Fear of flying woman in plane airsickKulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Konuyla İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
 • kullanıcı icon
  Süveybe Deniz 22.11.2020 17:42:28

  Merhaba Atilla bey Yaklaşık 3 hafta önce sağ kulağımdaki ağrı ile birlikte tıkanıklık için acile gitmiştim. Gittiğim zaman kulağımın enfeksiyon kaptığını söyleyerek siprogut kulak damlası ile amoklavin antibiyotik verilip 1 hafta kullanmamı ve eğer sonuç değişmezse kbb a gitmem söylendi. İlaçları kullanmama rağmen 1 haftanın sonunda yine küçük bir rüzgarda bile ağrılar yapmaya başladı. Kulağımda bir değişiklik olmadığı için kbb a gittim ve ilgilenen doktor kulağımda kir oluştuğunu söyleyerek gliserin verdi ve bunu 10 gün kullanıp ardından kulağımı temizletmemi söyledi. Reçetesinde günde 3 kere 4 er damla olmak üzere gliserini damlatmamı söylemiş, 3 gündür kullanıyorum ve şu an kulağımda AŞIRI rahatsız edici bir ağrı ve bununla birlikte yine tıkanıklık var. Bulunduğum yerde kbb bölümü yok bunun yüzünden sürekli uzun yol gitmek istemiyorum kulağımı düşünürken Covid olacağım ama ağrımdan da duramıyorum ne yapmalıyım?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 24.11.2020 14:06:31

   Merhaba, burada teşhisleri gözden geçirmek gerekir. Kulak kanalının ve zarının görülebilmesi için kulak kirinin temizlenmesi gerekir. Tıkanıklık sadece kire bağlıysa, temizlenince açılacaktır. Bu temizleme, olanak varsa mikroskop altında aspiratörle yapılabilir. Diğer yandan, zaten ancak bu temizlikten sonra ağrı yapan sebep görülebilir; teşhis ve tedavi belirlenebilir. Malesef bunun başka yolu olmayabilir.

 • kullanıcı icon
  Meltem 17.11.2020 02:55:24

  Merhaba hocam.Yaklaşık 5-6 ay önce kulak tıkanıklığı şikayetiyle doktora gittim.Doktor muayene edip iltihap görmediğini söyledi.Kulaklarımı da ayrıca temizlediği halde hala tıkanıklık vardı.Duyma ve basınç testi yapıldı ve sonuçlar çok iyi geldi.Ama boğazimda hafif bir faranjit olduğu icin ilaç verip yolladı.10 gün sonra tekrar ayni doktora gittim ve hala kulaklarımın tıkanık olduğunu söylediğimde kesin bir cevap veremedi neden oldugunu bulamadı.1 ay öncesinde tekrar başka bir doktora basvurdum.Orda da duyma testi yapıldı ve sonuç yine iyi.Yine kulaklarim temizlendi ama hala tıkanıklık var.Fakat tıkanıklık beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor sesleri duyamıyormuşum gibi ya da kulaklarımsa basınç varmış gibi.Alerji ilaci ve burun spreyi verip yolladı östaki borusunu açmamız lazım falan filan dedi.İlacı 24 gün kullandım ve hiçbir etkisi olmadı.Sebebi nedir,neden doktorlar bir şey bulamıyor?Cevap verirseniz çok sevinirim hocam iyi günler.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 19.11.2020 13:12:12

   Meltem Hanım Merhaba, östaki borusunun çalışmadığını teşhis etmek bazen kolay olmayabilir. Cihazlarda da hata olabiliyor. Bu nedenle basınç testini ben kendim yapıyorum. Kulak zarı endoskopla veya mikroskopla değerlendirilmeli; bu şekilde detayları, hatta kulak zarının ardındaki orta kulağın sağlığı ile ilgili dahi bulguları değerlendirebiliyoruz. Burun, sinüs girişleri ve östaki ağızlarının bulunduğu geniz bölgesi yine endoskopla değerlendirildiğinde, basınçları etkileyebilecek durumlarla ilgili daha doğru yorum yapılabiliyor. İşitme testinde ise, ortalamalar yerine tüm frekansları gözlemlemek gerekiyor. Bu şekilde yapılan değerlendirmelerle, hastadaki işitme kayıplarını, tıkanıklık sebeplerini belirlemek çoğu kez olanaklı oluyor. Ama östaki borusunun rahatlaması için verilen tedavileri daha uzun süre kullanmak gerekebiliyor; zira bu tedaviye karşı etki eden bir burun-sinüs sorunu varsa, bazen ilaç tedavileri yeterli olmayabiliyor.

