Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Kulakta Sıvı Toplanması (Seröz veya Efüzyonlu Otit)

Orta kulakta sıvı toplanmasının birincil nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum daha sık olarak çocuklarda görülmekle beraber bazen erişkinlerde de olabilir. Burun tıkanıklığı varken orta kulak boşluğunun havalanması bozulur ve orta kulakta vakum oluşur. Bunun nasıl olduğunu anlamak için, hemen burun deliklerinizi kapatıp yutkunun; kulaklarınızda bir çıtırtı ve vakum etkisini hissedebilirsiniz. Kısa süreli burun tıkanıklıkları, örneğin basit nezle ve grip ya da fizyolojik burun tıkanıklıklarında genellikle sorun yaratmaz. Fakat sinüzit hastalığında, burun içindeki işlevsel ve anatomik bozukluklarda ya da çocuklarda sık karşılaştığımız geniz eti ve alerji gibi hastalıklarda, yani kısacası uzun süreli burun tıkanıklığına yol açan koşullarda efüzyonlu otit (seröz otit) gibi durumları sıkça görüyoruz. Bazen bir üst solunum yolu infeksiyonu sırasında yapılan uçak yolculuğunda, özellikle uçak alçalırken orta kulakta basınç dengelenemediğinde de orta kulakta sıvı toplanabiliyor.

Kulakta Sıvı Toplanması Nasıl Tedavi Edilir

Orta kulakta sıvı birikmesi çoğu kez ilaç tedavileri ile iyileşir. Ancak bu tedavileri, hem orta kulaktaki sıvının geçtiğini görerek, hem de orta kulaktaki basıncının düzeldiğini ölçerek sonlandırmak çok önemlidir. Zira sıvının geçtiği fakat orta kulak basıncının hala vakumda olduğu durumlarda sıvı toplanması tekrarlayabilir. Orta kulak basıncındaki düzelmeyi Şengör KBB'de timpanometre cihazımızla kolaylıkla ölçebiliyoruz. Bununla birlikte kulakta sıvı toplanmasının tekrar etmesini önlemek için, buna neden olan burun tıkanıklığının da beraber ele alınması gerekir. Burun tıkanıklığına yol açan nedenin tedavi edilmemesi durumlarında seröz otitler tekrar edebilir, ayrıca sıvının geçmesi de güçleşir. Orta kulakta sıvı toplanması uzun sürerse hastanın işitmesi riske girebilir. Uzun süreli efüzyonlu otitlerde sıvının içinde oluşan toksik maddeler kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Bu olasılık çok düşük olsa da, ağır sonuçları olması nedeniyle, özellikle ilaçlarla tedaviye rağmen düzelmeyen seröz otitlerde, sıvının boşaltılmasını ve kulak tüpü takılmasını öneriyorum. Tüm bunların sebebi eğer geniz eti ise, sonradan tekrarlama olmaması için beraberinde geniz eti de alıyorum. Erişkin hastalarda burunla ilgili farklı ilaç tedavileri veya bazı operasyonlar gerekli olabiliyor.

Kulağa Tüp Takılması

Tüp takılması mikroskopik görüş altında çok hassas bir müdahaledir, çocuklarda narkoz altında yapılır ve ağrılı bir işlem değildir. Erişkinlerde ise, kulak tüpü çoğu kez narkoz gerektirmeden, kolaylıkla takılabilir.  Kulak tüpünü kulak zarının üzerinde 2-3 milimetrelik bir makara gibi düşünebilirsiniz; ortasındaki delikten orta kulağa hava girmesini sağlar. Kulak tüpü, kulak zarında bulunduğu süre boyunca orta kulağı ve kulak zarını vakum etkisinden korur. 3 ay ila 1,5 sene içerisinde kendiliğinden düşer, genellikle tekrar narkoz verilmesi gerekmez. Burun tıkanıklığı da beraber tedavi edilmiş çocuklarda, kulak tüpünün tekrar takılması gerekliliği yok denecek kadar azdır.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Feyza arslan 22.10.2020 14:36:25

