Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  FATMA 14.09.2022 13:29:36

  Merhaba hocam ben kbb ye gittim bana sol kulağımda kir sag da ise kulak zarı delik dediler ve s.i.p.r.o.g.u.t plus ve boriclean kulak damlasi verdiler s.i.p.r.o.g.u.tu 3 damla boricleanı da 10 damla diye verdiler kulandım ve sol kulağimda cok ağrı oluştu ve tıkandı ne yapabilirim

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   15.09.2022 09:45:48

   Geçmiş olsun; kulak zarı delik olduğunda damlalar orta kulağa geçebilir. Orta kulak döşemesi/mukozası hassastır ve bunlardan etkilenebilir. Bu tip bir etki yaşandığı doktora haber verilmelidir; buna göre tedavide düzenleme yapılır.

 • kullanıcı
  SUDE 11.09.2022 10:36:15

  Hocam merhaba aylardır arada kulak ağrım oluyor sinüzitten sonra başkadı bir sabah uyandın kulağımda ani sancılar oluştu acile gittim akıntı var dedi ama acil doktoruydu s.i.p.r.o.g.u.t ve k.l.a.m.o.k.s antibiyotik verdi kbbye görünemedim ve ara ara ateş yapıyordu ama damladan sonra arka sağ diş kemiğim ağrıyor sorunumun ne olduğunu anlayamadım diş mi kulak mı işin içinden çıkamadım sağ kulağımdı arada başıma vuruyor sağ bölgemde boynuma kadar

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   14.09.2022 13:50:28

   Merhaba Sude Hanım, bahsettiğiniz tipte ağrıyı o bölgede kulak hastalıkları, diş veya çene eklemi hastalıkları yapabilir. Ayrıca lenf bezi şişmeler, boğaz, gırtlak ve boyun yapılarına bağlı da yansıyan ağrılar olabilir. KBB bölgelerindeki hastalıkları endoskopik muayeneler ile değerlendirip teşhise ulaşabiliyoruz; sizi de bekleriz. Buna göre, bir sebebe rastlamazsak bir Diş Hekimine de gidebilirsiniz.

 • kullanıcı
  RABİA 9.09.2022 23:06:49

  Merhaba hocam benim sağ kulağım temizlendi ve kulağımda aspe dediler o yok olunca antibiyotik ve s.i.p.r.o.g.u.t plus kullanıyorum ama kulağımda uğultu ve yutkunlamda ses geliyor doktor bana sabah 5 damla öğlen 5 damla akşam beş damla dedi acaba damla yan etki yapmış olabilir mi sağ kulağım ağrıyordu şuan ağrı yok ama uğultu ve yutkunlama sesi var

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   10.09.2022 08:37:33

   Merhaba Rabia Hanım; iltihaba ait birikintiler varsa bunlar da kulak kanalını tıkayabilir ve bahsettiğiniz belirtilere yol açmış olabilir. Ama diğer bir olasılık, enfeksiyon kulak zarına ve kemikçiklerde de hasar bırakmış olabilir. Bunlar da kulak tıkanıklığı ve uğultu yapabilir. En doğrusu, mikroskopla muayene etmek, varsa birikinti ve kalıntıları ince bir aspiratörle temizlemek ve kulak zarını görerek teşhisi belirlemek olur. Bu amaçla önce kendi doktorunuzla temasa geçmeniz yerinde olur.

 • kullanıcı
  CEYLİN S 30.08.2022 14:06:53

  hocam merhaba yaklasık 1 hafta once sag kulagımda hafif bir agrı vardı doktora gittim orta kulak iltihabı dedi damla ve antibiyotik verdi bunları kullandım agrı azalmaya basladı hatta neredeyse yok oldu ertesi sabah uyandıgımda sag kulagımda cok ciddi bir agrı ve aynı zamanda tıkanıklık oldu yani sesler cok boguk geliyordu bu agrı saatler gectikce daha cok artmaya basladı ve suanda aynı sorun var kulak agrısı ve tıkanması acaba tıkanma damladan dolayı mı oldu kullanmaya devam etmeli miyim veya tekrardan doktora mı gitmeliyim ne yapıcam bilmiyorum

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   3.09.2022 11:51:17

   Ceylin Hanım geçmiş olsun. Umarım doktorunuzla temasa geçmişsinizdir ve daha iyi durumdasınızdır. Orta kulak iltihabı bir günde geçmez; verilen antibiyotiğin etkisinin başlaması bile 48 saati bulur. Bahsettikleriniz orta kulak iltihabına ait belirtiler olmalı, fakat damlaların kendisi de elbette tıkanıklık yapabilir.

 • kullanıcı
  ELİF A 21.08.2022 10:21:07

  Hocam merhabalar 6 ay önce dış kulak enfeksiyonu geçirdim çok ağrılı bir dönemdi atlattık derken yine aynı kulakta dış kulakta aynı rahatsizliklar başladı kulak tıkandı direk KBB acile gittim s.e.f 1000 antibiyotik ve s.i.p.r.o.g.u.t damlası verdiler ağrım yok ama bu tıkanıklık bu damlayla gecermi ne kadar süre bekledikten sonra tekrar gitmeliyim hastaneye.kulagimin önünde bir tabaka var ve damlanın kulağın iç kısmına gittiğini düşünmüyorum.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   24.08.2022 11:23:10

   Merhaba Elif Hanım; doktorunuzun teşhisi yönünde verdiği tedaviye güvenmelisiniz. Tedavi bitiminde kontrole gitmelisiniz. Ama bazen birikintiler ile infeksiyonun kendisi tıkanıklığa sebep olabiliyor. Bu durumda benim tercihim, kulak kanalının mikroskop altında temizlenmesidir. Bu şekilde hem kulak açılabilir hem de verilen damlanın etki etme olasılığı da artar.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.