 • kullanıcı icon
  Can 13.11.2020 21:35:04

  Merhabalar hocam benim merak ettiğim şey gliserin kullanarak kulak kirini temizleyebilirmiyiz yani kulak aspire edilmeden sadece glisetin kullanarak kulağı temizlemek mümkünmudür yoksa illa hastanın aspire edilmesimi gerekir cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.11.2020 16:22:14

   Can Bey Merhaba, gliserin, kulak kirini eriterek dışarı akmasını, dolayısıyla temizlenmesini sağlayabilir. Fakat bazen kulak kirinin şişmesine ve kulağın daha da tıkanmasına yol açabiliyor. Bu sıvının yoğun oluşu da, tek başına tıkanıklığa yol açması için yeterli. Bu nedenle benim tercihim, hiç gliserin vermeden, mikoskop altında aspire ederek temizlemektir. Bununla birlikte aspirasyonla temizlenemeyecek kadar sert buşonlarda gliserini ben de verebiliyorum. Ama bu durum çok nadirdir.

 • kullanıcı icon
  Hamit 12.11.2020 10:15:15

  Merhabalar hocam 1.5 ay öncesinde kulağımda tıkanma oldu. Sağlık ocağına gittim doktor buşon birikmiş dedi kulak damlası verdi 1 hafta kullan daha sonra kbb sıra alıp temizlettir dedi ilk başlarda çok fazla kir çıktı kulağımdan hatta başımı geri doğru yasladığımda 5 sn sonra açılıyordu kulağım. Damlayı kullanmamın 5. gününde komple tıkandı. Kbb gittim doktor kulağın temiz iltihap yapmış olabilir dedi antibiyotik verdi 1 hafta kullandım geçmedi. Tekrardan kbb gittim için de sıvı birikmiş 14 günlük antibiyotik + burun spreyi verdi kullan geçmez ise tekrar gel dedi şuanda 3. günümdeyim hala tıkalı %70 daha az duyuyorum sürekli bir çınlama ve doluluk hissi var arada batma oluyor ama ağrı yok. Acaba kulak damlası tıkamış olabilir mi?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.11.2020 16:57:14

   Hamit Bey, durumun bu kadar basit olma olasılığı düşük. Doktorunuzun son teşhisi "orta kulakta sıvı toplaması", diğer isimleriyle "efüzyonlu otit" veya "seröz otit" ise geçrdiğiniz süreci daha iyi açıklar. Burada tedavi bitiminde doktorunuza gitmeniz ve sıvının geçtiğinin veya devam ettiğinin izlenmesi gerekiyor. Bu şekilde tekrarlayan tedavi kürleri veya ilaç düzenlemeleri yapılabilir. Benim görüşümü isterseniz, 02123512401 numarayı ararsanız İnci Hanım randevu verir.

 • kullanıcı icon
  Cihan 12.11.2020 10:03:36

  merhaba doktor ben işim gereği kapalı silah poligonuna gidip atış yaptım çıktığımda ise hiç bir şey duymuyordum 1 gün içinde azaldı ama sağ kulağımda hafif çınlama ve tıkanıklık var tam duymuyorum gelen sesleri boğuk duyuyorum KBB uzmanına gittim kulağınızda basınç oluşmuş dedi 1 haftaya geçer dedi ancak 9 gün oldu hala geçmedi bu durum normal midir sizce birde işitme testi yaptı çok normal dedi ama sağ kulağım hala tıkanık açılır mı?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 14.11.2020 17:02:31

   Cihan Bey, yüksek sese maruz kalınca iç kulakta bazen hasar meydana gelir. Bu hasar geçici veya kalıcı olabilir. İşitme testi ortalamalarında 500-1000-2000 Hz frekansları esas alınır. Oysa hasar genellikle 4000Hz frekansında ya da daha tiz frekanslarda meydana gelir. Yani test, ortalamalara göre normal olarak yorumlansa bile, akustik hasar meydana gelmiş olabilir. Testin yorumlanmasında hatalar olabildiği gibi, yapılan testlerde de yanlışlıklar olabiliyor. Ya doktorunuza gitmeli, ya da başka bir meslektaşın görüşünü almalısınız; testin de iyi bir yerde tekrar edilmesi gerekebilir.

 • kullanıcı icon
  Ayşe 7.11.2020 23:05:50

  Selam atilla bey, daha önce kulağımı gliserinle temizlemiştim fakat en son doktoruma sol kulağımda uğultu şikayetimle gittiğimde yine gliserin yazdı uğuldamamda ciddi bir azalma olsa da çınlama başladı nasıl bir yol izlemeliyim şu virüs döneminde de zırt pırt hastaneye gitmemeye dikkat ediyoruz.

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 8.11.2020 10:33:20

   Selam Ayşe Hanım, kulak kirinden başka durumlar da olabilir. Ayrıca gliserinin kendisi de kulağın tıkanmasına neden olabilir. Oysa buna gerek kalmadan mikroskop altında temizleme yapılabilir. Birikintiler temizlendikten sonra, kulak zarının görünümü değerlendirilebilir ve diğer olasılıklar açısından incelemeler yapılabilir. Benim kliniğimde pandemi ile ilgili önlemleri aldık; güvenle gelebilirsiniz.