  Merhaba Atilla bey yardımınıza ihtiyacım var çocuğum 15 yaşında kulak çınlaması var 1 aydır ilk baslarda duramiyordu şimdi çok azaldı yüzde 80 kadar gitti kulaktaki sıvı ile ilgili olabilirmi ve sizce ne zaman geçer

  • Atilla Şengör 24.10.2020 10:50:10

   Feyza Hanım geçmiş olsun. Çınlama kulakta sıvı toplanmasına da bağlı olabilir, iç kulakla ilgili başka durumlara da. Bunların tedavileri ve iyileşme süreleri değişir; bazısı iyileşmeyebilir. Muayene ve bazı testlerle önce teşhisleri belirlemeliyiz; ardından tedavi ve takiplerle süreçler hakkında ancak bu şekilde bir öngörüde bulunulabilir.

 • Oğuz 20.6.2020 19:41:00

  Doktor Bey benim 12 yaşında bir kızım var. 3-4 ay önce şiddetli nezle sonrası kulakta dolgunluk, tıkanıklık hissi olduğunu esnedikçe açıldığını söyledi. 1 ay önce de geniz akıntısı başladı. Ara arada kulağından sıvı akıyormuş gibi hissettiğini söyledi. Virüs araya girdiği için doktora gitmek istemiyor. Ben sağlıkocağına sorduğumda yardımcı olmak için evde açılmamış antibiyotiği varsa içsin dedi. 3-4 gündür içiyor daha geçmediğini söyledi. Sizce bu durum tehlikeli mi? Tüp takılma gibi bir şey söz konusu olabilir mi, olursa da bu virüs döneminde korktuğu için başka bir tedavisi var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Dr. Atilla Şengör 26.6.2020 18:09:00

   Oğuz Bey geçmiş olsun, grip ve geniz eti büyümesi ile ilgili olarak çocuklarda kulakta sıvı toplanması ya da östaki borusunun iyi çalışmaması gibi durumlar gelişebiliyor. Bu tip durumlarda önce haftalarla tedavi yaparız; ancak bu tedaviler etki etmezse operasyonlarla ilgili düşünceler aklımıza gelir. Antibiyotiklerin iltihaplı durumlarda etkili olması beklenir ve tedavi süresi 7 ila 14 gün arasında değişir. Eğer iltihaplı bir durum yoksa, örneğin sadece “efüzyonlu otit” ise (iltihapsız sıvı toplaması) antibiyotiğin faydası da omayabilir. Benim muayenehanemde salgınla ilgili tüm tedbirleri aldık; gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

 • Ecem 11.6.2020 15:54:00

  Merhabalar. Ben bir aydır kulaklarda uğultu, ağrı ve tıkanıklık ile basınç hissediyorum. Hatta tıkanıklık bazen o kadar fazla ki uyuşmuş gibi oluyor kulaklarım ve işitme kaybından şüpheleniyordum. Yüksek sesler resmen kulağımın içini deliyor gibiydi aşırı tedirginlik ve hassasiyet başlamıştı seslere karşı. 2 kez doktora gittim ilk doktor işitme testi istedi ama işitme kaybı olmadığını normal değerlerde olduğunu söyledi. Ama ben 1 aydır ağrısına duramıyorum. 2. kez gittiğim doktor da bir şey yok kulak zarı biraz matlaşmış dedi. Bana ne çözüm yolu gösteriyorlar ne hastalık bulabiliyorlar. Psikolojim bozuldu artık bu basınç hissi yüzünden. Bu kulak ağrısı genzime de vuruyor. Kafamı sağa sola eğdiğimde sürekli basınç değişikliği oluyor kulaklarımda, tıkanıyorlar. Çok derin nefes aldığımda ya da çok derin nefes verdiğimde de sanki kulak zarım içeride bir oraya bir buraya gidiyormuş gibi hissediyorum zorluyor kulaklarımı. Nedeni östaki borusuyla ilgili olabilir mi acaba? Çok tıkalı hissediyorum çünkü kulaklarımı.Ne yapmalıyım bana bir öneri verebilir misiniz?

