Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB'de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  ESİN 22.01.2023 22:40:13

  Merhabalar hocam bir hafta önce kulağımda ani bir ağrı sonrasında doluluk vakum hissi ve elektirik süpürgesi sesi hiç kesilmedi. Doktora gittim amoklovin yazdı 5 gün kullandım ama baktım geçmiyor başka doktora gittim sıvı birikmesi var denildi.farklı antibiyotik ve burun spreyleri yazdı 4 gündür kullanıyorum ama kulağımda hiç bir ilerleme yok.ayrıca 2 hafta öncesinde çok ağır üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiştim tam iyileştim derken kulağım çıktı bu seferde.Benim sorum şu daha ne kadar sürecek bu durum ilaç içmekten bıktım artık lütfen...

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   23.01.2023 09:48:10

   Merhaba Esin Hanım ve geçmiş olsun. Bunun süresi orta kulakta biriken sıvının kıvamına ve genzinizdeki duruma bağlıdır. Tedavi yöntemleri bunlara ve hekime göre farklılaşabilir. Ben sıvının oluşumunu azaltan ve kıvamını incelten ilaç desteği de veriyorum. Süresi 1 haftadan 1,5 aya uzayabilir; genellikle düzelir. Ama bazen düzelmez; bu durumda sıvıyı bizim boşaltmamız gerekli olabilir.

 • kullanıcı
  FUNDA 13.01.2023 21:41:01

  İyi günler bende iki üç yıldır sol kulakta isitmede zorluk vardı kulağımda ağrı yok diye gitmemiştim kulak kiri birikmistir diye doktora gittiğimde sol kulagimda işitme kaybı var iç kulak ile ilgili olabilir dedi mr istedi sorun ne olabilir

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.01.2023 08:41:39

   Geçmiş olsun Funda Hanım; iç kulak tipi işitme kayıpları pek çok nedene bağlı olabilir. İşitme organı olan salyangoz (koklea), işitme sinirleri, beyin sapı ve bunların ulaştığı beyin bölgesine göre, işitme kaybındaki bulguları ayırdediyoruz. Doktorunuz işitme kaybının bu bölgelerle ilgisini düşünmüş ve görebilmek için film istemiş olmalı.

 • kullanıcı
  BURCU 8.01.2023 15:04:59

  Merhabalar.oğlum 5 yaşında ve kreşe başladı bu sene.Haziran ayından beri süren bir burun akıntısı var diyebilirim.ekimin başında oğlumda şiddetli kulak ağrısı ve kulak içinde şiddetli sesler ile başlayan halsizlik ve ateş meydana geldi. Kbb doktoruna gittiğimizde sıvı birikimi teşhisi ile 3 ay takip önerildi.bu süreçte 4 kutu antibiyotik kullandık,kortizonlu burun spreyi kullanıyoruz 1 aydır.Aralık sonunda kulaklarının açıldığını kendimiz anladık, normal sesler bile yüksek geliyordu.ama 3 gün sonra tekrar bir hapşırma,öksürük,burun akıntısı,halsizlik,ateş derken yine duyma problemi başladı.doktor kontrolümüz önümüzdeki cumartesi.sizin yorumunuz ne olur.doktor burnunun çok iyi durumda olduğunu ve bunun iyi birşey olduğunu söyledi,burnu tıkanmıyor zaten.gece horlama yok, ağzı açık uyuyor.geniz eti için tüp takılmadan önce ultrason çektirsek mi, geniz etinde bir problem yok gibi aslında, acaba allerjik mi? Boğazında bir hırıltı var balgamlı.çok uzun oldu.çok teşekkür ederim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   9.01.2023 10:01:42

   Merhaba ve geçmiş olsun; kulak sağlığı doğrudan burun açıklığı ile ile ilişkilidir. Sık hastalanmalar sebebiyle meydana gelen burun tıkanıklığı ve akabinde geniz eti büyümesi, orta kulakta sıvı toplamasına yol açabilir. Hastalıkları ve sonrasında meydana gelen geniz eti büyümesini tedavi etmemiz ve birlikte, hastalanmaları azaltacak önlemleri çocuk doktoru ve yuvayla belirlemek gerekir. Buna rağmen düzelme olmadığında kulak tüpü ve geniz eti ameliyatları gündeme geliyor.

 • kullanıcı
  S.D. 5.01.2023 17:19:19

  Merhaba hocam, ben yaklaşık 3 haftadır rahatsızım. doktor farenjit başlangıcı dedi fakat ben sirke gargarası vs ile geçirmeye çalıştım. antibiyotik kullanmadım. dün akşam kulağım tıkandı. normalde zaten biraz işitme kaybım vardı ve çocukken kulağım su toplamış, orta kulak iltihabı geçirmiştim. geniz etim alınıp kulağıma tüp takılmıştı. bu sabah doktora gittiğimde kulağımın yine su topladığını söyledi. antibiyotik, alerji ilacı ve burun spreyi yazdı. sizce geçer mi? kalıcı işitme kaybı olmasından çok korkuyorum.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.01.2023 09:39:15

   Saliha hanım geçmiş olsun, solunum yolu enfeksiyonlarında kulakta sıvı toplanması ile karşılaşabiliyoruz. Doğru teşhis ve tedavi ile bu durum sıklıkla düzelir. Ancak tedavi bitiminde kontrolde gidilerek bunun doğrulanması lazım; zira iyileşmezse başka önlemlerin alınması gerekli olabilir..

 • kullanıcı
  AYŞE 3.01.2023 20:18:48

  Merhaba doktor bey, torunumun mayıs ayında kulağına tüp takıldı ve akabinde geniz ameliyatı geçirdi. Kendisi 4 yaşında. Kulağındaki tüp erken düşmüş ve kulağında tekrar sıvı birikmesi yaşanmış doktor işitme kaybının %35 olduğunu söyledi. Neden geçer sıvı birikti ve bundan sonra nasıl bir yol uygulamaliyiz teşekkürler

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.01.2023 09:35:28

   Merhaba ve geçmiş olsun. Kulakta sıvı oluşumunu azaltan, çözülmesini sağlayan tedaviler uygulanabilir; ama buna rağmen yine düzelmezse, kulağına tekrar tüp takılması gerekli olabilir.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.