Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • Murat 16.10.2020 17:57:45

  Mrb ben sag kulak tıkanıklığı icin doktora gittim tikali oldugunu söyledi ve vakum la temizledi ama hiç bir fark yok kulagimda kaç gün içinde normale döner kukagim

  • Atilla Şengör 18.10.2020 17:16:34

   Geçmiş olsun, normalde kulak kirinin tamamı temizlendiğinde, duymanın düzelmesi gerekir. Ama bazen başka türlü işitme kayıpları da eşzamanlı olabiliyor. Bu durumda kulak temizliği tek başına fayda etmeyebiliyor. Bazı işitme testleri ile bu durumlar araştırılıp tedavisi belirlenebilir.

 • Yeşim 2.10.2020 12:34:58

  Merhaba size bir tıp öğrencisi olarak ulaşıyorum. Pandemiden dolayı yurttaşındayım ve hala dönemiyorum.11 gün önce orta kulak iltihabı teşhisi kondu, aug .mentin ve burun spreyiyle tedaviye başlandı. Sonrasında dış kulağımda da ağrı olunca antibiyotikli kulak damlası eklendi. Şiddetli ağrılarım geçti ancak kulağımda işitme kaybı vardı. Kontrole gittiğimde kulağım aspire edildi ancak muayene sonrasında hala kulak zarının arkasında çok fazla iltihap olduğu, 12 günlük antibiyotik sonrası düzelme olmazsa 10 günlük kortizon tedavisine başlamam söylendi. Aspirasyondan sonra kulağım biraz daha açıldı, tıkanıklık hissi biraz azaldı ve daha iyi duymaya başladım ancak damla kullandıktan sonra yine tıkandı ve şu an damladan dolayı mı yoksa iltihaptan dolayı mı tıkanıp anlayamıyorum. Kortizon tedavisine muayeneye gitmeden başlamamı söyledi ve şimdi ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Sebebini nasıl anlayabilirim yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  • Atilla Şengör 7.10.2020 16:55:48

   Doktor Hanım geçmiş olsun. Klinikte bir diyapozon bulabilirseniz, bunu titreştirip ön-üst dişlerinize hafifçe değdirin. Buna “Weber testi” denir. Diyapozon titreşimini/ tınısını eğer hasta kulağınızda duyuyorsanız, bu durum iletim tipi işitme kaybına işaret eder. İletim tipi işitme kaybı kulak damlası etkisi, orta kulak iltihabî veya dış kulak yolu iltihabına bağlı olabilir. Kortizonlu tedaviler genellikle iç kulak tipi işitme kayıplarında kullanılır. Eğer titreşimi hasta kulağınızda duyarsanız, kortizon tedavisine gerek olmayabilir. Ama hasta olmayan kulağınızda duyarsınız, o zaman hasta kulağınızda hakikaten iç kulak tipi bir işitme kaybı olabilir.

 • Ayşe 11.9.2020 13:55:09

  Hocam iyi günler, kulak tıkanıklığıma doktorun verdiği gliserinli bir karışım kullanıyorum fakat banyodan 3 saat sonra kulağıma damlattığımda boğazıma doğru bir çok hafif bir akıntı oldu endişelenmem gereken bir şey var mıdır?

  • AtillaŞengör 12.9.2020 20:09:09

   Ayşe Hanım, kulak kanalına damlatılan herhangi bir damlanın orta kulağa geçmesi, kulak zarı tarafından önlenir. Yani dış kulak yolu ile orta kulak boşluğu arasında sağlam bir kulak zarı bulunur. Damlatılan kulak damlasının, boğazda hissedilebilmesi için, kulak zarında delik olması ve damlanın orta kulaktan östaki kanalı yoluyla denize ve boğaza akması gerekir. Kronik otitli, kulak zarı delik olan hastalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda gliserinli damlaların kullanılması önerilmez. Kulak kirinin mikroskop altında vakumla çekilmesi (aspirasyonu) uygun olur.

 • Kübra 25.8.2020 22:30:16

  Merhaba hocam. Kirden dolayı kulak tıkanıklığım vardı doktora gittim. Bana Ser.otis kulak damlası verdi. 2 hafta kullan tekrar gel. Vakum ile temizleyeceğim dedi. Damlayı damlatınca kulağımda tıkanıklık yapıyor geri geçiyordu. Ama son birkaç saattir hiçbirşey duyamıyorum uğultu gibi geliyor sesler. Çok sıkıntı yaşıyorum. Bu durumda Ne yapmam gerekir. Damlayı kullanmaya devam etmeli miyim

  • AtillaŞengör 10.9.2020 15:30:42

   Merhaba, kulak damlaları da tıkanıklık yapabilirler. Ben bu nedenle kulak kiri için damla vermek yerine, mikroskop altında vakumla birikintileri o anda temizlerim. Hastayı görmeden verilmiş tedavilerde değişiklik yapmak doğru olmaz; doktorunuza danışmalısınız veya şikayetleriniz devam ediyorsa bizden randevu alıp gelebilirsiniz.

 • Elif Zenit 24.8.2020 11:52:06

  Hocam merhaba ben bir kaç gün önce kulak çınlaması şikayeti ile aile hekimine gittim gliserin ve sipr.gut diye damla verdi yalnız kullandıktan sonra tıkanıklığım arttı kulağımda kir olduğunu söylemişti bu durum düzelir mi nasil olacak bilgi verir misiniz.

