Kulak Tıkanıklığı

Kulak Tıkanıklığı

Kulak kiri kulak tıkanmasının en sık nedenidir. Sıklıkla kulağa su kaçması sonrası kulak kirinin şişmesi nedeniyle kulak kanalı tıkanır. Bu durum herkeste görülebilir ve özellikle yaz aylarında havuz veya denize girildikten sonra olur. Ancak her kulak tıkanıklığı kulak kiri veya su kaçması nedeniyle olmaz. Bazı önemli hastalıklar da kulak tıkanıklığına neden olabilir. Dolayısıyla kulak iltihaplanmaları, kulakta sıvı toplanması, kulak zarı delinmeleri, şiddetli ses-patlamaya bağlı sağırlık ve ani işitme kaybı gibi hastalıklar da duyma azlığı ve kulak tıkanıklığı hissine sebep olur. Bu nedenle kulağı tıkanan hastaların bu olayı hafife almamasını, zaman kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurup muayene olmalarını öneririm. Çünkü bu durumların tümü kulak muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulak zarını büyük büyütme ile ayrıntılı görmemize yarayan endoskoplar, mikroskoplar ya da çeşitli işitme testleri, bu gibi durumları teşhis etmede kullandığımız araçlardır. Aynı şekilde tedavide de, örneğin kulak kanalına sıkışmış bir kulak kirini ya da diğer adıyla buşonu vakumla yani aspiratörle (havayla) çekmemizde kolaylık sağlarlar. Şengör KBB'de kulak yıkama yerine, mikroskopla büyütülmüş görüntü eşliğinde, titizce, vakumla kulak temizleme yöntemini tercih ediyorum.

Yorumlar
 • kullanıcı
  BİLAL 26.09.2023 01:22:03

  Merhaba Hocam, Annemin ağrıyan ve tıkalı kulağı için bir doktorun tavsiyesiyle çeşitli damlalar kullandık. Son olarak castelloni adında bir damla çok acı verince başka bir doktora geçmeye karar verdik. Bu kez kulak zarında yırtık olduğu, damla kullanmaması gerektiği, bir süre beklememiz gerektiği söylendive Nar.isat ve c.i.p.r.o kullanımına başlandı. 3-4 gün bir değişiklik olmadı, ağrı çok yoktu ancak kulağı duymuyordu, bugün kontrole gittiğinde gece kulağından bir su akıntısı olduğunu söyleyince doktorumuz am.kozit isimli ilacı kulağa enjektör yardımıyla uygulamamızı istedi. İlacı kulağa dökmemizin akabinde çok şiddetli bir ağrı başladı ve saatlerdir geçmedi. Bu süreç ve durum size göre normal midir. Ami.ozit kullanımına devam etmeli miyiz ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   26.09.2023 12:22:26

   Merhaba ve geçmiş olsun. Verilen ilaçlarla ilgili sıkıntılar olduğunda, tedavi değişikliği için mutlaka hastayı takip eden doktora danışılmalıdır. Diğer yandan amikasin etken maddesinin iç kulakla ilgili etkileri bilindiğinden bu tip durumlarda farklı tedaviler tercih edilir.

 • kullanıcı
  ALTAN 21.09.2023 02:03:15

  Kulak zarı ameliyat'ı olacağım ama kulağımda akıntı olduğu için ameliyat gecikti damla kullanıyorum ama iltihap geçmiyor damla akıntıyı kurutmuyor not : bizzat doktor önerdi damla vb.

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   21.09.2023 15:24:01

   Altan Bey geçmiş olsun, kronik (müzmin) orta kulak iltihaplarının zemininde çeşitli hastalıklar olabilir. Bu nedenle kulak damlaları tek başına yeterli olmayabilir. Muayene bulgularına göre tedaviye ekleme yapılması gerekli olabilir

 • kullanıcı
  ŞEVLET 19.09.2023 19:03:09

  Merhaba hocam kulaklarıma hep su kaçıyor ve çıkmıyor bazı arkadaşlarımda hiç öyle bişey olmuyor kulak zarım mı delik acaba kbb ye çıktım kulak zarı normal dedi burnunda rinit var dedi sprey ve antihistamin verdi geçmedi. 1 ay sonra başka kbb ye çıktım faranjit dendi. Bazı antibiyotikler kullandım biraz hafifledi tam geçmedi. Burnumu temizliyorum bi burnumu kapatıp tek burnumu sümkürürken kulaklarımdan fışır fışır ses geliyor. Ayrıca kulak yolu dışında şekilsiz kabarma oldu sonra kulak mememin alt kıkırdağıda bezelye kadar şişti bi süre sonra indi ama şimdide kulak memesi alt kıkırdak noktasından çenemi sağa sola oynatıyorum bi dolgunluk var ayrıca yapış yapış sesler geliyor aşırı rahatsızlık veriyor. Bazı araştırmalarıma göre nadirde olsa kırkırdak eriyip sıvı toplanmasına neden olabiliyormuş antibiyotikler işe yaramıyor mantar olabilir mi sizce?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   20.09.2023 14:35:36

   Merhaba, geçmiş olsun. Kulak mantarı, muayene sırasında görülerek tespit edilebilir. Bahsettiğiniz şişlik kulak kanalını kapatıyorsa, bu başlı başına bir sebeptir. Ama östaki kanal tıkanıklıkları veya işleyiş bozukluklari da orta kulak basıncını bozabilir ve kulakta hışırtı ya da tıkanıklık hissi yapabilir. Bunu da timpanometre dediğimiz bir testle ölçebiliyoruz. Sebebine yönelik tedaviler yapıyoruz. Ayrıca işitme kayıplarında düşünmek ve bazen arştırmak lazım.

 • kullanıcı
  TUĞBA 11.09.2023 07:53:36

  Merhaba hocam benim kulağimda doktor delik var dedi amaliyat dedi ben olmadım aradan baya bi zaman geçti şimdi kulağımdan bi rahatsızlığım oldu doktora gittim kir var dedi delik var demedi damla verdi damla da kulağımı acıttı acaba bu acı delik olduğu için olabilir mi yoksa normal mi bilemedim deliği göremeyince kapandığını düşündüm

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   12.09.2023 11:15:01

   Merhaba, kulak kiri varsa, zarı görmek olanaklı olmayabilir. Kulak zarında delik olduğu hakkında doktora bilgi verildiğinde, tedaviyi buna göre belirleyebilir. Bazı damlalar yakıcı özellikte olabilir, fakat kulak zarında delik varsa yakıcı etki daha fazla hissedilebilir. Ameliyat önerilmiş kulak zarı delinmeleri genellikle kendiliğinden kapanmazlar.

 • kullanıcı
  ŞEYMA Ş 11.09.2023 02:15:39

  merhabalar doktor iltihap ve minik zar yırtılması icin kulak damlası verdi ama sadece iltihap olan kulağa mı damlatmalıyım yoksa ikisine de mi?

  1
  • doktor
   ATİLLA ŞENGÖR
   12.09.2023 10:49:25

   Merhaba Şeyma Hanım, tedavi genellikle hasta olan bölgeye/tarafa verilir. Ancak bu durumu doktorunuza danışmanızda fayda var.

KBB Uzmanı Dr. Atilla Şengör Olarak sağlığın ne derece önemli olduğunun bilincindeyim. Bu konuda siz değerli okurlarımın sorularına cevap vermek, yaşadığınız rahatsızlıkların çözümünde yardımcı olabilmek adına her yoruma özenle cevap vermekteyim. Yorumlarınıza cevap verildiğinde belirtmiş olduğunuz mail adreslerine bilgi maili düşmektedir.

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.