Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB'de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  MERVE 15.08.2022 22:29:24

  Merhaba hocam, kulak çınlaması çekiyorum 6 aydir orta kulakta sıvı birikmesi var dediler onadron simple ve s.i.p.r.o.g.u.t damlalarını verdiler fakat çınlamamda en ufak bir azalma dahi yok ne yapmam gerekiyor ? Artık kafayı yemek uzereyim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.08.2022 12:48:30

   Merve Hanım Merhaba; orta kulakta sıvı toplanması varsa, dış kulak yoluna uygulanan damlaların etki göstermesini beklemeyiz. Zira arada kulak zarı vardır ve delik değilse, damlalar orta kulağa geçmeyecektir. Kulakta sıvı toplamasında sıvı oluşumunu azaltan, kıvamını incelten, solunum yollarını açan, dekonjestan özellikte ve antiödem etkili ilaçlar kullanırız. Yalnız, bazen hastaya söylenen durumla esas teşhis arasında farklılıklar oluyor; belki hastalığın gerçek tıbbi adı başkadır. Zira çınlamaya yol açan iç kulak hastalıkları da vardır. Bunların ayrımını endoskopik/mikroskopik muayene, Weber testi, timpanometri testi ve gereğinde işitme testiyle yapabiliriz. İlk üçünü muayenehanemde ben yapabiliyorum.

 • kullanıcı
  DAMLA Y 15.08.2022 18:58:05

  Hocam merhaba benim 2.5 aylık bebeğim var kulakta dolgunluk hissi ile kbb ye başvurdum orta kulakta sıvı biriktiğini ve kulak tüpü takılması gerektiğini söyledi. Tüp dışında sıvıyı temizlemenin başka yolu var mıdır?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   16.08.2022 12:43:26

   Damla Hanım Merhaba, orta kulakta sıvı toplanmasında önce mutlaka ilaçla tedavi yapıyoruz. Tüp ve diğer girişimsel uygulamaları ancak 10'ar günlük sürelerle 2 veya 3 kür ilaçlı tedavi uygulanmasına rağmen, hiç düzelme olmayan hastalarda uyguluyorum.

 • kullanıcı
  CİGDEM 10.06.2022 19:54:03

  Merhaba Hocam. 5 aylık hamileyim. 1 ay önce aniden baş dönmesi ve sağ kulakta çınlama, doluluk ve basınç hissi başladı. Hamile olduğum için ilaç kullanamafı , sadece mide bulantısı için (Dra....) kullandı . Baş dönmem epey iyileşti. Fakat çınlama geçmiyor. 2 farklı doktora gittim, östaki borusu tıkanmış olabilir dediler. Okyanus suyu ve kortizonlu sprey (Ava...) kullandım. Odyogram ve timpanogram çekildi, bir sorun görünmedi, hamilelikte dolaşım bozukluğu olabilir dendi. Hipertansiyon hastasıyım. Çınlama beni çok rahatsız ediyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Selamlar.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.06.2022 17:07:18

   Çiğdem Hanım geçmiş olsun. Orta kulak basıncı bozuksa bu durum timpanogramda, en azından sağlıklı kulağınızla karşılaştırıldığında, farklılık göstermelidir. Eğer basınç sorunu yoksa, çınlama olması için genellikle bazı işitme frekanslarında kayıp olması gerekir. Bunlarsız çınlama olma olasılığı çok düşüktür; testlerde veya yorumlarında hata olasılığını düşünmek gerekir. Testler tekrarlanıp da aynı sonuçlar alınırsa, çınlamanızın frekans tespiti gibi ileri odyolojik incelemeler ve gerekirse MRI ile işitme yollarının değerlendirilmesi gerekir.

 • kullanıcı
  SEDAT 27.02.2022 23:13:57

  Merhabalar. Üç yıldır üniversite hocaları dahil neredeyse gitmediğim doktor kalmadı. Dış kulak iltihabı t.e.s.ti konulmuştu. Sağ kulağımdaki tıkanıklık hissi ve işitmede zayıflama bir türlü giderilemedi. İki kere de MR çektirdim. Çok sayıda işitme t.e.s.ti yaptırdım ve bolca antibiyotik kullandım, sonuçta antibiyotik direnci gelişti. Sayın hocam ne tavsiye edersiniz?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   28.02.2022 12:26:33

   Sedat Bey merhaba, dış kulak yolu iltihabında bu kadar araştırma genellikle yapılmaz. Sizde, sizin bildiğiniz teşhisten başka bir durum olabilir. Önce, doktorlarınızdan detaylı bir açıklama isteyebilirsiniz. Zira kulak hastalıkları çok çeşitlidir; bazıları tedavi edilir, bazıları ise edilemeyebilir. Mutlaka benim görüşümü istiyorsanız, ancak muayenenizi yapıp, tetkiklerinizi inceledikten sonra tavsiyem olup olmayacağını veya nasıl olacağını görebiliriz.

 • kullanıcı
  DİCLE 2.02.2022 20:07:39

  Doktor bey benim kulağımda geçmeyen bir sıvı birikimi ve kulak zarında çökme vardı bu yüzden isitme kaybı vardı sürekli tıkalı burun doluymuş gibi hissettiğim bir kulağım vardı esnedikçe çıtırdıyodu basınç ve işitme t.e.s.ti yapıldı burnumdan bir parça alındı alınan parçanın sonuçları temiz çıktı 1 hafta önce iki kulağıma tüp takıldı ve burnumdan yine parça alındı sağ kulağım şuan iyi ama sol kulağıma tüp takıldığında 3 gün kanadı ve kulağım tıkandı kontrole gittiğimde kulağımı temizlediler ve şuan hala tıkalı ve sol kulağımda ağrı ve citirdama var normal mi acaba bunlar

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   5.02.2022 18:44:18

   Dicle Hanım geçmiş olsun; kanama olduysa, dışarısını temizleseler de orta kulakta bir miktar kalmış olabilir. Endişeniz varsa, doktorunuza kontrole gittiğinizde, kulağınıza bakıp durumu izah edecektir.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.