Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Yorumlar
 • kullanıcı
  ŞEYMA 24.01.2023 11:29:04

  Hocam merhaba,sol kulağım 2 gündür tıkalı KBB doktoruna gittim işitme t.e.s.tine yönlendirdi sonuca göre de sıvı toplanması var denilip ve bana direk sol kulağınızda işitme kaybı var böyle yaşamaya alışmalısınız dedi psikolojim bozuldu.Dalman sprey verildi.Süreç nasıl olur lütfen yardımcı olurmusnuz geçici midir?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.01.2023 14:40:59

   Merhaba Şeyma Hanım; orta kulakta sıvı toplanması varsa, bu genellikle ilaç tedavisi ile iyileştirebildiğimiz bir durumdur. Ama esas hastalıkla hastaya söylenen her zaman aynı olmayabiliyor. Muayenenizi yapıp, tetkikleri incelediğimde bunların teyidini yapabilirim.

 • kullanıcı
  MEHMET 23.01.2023 14:20:44

  Hocam yaklaşık 6 7 gündür kulağım az duymaya başladı duştan sonra uyuduğumda sabah bu şekilde uyandım çıt çıt sesler geliyor esnedikçe ne yapmam gerekiyor

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   23.01.2023 20:13:07

   Geçmiş olsun, bir KBB Uzmanına gitmekte fayda var. https://www.milliyet.com.tr/pembenar/op-dr-atilla-sengor/kulagim-tikandi-nasil-acabilirim-2912656 linkindeki yazımı okyabilirsiniz.

 • kullanıcı
  KAAN B 20.01.2023 13:08:53

  İyi günler doktor bey 2 gündür yaşadığım soğuk algınlığı sonrası hafif bir boğaz ağrısı kaldı ama son 24 saattir süregelen tek taraflı kulak tıkanıklığı meydana geldi. Soğuk algınlığıyla beraber geçer mi yoksa bir doktora görünmeli miyim? Teşekkür ederim şimdiden.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   20.01.2023 16:36:22

   Merhaba geçmiş olsun. Doktora görünmekte fayda var, zira bazen artarak orta kulak iltihabîna gidebiliyor

 • kullanıcı
  İREM 18.01.2023 16:16:08

  Merhaba hocam şu an şiddetli bi gruppe boğuşuyorum. Boğazım ağrımıyor ama sağ kulağım ağrıyor iğneleniyor ve tıkanmış gibi hissediyorum yutkunurken cıt çıt ses geliyor kulağımdan. Kulak damlası damlatinca çok acıdı bunun sebebi nedir acaba.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   18.01.2023 18:38:45

   İrem hanım geçmiş olsun griple birlikte orta kulakta basınç bozukluğu, sıvı toplanması veya orta kulak iltihabı meydana gelebilir. Sizin bugğn veya yarın bir kulak burun boğaz uzmanına gitmenizde fayda var; ben sizi en erken Cuma görebilirim, yarın tüm gün ameliyattayım

 • kullanıcı
  SEMA S 17.01.2023 22:56:56

  İyi akşamlar doktor bey kızımın kulak ağrısı ve kan gelmesi şikâyeti ile doktora gittik damla kaşıntı ve yanma yaptı ismi ot.pax kullanmaya devam etmelimiyim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   18.01.2023 11:46:05

   Sema Hanım geçmiş olsun. İlaçlarla ilgili bu durumu hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Teşhis ve tedavisini ben belirlemediğim için, kızınızın muayenelerini yapmadan bir öneride bulunmak doğru olmaz.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.