 • kullanıcı icon
  Murat 16.10.2020 17:57:45

  Mrb ben sag kulak tıkanıklığı icin doktora gittim tikali oldugunu söyledi ve vakum la temizledi ama hiç bir fark yok kulagimda kaç gün içinde normale döner kukagim

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 18.10.2020 17:16:34

   Geçmiş olsun, normalde kulak kirinin tamamı temizlendiğinde, duymanın düzelmesi gerekir. Ama bazen başka türlü işitme kayıpları da eşzamanlı olabiliyor. Bu durumda kulak temizliği tek başına fayda etmeyebiliyor. Bazı işitme testleri ile bu durumlar araştırılıp tedavisi belirlenebilir.

 • kullanıcı icon
  Yeşim 2.10.2020 12:34:58

  Merhaba size bir tıp öğrencisi olarak ulaşıyorum. Pandemiden dolayı yurttaşındayım ve hala dönemiyorum.11 gün önce orta kulak iltihabı teşhisi kondu, aug .mentin ve burun spreyiyle tedaviye başlandı. Sonrasında dış kulağımda da ağrı olunca antibiyotikli kulak damlası eklendi. Şiddetli ağrılarım geçti ancak kulağımda işitme kaybı vardı. Kontrole gittiğimde kulağım aspire edildi ancak muayene sonrasında hala kulak zarının arkasında çok fazla iltihap olduğu, 12 günlük antibiyotik sonrası düzelme olmazsa 10 günlük kortizon tedavisine başlamam söylendi. Aspirasyondan sonra kulağım biraz daha açıldı, tıkanıklık hissi biraz azaldı ve daha iyi duymaya başladım ancak damla kullandıktan sonra yine tıkandı ve şu an damladan dolayı mı yoksa iltihaptan dolayı mı tıkanıp anlayamıyorum. Kortizon tedavisine muayeneye gitmeden başlamamı söyledi ve şimdi ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Sebebini nasıl anlayabilirim yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  • kullanıcı icon
   Atilla Şengör 7.10.2020 16:55:48

   Doktor Hanım geçmiş olsun. Klinikte bir diyapozon bulabilirseniz, bunu titreştirip ön-üst dişlerinize hafifçe değdirin. Buna “Weber testi” denir. Diyapozon titreşimini/ tınısını eğer hasta kulağınızda duyuyorsanız, bu durum iletim tipi işitme kaybına işaret eder. İletim tipi işitme kaybı kulak damlası etkisi, orta kulak iltihabî veya dış kulak yolu iltihabına bağlı olabilir. Kortizonlu tedaviler genellikle iç kulak tipi işitme kayıplarında kullanılır. Eğer titreşimi hasta kulağınızda duyarsanız, kortizon tedavisine gerek olmayabilir. Ama hasta olmayan kulağınızda duyarsınız, o zaman hasta kulağınızda hakikaten iç kulak tipi bir işitme kaybı olabilir.

 • kullanıcı icon
  Ayşe 11.9.2020 13:55:09

  Hocam iyi günler, kulak tıkanıklığıma doktorun verdiği gliserinli bir karışım kullanıyorum fakat banyodan 3 saat sonra kulağıma damlattığımda boğazıma doğru bir çok hafif bir akıntı oldu endişelenmem gereken bir şey var mıdır?

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 12.9.2020 20:09:09

   Ayşe Hanım, kulak kanalına damlatılan herhangi bir damlanın orta kulağa geçmesi, kulak zarı tarafından önlenir. Yani dış kulak yolu ile orta kulak boşluğu arasında sağlam bir kulak zarı bulunur. Damlatılan kulak damlasının, boğazda hissedilebilmesi için, kulak zarında delik olması ve damlanın orta kulaktan östaki kanalı yoluyla denize ve boğaza akması gerekir. Kronik otitli, kulak zarı delik olan hastalarda bu durumla karşılaşabiliyoruz. Bu gibi durumlarda gliserinli damlaların kullanılması önerilmez. Kulak kirinin mikroskop altında vakumla çekilmesi (aspirasyonu) uygun olur.

 • kullanıcı icon
  Kübra 25.8.2020 22:30:16

  Merhaba hocam. Kirden dolayı kulak tıkanıklığım vardı doktora gittim. Bana Ser.otis kulak damlası verdi. 2 hafta kullan tekrar gel. Vakum ile temizleyeceğim dedi. Damlayı damlatınca kulağımda tıkanıklık yapıyor geri geçiyordu. Ama son birkaç saattir hiçbirşey duyamıyorum uğultu gibi geliyor sesler. Çok sıkıntı yaşıyorum. Bu durumda Ne yapmam gerekir. Damlayı kullanmaya devam etmeli miyim

  • kullanıcı icon
   AtillaŞengör 10.9.2020 15:30:42

   Merhaba, kulak damlaları da tıkanıklık yapabilirler. Ben bu nedenle kulak kiri için damla vermek yerine, mikroskop altında vakumla birikintileri o anda temizlerim. Hastayı görmeden verilmiş tedavilerde değişiklik yapmak doğru olmaz; doktorunuza danışmalısınız veya şikayetleriniz devam ediyorsa bizden randevu alıp gelebilirsiniz.

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.