  • Dr. Atilla Şengör 11.6.2020 18:39:00

   Östaki borusunun bir sorunu olabilir. Hatta fazla geçirgen, yani patulous tuba (patent tuba) dediğimiz durumda bu belirtilerle karşılaşıyoruz. Nefes alıp verirken kulak zarındaki hareketi inceleyerek ve timpanometri testleriyle bunu teşhis edebiliriz. Bundan sonra tedavi önerileri de yapılabilir.

 • Hüseyin DALAK 5.6.2020 20:18:00

  Hayırlı akşamlar Hocam 50 yaşındayım. 4-5 gündür, başımı öne eğerken ve namazda secdeye giderken, sağ kulağımda, derin bir suya taş atarken duyduğumuz o sesi, duyuyorum. Hiç bir ağrı hissi yok. Fakat psikolojik olarak çok etkileniyorum. Kronik geniz akıntım ve hafif sinüzit rahatsızlığım var. Orta kulaktaki su hissi, buna bağlı mı oluştu, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Koronavirüs nedeniyle, sağlık kuruluşuna gitmek istemiyorum. Bu konuda bilgilendirebilirseniz minnettar olurum. Selam ve saygılarımı sunuyorum.

  • Dr. Atilla Şengör 9.5.2020 13:27:00

   Hüseyin Bey, burun-sinüs sorunlarında orta kulak basıncı ve sağlığı olumsuz etkilenebilir. Buna bağlı kulak zarının titreşimi bozulduğunda, yutkunma sırasında normalde de olan kulak çıtırtısı daha fazla duyulabilir; aynı şekilde iç sesler o tarafta duyulabilir veya yankılanma, uğultu vs. olabilir. Ama iç kulak hastalıkları dahil pek çok başka sebep de olabilir. Bunları ancak muayene ve bazı testlerle ayırdedebiliriz.

 • Büşra 11.5.2020 15:48:00

  Hocam yüksek seste kayıp östaki tüpü tıkanıklığından olur mu ?

  • Dr. Atilla Şengör 11.5.2020 20:34:00

   Östaki tüpü tıkandığında oluşabilen işitme kayıpları çok çeşitli olabilir. Zira östaki borusu tıkanması orta kulak basıncı bozukluğu, kulak zarı çökmeleri-delinmeleri, kulakta sıvı toplaması-otitler ve hatta iç kulağın etkilenmesi gibi çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bunlar da işitmede farklı tiplerde, farklı seviye ve frekanslarda kayba neden olabilir. Elbette bu durum tıkanıklığın şiddeti ve süresiyle de ilişkilidir. Bunları ve çözümlerini endoskopik muayene ve bazı testlerle belirleyebiliriz.

 • Gökhan 28.4.2020 20:18:00

  Hocam merhaba yaşım 37 kulaklarımda sessiz bir ortamda sürekli çınlıyor Ve yutkunurken zorlanıyorum önemli birşey değildir inşallah

  • Dr. Atilla Şengör 28.4.2020 13:19:00

   Gökhan Bey, bu durumlarda tiz seslerde (yüksek frekanslarda) iç kulak tipi (sensörinöral) işitme kaybı olabilir diye düşünürüz. Kulak muayenesi ve odiogram gibi testlerin yapılması iyi olur. Böyle bir teşhis konulursa sebebine yönelik araştırma yapılabilir ve ilerlemesi önlenmeye çalışılır.

 • Hasan D. 26.4.2020 13:39:00

  Hocam merhaba, 4 yaşında bir kızım var. Kulakta sıvı birikmesi kaynaklı, işitme azlığı oluştu. Burun spreyi, kulak damlası ve antibiyotik tedavisi önerdi doktor, kullandık, bir kaç hafta sonra düzelme gerçekleşti. Bir kaç ay sonra tekrar kontrole gittik, hala sıvı olduğu söylendi ve yine sprey,damla ve antibiyotik verdi doktorumuz. Yine kullandık, yaklaşık 1 aydır sorun yoktu. 2-3 gündür yine burun tıkanıklığı, işitme azlığı yaşadığını gördüm kızımın. Burun açık, ağzını kapattığında nefes alabiliyor, ancak tıkalı gibi genizden konuşuyor hissi var. Normal ses tonu ile konuşulduğunda duymuyor. 1 ay ara ile 2 kez aynı tedaviyi uyguladık, kulak kiri temizlendi, yine aynı sorun tekrarladı. Görüş ve önerilerinizi almaktan mutluluk duyacağım.

