciktiren burun-genizdeki tıkanıklık sebebi önemlidir. Bunları endoskopik muayenede görebiliyoruz ve vereceğimiz ilaçları bu muayenedeki bulgulara göre belirliyoruz. Belirli bir süre ilaçlı tedavilerle düzelmeyen durumarda, bazen, sıvıyı bir müdahale ile boşaltmamız ve tüp takmamız gerekli olabiliyor.

 • kullanıcı
  İREM 27.01.2024 13:49:31

  Merhaba Hocam, 1,5 aydır kulak tıkanıklığı yaşıyorum. Gripten sonra tıkanıklık meydana geldi kulaklarımda. Kaç kere KBB uzmanına gittim, orta kulak iltihabı yok, işitme t.e.s.tim gayet normal dendi. Sinüs tomografisi çekildi herhangi bir sorun yok. Fakat kulaklarım tıkalı uzun süredir. Burnumda akıntı yok yalnız ne zaman dolgunluğu burnumda hissetsem kulaklarım biraz daha rahatlıyor gibi. Ayrıca Betaserc ilacı kullanıyorum 1 aydır fakat tam olarak kulaklarımdaki tıkanıklık geçmedi hep bir dolgunluk hissi var bazen küçük çınlamalar oluyor, biraz ağrı yapıyor. Ne yapabilirim bu konuda bilgilendirmenizi rica ederim hocam.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   27.01.2024 16:40:23

   İrem Hanım geçmiş olsun. Kulak iltihabı yoksa, kulak basıncında bozukluk veya orta kulakta sıvı toplaması olabilir. Ayrıca iç kulak siniri veya kulak salyangozu (koklea) etkilenmiş olabilir. Endoskopik/mikroskopik muayene ve gereğinde timpanometri ve işitme testleri yapılabilir. Muayene bulgularının ve testlerin doğru yorumlanması halinde genellikle teşhisler ve tedaviler belirlenebilir.

 • kullanıcı
  ZAFER 15.01.2024 23:31:06

  Merhaba hocam, kızımın burnu inanılmaz derecede akıyor nasıl desem sıradışı şekilde mendil falan yetiştiremiyoruz 5 yaşındayken sürekli kulak iltihabı-sıvı birikmesi olduğu için devamlı antibiyotik kullandık sonrada kulak tüpü takıldı ve aynı anda geniz eti alındı tüplerin düşmesinden sonra sıvı birikmesi devam etti 6 yaşında tekrar kulak tüpü takıldı şu anda burun akıntısı aynı şekilde devam ediyor ve kulak tüpü halen duruyor ancak sol kulağında acayip bir şekilde akıntı başlatı tıpkı burun akıntısı gibi kulağından çenesine kadar akıyor bu akıntı sanırım gittiğimiz doktorun tecrübesi yetersiz kalıyor damla vb yazıp gönderiyor olduğumuz yerde başa sarıp duruyoruz hissiyatı yaşatıyor bu durum ne yapabiliriz bu konuda yatıştırıcı tedavi yerine çözüm odaklı nereye başvurmalıyız inanın çok çaresizim ileriye dönük ciddi kalıcı sorunların olmasından endişeliyim.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   18.01.2024 13:07:14

   Merhaba Zafer Bey, geçmiş olsun. Eğer tüpler hala duruyorsa, akıntı orta kulaktan geliyor olabilir. Bunun sebebi geçirmekte olduğu bir infeksiyon olabilir. İnfeksiyon yoksa alerji veya sinüslerle ilgili hastalıklar olabilir. Orta kulak sorunu müzminleşmiş de olabilir. Önce ameliyatlarını yapan meslektaşıma danışmanız en iyisi olur. Sonuç alamazsanız, bu tip durumları endoskopla yaptığımız muayenede görerek teşhis edip, tedavisini belirleyebiliyoruz.

 • kullanıcı
  FİLİZ 3.01.2024 23:39:33

  6yaşındaki oğlumun kulaklarında sıvı birikmesi var 9aydir l.e.v.m.o.n.t ve na.ofiz sprey kullanıyoruz işirme t.e.s.tinde sağ kulakta işitme kaybı olduğunu söylediler. İlaçları kullanmaya devam dediler uyguladıkları tedavi doğrumudur her ay gittiğimizde doktora kimisi kulakları iyi ilaca devam sonra tekrar gittiğimizde kulaklarında sıvı var diyorlar gene ilaca devam herkes farklı birşeyler söylüyor

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.01.2024 15:38:32

   Filiz Hanım geçmiş olsun. Kulak sıvısı, alerji, geçirilen hastalıklar ve geniz eti büyümesi; bunların hepsi çocuklarda devinim halindedir. Sıvı geçer, tekrarlar, kıvamı incelir, yoğunlaşır, orta kulak iltihabı olur, geçer; burun açılır, tıkanır, sarı akıntılar olur, yeşil olur, alerjik olur, renksiz olur; geniz eti hastayken büyür, hastalık geçince bir süre sonra küçülür, hastalıklar üst üste gelirse daha da büyür; bunlar hep değişir. Dolayısıyla götürdüğünüz her farklı doktor çocuğu farklı bir dönemde görecektir; tedavileri de aynı şekilde bulgulara göre değişecektir. Bu gibi durumlarda güvendiğiniz bir hekimle tedavi ve takipleri sürdürmeli, o doktorun önerileri ve yönlendirmelerine bağlı kalmalısınız.

 • kullanıcı
  EMİNE E 24.12.2023 10:35:45

  Merhaba hocam. Kızım 6 yaşında. 2 ay önce işitme sorunu ile doktora gittik basınç t.e.s.ti sonucu sıvı birikmesi olduğu saptandı. 2 aydır l.e.v.m.o.n.t ve burun spreyi kullanıyoruz. 15 gün sonra tekrar gideceğiz aynı cikarsa tüp takılır dendi. Ne kadarlık bir sürede gwciyor acaba ilclara devam etsek en azından 3 ay tamamlansa sıvının azalma şansı var mı?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.12.2023 16:25:54

   Merhaba Emine Hanım; ben bu tip durumlarda sıvının çözülmesini kolaylaştıran/yoğunluğunu azaltan "mukolitik tedavi" de ekliyorum. Ayrıca sıvı toplamasının sebebi alerji ile beraber veya ayrı olarak "geniz eti büyümesi" ve "sık hastalanmalarla" ilişkili "burun tıkanıklığı" olabildiği için, hem geniz etini küçültebilen spreyler hem de hastalanmasını önleyecek tavsiyeler veriyorum. Bu şekilde, geniz etinde küçülme sağlayabildiğimiz, burnu rahatlayan ve hastalanmaları azalan çocuklarda, endoskopik takiplerde kulak sıvısının kıvamında ve orta kulak havalanmasında düzelme kaydedebiliyoruz. Bu aşamada Çocuk Doktorundan da bağışıklığını kuvvetlendirmek için destek almamız gerekli oluyor. Ancak eğer tüm tedavilere ve önlemlere rağmen 1-1,5 ay içinde tam bir düzelme olmuyorsa, bu durumda kulağa tüp takabiliyorum; beraberinde geniz etine de müdahale etmek gerekli olabiliyor.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.