  • AtillaŞengör 24.8.2020 15:04:52

   Elif Hanım, kulak kiri çok sertse bunu yumuşatmak için gliserin, kulak kanalı infeksiyonu varsa antibiyotikli damlalar verilebilir. Bu damlalar kendileri de tıkanıklığa sebep olabiliyorlar; bu nedenle ben genellikle bunun yerine kirini, mikroskopik görüntü altında aspire ederek, yani vakumla temizlerim. Bu durumda sizde bu birikintilerin ya kendiliğinden akarak ya da hekim tarafından temizlenmesi gerekir. Bundan sonra kulak zarı, orta kulak sağlığı veya yine çınlamaya sebep olabilecek iç kulak hastalıkları değerlendirilebilir.

 • Beyza 14.8.2020 14:56:24

  Hocam merhaba benim iki kulağımda da kulak zarım delik. Yakın bir zamanda birinden ameliyat olacağım ve kontrole gittiğimde doktor kulağımı temizlemesi için oksibor adında bir damala verdi. Bir kulağımda kullandım ve kulağımda seslere karşı hassasiyet oluştu. Tıkanık ve doluluk hissediyorım. Sizce bunun nedeni nedir?

  • AtillaŞengör 15.8.2020 14:59:23

   Kulak zarı delikse, belirtileriniz pek çok duruma bağlı olabilir. En doğrusu doktorunuza kontrole gitmeniz olur.

 • Sibel Demir 11.8.2020 23:03:30

  Merhaba doktor bey kulağımda bikaç aydır çınlama var 2 kere işitme testi yaptırdım ikisindede işitme kaybı çıkmadı bu çınlama beni çok rahatsız ediyor özellikle geceleri ara ara kulağımda dolgunluk oluşuyor yutkunduğumda çıt sesi diyorum bazende nefes alma sesimi yoğun şekilde duyuyorum sizce bu çınlamayın tedavisi bulunabilecek mi yoksa alışmalı mıyım

  • AtillaŞengör 15.8.2020 14:55:16

   Testlerde veya yorumlarında hata olabilir. Çınlama varsa, bazı frekanslarda duyma kaybı olması beklenir. En azından orta kulak basıncı bozuk olabilir. Önce teşhisler doğru yapılmalı; buna göre tedavisi olup olmadığı anlaşılabilir.

 • Sezcan 11.8.2020 22:48:34

  Doktor bey 4 ay oldu kulağım tıkalı yutkunma sırasında çit sesi geliyor tup sesi geliyor nasıl geçer bu yani nasıl açılır kulağım.

  • AtillaŞengör 11.8.2020 22:48:47

   Sezcan Bey, Nisan ayında, kulak tıkanıklığınızın grip sonrasında olmuş olabileceğini belirtmiştiniz. Bunun orta kulakta sıvı toplamasına bağlı olabileceğini düşünmüştük. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle sizi görememiştim. Kulağınızda aynı durum devam ediyor olabilir; fakat bu kadar uzun sürdüğü için başka tip bir işitme kaybına da dönüşmüş olabilir. Artık hastaları görebildiğimize göre, randevu alıp bana veya bir başka meslektaşıma görünmeniz gerekir. Buna göre muayene ve bazı tetkiklerle teşhis ve tedavi belirlenebilir. Daha fazla gecikmemenizi öneririm.

 • Erk Egemen Avcı 6.7.2020 15:48:00

  Hocam ben duştan sonra peçete ile silerken kiri içeri ittim.İşitmede sıkıntı yok ancak kulağımda bir şey olduğu hissi var.Ve elimle kulağımın altından hafif iter gibi yapınca tıkanıyor kulak memesinden çekince düzeliyor.Ama içerde bişey olduğu hissi hafiften var.Eczacı Sipr.ogut verdi.Günde 4 kere damlat dedi.Bu işe yarar mı?

  • Dr. Atilla Şengör 7.7.2020 12:51:00

   Bahsettiğiniz damla antibiyotikli, kulak kanalı iltihabında işe yarayabilir. Şikayetleriniz kulak kirine bağlıysa bunu temizlemek gerekir.

 • Yunus 30.6.2020 19:28:00

  İyi günler hocam bugün KBB doktoruna gittim giliserin verdi kulaklarına 15 gün çok gel yikayacam kulağımın birine döktüm mahvoldum yanlız. Benim zarda delik vardı giliserin dokmek zararlimi tşk ederim

  • Dr. Atilla Şengör 4.7.2020 14:29:00

   Yunus bey geçmiş olsun, keşke KBB doktorunuza kulak zarınızda delik olduğunu söyleseydiniz. Zira gliserin kulak kirini eriterek kulak kanalına, kulak zarına ve hatta kulak zarı delikse orta kulağa dahi yayılmasına sebep olabilir. Bu iyi bir durum değil; iltihaplanmaya sebep olabilir. Hemen doktorunuzla temasa geçmenizde fayda var. Ben bu olasılıklar nedenle genellikle gliserin önermiyorum, doğrudan mikroskop altında aspiratörle temizlik yapıyorum.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.