  • Dr. Atilla Şengör 26.4.2020 16:14:00

   Hasan bey geçmiş olsun, kızınız tekrar hasta oluyor olabilir veya ev ortamı/mevsim itibari ile alerjisi başlamış ya da geniz eti şişmiş olabilir. Bu durumda bahsettiğiniz belirti ve hastalıklar tekrarlayabilir. Orta kulak havalanması bozulursa sıvı da toplayabilir. Ancak önceki tedavilerle düzelme olmuş olması iyidir; tedaviyle tekrar düzelebilir diye düşünürüz. Ancak teşhislerini ve tedavilerini ben yapmadığım için, size körlemesine bir tedavi vermem doğru olmaz; yine doktoruyla temasa geçseniz daha doğru olur.

 • Esra 7.3.2020 20:18:00

  Hocam merhaba, 1 yıldır sağ kulağımda tıkanıklık ve işitme kaybı vardı. 3 hafta önce bir KBB uzmanına gittim. Burnumun iç yüzeyinde mikrop olduğunu söyledi. A ay boyunca flx..nase sprey, ak..t 500 mg ve er..stin hap verdi. İlaçlarım bugün bitti ama kulağımda henüz hiçbir açılma olmadı. Bundan sonraki süreç nasıl olmalı, 1 kutu daha antibiyotik kullanmalı mıyım ?

  • Dr. Atilla Şengör 9.3.2020 12:38:00

   Esra Hanım Merhaba, önce doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Buna rağmen teşhis ve tedaviniz konusunda şüpheleriniz devam ederse, teşhisinizi benim yapmamı isterseniz, bunun için randevu alıp gelebilirsiniz.

 • Muhammed KANIK 23.12.2019 18:17:00

  Hocam merhabalar. 4 yaşındaki çocuğumuzda kulakta sıvı mevcut. Antibiyotik tedavisi verildi ve uyguluyoruz. 1 hafta sonra geçmiş olmazsa ameliyat ihtimali değerlendirilecek. Antibiyotik tedavisinin yanında bir öneriniz olacak mıdır? Teşekkürler

  • Dr. Atilla Şengör 24.12.2019 14:37:00

   Muhammet Bey, sıvının oluşmasını azaltan ve kıvamını incelten ilaçlar var. Ayrıca bu durum genellikle burun tıkanıklığına bağlı geliştiği için, burun açıcı tedavi de eklenmesi gerekebilir. Fakat bunları muayenesini yapmadan, genel klinik durumunu bilmeden veremeyiz. Bunları doktorunuzdan da talep edebilirsiniz.

 • Hakan 8.12.2019 20:18:00

  hocam merhaba alerjiye baglı olarak bu donemde surekli burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak orta kulak ta sıvı sorunu yaşadık. doktorumuz au..ntin antibiyotik kullanmamızı onerdi. ancak bir hafta kullanıp kontrole gittiğimizde sıvının tam tersine daha da artmış oldugunu doktorumuz soyledi. bu nasıl olabilir yanlış bir tedavimi soz konusu. ilginize teşekkür ederim

  • Dr. Atilla Şengör 8.12.2019 11:37:00

   Hakan Bey geçmiş olsun, antibiyotik kullanıldığına göre doktorunuz muayenesinde iltihabi bir durum da belirlemiş olmalı. Çünkü olağan koşullarda orta kulakta sıvı iltihapsızdır ve alerjide de antibiyotiğin etkisi olmaz. Bu gibi durumlarda genellikle, ortta kulaktaki sıvının akışkanlığını arttıran ve oluşumunu azaltan ilaç tedavileri ile birlikte alerjiye karşı da ilaç ve spreyleri kombine ederiz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.