Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı
  MEHMET D 10.05.2022 13:38:54

  Merhaba hocam. Timponoplasti olalı 4 ay oldu, fakat kulağım hala tıkalı. Doktoruma soruyorum zarda bı sorun yok diyor. Fakat kulağım tıkalı ve bu beni çok rahatsız ediyor. İlk günden beri aynı sıkıntı var. İlk başlarda ara sıra kulağım açılıyordu fakat artık sürekli tıkalı. Zamanla geçer mi yoksa başka birşey mi var.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   11.05.2022 12:24:05

   Merhaba Mehmet Bey, geçmiş olsun. İyileşme süreçleri henüz tamamlanmamış olabilir. Bu sebeple, verdiği süre tamamlanıncaya kadar doktorunuzun takiplerini sürdürmeli, önerilerine uymalısınız.

 • kullanıcı
  ADNAN 27.04.2022 14:01:09

  Bende bas agrisi oldu kusma sonrda dolgunluk oldu cinlma var suan cok doktora gitim ic kulak tansion dediler

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   28.04.2022 10:27:44

   Geçmiş olsun Adnan Bey, bu Meniere dediğimiz bir hastalık olabilir. Fakat bu hastalıkta baş ağrısı değil de genellikle baş dönmesi oluyor. İç kulak hastalıkları üzerine yoğunlaşmış bir meslektaş veya migrenle ilişkili olabileceği için bir Nöroloji Uzmanı size yardımcı olabilir.

 • kullanıcı
  ÖZGÜR 5.03.2022 19:20:06

  Merhaba.Bundan 2 ay önce farklı iki doktor tarafından kulak zarımda mantar olduğu söylendi.İki doktorda nibulen damla kullanmamı söylediler.İki ay sonunda bir ara hafifleme olsa da yine başladığım noktadayım.Çınlamalar ve dolgunluk hissi arttı.Başka bir öneriniz varsa şimdiden teşekkürler.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.03.2022 15:31:36

   Özgür Bey Merhaba; ben bu tip durumlarda mikroskobik görüş altında ince bir aspiratörle kulak mantarını doğrudan temizlemeyi tercih ediyorum. Eş zamanlı mantarı öldüren bir solüsyonu da uyguladıktan sonra, belirli aralıklarla bu işlemi tekrarlayarak tedavi etmeye çalışıyorum. Pansuman aralarında, hastanın bazı karışımları kullanmayı sürdürmesi (kulak zarı delik değilse) gerekiyor; mantara yol açabilecek bazı koşulları da ele alarak, bu şekilde çoğu kez sorunu çözebiliyorum. Sizi de beklerim.

 • kullanıcı
  HEYBETNUR 5.02.2022 10:39:04

  Hocam iyi günler KBB a gittim sag kulağımda sıvı fazlalığı varmış ve katılaşmış bu nedenle baş dönmem var. Hap verdiler ama hiç bir faydası olmadı ben gliserin damlası kullansam zararı olurmu?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   6.02.2022 17:18:03

   İyi günler ve geçmiş olsun. Kulağınızı görmeden gliserinin zararı olup olmayacağını bilemem. Eğer kulak zarında açıklık varsa gliserinin zararı olabiliyor. Yazdıklarınıza göre sorun orta kulakta sıvı toplanmasıysa ,ayrıca faydası olmasını da beklemeyiz.

 • kullanıcı
  ERHAN B 31.12.2021 21:43:46

  Hocam,benim kulak zarı ikiside delik,5-6 senedir işitme cihazı kullanıyorum,geçenlerde işitme azlığı yaşamaya başladım,doktora gittim,kulak kiri var,aspiratörle alamam,kir çok sert kulağın kanar dedi,gliserin verdi onu 1 hafta kullanacağım,ama gliserin kulağımı çok yakıyor,kullanmak istemiyorum,acaba kulak zarı delik olduğundan mı kulağım damla koyduktan sonra acıyor,..

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   1.01.2022 13:29:56

   Erhan Bey, az önce de benzer bir soruyu yanıtladım. Kulak zarı delikse, gliserin kullanılması halinde bunun orta kulağa gitmesi kaçınılmazdır. Bu damlanın yapısı alkol özelliğinde olduğu için, orta kulak mukozasında yanma hissine neden olabilir; ayrıca kulak kiri eriyerek orta kulağa yayıldığında bazen iltihaplanma oluşabiliyor. Oysa kulak kirini mikroskop altında aspiratörle temizlemek çoğu kez olanaklıdır; hassas davranıldığında ve ince araçların varlığında bu uygulama sıkıntı vermeden yapılabilir.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.